H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΣΚΕΨΕΙΣ

Πήγαινε κάτω 
+9
sebilion
markos
inei777
maggisoula
leontas
Αιθηρόη
ilia
angels1
Nenya
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 18 Μαρ - 12:18:33

Σκεψεις ,τρεχουν στο μυαλουδάκι μου , νομίζω ότι δεν σταματητούν ποτέ , οχι για το τωρα, αλλα
για το μετά κι ειναι χαρούμενες σκέψεις .
Τιποτα δεν σταματαει ΄τα παντα ρει΄σοφοι οι προγονοι.


Σας αφηνω παω για μαθημα

Τι ωραια εχω Λευκομα !!! Ευχαριστω ΣΚΕΨΕΙΣ 2645610321 ΣΚΕΨΕΙΣ 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 18 Μαρ - 18:21:25

Ένα σημειωματάριο για τις σκέψεις σου Ιοεσσα μου! :hhh:

ΣΚΕΨΕΙΣ 1683860p0baibgbzv
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 18 Μαρ - 18:54:19

Tchus!!!

Ioessa ακομα συλλογίζεσαι??

Δωράκι μετα....... με Courier. ΣΚΕΨΕΙΣ 4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 18 Μαρ - 22:00:37

ΣΚΕΨΕΙΣ 80119451ΣΚΕΨΕΙΣ Imagesca3zx3d7ΣΚΕΨΕΙΣ Imagescaud19ocΣΚΕΨΕΙΣ Imagesca9x1q7x ante κουμπαρούδι!!! ΣΚΕΨΕΙΣ 2473281379 καλο φόρετα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 18 Μαρ - 23:02:51

ΣΚΕΨΕΙΣ 1831363116 ΣΚΕΨΕΙΣ 3222040427 ΣΚΕΨΕΙΣ 2147529457 Καλησπερααααα!!!καλα ειναι η μερα επισκεψεων σημερα μαλλον χαχαχαχ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κοριτσια !!!   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΚυρ 20 Μαρ - 22:13:24

Σας ευχαριστω ! για τα δωράκια σας

Σημερα το απογευμα πηγα σε μια παράσταση ενος φίλου που παίζει θέατρο σκιών ΄καραγκιόζη΄
Εκεί που καθόμουνα ερχεται ένα κοριτσάκη μικρό 4ετων περίπου και με σφίγκη στην αγκαλιά του μου άρεσε αλλα απο την άλλη παρεξενεύτηκα επειδή δεν το ήξερα .Δεν μου είπε τίποτα μόνο με ρώτησε αν είμαι καλά, η Μητέρα της μού είπε θα σε πέρασε για καμία δασκάλα της . Τεσπα όταν τελείωσε η παράσταση και σηκώθηκα απο την θέση μου με ξαναγκάλιασε όταν με ξαναείδε φυσικά αυτην την φορά την έδωσα και φιλάκι και την ευχαρίστησα, ήταν τοσο γλύκεια.
Λέτε να με γνώριζε απο παλιά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΚυρ 20 Μαρ - 22:28:59

ΣΚΕΨΕΙΣ 4245108374
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΚυρ 20 Μαρ - 22:31:35

Ιoessa μου όλα είναι πιθανά...

Νομίζω ότι είναι πολύ πιθανό να την τράβηξε η αύρα σου... Τα ζωάκια και τα μικρά παιδιά είναι πιο ευαίσθητα στην αύρα και μπορούν να την αντιλαμβάνονται. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ όμορφο αυτό που σου συνέβει!
:hg:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΚυρ 20 Μαρ - 23:13:26

Εδω ειστε καλές μου ! καλησπέρααααααααααα

Νενυα ηθελα να σου στείλω μια εικόνα με θάλασσα αλλα δεν μπόρεσα θα το μάθω που θα πάει , στην Ilia έστελα αλλα με με τους κωδικούς μαζι .

Εχθές είχε το πιό μεγάλο φεγγάρι πριν απο έχει να φανή έτσι η Σελήνη 18 χρόνια, δεν το είδα είχε συνεφιά , έβγαλα τον Μίκι ξημερώματα και το φαντάστηκα πως θα ήταν.


Αφιερωμένο στον Αοροτο Ναο

https://www.youtube.com/watch?v=BxoWSM9TH4o
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΚυρ 20 Μαρ - 23:37:22

Ναι πράγματι!

Πολύ ωραίο το τραγούδι!!!

Σ'ευχαριστώ πολύ για τη σκέψη!

Δες εδώ για τα τεχνικά του foroum: https://aoratos-naos.forumgreek.com/t606-topic


:71:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤετ 23 Μαρ - 22:58:36

Πάντα με γοήτευουν οι Αρχαίοι πολιτισμοί . Πιστευω ότι κρύβουν κάτι το οποίο δεν μας το φανέρωσαν ακόμη , τόσους αιώνες πρίν μα και τόσο μπροστά απο το σήμερα ! Ολα με γυροφέρνουν και με βγάζουν απο την ύλη λες και ζω αλλού όταν τα σκέφτομαι μυστηκά κρυμένα στα βουνά , πολιτίες βουτηγμένες στο νερό . Πόσα δεν γνωρίζουμε ακόμα.
Κρυμένη γνώση, ζωντανή γνώση περιμένη ακόμη να την ψιλαφήσουμε , μια ηρεμία νομίζω θα υπήρχε στις αρχαίες πόλεις αν εξερέσουμε τον Περσικό πόλεμο που κάτι ήθελε κι αυτός ο Πέρσις απο την Αρχαία Ελλάδα.
Μόνο που και τότε είχαν Θεούς 12 , εκδίκηση , κρίση συναγωνισμός! Σαν και τώρα, ίσως τότε να άρχισαν οι πολέμοι όταν οι (θεοι) καταχράστηκαν τις δυνάμεις τους και έβαλαν στην μέση τους Ανθρώπους .
Νομίζω ότι υπήρχαν και βοηθούσαν όταν ήθελαν ίσως και πάλι ο Απόλωνας να ξεχώριζε επειδή ήταν φώς !
Γιός του Ήλιου, φωτοδότης
Υπήρχαν και πιο παλιοί Θεοί και μάλιστα γυναίκες Θεοί η Γαία , η Ασέρα , Θεώτητες θηλυκής μορφης με κατανόηση και συναίσθημα πολύ πριν' στην αρχή του κόσμου τούτου.
Σήμερα , σήμερα είμασταν σε καλούπια δεν προχωρούσαμε είχαμε τον τύπο και τον κανόνα δεν μπορούσε να ξεφύγει κανείς απο εκεί . Αφορισμός !
Όλοι μαζί διχασμένοι και ενωμένοι συναμα ,σκυμένοι στον τύπο και στα πρέπει όχι για τους λίγους αυτοί ήξεραν, δεν ήθελαν το κεφάλι κάτω , αλλά για τους πολλούς που αρέσκονται στην υποδούλωση .
Κι έτσι χάθηκε για λίγο η σειρά για μερικούς αιώνες , όχι απο τους Τούρκους μόνο, αυτοί ήρθαν σαν κατακτητές σε μιά περίοδο που το Βυζάντιο έχασε την αίγλη του απο τα πάθη του, κάπως έτσι εισέβαλαν και αυτοι!
Όπως και να έχει οι προγονοί μας ήταν πιό κοντά στο φώς τόσοι Ανθρωποι με μεγάλοι ψυχή και με ανοιχτούς ορίζοντες χάραξαν την ιστορία με το μεγαλείο τους.

Πλάτωνας, Πυθαγόρας , Πλώτινος , Υπατεια, Αριστοτέλης , Φειδίας, και πολλοι άλλοι δεν τους φέρνω στο νού μου τώρα , ας με συγχωρέσουν γι αυτό.
Ευχαριστώ τον Θεό που ζώ σε αυτην την χώρα με τόση μεγάλη ιστορία .
Θα ήθελα να βρεθώ εκεί που ξεκίνησε η ιστορία να δώ, να μυρίσω , να αγγίξω να σπάσω τα δεσμά να ελευθερωθώ!
Σκεψεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠεμ 24 Μαρ - 0:26:28

Ioessaaaaaaaaaaaaaaaaaaa γειααα!!!
καληνύχτα!! ΣΚΕΨΕΙΣ 2986840390
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 25 Μαρ - 1:06:26

Ioessaaaa ela chat"!!! plssssss
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μαγισες   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠεμ 31 Μαρ - 22:36:17

Ίσως η μάγισες ήταν δυναμικές γυναίκες που φρόντιζαν τον εαυτό τους και την οικογένεια τους
μορφωμένες μέσα απο την φύση , αφού η φύση ήταν το σπίτι τους , γλυκές και γεμάτες καλοσύνη .
Ηξεραν πότε θα σπείρουν , πότε θα θερίσουν, πότε θα ήταν η κατάλληλη εποχή για όλες τις εργασίες του
σπιτιού. Η άντρες τους μπορεί να μην ήξεραν για όλα αυτά που έκανε η γυναικα τους η μαγισούλα ήξεραν αυτά που έπρεπε να ξέρουν για να μην μπαίνουν στα πόδια τους και ανακατεύονται, τις εμπιστευόταν όμως.
Το γριμόριο τους ήταν σε κάποιο ράφι της κουζίνας τους εκεί που θα είχαν και τα υπόλοιπα υλικά τους, η κουζίνα τους θα μπορούσε να κλείση μέσα όλες τις μαγείες του κόσμου απο υλικά που θα κατασκεύαζαν τα ξόρκια τους.
Πάντα με το χαμόγελο στο προσωπό τους γνώριζαν ποιός επισκέπτης θα ερχόταν και θα είχαν πάντα φαγητό έτοιμο για το καλοσόρισμα. Όταν θα ένιωθαν απειλή απο κάποιον τότε δεν θα έλεγαν πολλα ούτος η άλλως δεν περιαυτολογούσαν , όχι επειδη τον φοβόταν απλά δεν ήθελαν να δημιουργήσουν πρόβλημα ακόμα και σε αυτόν που θα ήθελε να τις βλάψει.
Σε κάθε συζήτηση έπαιρναν μέρος και έλεγαν την γνώμη τους δυνατά δεν κρυβοταν πίσω από το δαχτυλό τους κι ούτε σιωπούσαν στην αδικία , μάγισα και αδικία δεν πάει αφού ούτε και η φύση είναι άδικη .
Όμορφες με μακριά μαλλία ακόμα και σε μεγάλη ηλικία δεν τα έκοβαν, πρίν κοιμηθούν τα έλουσαν και τα χτένιζαν στο φώς του φεγγαριού για να τις χαρίσει το φεγγάρι ομορφία απο τα βάθη του χρόνου.
Ένιωθαν τον έρωτα και τον απολάμβαναν, τα παιδία τους γεννιόταν απο αληθινό έρωτα, ψυχή και σώματος όπως ο Ήλιος και Σελήνη , το Νερό με την Γή και ο Αέρας με την Φωτία.
Τα ζώα δεν τα σκότωναν είχαν όμως τα οποία τα φρόντιζαν με αγάπη και τους έδιναν με ευχαρίστηση τα δώρα τους .
Έιχαν βασιλειό τους στην Γή κάθε γωνία ήταν και δική τους αγαπύσαν τον Θεό και δεν τον έβαζαν σε καλούπια κί ούτε έταζαν , δεν είχαν δοσοληψείες μαζί του!
Βοηθούσαν όποιον ερχόταν στο δρόμο τους ότι κι ήταν αυτός, δεν έκριναν παρά μόνο συμπονούσαν και καταλάβαιναν. Όταν έκαναν καλό δεν έπαιρναν χρήματα δεν ζητούσαν τίποτε αυτό που ζητούσαν είναι το καλό να είναι παντού.
Ήξεραν και να κάνουν κακό αν ήθελαν, γνώριζαν πολλά όμως δεν τολμούσαν κάν να βλάψουν ένα δημιούργημα του Θεού , δεν το ήθελαν ήξεραν όμως !
Αγαθές και έξυπνές , τρυφερές και δυναμικές , αστείες και σοβαρές
ΣΚΕΨΕΙΣ Imagescar0yx6e
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠεμ 31 Μαρ - 23:02:35

ΣΚΕΨΕΙΣ 2238522814 ΣΚΕΨΕΙΣ 2238522814
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΠαρ 1 Απρ - 2:21:46

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ ιοέσσα για το link!!! :hhh: :cccvz:

Πάρε κι εσύ ένα:

http://www.greekshaman.com/bluedynamic/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=5

www :mmj:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΣαβ 9 Απρ - 14:14:26

Μου αρέσει πολύ ο < κόσμος μου > είναι απαλαγμένος απο πρέπει και δήθεν Ζώ στην αγκαλιά των Άστρων .
Αν και μερικές φορές αναρωτίεμαι μήπως κάνω λάθος που δεν πηγένω όπως θα έπρεπε να πάω μήπως η λογική του Νού μου δείχνει το σωστό ; Αναρωτιέμαι; το πλήθος φωνάζει έλα έλα και εγώ κάθομαι πίσω περιμένω να ακούσω την καρδιά μου να μου πει που χτυπά δυνατά, που γαληνεύει η ψυχη, που τραγουδά ο λογισμός . Αγαπω το πλήθος αλλά έχω τον δικό μου δρόμο τους αφήνω να φύγουν ίσως καταλάβουν και συνηδοποιήσουν , ότι μέσα μας υπάρχει το μυστικό για μια όμορφη Ζωή .Μέσα απο την αποδοχή μας και την έναρξη της φύσης μας να δείξουμε την Ουσία μας ως σκέψη του Θεου, γεμάτη συμπόνια και ευγένια ψύχης.
Δεν είμαι τέλεια προσπαθώ , οχι να φτάσω στην τελειότητα δεν είναι αυτός ο σκοπός μου , αλλα να γίνω αυτό που έχει φωλιάσει μέσα μου και να αναπτερωθή να βγεί έξω , χωρίς πρεπει , χωρίς δηθέν και χωρίς να βάζει όρους ούτε στον εαυτό ούτε και στους άλλους .
Πόσες φορές είχα βάλει όρους σε μένα στους άλλους , δεν κέρδισα τίποτα μόνο μοναξιά.



Σκέψεις! ΣΚΕΨΕΙΣ 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΣαβ 9 Απρ - 16:52:40







:hhh: :hhh: :hhh: ΣΚΕΨΕΙΣ P67Y9Bbx :hhh: :hhh: :hhh:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΣαβ 9 Απρ - 19:23:09

ΣΚΕΨΕΙΣ 1062107sskxoh2rsx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: παραμύθια    ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤρι 26 Απρ - 17:39:04

Όταν διαβάζαμε κάποτε παραμύθια πάντα τελείωναν έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα.Πάντα υπήρχε ο κακός που έκανε μηχανοραφίες για να εδρεωθή αλλα πάντα υπήρχε ο καλός που τον έβαζε στην θέση του κι όλα είχαν καλό τελος , αφού παιρνούσαν απο πολλές καταστασεις οπως μάχες , στρατηγηκή και τέλος η συγχώρεσει του κακού για να μην το ξανακάνει μια ευκαιρία δηλαδή. Ο κακός ομώς τις περισσότερες φορές ήταν ντροπιασμένος και δεν τολμούσε να κάνει κάτι κακό .
Ίσως να είναι η συγχώρεσει που είναι καλό να δίνεται η οποία αλλάζει τους Ανθρώπους και τους κάνει να ξανασκεφτούν τον δρόμο που πήραν στην ζωή τους , κι όταν οι καταστάσεις δείχνουν την οτι κατάλαβε αυτός την πράξη που έκανε εχει πληγώσει τον διπλανό του ίσως και μια δεύτερη ευκαιρία .
Παντα μου άρεσαν τα παραμύθια που είχαν να κάνουν με πριγκηπες και πριγκιποπούλες , ετσι φανταζόμουν μεχρι και μεγάλη ηλικία ότι θα είναι ο καλός μου , τελικα πριγκιπες δεν υπάρχουν ύπαρχη η συνενόηση και όλα αυτά που κάνουν μια σχέση υγιές. Η υπαρχουν ???
Αυτό που που έκανε εντύπωση με τους πρίγκηπες ηταν οτι με το σπαθί τους κατάφερναν να νικήσουν ότι κακό συνέβαινε στην πριγκηποπούλα έδιναν μάχες και απο γίνεται στα παραμύθια νικούσαν.
Ερχομαι τώρα εδω στην πραγματηκότητα που ζουμε η μάλλον στην πραγματηκότητα που μάθαμε, τελικα το κακό στην κάθε πριγκιποπούλα σε κάθε έναν απο εμας δηλαδή πριγκίπησες και πρίγκηπες , είναι να νικήσουμε τα δικά μας στοιχεία που μας εγκλοβίζουν όπως άσχημες σκέψεις , ανασφάλεια , φόβος , φανατισμός, ματαιότητα και αδράνεια
όλα αυτα που σε κρατάνε δέσμιο .
Φυσικά δεν περιμένουμε κάποιον πριγκηπά να μας τα πάρει επειδή ειναι δικά μας μπορούμε να τα μαρένουμε μέσα μας, δίνοντας αντίδοτο και το αντίδοτο ειναι αισιοδοξία , σεβασμός σε όλους , ελευθερό πνεύμα χωρις παροπίδες , κατανόηση για όλους , θετική σκέψη χαρα που ζούμε και έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε κι άλλα πολλά.
Αυτή ειναι ας πω μάχη, να συντονίσω το πνέυμα μου μαζί με την ψυχή μου επειδή η ψυχή γνωρίζει
Το τελευταίο βγήκε μόνο του (συντονίζω)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤρι 26 Απρ - 23:18:18

Εχω διαβάσει αρκετά σχετικα με την Θρησκεία και τους 12 θεούς του ολύμπου , για να βρώ γνώση και να βάλω τους λογισμούς σε μια σειρά . Θέλω να μάθω πως ήταν εκείνα τα χρόνια και να δώ ομιότητες και διαφορές με σήμερα. Υπάρχουν διαφορές αλλα και ομιότητες, για να μπεί μια καινούργια θρησκεία πάνω σε κάποια άλλη τότε επιβάλεται να κρατήσει κατι απο την παλια γιανα μπορέσει να σταθεί στην συνείδηση των Ανθρώπων.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλες οι θρησκείες έχουν ένα κοινό σκοπό να μεθοδεύουν αυτόν που θα τους πιστεύει
με νόμους και πρέπει και με μία δουλικότητα που αυτήν την βγάζουμε και προς τα έξω,έχω παρατηρήση αυτοι που προσκυνάνε θέλουν να τους προσκυνάνε και οι δική τους .πχ Είμαι δουλος αλλα αυτός που θεωρώ οτι ειναι πιο κάτω απο εμένα θέλω να με προσκυνάει δηλαδή επειδή έχω προσκυνήση και αισθάνομαι δουλος απαιτώ και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο . Δηλαδή είμαι βασιλιας προσκυνό την θρησκεία( ένας βασιλειας πρέπει να δείχνει ότι πιστευει κάπου,)τότε όλοι όσοι ειναι στο βασιλειό μου επιβάλεται να με προσκυνήσουν, φυσικά αυτό γίναιτε από τον μικρότερο στον μεγαλύτερο κι ούτο καθ'εξης.
Δουλικότητα' δεν λέω για σεβασμο, φαίνετε η διαφορά της δουλικότητας απο τον σεβασμό ο σεβασμός σε υψώνει αλλωστέ ειμαστε όλοι ίδιοι , και δίχως σεβασμό δεν μπορεί να ανθίση μια κοινωνία.

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι έχουμε μπερδέψει τον σεβασμό με την δουλικότητα , όπως πολλές φορές την ευγένια με την αδυναμία.

Αυτό που καταλαβα σε σχέση με τις θρησκειες ειναι οτι σε βάζουν σε καλούπια και στενά όρια απο την αρχαιότητα ακόμα απο τότε που θεοί εκμεταλεύτηκαν η μαλλον οι άνθρωποι τους εκμεταλεύτηκαν όπως βολεύει , για να μήν αφήσουν μια κοινωνία να αναπτηχθεί και να γίνεται καλλίτερη απο γενία σε γενιά να υπάρξη εξέληξη, και όχι μεθοδευμένη εξέληξη. Καμιά φορα νιώθω ότι ζω στον μεσαίονα με όλα αυτα που συμβαίνουν , πόλεμοι θρησκευτική γαι το ποια θρησκεία θα επικρατήση , φανατισμος, σε πολλές χώρες δίνουν την ζωή τους για την θρησκεία, πόλεμοι για ελευθερία αυτο το αγαθό που τόσα χρονια ο Ανθρωπος κοπιάζει να το αποκτήση!!!! τα βλέπουμε καθημερινα στα μμε . Κι όλα αυτα γιατι? ειμαστε στο σκοτάδι ο Ήλιος ειναι εδω μα ίσως δεν τον βλέπουμε τυφλώθηκαν τα μάτια μας απο την λάμψη του.
Εχουν έρθει πολλοί φωτισμένοι στον πλανήτη μας, βοήθησαν και αυτούς τους εκμεταλευτήκαμε μας έδωσαν φώς και εμείς το κρύψαμε ίσως ήρθε η ώρα που μαθαίνω τουλάχιστον ας αρχίσω απο τα βασικά φεύγω απο τα καλούπια ζώ και ο Ήλιος ορθόνεται μπραστά μου καιρός για δράση και εξέληξη.
σκέψεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤρι 26 Απρ - 23:22:01

ΣΚΕΨΕΙΣ 326707096 σκεψεις! ΣΚΕΨΕΙΣ 3222040427
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤετ 27 Απρ - 12:45:10

ΣΚΕΨΕΙΣ 767824is87yznwoa
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤετ 18 Μάης - 0:20:24

17/05/2011





Καμιά φορά αναρoτώμαι πόση όμορφα κρύβει ο κόσμος μας μια ομορφιά κρυμμένη από τα μάτια κάποιον που την βλέπουν σαν υλη μόνο ,αλλά φανερή σε αυτούς που την βλέπουν σαν μαγεία , σαν ποίημα του Θεού σαν δάκρυ χαράς των Αγγέλων.



Τα δάση, τα ζώα που μας αγάπανε άλλωστε είχαμε εντολή από τον Θεό να τα προστατεύουμε και να φροντίζουμε χα! Μόνο που αυτό δεν κάνουμε ! πως γίναμε έτσι οι άνθρωποι τόσο πολύ να φροντίζουμε την σάρκα μας και με την σάρκα μας να ζούμε, μόνο γι αυτήν .Αφήνοντας τα ζώα αν δεν είναι για βρώση στην μοίρα τους . Ποσό άδικοι είμαστε! πόσο χωμάτινοι γίναμε για ποιο λόγο?

Λίγο ευαισθησία λίγο κατανόηση λίγο αγάπη για αυτό που είμαστε από αυτό που όλα έγιναν, όλα είναι μια σειρά το ένα διαδέχεται το άλλο κάνεις δεν είναι μονός σε αυτόν τον κόσμο ακόμη και οι σκέψη του ενός επηρεάζει το όλον!!!!

Αν ήμουν αεράκι θα φώναζα στα αυτιά την λέξη σε αγαπώ αν ήμουν βροχή θα ξεδιψούσαν οι στέπες κι ήμουν ήλιος θα ζέσταινα καρδιές! Ευχαριστώ τον Θεό την διάνυα αυτήν που έχρισε το σύμπαν και όλους τους αστέρες για αυτήν την στιγμή που ζω!!!

Είναι ονειρικό’ παρέα με όμορφες εικόνες στο μυαλό μου και οι φαντασία μου οραματίζετε τα δελφίνια στους ωκεανούς είναι τόσο μαγικά που τα μάτια μου τρέχουν από συγκίνηση !!! Τι κι αν αλλάζουν όλα τι κι αν δεν υπάρχουν μέρες οικονομικής ευμάρειας, τι κι αν πλησιάζει η αλλαγή δεν φοβάμαι επειδή τα δελφίνια είναι αμέριμνα στο ταξίδι τους τα πουλιά κάνουν τον κύκλο τους από τα θερμά εδάφη και τους υδροβιότοπους σε άλλες πολιτείες . Κι εμείς αλλάζουμε, όπως όλοι η πλάση και όλη η φύση .

Αρχίζει το δικό μας ταξίδι τώρα όποιος αντέχει προχωρεί όλα κινούνται το βλέπω σε έμενα αλλιώς ήμουν πριν 2 χρόνια είχα την κρίση οδηγό και την σκληρότητα στην κάρδια , τώρα έλιωσε ο πάγος και γέμισε η κάρδια λουλούδια , πιστεύω σε μένα πιο πολύ αναγνωρίζω τα λάθη μου και προχωρό δεν περιμένω τίποτα από κανέναν θέλω να δώσω όμως . Είμαι πολύ μακρια από τα πρέπει και τα δήθεν δεν μπορώ τα δήθεν όχι .

Άλλες φορές έδειχνα πιο σκληρή για να κρύψω την αμφιβολία μου , αυτήν που είχα για μένα δεν φταίω για αυτό μόνο, εγώ έτσι μου έμαθαν να φοβάμαι . Τώρα δεν φοβάμαι έμενα όχι πια, είμαι αυτή που είμαι, θυγατέρα του Θεού όπως όλοι σε αυτόν τον κόσμο .Ας μη φοβόμαστε κι ας πάρουμε μια χούφτα χώμα και θα δούμε το σύμπαν και εκεί κρυμμένο, τίποτα ας μη φοβίζει πια σε κανέναν

Αισθάνομαι τόσο ωραία, τώρα έχω έμπνευση ακούω όμορφη μουσική γράφοντας τις νότες έτσι όπως τις αντιλαμβάνομαι σε λέξεις σε μια σελίδα του υπολογιστή ξεχνώντας για λίγο το κομφούζιο που υπάρχει, προσπαθώντας να πω αυτά που θα έλεγα σε ένα καλό φίλο .

Ξεκίνησα για να γνωρίσω έμενα κατέληξα να γνωρίσω μέσα από έμενα και όλοι την πλάση που μας περιβάλει και ξέρετε κάτι νιώθω πλήρης φανταστείτε πως από εσάς αρχίζει η αγάπη , φανταστείτε στο χέρι σας μια ψυχούλα όπως ας πούμε από την κάμπια που είναι τυλιγμένη στο κουκούλι της και περιμένει να γίνει όμορφη πεταλούδα φανταστείτε να ήταν στην χούφτα σας δεν θα εξαρτιότανε από εσάς αν θα ζήσει? και αργότερα να στριφογυρνήσει διπλά σας χαρίζοντας στα μάτια σας μια όμορφη εικόνα? Θέλατε να την βάλετε κάπου που να ζήσει και γίνει αυτό που προορίζεται να γίνει , σίγουρα θα την βάζατε κάπου που να μην την πειράξει κάνεις . να φτάσει στον προορισμό της

Ίσως εκεί να υπάρχουν και αυτοί που δεν σκέφτονται έτσι αλλά δεν μπορείτε να αλλάξετε κανέναν ο καθένας κάνει αυτό που του λέει η λογική του αυτό που έμαθε.



Η μεταμόρφωση έχει να κάνει με την ψυχή . είχα διαβάσει από μια φίλη ότι ας νιώσουμε με το κάτω μέρος τις κοιλίας(Αιθηρόη) ένα χτυπημα χαράς εκεί κάτω Όποτε κάνουμε κάτι που ας αρέσει και αρέσει και στην ψυχή μας χτυπάει εκεί κάτω, πιστεύω ότι οι άνθρωποι το αισθάνονται αυτό όταν χαίρονται και όταν νιώσουν κάτι δυνατό κάτι αληθινό!

Η πεταλούδα είναι η αρχή αν καταλάβουμε την μεταμόρφωση το λίγο καλό φέρνει το πολύ και οι λίγες σκέψεις φέρνουν τις πολλές, οι θετικές σκέψεις .Ίσως αυτό είναι η αρχή από κάμπιες να φτάσουμε να γίνουμε πεταλούδες . Συμπόνια για όλους δεν υπάρχουν μικροί η μεγάλοι υπάρχουμε εμείς , εμείς που περιβάλουμε την Γη . Δεν πιστεύω ότι γίναμε για να πολεμάμε , να σκοτώνουμε , η να σπέρνουμε στο διάβα μας το κακό . Είμαστε για να βοηθάμε με ότι έχουμε αν σε κάποιον χαμογελάσεις θα δεις θα χαμογελάσει και αυτός έχω ανάγκη να χαμόγελο και να κάνω και του άλλους να χαμογελάμε . Θέλω μια ειρηνική Γη χωρίς νοσοκομεία, χωρίς φύλακες, χωρίς αστυνομία . Κλαίει η κάρδια μου σε αυτά τα μέρη ξέρω πως είναι . Κι όλα αυτά γιατί ?επειδή υπάρχουν οι νομοί? επειδή υπαρχή το χρήμα ? γιατί γιατί τώρα ο κόσμος είναι χωρίς δουλεία ? κάτω από ποιους νομούς επιτράπηκε αυτό ? Πιστεύω έρχεται ο καιρός έρχεται , μόνο που ο κόσμος να χρειάζεται επιστρέψει στα παλιά ιδανικά για αυτά που μίλησε ο Χριστός για την αγάπη όπως και άλλοι μίλησαν για αυτά πριν από αυτόν, ας ακολουθήσουμε τις συμβουλές χωρίς τον νόμο και τα πρέπει χωρίς όρια χωρίς εγωισμό ίσως μάθουμε την αλήθεια μια είναι η αλήθεια να ζούμε με αυτά που έχουμε μα ποιος Άνθρωπος δεν βλέπει τον ήλιο το πρωί και δεν χαίρεται? Ποιος Άνθρωπος δεν βλέπει την θάλασσα και δεν τον γεμίζει με δέος ? ποιος Άνθρωπος αν δει ένα δελφίνι δεν θέλει να παίξει μαζί του? Ποιος Άνθρωπος δεν θέλει να βοηθάει τους άλλους και να αισθάνεται πλήρης? Εδώ πιστεύω είναι η αλήθεια, σε αυτά, και αργότερα ξεδιπλώνεται το μεγαλείο του σύμπαντος μπροστά σου !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ Icon_minitimeΤετ 18 Μάης - 0:40:01

ΣΚΕΨΕΙΣ 2945718842 ΣΚΕΨΕΙΣ 2945718842 ΣΚΕΨΕΙΣ 2945718842 ΣΚΕΨΕΙΣ 2945718842 ioesssssssaaaaaaaaaaaaaa poly μου αρεσουν οι σκεψεις σου!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΚΕΨΕΙΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 8Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σκέψεις...
» Σκέψεις.
» Παράξενες σκέψεις.
» Ιδεοψυχαναγκαστικές σκέψεις κάνει η πλειοψηφία των ανθρώπων
» ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ, ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ & ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: IOESSA :: ΣΚΕΨΕΙΣ.-
Μετάβαση σε: