H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΣΚΕΨΕΙΣ

Πήγαινε κάτω 
+9
sebilion
markos
inei777
maggisoula
leontas
Αιθηρόη
ilia
angels1
Nenya
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 10 Ιουλ - 1:04:31

Καθώς περναει ο καιρός περνάμε και εμείς σε άλλα μονοπατια ότι νομίζαμε ώς γεγονός η λογικό φαίνετε πια παράλογο , πώς αλλάζούμε έτσι !Ισως μαλακώνη η ψυχούλα μας και έρχεται καθαρή η αλήθεια κατανοήεις και δεν κρίνεις πια παρα μόνο επιλέγεις τι θες και τι όχι .
Η επιλογή καμιά φορα είναι δύσκολη οχι για σένα άλλα για τους γύρω σου που περιμένουν άλλα απο σένα , κι όμως εσύ επιλέγεις αυτο που ονειρεύεσαι , αυτο που θέλεις , αυτό που αισθάνεσαι καλά .
Πολλές φορες σκέφταισε να τους κάνεις την χάρη να κάνεις αυτό που θέλουν , άλλα η ψυχη τότε σιωπα και δεν αφουκράζεται πια . Τότε σκέφταισε πώς δεν υπάρχουν άλλες Αντιγόνες , η θυσίες είναι για άλλους θεούς οχι δεν είναι για τον δικό μου Θεο.Ο δικός μου Θεός κρατάει το Σύμπαν στηρίζει το άπειρο δεν θελεί θυσίες θέλει το πετάρησμα της ψυχής ,να νιώθει πως είσαι ένεργος σε αυτό που έκανε για σένα και γιά όλους όσους ακολουθούν την καρδιά τους . Δεν μένει σε πρέπει και ηθικές χωρίς ουσία , είναι η ουσια !
Αλλαζώ και μου αρέσει, κατανοώ και καταλαιβαινω , συγχωρώ και συνεχίζω , δεν είμαι για να κρίνω ειμαι για να αγαπω!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ioessa στις Κυρ 10 Ιουλ - 1:47:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 10 Ιουλ - 1:44:39

Εχώ την εντύπωση πια ότι το γήρας το φέρνουμε εμείς ! Πολλές φορες καθομαι και κοιτώ τους παππούδες τις γιαγιάδες και αυτο που νιώθω είναι πως περιμένουν να γεράσουν έκαναν το κύκλο της ζωή τους και αυτο ήταν τιποτά άλλο . Επειτα εκλησια σκούρα ρουχα χώρις χαμόγελο και καταπιεσμένες επιθυμίες .
Αφού έχω εγγόνια πια τελείωσα περιμένω το αναποφεκτο τι άλλο να δω ,μάλλον αυτό θα σκέφτονται παρετήθηκαν απο την ζωή . Δεν είναι έτσι δεν πιστεύω οτι ειναι έτσι , σε άλλους πλανήτες δεν είναι έτσι . Μας έμαθαν να ζουμε σε τρια στάδια γεννήση - γάμος - θάνατος . Πέρα απο αυτο τίποτα καμία άλλη σκέψη, χωμένη μέσα σε αυτά τα καλούπια για αιώνες , καμία γνώση για τον εαυτό για ολοκλήρωση προσωπική .
Η ένωση δυο ανθρώπων είναι ευλογία , η γεννηση ενα βήμα προς την συνέχεια του σύμπαντος ένά παιδί φέρνει νέα όνειρα , αλλα μαζί με αυτα και η γνώση και η εκπληρωμένη επιθημία για τα κρυφα μονοπάτια των ανθρώπων στους αιώνες που πέρασαν, και στο άκουσμα των ψυθίρων της καρδιάς προς τα πού κατευθήνεται, πεταρίζοντας απο ευτηχία .

Αν η ψυχή και το μυαλό ειναι σε αρμονία και οι επιθυμίες γίνουν γνώσει , τότε υπάρχουν 'ομορφα όνειρα που σε κρατουν ζωντανό . χαμογελάς σαν παιδί και μοιάζεις σαν παιδι .
Χωρίς εγωισμούς ( πλεονεξια , νευρα , κρίση , ματαιδοξια , παράπονο )παραμόνο με συμπόνια , υπομονή και κατανόηση για όλους, κι αν ποτέ φύγει κάτι απο την ζωή μας δεν το κρατάμε απλα το συνοδεύουμε να πάει εκει που θέλει !
Σπέρνεις αγαπη πέρνεις ευλογία στην ζωη σου , σπέρνεις εγωισμούς περνεις πόνο, επειδη ποναει η ψυχη δεν ακούγετε΄ και το μυαλό αποφασίζει .
Ειναι για όλους το ίδιο, όλοι παλευουμε για κάτι . Κάτι καλό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 21 Ιουλ - 23:30:20

Τα αστέρια είναι συμμαχή μας συνταξιδιώτες μας εδώ σε αυτή την Γή λές μας ξέρουν αιώνες πριν . Όταν τα κοιτώ παίρνω δύναμη και ελπίδα σαν να έχουν κάτι που είναι μαγικό ! Κι όλα αυτά που μας παρουσιάζουν σε αυτήν την Γή να φαίνονται ψεύτικα . Λες και υπάρχη μόνο ο ουρανός και η Γή κομμάτι του απείρου . Αχ εύχομαι να φτάσω εκεί να νιώσω την μουσική του σύμπαντος , να μάθω απο την σοφία του απείρου , να κρυφτώ στην αγκαλιά του Θεού πόσο θέλω !
Κι όμως πολλές φορές οργίζομαι με όλα αυτά που βλέπω στην Γή , θυμώνω με το άδικο ,πληγώνομαι με την κακία πολεμώ με αυτά για να κρατήσω το όνειρο ανέπαφω μην το λερώσω και προσπαθώ . Το βράδυ όμως κοιτώ τα αστέρια και αρχίζεί και πάλι η περιπλάνηση . Η ψυχή πετά σαν είναι γνώριμος ο δρόμος ,αιώνες τώρα σαν να τον διαβαίνει.
Τρίγωνα σχηματίζουν τα αστέρια μεταξη τους
τρίγωνα και εμείς χτυπάμε τα χριστούγεννα , γεωμετρία απο το σύμπαν εκει το είδαμε , ίσως πρίν πολλά χρόνια .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 21 Ιουλ - 23:43:53

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3477152822 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3260818684
πολυ μου αρέσουν οι σκέψεις σου!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1547219295
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 28 Ιουλ - 9:03:41

Πολλές φορές , νομίζω ότι τα κάνω όλα σωστά και δεν ακούω , κάνω αυτό που νομίζω σωστό και δεν ακούω . Δεν το κάνω επίτηδες έχω καλή πρόθεση,θέλω να ξέρω πως ο διπλανός μου ειναι καλά ,να μοιράζομαι μαζί του ότι έχω.
Έχω ακόμη πολλά να διορθώσω απο αυτήν την ζωή και ίσως απο άλλες , πραγματικά εδώ είναι ένα σχολείο η Γή ορισμένες φορές την αισθανομαι σαν σχολείο σαν είναι προθάλαμο για άλλες Γαίες . Κι εμείς εδώ μαθαίνουμε μέσα απο διάφορες καταστάσεις να αγαπάμε όπως και να έχει ότι κι να μας πούν ,να συμπονουμε , να κατανοούμε , για να διορθώσουμε εμάς στην ουσία εμεις τα προκαλούμε καποιές φορές απο άγνοια η επειδή δεν ακούμε .
Ας είναι ξέρω τώρα και εγωισμοί δεν χωρούν πια



ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 28 Ιουλ - 9:51:53

Ιοεσσα τα έμαθες καλα τα γερμανικα βλέπω χεχε

Κανεις τέλειος..

κ καλα είναι μερικές φορές να μην ακούς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 31 Ιουλ - 1:36:28

Η Γή μας η καλή μας μητέρα , αδερφή της Σελήνης μητέρα μας και αυτή ! Η μια μας κοιμήζει στην αγκαλιά της και η άλλη μας νανουρίζει γλυκα με όνειρα προφητικά ίσως διέξοδο να βρουν έδω σε αυτήν την ζωή θα δείξει . Το όνειρο δεν θέλω να σκορπίσω και το κρατώ μυστικο μέχρι τον δρόμο του τελείωσω και τους άθλους του Ηρακλή να ζήσω !
Τότε Ναι στους ανέμους θα το σκορπίσω .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 7 Αυγ - 11:45:16

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 9 Αυγ - 15:50:01

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619
Σε ευχαριστώ Αιθηροή !ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 894006417 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3260818684 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 9 Αυγ - 16:16:40

Σκεφτόμουν πως ειμαστε μέσα στο κύτταρο που είναι ο γαλαξίας που ζούμε , οι πλανήτες τα άτομα, και ο πυρήνας ο Ηλίος. Η Γαία ένα άτομο που έχει κανονικές λειτουργιές μικροί πάνω στο άτομο αλλα και μεγάλοι διότι απο εμας εξαρτάτε η καλή λειτουργεία του ατομου . Αρά το σώμα που είναι το κύτταρο είναι το σύμπαν αν μετρήσω ποσα κύτταρα έχω ! τοτε είναι απειρα .Απειρο είναι και το σύμπαν άπειρος είναι και Ο Θέος , έχουμε κομμάτι του απείρου του (Θεού) και έτσι αφού είμαι μέρος του απείρου δεν έχω αρχή και τέλος !
Σκεφτομαι επίσεις πως ειμαι κομμάτι του απείρου ζώ στο σύμπαν μπορώ να κινηθώ παντού! τι στο καλό κάνω γεωμένη στο χώμα αναμασόντας κάποιες φορές τα ίδια που μας σερβίρουν αφού αρχισά να καταλαβαίνω το μεγαλείο !
Απορώ' συνήθεια ή βόλεμα επειδή κοιμησμένη αφήνουμε την συνείδηση και αυτο βοηθάει πολλούς και τα δύο μαλλον .
Αλλαγή στο φώς τώρα!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 9 Αυγ - 22:18:44

Πόσο όμορφα "κοίταξες"!

Να χαμογελάς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 31 Αυγ - 15:01:48

O άνθρωπος...ουράνιο φως... φωτεινό ον

Η ψυχή του..σπίθα θεική ..ναός ιερός

Μέσα του..το ΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛ

σκοπός του.. η προσφορά

λόγος υπαρξης του... η αγάπη





ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..



Οι άνθρωποι με έντονο το στοιχείο Εν, προσφέρουν ότι μπορούν κ όπως μπορούν..αθόρυβα...σιωπηλά..

Δρουν ως σκηνοθέτες...δεν τους αρέσει η προβολή..

Προτιμούν μια απλή ζωή...(θα εξηγήσω τι εννοώ)

Ζουν ως Εν... Μια θάλασσα με βάθος, γεμάτη απο θησαυρούς..

Συνήθως περνούν απαρητήρητοι...μοιάζουν ασήμαντοι.. αλλα δεν είναι!

κ όσοι δεν μπορούν να τους ξεχωρίσουν μες στο πλήθος είναι γιατί δεν γνωρίζουν τι εστί άνθρωπος..πόσο μάλλον να δουν τους θησαυρούς της!



Οι άνθρωποι με έντονο στοιχείο ΕΛ, προσφέρουν με εντελώς διαφορετικό τρόπο..συνήθως αρέσκονται στα φώτα της δημοσιότητας , αναγνωρίζονται για την δημιουργικότητά τους... επένδυσαν στη ζωή? γόνιμη γη με όμορφα λουλούδια... (αποτέλεσμα εμφανές)



υπάρχει όμως κ μια φράση.. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΟΥΝ.. Υπάρχει αντιστροφή ρόλων, πότε τον ΕΝ γίνεται ΕΛ κ πότε το αντίστροφο...Μια εναλλαγή μες στον χρόνο..



Επίσης για την μετάβαση του ανθρώπου απο εν σε ελ κ αντίστροφα, απαραίτητη προυπόθεση το παρελθόν...για να ζει το παρών κ να ταξιδεψει στο μέλλον..



θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα πως είτε είσαι ΕΝ είτε είσαι ΕΛ

είτε είσαι θάλασσα είτε είσαι γη

το καλό πιάνει τόπο... μικρό ή μεγάλο..



κ φυσικά ίσως χρειαστεί να χάσεις κάτι απο το ΕΝ για να κερδίσεις κάτι απο το ΕΛ... ισως έτσι βρίσκεις την ισορροπία μέσα σου...



αυτά για τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ..





ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 2645610321 ιοεσσα δεν πειραζει που εγραψα στο λευκωμα σου ε? ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3260818684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 31 Αυγ - 19:54:11

Αγγελάκι !!! οχι ισα-ίσα μου άρεσε
να σε καλα !!!
ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 894006417 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 894006417
ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3260818684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 31 Αυγ - 20:26:24

Μεγάλη αλήθεια είπες angels... και την είπες πολύ όμορφα...

Μπράβο μάτια μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 1 Σεπ - 12:20:51

Ευχαριστω... :)



κ συνεχίζω την σκέψη μου..



Εκτός από το εν κ το ελ που συνθέτουν τον ανθρωπο..



Υπάρχει κ το χαος..



Το αντιλαμβάνομαι ως αγονη γη, ως έλλεψη νερού, ως στάχτη, ως καπνο, ως αέριο, ως ομίχλη

Προκαλεί ασθένειες,

Είναι εξωτερικός παράγοντας..



το εν κ το ελ είναι εκτεθειμένα μεσα στο χάος..



πως αποκτά δυναμη..

μια ματιά αρκεί για να καταλάβεις πως λειτουργεί το σύστημα..

ανεργία? παιδεία? υγεία?διαπροσωπικές σχέσεις? περιβάλλον?

σε γονατίζουν...

Τι αισθήματα σου προκαλεί?

Συγνώμη αλλα δεν μπορώ να γίνω αναίσθητη.. θα έχω ξεσπάσματα θυμού..απογοήτευσης.. (κάποιες φορες) ..

αντιστέκεσαι με πείσμα.. ! σημαντικό

Σου αρέσει η ποίηση!σου αρέσει η ζωγραφική! τι θα γράψει ο ποιητής? ο ζωγράφος τι θα ζωγραφίσει?

ο στιχουργός? χωρίς ρομαντισμό.. χωρίς το στοιχείο του έρωτα.. τι θα γράψει?

θα γράψει αυτά που νιώθει... ( αν κ καλα έιναι να τα κρατήσει για τον εαυτό του κ να μην εκθέσει τις σκέψεις του γιατι ενισχύεται η απελπισία..? η απογοητευση?)



τοτε αναζητάς (ως δημιουργικό ον.. ως ελ) το εν...να φορτιστείς.. να εμπνευστεις ..

υποψιν... πως το ελ..απο μόνο το έχει εμπνευση.. φαίνεται κ απο το λ.. έχει σύνδεση..αλλα όταν το χάος απλώνεται τότε επεμβαίνει το εν..το ν



κ να το θέσω αλλιώς...



Ο ήλιος απο τι αποτελείται?

αερια------υδρογόνο---ήλιο--- χαος -εν-ελ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 1 Σεπ - 12:26:10

κατι ακόμα... πού σημαντικό!



Ο καλός καλό δεν έχει? ο φιλότιμος?

Οτι τα τρελάδικα γέμισαν?....τυχαίο?



εκεί χρειάζεται προσοχη..



μαζευεις τις σκέψεις σου..κ σκέφτεσαι..



τι θέλω?

να ζω αξιοπρεπώς...



τι θέλω?

να κολυμπώ σε καθαρές θάλασσες..

να βλέπω ωραία τοπία



τι θέλω..?

το βασικότερο..ΕΜΕΝΑ..



Οι αξίες του ανθρώπου δεν χάνονται, ούτε αφαιρούνται..πάντα εκεί είναι.. στην απλότητα...

τι κ αν δεν έκανες σπουδαία πράγματα?

τι κ αν δεν είσαι ειδήμων?

τι κ αν εκανες πολλά λάθη...



η ουσία είναι να είσαι γεμάτος..πλούσιος μέσα σου.. (εστω κ απ την απλη μου ζωη)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 1 Σεπ - 12:31:22

ΑΑΑΑ να πω κ κάτι άλλο...



Κάποτε τα ανέκδοτα ήταν αθώα..τωρα?

τι μηνύματα λαμβάνεις?



οτι νοσεί το σύστημα...



Τα προβάλλω σκόπιμα.. (πολλά προβάλλω σκόπιμα) για να αντιληφθούμε κ να προβληματιστούμε κ να συνειδητοποιήσουμε... αυτό θέλουμε???



χωρίς να θέλω να θίξω αυτους που τα γράφουν.. συγνώμη.,(κ δεν μιλώ μονο για τα ανεκδοτα..)





αλλα μερικές φορές το εν πρέπει να δείξει κ κάτι άλλο... που βλέπει... κ ας υπάρξει κίνδυνος να παρεξηγηθεί ως χάος..



δεν πειράζει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 1 Σεπ - 13:04:30

Θελω να πω, κ κατι ακομα..

Αυτα που για χρόνια με προβλημάτιζαν..
Ερωτήματα.. δίχως απαντήσεις..
Συμπτώσεις?

Τελικά... απαντήθηκαν.. κ νιώθω πολύ ηρεμη..

μαλλον να το θέσω αλλιως.. με βοηθήσατε εσεις.. κ ευχαριστω!
αυτα...

καλή συνεχεια.. κ θα σας βλέπω..όποτε μπορώ, θα μπαίνω..γιατι εχω πολλα να κάνω.. :)

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leontas

leontas


Ηλικία : 48
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 3 Σεπ - 11:30:24

Ελ και εν; Το διάβαζα και τις προάλλες αλλά δεν κατάλαβα. Από που προκύπτουν; Τι σημαίνουν;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η αλήθεια είναι    ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Οκτ - 14:26:37

Η αλήθεια είναι πως η εποχή μας αρχίζει και περιστρέφεται όλο και πιο πολύ γύρω απο τους προγόνους μας .Πάντα αναζητάμε αυτούς που έδωσαν τις ηλιαχτίδες του πολιτισμού και κράτησαν τα γκέμια της φιλοσοφίας φροντίζοντας να δαμάσουν την φαντασία των Ανθρώπων γύρω απο τις απαντήσεις για το καθετί υπαρκτό και μη ορατό . Τώρα νομίζω πως ξαναζητάμε τις απαντήσεις, όλα ειναι σαν την σπείρα του Αρχιμήδη. Ποιός ξέρει ίσως φτάσουμε κάπου τώρα.

Ένα απόσπασμα απο ένα βιβλίο που διάβασα πριν λίγο καιρό , ονομάζεται Ελληνική Επιστήμη είναι του Ευάγγελου .Σ.Σταμάτη εκδόθηκε το Απρίλιο του 1968 στην Αθήνα.Είναι σαν έρευνα που έκανε ο ίδιος ο συγγραφέας.Είναι γραμμένο στην Καθαρεύουσα τοαπόσπασμα το γράφω με δικά μου λόγια

Πλάτωνας παρακουλούθησε την διδασκαλία του Σωκράτη 8έτη.Το 387πχ ύδρισε την δική του ακαδημία η οποία λειτούργησε έως το 529 μχ. Την ακαδημία του Πλάτωνα την έκλεισαν φανατησμένοι Χρίστιανη της τότε εποχής , εκεί φοίτησαν ο Κικέρωνας, ο Πλούταρχος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο θεολόγος.

Κανείς δεν μπορούσε να φοιτήση στην ακαδημία του Πλάτωνα αν δεν ήξερε γεωμετρία , έλεγε ότι αν δεν ξέρεις γεωμετρία δεν μπορείς να καταλάβεις το Θεό. Ακόμα είχε και επιγραφή έξω απο την ακαδημία οπου έλεγε κανείς αγεωμέτριτος δεν μπαίνει στην στέγην μου.

Ο Θέων ο Σμυρναίος 2 μχ έλεγε ότι για να λάβει μέρος στην Πλατωνική διδασκαλία πρέπει να περάσει 5 βαθμούς μυήσεων

1ος καθαρμός που περικλείει 5 μαθήματα αριθμητική, γεωμετρία, στερεομετρία , μουσικη , και αστρονομία

2ος βαθμος είναι η παράδοσης η διδασκαλία των φιλοσοφικών θεωρημάτων , των λογικων και πολιτικων θεωρημάτων και τρίτο των φυσικών

3ος βαθμός μυήσεων είναι η εποπτία δηλαδη την ενασχόληση με τα νοητά όντος όντα και τις ιδέες.

4ος Βαθμός μυήσεων είναι η ικανότητα στην φιλοσοφία , να διδάσκει και σε άλλους αυτά που έμαθε αυτός.

5ος βαθμός μυήσεως και τελευταίος είναι η τελειοποίηση της ψυχής του Ανθρώπου και η ευδαιμονία του αυτού. Ομοίωσης του Ανθρώπου ει δυνατόν προς τον Θεό.

Ο Πλάτωνας ήταν μυημένος και στα Ελευσίνια μυστήρια αυτο φαίνεται απο φράσεις του

Εκ του μυειν και εποπτευειν (επιστολη Ζ΄333Ε)

Με μυημένος αληθώς τε και όντως (Επινομις 968 D)



Ακόμη έλεγε πως υπάρχει ο νοητός κόσμος και ο αισθητός



ΥΓ.Μπορεί να μην είναι εδώ σε αυτήν την εποχή αλλά η ενεργειά τους έμεινε και συνεχήζει ακόμα πιο πολύ , ίσως η αρχή τους να βασιζόταν στο γεγονός πως αγάπησαν τον εαυτό τους και όλον τον κόσμο και θέλησαν να τον βοηθήσουν να φύγει απο την αμάθεια του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ελ και εν    ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Οκτ - 14:58:45

Αγγελάκι πολύ μου άρεσαν αυτά που είπες και όσο για αυτό που έγραψες ( ο εν που κάνει πάντα το καλό και καλό δεν βλέπει , ο καλός καλό δεν βλέπει κτλ)

Έχεις δίκιο επειδή πολλές φορές οι Ανθρωποι θέλουμε να φαινόμαστε καλοι στον κόσμομ και να λένε τα καλλίτερα για μας , Αυτό ομως δεν το κάνεις με την καρδία σου οπότε πως να δεις καλό!.Επίσης και οι τρομερά ευαίσθητοι Άνθρωποι που δεν έχουν λίγο ας πούμε δυναμισμό ή σκληροτητα και αυτοι έχουν θεματάκι στην ζωή τους. Αφού η ευαισθησία πολλές φορές οδηγή σε αναβολές στην ζωή τους

Ο έλ απο την άλλη στο επίκεντρο του κόσμου (με το νού του όμως ) νομίζει ότι είναι καλλίτερος αλλα και πάλι δεν είναι καλό το ηπερβολικο ελ γιατί έχεις όλη την ενέργια πάνω σου καλη είτε κακη και πάλι μπλέκονται τα πράγματα αφου δεν μπορεις εύκολα να μεταβάλης την ενέργια απο κακή σε καλή .Ετσι έχεις θέμα

Ο συνδιασμός όμως ελ και εν σε κάνει να κρατάς ισοροπίες δυνατος και ευαίσθητος , καλός - κακός , πεισματάρης - υποχωριτικός.

Εν και ελ μαζί λίγο το ένα και λίγο απο το άλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Οκτ - 15:18:03

Ioessa και πάλι δεν είναι όπως τα λες..

Είναι σαν να λέμε... να σε βάλει κάποιος σε ένα σκοτεινό δωμάτιο.. ετσι για να γνωρισεις τον εαυτο σου.. να μαθεις τι εισαι και πόσο αντεχεις και κάποιο διάστημα... μόνος ..χωρίς να βλέπεις τίποτα.. μόνο να ακους... στην αρχη νιώθεις φόβο... στην αρχή νιώθεις θλίψη.. στην αρχή νιώθεις μοναξιά...κτλ.. ώσπου ΄συνηθίζεις σιγα σιγα και προσπαθείς να φωτισεις το δωμάτιο... γεμίζεις με κεριά όλες τις γωνιες.. τότε αρχίζεις και βλέπεις... αρχίζεις να νιώθεις ζεστασιά...αρχίζεις να ζεις με τον εαυτο σου... μαθαινεις τον εαυτο σου...βάζεις μουσικη...ηχο.. μετα σκέφτεσαι να γράψεις τα συναισθηματα που νιωθεις μεσα εκει... γραφεις ποιηματα ας πουμε..οι ώρες δεν περνανε με τιποτα.. και τότε βρίσκεις τρόπους να ζεις μεσα εκει... τραγουδας... παιζεις...χορευεις.. κτλ..... ώσπου περνας το τεστ και σου ανοίγουν την πόρτα... και σου λένε τώρα ζήσε έξω στο φως.. και εκδήλωσε όσα έμαθες.εζησες... και μετα λες γιατι τώρα εξω? γιατι διέλυσες το σκοτάδι και άπλωσες χρώματα.. και είναι μικρός ο χώρος... χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Οκτ - 15:24:06

K πάλι δεν μπορω να σε εξηγησω τι εννοω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Οκτ - 21:05:34

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 3860283863 αχ αγγελάκι όντως δεν κατάλαβα .ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 1059784619 ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΚΕΨΕΙΣ   ΣΚΕΨΕΙΣ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 24 Οκτ - 20:48:55

Τόσα ψέμματα μέσα μας περπατάνε σαν όρίσματα του μυαλού που μας κατευθήνουν ,ιδέες ιδέες ξεφτισμένες σαν παλιόρουχα πάνω μας κολλάνε. Ό Θεέ μου το μεγαλείο σου καταρέει πως , πως μπορει να σωθεί ?πως πιστέψαμε στα τόσα ψέμματα και δεν αφήνουμε να βγεί το ζεστό αίμα της καρδίας ? Πώς γινήκαμε σαν το στάχυ πού πάει εδώ και εκεί απο τόν άνεμο? Έτοιμο για να βρεθεί να το τσακίσει ένα χέρι μόνο ένα χέρι . Ο Θεέ μου πως να γίνω απο στάχυ πέτρα ? Να μήν έρθει το χέρι και με τσακίσει , πώς να πιστέψω σε εμένα αφού τόσα ψέμματα ειπώθηκαν?
Προσπαθούν με κάθε τρόπο να με κλείσουν μέσα , να αισθάνομαι σαν το στάχυ , να μήν Ζω για μένα αλλά για την ώρα που θα έρθει το χέρι .
Όχι δεν είσαι στάχυ είσαι πέτρα , είσαι βράχος κανείς δεν θα σε κόψει μένεις στους αιώνες καταλαβέτο επιτέλους!!!
Ήρθε η ώρα , να έρθει μπορείς ΄ δές είσαι βράχος περίμενε περίμενε την ώρα που θα χτυπήσεις το χέρι θα το ματώσεις , αιώνια περιπλανιέσαι , ήρθε η ώρα , να γίνει η ώρα της μάχης .
Στέκεσε εκεί βράχε που με δέος σε κοιτά η Θάλασσα , αποκούμπι στους πελαργούς , ξεκούραση στους γλάρους , φωλιά στους αετούς . Τριαντάφυλλα στην ράχη σου ανθίζουν κόκκινα σαν το αίμα .
Δέν είσαι στάχυ ψέματα σου είπαν βράχε , θέλησαν να σε γελάσουν με ψεύτικες ανάγκες , σου δώσανε απιστία αντι γαι πίστη χα! και τους πίστεψες! Ψεύτικη διεύθυνση σου δώσανε να στείλεις γράμμα και εσύ περιμένεις απάντηση. Δέν σου είπαν την Αλήθεια!
Εσύ αντί γαι βράχος ένιωσες στάχυ αδύναμο και ασήμαντο τόσο που μπορεί να σου αφαιρέση το χέρι την Ζωή χα!!!
Σε γελάσανε Βράχε μου !

Είχα νιώσει με όλα αυτα σαν στάχυ μέσα μου επαναστάτησε κάτι έδιωξε την σκέψει αυτή μου έδειξε πώς είμαστε αγέροχη βράχοι , δυνατοί σαν βράχοι τόσο που δεν μας κουνάει τίποτα ακόμη και η Θάλασσα μας κοιτά με δέος αυτη η Θάλασσα που κρύβει καλά τα μυστικά της
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΚΕΨΕΙΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σκέψεις...
» Σκέψεις.
» Παράξενες σκέψεις.
» Ιδεοψυχαναγκαστικές σκέψεις κάνει η πλειοψηφία των ανθρώπων
» ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟ, ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ & ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: IOESSA :: ΣΚΕΨΕΙΣ.-
Μετάβαση σε: