H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ

Πήγαινε κάτω 
+16
ba a ktsou
iam
Δήμητρα
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
desper !!!
maggisoula
anarhos
sofaki
anemwni
morgana
gerakina
Αιθηρόη
angels1
ilia
Nenya
ioessa
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 11:50:04


                       Τι μένει να δούμε; Το ίδιο "έργο" που είδαν κάποτε και οι Πέρσες αποικιοκράτες.
Να δούμε τους Έλληνες να λούζονται, να στολίζονται και, αφού διασκεδάσουν με τους φίλους τους, να ρίχνονται στην μάχη.
Θα ξαναδεί ο κόσμος τους "ωραίους" Έλληνες να αγωνίζονται με τον τρόπο που τους επιβάλλει η παιδεία τους.
Θα ξαναδεί ο κόσμος τους βάρβαρους να πνίγονται στα δάκρυά τους.
Αυτό γινόταν πάντα κι αυτό θα γίνει και σήμερα.

Κανένας Και Ποτέ, Είτε Ξένος Είτε Έλληνας, Δεν Λεηλάτησε Χωρίς Αντίσταση Το "Σπίτι" Των Ελλήνων..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 11:57:04

Και αλήθεια λες φίλε emmanouil.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 16:25:02

Ψυχή μου Πάνο μου! Κι εγώ θα συμφωνήσω και με τους δυο σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 9:59:42

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 10:15:25

Καλημερα    anarxe ,   καλημερα   magisoula,  
Καλημερα  σε  ολους ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 10:45:53

Καλημερούδια σου καπετάν Μανώλη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 19:46:14

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skorpios selini




Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 23 Φεβ - 2:53:00

Τα λόγια σου ταξίδεψαν την ψυχή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skorpios selini




Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 23 Φεβ - 2:53:26

Τα λόγια σου ταξίδεψαν την ψυχή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
skorpios selini




Ηλικία : 63
Τόπος : Αθήνα
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 11/02/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 23 Φεβ - 2:53:48

Τα λόγια σου ταξίδεψαν την ψυχή μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 2 Μάης - 19:00:48

Θυμάσαι Μανωλιό που μιλούσαμε για πασχαλίτσες; Και θυμάσαι που είπες οτι έχεις δυο ακόμα αγαπημένα;

Είναι και για μενα πολυαγαπημένα.
Εκτός την ερμπεντερ μας, την πασχαλίτσα,
μίλησες και για την λιβελούλη την νεράΐδα της λίμνης.
Σε ξηρικά μέρη σαν το δικό μου, είναι δύσκολο να την δεις έως και απίθανο, εκτός και αν φυσηξει Ανεμος. Έρχεται και στέκεται μπροστα σου και σε κοιτάει...  ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Images?q=tbn:ANd9GcTJikSyFmWgpXnogbZTQfG9G8QTht5NCxxOiLzOFhvrxOSi75iKpw , "Ε μάστορα, μήπως ξέρεις κατα που πέφτει το χωριό μου;", και εσύ ευχεσαι να βρει το δρόμο για καμια λίμνη, μην την προλάβει η μπόρα


ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Liveloula_by_bill


Μα το πιο φοβερό και αγαπημενο μου, είναι ο Μάντης.
ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Z
είναι απίστευτος.. την βλέπεις αυτην την γλυκια φατσούλα;
Την νύχτα να την δεις...
ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Dsc_0138-001 Τα πόδια του εκκρίνουν ένα δηλητηριο, έτσι σκοτώνει τα θύματα του. Υπάρχουν άνθρωποι που τον έχουν στην φύλαξη τους. Είναι ο καλύτερος εντομοφάγος.
Την νύχτα λοιπόν, η θυληκιά, τα μάτια της γίνονται μαύρα και η κοιλιά φουσκωνει και γίνεται τεράστια από το δηλητήριο που περιέχει και το οποιο μάλλον προστατεύει τα παιδιά της.
Και μην κάνεις το λάθος και νομίζεις οτι κοιμαται....
Σε έχει δει πριν από σενα.
Από παρατηρήσεις μου, ζευγαρώνει με  αράχνες και μάλλον με  ένα άλλο παράξενο καφετί έντομο που μοιάζει σαν ξυλάκι. Δεν ξέρω πως το κάνει ξέρω όμως οτι μετα  τρώει τον εραστή.
Για αυτό και βρίσκεις πολλές παραλλαγες  τριγύρω ...

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Images?q=tbn:ANd9GcQEHR029UMcP7EGZHOr-Q9DCwkcugbDVbtwGl1E9Jo3RcY-x0X7nQ Ο Empusa fasciata είναι και αυτός μέλος της μεγάλης και πολύ αρχαίας τάξης των μαντοειδών, που περιλαμβάνει 15 οικογένειες και πάνω από 2200 είδη. (από  https://laspistasteria.wordpress.com/2012/04/21/empusa-fasciata/)
Πολλές φορές έχω κυκλοφορήσει με κάποιον μάντη πάνω μου, τους πράσινους όμως. Οι άλλοι είναι πολύ σπάνιοι και ξεχωριστοί και δεν σε ακολουθάνε.
Οι πράσινοι χρειάζονται κάποιων ειδών φυτά γιατι τους βοηθάνε να διατηρούν το πράσινο χρώμα τους.
Υποθέτω οτι κάνουν κάποιο ειδος φωτοσύνθεσης και οτι επηρεαζονται άμεσα από το περιβάλλον.
Αν δεν βρουν το φυτό τους, γίνονται καφέ και πεθαίνουν. Μάλλον με περνάνε για φυτό  χαχα  χαχα , τους αρέσει όμως το μπουγαρίνι μου... εκτός απο μενα. χαααα

Είναι και αυτοί Αιώνιες ψυχές να
ευχαριστώ Μανωλιό μου


ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Images?q=tbn:ANd9GcQgSDXQxd7SwKd9NPcCQAAMiHWcIVsaIsumR5zc-Tx7IMiWfdSQ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 2 Μάης - 22:16:17

Ειναι  κατι  το   εκπληκτικο  το  ποσα  μπορει  να   σε   διδαξουν  τα   ζωα  περι   ζωης  και   των  δυνατοτητων    αυτης   γλυκεια  μου  nnan  ...
Ειναι  λες  και καθε   μικρο  εντομο  η  ζωο  αποτελει  και   απο   μια   απο  τις  απειρες    εκφανσεις   της ,  εμπεριεχονται  μεσα   σε   αυτα   ολες  οι    σωματικες   συναισθηματικες   και   συμπεριφορικες   μεταλλαξεις  που   μπορει   να   υποστει  μια  ζωσα   μορφη  ...

Ειναι  λες   και  το   συμπαν  το   ιδιο  συναξε   και   φυλαξε   ολες   ετουτες    τις  μορφες  σε    αυτον  τον  πανεμορφο    πλανητη  ,  ισως  για   να   θυμαται   ολα   οσα   με    εκεινα   εκφραστηκε  και   που   τωρα  του   ειναι  περιττα ,  ισως  παλι  τα   μαζεψε  σαν  κατι   πολυτιμο  για  να   φυλαξη ,  να   προστατεψη ,  ποιος   ξερει ...

Ισως   παλι  ο   ανθρωπος  να   αποτελει   το  εν   δυναμει    επιστεγασμα  ολων  αυτων  των   ιδιοτητων  ,  ισως   μεσα   του  βαθεια  κλειδωμενα   να   εμπεριεχονται   ολα   τα   αποτελεσματα   και  ολες   οι   προυπαρχουσες   εκφρασεις  και   ιδιοτητες   της   οποιας   μορφης  ...

    
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ 3 Μάης - 19:07:56

Ας  μην   ξεχνιομαστε  καλη  μου ,   τα   παντα  ειναι  παραμορφωτικα  μεσα   απο  τα   καθε  λογης  ματια  των   μορφων  και  το   αποτελεσμα   αναλογο  της   παραμορφωσης ...
Ετσι ,  μονο  τα  βλεμματα     θεων    συγκρητικα  με   τον  mantis    θα  μπορουσαν  να   αγαπησουν   ενα  πλασμα   τοσο  μοχθηρο   και   ανελεητο στο   δικο  του  επιπεδο  υπαρξης     σε   σημειο  που   να   τρωει  τον  συντροφο  του  ζωντανο  κατα   την  διαρκεια  της   ερωτικης   πραξης  ....
Καποτε   ειχα   εναν   τετοιο   εντομο    στην  παλαμη  μου ,   το   κοιτουσα  αρκετη   ωρα  ,   το   ιδιο   εκανε   και   εκεινο,  και   ενω  η   πραγματικοτητα   γυρω  μας  παρεμεινε  αναλοιωτη   εν   τουτοις  εμεις  οι   δυο  βλεπαμε  εντελως   διαφορετικα   πραγματα  στα   ματια   ο   ενας  του   αλλου , γνωριζαμε  οτι  η   δυσαναλογια  μεγεθους  και  νοησης   τροφοδοτουσε   συναισθηματα  και    συμπεριφορα  σε   αμφοτερους  εκεινη  την   στιγμη  ,  καποια  ενδεχομενως   σημαντικη  αλλαγη  σε   αυτα  τα   μεγεθη  θα   προκαλουσε  πιθανον   και   προσπαθεια   αφανισμου  ενος   εκ  των   δυο ....
 Θελω  να  πω  οτι   ακομη  και  η   αγαπη   ειναι   σχετικη  και  υπο  προυποθεσεις ....  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΔευ 4 Μάης - 9:18:02

αχ.. Μανωλιό... εγώ ποτέ δεν είπα οτι η αγάπη είναι κατι καλό.
Στο δικό μας πεδίο είναι δυαδικής μορφής.
Το σίγουρο είναι οτι αν αυτό το πλάσμα ήταν πιο μεγάλο.. δεν θα αντιστεκόμουν στις ορέξεις του.
Μια φορά πήγα να βοηθήσω μια μεγάλη που θα γινόταν χαλκομανία.Όταν την ανέβασα πάνω μου, έγινε φοβερά επιθετική και μου ριξε όλο της το δηλητήριο.Πόνεσε.Δεν την σκότωσα όμως.
Εγώ, η τρελή έχω να σου πω, πως ένιωσα την έκπληξη της που δεν της επιτέθηκα και οτι αυτή με άφησε να την οδηγήσω σε ένα δέντρο. 
Μετά στάθηκε και με κοιταζε και είμαι σίγουρη οτι έλεγε μέσα της .. "Τί χαζό ζώο!Μιαμ μιαμ.."
Κανονικά , αν ήμουν λογική δεν θα είχα ασχοληθεί καθόλου, θα την είχα αφήσει να γίνει χαλκομανία. 
Η Φύση θα την πέταγε από το δέντρο..
Η Αγάπη είναι ένα μέσο εκβιασμού, πολύ ισχυρό.
Όταν κάποτε με ρώτησε κάποιος γιατί το κάνω, δεν ήξερα τι να απαντήσω. Το πρώτο που μπορώ να πω είναι οτι θεωρώ το σύστημα Αδικο ,
μου τι δίνει η δυαδικότητα του, 
μου την δίνει η φρακταλική μορφη του, 
μου την δίνει με τους κωδικες του γενικως, 
μου την δίνει η Αρσενική μορφη του... 
μου την δίνει με την Ζωή Θανατο Ζωη και προπαντως 
μου την δίνει με την Ματαιότητα του.
για αυτό οι Έλληνες , είναι ωχαδερφιστές, έχουν πιάσει το νόημα.
 Όποτε για να καταλήξω πάνω από όλα μου την δίνω ΕΓΩ. Ανίατη περίπτωση..
Συγνώμη Μανωλιό για τις φωνές μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 9 Μάης - 17:00:50

Ειτε   το   γνωριζεις   ειτε   οχι  προ  πολλου   εχεις   αρχιζει   να   συγκεντρωνεις  κρυσταλλινους   σπορους  του   ροδιου  καλη  μου ,  οταν  καταφερεις   να    συγκεντρωσεις   και   τους   εννεα  να   εισαι   σιγουρη  οτι   θα   παψεις   να   αισθανεσαι   ετσι ,   εως   τοτε  να   προσεχεις  και   να   βαδιζεις  πολυ   αργα  ,   να    δινεις  χρονο   στον    εαυτο   σου  και   καποια   στιγμη    συντομα   θα   εχεις   την   δυναμη  να  αντιστρεφεις   το   συναισθημα  που   αποστρεφεται  τον   εαυτο   του  και    μαζι   με   αυτο  και   τα  φαινομενα ....  

Με   αγαπη  




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 5
ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 5ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 5ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 5
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 9 Μάης - 23:27:27

Σε ευχαριστω Μανωλιο μου  να το δευτερο σκελος το ελαβα και το εννοησα

εχω ενα σκαντζοχοιρο,μου ρουθουνιζει οταν του μιλαω
ειμαι πολυ χαρουμενη, ενω ολη μερα ημουνα χαλια...
θα περασουμε την νυχτα μαζι
και το πρωι θα αποφασισουμε τι θελει να κανει

Καλο ξημερωμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ 10 Μάης - 14:21:30

Αυτο   γλυκεια  μου  nnan  πρεπει  να   κατανοηθει σωστα  διοτι   απελευθερωνει  κατα   το   ταξιδι  προς   το   νοητικο  παραδεισο  ,   τα   μονοπατια  που   διασχιζουμε  προς   εκει  ,   αυτες  οι   νοητικες   κολασεις,   πρεπει  να   απομαγνητιστουν  απο  ολα   τα   παρελκομενα    αρνητικα   προσκολλημενα  συναισθηματα  που    ψευδως  οριζονται  ως   εμεις   και   μας   καθοριζουν .
Σποροι  λοιπον ,   καταστασεις   συνειδησης  και  η   μοναξια   χρονος   που   διδεται  να   τις   διασχισεις ...

Επι  παντος  επιστητων  δυναμεων  

Η πραγματικότητα στην πραγματικότητα (!) είναι μόνο μέσα μας. Ζούμε μέσα μας. Ό,τι ξέρεις είναι μέσα σου, ό,τι βλέπεις είναι μέσα σου, όλοι οι άλλοι άνθρωποι και όλα τα πράγματα του κόσμου, και ο ίδιος ο κόσμος ολόκληρος είναι μέσα σου. Έξω σου, για σένα, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε. Όλα τα βλέπεις με τα δικά σου μάτια, ταυτόχρονα τα επεξεργάζεσαι σύμφωνα με ό,τι ξέρεις (γι' αυτό και είναι τόσο σημαντικό το τι ξέρεις), και παίρνεις το αποτέλεσμα που είναι η αποκλειστικά δική σου αντίληψη.

Παντού εκεί έξω βλέπεις τον εαυτό σου. Τον εαυτό σου ανθρωπότητα, τον εαυτό σου κόσμο, τον εαυτό σου σύμπαν. Τον εαυτό σου αλήθεια, τον εαυτό σου ψέματα, τον εαυτό σου σωστά, τον εαυτό σου λάθος, τον εαυτό σου εικόνες μέσα σε εικόνες και γνώμες μέσα σε γνώμες, όλα δικά σου. Όταν βλέπεις κάτι κακό «εκεί έξω», αυτό το κακό απλώς είναι μέσα σου, γι' αυτό το βλέπεις, αλλιώς δεν θα το έβλεπες καθόλου. Δεν γνωρίζεις αληθινά τίποτε, μονάχα αναγνωρίζεις, αυτά που ήδη έχεις μέσα σου. Όλοι οι άνθρωποι που ξέρεις, για παράδειγμα, ζουν και υπάρχουν μόνο μέσα σου, διότι δεν είναι παρά μεταμφιέσεις του εαυτού σου, αντικατοπτρισμοί του δικού σου εαυτού, και κατά τα άλλα δεν υπάρχουν στ' αλήθεια για σένα. Δηλαδή, υπάρχουν, αλλά εσύ δεν ξέρεις σχεδόν τίποτε γι' αυτήν τους την ύπαρξη, παρά μόνο ένα καθρέφτισμά τους που είναι μέσα σου, απόλυτα ταυτισμένο και ερμηνευμένο από σένα όπως είσαι. 

Όλα αυτά που έζησες φτιάχνουν τη ζωή για σένα, όλα αυτά που έμαθες φτιάχνουν τη γνώση για σένα, όλες σου οι εμπειρίες είναι μνήμες που συμμετέχουν στις επόμενες εμπειρίες. Καμία εικόνα δεν είναι καθαρή για σένα, όλες σε περιέχουν. Για σένα τα πάντα λειτουργούν σε σχέση με σένα. Κι ο κόσμος όλος είναι σχεδιασμένος από σένα για σένα, είναι απόλυτα φανταστικός. Η μεγαλύτερη δύναμή σου είναι η φαντασία σου. Τα πάντα τα έχεις φτιάξει για σένα με τη φαντασία σου -και με τις εμπειρίες σου (δηλαδή τις μνήμες σου, δηλαδή αυτά που φαντάζεσαι γι' αυτά που συνέβησαν).

Όλα αυτά είναι το πνεύμα μας, διότι είμαστε πνεύματα, και ανάλογα με το πώς είναι το πνεύμα σου έτσι είναι και ο κόσμος, έτσι είναι τα πάντα. Για να κάνεις κάποια ζητήματα πράξη, πρέπει να γίνει μια επέμβαση του πνεύματος πάνω στην «πραγματικότητα», και αυτή θα γίνει, αν γίνει, όπως ακριβώς είναι το πνεύμα. Κι έπειτα το πνεύμα θα την παρατηρήσει και θα την κάνει πάλι δική του, δηλαδή: η υλική επέμβασή σου θα ξαναγίνει πνευματική. 

Αυτό κάνουμε συνεχώς: υλοποιούμε το πνεύμα, και έπειτα πνευματοποιούμε την ύλη, και πάλι από την αρχή, ώσπου όλα καταλήγουν πάλι στο πνεύμα. Αυτό που κάποτε φανταζόσουν, τώρα το έκανες πράξη, και μετά απλώς το θυμάσαι και το φαντάζεσαι πάλι, και θέλεις να το ξανακάνεις, κλπ. Και συνεχώς οι πράξεις των άλλων γίνονται πνεύμα μέσα στο πνεύμα μας, το ίδιο και οι δικές μας μέσα στους άλλους. Το πιο όμορφο από όλα, όμως, είναι εκείνο το καθαρό πνεύμα, που ταξιδεύει απευθείας από πνεύμα σε πνεύμα, και δεν παύει ποτέ να είναι πνεύμα, και ταξιδεύει στον χρόνο, αθάνατο και αιώνιο. 



Το πραγματικό, προκύπτει από το πράγμα, που είναι το προϊόν της πράξης. Το πνευματικό, πρόκυπτει από το πνεύμα, που είναι το προϊόν της πνοής (της πνοής που μας ζωογονεί, που οξυγονώνει τον εγκέφαλο μας). Εν προκειμένω, της έμπνευσης (εν-πνεύση), της πνοής που φυσάει μέσα μας από αλλού (;). Το «φάντασμα» είναι το προϊόν της φαντασίας. Ζούμε ανάμεσα σε φαντάσματα. Το πνεύμα μας πράττει το πραγματικό ανάμεσα σε φαντάσματα, κι όλα στο τέλος γίνονται πνευματικά. Τον πραγματικό κόσμο τον παρακολουθεί το πνεύμα μας και τον αφομοιώνει, άρα ο πραγματικός κόσμος είναι κομμάτι του πνευματικού κόσμου. Τον πνευματικό κόσμο στον οποίο συμμετέχει το πνεύμα μας, τον επηρεάζει καθημερινά ο πραγματικός κόσμος με τρόπους ανεξιχνίαστους από εμάς, άρα ο πνευματικός κόσμος είναι κομμάτι του πραγματικού κόσμου. Το «μέσα» και το «έξω» συνδέονται, αλλά αυτή η σύνδεση είναι «μέσα».

Η φαντασία είναι ο τρόπος με τον οποίο βλέπει το πνεύμα την πραγματικότητα. Δεν μπορεί να τη δει αλλιώς. Λένε πώς ο κόσμος μας είναι μια φυλακή, στην οποία είμαστε φυλακισμένοι, (μεγάλος είναι ο πόθος μας να αποδράσουμε από την τυραννική καθημερινή πραγματικότητα του κόσμου). Ναι, είμαστε «πραγματικά» φυλακισμένοι, αλλά δεν είμαστε «πνευματικά» φυλακισμένοι. Κι αφού είμαστε πνεύματα, τότε δεν είμαστε στ' αλήθεια φυλακισμένοι, είμαστε ελεύθερα πνεύματα. 




Η Ουτοπία υπάρχει μόνο μέσα στα όνειρα μας (το λέει η λέξη: ου-τοπία, ο ου τόπος, ο τόπος που δεν είναι τόπος, ο τόπος που δεν υπάρχει, ο τόπος που δεν είναι τοπικός), και η δύναμή της είναι ότι μπορεί να αλλάξει τον ίδιο μας τον εαυτό, όχι τον κόσμο, αλλά ίσως και τα πνεύματα που έρχονται σε επαφή με το δικό μας. Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο, διότι δεν τον γνωρίζουμε, και ο κόσμος δεν μας δίνει και καμία σημασία. Μπορούμε όμως να αλλάξουμε τα πνεύματα, που δημιουργούν τον κόσμο μέσα τους, και τότε, κατά κάποιο τρόπο, θα έχουμε αλλάξει τον κόσμο, όταν αυτά υλοποιήσουν το πνεύμα όπως το συνηθίζουν. Οι αλλαγές του κόσμου γίνονται μέσω του πνεύματος, όχι μέσω της πραγματικότητας. Αν θέλεις να γίνουν τα όνειρα σου πραγματικότητα, τότε προδίδεις τα όνειρα σου, τα ξεγελάς. Κράτα τα όνειρα σου, σαν όνειρα, μεγάλα και όμορφα, και άσε τα, ως όνειρα, να αλλάξουν τα πνεύματα των άλλων ανθρώπων γύρω σου. Αν θέλεις να βοηθήσεις τον κόσμο να εξελιχθεί, να γίνουν οι άνθρωποι καλύτεροι, τότε πρέπει να γίνεις εσύ καλύτερος, να βοηθήσεις τον εαυτό σου να εξελιχθεί, και τότε, ως δια μαγείας, ο κόσμος θα εξελιχθεί, οι άλλοι θα γίνουν καλύτεροι, απλά διότι όλα και όλοι είναι μέσα σου και θα έχεις γίνει εσύ καλύτερος και άρα θα το βλέπεις αυτό και γύρω σου. Αυτή είναι η Αλήθεια, γι' αυτό και είναι σημαντικό να το καταλάβουμε αυτό σε όλες του τις προεκτάσεις.

Γινόμαστε καλύτεροι για να αποκτήσουμε αληθινή όραση, αληθινά μάτια, όσο πιο αληθινά γίνεται. Κι όταν θα δεις τον κόσμο με τα αληθινά μάτια (σου), τότε θα δεις παντού τον μεγάλο μυστικό πόλεμο του πνεύματος, που δημιουργεί αναλόγως τον κόσμο, και τότε θα μπορέσεις να συμμετέχεις δυναμικά σε αυτόν τον πόλεμο, για να αλλάξουμε τον κόσμο, δηλαδή το μεγάλο πνεύμα, με τη βοήθεια του μεγάλου πνεύματος στο οποίο όλοι μας συμμετέχουμε και από το οποίο όλοι μας προερχόμαστε μαζί με τα πάντα, διότι, στην πιο υψηλή εικόνα -όπως όλα βρίσκονται μέσα στο πνεύμα μας- όλα βρίσκονται μέσα σε ένα μεγάλο πνεύμα, μαζί με όλα μας τα πνεύματα. 



Πιστεύω ότι η ώρα της ανατροπής, αργά ή γρήγορα, έρχεται. Της ανατροπής του κόσμου όπως τον ξέρουμε. Είναι μια προσωπική ανατροπή, μια πνευματική ανατροπή, αλλά ταυτόχρονα είναι μια πραγματική ανατροπή, μια παγκόσμια ανατροπή. Ολοι οι καλύτεροι άνθρωποι ανάμεσα στους ανθρώπους, εργάζονται αφοσιωμένα γι' αυτό, και δεν εργάζονται μόνοι τους αλλά και κάτι άλλο ανώτερο εργάζεται μαζί τους. Δεν θέλουμε να κάνουμε τη φαντασία πράξη, θέλουμε να κάνουμε την πράξη, φαντασία...

Ακούγεται τρελό, ίσως, αλλά το Πνεύμα κάνει όλα αυτά τα τρελά πράγματα, δεν φταίω εγώ...

τυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΚυρ 10 Μάης - 18:50:20

Χαιρομαι  που   αντλεις  χαρα  απο   τα   ζωα  και  χαλαρωνεις  ανεμελη  μαζι  τους ...

Σπουδαια  ικανοτητα   αυτη ...! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΠεμ 14 Μάης - 21:22:53

Τα ζώα και τα φυτά είναι υπέροχα πλάσματα, τα φυτά 'ομως είναι πιο πολύπλοκα.
Τα ζώα είναι πιο κοντά στον άνθρωπο και η επικοινωνία μαζί τους είναι πιο εύκολη.
Αυτά σου προσφέρουν απλόχερα την ενέργεια τους και εσύ την συνείδηση σου.
Έτσι αποκτούν ένα είδος μνήμης και ξαναεπιστρέφουν σε σενα, όταν θέλουν βοήθεια.
Ευτυχισμένοι οι άνθρωποι που έχουν την δυνατότητα να ζουν κοντά τους. Μεγάλοι Δάσκαλοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΣαβ 23 Μάης - 20:30:29

Ο   τρελος




Με ρωτάς πώς γίνηκα τρελός. Να πώς: Μια μέρα, καιρό πριν γεννηθούν πολλοί θεοί, ξύπνησα από ύπνο βαθύ και ανακάλυψα πως όλες οι μάσκες είχαν κλεφτεί. Και οι εφτά μάσκες που είχα φτιάξει και είχα φθείρει μέσα σε εφτά ζωές...

... Για πρώτη φορά, ο ήλιος φίλησε το γυμνό μου πρόσωπο και η ψυχή μου φλογίστηκε από αγάπη για τον ήλιο και δεν ήθελα τις μάσκες μου πια τώρα. Και μέσα σε έκσταση φώναξα «ευλογημένοι οι κλέφτες που έκλεψαν τις μάσκες μου». Έτσι γίνηκα τρελός.






Χαλίλ Γκιμπράν

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 6 Icon_minitimeΤετ 27 Μάης - 14:03:58

“Ο άνθρωπος είναι μια ανεμόσκαλα, πάνω στη οποία κινείται σαν γιο-γιο.

Τη μια στιγμή βρίσκεσαι στους ουρανούς και την άλλη στιγμή είσαι στην κόλαση. Τη μια στιγμή αγάπη, μοίρασμα, χαρά, την άλλη στιγμή θυμός, δυστυχία.

Τη μια στιγμή τόσο μεγάλη καρδιά, που χωράει ολόκληρο τον κόσμο και την άλλη στιγμή είσαι τόσο κακότροπος, που δεν μπορούσες ποτέ να φανταστείς πως θα ήσουν έτσι.

Τη μια στιγμή είσαι ηλιόλουστη κορυφή, την άλλη στιγμή η σκοτεινότερη κοιλάδα από την οποία πέρασες ποτέ. Ο άνθρωπος κινείται διαρκώς σαν εκκρεμές, ανάμεσα σ’ αυτές τις δύο απεραντοσύνες.



Για τον καθένα υπάρχουν δύο δυνατότητες:  Η μία είναι να πέσεις προς τα πίσω, να γυρίσεις στο παρελθόν και να είσαι ευχαριστημένος μέσα στη ζωώδη κατάσταση. Να είσαι ικανοποιημένος.

Αυτό είναι κάτι που κάνουν εκατομμύρια άνθρωποι. Τρώνε, πίνουν, κοιμούνται και ξεχνούν όλες τις μεγάλες δυνατότητες της ζωής. Τρώγε, πίνε και καλοπέρνα, γιατί το αύριο μπορεί να μην έρθει. Αυτό λένε οι υλιστές.

Ο υλιστής έχει δεχτεί τον κατώτερο εαυτό. Αρνείται τον ανώτερο εαυτό, επειδή βρίσκεται απλώς σε αμυντική θέση. Δεν τον αρνείται επειδή τον έχει γνωρίσει.Όχι, δεν ξέρει τίποτα γι’ αυτόν. Τον αρνείται για να μη χάσει την άνεσή του, για να μη χρειαστεί να αντιμετωπίσει κανένα ταξίδι που θα τον έβγαζε από το βόλεμά του και θα τον ανάγκαζε να νιώσει έλλειψη άνεσης και ασφάλειας.

Είναι λοιπόν προτιμότερο να πει ότι δεν υπάρχει ανώτερο, ότι δεν υπάρχει θεός, ότι δεν υπήρξε ποτέ κανένας θεός, ότι δεν υπάρχει ψυχή, ότι δεν υπάρχει τίποτα μέσα μας, ότι ο άνθρωπος δεν έχει εσωτερικότητα, ότι ο άνθρωπος είναι απλώς και μόνο αυτό που φαίνεται απ’ έξω, όπου ο άνθρωπος είναι απλώς η συμπεριφορά του και δεν υπάρχει ψυχή μέσα του.

Αυτό κάνει τη ζωή τους πιο εύκολη, χωρίς αγωνίες, χωρίς προβλήματα. Έτσι μπορούν να συνεχίσουν να ζουν τις δήθεν καθημερινές απολαύσεις της ζωής: Τρώγε, πίνε και καλοπέρνα.
Αυτοί οι άνθρωποι αποφάσισαν να αρνηθούν τη δυνατότητα να γίνουν θεοί. Προσδοκούν το χαμηλό, το φτηνό και χάνουν το ουσιαστικό. Έτσι όμως δεν υπάρχει μεγάλωμα και δεν μπορεί να υπάρξει έκσταση. Δεν θα μάθουν ποτέ τίποτα για τη συνειδητότητα του Ιησού και του Βούδα, θα παραμείνουν στο σκοτάδι. Ασφαλώς θα έχουν την ησυχία τους, μα τι νόημα έχει μια τέτοια ησυχία;

Πολύ περισσότερη αξία έχει το δημιουργικό ξεβόλεμα, πολύ μεγαλύτερη αξία έχει η ανασφάλεια του άγνωστου, πολύ σπουδαιότερη αξία έχει ο άστεγος, που ψάχνει να βρει το αληθινό σπίτι.

Ευτυχώς υπάρχουν και εκείνοι που δεν δέχονται το κατώτερο σαν την αρχή και το τέλος των πάντων. Δεν λέω πως αρνούνται το κατώτερο, να το θυμάσαι αυτό, επειδή υπάρχουν και οι ανόητοι, που πηγαίνουν στο άλλο άκρο.

Υπάρχουν δυο τύποι ανόητων:

Ο ένας τύπος αρνείται το ανώτερο, λέγοντας ότι δεν υπάρχει και παραμένει στο κατώτερο. Ο άλλος τύπος αρνείται το κατώτερο, λέγοντας ότι δεν υπάρχει το κατώτερο, αλλά μόνο το ανώτερο. Ο ένας λέει ότι ο θεός είναι αυταπάτη κι ότι ο κόσμος είναι αληθινός. Ο άλλος λέει ότι ο κόσμος είναι αυταπάτη κι ότι ο θεός είναι αληθινός.

Στη δική μου οπτική και οι δύο είναι ανόητοι, επειδή και οι δύο κάνουν το ίδιο πράγμα. Και οι δύο θέλουν την ευκολία τους. Και οι δύο αρνούνται τον αντίθετο πόλο. Και οι δύο αποφεύγουν να τεντωθούν μέσα τους. Να θυμάσαι όμως ότι η εσωτερική ένταση σου δίνει ζωντάνια. Και όσο μεγαλύτερη είναι η ένταση, τόσο πιο ζωντανός είσαι.

Το ξέρεις, το έχεις βιώσει, ο καθένας το έχει βιώσει λίγο πολύ: Η έλξη των αντιθέτων. Ο αρνητικός ηλεκτρικός πόλος τραβάει τον θετικό, ο άντρας τη γυναίκα και αντίστροφα. Γιατί συμβαίνει η έλξη των αντιθέτων; Επειδή με αυτή καθαυτή την έλξη γεννιέται η ζωή. Όταν βρίσκεσαι σε τέτοια ένταση, πώς να παραμείνεις νεκρός; Μέσα σ’ αυτή την ένταση αρχίζεις να δονείσαι.

Εκείνοι που διάλεξαν το ένα εναντίον του άλλου μπαγιατεύουν, σαπίζουν και πεθαίνουν. Ο υλιστής γίνεται επιπόλαιος και ο λεγόμενος πνευματικός άνθρωπος γίνεται ψεύτικος. Ο υλιστής ζει μέσα σε ανούσιες απολαύσεις και ο υποτιθέμενα πνευματικός άνθρωπος ζει στη φαντασία του. Και οι δύο όμως χάνουν τη ζωή και τις εντάσεις που δίνει η ζωή.

Τίποτα δεν είναι λάθος με το κατώτερο. Το κατώτερο είναι η βάση για το ανώτερο.Ο άνθρωπος πρέπει να ζει και με τα δύο και να ζει με τέτοιο τρόπο, που όχι μόνο να μην αρνείται τίποτα, αλλά να κάνει τα αντίθετα να αλληλοσυμπληρώνονται. Το ναι δεν χρειάζεται να είναι εναντίον του όχι. Δεν υπάρχει λόγος να είναι το όχι εναντίον του ναι. Το ένα μπορεί να θρέψει το άλλο.

Αυτή είναι όλη μου η προσπάθεια: Πρέπει να γίνουν αποδεκτά και να ενωθούν και τα δύο μαζί: η γη κι ο ουρανός, το σώμα και η ψυχή, ο κόσμος και ο θεός.”


OSHO
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Παρόμοια θέματα
-
» Σημαδεμένες ψυχές._
» Οι ψυχές των Δένδρων.
» Αδελφές Ψυχές
» ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΑΙΕΣ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΕΣ!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: EMMANOUIL-
Μετάβαση σε: