H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Πήγαινε κάτω 
+6
markos
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
ioessa
Αιθηρόη
maggisoula
angels1
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 3 Μαρ - 23:08:53

Σ'αυτόν τον κόσμο υπάρχουν κάτι μισοτελειωμένα παραμύθια, που στέκονται στο άχαρο του χρόνου ,περιμένοντας...

Και πήγε τότε ο κυνηγός
και έβαλε φυτίλι
μέσα στο καντήλι
για να τελειώσει
η κοπελιά
να πλέκει το μαντήλι
ντηλι...ντηλι..ντηλι


στην επόμενη, αν υπάρξει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: OTAN   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 5 Μαρ - 23:03:14

Όταν....

πάω στην τουαλέτα να αφοδεύσω, είμαι εγώ και τα ¨ποιηματά" μου,

εκτός και αν υποφέρω από κάποιου τύπου διαστροφή.

'Οταν..

τον "χώνω" στην "γκόμενα" μου, είμαι εγώ και το "χάος" της,

εκτός και αν υποφέρω από κάποιου είδους διαστροφή.

Όταν...

τον "χώνω" στην κάλπη , φοβάμαι ,ενώ είμαι μόνος μου.

Οφείλω...

να θυμάμαι που τον "χώνω",

και να αναλάβω τις ευθύνες μου απέναντι στα παιδια μου και στα εγγονια μου.

Κι αν της λασπης το στρωμα είναι τόσο βαρύ, περάστε από το συνεργείο, μοιράζουν δωρεάν υαλοκαθαριστηρες.

Δεν γεννήθηκα για να ξεχωρίζω από το σύνολο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τί ώρα είναι; Ώρα για τσάϊ...   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 13 Μαρ - 16:17:47

Δεν είμαι Δικηγόρος,
Δεν είμαι Συνταγματολόγος΄
Δεν είμαι Γιατρός ...
Θα μπορούσα όμως να ήμουν πολιτικός, και αυτό ,θα το χρωστούσα στο ότι είμαι καλός μίμος .. και...στο γενεαλογικό μου δέντρο, αν αυτό ήταν... πολυψήφιο.και...στην κοινωνική μου θέση...(πέθανε ο βασιλιάς, ζήτω ο βασιλιας)..και...τα, λοιπά ,και, τα, λοιπά (.)
Σεβόμενη τους αγώνες που έδωσαν οι πρόγονοι μου και το αίμα που χύθηκε, για να μπορώ να εκφράζομαι και να σκέφτομαι ΕΛΕΥΘΕΡΑ κι ας μην αρέσει σε κάποιους αυτό....
ΚΑΙ για όσο θα μπορώ να απολαμβάνω αυτό μου το δικαιΩμα...πρίν να μου βάλουν την ΄πίστόλα΄ στον κρόταφο,πριν να πάω για ύπνο...
Θέλω να μου λύσω μια απορία..
Λευκό και Ακυρο.
Καταλαβαίνω και δέχομαι ότι: Το άκυρο μπορεί να μετρηθεί υπέρ των κομμάτων που έλαβαν τις περισσότερες ψήφους, διότι κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί ως λάθος και να χαθεί αδίκως μια ψήφο, που όλως τυχαίως και πλήρως καταλάθος έτυχε.... (ουπς!) ως άκυρη.
ΠΟΥ χΧου (πρό Χριστού που λένε) πάει ο παππούς να ψηφίσει, αλλά επειδή δεν του φτάνουν ,να ψωνίσει για να φάει, πάει και το εφάπαξ γίνηκε σαν τα μετοκατοχικά λεφτά... τον έχει βρει και η αδενοπάθεια,μια αδυναμία , ένα πάρκισον το λες και καπακι το Αλτζχαϊμερ.. ΑΛΛΑ! η εθνική του υπερηφάνια, και... και του υπενθυμίζουν,(...) ότι πρέπει να βγάλει το να πόδι από τον τάφο και να πάει να ψηφίσει. (!)
Εκεί λοιπόν, στα μοναχικά ,προσπαθωντας να διαλεξει το αναθεματισμενο το ψηφοδελτιο και ενω τον κυνηγαει ο ψοφος να τον παρει, τον παππου , αχ παππου...,τρεμουλιάζοντας ,του ρχεται μια λυποθυμια,του ανθρώπου, απ' την πείνα και μουτζουρώνει το ψηφοδέλτιο.Και της το χε ππει της Κατινας, να του πει..να ναι ετοιμος να μην πεθανει μέσα στο εκλογικό το κέντρο!
Ε.(!) ...ε..λέω,... είναι να μην την θεωρήσεις θετική μια τέτοια ψήψο; Αν είναι, ποτε, δυνατόν, κάτι τέτοιο.
Αυτό που δεν κατανοώ , είναι : πώς , μία ΛΕΥΚΗ ψήφος ,(ορισμός του λευκού: http://el.thefreedictionary.com/λευκός) μπορεί να θεωρηθεί ως θετική και όχι ως αρνητική, εφόσον ουσιαστικα, αυτός είναι ο ρόλος της.
Τί εννοώ : Ποιό είναι το αντίθετο του Μαυρου; Άσπρο. Ποιό είναι το αντίθετο του Ακυρο ; Λευκό .
Ποία ...λέγω, είναι η μαθηματική σχέση μεταξύ αυτών;


από : http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=13&t=163428

"Παλιότερα, τα χρήματα λέγονταν «άσπρα». Έχεις άσπρα, έχεις άστρα, λέει μια παλιά παροιμία. Όχι, δεν ονομάστηκαν «άσπρα» τα νομίσματα επειδή ήταν ασημένια, άρα λευκά· το λευκό χρώμα ονομάστηκε έτσι επειδή έμοιαζε με τα νομίσματα. Εξηγούμαι: στα λατινικά asper σημαίνει «τραχύς» (τη λέξη τη βρίσκουμε και στο γαλλικό âpre). Το νιόκοπο ασημένιο νόμισμα, τραχύ και λαμπερό πριν λειανθεί από τη χρήση, ονομαζόταν nummus asper, τραχύ νόμισμα. Σιγά-σιγά έμεινε μόνο το επίθετο, asper, και πήρε θέση ουσιαστικού, και πέρασε στα βυζαντινά ελληνικά (από τον πληθυντικό: aspera, aspra) όπου άσπρα ονομάστηκαν τα ασημένια νομίσματα μικρής αξίας. Και επειδή το ασήμι είναι λευκό, η λέξη άσπρο έφτασε να εκφράζει τη λευκότητα, κι έγινε συνώνυμο της λέξης «λευκός» και μάλιστα την υποκατέστησε στη λαϊκή γλώσσα." (από kaneis, 2007)

..Αερολογίες ...
στον Κόσμο της Αντίθεσης και της Ελεύθερης Βούλησης το λένε
καλά να μαστε και βλέπουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 17 Μαρ - 9:33:14

Η παροιμία της ημέρας:

"Τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια Παντελάκη μου"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 20 Μαρ - 8:34:47

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 25 Μαρ - 13:02:02

Τετραγωνισμός του κύκλου - Η λύση του Δεινόστρατου


Στην μεγάλη επιτομή του Πάππου, η οποία πρέπει να γράφτηκε στην εποχή του αυτοκράτορα Διοκλητιανού (284-305 μ.Χ.),αναφέρεται ότι ο Δεινόστρατος, ο αδελφός του Μεναίχμου και ο Νικομήδης χρησιμοποίησαν για τον τετραγωνισμό του κύκλου μια καμπύλη, η οποία για τον λόγο αυτό ονομάστηκε τετραγωνίζουσα. Την καμπύλη αυτή την ανακάλυψε ο Ιππίας φαίνεται όμως ότι ο Δεινόστρατος την χρησιμοποίησε για τον τετραγωνισμό του κύκλου. (Την τετραγωνίζουσα έχουμε περιγράψει στο πρόβλημα της τριχοτόμησης της γωνίας –η λύση του Ιππία)

Στο παρακάτω σχήμα έχουμε ένα τετράγωνο ΟΑΓΔ, ένα ημικύκλιο ΑΔ και την τετραγωνίζουσα ΔΕ. Ονομάζουμε q=το μήκος του τόξου ΑΔ

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Foto1

Ο Πάππος, ενδεχόμενα ο ίδιος ο Δεινόστρατος (γύρω στο 350 π.Χ.), απέδειξε ότι :
ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Sxesi1

Από την (1) προκύπτει ότι το μήκος q του τεταρτοκυκλίου ΑΔ κατασκευάζεται ως τέταρτη ανάλογος των α,α ( το τμήμα α είναι η ακτίνα του κύκλου στον οποίο ανήκει το τόξο) και του μήκους ΟΕ, όπου Ε είναι το σημείο στο οποίο η τετραγωνίζουσα τέμνει την ΟΑ. Μπορούμε τώρα να κατασκευάσουμε ένα ευθύγραμμο τμήμα με μήκος 4q, δηλ ίσο με το μήκος του κύκλου.

Ο Δεινόστρατος προφανώς γνώριζε την πρόταση που απέδειξε αργότερα ο Αρχιμήδης ότι :
Το εμβαδόν ενός κύκλου είναι ίσο με το εμβαδόν ενός ορθογωνίου τριγώνου, που η μία από τις κάθετες πλευρές του είναι ίση με το μήκος του κύκλου και η άλλη με το μήκος της ακτίνας του.

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Sxima

Έτσι για να τετραγωνίσουμε τον κύκλο ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα:

· σχηματίζουμε ένα ορθογώνιο τρίγωνο ΑΒΓ με κάθετες πλευρές ΑΓ= r και ΑΒ = 4q.

· παίρνουμε το μέσο Μ της ΑΒ και σχηματίζουμε το ορθογώνιο ΑΜΔΓ του οποίου το εμβαδό θα είναι ίσο με το εμβαδόν του τριγώνου.

· προεκτείνουμε την ΓΔ και παίρνουμε τμήμα ΔΕ = ΔΜ, κατασκευάζουμε το ημικύκλιο με διάμετρο την ΓΕ, στο σημείο Δ φέρουμε την κάθετη ΔΖ προς την ΓΕ και το τμήμα ΔΖ είναι η πλευρά x του ζητούμενου τετραγώνου

Πράγματι ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Sxesi12
source: http://users.sch.gr//thafounar/Genika/problemGeometry/SquaringTheCircle/Dinostratus/dinostratus.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 26 Μαρ - 7:55:16

πάει η κάμαρα , καμάρα, κάμαρα

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Dualtoruscx4


ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Webtorusman

Κοσμική Ακτινοβολία Υποβάθρου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 26 Μαρ - 7:59:40

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Tetrahedron τετράεδρο ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Hexahedron κανονικό εξάεδρο

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Octahedron οκτάεδρο

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Dodecahedron δωδεκάεδρο ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icosahedron Εικοσάεδρο με Ει γράφεται


ηλιος

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8C


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nnan στις Δευ 26 Μαρ - 9:36:06, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 26 Μαρ - 8:01:23

Φεβρουαρίου 27, 2012 από enimerwsi

Οµάδα προώθησης υγιούς εµπορίου

για αγορά ποιοτικών προϊόντων κατευθείαν από παραγωγούς

σε σούπερ τιµές

Το οφείλουµε στον εαυτό µας, στην παραπαίουσα (πτωχευµένη ?) οικονοµία της Χώρας µας, στην αντιµετώπιση της ανεργίας, στα παιδιά µας και σε πολλούς άλλους τοµείς, που µπορεί να δουν ßελτίωση αν το τηρήσουµε ευλαßικά !!!!!

Οι Ξένοι το κάνουν χωρίς εξαιρέσεις . . . . . . . . Εµείς γιατί να το αποφεύγουµε ή να το αναßάλλουµε ? Είναι πιά ή µόνη µας άµυνα!!!!

Διαßάστε και δυό επεξηγηµατικά λόγια, γιατί να προτιµήσουµε το καθένα και όχι τον άλλο . . . . .

Προωθήστε το και διαδώστε το σε όσους πιο πολλούς φίλους και γνωστούς έχετε…ίσως κάτι κατορθώσουμε συλλογικά…

ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ

ΝΑΙ ΙΟΝ (Γάλακτος, Αμυγδάλου, Break, Nucrema, Mabel, Υγείας ΙΟΝ, Σοκοφρέτα, Noizetta). Ελληνική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1930 και έχει δύο εργοστάσια παραγωγής, Αθήνα και Άρτα. www.ion.gr

ΟΧΙ Παυλίδης – Κraft Foods (Lacta, Παυλίδου υγείας, Toblerone, Παυλίδης γεμιστή, Lila Pause, Kiss, Gioconda,Merenda). H Παυλίδης εξαγοράστηκε το 1990 από τον αμερικανικό κολοσσό Kraft Foods (www.kraftfoods.gr), με κατακόρυφη πτώση ποιότητας και αύξηση τιμών έκτοτε, τώρα έχουν βάλει στο μάτι και την βρετανική Cadbury, βλέπε και www.ekathimerini.gr/4Dcgi/4Dcgi/_w_articles_civ_12_12/09/2009_329024

ΜΠΙΣΚΟΤΑ

ΝΑΙ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ (Πτι Μπερ, Μιράντα, Caprice, Cream Crackers, Digestive, Γεμιστά, Marie, Mascot, Rondo,Crispies, Φρυγανιές κτλ). Ελληνική εταιρεία που ξεκίνησε το 1938 από Πολίτες πρόσφυγες και στις μέρες μας απασχολεί 1000 άτομα σε 4 ιδιόκτητα εργοστάσια σε όλη την Ελλάδα. www.papadopoulou.gr

ΝΑΙ ELBISCO πρώην Ελληνική Εταιρεία Μπισκότων (Elite φρυγανιές, Αλλατίνη, Κρις Κρις, Βοσινάκη,Forma). www.elbisco.gr

ΚΕΤΣΑΠ

ΝΑΙ ΚΥΚΝΟΣ (κέτσαπ, πάστα ντομάτας, κονσερβοποιημένα φρούτα και λαχανικά). Ελληνική εταιρεία με έτος ίδρυσης το 1911, έδρα το Ναύπλιο και παραγωγή-διανομή στα Σαβάλια Ηλείας. www.kyknos.com.gr

ΟΧΙ HEINΖ, αμερικανικό trust που μονοπωλεί την αγορά σε 50 χώρες, με κύκλο εργασιών 10δις δολλάρια παγκοσμίως! www.heinz.com

ΠΑΓΩΤΑ/ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ

ΝΑΙ ΚΡΙ ΚΡΙ (παγωτά, γιαούρτι, φρέσκο γάλα). Ελληνική εταιρεία που δραστηριοποιείται από το 1954, με σύγχρονη μονάδα παραγωγής στις Σέρρες και κέντρο διανομής στην Αθήνα. www.krikri.gr

ΝΑΙ ΕΒΓΑ (παγωτά, κρουασάν, χυμοί). Ιδρύθηκε το 1934 ως Ευρωπαϊκή Βιομηχανία Γάλακτος και Αλεύρου, και είναι μέχρι και σήμερα αμιγώς ελληνικών συμφερόντων. www.evga.net

ΝΑΙ ΕΒΟΛ (Ένωση Αγροτικών Συνεταιρισμών Βόλου) (γάλα, γιαούρτι, τυρί). Συνεταιριστική εταιρεία που εκπροσωπεί κτηνοτρόφους της ευρύτερης περιοχής Βόλου – Πηλίου – Βελεστίνου. Ασκεί παρεμβατική πολιτική στην τιμή του γάλακτος, διασφαλίζοντας το εισόδημα των κτηνοτρόφων της περιοχής, οι οποίοι απολαμβάνουν από τις υψηλότερες τιμές που δίνονται στο γάλα πανελλαδικά. Ειδικεύεται και στα βιολογικά προϊόντα www.evol-easvolou.gr

ΝΑΙ Όλυμπος (Γαλακτοβιομηχανία Λαρίσης) (γάλα, γιαούρτι, τυρί, χυμοί). www.olympos.gr

ΝΑΙ ΦΑΓΕ (γιαούρτι, γάλα, συσκευασμένο τυρί). Ιδρύθηκε το 1926 από τον Α. Φιλίππου και διατηρεί μέχρι σήμερα ηγετική θέση στην ελληνική αγορά. Διαθέτει 3 μονάδες παραγωγής στην Ελλάδα και μία στις ΗΠΑ. www.fage.gr

ΟΧΙ ΑΓΝΟ (γάλα, γιαούρτι, τυρί, χυμοί) (Τα 4 τελευταία χρόνια συνεργασία με τηνDANONE. Αποφεύγετε! www.agno.gr

ΜΕΒΓΑΛ (γάλα, γιαούρτι, τυρί) (Με επιφυλάξεις, ανακοίνωσε πρόσφατα συνεργασία με την DANONE στον τομέα διανομής των προϊόντων). www.mevgal.gr

ΟΧΙ ΔΕΛΤΑ, εξαγοράστηκε από τον όμιλο VIVARTIA (MiG) το 2006 (στον οποίο ανήκουν και τα Goody’s, Μπάρμπα Στάθης, Flocafe, 7 Days κρουασάν, Χρυσή Ζύμη), ο οποίος αν και ελληνικό cogglomerate, βαδίζει στα χνάρια των ξένων πολυεθνικών με συμμετοχή ξένων κεφαλαίων και τακτική εξαγορών και συγχωνέυσεων www.vivartia.com

ΟΧΙ ALGIDA, φίρμα παγωτού που ανήκει στον πολυεθνικό κολοσσό Unilever, που μεταξύ άλλων στην Ελλάδα εμπορεύεται και τα προϊόντα Ζwan, Βιταμ, Pumaro, Νέα Φυτίνη, ελαιόλαδο Αλτις, Lipton, Knorr, Helmann’s, ηλιέλαιοSol, Friol, Φλώρα, Calvé, Becel, αλλά και είδη υγειινής όπως Vaseline, Ultrex, Timotei, Svelto, Sun, Skip, Rexona,Organics, Omo, Lux, Klinex, Dove, Cif, Cajoline, Brut, Axe, Aim!!! Έχει εξαγοράσει πλήθος ελληνικών εταιριών (Ελαίς 1962, Pummaro 1999), αλλά και ξένων με δραστηριότητα στην Ελλάδα (Κnorr-Bestfoods). Αποφεύγετε! www.unilever.gr

ΟΧΙ NESTLE, η μεγαλύτερη παραγωγός ειδών διατροφής στον κόσμο, με ετήσιο τζίρο 60δις δολλάρια!! Μέσα από διαρκείς συγχωνεύσεις και εξαγορές άλλων εταιριών, έφτασε το 2003 να διαθέτει 511 εργοστάσια σε 86 χώρες! Στην Ελλάδα, εκτός από παγωτά (μέχρι εκεί φτάσανε τα πλοκάμια της, αφού πρόκειται για άκρως επικερδή αγορά), εμπορεύεται και τα προϊόντα farine lactee, δημητριακά fitness και clusters, σοκολάτες boss, kitkat, crunch, smarties, baci,nesquik, nescafe (φανταστείτε μόνο ότι ο νεσκαφέ φραπέ έχει αναδειχθεί σε εθνικό προϊόν, με το 25% του εγχώριου τζίρου!!), νερά κορπή, vittel, perrier, contrex, san pellegrino, maggi κύβους, μέχρι friskies και purina για τους τετράποδους.. καταναλωτές. Το γνωρίζατε ότι όλα αυτά τα προϊόντα προσθέτουν στην κερδοφορία της ήδη ζάμπλουτης NESTLE;Αποφεύγετε! www.nestle.gr

ΟΧΙ DANONE (Activia, Danonino, Actimel, Danette, νερά Evian και Volvic, Milupa, Nutricia κτλ), γαλλοϊταλικός κολοσσός που τα τελευταία χρόνια προσπαθεί να παρεισφρύσει και στην ελληνική αγορά. Αποφεύγετε! www.danone.com

ΟΧΙ FrieslandCampina (τυρί Milner, γάλα NOYNOY κτλ), ολλανδικός γαλακτοκομικός όμιλος, τα προϊόντα του οποίου πωλούνται σε 100 χώρες. Αποφεύγετε! www.frieslandcampina.com

ΟΧΙ Arla (Lurpak, γάλα, τυριά κτλ), δανέζικος γαλακτοκομικός όμιλος, πήχτρα στο μεταλλαγμένο. Αποφεύγετε!

ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ/ΕΙΔΗ ΥΓΙΕΙΝΗΣ

ΝΑΙ ΠΑΠΟΥΤΣΑΝΗΣ (σαπούνι σώματος, αφρόλουτρο Καραβάκι, Aromatics, Natura, Olivia, αφρός ξυρίσματος Καραβάκι). Ιστορική ελληνική εταιρεία (ιδρύθηκε το 1870 στο Πλωμάρι Λέσβου). Από το Φεβρουάριο του 2001 λειτουργεί το νέο υπερσύγχρονο εργοστάσιο στη Ριτσώνα, το οποίο αποτελεί το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής σαπουνιού στα Βαλκάνια και ένα από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη.www.papoutsanis.gr

ΝΑΙ ΑPIVITA (σαπούνι, σαμπουάν, κρέμες σώματος, αρωματοθεραπεία). Σειρά φυσικών καλλυντικών υψηλής ποιότητας, με ολοένα αυξανόμενες πωλήσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό. Ξεκίνησε το 1979 με 4 άτομα προσωπικό και σήμερα απασχολεί 220 άτομα και παράγει πάνω από 300 διαφορετικά προϊόντα. www.apivita.com

ΝΑΙ ΚΟΡΡΕΣ (σαπούνι σώματος, αφρόλουτρο, καλλυντικά, αντιηλιακό, αρωματοθεραπεία, σαμπουάν, φαρμακευτικά προϊόντα). Σειρά φυσικών προϊόντων με μεγάλο αριθμό καταστημάτων στο εξωτερικό. www.korres.com

ΝΑΙ Mastihashop (προϊόντα περιποίησης προσώπου και σώματος, οδοντόκρεμα και άλλα φαρμακευτικά προϊόντα, παραδοσιακά γλυκά και ποτά, τσίχλες, μαστίχα και μαστιχέλαιο). Συνεταιριστική εταιρεία που εκπροσωπεί την Ένωση Μαστιχοπαραγωγών Χίου.www.mastihashop.com

ΝΑΙ ΕΥΡΗΚΑ (ΕΥΡΗΚΑ απορρυπαντικά πιάτων και ρούχων, ΤΙΚ ΤΑΚ καθαριστικό τουαλέτας, TOPINEαπολυμαντικό, FLUP αποφρακτικό, CLARO σκόνη πλυντηρίου πιάτων, FRESH AIR αποσμητικό χώρου, FAMOSOγια τζάμια, ALGOFLASH λιπάσματα και προϊόντα φυτών, AROXOL εντομοκτόνο, ZITA ultra και ΕΥΡΗΚΑ καθαριστικά). Ο Όμιλος ΕΥΡΗΚΑ ξεκίνησε την πορεία του από την Κύπρο, όπου το 1959 ο Ξάνθος Σαρρής ίδρυσε την ΕΥΡΗΚΑ ΛΤΔ., στην Αμμόχωστο. Ένα χρόνο μετά προχώρησε στην ίδρυση δεύτερης εταιρείας στην Ελλάδα, με την επωνυμία ΕΥΡΗΚΑ Ελλάς, το 1960, στην Αθήνα. Σημαντικός σταθμός ήταν η πλήρης καταστροφή της κυπριακής εταιρείας, το 1974, λόγω της τουρκικής εισβολής. Η εταιρεία κατάφερε να επαναλειτουργήσει 30 ημέρες μετά, στη Λεμεσό, στηρίζοντας την προσπάθεια των προσφύγων εργαζομένων της. Το 1977 η ΕΥΡΗΚΑ Ελλάς μετέφερε την έδρα της στο Βόλο και εκεί ξεκίνησε τη δημιουργία των σύγχρονων εγκαταστάσεων παραγωγής της, τις οποίες διατηρεί μέχρι σήμερα. www.eureka.com.cy

ΝΑΙ ROLCO - MyPlanet (MyPlanet σειρά απορρυπαντικών, AVA, ROL και ESSEX απορρυπαντικά, HiGeenαντισηπτικό gel χεριών,καλλυντικά TACT Beauty Care, Herborium apothecary αρώματα και φροντίδα σώματος, ROLCO BtoB επαγγελματικός καθαρισμός).Ελληνική εταιρία που ιδρύθηκε το 1948 στο Μοσχάτο Αττικής και σήμερα διαθέτει ένα από τα μεγαλύτερα και πιο σύγχρονα εργοστάσια στην ΝΑ Ευρώπη. www.rolco.gr, www.herborium.gr, www.myplanet.com.gr.

ΟΧΙ Procter & Gamble, κρατηθείτε (Pantene, Vidal Sassoon, Ivory, Camay, Herbal Essences, Gillette, Wella, Secret, Old Spice, Always, Tampax, Crest, Fixodent, Oral-B, Head & Shoulders, Olay, Max Factor, Nice n’ Easy, Cover Girl, SK-II, Vicks, Ariel, Tide, Ace, Luv, Swiffer, Zest, Dash, Bold, Mr. Clean, Pampers αλλά και αρώματα Valentino, Dolce Gabbana, Polo, Dunhill, Christina Aguilera, Lacoste, Naomi Campbell, Gucci, Hugo Boss, Escada, Burberry και Puma, ηλεκτρικές συσκευές Braun, τροφές ζώων Eukanuba, Pringles πατατάκια (μην τα φάτε, λουστείτε!), μπαταρίες Duracell).Αμερικανική πολυεθνική, η τέταρτη πιο κερδοφόρος επιχείρηση στον κόσμο που δραστηριοποιείται σε 160 χώρες παγκοσμίως, προφανώς δεν χρειάζεται να τους κάνουμε πλουσιότερους. Αποφεύγετε! www.pg.com

ΟΧΙ Colgate – Palmolive, (Colgate, Kolynos, Palmolive, καθαριστικά ΑΖΑΧ, καθαριστικά ρούχων Soflan και Soupline, Fabuloso, Mennen). Αμερικανική πολυεθνική, ανταγωνίστρια της P&G, δραστηριοποιείται στην Ελλάδα από το 1963 με δικό της εργοστάσιο στην Π. Ράλλη.Αποφεύγετε, αλλά τουλάχιστον παράγει στην Ελλάδα! www.colgate.com.gr

ΟΧΙ Unilever, (Vaseline, Ultrex, Timotei, Svelto, Sun, Skip, Rexona, Organics, Omo, Lux, Klinex, Dove, Cif, Cajoline, Brut, Axe, Aim). Διαφοροποιημένη πολυεθνική με δραστηριότητα σε πολλόυς τομείς, βλ. και τρόφιμα. Αποφεύγετε! www.unilever.gr

ΟΧΙ Scwarzkopf, (. Αποφεύγετε! www.unilever.gr

SNACKS

ΝΑΙ Chipita

ΟΧΙ Pringles, πρόκειται για παραπροϊόν του αμερικανικού υπερκολοσσού Procter & Gamble που δραστηριοποιείται κυρίως στον τομέα ειδών υγιεινής, (βλ. πλήρη λίστα με προϊόντα στα είδη υγιεινής), είπαν να πουλήσουν και κανά πατατάκι μπας και αυξήσουν τα έσοδα!Αποφεύγετε! www.pg.com

ΟΧΙ Τσακίρης πατατάκια, εξαγοράστηκαν το 2004 από την Coca-Cola 3E Αποφεύγετε!

ΟΧΙ Lay’s πατατάκια, αρχικά προϊόν της αμερικανικής Frito Lay, η οποία εξαγοράστηκε το 1965 από τηνPepsico Αποφεύγετε!

SUPER MARKET – Εµπορικά Καταστήµατα

ΝΑΙ ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ. Αλυσίδα καταστημάτων που ιδρύθηκε το 1954 από τους αδερφούς Σπύρο και Γιάννη Σκλαβενίτη και τον Μιλτιάδη Παπαδόπουλο. Το 2005 οι ιδιοκτήτες της δέχτηκαν πρόταση εξαγοράς από πολυεθνικό όμιλο η οποία, όπως ακούστηκε στην αγορά, ξεπερνούσε τα 400 εκ ευρώ. Οι εξελίξεις έμελλε να ήταν καταλυτικές. Αρχές Μαρτίου του 2006 φεύγει από τη ζωή ο Σπύρος Σκλαβενίτης και στις 27 Ιουνίου του ίδιου έτους τα τέσσερα παιδιά του, η Μαρία, ο Γεράσιμος, ο Στέλιος και η Βίκυ δηλώνουν τη διάθεση τους να αναλάβουν την ευθύνη της εταιρείας, απορρίπτοντας την πρόταση που είχε γίνει από τον πολυεθνικό όμιλο. Συγχρόνως, εξαγοράζουν σε συνεργασία με τον Νίκο Μαμιδάκη, το σύνολο των μετοχών των οικογενειών του Γιάννη και του Νάσου Σκλαβενίτη και της οικογένειας του Μιλτιάδη Παπαδόπουλου. Η μετοχική σύνθεση της επιχείρησης διαμορφώνεται ως εξής: Οικογένεια Σπύρου Σκλαβενίτη 80%, Νίκος Μαμιδάκης 14% και Ανδρέας Ποταμιάνος 6%. Σήμερα η Σκλαβενίτης διαθέτει 72 καταστήματα, εξυπηρετεί καθημερινά περισσότερους από 150.000 πελάτες, απασχολώντας περίπου 7.100 εργαζόμενους ενώ έκλεισε το οικονομικό έτος 2008 με κύκλο εργασιών 1.088 εκατ. ευρώ παρουσιάζοντας αύξηση των πωλήσεων σε σχέση με το 2007 της τάξης του 13,31%. www.sklavenitis.gr

ΝΑΙ ΑΤΛΑΝΤΙΚ. Ιδρύθηκε το 1980 από τον Παναγιώτη Αποστόλου και έφτασε σήμερα να έχει ένα δίκτυο 88 καταστημάτων πανελλαδικώς, σε συνεργασία με την ΑΡΙΣΤΑ. www.atlantic.gr

ΝΑΙ My Market – METRO. Ιδρύθηκε το 1976 και προήλθε από το συνεταιρισμό οκτώ παντοπωλών, ενώ ήταν από την αρχή και παραμένει πάντα απόλυτα ελληνικών συμφερόντων. Ο κύκλος εργασιών της εταιρείας προέρχεται από δύο βασικές κατηγορίες καταστημάτων: τις πωλήσεις λιανικής μέσα από τα My Market και τις πωλήσεις χονδρικής μέσα από τα METRO Cash & Carry. Η My Market διαθέτει 45 καταστήματα, τα περισσότερα από τα οποία είναι στην Αττική. www.mymarket.metro.com.gr

ΝΑΙ Μασούτης.. www.mymarket.metro.com.gr

ΝΑΙ Sprider stores.. www.mymarket.metro.com.gr

ΟΧΙ SPAR Βερόπουλος. Σαν Βερόπούλος ξεκίνησε συνεργασία με τον ολλανδικό γίγαντα SPAR (μεγαλύτερη εταιρεία τροφίμων παγκοσμίως) ήδη από το 1973, πουλώντας τα προϊόντα της, και έκτοτε έχει εξαπλωθεί με 228 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένων και 31 καταστημάτων με την επωνυμία Χαλκιαδάκης στην Κρήτη. Αποφεύγετε! www.veropoulos.gr

ΟΧΙ ΑΒ Βασιλόπουλος. Ιδρύθηκε το Δεκέμβριο 1969 από τους αδελφούς Γεράσιμο και Χαράλαμπο Βασιλόπουλο. Τον Νοέμβριο του 1990 εισάγεται στην Κύρια Αγορά του Χρηματιστηρίου Αθηνών.
Τον Ιούλιο του 1992 εξαγοράζεται από τον Όμιλο Delhaize, βελγικών συμφερόντων με δραστηριότητες σε 6 χώρες. Αποφεύγετε!www.ab.gr

ΟΧΙ Carrefour Μαρινόπουλος, γαλλική αλυσίδα υπερκαταστημάτων, στην οποία ανήκει και η Dia, το όνομα Μαρινόπουλος διατηρείται απλά και μόνο για να κάνει την ελληνική συσχέτιση και να εξαπατάται ο καταναλωτής… Αποφεύγετε! www.carrefour.gr

ΟΧΙ LIDL, γερμανικός υπερκολοσσός με 8000 καταστήματα σε 20 χώρες (200 μόνο στην Ελλάδα!) Ανήκει στον επιχειρηματικό όμιλο Schwarz και πουλάει τρόφιμα και άλλα προϊόντα λιανικού εμπορίου δικής του μάρκας σε πολύ χαμηλές τιμές. Εργατικά συνδικάτα και ενώσεις εργαζομένων σε Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο καταγγέλουν την εταιρεία ότι καταστρατηγεί την ευρωπαϊκή νομοθεσία εξαναγκάζοντας τους εργαζόμενους να δουλεύουν παραπάνω ώρες, κατασκοπεύοντας το προσωπικό με κρυφές κάμερες, απολύοντας εγκύους γυναίκες κτλ. Στην ουσία τα φτηνά προϊόντα παράγονται από Πολωνούς και Βούλγαρους σκλάβους των Γερμανών για 300 ευρω το μήνα! Σε λίγο κι εμείς έτσι θα καταλήξουμε!!Αποφεύγετε! www.lidl.gr

ΟΧΙ PRAKTIKER, γερμανικός υπερκολοσσός DIY με 440 καταστήματα σε 10 χώρες και συνολικές πωλήσεις ύψους € 3,7 δις το 2009!Αποφεύγετε! www.praktiker.gr

ΟΧΙ IKEA, σουηδικός υπερκολοσσός που έχει καταλάβει την παγκόσμια αγορά επίπλου, παράγοντας μαζικά στην Κίνα και ρίχνοντας το κόστος. Αποφεύγετε! δεν θα κρατήσουν πάνω από πενταετία! www.ikea.gr

ΟΧΙ Zara, ισπανική αλυσίδα που έχει καταλάβει την παγκόσμια αγορά ρούχου, παράγοντας μαζικά στην Κίνα και ρίχνοντας το κόστος.Αποφεύγετε! δεν θα κρατήσουν πάνω από 3 μήνες! www.ikea.gr

ΜΠΥΡΕΣ/ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ ΠΟΤΑ

ΝΑΙ Ούζο Μίνι, προϊόν της Ένωσης Ποτοπαραγωγών Μυτιλήνης (ΕΠΟΜ). www.ouzomini.gr

ΝΑΙ Ούζο Βαρβαγιάννη, προϊόν της Ποτοποιίας “Βαρβαγιάννης ΕΠΕ”, έτος ίδρυσης 1860. www.barbayanni-ouzo.com

ΟΧΙ Αθηναϊκή Ζυθοποιία (Amstel, Heineken, Άλφα, Fischer, Erdinger, Murphy’s Irish Stout και Red, Duvel, Chimay, Kirin, McFarland,Carib, Sol, Desperados, Tiger, Moretti, Foster’s και Krusovice Kralovsky). Η Αθηναϊκή Ζυθοποιία Α.Ε. ιδρύθηκε το 1963 από μια ομάδα Ελλήνων επιχειρηματιών, αλλά πλέον αποτελεί μέλος του ολλανδικού ομίλου Heineken N.V. Αποφεύγετε! www.athenianbrewery.gr

ΟΧΙ Μύθος Ζυθοποιία (Mythos, Carlsberg, Kaiser, Henninger, Kronenbourg, Grimbergen, Guinness, Kilkenny). Είναι η δεύτερη μεγαλύτερη ζυθοποιία στην Ελλάδα και ανήκει εξ’ ολοκλήρου στον Ομίλο ΕταιρειώνCarlsberg. Αποφεύγετε! www.mythosbrewery.gr

ΟΧΙ Ούζο 12, προϊόν της ιταλικής εταιρείας Campari. Αποφεύγετε! www.camparigroup.com

ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ/ΧΥΜΟΙ

ΝΑΙ ΕΨΑ (λεμονάδα, πορτοκαλάδα, κόλα, γκαζόζα, βυσσινάδα, σόδα, τόνικ) Από το 1924 λειτουργεί σε ιδιόκτητο εργοστάσιο παραγωγής στην Αγριά Βόλου και παραμένει 100% ελληνική. www.epsa.gr

ΝΑΙ Λουξ (λεμονάδα, πορτοκαλάδα, κόλα, γκαζόζα, βυσσινάδα, σόδα, τόνικ, χυμοί φρούτων) Εταιρεία που ιδρύθηκε το 1950 στην Πάτρα.www.loux.gr

ΟΧΙ Coca Cola 3E (Coca Cola, Sprite, Fanta, Amita, Frulite, Tuborg, νερό ΑΥΡΑ, Waterblue και Λύττος, σνακς TSAKIRIS). Κάποτε σαν 3Ε ήταν η μεγαλύτερη ελληνική εταιρεία εμφιαλώσεως, τώρα πια ανήκει στην γνωστή πολυεθνική των δισεκατομμυρίων. Αποφεύγετε!

ΟΧΙ Pepsico - ΗΒΗ (Pepsi, 7UP, ΗΒΗ, νερό Λουτράκι, Lipton, Gatorade, Pure Rush). Κάποτε σαν Ηβη ήταν η αγαπημένη πορτοκαλάδα, εξαγοράστηκε κι αυτή απ’ την ανταγωνίστρια της Coca Cola, Pepsico. Αποφεύγετε! www.pepsico-ivi.gr

ΟΧΙ Κλιάφα (λεμονάδα, πορτοκαλάδα, γκαζόζα, βυσσινάδα, σόδα). Από το 1977 η ΚΛΙΑΦΑ συνεργάζεται με την Ελληνική Εταιρία Εμφιαλώσεως παράγοντας για λογαριασμό της τα προϊόντα Coca Cola, Sprite και Fanta. Αποφεύγετε! www.kliafa.gr

ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ/ΥΓΡΑ ΚΑΥΣΙΜΑ

ΝΑΙ Aegean Oil. Πρόκειται για ελληνική εταιρεία, συμφερόντων Δ. Μελισσανίδη, η οποία δραστηριοποιείται στον κλάδο της εμπορίας πετρελαιοειδών και πρόσφατα έχει εισέλθει και στον τομέα της ηλεκτροπαραγωγής από φυσικό αέριο (Aegean Power). www.aegeanoil.gr

ΝΑΙ ΕΚΟ ΑΒΕΕ. Το 1982, μετά την απόφαση της EXΧON να εγκαταλείψει τις επιχειρηματικές της δραστηριότητες στην Ελλάδα, εκδηλώνεται ενδιαφέρον από την πλευρά του Ελληνικού Δημοσίου για την αγορά του πακέτου των μετοχών της ESSO. Η ESSOμετονομάζεται σε ΕΚΟ, υπάγεται στη ΔΕΠ και λειτουργεί πλέον ως επιχείρηση του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Ακολουθεί συνεχή ανοδική πορεία στην πετρελαϊκή και πετροχημική αγορά της χώρας. Σήμερα δραστηριοποιείται στην αποθήκευση και διακίνηση υγρών καυσίμων, λιπαντικά υψηλής τεχνολογίας και διαθέτει εκτεταμένο δίκτυο πρατηρίων υγρών καυσίμων με σχεδόν 1200 πρατήρια σε όλη την Ελλάδα. www.eko.gr

ΝΑΙ Jet Oil – Mamidoil. Eλληνική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1969 από τους Κυριάκο, Γιώργο και Νίκο Μαμιδάκη. Δραστηριοποιείται στον κλάδο της αποθήκευσης, διακίνησης και εμπορίας πετρελαιοειδών στην εγχώρια αγορά και στην ευρύτερη αγορά των Βαλκανίων και διαθέτει δίκτυο 600 πρατηρίων. www.jetoil.gr

ΝΑΙ ETEKA. Eλληνική εταιρεία που ιδρύθηκε το 1983, με αντικείμενο τον εφοδιασμό πλοίων όλων των κατηγοριών στα μεγαλύτερα λιμάνια της χώρας. Σύντομα επεκτάθηκε και στον τομέα των οδικών μεταφορών με 250 πρατήρια καυσίμων σε όλη την Ελλάδα, πετρέλαιο θέρμανσης και πλήρη σειρά λιπαντικών. www.eteka.com.gr

ΟΧΙ BP (British Petroleum), πολυεθνική εταιρεία βρετανικών συμφερόντων (η μεγαλύτερη του Η. Βασιλείου) και αμφιλεγόμενη δραστηριότητα ανά τον κόσμο (βλ. πρόσφατο ατύχημα στον Κόλπο του Μεξικού, καταπίεση εργαζομένων και κοινωνικών ομάδων)Αποφεύγετε! www.bp.com

ΟΧΙ Shell (Royal Dutch Shell), πολυεθνική εταιρεία βρετανο-ολλανδικών συμφερόντων, με δραστηριότητα στην εξόρυξη και εμπορία πετρελαίου και φυσικού αερίου. Έχει δεχθεί πλήθος καταγγελιών για περιβαλλοντικές παραβάσεις και ανάμειξη στις εσωτερικές πολιτικές υποθέσεις πολλών κρατών (βλ. συγκρούσεις στη Νιγηρία). Το 2009 ανακυρήχθηκε ως η μεγαλύτερη πολυεθνική παγκοσμίως από το περιοδικό Fortune και η δεύτερη μεγαλύτερη από το Forbes. Αποφεύγετε! www.shell.com

—————————————————————————————————————————–

Και όμως, παράγει!

Η σκέψη μας εδώ στο protagon είναι πολύ απλή. Αν κάθε Έλληνας καταφέρει μέσα στο 2012 να αγοράσει ελληνικά προϊόντα αξίας 1.000 ευρώ στη θέση ξένων προϊόντων που αγόρασε πέρυσι, τότε θα προστεθεί στην προβληματική ελληνική οικονομία το αστρονομικό ποσό των 12 δισεκατομμυρίων ευρώ. Ολόκληρο το περιβόητο ΕΣΠΑ που υποτίθεται ότι θα αναζωογονούσε τη χώρα, είναι 18 δισεκατομμύρια για τέσσερα χρόνια. Αντιλαμβανόμαστε τι σημαίνει η είσοδος 12 δις ευρώ τον χρόνο στην κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα; Τι σημαίνει σε επενδύσεις, σε νέες θέσεις εργασίας; Σε πολύπλοκα προβλήματα λοιπόν, χρειάζονται απλές λύσεις.

Στροφή στο ελληνικό τρόφιμο, στο ελληνικό ποτό, στροφή στον Έλληνα παραγωγό. Και σιγά-σιγά, στροφή στο ελληνικό ρούχο και το ελληνικό παπούτσι. Μην ψαρώνετε από τα πολυδιαφημισμένα ξένα προϊόντα, μη θεωρείτε μόδα την κατανάλωση τους. Οι πολυεθνικές του τροφίμου, του ποτού, του ρούχου, της συσκευής, μας έκαναν να τρώμε πλαστικά σαν Αμερικάνοι, να ντυνόμαστε σαν Βρεττανοί ή Ιταλοί, να πίνουμε σαν Γάλλοι, να γίνουμε γκατζετάκηδες σαν Γιαπωνέζοι. Η ματιά μας πρέπει να είναι ανοικτή στον κόσμο, αλλά όχι ως το σημείο να περιφρονήσουμε τους εαυτούς μας και να υιοθετήσουμε συμπεριφορές συλλογικής καταστροφής μας. Ως εδώ. Αξίζουμε πολύ περισσότερα και ως παραγωγοί και ως καταναλωτές και ως αυτεξούσιοι πολίτες.

protagon,gr
http://enimerwsi2.wordpress.com/2012/02/27/%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B9%CE%AC-%CE%AE-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%AC%CE%BC%CF%85%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA/

άντε και καλή τύχη, μάγκεν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 9 Απρ - 8:27:53

'Ετσι ε;
Κόψαμε τα λεφτά από τις συντάξεις, είχαμε πρόβλημα που θα βρούμε 350 μύρια ευρ'ω
και ΣΗΜΕΡΑ ψηφίζετε να πάρετε από το ευρωπαϊκό δάνειο, που θα πληρώσω εγώ, που δεν χρωστάω σε ΚΑΝΕΝΑΝ


30.000.000 ευρώ;;;;


ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ ΑΙΣΧΟΣ
Ευρωπαίοι πολίτες... δώσατε τα λεφτά σας στα κόμματα και στις τράπεζες.. Θα ψηφίσουμε ....
θα σας ρίξουμε τον ψόφο εεε ψήφο ...
είμαστε σοβαροί;; Πέρνετε 3.800 ευρώ (τα φανερά) το μήνα , ΑΥΤΟΧΟΡΗΓΗΘΕΙΤΕ
..Ντροπή σας! και ντροπή μας.
Θα πληρώσουμε εμείς , τον ξύλινο λόγο σας;
Κανένας σας δεν θα έχει ασυλία
Οι μέρες πλησιάζουν
Αποφασίστε τώρα , που θα βρείτε "θέση"....
Εγώ θα ψηφίσω όποιον αρνηθεί την κρατική επιχορήγηση.

(Γ)ΕΛΑΔ(Ι)Α
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 9 Απρ - 17:04:23

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 9 Απρ - 20:53:31

Κατάθλιψη...
έχω πάθει κατάθλιψη.
Πολύ το φοβάμαι...
πάω να φάω μίαν λ άκτα με .. κεράσι.
Την είδες μια διαφήμηση που λέει ... "Μα είναι Φεβρουάριος.. Λυπάμαι ..έχετε υπογράψει."

Χρειάζομαι διακοπές ... μόνιμα ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Padded αλλά είναι ακόμα χειμώνας. Πολύ χειμώνας.
Και αισθάνομαι χάλια, γιατί είμαι και εγώ μέρος αυτού. Είμαι συνυπεύθυνη, πότε λίγο, πότε πολύ.
Είμαι μια απελπισία.
Αίσχος... πραγματικά απαίσιο..απισιότατο, πιο απαίσιο δεν γίνεται... και πάλι σποτάκι.... "Γίνεται"...

http://www.opengov.gr/minenv/?p=2885
http://www.opengov.gr/minenv/?p=2883#comments
http://www.opengov.gr/minenv/?p=2882#comments

τελικά , αν διαβάσεις και τα σχόλια, πράγματι γίνεται.
Όποτε τώρα, με έπιασε και απελπισία.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια..
τώρα μου φαίνεται ότι θα ζητήσω ένα από αυτά τα κβαντοφάρμακα. παρακαλώ.
Με μιά ερώτηση. Η ανόργανη ύλη, έχει συνείδηση;
Αν όχι, θα πάρω και ένα από αυτό. Ευχαριστώ.
Τα Σέβη μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΔΙΒΑΤΟΝ ..ή ΔΥ(Σ)ΒΑΤΟΝ;   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 25 Απρ - 8:42:06

"Όπως ξέρουμε, το ντιμπέιτ, η προεκλογική τηλεοπτική αντιπαράθεση μεταξύ των πέντε πολιτικών αρχηγών για τις ευρωεκλογές, θα γίνει σε τρεις μέρες, την Πέμπτη 28 Μαΐου. Η λέξη βρίσκεται ήδη στην επικαιρότητα. Οι περισσότεροι τη γράφουν ‘ντιμπέιτ’, αν και συχνά τη βλέπουμε γραμμένη και στα αμερικάνικα, debate. Οι προσπάθειες να καθιερωθεί ένας ακραιφνώς ελληνικός όρος, ας πούμε «τηλεμαχία», δεν έχουν καρποφορήσει. Το γιατί δεν μπορώ να το πω, η γλώσσα ανήκει σε όλους μας και περιφρονεί και τις καλύτερες προθέσεις και τις ευφυέστερες προτάσεις.

Το πρώτο τηλεοπτικό ντιμπέιτ ήταν αμερικάνικο, το 1960, και μάλιστα λέγεται ότι έκρινε και την εξαιρετικά αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ Κένεντι και Νίξον. Διάσημες είναι επίσης και οι τηλεοπτικές αντιπαραθέσεις μεταξύ των υποψηφίων προέδρων στη Γαλλία, πριν από τον δεύτερο γύρο των εκεί προεδρικών εκλογών, αλλά βέβαια εκεί λέγονται ντεμπά (débat).

Χρησιμοποιούμε λοιπόν, γραμμένη ελληνικά, την αμερικάνικη λέξη. Μερικοί ωστόσο επιμένουν να πλασάρουν τον μύθο ότι τάχα η λέξη debate έχει ελληνική αρχή.

Στις εκλογές του Σεπτεμβρίου 2007, όταν έγινε το περίφημο ντιμπέιτ των (τότε) έξι πολιτικών αρχηγών, βρέθηκαν πολλοί που αναρωτήθηκαν, καλόπιστα, για την ετυμολογία της λέξης. Και πολλοί απάντησαν, κυρίως στο Διαδίκτυο, ότι το debate προέρχεται, τάχα, από την ελληνική λέξη δίβατον. Θα ρωτήσετε, τι είναι ή τι ήταν το δίβατον; Ας δούμε τι μας λέει ο Αθανάσιος Πλεύρης, ιός του γνωστού «διανοητή», βουλευτής πλέον του ΛΑΟΣ, σε άρθρο του που το έγραψε αμέσως μετά το ντιμπέιτ του Σεπτεμβρίου 2007:

Το debate προέρχεται από την ελληνική λέξη δίβατον που αναφέρεται στο βήμα της Εκκλησίας του Δήμου, όπου αναπτυσσόταν πραγματικός διάλογος (ενώ, θέλει να πει ο φέρελπις πολιτικός, η συζήτηση των αρχηγών δεν ήταν πραγματικός διάλογος, ήταν απλή οδοντόκρεμα).

Πρέπει εδώ να πω όμως ότι δεν είμαι βέβαιος ότι ο ιός του Πλεύρη έχει την πατρότητα της ιδέας αυτής. Κατά πάσα πιθανότητα, η θεωρία για το δίβατον δεν είναι πλευρική πατέντα, αυτός απλώς την επαναλαμβάνει. Όπως ειπώθηκε από καλεσμένο σε εκπομπή της ΝΕΤ, περίπου την ίδια εποχή, το debate προέρχεται από το αρχαιοελληνικό δίβατον στην Πνύκα. Ήταν δηλαδή δύο εξέδρες επί των οποίων ανέβαιναν και αντιπαρέβαλλαν τις απόψεις τους δύο πολιτικοί αντίπαλοι στην αρχαία Αθήνα. Ο εν λόγω καλεσμένος δήλωσε αρχιτέκτονας. Για κάποιο περίεργο λόγο, αυτό θεωρήθηκε προσόν για τις ετυμολογικές του αναζητήσεις.

Εγώ πάντως την καινοφανή θεωρία για το δίβατον την είχα ακούσει καναδυο παλιότερα, σε ένα φόρουμ μεταφραστών που τώρα δεν υπάρχει πια. Ένα μέλος του φόρουμ είχε βρει, σε μια σκοτεινή γωνιά του Διαδικτύου, ένα ελληνικό ετυμολογικό λεξικό, φτιαγμένο από έναν ερασιτέχνη ο οποίος μάλιστα υποστήριζε το εξής ωραίο, ότι τα συμπεράσματά του τα έχει βγάλει όχι από λεξικά και συγγράμματα αλλά από συζητήσεις. Σε περίοπτη θέση στο εν λόγω «λεξικό» βρισκόταν το λήμμα debate, το οποίο, έλεγε ο συγγραφέας, επειδή προέρχεται από το δίβατον, το οποίο υπονοεί διάλογο μεταξύ δύο ατόμων, πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν οι συζητητές είναι δύο (προφανώς την επικείμενη συζήτηση θα την έλεγε πεντάβατον). Στην πορεία της συζήτησης στο φόρουμ παρενέβη και ο ερασιτέχνης αυτός ετυμολόγος, ο οποίος, όταν του επισημάναμε ότι λέξη δίβατον δεν υπάρχει στην ελληνική γραμματεία, μας απάντησε ότι υπάρχουν ένα σωρό λέξεις που δεν τις έχουν τα λεξικά! Τη συζήτηση αυτή την έχω συμπεριλάβει σε παλιότερό μου άρθρο που μπορείτε να δείτε εδώ.

Να εξηγήσω τώρα γιατί κατά την ταπεινή μου γνώμη όλη η θεωρία της παραγωγής του debate από το δίβατον είναι μια μπαρούφα.

Πρώτον, λέξη δίβατον δεν υπάρχει καταγραμμένη πουθενά. Δεν υπάρχει στα λεξικά της νέας ελληνικής, δεν υπάρχει στα λεξικά της αρχαίας ελληνικής, δεν υπάρχει στο Liddell Scott, δεν υπάρχει στο TLG που έχει όλα τα κείμενα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας που έχουν σωθεί. Όποιος υποστηρίζει ότι υπήρξε ποτέ τέτοια λέξη, πρέπει να μας δείξει σε ποιο αρχαίο κείμενο τη βρήκε ή να μας μάθει το μυστικό της απευθείας επικοινωνίας του με τους αρχαίους ημών προγόνους.

Δεύτερον, δεν έχουμε καμιά μαρτυρία (εγώ δεν ξέρω τουλάχιστον, όποιος ξέρει ας μου πει) ότι πράγματι υπήρχαν στην Πνύκα δύο εξέδρες που ανέβαιναν πάνω τους οι πολιτικοί αντίπαλοι στην αρχαία Αθήνα και ανέπτυσσαν τις απόψεις τους. Αφήνω δηλαδή το ότι, από την ελάχιστη «ενεργητική» αίσθηση που έχω από τα αρχαία, νομίζω ότι κι αν υπήρχε ένα τέτοιο πράγμα, δεν θα ονομαζόταν «δίβατον» με βάση τους κανόνες σχηματισμού λέξεων της αρχαίας ελληνικής, επειδή όμως δεν έχω ανοιχτή γραμμή με τον Περικλή δεν επιμένω σ’ αυτό.

Τρίτον, έστω, ας παραδεχτώ για ένα δευτερόλεπτο ότι υπήρξε λέξη δίβατον αλλά περιλαμβανόταν στα χαμένα συγγράμματα της βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας (αυτά που βρίσκονται κλειδωμένα στην… υπόγεια ραβινική βιβλιοθήκη της Ζυρίχης) κι έτσι δεν έφτασε ως εμάς. Πώς όμως πήγε στους άγγλους; Απευθείας; Πέταξε; Όχι βέβαια. Απευθείας περιπτώσεις δανεισμού από τα ελληνικά στα αγγλικά δεν υπήρχαν διότι δεν υπήρχαν απευθείας επαφές –κάποια άλλη γλώσσα θα μεσολάβησε. Αλλά ούτε στα λατινικά βρίσκουμε dibatum, ούτε κάποιον πιθανό απόγονό του σε ρωμανική γλώσσα.

Τέταρτον, έστω ότι υπήρξε το ανύπαρκτο δίβατον και έστω ότι έφτασε κατευθείαν στις βρετανικές νήσους (με κούριερ;) χωρίς να ακουμπήσει αλλού. Και πάλι, για λόγους φωνολογίας αποκλείεται το «δίβατον» να δώσει debate. Όλες οι ελληνικές λέξεις από δι- που έφτασαν στα αγγλικά δίνουν λέξεις από di-. Και αυτό ισχύει είτε ο δανεισμός είναι λόγιος (π.χ. δίπτωτος > diptote, δίπτυχος > diptych, δίλημμα > dilemma και άλλα πολλά) είτε ο δανεισμός είναι λαϊκός (δίμιτον > dimity). Γιατί το (ανύπαρκτο) δίβατον ν’ αποτελέσει εξαίρεση και να δώσει, αυτό μόνο, debate και όχι dibaty ή dibate; Για τα ωραία μάτια του ιού του Πλεύρη;

Πέμπτον, πριν ξεστομίσουμε ευχάριστες μπαρούφες, ας κάνουμε τον κόπο ν’ ανοίξουμε και κανένα λεξικό. Τι λένε τα λεξικά της αγγλικής για την ετυμολογία του debate; Αν η ήδη προτεινόμενη ετυμολογία είναι αβέβαιη, η δική μας πρόταση κερδίζει πόντους. Αν υπάρχει εδραιωμένη ετυμολογία με ισχυρή εσωτερική ετυμολόγηση στην ξένη γλώσσα, πηγαίνουμε ξυπόλητοι στ’ αγκάθια. Τα λεξικά της αγγλικής λένε, για το debate:

ρήμα debate < μεσοαγγλικό debaten < παλαιογαλλικό debatre (εξ ου και το σημερινό débattre) < de (που εδώ έχει την έννοια ‘ολοσχερώς’) + batre «χτυπάω» < υστερολατινικό battere < λατινικό battuere που επίσης σημαίνει χτυπάω, όρος του τεχνικού λατινικού λεξιλογίου, απαντά στον Πλαύτο. Επομένως, το ντιμπέιτ ανάγεται όχι στην Πνύκα αλλά σε ένα λατινικό ρήμα που σημαίνει ‘χτυπάω’, πράγμα που θα έλεγε κανείς ότι δεν είναι άστοχο αν κρίνουμε από το κλίμα ορισμένων τέτοιων αντιπαραθέσεων.

Η παραπάνω ετυμολογική αλυσίδα είναι κρυστάλλινη, ολοφάνερη, δεν αφήνει ίχνος για παρερμηνεία ή αμφιβολία. Γίνεται νομίζω σαφές ότι η όλη θεωρία του δίβατου είναι κωμική.

Πώς όμως πείσθηκε τόσος κόσμος από τις μπαρούφες των πλευραίων; Καταρχάς, πρέπει να πούμε ότι πράγματι είναι πολλές οι ξένες λέξεις που έχουν απώτερη ελληνική αρχή, έστω κι αν αυτό δεν φαίνεται αμέσως. Για παράδειγμα, και το πέναλτι ή η γκλαμουριά έχουν ελληνική την απώτερη αρχή τους (τις λέξεις ποινή και γραμματική αντίστοιχα). Οπότε, ο μη ειδικός, αυτός που δεν έχει μελετήσει την ετυμολογία, δεν έχει λόγο να μην πιστέψει αυτό που του λέει κάποιος, αρκεί να του το πει με ύφος περισπούδαστο. Έπειτα, κακά τα ψέματα, σε πολλούς αρέσει η ιδέα να βρίσκουμε ελληνική αρχή σε ξένες λέξεις που τις χρησιμοποιούμε στον καθημερινό μας λόγο, είτε επειδή έτσι τις κάνουμε πιο οικείες, είτε επειδή αποενοχοποιούμαστε που χρησιμοποιούμε ατελώνιστη μια ξένη λέξη, είτε για χάζι. Πάνω σ’ αυτά τα απολύτως θεμιτά και ανθρώπινα, πατάει ο ελλαδέμπορος, ο ιός του Πλεύρη, οι τηλεβιβλιοπώλες, οι Γεωργαλάδες και οι Γεωργιάδηδες, και πλασάρουν την τσαρλατάνικη πραμάτεια τους.

Κι εδώ, δυστυχώς, επαληθεύεται η παροιμία που λέει ότι πέταξε ο παλαβός μια πέτρα στο πηγάδι και σαράντα γνωστικοί δεν μπορούν να τη βγάλουν. Διότι έρχεται ο άλλος, βγάζει από την κούτρα του ένα δίβατον, το πετάει στο πηγάδι, και πρέπει εσύ ν’ ανοίξεις σαράντα λεξικά, να ανατρέξεις τριάντα αιώνες πίσω, για να αποδείξεις ότι όλα είναι πλάσμα της φαντασίας του –ή της πονηριάς του. Και το κακό είναι, όπως μελαγχολικά έγραψε ο Παντελής Μπουκάλας, στην κριτική του βιβλίου μου «Γλώσσα μετ’ εμποδίων», οι μύθοι, ακόμα και οι ξηλωμένοι, ακούγονται γλυκύτεροι από τις άβολες αλήθειες. Ωστόσο, και λίγοι μόνο αναγνώστες να πεισθούν ότι είναι ψεύτικος ο μύθος που πλασάρεται από πλεύρηδες και λοιπούς για το δίβατον, κέρδος θα είναι σκέφτομαι.
ΥΓ Για να μην παρεξηγηθώ: η αναφορά στη «μυστική ραβινική βιβλιοθήκη της Ζυρίχης» όπου φυλάσσονται τάχα τα χαμένα αρχαιοελληνικά συγγράμματα, είναι εντελώς ειρωνική –πρόκειται για αστείο που είχαμε πριν από καμιά δεκαριά χρόνια σε μια ιντερνετική λίστα συζητήσεων.
Προσθήκη: Και πάνω που ξεμπέρδεψα με το δίβατον, ο Γιάννης Χάρης στα σχόλια έβγαλε κι άλλο φασούλι, ότι κάποιοι έχουν προτείνει σαν αρχή του debate άλλη ελληνική λέξη, το δίβημα. Συγκεκριμένα, στην Ελευθεροτυπία της 24.2.2004, γράφει (συντάκτης ίσως είναι ο Στάθης Σταυρόπουλος):

Βήμα (το), βαίνω-βάδισμα, αυτή είναι η πρώτη σημασία της λέξης. Η δεύτερη είναι το «βάθρον» – «υψηλή τις θέσις ή έδαφος, οπόθεν ομιλεί τις ενώπιον δημοσίας συνελεύσεως» (ΛΕΞΙΚΟΝ Liddell – Scott).

Στην αρχαία Αθήνα ειδικώς, εκτός απ’ το βήμα -μας πληροφορεί το Λεξικό- υπήρχε και το δίβημα, στην Πνύκα, δύο βήματα δηλαδή, ένα για τον ενάγοντα κι ένα για τον εναγόμενον, προκειμένου περί δικών, μάλιστα περί πολιτικών δικών (Αντιφών, Δημοσθένης, Αισχίνης, Αριστοφάνης).

Είναι λοιπόν πιθανόν η αγγλική λέξη debate (ντιμπέιτ) να προέρχεται απ’ αυτό το «δίβημα»-«δίβαμο» (δωριστί) – το οποίον επίσης σημαίνει (στο αρσενικό) και ο «επί δύο ποδών βαίνων», ο δίπους, ο δίβαμος, ο άνθρωπος.
Δεν έχω πρόχειρο το ελληνικό Λίντελ Σκοτ για να δω αν περιλαμβάνει λέξη δίβημα κι αν “πληροφορεί” ότι υπήρχε στην Πνύκα ένα τέτοιο πράγμα. Όποιος το έχει πρόχειρο, ας μας ενημερώσει. Πάντως τέτοια λέξη δεν υπάρχει ούτε στο πρωτότυπο ΛίντελΣκοτ, ούτε στο TLG. Μόνο η λέξη δίβαμος υπάρχει και σημαίνει, ακριβώς, τον δίποδο. Και είναι εντελώς απίθανο να προέρχεται από εκεί η αγγλική λέξη debate, για τους λόγους που ανέλυσα εξαντλητικά πιο πάνω.
Και άλλη μια φορά βρίσκω να έχει αναφερθεί το “δίβημα”, στον Ελεύθερο Τύπο το 2008:
Από την αμφιλεγόμενη θεωρία που θέλει το debate να προέρχεται από την ελληνική λέξη δίβημα (δύο+βήμα = δύο βήματα χώριζαν τους αντίπαλους πολιτικούς σε δημόσια αντιπαράθεση) έως την πιο πιθανή ετυμολογία από τις λατινογενείς λέξεις duo+battere (δύο+μάχομαι),το βέβαιο είναι ότι το ντιμπέιτ είναι πια μέσα στην εκλογική πρακτική.
Το “αμφιλεγόμενη” είναι μάλλον επιεικής χαρακτηρισμός για μια αστήριχτη μπαρούφα, το πιο αστείο είναι όμως ότι ο συντάκτης έχει τη λαθεμένη εντύπωση πως το de- στο debate σημαίνει “δύο”. Καμιά σχέση βέβαια."
http://sarantakos.wordpress.com/2009/05/25/dibaton/


Σημασία λοιπόν κατ'εμε , δεν έχει αν η λέξη debate είναι ελληνική.
Γιατί δεν είναι.
είναι αμερικανικεν.. είναι των ..τηλεορασόπληκτων.
Στην Αμερικα υπάρχει το debate, η τηλεοπτική αντιπαράθεση δύο υποψήφιων .

Στην ΕΛΛΑΔΑ υπήρχε η ΑΓΟΡΑ.
Στην σημερινή εποχή, η ΑΓΟΡΑ έχει μεταφραστεί ως το "χρηματιστήριο αξιών" .
Αν και κανονικά, στην σημερινή εποχή, η ΑΓΟΡΑ είναι το ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ
όπου το δίβαμο (ΔΩΡΙΣΤΙ), ο οποίον επίσης σημαίνει (στο αρσενικό) και ο «επί δύο ποδών βαίνων», ο δίπους, ο δίβαμος, ο άνθρωπος, βαίνει εις το βάθρον, «υψηλή τις θέσις ή έδαφος, οπόθεν ομιλεί τις ενώπιον δημοσίας συνελεύσεως» (ΛΕΞΙΚΟΝ Liddell – Scott).

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ


..το λοιπόν, ΔΥΣΒΑΤΟΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 25 Απρ - 10:15:34



ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 2147529457ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 4191947349

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 894006417 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 894006417

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 10 Μάης - 8:53:44

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Images?q=tbn:ANd9GcT1OFuYzc4DRiB8oPWtSRJkb4Wz8s-xe4frFcS3fnRlRPpAroEO4Q

ΤΑ ΠΑΡΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΟΛΑ
και όταν λέμε όλα εννοούμε
ΟΛΑ

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Image
να μην ξεχνιόμαστε, όχι τίποτα άλλο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 10 Μάης - 22:54:43



ΜΑΚΑΡΙ !Στην Ελλάδα μας όποια πέτρα κι άν σηκώσεις θα βρείς μια ιστορία . Το θέμα είναι πώς όταν άρχισαν να κτίζονται οι πολυκατικίες στην δεκαετία 50 , πολλές γινόντουσαν πάνω σε αρχαία μνημεία και αναρωτιέμαι δεν ηξεράν τι ήταν αυτα τα μνημεία? Μπορει και να ήξεραν άλλα όταν σε ένα κράτος υπάρχει έλειψη παιδείας μπορούν να γίνουν πολλά τα οποία είναι ενάντια στον πολιτησμό .Πέράσαμε μια κατοχή τότε πήραν τι πήραν αυτοί έτσι νομίζω δηλαδη , και ο κοσμάκης μέσα απο την ανάπτηξη την τότε ανάπτηξη
(γιατί υπούλωνέ τις πλήγέ του απο την κατοχή) ,δεν έβλεπε ή δεν έμαθε να βλέπει . Τωρα στο 2000 συν νομίζω πώς πάλι δεν βλέπουμε σε πολλα θέματα δεν φταίει η κρίση αλλά μας μαθαίνει η κρίση να κρατάμε αυτά που έχουμε ! Πέφτουν οι μάσκες που θα παει .


ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1059784619 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 11 Μάης - 11:23:19

ΤΑ ΠΑΡΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΟΛΑ
και όταν λέμε όλα εννοούμε
ΟΛΑΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 3678868925


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 13 Μάης - 23:18:51

Μερικές φορές. ..

Θυμάμαι τον καιρό που υπήρχε η Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία, η Οθωμανική.. η Μεγάλη Ελλάδα.. και κάνω τον εξής συνειρμό. Τότε , εν καιρό Μεγάλης Ελλάδας τα γειτονικα μας κράτη, που ανήκουν στα Βαλκάνια, ήταν μέρος αυτής. Άνηκαν στην Μεγάλη Έλλάδα.
Η Μακεδονία ήταν ένας ευρύτερος χώρος που περιέλαμβανε κάποια σημεία.
Το "άνηκαν" στην 'Ελλαδα είναι όπως και το, για τετρακόσια χρόνια η Μάνα η Γκρέκα , άνηκε στην Οθωμανική Αυτοκρατορία.
Όταν λέω "ανηκω" δεν εννοώ ως αξία , αλλά ως μέρος του όποιου μεγαλύτερου από αυτό , συνόλου.
Μέτα , όπως συνέβηκε σε όλες τις μεγάλες εξουσίες τις Ιστοριας, ανεξαρτήτως του "χαρακτήρα" τους, αυτές διασπάστηκαν σε μικρότερα κομμάτια και δέχθηκαν διαφορετικες ονομασίες.
Μια ονομασία που μπορούμε να φέρουμε ως παράδειγμα είναι η ονομασία, Βαλκάνια.
Εν καιρο Μεγάλης Ελλάδας , υπήρχε μία Μεγάλη Μακεδονία απόγονος του Μέγα Αλέξανδρου.
Η Μεγάλη Έλλαδα, διασπάστηκε και απόμεινε ο κύριοςαπόγονος, συνεχιστης μιάς ιστορικής κληρονομιάς.
Δεν ήταν η Μεγάλη Μακεδονια , του Μέγα Αλέξανδρου και της Μεγ'αλης Έλλάδας. Είναι η Μακεδονία της Έλλάδας.
Ένα ιστορικό μικρότερο κομμάτι για να υπενθυμίζει στις επόμενες γενεές την Ιστορία τους.
Γιατί η Ιστορία είναι βασική μελέτη στην ανάπτυξη μας ως σύνολο, με τα απεριόριστα παραδείγματα της.
Επίσης, αν θέλετε πετρέλαιο , μπορείτε να πουλήσετε τις περιουσίες σας, στην χώρας μας και να γίνετε κάτοικοι Σ.Αραβίας..μόνιμα.
Μεγαλομεγιστάνες μου ου
..Νύχτα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Μάης - 1:19:10

Σημερα ειδα εναν ΜΠΑΜΠΟΥΙΝΟ στην τηλεοραση....
Ναιιι,ναιιι....και μαλιστα μιλουσε για πολιτικη!
Και οχι μονο....ελεγε πολλαααα....ετσι οπως μονο ενας μπαμπουινος μπορει να τα πει....
Α!Ξεχασα!Ειναι αρχηγος πολιτικου κομματος!
Πως το λενε να δεις.....
Το θυμηθηκα!
Χρυση Πληγη!Ναι καλε!
Που φτασαμε ομως!
Να μπουνε στη Βουλη πλασματα οπως αυτο....
Ας ειναι!Η πολυφωνια λενε ειναι καλο....
Γιατι ομως εχω την εντυπωση πως ο μπαμπουινος ειναι....στολη;
Και πως απο κατω κρυβετε ενα πλασμα πολυ πιο βαρβαρο,αιμοβορο,και απολιτιστο....;
Γιατι;; εχ χμχμ χμχμ χμχμ χμχμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Μάης - 1:30:59

Πολλοι ''γνωστοι'' μου ψηφησαν τον μπαμπουινο....
Εχουν ηδη αρχισει αντι για ομιλια ανθρωπινη να βγαζουν αναρθρες κραυγες.... χαχα
Εχουν επισης αρχισει να χρησιμοποιουν μικροτερο ποσοστο των δυναμεων του εγκεφαλου τους... χαχα χαχα
Ε,καπως πρεπει να ταυτιστουν με το ινδαλμα τους...τον αρχηγο τους....
Εγω παντως οταν παρακολουθω τιβι,οποιος και να μπει...δεε σηκωνομαιααιι... τουτ
ΕΞΕΓΕΡΘΗΤΗ ΚΑΛΕ!
Πλακωσαν οι αγριοι.... μπρρ
Μολις περασει το χερι μου ξεκινω εντατικα....βαρη...και σταματω να διαβαζω....ουτε λογοτεχνια,ουτε τιποτα...(κανει κακο...σσσ....)
Να ειμαι στο κλιμα....δεν ξερεις ποτε...! www
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Μάης - 1:33:36

Δεν μου ερχετε καλα...πρεπει να ζητησω συγνωμη....απο τους μπαμπουινους....ειλικρινα....συγνωμη!Δυστηχως το πλασμα που ειδα ηταν ανθρωπος...λυπαμαι πολυ. ααα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Μάης - 20:23:09

Οι Μπαμπουΐνοι .. σε ΣΥΓΧΩΡΟΥΝ! χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 14 Μάης - 23:30:09

:71: Να ναι καλα...
Κι εγω καλα ειμαι νναν!Η πληγιτσα μου ποναει λιγοτερο,κι αυριο εχω γιατρο...μονο που σκεφτομαι οτι με το ρυθμο που ''κλεινει'' θα ξαναπαω θαλασσα τον αλλο μηνα... xdgx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 15 Μάης - 9:13:41

Χαίρομαι πολύ που είσαι καλύτερα.
ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Hypericum3 τώρα φτιάξε βαλσαμόλαδο και αγόρασε


ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Images?q=tbn:ANd9GcTgzLtUCBnqMfiPhkWGOO_IWPxcbH_Y6oHYoLNwH7uvW3_Jx6wfFQ Goji Berry να φας. ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 1662243607 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 894006417 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 3260818684 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 3260818684 ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 3260818684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 15 Μάης - 12:35:57

thenks thenks
Το βαλσαμολαδο πως να το φτιαξω;Υπαρχει στην φυση το φυτο που μου δειχνεις; hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΕΚΔΟΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: NNAN-
Μετάβαση σε: