H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Πήγαινε κάτω 
+6
markos
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
ioessa
Αιθηρόη
maggisoula
angels1
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 8:13:57


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 11:37:56

ladosifa έγραψε:
Επειδή πρόσφατα φέραμε το θέμα με την ταινία 1984 και αν κανείς δεν έχει διαβάσει το βιβλίο,πραγματικά,δεν θα αγγίξει τα όσα γράφει το μήνυμα του Όργουελ.
Εκεί λοιπόν,ένα από τα συμπεράσματα μου ήταν,ότι το σχέδιο,δοκιμάστηκε και εξακολουθεί και κάποια στιγμή θα οδεύσουν προς την τελειοποίηση του.

Το σχέδιο είναι ο άνθρωπος,να απαρνηθεί τον άνθρωπο μέσα του.
Κι αυτό,θα συμβεί μόνο όταν τους αφήσουμε να περάσουν μέσα μας,στην καρδιά.

Τα τσιπάκια,εμβόλια,οι ψεκασμοί,οι πόλεμοι-κρυφοί και φανεροί,η πλειάδα των τεχνασμάτων τους,είναι όλα αυτά κομμάτια μιας κεντρικής ιδέας.
Όλες οι εξωτερικές επιδράσεις,σκοπό έχουν να περάσουν το φράγμα και να διεισδύσουν μέσα.
Γιαυτό και η αντίδραση έχει καλουπωθεί,γιαυτό και τώρα τάχα μας αποκαλύπτουν πολλά και οι εχθροί θα μοιάζουν με φίλοι.
Από ένα σημείο και έπειτα,από τον καταιγισμό των πληροφοριών,η κοινή γνώμη χαλαρώνει,το πετσί σκληραίνει και δεν μας κάνει αίσθηση το οτιδήποτε,το ακούσαμε,το συνηθίσαμε,το γελοιοποιήσαμε και πάμε παρακάτω.
χριστηνα εχετε σκεφτη ολλα αυτα να τα κανουν οταν ερθη οι ωρα οι οποτε σχεδιαζουν
να μας περασουν να δεχτουμε κατι αλλο που θα ειναι κακο. αλλα για εμας δεν θα φαινετε τοσο κακο
και θα δεχτουμε αυτο το κατι αλλο κακο. αλλα οχι ολλα τα υπολοιπα εμβολια τσιπακια 
σταματημα ψεκασμον 
σταματανε και εναντιονομαστε ολλον αυτον τον κακον και μας φερνουν ενα αλλο κακο 
που δεν θα φαινετε τοσο κακο θα το δεχτουμε και θα ημαστε ευχαρηστημενη που σταματησαμε τα παραπανω κακα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 11:59:07

nnan έγραψε:

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 11:59:47

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Duckpond8_zps5b864d7a ΠΑπαπαπαπαπαπα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ 24 Απρ - 13:13:19




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 F_67d110
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ 19 Ιουν - 9:00:49

ρεντ μουν
μπλου μουν
του σει πανταλουν...


ΖΗΤΩ (Σ)ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ

ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Greek-statue-1


La statue

Il avait dormi cette nuit-là sur les genoux d'une froide statue de marbre et d'une grandeur qui l'avait surpris.
Il erra.
Dans ce visage sur lui penché il entreprit un voyage dont il ne reviendra pas de sitôt.
 Parvenu derrière la lourde paupière il connut le découragement, mais une voix se fit entendre :
 « Que vous êtes léger ! »
C'est à grands coups, et douloureux, qu'il creva la paroi : loin devant lui verdoyait un empire oublié.
(Roger Kowalski, 1934-1975, από τη συλλογή Le ban, 1964)

ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ

Τη νύχτα εκείνη είχε κοιμηθεί στα γόνατα ενός ψυχρού μαρμάρινου αγάλματος,
 τόσο μεγάλου που ξαφνιάστηκε.
Περιπλανήθηκε.
Άρχισε να ταξιδεύει μέσα στο πρόσωπο που έγερνε από πάνω του και να επιστρέψει σύντομα δεν πρόκειται.

Φτάνοντας πίσω από το βαρύ βλέφαρο, έχασε πια το θάρρος του, μα μια φωνή ακούστηκε:
«Τι ελαφρύς που είστε!».                            
Με δυνατά, κι επώδυνα, χτυπήματα έσπασε την επιφάνεια: πέρα μακριά μπροστά του χλόιζε μια ξεχασμένη αυτοκρατορία.

(Μετάφραση Τιτίκα Δημητρούλια, Ανθολογία γαλλικής ποίησης, Από τον Μπωντλαίρ ως τις μέρες μας, ανθολόγηση Χριστόφορος Λιοντάκης, εκδ. Καστανιώτη, 2009)

 Πηγή: www.lifo.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ 3 Ιουλ - 17:53:39

Γιατί οι άνδρες δεν δίνουν συμβουλές στις στήλες των περιοδικών...

Αγαπητέ Απόστολε,

Ελπίζω να μπορείς να με βοηθήσεις! Τις προάλλες, έφυγα για τη δουλειά μου αφήνοντας τον σύζυγό μου στο σπίτι να βλέπει τηλεόραση όπως συνήθως. Δεν είχα απομακρυνθεί πάνω από 500 μέτρα όταν το αυτοκίνητο άρχισε να κάνει διακοπές και έσβησε. Το πάρκαρα στην άκρη και πήγα με τα πόδια πίσω στο σπίτι για να ζητήσω βοήθεια από τον σύζυγό μου.
Όταν μπήκα στο σπίτι δεν πίστευα στα μάτια μου! Τον βρήκα στην κρεβατοκάμαρά μας με την κόρη των γειτόνων μας. Εγώ είμαι 52, ο σύζυγός μου 54 και η κόρη των γειτόνων μας 22. Είμαστε χρόνια παντρεμένοι. Όταν άρχισα να τον ρωτάω, μου αποκάλυψε ότι έχει σχέση μαζί της τους τελευταίους 6 μήνες. Του είπα να διακόψει αλλιώς θα έφευγα. Είναι άνεργος τους τελευταίους 6 μήνες και νιώθει άχρηστος και θλιμμένος. Τον αγαπώ πάρα πολύ, αλλά από τη μέρα που του έθεσα το τελεσίγραφο γίνεται όλο και πιο απόμακρος. Δε θέλει να πάει σε σύμβουλο γάμου και φοβάμαι ότι δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση.
Μπορείς να με βοηθήσεις?
Χριστίνα
———————————————————
Αγαπητή Χριστίνα

Όταν ένα αυτοκίνητο κάνει διακοπές και σβήνει μετά από τόσο μικρή απόσταση, αυτό μπορεί να οφείλεται σε διάφορους λόγους. Ξεκίνα ελέγχοντας αν υπάρχουν σκουπίδια στο σωληνάκι του καυσίμου. Αν είναι καθαρό, έλεγξε την πολλαπλή εισαγωγής και επίσης τα καλώδια της γείωσης. Αν τίποτε από αυτά δε σου λύνει το πρόβλημα, τότε μπορεί να είναι ελαττωματική η αντλία βενζίνης, δημιουργώντας χαμηλή παροχή πίεσης στα μπεκ ψεκασμού.
Ελπίζω να σε βοήθησα

Απόστολος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ 3 Ιουλ - 20:44:00

εχ δεν έχω λόγια....



Α! ναι, Χρόνια πολλά για την γιορτή του, προχτές που ήτανε , να μας κεράσει βανιλλια παγωμενη με το κουταλακι στο παγωμενο το νερακι.. γιατι ..ουφ νταλακιασα , γιατι κατεβασα το μισοκιλο το βαζο με το βυσσινο που εκανε η μαμα του αντρα μου και ειπα το νερο , νερακι, οχι οτι εχω προβλημα με την ζαχαρη... ιδεα σου ειναι  να 

..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ 4 Ιουλ - 8:39:25

... ναι, Δεν έχει σημασία εάν πίνεις ή καπνίζεις, αρκεί να κρατάς ένα μέτρο !!


ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 10410746_248813665312623_5780016274121452890_n
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΝΕΚΔΟΤΑ   ΑΝΕΚΔΟΤΑ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 11 Οκτ - 19:27:27









Γεια σου φίλε
η συντροφια σου
ήταν  σπουδαία
και  μην ξεχασεις


ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ
να

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΝΕΚΔΟΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: NNAN-
Μετάβαση σε: