H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ

Πήγαινε κάτω 
+16
ba a ktsou
iam
Δήμητρα
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
desper !!!
maggisoula
anarhos
sofaki
anemwni
morgana
gerakina
Αιθηρόη
angels1
ilia
Nenya
ioessa
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 14:15:13

Καλοσυνη  σου  που   εχεις  τοση  ομορφια  στα   βαθη   των   ματιων    σου   15katerina .!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 17 Σεπ - 12:06:32

Φίλε ... 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 5 Νοε - 17:58:02

Σπουδαία να είναι τα ταξίδια σου πρωτοπόρε φίλε μου ...







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 12 Νοε - 10:16:18

Μια  καλημερα  Ηλιοδωρε ,  με  τους  καταλληλους   ηχους ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 444268162 .... 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΚυρ 30 Νοε - 18:31:09

Δημήτρης Ιατρόπουλος
Όταν σκεπάζει τη χώρα σκοτάδι βαθύ, όταν οι ύαινες και οι λύκοι υλακτούν, όταν η καταιγίδα κι ο φόβος σκεπάζουν τις καρδιές και το νου, όταν όλα φαντάζουν χαμένα, τότε το δρόμο χαράζουν ΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ
… και ο ποιητής Δημήτρης Ιατρόπουλος μίλησε.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
*Επιτέλους! Ας ανοίξει ο μυστικός δρόμος, Ας περάσουν μπροστά Τα αλλιώτικα μηνύματα Έστω κι αν λυγίσει, -Όμως δεν θα σπάσει- Η ατσάλινη ίνα της διαδρομής μας..
*Θα μας πουν ιδιαίτερους οι φίλοι Ξεχωριστούς οι αγαπημένοι μας Παράδοξους οι επιφυλακτικοί Επικίνδυνους οι κακόβουλοι Ανατρεπτικούς οι εχθροί μας Εξεγερμένους οι ιστορικοί..
*Επιτέλους λοιπόν! Βγάλε Ελλάδα, τα Κλειδιά, Κι άνοιξε τη μεγάλη πόρτα Να ξεχυθούν τα Απροκάλυπτα Όνειρα Να θριαμβεύσουν τα Απόκρυφα Περάσματα Να θεραπεύσουν τις ανωμαλίες Τα Ιερά Προστάγματα Να ξαναγεννήσουν την ένδοξη χαρά Οι Φοβεροί Παιάνες..
*Επιτέλους ανδρωθείτε! Μεσήλικες λυγμοί Κουρασμένα παράπονα, Θλιβερά τοπία, διαγραφείτε, Απ το χάρτη της ανάσας μας
*Ζητάω μια Νεολαία Να φορέσει την ώρα της Ιστορίας Να δικάσει τους κήνσορες της παρακμής Να χαράξει την καινούργια ανάγκη Να οδηγήσει τον λαό μου στο δρόμο του..
*Επιτέλους Ελλάδα μου! Βγάλε απ το μυστικό ερμάρι, Τα δοξασμένα σπαθιά Τους χάρτες με των άστρων τα περάσματα Τους Ιερούς Στοχαστές Και τους Άγιους Στρατηλάτες σου, Τους Ποιητές σου και τους Γεωμέτρες..
*Μια φούχτα κρυμμένος ήλιος Ένα δακρυσμένο πεύκο Κι ένα παμπάλαιο τραγούδι Είναι όλο κι όλο το προσφάι μου, Πατρίδα μου, χιλιοπροδομένη Κυρά της Ανθρωπότητας..
*Δεν έχω τίποτε άλλο να σου δώσω, Λίγα γραμμένα λόγια Κι ακόμη πιο λίγα άγραφτα Είναι η ζωή μου όλη..
* Όμως αν μου βγάλεις μπροστά Ένα πανάξιο τέκνο σου, Να πάρει τον Καιρό στα χέρια του, Να ξέρεις, εγώ θα έρθω δίπλα του, Να προστατέψω τη γλώσσα του, Να ξεσκονίσω το Χρέος του, Να τραγουδήσω τη Μοίρα του..
*Επιτέλους Ελλάδα μου! Φέρε μου εδώ, τώρα, αμέσως, Έναν Αληθινό Μπροστάρη..
*Γιατί, Δεν δέχομαι να έρθω στην κηδεία σου, Δεν καταδέχομαι να ζήσω σκλάβος Δεν παραδέχομαι πως όλα τέλειωσαν Μπότζι είναι, θα περάσει, Θα ξανανθίσουν οι πασχαλιές Θα ξαναπαίξουν τα παιδιά στις γειτονιές Θα ξανατραγουδήσουν τα πουλιά..
*Μόνο ν’ ανέβει τα σκαλιά της Ιστορίας, Ένα ένδοξο πρωί, Αυτός, Ο Ένας!
*Θα τον περιμένω, όσο η ανάσα μου Θα λάμπει στα σπλάχνα μου Όσο η ψυχή μου Θα φωτίζει τους δρόμους μου Όσο το μυαλό μου Θα κεντάει μεθοδικά την αλήθεια..
*Κι όσο οι Αγέννητοι Έλληνες Θα μου στέλνουν μηνύματα Όπως ετούτο που μόλις τώρα σου χάραξα Με τη ματωμένη πένα μου, Πατρίδα μου.
*Μεγάλη Κυρά της Ανθρωπότητας..
Δημήτρης Ιατρόπουλος (27 Ιουλίου 2014)
ΑΜΗΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 1 Δεκ - 11:58:15

emmanouil έγραψε:
Δημήτρης Ιατρόπουλος
Όταν σκεπάζει τη χώρα σκοτάδι βαθύ, όταν οι ύαινες και οι λύκοι υλακτούν, όταν η καταιγίδα κι ο φόβος σκεπάζουν τις καρδιές και το νου, όταν όλα φαντάζουν χαμένα, τότε το δρόμο χαράζουν ΟΙ ΠΟΙΗΤΕΣ
… και ο ποιητής Δημήτρης Ιατρόπουλος μίλησε.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
*Επιτέλους! Ας ανοίξει ο μυστικός δρόμος, Ας περάσουν μπροστά Τα αλλιώτικα μηνύματα Έστω κι αν λυγίσει, -Όμως δεν θα σπάσει- Η ατσάλινη ίνα της διαδρομής μας..
*Θα μας πουν ιδιαίτερους οι φίλοι Ξεχωριστούς οι αγαπημένοι μας Παράδοξους οι επιφυλακτικοί Επικίνδυνους οι κακόβουλοι Ανατρεπτικούς οι εχθροί μας Εξεγερμένους οι ιστορικοί..
*Επιτέλους λοιπόν! Βγάλε Ελλάδα, τα Κλειδιά, Κι άνοιξε τη μεγάλη πόρτα Να ξεχυθούν τα Απροκάλυπτα Όνειρα Να θριαμβεύσουν τα Απόκρυφα Περάσματα Να θεραπεύσουν τις ανωμαλίες Τα Ιερά Προστάγματα Να ξαναγεννήσουν την ένδοξη χαρά Οι Φοβεροί Παιάνες..
*Επιτέλους ανδρωθείτε! Μεσήλικες λυγμοί Κουρασμένα παράπονα, Θλιβερά τοπία, διαγραφείτε, Απ το χάρτη της ανάσας μας
*Ζητάω μια Νεολαία Να φορέσει την ώρα της Ιστορίας Να δικάσει τους κήνσορες της παρακμής Να χαράξει την καινούργια ανάγκη Να οδηγήσει τον λαό μου στο δρόμο του..
*Επιτέλους Ελλάδα μου! Βγάλε απ το μυστικό ερμάρι, Τα δοξασμένα σπαθιά Τους χάρτες με των άστρων τα περάσματα Τους Ιερούς Στοχαστές Και τους Άγιους Στρατηλάτες σου, Τους Ποιητές σου και τους Γεωμέτρες..
*Μια φούχτα κρυμμένος ήλιος Ένα δακρυσμένο πεύκο Κι ένα παμπάλαιο τραγούδι Είναι όλο κι όλο το προσφάι μου, Πατρίδα μου, χιλιοπροδομένη Κυρά της Ανθρωπότητας..
*Δεν έχω τίποτε άλλο να σου δώσω, Λίγα γραμμένα λόγια Κι ακόμη πιο λίγα άγραφτα Είναι η ζωή μου όλη..
* Όμως αν μου βγάλεις μπροστά Ένα πανάξιο τέκνο σου, Να πάρει τον Καιρό στα χέρια του, Να ξέρεις, εγώ θα έρθω δίπλα του, Να προστατέψω τη γλώσσα του, Να ξεσκονίσω το Χρέος του, Να τραγουδήσω τη Μοίρα του..
*Επιτέλους Ελλάδα μου! Φέρε μου εδώ, τώρα, αμέσως, Έναν Αληθινό Μπροστάρη..
*Γιατί, Δεν δέχομαι να έρθω στην κηδεία σου, Δεν καταδέχομαι να ζήσω σκλάβος Δεν παραδέχομαι πως όλα τέλειωσαν Μπότζι είναι, θα περάσει, Θα ξανανθίσουν οι πασχαλιές Θα ξαναπαίξουν τα παιδιά στις γειτονιές Θα ξανατραγουδήσουν τα πουλιά..
*Μόνο ν’ ανέβει τα σκαλιά της Ιστορίας, Ένα ένδοξο πρωί, Αυτός, Ο Ένας!
*Θα τον περιμένω, όσο η ανάσα μου Θα λάμπει στα σπλάχνα μου Όσο η ψυχή μου Θα φωτίζει τους δρόμους μου Όσο το μυαλό μου Θα κεντάει μεθοδικά την αλήθεια..
*Κι όσο οι Αγέννητοι Έλληνες Θα μου στέλνουν μηνύματα Όπως ετούτο που μόλις τώρα σου χάραξα Με τη ματωμένη πένα μου, Πατρίδα μου.
*Μεγάλη Κυρά της Ανθρωπότητας..
Δημήτρης Ιατρόπουλος (27 Ιουλίου 2014)
ΑΜΗΝ

Μεγάλη κυρά της ανθρωπότητας! Τι ωραία έκφραση! Πόσο αληθινό! Και είθε να εγερθεί! Αυτή η μία η αληθινή! Σ όσους αναπνέει ακόμα μέσα τους.


Τρεις ΑΜΗΝ και τρεις ΕΙΘΕ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 1 Δεκ - 12:53:30

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 2ivkvvo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 1 Δεκ - 20:41:05

Σας παρακαλώ, τραβήξτε την κουρτίνα. Ανοίξτε τα παραθυρόφυλλα της Ιστορίας μας, να περάσει μέσα ο ήλιος. Σπάστε τις αμπάρες, κόψτε τα σκοινιά, διαρρήξτε τις μπουκαπόρτες, τινάξτε τα παλιά σκεπάσματα, φωνάξτε επιτέλους την αλήθεια, έρχονται χρόνια βαριά, έρχονται χρόνια κατακόκκινα, όχι από σημαίες και τοματοχυμούς, αλλά από αίμα.

Σας παρακαλώ, ξυπνήστε, δεν.....
πάει άλλο, φτάνει πια, ο δρόμος τελειώνει, η πατρίδα τελειώνει, το όνειρο τελειώνει, όλα πάνε προς το τέλος, το χιόνι βρωμίστηκε από τα πατήματά τους, ο αέρας μολύνθηκε απ' την ανάσα τους, τα λόγια γίνονται σφικτήρες και πνίγουν το μυαλό, οι σκέψεις ταξιδεύουν σαν τραυματισμένες καρακάξες σ ένα άδειο τοπίο...

Σας παρακαλώ, κρατήστε όρθιες τις ιδέες, μην παραδίδεστε στις εικόνες, σταθείτε απέναντι από το ύποπτο ρεύμα, μην αφήνετε να περπατήσει στο σώμα σας το τρεμούλιασμα του πανικού, μην αποχωρείτε, μην φεύγετε, μην αραιώνετε τις γραμμές, πρέπει να είμαστε όλοι εδώ, πρέπει να γίνουμε όλοι μαζί Κάτι Μεγάλο, πρέπει και πρέπει και πρέπει...

Σας παρακαλώ, μην ξεγελάτε το θυμό σας με υποψίες συμβιβασμού, μην ανατρέπετε την αγανάκτηση σας, μην προδίδετε το πρώτο βήμα της άνοιξης, μην διστάζετε, κρατηθείτε όρθιοι, το κύμα θα περάσει, η μπόρα θα καταντήσει ψιλοβρόχι αν εμείς περάσουμε από μέσα της μ’ ένα λοστό στο βλέμμα κι ένα σκληρό χαμόγελο στο ξεραμένο στόμα μας…

Σας παρακαλώ, δεν έχετε το δικαίωμα να σταματήσετε να σκέφτεστε! Μας κοιτάζουν από το συμπαντικό θεωρείο τους οι Αγέννητοι Έλληνες! Ζητάνε μια καθαρή χώρα να γεννηθούν κι ένα ζωντανό τοπίο να μεγαλώσουν. Ζητάνε μια σπίθα αγάπης να φωτίσει τον καινούργιο δρόμο τους. Αλλιώς, αν δεν τους πείσουμε, δεν θα κατεβούν, θα ορφανέψει ο τόπος μας, θα αρχίσει να σβήνεται από το χάρτη του κόσμου, μην το επιτρέψετε αυτό…

Σας παρακαλώ, δεν έχω άλλη δύναμη να φωνάξω, τόσα χρόνια, σέρνω κι εγώ την ταπεινή μου φωνή σ όλους τους τόνους, δεν έχω άλλες κοφτερές λέξεις να τινάξω στον άνεμο, να σας βρουν κατακούτελα, είμαι κι εγώ ένας από σας, φταίω για πάρα πολλά, όμως το παιδί που διανυκτερεύει μέσα μου, δεν θα γιορτάσει πια, κανείς δεν του κάνει ένα δώρο, το ίδιο κι εσείς νιώθετε το ξέρω, το βλέπετε, αρνούμαι ακόμα και να παίξω με τις λέξεις μου.
Δεν μου φτάνουν πλέον τα ποιήματα, τα λόγια μας βαρύνανε σαν τις ψυχές μας, όχι, μην αφήσουμε να κλείσει η πόρτα…

Σας παρακαλώ, μην αφήσουμε να μπει ο δικός μας θάνατος ανάμεσά μας, δικάστε τους μέσα σας πρώτα, εις θάνατον, εις θάνατον, εις θάνατον, όλοι τους, όλοι όσοι μας πούλησαν, μας πρόδωσαν, μας ξευτέλισαν, μας γονάτισαν, μας απέσυραν στις γωνιές της αγωνίας, εις θάνατον σας παρακαλώ, όλοι τους λοιπόν…

Σας παρακαλώ, δεν έχω πρόσκληση, δεν έχω πρόκληση, δεν χτυπάω κανένα κουδούνι, κανένα καμπανάκι, οι καμπάνες σιγούν σ’ όλη τη χώρα, οι ποιητές μου βουρκώνουν από τα βάθη της ιστορίας μας, οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας, μας τραβάνε το αυτί αυστηρά, δεν μπορεί να μην το βλέπετε, δεν μπορεί να πέσατε όλες κι όλοι, Αδελφές κι Αδελφοί μου, σε μαύρη νάρκη, σε ύπουλο ύπνο, σε βαριά αφασία, δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνετε αμίλητοι με σκυφτό το κεφάλι προς το τέλος του δρόμου...

Σας παρακαλώ, μέσα σας τουλάχιστον, κρεμάστε τους, τουφεκίστε τους, κόψτε τους τις γλώσσες, πετάξτε τα κεφάλια τους στο βάραθρο, διαλύστε τα ίχνη τους στον καραβοριά…

Σας παρακαλώ, δεν έχουμε τίποτε να σώσουμε πια, παρά μόνο Εμάς. Κι αυτό είναι πάρα πολύ…

Σας παρακαλώ, ακούστε με, σας μιλά ο τελευταίος των τελευταίων ανάμεσά σας, με λόγια απλά, δίχως στολίδια, όμως η βαριά ευθύνη μας, ας βγει στον ελεύθερο αγέρα. Ο αγέρας αυτός είναι δικός μας, ακόμη… Ανεβείτε μέσα του και πετάξτε ψηλά, πιο ψηλά κι απ’ το φόβο, πιο ψηλά κι από το θάνατο...

Σας παρακαλώ, ακούστε με...

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ   2012

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤρι 2 Δεκ - 12:52:10

Αυτό το κείμενο τα λέει όλα. κλαπ! κλαπ! κλαπ! κλαπ! κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΤετ 3 Δεκ - 15:03:26

emmanouil έγραψε:
Σας παρακαλώ, τραβήξτε την κουρτίνα. Ανοίξτε τα παραθυρόφυλλα της Ιστορίας μας, να περάσει μέσα ο ήλιος. Σπάστε τις αμπάρες, κόψτε τα σκοινιά, διαρρήξτε τις μπουκαπόρτες, τινάξτε τα παλιά σκεπάσματα, φωνάξτε επιτέλους την αλήθεια, έρχονται χρόνια βαριά, έρχονται χρόνια κατακόκκινα, όχι από σημαίες και τοματοχυμούς, αλλά από αίμα.

Σας παρακαλώ, ξυπνήστε, δεν.....
πάει άλλο, φτάνει πια, ο δρόμος τελειώνει, η πατρίδα τελειώνει, το όνειρο τελειώνει, όλα πάνε προς το τέλος, το χιόνι βρωμίστηκε από τα πατήματά τους, ο αέρας μολύνθηκε απ' την ανάσα τους, τα λόγια γίνονται σφικτήρες και πνίγουν το μυαλό, οι σκέψεις ταξιδεύουν σαν τραυματισμένες καρακάξες σ ένα άδειο τοπίο...

Σας παρακαλώ, κρατήστε όρθιες τις ιδέες, μην παραδίδεστε στις εικόνες, σταθείτε απέναντι από το ύποπτο ρεύμα, μην αφήνετε να περπατήσει στο σώμα σας το τρεμούλιασμα του πανικού, μην αποχωρείτε, μην φεύγετε, μην αραιώνετε τις γραμμές, πρέπει να είμαστε όλοι εδώ, πρέπει να γίνουμε όλοι μαζί Κάτι Μεγάλο, πρέπει και πρέπει και πρέπει...

Σας παρακαλώ, μην ξεγελάτε το θυμό σας με υποψίες συμβιβασμού, μην ανατρέπετε την αγανάκτηση σας, μην προδίδετε το πρώτο βήμα της άνοιξης, μην διστάζετε, κρατηθείτε όρθιοι, το κύμα θα περάσει, η μπόρα θα καταντήσει ψιλοβρόχι αν εμείς περάσουμε από μέσα της μ’ ένα λοστό στο βλέμμα κι ένα σκληρό χαμόγελο στο ξεραμένο στόμα μας…

Σας παρακαλώ, δεν έχετε το δικαίωμα να σταματήσετε να σκέφτεστε! Μας κοιτάζουν από το συμπαντικό θεωρείο τους οι Αγέννητοι Έλληνες! Ζητάνε μια καθαρή χώρα να γεννηθούν κι ένα ζωντανό τοπίο να μεγαλώσουν. Ζητάνε μια σπίθα αγάπης να φωτίσει τον καινούργιο δρόμο τους. Αλλιώς, αν δεν τους πείσουμε, δεν θα κατεβούν, θα ορφανέψει ο τόπος μας, θα αρχίσει να σβήνεται από το χάρτη του κόσμου, μην το επιτρέψετε αυτό…

Σας παρακαλώ, δεν έχω άλλη δύναμη να φωνάξω, τόσα χρόνια, σέρνω κι εγώ την ταπεινή μου φωνή σ όλους τους τόνους, δεν έχω άλλες κοφτερές λέξεις να τινάξω στον άνεμο, να σας βρουν κατακούτελα, είμαι κι εγώ ένας από σας, φταίω για πάρα πολλά, όμως το παιδί που διανυκτερεύει μέσα μου, δεν θα γιορτάσει πια, κανείς δεν του κάνει ένα δώρο, το ίδιο κι εσείς νιώθετε το ξέρω, το βλέπετε, αρνούμαι ακόμα και να παίξω με τις λέξεις μου.
Δεν μου φτάνουν πλέον τα ποιήματα, τα λόγια μας βαρύνανε σαν τις ψυχές μας, όχι, μην αφήσουμε να κλείσει η πόρτα…

Σας παρακαλώ, μην αφήσουμε να μπει ο δικός μας θάνατος ανάμεσά μας, δικάστε τους μέσα σας πρώτα, εις θάνατον, εις θάνατον, εις θάνατον, όλοι τους, όλοι όσοι μας πούλησαν, μας πρόδωσαν, μας ξευτέλισαν, μας γονάτισαν, μας απέσυραν στις γωνιές της αγωνίας, εις θάνατον σας παρακαλώ, όλοι τους λοιπόν…

Σας παρακαλώ, δεν έχω πρόσκληση, δεν έχω πρόκληση, δεν χτυπάω κανένα κουδούνι, κανένα καμπανάκι, οι καμπάνες σιγούν σ’ όλη τη χώρα, οι ποιητές μου βουρκώνουν από τα βάθη της ιστορίας μας, οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας, μας τραβάνε το αυτί αυστηρά, δεν μπορεί να μην το βλέπετε, δεν μπορεί να πέσατε όλες κι όλοι, Αδελφές κι Αδελφοί μου, σε μαύρη νάρκη, σε ύπουλο ύπνο, σε βαριά αφασία, δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνετε αμίλητοι με σκυφτό το κεφάλι προς το τέλος του δρόμου...

Σας παρακαλώ, μέσα σας τουλάχιστον, κρεμάστε τους, τουφεκίστε τους, κόψτε τους τις γλώσσες, πετάξτε τα κεφάλια τους στο βάραθρο, διαλύστε τα ίχνη τους στον καραβοριά…

Σας παρακαλώ, δεν έχουμε τίποτε να σώσουμε πια, παρά μόνο Εμάς. Κι αυτό είναι πάρα πολύ…

Σας παρακαλώ, ακούστε με, σας μιλά ο τελευταίος των τελευταίων ανάμεσά σας, με λόγια απλά, δίχως στολίδια, όμως η βαριά ευθύνη μας, ας βγει στον ελεύθερο αγέρα. Ο αγέρας αυτός είναι δικός μας, ακόμη… Ανεβείτε μέσα του και πετάξτε ψηλά, πιο ψηλά κι απ’ το φόβο, πιο ψηλά κι από το θάνατο...

Σας παρακαλώ, ακούστε με...

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ   2012

 
υπομονη θα ερθουν καλυτερες μερες να ειστε σιγουρη 
δεν ξερω καν αν εχω το δικαιωμα να πω περισοτερα απλα ξερω οτι θα περαση το κακο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ 4 Δεκ - 23:37:46

Πολλοί νομίζουν ότι ελευθερία είναι να κάνεις ότι θέλεις, ή να εκπληρώνεις τις επιθυμίες του κατώτερου εαυτού, αλλά τελικά αυτό είναι σκλαβιά στον κατώτερο εαυτό. Και γίνεται ο άνθρωπος έτσι κάτι σαν τον Μινώταυρο*, ο νους να εξυπηρετεί όχι μια υψηλή πραγματικότητα αλλά τα ζωώδη ένστικτα και κατοχές των κάτω chakras, τις οποίες τις ξέρουμε ποιες είναι... μαμ, κακά, κοκό και νάνι, α, και λεφτά...Η επιθυμία δημιουργείται απ'την άγνοια, και η άγνοια είναι σαν χοντρά αστρικά πέπλα, τα οποία ακόμα δεν τα έχει διαπεράσει το πυρ της συνειδητότητας. Τα αστρικά αυτά πέπλα μας εμποδίζουν να είμαστε στο εδώ και τώρα και όλο κάπου αλλού θέλουν να μας πάνε, "κάπου καλύτερα", ή "να είχαμε κάτι τώρα" κλπ.Εμείς πρέπει να προσπαθούμε να φτάσουμε την Τελειότητα, χωρίς να κοιτάμε πίσω (για αποτελέσματα). Έτσι κι αλλιώς η πνευματικότητα είναι μια μορφή ουτοπισμού, καθώς η εξέλιξη είναι συνεχής και αδιάκοπη.
Όμως φέρνει μετουσιώσεις η επιδίωξη αυτής της ουτοπίας, γιατί όποιος έχει το focus του στη Τέλεια Χριστική Πραγματικότητα, αργά η γρήγορα την πραγματώνει, αφού σε ότι έχουμε το focus μας, αυτό γινόμαστε!
*Ο Μινώταυρος συμβολίζει τον άνθρωπο ο νους του οποίου έχει καταληφθεί από τις χαμηλές, ζωώδεις επιθυμίες, κι έχει γίνει ένα τέρας. Δηλαδή το κεφάλι ζώου/ταύρου είναι που έχει το κοντρόλ στην υπόλοιπη φυσιολογία. Το αντίθετο καταφέρνουν οι ήρωες που είτε σκοτώνουν είτε καβαλούν τον ταύρο ή τον Μινώταυρο: καταφέρνουν δηλαδή να εξουσιάσουν τα ένστικτα, τις επιθυμίες και τις ζωώδεις τάσεις τους.

 

Πλάνες και επιθυμίες

 
Οι επιθυμίες σχετίζονται με το μέλλον. Ο νους έχει τη τάση να προσκολλάται σε επιθυμίες κι εμείς καλούμαστε να αποκαλύψουμε τα παιχνίδια του και να τον επαναφέρουμε στο Αιώνιο Τώρα με συνειδητότητα και εγρήγορση. Οι πλάνες που υιοθετούμε από τα περιβάλλοντά μας είναι σαν σύννεφα στον καθαρό ουρανό της Συνειδητότητάς μας. Στη καθημερινότητα μαζεύουμε πολλά τέτοια σκουπίδια, σκεπτομορφές, πλάνες, αφού οι άνθρωποι και το περιβάλλον της γης είναι γεμάτο από τέτοια αιθερική μόλυνση η οποία τυφλώνει την όρασή μας, ενώ πολλές φορές πέφτουμε στη παγίδα να νομίζουμε ότι αυτές οι πλάνες είναι δικές μας. ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι δικό μας εκτός από τη καθαρή Ύπαρξη, την Αγάπη και τη Συνειδητότητα.

Αν έχουμε πέσει σε μια κατάσταση απελπισίας, αρνητικότητας, αγωνίας, φόβου, επιθυμιών και έλλειψης διαύγειας, τότε είναι ώρα για κάθαρση. Ποτέ δεν πρέπει να αφηνόμαστε σε αυτές τις καταστάσεις, όσο κι αν προσπαθούν να μας αποκοιμήσουν. Γι'αυτό χρειάζεται θέληση και αγάπη για να καθαριστούν όλα αυτά. Επίσης πολύ προσοχή θέλουν εκτός από τις παροδικές αρνητικές καταστάσεις, οι μόνιμες πλάνες που υπάρχουν στα πεδία μας. Κάποιος μπορεί να μην καταλαβαίνει τη πλάνη στην οποία βρίσκεται (η πλάνη είναι πεδίο, κραδαστική ενεργειακή συχνότητα διαφορετική από αυτή του Φωτός) για πολλά χρόνια, από τη παιδική ηλικία ακόμα αλλά και από προηγούμενες ζωές. Πόση εγρήγορση χρειάζεται για να εντοπίσουμε αυτούς τους λεκέδες της συνειδητότητας μας!

Αυτοπαρατήρηση, αυτοδιάγνωση, αυτοεξέταση, σύγκριση με το Φως μέσα στο διαλογισμό μας, κάθαρση των κέντρων μας όπου οι πλάνες αυτές διαμένουν (συνήθως στα κάτω κέντρα), αυτά είναι τα εργαλεία με τα οποία θα επαναφέρουμε τη φυσική μας κατάσταση της διαύγειας, της Καθαρής Ύπαρξης. Είναι πολλά όλα αυτά που έχουμε να τακτοποιήσουμε και να καθαρίσουμε, γι'αυτό υπομονή. Χαρούμενη υπομονή και προσπάθεια!

 

Θυμαπάτες και πλάνες

 
Οι θυμαπάτες είναι αστρικές μορφές των επιθυμιών μας, που πλέουν μέσα στην αύρα μας και έχουν ορισμένες σχέσεις με τα αστρικά και αιθερικά κέντρα. Λόγω αυτών των σχέσεων, ασκούν μεγάλη επίδραση πάνω στις πράξεις, τα συναισθήματα, τις σκέψεις και τις σχέσεις μας.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που πρέπει να απελευθερωθούμε απ'τις θυμαπάτες. Οι θυμαπάτες:
 
1. εξαντλούν την ψυχική μας ενέργεια.
 
2. δημιουργούν διαταραχές στη σκέψη μας.
 
3. προσκαλούν οντότητες μέσα στη σφαίρα μας.
 
4. δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις μας.
 
5. εκδηλώνονται τελικά σαν φυσικές ασθένειες.
 
6. παρεμποδίζουν τη διεύρυνση της συνείδησης.
 
7. δεν αφήνουν το νου να λειτουργήσει με ορθή συλλογιστική και λογική.
 
Οι περισσότερες από τις θυμαπάτες μας έχουν σχέση με τρία κέντρα: τη βάση της σπονδυλικής στήλης, το ιερό κέντρο και το ηλιακό πλέγμα. Όχι μόνον ελέγχουν αυτά τα κέντρα, αλλά και τρέφονται από την ουσία που αυτά παρέχουν.
 
Η βάση της σπονδυλικής στήλης σχετίζεται με:
 
α. την επιθυμία για δύναμη
 
β. την επιθυμία για κυριαρχία
 
γ. την επιθυμία για ολοκληρωτισμό
 
δ. την επιθυμία για καταστροφή
 
ε. την επιθυμία για χωριστικότητα.
 
Το ιερό ή σεξουαλικό κέντρο σχετίζεται με:
 
α. την επιθυμία για φυσική επαφή
 
β. την επιθυμία για σεξ
 
γ. προσπάθειες να προσελκυθούν οι άνθρωποι από κινήσεις του σώματος, και από φωνή, χρώμα, ντύσιμο, μεηκάπ και άρωμα.
 
Το ηλιακό πλέγμα σχετίζεται με επιθυμίες για:
 
α. αποκτήματα, απληστία
 
β. μειωτική κριτική
 
γ. φλυαρία
 
δ. κακοβουλία
 
ε. συκοφαντία
 
στ. προδοσία
 
ζ. διαμάχη

 
 
 
 

Θυμαπάτες του ιερού κέντρου (2ο chakra)

 
 
Το ιερό κέντρο (2ο chakra κάτω απ'τον αφαλό) σχετίζεται με τρεις κύριες θυμαπάτες:Η επιθυμία για φυσική επαφή με αντικείμενα ή ανθρώπους για την ικανοποίηση της ηδονής μεγαλώνει και φτιάχνει τη θυμαπάτη της, η οποία παρακινεί το άτομο να χρησιμοποιεί τις πέντε αισθήσεις του, που είναι για να αισθάνεται, για να αποκτήσει το αντικείμενο της επιθυμίας.Η επιθυμία για σεξ φτιάχνεται συχνά από τη φαντασία ή από εντυπώσεις που πάρθηκαν από γονείς και φίλους. Αυτή η θυμαπάτη είναι η πιο ογκώδης στην αύρα της ανθρωπότητας σήμερα. Τρέφει τον εαυτό της με πορνογραφία, ακολασία και στενή επαφή με σεξουαλικά αντικείμενα.
 
Μας έχει ειπωθεί ότι εκατομμύρια οντότητες καταλαμβάνουν τέτοιες θυμαπάτες στην αύρα των ανθρώπινων όντων και τα εξωθούν σε διαστροφή, πορνεία, παράνομες σχέσεις, βία, απαγωγές και βιασμούς. Αυτή τη θυμαπάτη δεν την έχουν μόνο ενήλικοι, αλλά και παιδιά επίσης από δύο περίπου μέχρι εννιά χρονών, τα οποία υπακούουν ασυνείδητα στη θυμαπάτη που τα διακατέχει. Αυτή η θυμαπάτη μπορεί να κληρονομηθεί ή να παρθεί απ'τους γονείς, ή να μεταφερθεί σ'αυτή τη ζωή από προηγούμενες ενσαρκώσεις.
Η επιθυμία να προσελκύει κανείς ανθρώπους για προσωπική χρήση, χειραγώγηση και ευχαρίστηση μέσω ορισμένων χειρονομιών ή κινήσεων του σώματος, μέσω ορισμένης οξύτητας ή κάποιων τόνων της φωνής, μέσω ερωτικά προκλητικού ντυσίματος και μεηκάπ ή μέσω ορισμένων αρωμάτων, είναι η θυμαπάτη που δίνει δουλειά σε πολλά μαγαζιά. Αν αυτή η θυμαπάτη αναπτυχθεί και κυριαρχήσει, δημιουργεί ματαιοδοξία και εγώ και εκμεταλλεύεται αδύναμους ανθρώπους για να τρέφεται.
 
 
 

Λόγοι για τους οποίους θα πρέπει

να ξεφορτωθούμε τις θυμαπάτες

 
 
- Οι θυμαπάτες καταναλώνουν ψυχική ενέργεια για να επιβιώνουν και να λειτουργούν. Παίρνουν τη ψυχική ενέργεια που κυκλοφορεί στην αύρα σας. Εξαντλούν επίσης την ψυχική ενέργεια που υπάρχει στα αντίστοιχα κέντρα και εξαντλούν τα όργανα που σχετίζονται με τα συγκεκριμένα κέντρα. Η εξάντληση της ψυχικής ενέργειας έχει σαν αποτέλεσμα το φυσικό, ηθικό, νοητικό και πνευματικό εκφυλισμό.
 
 
-  Οι θυμαπάτες δημιουργούν διαταραχές στη νοητική μας σφαίρα, γιατί ο νους δεν συμφωνεί πάντοτε με τις απαιτήσεις μιας θυμαπάτης. Επίσης, αν πράγματι συμφωνεί, φέρνει τη θυμαπάτη μέσα στη νοητική σφαίρα και υποτάσσει τον εαυτό του ακόμα περισσότερο στις απαιτήσεις της θυμαπάτης, ακόμα και αν βλέπει ότι λογικά κάνει λάθος.
 
 
-  Οι θυμαπάτες προσκαλούν οντότητες μέσα στην αύρα. Οι θυμαπάτες χρησιμοποιούνται σαν αστρικά οχήματα για ορισμένες οντότητες που είναι προσκολλημένες στη γη και οι οποίες θέλουν να ξαναζήσουν την εμπειρία της επίγειας ζωής των ηδονών και των αρνητικών συναισθημάτων. Όταν αυτές χρησιμοποιούν τη θυμαπάτη σας, είτε εισέρχονται στην αύρα σας είτε χειρίζονται τη θυμαπάτη σας για να ικανοποιήσουν τους πόθους τους. Στην πραγματικότητα, οι θυμαπάτες σας έχουν οσμή και προσκαλούν οντότητες.
 
 
-  Οι θυμαπάτες δημιουργούν προβλήματα στις σχέσεις σας. Λόγω του ότι οι θυμαπάτες σας σχηματίζονται από επιθυμίες, ασκούν μια ισχυρή δύναμη για να αποκτήσουν τα αντικείμενα των επιθυμιών πέρα από συνθήκες, νόμους ή κανόνες.
 
Μπορεί να δει κανείς τη θυμαπάτη ενός ατόμου να λειτουργεί επιθετικά για να φτάσει στον αντικειμενικό της στόχο. Οι άνθρωποι δεν υποχωρούν πάντοτε σε τέτοιες επιθετικές απαιτήσεις και τις αντιμάχονται· δεν είναι πάντα δυνατόν να εξαναγκάζονται ή να υποτάσσονται οι άνθρωποι. Η επιθετικότητα είναι η ενεργός εκδήλωση μιας θυμαπάτης. Το ίδιο και ο ανταγωνισμός. Όταν οι θυμαπάτες απουσιάζουν, το άτομο συνεργάζεται και μοιράζεται.
 
 
-  Οι θυμαπάτες εκδηλώνονται τελικά σαν ασθένεια λόγω της εξάντλησης της ψυχικής ενέργειας. Αν κανείς μπορεί να ανακαλύψει τις κύριες θυμαπάτες ενός ατόμου, μπορεί να δει καθαρά σε ποια περιοχή θα εκδηλωθεί αυτή η ασθένεια. Μερικές φορές η εκδήλωση των θυμαπατών μέσω μιας ασθένειας είναι μια απελευθέρωση για το άτομο. Αν πρόκειται για μαθητή, κατά τη διάρκεια της ασθένειάς του μπορεί να δει τη θυμαπάτη του και με το φως του νου του να την καταστρέψει. Συχνά η ασθένεια μας δίνει μια ευκαιρία να βάλουμε τον εαυτό μας στο σωστό δρόμο.
 
- Οι θυμαπάτες παρεμποδίζουν τη διεύρυνση της συνείδησης, γιατί διεύρυνση της συνείδησης σημαίνει εξάλειψη της θυμαπάτης. Το πρόβλημα γίνεται χειρότερο όταν μέσα στη θυμαπάτη, ή μαζί μ'αυτή, εργάζεται μια οντότητα. Προβάλλει τόσο ισχυρές απαιτήσεις στο νου, που το 90 τοις εκατό του νου λειτουργεί για να ανταποκριθεί στην ανάγκη της θυμαπάτης. Οι τοξικομανείς είναι παράδειγμα αυτής της κατάστασης.
 
 
-  Οι θυμαπάτες δεν αφήνουν το νου να λειτουργήσει με ορθή συλλογιστική και λογική. Η επιθυμία δεν αναγνωρίζει άλλα δικαιώματα από τα δικά της και λόγω του ότι η ορθή συλλογιστική και η λογική είναι θανάσιμοι εχθροί της θυμαπάτης, συνέχεια την αποστρέφονται.
 
Σ'ένα άτομο που έχει μια θυμαπάτη, δεν του αρέσει να ακούει οτιδήποτε ενάντια στις επιθυμίες του. Οι επιθυμίες τυφλώνουν τα μάτια του.
 
Λόγω των θυμαπατών, χάνετε τον έλεγχό σας πάνω στον ίδιο το μηχανισμό σας. Οι θυμαπάτες τον αναλαμβάνουν και τον χειρίζονται σύμφωνα με τους σκοπούς τους. Ελέγχουν τη σκέψη σας, τα λόγια σας, τις συναισθηματικές αποκρίσεις ή αντιδράσεις σας και επίσης τις φυσικές σας δραστηριότητες.
 
 
Οντότητες περιμένουν να βρουν ένα σημείο επαφής με τη γήινη ζωή. Αυτό το σημείο επαφής είναι μια θυμαπάτη στην αύρα του ατόμου. Όταν μια οντότητα βρει σ'ένα άτομο μια επιθυμία αντίστοιχη με τη δική της, μυρίζει την επιθυμία ή τη θυμαπάτη και τρυπώνει μέσα και καταλαμβάνει ένα από τα τρία κατώτερα κέντρα, για να τα χρησιμοποιήσει για δική της ικανοποίηση. Για παράδειγμα, μια θυμαπάτη που σχετίζεται με τα σεξουαλικά όργανα κάνει αυτά τα όργανα υπερβολικά ευαίσθητα. Το θύμα διψάει για σεξ και ακόμα κι αν αυτό του δωθεί σε αφθονία, η φωτιά του συνεχίζει να τον καίει, μέχρι που τα όργανα εμφανίζουν προβλήματα και γίνονται άχρηστα.
 
 
Μερικές φορές ένα άτομο τρέφει τόσες πολλές θυμαπάτες, που έχει πολλές οντότητες, ή μία λεγεώνα μέσα στην αύρα του και οι οποίες πιάνονται η μία με την άλλη είτε με τα χέρια τους, είτε με τα πόδια τους, είτε με τις ουρές τους... Ο Χριστός συνάντησε ένα τέτοιο άτομο που είχε μια λεγεώνα.
 
Όταν μέσα στην αύρα σας υπάρχουν σε αφθονία θυμαπάτες, δεν πρέπει να προσεγγίζετε ή να μαζεύετε τη Διδασκαλία, γιατί οι θυμαπάτες σας θα την χρησιμοποιήσουν για τη δική τους συντήρηση και το μέλλον σας θα γίνει χειρότερο απ'το παρελθόν σας. Η Σοφία αυξάνει τη δύναμη των θυμαπατών σας. Γι'αυτό οι μεγάλοι Δάσκαλοι προτού σας μεταβιβάσουν οποιαδήποτε προχωρημένη φόρμουλα, απαιτούν από σας συναισθηματική ή αστρική εξάγνιση. Αυτή είναι η εξάγνιση της καρδιάς.

 
 
Η τελετή του βαπτίσματος είναι το συμβολικό τυπικό του ξεπλύματος των θυμαπατών σας και είναι πολύ ενδιαφέρον που σχεδόν όλες οι θρησκείες έχουν αντίστοιχες τελετές για εξάγνιση.
 
Μερικές φορές οι θυμαπάτες συσσωρεύονται στις θύρες των αισθητηρίων οργάνων σας και δρουν σαν μεταφραστές σας. Ακούτε, μυρίζετε βλέπετε, γεύεστε, αγγίζετε και φτάνετε σε συμπεράσματα μέσω της επικοινωνίας των θυμαπατών σας. Αυτό σας κρατά σε μια κατάσταση όπου δεν έχετε επαφή με την πραγματική ζωή που συνεχίζεται στο περιβάλλον σας ή ακόμα και μέσα στον εαυτό σας.
 
 
 
-Τορκόμ Σαραϊνταριάν
 
http://www.elenastral.com/2008/10/blog-post_9325.html
 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΣαβ 6 Δεκ - 12:28:24

. «Αποικιοκρατία». Αυτή είναι η λέξη που περιγράφει με απόλυτο τρόπο, όσα πρωτοφανή συμβαίνουν στην Ελλάδα σήμερα. Η Ελλάδα σπιθαμή προς σπιθαμή χάνει τα εδάφη της. Όπου και να στρέψεις το βλέμμα σου, θα αντικρίσεις με πόνο ψυχής την ίδια τραγική κατάσταση. Σχεδόν το σύνολο του ελληνικού κεφαλαίου δεν βρίσκεται απλά υπό την εκμετάλλευση ξένων, αλλά υπό την ιδιοκτησία τους. Ό,τι δεν κατάφεραν επί αιώνες αιμοβόροι κατακτητές με τη βία των όπλων, το καταφέρνουν τώρα άπληστοι πλουτοκράτες με τη συνέργεια πονηρών δικηγόρων και μιας άθλιας, μη νομιμοποιημένης γι αυτές τις πράξεις πολιτικής ηγεσίας με λίγα δολάρια ή ευρώ (που είναι παλιόχαρτα ή ηλεκτρονικοί αριθμοί φτιαγμένα από το μηδέν) ως σύγχρονες στην κυριολεξία χρωματιστές «χάντρες». Όλος αυτός ο εσμός «γκρέμισαν» τα αμυντικά τείχη της χώρας ή άνοιξαν τις βαριές κερκόπορτες προστασίας της. Αίσχος, ντροπή, αβάσταχτη αδικία που ζητά λύτρωση!

. Στις αποφάσεις (απεμπόλησης της δημόσιας περιουσίας) των μελών της πενταμελούς διυπουργικής επιτροπής (κ.κ. Σουρνάρας, Χατζηδάκης, Αρβανιστόπουλος, Λιβεριάτος, Κεφαλογιάννη) διατυπώνεται όλος ο "κυνισμός" και ο "σαδισμός" πάνω στον Ελληνικό Λαό. Πρέπει να έχει κανείς περισσό θράσος, για να μπορεί να απεμπολεί -εκτός των πολλών άλλων δημόσιων επιχειρήσεων κλπ.- και 100.000 στρέμματα στις πιο όμορφες παραλίες της μητέρας πατρίδας με μία σκληρή πρόταση του τύπου (βλ. αρ. αποφ. 234/25-4-2013, ΦΕΚ 1020/Β/2013): "Μεταβιβάζονται και περιέρχονται χωρίς αντάλλαγμα στην ανώνυμη εταιρεία με την επωνυμία "Ταμείο αξιοποίησης Ιδιωτικής Περιουσίας του Δημοσίου Α.Ε." (ΤΑΙΠΕΔ Α.Ε) η πλήρης κυριότητα νομή και κατοχή, όπως και κάθε δικαίωμα παραχώρησης σε τρίτους, μέσω σύμβασης, κάθε δικαιώματος, αποκλειστικής ή μη χρήσης, διοίκησης, διαχείρισης και γενικώς κάθε είδους περιουσιακής φύσης δικαιωμάτων κεκτημένων οικονομικών συμφερόντων, άυλων δικαιωμάτων και δικαιωμάτων λειτουργίας, εκμετάλλευσης των υποδομών, συμπεριλαμβανομένων των υφισταμένων κτιρίων, εγκαταστάσεων, συστατικών, παραρτημάτων και παρακολουθημάτων τους, των παρακάτω ακινήτων κυριότητας του Ελληνικού Δημοσίου: 1).., 2)., 3)., 4)., 5). . 39).."


. Ως γνωστό, στην κατακλείδα κάθε συμβολαίου αγοραπωλησίας καταγράφονται τα εξής: «Ολόκληρο το τίμημα που συμφωνήθηκε, πληρώθηκε και έλαβε ο πωλητής από τον αγοραστή σήμερα κατά την υπογραφή του παρόντος συμφωνητικού. Κατόπιν αυτού, ο πωλητής αποξενώνεται γενικά και πλήρως από κάθε τίτλο και δικαίωμα της κυριότητας, νομής και κατοχής στο πωλούμενο ακίνητο και αναγνωρίζει και καθιστά από τώρα τον αγοραστή τέλειο και αποκλειστικό κύριο, νομέα και κάτοχο αυτού, ο οποίος μπορεί από σήμερα και στο εξής, να το κατέχει, νέμεται και διαθέτει ελεύθερα, όπως θέλει, με πλήρες και απόλυτο δικαίωμα ιδιοκτησίας»! Πως είναι δυνατό, Έλληνες να υπογράφουν τέτοια συμβόλαια ξεπουλήματος και αποξένωσης της δημόσιας περιουσίας μας; Είναι αδύνατο, να μη ραγίσει η καρδιά κάθε υπερήφανου Έλληνα. Τον παίρνει το πικρόχολο παράπονο, αισθάνεται εκδικητική θλίψη και καταλαμβάνεται από άγρια οργή!


. Δεν χωρεί η παραμικρή αμφιβολία, ότι ξεπουλάν τη χώρα μας, τα χώματά της, τις εγκαταστάσεις της και τα παραρτήματά της. Χάνεται ό,τι ο Ελληνικός Λαός απέκτησε, δημιούργησε και συντήρησε με ποτάμια αίματος, διαχρονικό μόχθο, ατέλειωτες στερήσεις και δεξαμενές ιδρώτα και δακρύων. Καλύτερα να γίνονταν συμβατικός πόλεμος! Τότε θα πολεμούσαμε σαν Έλληνες για την υπεράσπιση της πατρίδας και των εστιών μας. Κι αν ακόμα κατακτούσαν οι βάρβαροι εδάφη μας, δεν θα παύαμε να αντιστεκόμαστε και να επιχειρούμε την επανάκτησή/απελευθέρωσή τους. Ενώ τώρα, οι σχετιζόμενοι δικηγόροι, με τις νομικίστικες αβελτηρίες τους και οι «κύριοι» χαρτογιακάδες, που μισθοδοτούνται αδρά μάλιστα από το Δημόσιο, για να προασπίζουν τα συμφέροντά του, ως επαίσχυντοι πλαστογράφοι τίτλων, χωρίς ίχνος νομικού φραγμού και επιφύλαξης -προκλητικά και εντελώς παράνομα κατά την αξιολογική μας κρίση-  απεμπολούν την περιουσία του Ελληνικού Λαού χωρίς καμιά εξουσιοδότηση από τον ίδιο, που είναι ο φυσικός και θεσμικός κύριος ιδιοκτήτης, νομέας και κάτοχος.


. Δεν διατρανώνουμε μόνο την έντονη αντίθεσή μας στο καταστροφικό πλιάτσικο -τους υπενθυμίζουμε παράλληλα: «Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τα αυτό μένειν»! Ή όπως λέει ο θυμόσοφος λαός μας «Έχει ο καιρός γυρίσματα»! Επομένως, μην απορήσουν αύριο, όταν νομοτελειακά, θα αλλάξει ο ρους των πραγμάτων και ελεγχθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι για τις πράξεις τους!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ 22 Ιαν - 12:10:47

emmanouil έγραψε:
Σας παρακαλώ, τραβήξτε την κουρτίνα. Ανοίξτε τα παραθυρόφυλλα της Ιστορίας μας, να περάσει μέσα ο ήλιος. Σπάστε τις αμπάρες, κόψτε τα σκοινιά, διαρρήξτε τις μπουκαπόρτες, τινάξτε τα παλιά σκεπάσματα, φωνάξτε επιτέλους την αλήθεια, έρχονται χρόνια βαριά, έρχονται χρόνια κατακόκκινα, όχι από σημαίες και τοματοχυμούς, αλλά από αίμα.

Σας παρακαλώ, ξυπνήστε, δεν.....
πάει άλλο, φτάνει πια, ο δρόμος τελειώνει, η πατρίδα τελειώνει, το όνειρο τελειώνει, όλα πάνε προς το τέλος, το χιόνι βρωμίστηκε από τα πατήματά τους, ο αέρας μολύνθηκε απ' την ανάσα τους, τα λόγια γίνονται σφικτήρες και πνίγουν το μυαλό, οι σκέψεις ταξιδεύουν σαν τραυματισμένες καρακάξες σ ένα άδειο τοπίο...

Σας παρακαλώ, κρατήστε όρθιες τις ιδέες, μην παραδίδεστε στις εικόνες, σταθείτε απέναντι από το ύποπτο ρεύμα, μην αφήνετε να περπατήσει στο σώμα σας το τρεμούλιασμα του πανικού, μην αποχωρείτε, μην φεύγετε, μην αραιώνετε τις γραμμές, πρέπει να είμαστε όλοι εδώ, πρέπει να γίνουμε όλοι μαζί Κάτι Μεγάλο, πρέπει και πρέπει και πρέπει...

Σας παρακαλώ, μην ξεγελάτε το θυμό σας με υποψίες συμβιβασμού, μην ανατρέπετε την αγανάκτηση σας, μην προδίδετε το πρώτο βήμα της άνοιξης, μην διστάζετε, κρατηθείτε όρθιοι, το κύμα θα περάσει, η μπόρα θα καταντήσει ψιλοβρόχι αν εμείς περάσουμε από μέσα της μ’ ένα λοστό στο βλέμμα κι ένα σκληρό χαμόγελο στο ξεραμένο στόμα μας…

Σας παρακαλώ, δεν έχετε το δικαίωμα να σταματήσετε να σκέφτεστε! Μας κοιτάζουν από το συμπαντικό θεωρείο τους οι Αγέννητοι Έλληνες! Ζητάνε μια καθαρή χώρα να γεννηθούν κι ένα ζωντανό τοπίο να μεγαλώσουν. Ζητάνε μια σπίθα αγάπης να φωτίσει τον καινούργιο δρόμο τους. Αλλιώς, αν δεν τους πείσουμε, δεν θα κατεβούν, θα ορφανέψει ο τόπος μας, θα αρχίσει να σβήνεται από το χάρτη του κόσμου, μην το επιτρέψετε αυτό…

Σας παρακαλώ, δεν έχω άλλη δύναμη να φωνάξω, τόσα χρόνια, σέρνω κι εγώ την ταπεινή μου φωνή σ όλους τους τόνους, δεν έχω άλλες κοφτερές λέξεις να τινάξω στον άνεμο, να σας βρουν κατακούτελα, είμαι κι εγώ ένας από σας, φταίω για πάρα πολλά, όμως το παιδί που διανυκτερεύει μέσα μου, δεν θα γιορτάσει πια, κανείς δεν του κάνει ένα δώρο, το ίδιο κι εσείς νιώθετε το ξέρω, το βλέπετε, αρνούμαι ακόμα και να παίξω με τις λέξεις μου.
Δεν μου φτάνουν πλέον τα ποιήματα, τα λόγια μας βαρύνανε σαν τις ψυχές μας, όχι, μην αφήσουμε να κλείσει η πόρτα…

Σας παρακαλώ, μην αφήσουμε να μπει ο δικός μας θάνατος ανάμεσά μας, δικάστε τους μέσα σας πρώτα, εις θάνατον, εις θάνατον, εις θάνατον, όλοι τους, όλοι όσοι μας πούλησαν, μας πρόδωσαν, μας ξευτέλισαν, μας γονάτισαν, μας απέσυραν στις γωνιές της αγωνίας, εις θάνατον σας παρακαλώ, όλοι τους λοιπόν…

Σας παρακαλώ, δεν έχω πρόσκληση, δεν έχω πρόκληση, δεν χτυπάω κανένα κουδούνι, κανένα καμπανάκι, οι καμπάνες σιγούν σ’ όλη τη χώρα, οι ποιητές μου βουρκώνουν από τα βάθη της ιστορίας μας, οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας, μας τραβάνε το αυτί αυστηρά, δεν μπορεί να μην το βλέπετε, δεν μπορεί να πέσατε όλες κι όλοι, Αδελφές κι Αδελφοί μου, σε μαύρη νάρκη, σε ύπουλο ύπνο, σε βαριά αφασία, δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνετε αμίλητοι με σκυφτό το κεφάλι προς το τέλος του δρόμου...

Σας παρακαλώ, μέσα σας τουλάχιστον, κρεμάστε τους, τουφεκίστε τους, κόψτε τους τις γλώσσες, πετάξτε τα κεφάλια τους στο βάραθρο, διαλύστε τα ίχνη τους στον καραβοριά…

Σας παρακαλώ, δεν έχουμε τίποτε να σώσουμε πια, παρά μόνο Εμάς. Κι αυτό είναι πάρα πολύ…

Σας παρακαλώ, ακούστε με, σας μιλά ο τελευταίος των τελευταίων ανάμεσά σας, με λόγια απλά, δίχως στολίδια, όμως η βαριά ευθύνη μας, ας βγει στον ελεύθερο αγέρα. Ο αγέρας αυτός είναι δικός μας, ακόμη… Ανεβείτε μέσα του και πετάξτε ψηλά, πιο ψηλά κι απ’ το φόβο, πιο ψηλά κι από το θάνατο...

Σας παρακαλώ, ακούστε με...

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ   2012

 



Αυτά τα λόγια τα συνυπογράφω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ 22 Ιαν - 13:55:23

Αδερφια ποιος σας ειπε πως χαθηκαν , τιποτα δεν χαθηκε τωρα αρχιζουν ολα .
Δειτε  με την καρδια η Ελλαδα προστατευεται ειναι ιερος τοπος .
Ειμαι εξωτερικο και γυρναω Ελλαδα εδω θελω μεινω και μενω
Σας αγαπαω
Την Ελλαδα δεν την σκιαζει φοβερα καμια !!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ 22 Ιαν - 15:26:44

ioessa έγραψε:
Αδερφια ποιος σας ειπε πως χαθηκαν , τιποτα δεν χαθηκε τωρα αρχιζουν ολα .
Δειτε  με την καρδια η Ελλαδα προστατευεται ειναι ιερος τοπος .
Ειμαι εξωτερικο και γυρναω Ελλαδα εδω θελω μεινω και μενω
Σας αγαπαω
Την Ελλαδα δεν την σκιαζει φοβερα καμια !!!!!
νομηζω πρεπη να ξεχασουμε το ενδοξο παρελθον τον προγωνον μας και να κοιταξουμε το τωρα
λοεσσα ο λογος που γραφω ειναι αυτο που ειπες
την ελλαδα δεν την σκιαζη φοβερα καμια
εχετε αταλαβη κατανοηση σηνηδητοποιηση ολλοι οτι οι αλλη λαοι αντιδρανε και μεις καθολου
εχετε καταλαβει οτι ημαστε μεχρη αηδιας δογματησμενη
κοματοσκυλα και περιμενουμε απο τους σωτηρες μας που μονο περιμενουμε μας καταστρεφουν κιολας
και παλι τους ξαναεμπιστευομαστε 
εχετε σηνηδητοποιηση οτι στο συνολο τον ελληνων πολιτων οι περισοτερη ειναι
ρεμαλια που κοιτανε την καλοπεραση τους και το μονο που θελουν ειναι χρημα ακομα και με κομπινες
εχετε κατανοηση οτι δεν μας νοιαζει το μελον τον επομενον γενεων αλλα οι τσεπη μας
εχετε κατανοηση οτι δεν μας ενδιαφερη οι παιδεια το μελον της 
να διαμωρφωνουμε αθρωπους  αλλα μονο τη λεφτα θα βγαζουμε
θα εχουμε 
 θα εγραφα και αλλα αλλα νομηζω και αυτα αρκουν 
αυτο το γραφω για την λοεσα που ειπε την ελλαδα δεν την σκιαζη
φοβερα καμια 
δυστηχως στην σημερηνη εποχη οι περισοτερη ημαστε αθρωπακια και θυματα και παλιοτομαρα
ελπιζω να μην δυσανασχετηση κανης που γραφω ετσι και μου πει γραφω χυδαια δεν γραφω χυδαια 
γραφω ετσι ακριβως οπως ειναι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 23 Ιαν - 14:02:06

ιοεσσα μου θα συμφωνήσω μαζί σου. Η Ελλάδα κρύβει μια μεγάλη δυνατή και φωτεινή ψυχή και τα κομμάτια αυτής της ψυχής τα έχει μοιράσει και τα κρύβει μέσα στις καρδιές των Ελλήνων. Αυτός ο τόπος έχει περάσει πολλά πάρα πολλά κι εξακολουθεί να περνάει πολλά. Κάθε φορά που πάει να πάρει μια ανασα,κάποιος θα βρεθεί για να τον χτυπήσει πάλι στα πόδια να τον γονατίσει. υπάρχουν αρκετοί που είναι όπως τους περιγράφει ο Βαγγέλης1234. Κι αυτούς τους αγνοώ. Γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που είναι πολύτιμα πετράδια του πλανήτη αυτού.
Και το ένδοξο παρελθόν των προγόνων μας που δεν είναι και μακριά κι είναι και πρόσφατο, δεν πρέπει να το ξεχνάει κανείς. Γιατί αυτό ξεχάσαμε να μαθουμε στα παιδιά μας και δεν έχουν υλικό για να πιαστούν που θα τους δείχνει δρόμους. Και φρόντισαν και φροντίζουν άλλοι γι αυτό.
Και στη σημερινή εποχή γύρω μου βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν κι όχι να καλοπαιρνούν και να μαζεύουν λεφτά για να τα κάνουν μασούρι! Αν αυτούς τους ανθρώπους κα΄ποιος του λέει ρεμάλια, είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό μου.
Κι όσο για το ότι άλλοι λαοί αντιδρούν ενώ εμείς εδώ όχι, παρακαλώ να μου υποδειχτεί για ποιους λαούς μιλάς Βαγγέλη1234, και τι ακριβώς έχουν κάνει. Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε γενική κριτική. όλοι το κάνουν γιατί είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε, κι αυτό για το οποίο μιλάμε να το γνωρίζουμε στην αληθινή του διάσταση, γνωρίζοντας κι όλους τους λόγους για το γιατί υπάρχει αυτό που κρίνουμε.
Ο σκοπός δεν είναι να κρίνουμε μια κατάσταση. Ο σκοπός είναι να κάνουμε κάτι γι αυτή. Αντί λοιπόν να παρατηρούμε να κρίνουμε και να διαγγέλουμε, κάναμε όλοι το απλούστερο,δηλαδή δρούσαμε και παίρναμε πρακτική θέση στα πράγματα όπου βλέπουμε το πρόβλημα αντί να το μοιριολογούμε και να μνημονεύουμε και να το κλωτσάμε, τότε δεν θα κάναμε τωρα αυτή τη συζήτηση.
Και δεν έχω πρόβλημα με τον τρόπο σου σ αυτά που λες Βαγγέλη γιατί ένα δίκιο το έχουν τα λόγια σου. Απλά διαφωνώ με την άποψη και την κριτική σου που την ακούω κι από άλλους, μη νομίζεις. Κι αρκετοί απ αυτούς που έχουν αυτή την άποψη, είναι στημένοι μπροστά σε μια οθόνη τηλεόρασης και παρακολουθούν τα δρώμενα και χώνουν μπινελίκια. Κι όταν βγαίνουν έξω στη δουλειά τους,στο δρόμο στο στη γειτονια,στο σουπερ μαρκετ στις υπηρεσίες, γίνονται κότες. Και μετά ξεθυμένουν βρίζοντας όλους τους άλλους, που κάνουν ακριβώς αυτό που κάνουν κι οι ίδιοι.

.............Κι αν μη τι άλλο είμαστε αιώνιες ψυχές που μπήκαν σε θνητα σώματα για να δοκιμάσουμε και να γευτούμε και να κάνουμε λάθη και να κάνουμε και σωστά και θα συμφωνήσω και με τα λόγια του iam εδώ http://www.aoratos-naos.com/t3302-topic#26791 που λέει

Είναι σπουδαίο σε αυτές τις δύσκολες εποχές, κάποιοι να μην ξεχνούν το Δίκαιο. Αυτή τη συμπαντική και ζωική αρετή.
Ξέρω αρκετούς που έχουν αντίθετη άποψη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο να είσαι άνθρωπος. Είναι σπουδαίο σχολείο η Σχολή της Ανθρωπότητας.
Όλα αυτά τα αισθήματα, τις σκέψεις, τις επιθυμίες, τα πνευματικά και συναισθηματικά φαινόμενα, τα μυστήρια, δηλαδή όλα αυτά τα μόρια που συνθέτουν την βάση των κόσμων, πού αλλού μπορούν να βιωθούν και να κατανοηθούν καλύτερα;
Στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ!
Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία η ελεύθερη βούληση και η ελευθερία................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 23 Ιαν - 15:34:31

maggisoula έγραψε:
ιοεσσα μου θα συμφωνήσω μαζί σου. Η Ελλάδα κρύβει μια μεγάλη δυνατή και φωτεινή ψυχή και τα κομμάτια αυτής της ψυχής τα έχει μοιράσει και τα κρύβει μέσα στις καρδιές των Ελλήνων. Αυτός ο τόπος έχει περάσει πολλά πάρα πολλά κι εξακολουθεί να περνάει πολλά. Κάθε φορά που πάει να πάρει μια ανασα,κάποιος θα βρεθεί για να τον χτυπήσει πάλι στα πόδια να τον γονατίσει. υπάρχουν αρκετοί που είναι όπως τους περιγράφει ο Βαγγέλης1234. Κι αυτούς τους αγνοώ. Γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που είναι πολύτιμα πετράδια του πλανήτη αυτού.
Και το ένδοξο παρελθόν των προγόνων μας που δεν είναι και μακριά κι είναι και πρόσφατο, δεν πρέπει να το ξεχνάει κανείς. Γιατί αυτό ξεχάσαμε να μαθουμε στα παιδιά μας και δεν έχουν υλικό για να πιαστούν που θα τους δείχνει δρόμους. Και φρόντισαν και φροντίζουν άλλοι γι αυτό.
Και στη σημερινή εποχή γύρω μου βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν κι όχι να καλοπαιρνούν και να μαζεύουν λεφτά για να τα κάνουν μασούρι! Αν αυτούς τους ανθρώπους κα΄ποιος του λέει ρεμάλια, είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό μου.
Κι όσο για το ότι άλλοι λαοί αντιδρούν ενώ εμείς εδώ όχι, παρακαλώ να μου υποδειχτεί για ποιους λαούς μιλάς Βαγγέλη1234, και τι ακριβώς έχουν κάνει. Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε γενική κριτική. όλοι το κάνουν γιατί είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε, κι αυτό για το οποίο μιλάμε να το γνωρίζουμε στην αληθινή του διάσταση, γνωρίζοντας κι όλους τους λόγους για το γιατί υπάρχει αυτό που κρίνουμε.
Ο σκοπός δεν είναι να κρίνουμε μια κατάσταση. Ο σκοπός είναι να κάνουμε κάτι γι αυτή. Αντί λοιπόν να παρατηρούμε να κρίνουμε και να διαγγέλουμε, κάναμε όλοι το απλούστερο,δηλαδή δρούσαμε και παίρναμε πρακτική θέση στα πράγματα όπου βλέπουμε το πρόβλημα αντί να το μοιριολογούμε και να μνημονεύουμε και να το κλωτσάμε, τότε δεν θα κάναμε τωρα αυτή τη συζήτηση.
Και δεν έχω πρόβλημα με τον τρόπο σου σ αυτά που λες Βαγγέλη γιατί ένα δίκιο το έχουν τα λόγια σου. Απλά διαφωνώ με την άποψη και την κριτική σου που την ακούω κι από άλλους, μη νομίζεις. Κι αρκετοί απ αυτούς που έχουν αυτή την άποψη, είναι στημένοι μπροστά σε μια οθόνη τηλεόρασης και παρακολουθούν τα δρώμενα και χώνουν μπινελίκια. Κι όταν βγαίνουν έξω στη δουλειά τους,στο δρόμο στο στη γειτονια,στο σουπερ μαρκετ στις υπηρεσίες, γίνονται κότες. Και μετά ξεθυμένουν βρίζοντας όλους τους άλλους, που κάνουν ακριβώς αυτό που κάνουν κι οι ίδιοι.

.............Κι αν μη τι άλλο είμαστε αιώνιες ψυχές που μπήκαν σε θνητα σώματα για να δοκιμάσουμε και να γευτούμε και να κάνουμε λάθη και να κάνουμε και σωστά και θα συμφωνήσω και με τα λόγια του iam εδώ http://www.aoratos-naos.com/t3302-topic#26791 που λέει

Είναι σπουδαίο σε αυτές τις δύσκολες εποχές, κάποιοι να μην ξεχνούν το Δίκαιο. Αυτή τη συμπαντική και ζωική αρετή.
Ξέρω αρκετούς που έχουν αντίθετη άποψη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο να είσαι άνθρωπος. Είναι σπουδαίο σχολείο η Σχολή της Ανθρωπότητας.
Όλα αυτά τα αισθήματα, τις σκέψεις, τις επιθυμίες, τα πνευματικά και συναισθηματικά φαινόμενα, τα μυστήρια, δηλαδή όλα αυτά τα μόρια που συνθέτουν την βάση των κόσμων, πού αλλού μπορούν να βιωθούν και να κατανοηθούν καλύτερα;
Στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ!
Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία η ελεύθερη βούληση και η ελευθερία................
να σου φερω παραδειγματα θες ωραια 
1 στην βουλγαρια διαβασα οτι ηταν να της αυξησουν τον ηλεκρισμο κατακορηφα 
οι βουλγαρη ξεσηκωθηκαν και ηταν ετοιμη να ριξουν την κηβερνηση μπορη και να την ερικαν
2 οταν πρωτομπηκαμε στο μνηημονιο ο λογο που ξεσηκωθηκαμε και πηγαιναμε στην βουλη να διαδηλωσουμε ειναι γιατι οι ισπανη ξεσηκωθηκαν πρωτη και λεγαν με συνθημα φωναξτε να ξυπνησουν οι ελληνες 
3στην τουρκια ο ερτογαν κατι ηθελε να κανη δεν το ηθελε ο κοσμος και εγινε χαμος σε πολες περιοχες της τουρκιας
4 πολες χωρες που μπηκαν στο μηνημονιο ξεσηκονοταν και εμεις τοτε δεν καναμε τιποτα
αυτα δεν σου ειναι αρκετα
ενα αλλο που διαβασα στης ειδησης οι ιδιοι οι γεμανοι και αλλοι λαοι της ευρωπης ξεσηκωθηκαν κατα τον μετρων λιτοτητας στην ελλαδαι την ωρα που εμει δεν ξεσηκωνομασταν
5 στην αμερηκη ενας σκωτωσε ενα παιδι και εγινε χαμος ξεσηκωθηκαν στην ελλαδα πιστευης θα γινοταν το ιδιο οχι και να σου πω γιατι το αναφερω
το 2008 οταν ο δεν θελω να πω το ονομα του σκωτωσε τον δεκαπενταχρονο
ξεσηκωθηκε κανης στην ελλαδα οχι και μην μου πεις εγινε χαμος 
εγινε χαμος αλλα δεν ξεσηκωθηκε ο κοσμος αλλα αναρχηκη υπαρχη διαφορα
νομηζω τα παραδειγματα που εδωσα ειναι αρκετα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 23 Ιαν - 15:39:58

maggisoula έγραψε:
ιοεσσα μου θα συμφωνήσω μαζί σου. Η Ελλάδα κρύβει μια μεγάλη δυνατή και φωτεινή ψυχή και τα κομμάτια αυτής της ψυχής τα έχει μοιράσει και τα κρύβει μέσα στις καρδιές των Ελλήνων. Αυτός ο τόπος έχει περάσει πολλά πάρα πολλά κι εξακολουθεί να περνάει πολλά. Κάθε φορά που πάει να πάρει μια ανασα,κάποιος θα βρεθεί για να τον χτυπήσει πάλι στα πόδια να τον γονατίσει. υπάρχουν αρκετοί που είναι όπως τους περιγράφει ο Βαγγέλης1234. Κι αυτούς τους αγνοώ. Γιατί υπάρχουν κι εκείνοι που είναι πολύτιμα πετράδια του πλανήτη αυτού.
Και το ένδοξο παρελθόν των προγόνων μας που δεν είναι και μακριά κι είναι και πρόσφατο, δεν πρέπει να το ξεχνάει κανείς. Γιατί αυτό ξεχάσαμε να μαθουμε στα παιδιά μας και δεν έχουν υλικό για να πιαστούν που θα τους δείχνει δρόμους. Και φρόντισαν και φροντίζουν άλλοι γι αυτό.
Και στη σημερινή εποχή γύρω μου βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν κι όχι να καλοπαιρνούν και να μαζεύουν λεφτά για να τα κάνουν μασούρι! Αν αυτούς τους ανθρώπους κα΄ποιος του λέει ρεμάλια, είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό μου.
Κι όσο για το ότι άλλοι λαοί αντιδρούν ενώ εμείς εδώ όχι, παρακαλώ να μου υποδειχτεί για ποιους λαούς μιλάς Βαγγέλη1234, και τι ακριβώς έχουν κάνει. Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε γενική κριτική. όλοι το κάνουν γιατί είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε, κι αυτό για το οποίο μιλάμε να το γνωρίζουμε στην αληθινή του διάσταση, γνωρίζοντας κι όλους τους λόγους για το γιατί υπάρχει αυτό που κρίνουμε.
Ο σκοπός δεν είναι να κρίνουμε μια κατάσταση. Ο σκοπός είναι να κάνουμε κάτι γι αυτή. Αντί λοιπόν να παρατηρούμε να κρίνουμε και να διαγγέλουμε, κάναμε όλοι το απλούστερο,δηλαδή δρούσαμε και παίρναμε πρακτική θέση στα πράγματα όπου βλέπουμε το πρόβλημα αντί να το μοιριολογούμε και να μνημονεύουμε και να το κλωτσάμε, τότε δεν θα κάναμε τωρα αυτή τη συζήτηση.
Και δεν έχω πρόβλημα με τον τρόπο σου σ αυτά που λες Βαγγέλη γιατί ένα δίκιο το έχουν τα λόγια σου. Απλά διαφωνώ με την άποψη και την κριτική σου που την ακούω κι από άλλους, μη νομίζεις. Κι αρκετοί απ αυτούς που έχουν αυτή την άποψη, είναι στημένοι μπροστά σε μια οθόνη τηλεόρασης και παρακολουθούν τα δρώμενα και χώνουν μπινελίκια. Κι όταν βγαίνουν έξω στη δουλειά τους,στο δρόμο στο στη γειτονια,στο σουπερ μαρκετ στις υπηρεσίες, γίνονται κότες. Και μετά ξεθυμένουν βρίζοντας όλους τους άλλους, που κάνουν ακριβώς αυτό που κάνουν κι οι ίδιοι.

.............Κι αν μη τι άλλο είμαστε αιώνιες ψυχές που μπήκαν σε θνητα σώματα για να δοκιμάσουμε και να γευτούμε και να κάνουμε λάθη και να κάνουμε και σωστά και θα συμφωνήσω και με τα λόγια του iam εδώ http://www.aoratos-naos.com/t3302-topic#26791 που λέει

Είναι σπουδαίο σε αυτές τις δύσκολες εποχές, κάποιοι να μην ξεχνούν το Δίκαιο. Αυτή τη συμπαντική και ζωική αρετή.
Ξέρω αρκετούς που έχουν αντίθετη άποψη, αλλά εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ όμορφο να είσαι άνθρωπος. Είναι σπουδαίο σχολείο η Σχολή της Ανθρωπότητας.
Όλα αυτά τα αισθήματα, τις σκέψεις, τις επιθυμίες, τα πνευματικά και συναισθηματικά φαινόμενα, τα μυστήρια, δηλαδή όλα αυτά τα μόρια που συνθέτουν την βάση των κόσμων, πού αλλού μπορούν να βιωθούν και να κατανοηθούν καλύτερα;
Στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ!
Γι' αυτό έχει μεγάλη αξία η ελεύθερη βούληση και η ελευθερία................
επησης για δειξε μου με παραδειγματα το ενδοξο παρελθον τον προγωνον που ειναι προσφατα 
γιατι προσωπηκα δεν ξερω κατι σπουδαιο να καναμε  πλην νηκων σε πολεμους
και παλι επιμενω δεν πρεπη να κοιταμε το ενδοξο παρελθον τον προγωνων μας αλλα τη κανουμε εμεις
αυτο μου θημηζη το ραδιο αρβηλα που μηλουσε ο κανακης με τον σκελετο της αμφιπολης
και ελεγε ημαστε περηφανη για τους προγονους μας και ο 
σκελετος του απαντησε εσεις ειστε περηφανη για εμας ρωτατε αν εμεις ημαστε για σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 23 Ιαν - 15:45:43

σημφωνο και επαυξανω οι ελευθερια παιζη πολη σπουδαιο ρολο το λεω εγω που τωρα σπροσφατα το σηνηδητοποιησα και δεν το κρυβω οτι σε αυτο βοηθησε και ο αορατος ναος 
και ειδικα κειμενα της αιθηροης οχι μονο
βεβαια εδω μπαινει και πολλη μεγαλη σηζητηση πως πρεπη να διαμωρφωνουμε την παιδεια και πως 
να διαπαιδαγωγουμε τα παιδια ωστε να ειναι ανεξαρτητες και ελευθερες πρωσοπηκοτητες
αυτο κατσε σκεψου το εσυ που εισαι μητερα και ολλα τα υπολοιπα μελη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠαρ 23 Ιαν - 15:52:13

οσσο γαι αυτο που εγραψες έγραψε:
Και στη σημερινή εποχή γύρω μου βλέπω ανθρώπους που προσπαθούν να επιβιώσουν κι όχι να καλοπαιρνούν και να μαζεύουν λεφτά για να τα κάνουν μασούρι! Αν αυτούς τους ανθρώπους κα΄ποιος του λέει ρεμάλια, είναι δικό του πρόβλημα κι όχι δικό μου.
Κι όσο για το ότι άλλοι λαοί αντιδρούν ενώ εμείς εδώ όχι, παρακαλώ να μου υποδειχτεί για ποιους λαούς μιλάς Βαγγέλη1234, και τι ακριβώς έχουν κάνει. Είναι πολύ εύκολο να κάνουμε γενική κριτική. όλοι το κάνουν γιατί είναι πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να ξέρουμε για τι μιλάμε, κι αυτό για το οποίο μιλάμε να το γνωρίζουμε στην αληθινή του διάσταση, γνωρίζοντας κι όλους τους λόγους για το γιατί υπάρχει αυτό που κρίνουμε.
Ο σκοπός δεν είναι να κρίνουμε μια κατάσταση. Ο σκοπός είναι να κάνουμε κάτι γι αυτή. Αντί λοιπόν να παρατηρούμε να κρίνουμε και να διαγγέλουμε, κάναμε όλοι το απλούστερο,δηλαδή δρούσαμε και παίρναμε πρακτική θέση στα πράγματα όπου βλέπουμε το πρόβλημα αντί να το μοιριολογούμε και να μνημονεύουμε και να το κλωτσάμε, τότε δεν θα κάναμε τωρα αυτή τη συζήτηση.
δεν λεω τον καθε ενα πρωσοπηκα λεω επι πληωψηφιας καλος οι κακος ημαστε και κουτοπονηρη 
οσσο γαι αυτους τους αθρωπους δεν τους λεω ρεμαλια σε καμια περιπτωση το αντιθετο
το να ειναι μη ελευθερες πρωσοπηκοτητες ομως οι ατομα με δογμα θα πω ναι δηστηχως βαση λογηκης πολλη απο αυτους ειναι
καλος οι κακος ολλοι εχουμε οι παιρναμε δυσκολες καταστασης στην ζωη μας
αλλα αργα οι γρηγορα τα παιρναμε οσο για αυτους τους αθρωπους που παλευουν εντημα τα οποια προβληματα τους μονο ρεμαλια δεν αξηζη να τους πεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 26 Ιαν - 9:49:56

Δεν διαφωνώ σε όσα λες και καταλαβαίνω και τι λες και γιατί τα λες. Αλλά σ ένα κράτος που ενώ έχει καλά και δυνατά μυαλά, δεν δίνει τα μέσα να δημιουργήσουν και μεγαλουργήσουν, δεν μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει το τότε πνεύμα της Ελλάδας. Γιατί μιλάμε για ένα κράτος που πνίγει αυτές τις φωτεινές φωνές, και τις αναγκάζει είτε να φεύγουν έξω, είτε να δημιουργεί τόση βαβούρα ώστε να μην ακούγονται. Επιμένω Βαγγέλη ότι η Ελλάδα έχει το φωτεινό στοιχείο στις καρδιές των Ελλήνων. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τους δωθεί το βήμα τα μέσα και η ελευθερία να δημιουργήσουν. Γιατί αν εσύ είσαι είναι ένας σπουδαίος ταλαντούχος ζωγράφος και κάποιος σου δέσει η σου κόψει τα δάχτυλα, θα σε δείχνουν όχι για την τέχνη σου αλλά για την αναπηρία σου.
Κι εγώ τσατιζόμουν με αυτά που αναφέρεις για την Ισπανία και τη Γαλλία που διαδηλώναν υπερ της Ελλάδας για όσα συνέβαιναν εδώ, ενώ εδώ περιμέναμε να μας ανακοινώσουν να βγούμε σε διαδήλωση από τις 4 ως τις 6 παράδειγμα. Συμφωνώ μαζί σου. Θυμάμαι πάντα τα λόγια κάποιου μεγάλου Αγγλου φιλοσόφου που έλεγε ότι οι Ελληνες είναι μία φυλή που έχει όλα τα ελατώματα αλλά και όλα τα προταιρήματα που παρουσιάζουν στο ΄συνολο της όλοι οι λαοί του πλανήτη, εκτός του άγριου βαρβαρισμού. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω με πόσα πάλευε και παλεύει αυτός ο λαός. Τον γονάτισαν τον ξεφτέλισαν, προσπάθησαν να σβήσουν τις μνήμες του, και ευνούχησαν κάθε του επιθυμία και όνειρο. Εν πάση περιπτώση είναι αλήθεια αυτά που μου εξηγείς στα τελευταία μηνύματα σου. Αλλά η Ελλάδα έχει όλο το υλικό για να μην έχει να θυμάται μόνο τους προγόνους της. Εχει το υλικό για να συνεχίσει αυτό το έργο τους και να μεγαλουργήσει. Αρκεί να τον αφήσουν να αναπνεύσει.
Η Ελλάδα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανε΄ναν! Η Ελλάδα πάντα θα είναι λίκνο. Και πάντα κάτι θα γίνεται που θα αποτελεί λίκνο και παράδειγμα. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 26 Ιαν - 10:04:20

βαγγελης1234 έγραψε:
σημφωνο και επαυξανω οι ελευθερια παιζη πολη σπουδαιο ρολο το λεω εγω που τωρα σπροσφατα το σηνηδητοποιησα και δεν το κρυβω οτι σε αυτο βοηθησε και ο αορατος ναος 
και ειδικα κειμενα της αιθηροης οχι μονο
βεβαια εδω μπαινει και πολλη μεγαλη σηζητηση πως πρεπη να διαμωρφωνουμε την παιδεια και πως 
να διαπαιδαγωγουμε τα παιδια ωστε να ειναι ανεξαρτητες και ελευθερες πρωσοπηκοτητες
αυτο κατσε σκεψου το εσυ που εισαι μητερα και ολλα τα υπολοιπα μελη


Είναι αληθεια ότι οι γονείς είναι η μισή ευθύνη των ανθρώπων του μέλλοντος. ότι σπέρνουμε θερίζουμε. Αλλά σκέψου κι εσύ τι γονείς μεγαλώνουν παιδιά όταν ταυτόχρονα αγωνίζονται για την επιβίωση των παιδιών τους. Σκέφτουμε χώρες ΄΄όπως την Αφρική παράδειγμα κι όχι μόνο που είναι αδύνατον να φανταστούν ότι υπάρχουν όνειρα και και και και και και........όταν τα παιδιά τους πεθαίνουν απ την πείνα. Θα σκεφτούν να μάθουν στα παιδιά τους όλοι αυτοί οι γονείς τον τρόπο να σκέφτονται όταν καθημερινά τα κρατάν στην αγκαλιά τους περιμένοντας την στιγμή που θα εκπ΄νεύσουν την τελευταία τους πνοή; Θα μου πεις βε΄βαια ότι πήγα στο άλλο άκρο. Αυτό όντως θα πρέπει να μας θυμίζει ότι οι τοπυλάχιστον οι υπόλοιποι γονείς θα πρέπει να φροντίζουμε να δίνουμε στο πνεύμα των παιδιών μας, το υλικό εκείνο και τις σκέψεις εκείνες που θα σταθούν αφετηρία για να θεραπευτεί αυτό το άκρο και να ονειρεύονται μια ανθρωπότητα με ανώτερες αξίες και ποιότητες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΠΕΛΑΣΓΟΣ

ΠΕΛΑΣΓΟΣ


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 155

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 26 Ιαν - 14:13:05

Επισκέπτης έγραψε:
Προς   ολους   εσας,   τολμηροι   ερευνητες,   που   ταξιδευεται   με   ανοιχτα   πανια,   πανω   σε   φοβερες   θαλασσες......   Σε   εσας,   που   η   ψυχη   σας   θελγεται   απο   καθε   αβυσσο......   Εσεις,   που   το   απεραντο   πνευμα   σας,   οσο   και   να   περιπλανηθηκε,   οσο   και   να   παραπλανηθηκε,   οσες   μυριες   λεξεις   λογικης   φτιαγμενες   απο   μολυβι   χυθηκαν   στα   αυτια   σας ,   χαμογελωντας   παντα,   γλυστρατε   σε   αμετρητα   βαθη   φωτος,   αντικαθρεφτηζοντας  υπεργηινους   κοσμους  αναζητωντας   την   αιωνιωτητα.......Φλογερες   ψυχες,     σκισατε   το   πεπλο   της   μαγειας   στον   κρατηρα   της   υπαρξης,   φωτιζοντας   μια   ανωτερη    πραγματικοτητα,   πυρσος,  ο θεικος   σας   ερωτας.....Εσεις,   παγκοσμιες     ψυχες ,   με   μυστηκιστικη   διαισθηση,    βαθειες   αληθειες,    συμβολα    καθαρα,    αναβλυζουν    απο   την   καρδια   σας ..... Μπροστα    σας,    η ματαιη   δοξα    και   οι   τιμες   θα   σβυσουν......Εσεις μεταμορφωσατε   την   φυση   σε   ακαθοριστους    θεους   στα   ματια   των πολλων,    εσεις  κατανοησατε   την   ανθρωποτητα,  οτι    αποτελει  μερος   μιας   νοητικης    πραγματικοτητας    στο   υπερτατο  '' Ον ''....  φωτια   που   λυωνει   εναι   οι   ζωες   μας   ειπατε....    και    οι     σπιθες...  σκεψεις....    ωκεανοι   φωτος,   απεραντωσυνη   ευτυχιας,    ονειρα   καλωσυνης   και   αγαπης,    μα   οι   σταχτες,   πιο   ιερες  του   ολοκαυτωματος.....   αιωνιες   ψυχες.... θεικες    πνοες   στην   μεθη  της   εξελιξης....    ΩΩΩ.... αληθεια,   φτερωτες   ψυχες,  σας   φοβουνται,  οσοι  δεν   ξερουν   να   φωτιζονται  και   να   θερμαινωνται   κοντα   σας......





Απλά για να επαναφέρω αυτό το θέμα, μ αυτό το θαυμάσιο κείμενο του φίλου emmanouil! Ένα από τα πολλά αγαπημένα μου μέσα σ αυτόν τον λατρεμένο χώρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΔευ 26 Ιαν - 16:51:55

maggisoula έγραψε:
Δεν διαφωνώ σε όσα λες και καταλαβαίνω και τι λες και γιατί τα λες. Αλλά σ ένα κράτος που ενώ έχει καλά και δυνατά μυαλά, δεν δίνει τα μέσα να δημιουργήσουν και μεγαλουργήσουν, δεν μπορείς να λες ότι δεν υπάρχει το τότε πνεύμα της Ελλάδας. Γιατί μιλάμε για ένα κράτος που πνίγει αυτές τις φωτεινές φωνές, και τις αναγκάζει είτε να φεύγουν έξω, είτε να δημιουργεί τόση βαβούρα ώστε να μην ακούγονται. Επιμένω Βαγγέλη ότι η Ελλάδα έχει το φωτεινό στοιχείο στις καρδιές των Ελλήνων. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τους δωθεί το βήμα τα μέσα και η ελευθερία να δημιουργήσουν. Γιατί αν εσύ είσαι είναι ένας σπουδαίος ταλαντούχος ζωγράφος και κάποιος σου δέσει η σου κόψει τα δάχτυλα, θα σε δείχνουν όχι για την τέχνη σου αλλά για την αναπηρία σου.
Κι εγώ τσατιζόμουν με αυτά που αναφέρεις για την Ισπανία και τη Γαλλία που διαδηλώναν υπερ της Ελλάδας για όσα συνέβαιναν εδώ, ενώ εδώ περιμέναμε να μας ανακοινώσουν να βγούμε σε διαδήλωση από τις 4 ως τις 6 παράδειγμα. Συμφωνώ μαζί σου. Θυμάμαι πάντα τα λόγια κάποιου μεγάλου Αγγλου φιλοσόφου που έλεγε ότι οι Ελληνες είναι μία φυλή που έχει όλα τα ελατώματα αλλά και όλα τα προταιρήματα που παρουσιάζουν στο ΄συνολο της όλοι οι λαοί του πλανήτη, εκτός του άγριου βαρβαρισμού. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω με πόσα πάλευε και παλεύει αυτός ο λαός. Τον γονάτισαν τον ξεφτέλισαν, προσπάθησαν να σβήσουν τις μνήμες του, και ευνούχησαν κάθε του επιθυμία και όνειρο. Εν πάση περιπτώση είναι αλήθεια αυτά που μου εξηγείς στα τελευταία μηνύματα σου. Αλλά η Ελλάδα έχει όλο το υλικό για να μην έχει να θυμάται μόνο τους προγόνους της. Εχει το υλικό για να συνεχίσει αυτό το έργο τους και να μεγαλουργήσει. Αρκεί να τον αφήσουν να αναπνεύσει.
Η Ελλάδα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από κανε΄ναν! Η Ελλάδα πάντα θα είναι λίκνο. Και πάντα κάτι θα γίνεται που θα αποτελεί λίκνο και παράδειγμα. Κι αυτό δεν είναι τυχαίο.
σημφωνο και με αυτα που λες
μπορη με οτι εγραψα να εδειχνα την δυσαρεστεια μου για την σημερηνη κατασταση
αλα τωρα θα πω αναφερω τη πιστευω για την ελλαδα
ποιο ειναι το καρμα οι αποστολη τον ελληνων επιγης και ως χωρα
ημαστε απο την φυση μας για την εξεληξη του αθωπου και της αθρωποτητας
δεν ειναι τυχαιο που πολλοι λενε ακομα και μισελληνες οτι μισουν την ελλαδα γιατι απο αυτην οι αθωποτητα εμαθε τα παντα
το καρμα τον ελληνων οιι αποστολη του ειναι οι εξεληξη του αθρωπινου πνευματος στην επιστημη και στο πνευμα
αυτο συνεβαινε και θα συμβαινει
για να ολοκληρωθη αυτη οι αποστολη
το καρμα τον ελληνων ειναι ξενητια εξω απο τον τοπο τουςοποτε καποιες συνθηκες καλες οι κακες θα ηφηστανται για να φευγουν οι ελληνες απο τα αρχαια χρονια μεχρη τωρα

ακομα οι ιδοι επηστημονες βρηκανε οτι το dna τον ελληνων ειναι διαφορετηκο απο τους αλλους λαους
και καλυτερο 
οτι οι ελληνηκη φιλη κατα 99 τα εκατο δεν αλιωθηκε
αυτο τη σημαινει οτι ημαστε προορισμενη να μην αλλιωθη το dna  μας καθολου τυχαιο 
που δεν αληωθηκε καθολου
αυτο δειχνη το καρμα ειναι νομος πητε το οπως θελεται θα μας προστατευη
αυτα τα ολιγα απο εμενα χωρης πολλες λεπτομερειες

και το σιγουρο ειναι οτι και αν κανουν για να μας καταστρεψουν απο της σταχτες μας θα ξαναδημηουργηθουμε καιαν το καταφερουν
δεν ειναι τυχαιο το τραγουδι οι ελλαδα ποτε δεν πεθαινει
γιατι απλουστατα ειναι ημαστε σαν φυλη αθανατοι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ   ΑΙΩΝΙΕΣ   ΨΥΧΕΣ - Σελίδα 5 Icon_minitimeΠεμ 29 Ιαν - 20:00:03

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΙΩΝΙΕΣ ΨΥΧΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σημαδεμένες ψυχές._
» Οι ψυχές των Δένδρων.
» Αδελφές Ψυχές
» ΣΤΙΣ ΓΕΝΝΑΙΕΣ ΚΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΕΣ!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: EMMANOUIL-
Μετάβαση σε: