H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Άνθρωπος.

Πήγαινε κάτω 
+15
Λιακάδα
marilena
ioessa
markos
zizanio
ahilleas
anarhos
lordos
maggisoula
georgp
βαγγελης1234
Αιθηρόη
ilia
Ωρίων
Parhs
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 15:58:33



Τι τα ταιζουν ρε φιλε αυτα κι ειν τόσο ανθεκτικα; Φοβερό ε; Οπως καταλαβες ηλιόδωρε δεεεε..... Αλλες οι προθεσεις του. Αστον μη του βάζεις δύσκολα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 16:43:59

βαγγελης1234 έγραψε:
nnan έγραψε:
εσυ πας γυρευοντας, οποτε θα χορεψεις.Καλη τυχη  να
εσσει θα χορεψης  κοπανε..και πας γυρευοντας αμα θες να χορεψης στο ξαναλεω χορεψε με τον καβαλαρη σου το αν θα χορεψω εγω δεν θα μου το πεις εσσει κοπανε οι αν χορευο χορευο οποτε θελο

γιατα αλλα μελη ενα εχω να πω επηχηρουν οι μωρη στο τιποτα της μαλακιες και την κοροιδια σε αυτο που δεν καταλαβαινουν
θα σε κοπανίσω εσένα,κάτσε φρόνιμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:01:21

[quote=μαγισοπουλα τη λεξη υπερζωο δεν την ειδα σε κανεναν αλλον.. αν την ειπαν και αλλη βαγγελης αγγελος δεν ξερω? αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι εσσει ειπες τον εαυτο σου υπερζωο δεν ειπες ακριβως ειμαι ζωο αλλα οταν γραφης  Είναι εύκολο αγαπητέ μου να ρίχνουμε ευθύνες σε όλους τους άλλους. Άκου υπερζωο! Τι λέξη κι αυτή!!!! Εγώ δεν είμαι υπερζώο. Δεν ξέρω τι λέει αυτός που το πρωτείπε αλλά εγώ επιλέγω άλλα πράματα για εμένα και έχω άλλη ιδέα για την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μου. Εσύ κάνε όπως νομίζεις.καταλαβες γιατι σε ειπα ζωο αν δεν δεχεσαι οτι σαν αθρωπος εισαι υπερζωο κατι παραπανω απο ζωο τοτε εισαι ζωο σου θημηζη κατι οι χλωριδα και πανηδα  δεν το ειπα ουτε για να σε νευριασω ουτε για τιποτα αλλο  ενα ομως καταλαβα και αυτο δεν το παιρνω πισω επηχηρουν οι μωρη στο τιποτε και αυτον που δεν τον καταλαβαινουν τον κοροιδευουν και χλευαζουν   δεν βαριεσαι και τους μεγαλους φιλοσοφους και αλλα υπερζωα ανωτερα καποια λιγοτερο εξεληγμενα πνευματηκα υπερζωα οπως εσσεις τους κοροιδευανε [εκτος αυτον που δηλωνουν σκετα ζωα]  επησης το ονομα σου μαγισοπουλα αφου εισαι μεγαλη και παντρεμενη γυναικα γιατι το εβγαλες   παω στοιχημα οτι πιστευης σε μαγεια και τετοια περιεργα πραγματα το μαγισοπουλα υποδηλωνη και κατι αλλο εισαι μεγαλη αλλα δεν θελης να το παραδεχτης θελης να φαινεσε και να εισαι πιο νεα απο δειχνης και εισαι να το [τω αλλιως μεγαλη ηληκιας αλλα νεα στην καρδια ]θα λεγα και αλλα αλλα βαριεμαι    οσσο για σενα ladosifa αει παρατα μας αντε μην πω και τιποτα χειροτερο  απειλες δεν σηκωνω ενταξη αντε μην γινω ο καβαλαρης σου οτι οχι δεν σε συμφερη αντε][/quote]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ahilleas

ahilleas


Ηλικία : 54
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:05:00

Συγκλονίστηκα από το κείμενο της Αιθηρόης! Που βρίσκεται αυτό; Νόμιζα ότι τα έχω διαβάσει όλα όσα έγραψε! Γιατί δεν το θυμάμαι;
Ευχαριστώ πολύ Ηλιόδωρε!

Κυρίες μου, λυπάμαι πολύ για όσα διαβάσατε από τον ομόφυλο μου. Λυπάμαι πραγματικά.
Συμβουλή μου είναι, να τον αφήσετε στην ανυπαρξία του. Δεν σας αξίζει μια τέτοια σπατάλη σκέψης σε ένα τέτοιο είδος.

Έχετε τον σεβασμό μου και την αγάπη μου.
maggisoula είσαι μοναδική. Σαν το σπαθί η σκέψη σου.
Είστε και οι τρεις πολύ ιδιαίτερες. Και όταν συσπειρώνεστε, ευχής έργων!

Λυπάμαι και πάλι, για όσα διάβασα. Είναι έντονο το τσιριχτό της ηλιθιότητας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:06:24

χαχαχαα με συμφέρει;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:13:26

Κοίτα Αχιλλέα,έχεις δίκιο όμως τι γίνεται...λέμε να αγαπάμε τους ανθρώπους αλλά δεν θα ήταν δίκαιο να αγαπάμε μόνο αυτούς που συμπαθούμε.
Αισθάνομαι ότι ο συγκεκριμένος εδώ,αυτό που επιχειρεί είναι να λάβει την απαιτούμενη ενέργεια που του λείπει γιατί προφανώς και την στερήθηκε κάποτε,δεν έχω αντίρρηση,ας πάρει όση θέλει,αρκεί να του βγει σε καλό,να την χρησιμοποιήσει για δικό του καλό.

Τώρα,ασφαλώς και είναι φανερό πως δεν γνωρίζει άλλον τρόπο πέραν της κακής αντιπαράθεσης και απορώ πως κρατιόταν τόσο καιρό,αλλά ευελπιστώ αργά-αργά,με τον έναν ή τον άλλον τρόπο,να κατανοήσει.

Εγώ Βαγγέλη γελάω με τα όσα λες,βλέπω πίσω και μέσα.

Θα έρθει η μέρα που θα δεις καθαρά.
Κοπανήσου όσο θες.
Ανθρωπος δεν είσαι;
Σε αγαπάμε θες δεν θες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:16:58

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:26:46

ladosifa έγραψε:
 

 απο εδω ο βαγγελης απο εκει που ειναι ο βαγγελης? παντος εμενα δεν με λενε βαγγελη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:30:32

όπως κι εμένα δεν με λένε ladosifa.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 17:31:24

Να σου πω τώρα,σαν καλό παιδάκι,ζήτα συγνώμη από τις κυρίες που έβρισες και πάμε παρακάτω,ναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zizanio

zizanio


Ηλικία : 33
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 91

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 20:01:53

βαγγελης1234 έγραψε:
[μαγισοπουλα τη λεξη υπερζωο δεν την ειδα σε κανεναν αλλον.. αν την ειπαν και αλλη βαγγελης αγγελος δεν ξερω? αυτο που δεν καταλαβες ειναι οτι εσσει ειπες τον εαυτο σου υπερζωο δεν ειπες ακριβως ειμαι ζωο αλλα οταν γραφης  Είναι εύκολο αγαπητέ μου να ρίχνουμε ευθύνες σε όλους τους άλλους. Άκου υπερζωο! Τι λέξη κι αυτή!!!! Εγώ δεν είμαι υπερζώο. Δεν ξέρω τι λέει αυτός που το πρωτείπε αλλά εγώ επιλέγω άλλα πράματα για εμένα και έχω άλλη ιδέα για την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μου. Εσύ κάνε όπως νομίζεις.καταλαβες γιατι σε ειπα ζωο αν δεν δεχεσαι οτι σαν αθρωπος εισαι υπερζωο κατι παραπανω απο ζωο τοτε εισαι ζωο σου θημηζη κατι οι χλωριδα και πανηδα  δεν το ειπα ουτε για να σε νευριασω ουτε για τιποτα αλλο  ενα ομως καταλαβα και αυτο δεν το παιρνω πισω επηχηρουν οι μωρη στο τιποτε και αυτον που δεν τον καταλαβαινουν τον κοροιδευουν και χλευαζουν   δεν βαριεσαι και τους μεγαλους φιλοσοφους και αλλα υπερζωα ανωτερα καποια λιγοτερο εξεληγμενα πνευματηκα υπερζωα οπως εσσεις τους κοροιδευανε [εκτος αυτον που δηλωνουν σκετα ζωα]  επησης το ονομα σου μαγισοπουλα αφου εισαι μεγαλη και παντρεμενη γυναικα γιατι το εβγαλες   παω στοιχημα οτι πιστευης σε μαγεια και τετοια περιεργα πραγματα το μαγισοπουλα υποδηλωνη και κατι αλλο εισαι μεγαλη αλλα δεν θελης να το παραδεχτης θελης να φαινεσε και να εισαι πιο νεα απο δειχνης και εισαι να το [τω αλλιως μεγαλη ηληκιας αλλα νεα στην καρδια ]θα λεγα και αλλα αλλα βαριεμαι    οσσο για σενα ladosifa αει παρατα μας αντε μην πω και τιποτα χειροτερο  απειλες δεν σηκωνω ενταξη αντε μην γινω ο καβαλαρης σου οτι οχι δεν σε συμφερη αντε]


Έχεις αποδείξει ότι ανήκεις σε εκείνη την μερίδα που τόσο φανατικά κατηγόρησες. Καθόλου τυχαίο που γνωρίζεις τόσο καλά το σινάφι τους.

Αλλά φαντάζομαι κι από εκεί σε έδιωξαν. Λογικό.

Σάπιοι οι καρποί σου. Δική σου τροφή είναι, κι εδώ δεν αγοράζει κανείς.
Πρόσεχε μόνο γιατί αυτό το δηλητήριο που χύνεις, έχει αρχίσει και στάζει πάνω σου.
Αρκετά!
Καβαλάρη της αηδίας! Κλώνε της βλακείας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zizanio

zizanio


Ηλικία : 33
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 91

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 20:09:41

ladosifa, maggisoula, nnan μην του δίνεται καμία σημασία. Ένας γελοίος τύπος είναι. Λυπάμαι το σώμα του, που φιλοξενεί ένα τέτοιο άρρωστο μυαλό.

Εύχομαι να πάρει το μάθημα του. Και θα το πάρει.
Έχετε την αγάπη μου, υπέροχες γυναίκες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 20:11:48

Κι εσύ την δική μας υπέροχο ζιζάνιο!!

Πάντως του αρέσει εδώ,δεν ξεκολλάει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 20:16:28

Επλενα την μασελα μου γι αυτό άργησα. Ζιζανιο μου εσύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 20:36:10

Αχιλλέα σ ευχαριστούμε για την υποστήριξη. Μη λυπασαι εσύ για το ομοφυλο σου! μην ανησυχείς τέτοιους τους έχουμε για πρωινό. Τεσπα. Εκπροσωπησε μια χαρά την άποψη του. Μάλλον όχι άποψη αλλα τη τσαντιλα του. Στα ορη στ άγρια βουνά! Φτου φτου φτου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 21:12:29

Ξέρω το όνομα σου την εικόνα σου και πάλι από την αρχή..




Από την μεγάλη Σωτηρία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 21:18:29

Ωραίο τραγούδι! Α! Ωραίο τραγούδι! Τυχαίο; Δε νομίζω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 21:20:23




γιατί αυτό;Η Σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 21:41:26

Και εσύ την δικιά μας, ζιζανιο μας  να 


Παρενθεσις, Ηλιόδωρε, καταλύτης , ευχαριστώ.
Αχιλλέα,η magissoula, μιλησε ορθως
Σισ τερσ...   ηλιος  hh
κλεινει η παρενθεσις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΣαβ 15 Φεβ - 23:55:59

Κορίτσια θέλω να είστε καλά. Ο 'Σωτήρης' είναι απ αυτούς που δεν αντέχουν την αντίρρηση από μία γυναίκα.
Αρχέγονος φόβος, και συνήθεια ζωών.

Μόνο που πλέον δεν είναι στην ζώνη του σκοτεινού μεσαίωνα, έχει χάσει τις ιδιότητες του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 16 Φεβ - 1:10:14

Είμαστε "εδώ"... "σήμερα"...
Η κάθε φορά, είναι μία συνέχεια... αλλά και μία αρχή...

Θα ήθελα να σταματήσει εδώ η όποια αναφορά για τον "Βαγγέλη", διότι δεν μπορεί να απαντήσει και να υπερασπιστεί τον εαυτό του.

Επέλεξα να διαγράψω το τελευταίο μήνυμα του για αυτονόητους λόγους και να διακόψω την είσοδο του στον αόρατο ναό, μέχρι να ηρεμήσει η ατμόσφαιρα.

Η ευθύνη δική μου.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 16 Φεβ - 17:00:05

Προφανως  αναφέρεται   σε   εμενα    για   να   λυσω    τις   αποριες  ,   με   αφορμή  ενός   κειμενου    περι   θεωριας    μερικης   μηχανικοτητας  ορισμενων  συμπαντικών   φαινομενων ...

Ο  ευαγγελος  ηταν  απλα  ενας   τροπος  να   αντιληφθούμε  τον   βαθμο   των    δυναμεων    αυτοελεγχου  μεσα   μας ...

Κινηθηκε    με   την   μεταμφιεστικη   συμπεριφορα   ενός   ψυχικου   Ιου,   εντοπιζει   αδυνατα    σημεια  και   επεικολλαται   πανω   σε   αυτά ....

   Σε   ένα   τετοιο   Ιο   αν   δωσουμε    την   μορφη  ενός   στρατιωτη  που   ετοιμάζεται  να   μας   πυροβοληση    ενεργοποιώντας  μεσα   μας  συναισθηματα   φοβου ,   μισους ,  αγωνιας  ,  ακομη   και  εκδικητικης   επιθετικότητας  ,  τοτε   εχουμε   μολυνθεί   αφομοιωνοντας   και   διαιωνιζοντας   ετσι   τις   δικες   του   ενεργειες ....

Ο   ιδιος  στρατιώτης - Ιος   αν  την   στιγμη  που  μας   στηνει   το   οπλο   στον   κροταφο   καταφέρουμε  να   ελεγξουμε   τα   συναισθηματα  μας   κοιταζωντας   τον    αταραχοι ,   βέβαιοι   οτι   ισως   κατω   από   άλλες   συνθηκες   ακομη   και  να  τον   αγαπουσαμε ,   ακομη  και   στην   περιπτωση  που   θα   μας   σκοτωσει   πυροβολώντας ,    εχουμε   προλαβει  ηδη  να   τον   μολυνουμε    εμεις ,    εξουδετερώνοντας  η  περιορίζωντας   με   αυτόν   τον   τροπο   την   μεταδοση   της   δικης   του  ενεργειακης    μολυνσης ,  διοτι    από   εκεινη   την    στιγμη   και   μετα   ποτε  δεν  θα   ξεχασει  αλλα  ουτε  και   θα   κατανοησει   πλήρως ,    λογω   της    φυσης   του ,   την   πηγη  και   το  μεγεθος    αντλησης   μιας    τέτοιας   αντιδρασης    ανομοιας   προς    αυτόν ,  μια   τετοια   ψυχικη     αντιδραση     εν   τελει   η  θα   τον  απορρυθμισει   σταδιακα    εξουδετερώνοντας   τον  ,   η    στην   καλλυτερη   περιπτωση   θα  τον  μεταλλαξει   ελκωντας   τον  πλεον   ακίνδυνα   μεσα   στο   ιδιο   συστημα  που   εκεινος   αντιλαμβανονταν   ως    εχθρικο .... 

Υπαρχει  μια   σκηνη   σε   καποια  ταινια ,   αν   και   ακραιο   ισως   και   υπερβολικο   παράδειγμα,    εν   τουτοις  θα   μας   επιτρεψει  να   αντιληφθούμε    αρθροιστικα   καποιες   θεωρητικα   αμετάβλητες   λειτουργιες   της   ανθρώπινης   φυσης ,  αποτελει  μια   μεταφορα   από   ένα  πραγματικο   γεγονος ,   οπου  μερικες   χιλιαδες  ινδοι   εργατες  υπο   την   καθοδηγηση   του   Γκαντι   διέκοψαν   την   εργασια   τους  διαμαρτυρωμενοι   για   τις   απάνθρωπες   συνθηκες   και  την   απολυτη   εκμεταλλευση   των   αγγλικων   εταιριων   απέναντι   τους  ,  κατά   την   στιγμη   της    απεργιακης   αποχώρησης   από  τα   εργοστασια   συγκεντρώνεται   αγγλικος    στρατος   ώστε   να   εμποδιση   την   απεργια ,   ο   επικεφαλης   αξιωματικος    επειτα   από  ένα   συντομο   προσδιορισμο   της   κατάστασης    δηλωσε   και   διεταξε    στον   Γκαντι,    ότι   οποιος    εργάτης    τολμησει   και    περασει   την   διαχωριστικη   γραμμη    εκτος    χωρου   εργασιας   θα  ξυλοκοπηθεί   εως   θανατου ....
Επειτα   από   αυτή   την   δηλωση    του   αξιωματικου ,  ο   Γκαντι   εστρεψε     το  βλεμμα   του     αργα    κοιταζωντας   τις   χιλιαδες     πληθος    εργατων   του   λαου   του   που   περιμεναν   αμιλητοι  με   σκυμμενο   κεφαλι   τις  εξελιξεις    και   εντολες    του   πνευματικου   τους   ηγετη ...
Στραφηκε  καποια   στιγμη    στον   αξιωματικο    και   του   ειπε  αν   εχει   συνειδητοποιηση   το   μέγεθος  μιας   τέτοιας   αποφασης  να   εκτελεσει  χιλιαδες   ανθρώπους    που   διαμαρτυρωνται   ειρηνικα,   τοτε    ο   αγγλικος   Ιος   με   στολη ,   ζυγιαζωντας   την   κατασταση   αρχισε   να   υποθετει    δυο   εναλλακτικα  σεναρια   εξέλιξης    της,   βασιζωμενος   κυριως    λογω    της   εμπειριας   του     στην   ανθρωπινη   αντανακλαστικη   ψυχικη    δομη   ,  η   λοιπον    θα   σκοτωσει  μερικους   διασπειρωντας   την   οργη   και  τον  πανικο   στους   υπολοιπους   εργατες    γενικεύοντας   ετσι   και   δικαιολογώντας    μια   αμφοτερη   επιθετικη   συρραξη  που   θα   του   επετρεπε    ετσι     να   νομιμοποιησει    τις  στρατιωτικες  εκτελεσεις    απέναντι   σε   αοπλα    πληθη   με   την   προφαση   ότι   του   επετέθησαν  ,    η   παλι   σκοτώνοντας   μερικους ,   οι  υπολοιποι   να   φοβηθουν   και   να   επιστρεψουν  στις   δουλειες    τους ....

Οι    δυο   αντρες  καρφωσαν    τα   βλεμματα    τους   ο   ενας    απέναντι   στον   άλλο ,   ο   ενας    τους,    γνωριζε    πως   αυτό  που   θα   συνεβαινε   θα  ξεπερνουσε    τους  εαυτους    τους  ,    γνωριζε    ακομη   ότι   θα   ξεπερνουσε  κατά   πολύ   και   τις   αντοχες   της   ανθρώπινης   φυσης ,   περισσοτερο   θα   ηταν  μια   προσπαθεια   περα   από   όλα   αυτά ,  μια   προσπαθεια   περισσοτερο    διευρυνσης  και   μεγιστοποίησης  των    εως   τοτε    πεπραγμένων   εσωτερικων    δυναμεων  εξουδετέρωσης  απέναντι   σε   ότι  θεωρούνταν  κακο   ....

Ετσι ,  κατω   από   αυτές   τις   συνθηκες ,  δοθηκε  η   εντολη   στους   εργατες    ενας   ενας  να   αποχωρει  από   τους  χωρους  εργασιας ,
και   ενας  προς   έναν,   αμιλητοι    και   ηρεμοι ,   οδηγούνταν  σε   κάθε   τους   βημα   στον  θανατο    από  τα   ροπαλα  των   στρατιωτικών  κοιταζωντας   τον   αξιωματικο   στα   ματια ,    ενας ,  δυο ,  τρεις,   τέσσερις ,   πεντε ,   εξι ,    δεκάδες ,  εκατοντάδες ,  ουτε   και   που   θυμαμαι    τον   ακριβη   αριθμο  που   σκοτωσαν  οι   στρατιωτικοι    εκεινη  την   ημερα ,   προσμενωντας   ο   αξιωματικος   ματαια    σε   κάθε  έναν   νεκρο  να  διαχυθεί   μια   αντιδραστικη    ψυχικη   μολυνση   στους   υπολοιπους ,  και   οσο   αυξανωνταν    ο   αριθμος   των   νεκρων    χωρις   την   παραμικρη   αντιδραση   του   πληθους  τοσο   αντιλαμβανονταν   την   παγιδα    που   ειχε    περιελθει ,   συνειδητοποιησε   με   τρομο   εκεινη   την   στιγμη  τους    αμέτρητους   φονους   που   επρεπε   να   διαπραξει ,   χωρις   την   πιθανοτητα    να   του   δοθεί  η    αφορμή    κανενος   είδους     δικαιολογιας  από  τα   ιδια   τα   θυματα   του ,   όμως   ειδη   ηταν   αργα  ....
 
  Αυτη   η   σφαγη , σε   συνδειασμο   με   ορισμενα   αλλα   γεγονοτα   της   εποχης ,   λειτουργησε   καταλητικα   προκαλώντας   την   διεθνη  κατακραυγή   οδηγώντας   στην   απελευθερωση   της   ινδιας   από  τον  στρατικοοικονομικο    αγγλικο   ζυγο...

         

    Θελω  να   πω   με   λογια  απλα,   ότι   αν   και   φαινεται    στους   περισσοτερους      ότι  το   κακο   το  ξορκιζεις    μονο    με   κακο ,   στην  πραγματικοτητα   του  δινεις    λογο  ,   αιτια ,  και   ενεργεια  υπαρξης ....

 Ακομη   και   εγω   που   αυτά   γραφω   διαπιστωνω   αρκετες   φορες    στον  ιδιο  μου   τον   εαυτο  ,   τον   πειρασμο    της  ακρατης    ελξης   του  περιβοητου      ευραικου   οφθαλμος   αντι   οφθαλμου    οπου   στο   τελος  όμως    καταληγουμε   να   ειμαστε    ολοι    τυφλοι....


     ,   
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 16 Φεβ - 17:49:03

Προφανώς αναφέρεται σε σένα Εμμανουήλ;

Όχι,δεν αναφερόταν σε σένα αλλά σε τρεις εκ τωνγυναικών εδώ,τις οποίες και έβρισε και έθιξε.
Και καμία από τις τρεις μας δεν είναι αδύνατο σημείο,αν αυτό εννοείς.

Προσοχή στον ιο της αδράνειας και της απάθειας,θα έλεγα εγώ.
Κρύβεται πίσω από  μεγάλα λόγια και σοφιστείες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 16 Φεβ - 18:34:30

Προφανως   στην   αγαπημενη   ladosifa   δημιουργησα    λανθασμένους  νοητικους   συνειρμούς   και   μου   επιτιθεται...


Υποθετωντας  την  ορθη   πρακτικη   της   αντιδρασης    αναλογα   της   δρασης   θα   επρεπε  να   είμασταν  ολοι  ικανοποιημένοι   με   λυμμενα   προβλήματα ...


Σου   επιτίθεται  και  του   επιτίθεσαι ...      


Σε   εβρισε  και   τον   εβρισες ...
Σε   χτυπησε   και   τον   χτυπησες...
Σε  μισει  και  τον   μισεις ...

Μα   δεν   καταλαβενεις ...; 
Σε   τι   διαφερεται   λοιπον  ;
Στο  ποιος   εχει   δικιο ;  είναι  καθαρα  υποκειμενικο ,  θεμα  αντίληψης   ως   προς   τις   προσωπικες   αποψεις...
Αλλωστε   εκεινον   δεν   τον   ενδιαφερει   το   αν   εχει    δικιο ,   τον   ενδιαφερει  να   δει  ότι  αποτελείσαι  από  το   ιδιο   υλικο  με   εκεινον...

και   εσεις    απλως   του   κανετε    την   χαρη ....

Ο   δρομος   της   μη   βιας   λεκτικης   η   φυσικης  , είναι   και  ο  μονος    δρομος  που   φερνει   αποτελέσματα ....

ειτε   είναι   κατανοητο   ειτε   όχι   αυτό   δεν   θα   αλλαξει  ποτε ,  ότι  σπερνεις  ομοια  θεριζεις ...

Αυτό  που   εσυ   θεωρεις  απαθεια  στον   φαινομενικο   κοσμο    εγω  το   θεωρω   ουσιαστικη   δραση  σε   καποιον   άλλο .... 

  
   
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άνθρωπος.   Άνθρωπος. - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 16 Φεβ - 20:00:35

Σε παρακαλώ Εμμανουήλ μην με υποτιμάς με φθηνή χειραγώγηση,είναι ξεπερασμένο στάδιο για μένα.

Λέμε ότι το μέλος δεν μπορεί να υποστηρίξει τον εαυτό του,προς το παρόν,οπότε το σωστό είναι να μην τον αναφέρουμε.
Κι έρχεσαι εσύ,μετάαα το πανηγύρι,αποκαλείς το μέλος με το όνομά του,λες ότι η συζήτηση αναφερόταν από κάτι δικό σου,δεν ξέρω τι και δεν με νοιάζει μιας και αυτό δεν ισχύει και κάνεις και κριτική.

Πολλοί,όταν συμβαίνει κάτι,προτιμούν να μην μιλάνε και να μην πάρουν θέση.
Σεβαστό ως ένα σημείο.
Εσύ,δεν μίλησες,δεν πήρες θέση όταν συνέβαιναν τα περιστατικά,αλλά εν τέλει πήρες θέση την χειρότερη στιγμή:όταν το μέλος δεν μπορεί να σου απαντήσει.

Και τελικά,αυτοαναιρείσαι,μια και όντως παίρνεις θέση,η κριτική που ασκείς είναι θέση.
Και την μη δράση μην την κάνετε εικόνισμα,έτσι χωρίς κόστος.
Οι Ινδοί,τότε,που επέλεξαν αυτήν την στάση,ήταν εκεί με το σώμα τους,την φυσική τους παρουσία,πράγμα που σημαίνει ότι ανα πάσα στιγμή αυτό το σώμα θα μπορούσαν οι Άγγλοι να το τραυματίσουν θανάσιμα.
Μην ταυτιζόμαστε με πραγματικούς επαναστάτες,όπως ήταν εκείνοι.
Αυτό που εσένα σου κάνει για κατινιά,στην προκειμένη περίπτωση ή σε κάθε αντίστοιχη περίπτωση,εμένα μου κάνει για δράση.
Δεν μου αρέσει να αγνοώ συνανθρώπους μου.Όταν το αποφασίζω,είναι για σοβαρό πάντα λόγο και είναι οι περιπτώσεις εκείνες που έχω διαγράψει και το άτομο μέσα μου,διαδικασία πολλών σταδίων.
Προτιμώ ακόμη και να μαλώσω,να ρίξω το επίπεδο,να χαλάσω την εικόνα μου,αν είναι να βγει κάτι.
Και πάντα βγαίνει.

Με την απάθεια,την αποστασιοποίηση και τα αφ υψηλού κοιτάγματα,πίσω από την κουρτίνα,δεν βγαίνει τίποτα,όλα λιμνάζουν και σαπίζουν.

Αργά ή γρήγορα,αυτή η αντίδραση θα ξεσπούσε,ήταν ζήτημα χρόνου.
Όσοι ήταν εδώ ήταν.

Όσοι δεν ήθελαν,είπαμε σεβαστό.

Αυτή η ενδιάμεση στάση όμως,είναι η χείριστη για μένα,για τους λόγους που προανέφερα.



Αυτά και ως εδώ,δεν το συνεχίζω γιατί κατανοώ τους δικούς σου σκοπούς και δεν έχω την διάθεση να τους θρέψω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άνθρωπος.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 12Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ανθρωπος....
» Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ
» Ο άνθρωπος μπορεί!
» Άνθρωπος και αφύπνιση...
» Η Διαίσθηση και ο άνθρωπος...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...-
Μετάβαση σε: