H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Γρίφοι της ημέρας.

Πήγαινε κάτω 
+16
romantiki
marilena
gerakina
georgp
ilia
Ωρίων
princess4
15katerina
lordos
desper !!!
anarhos
sofaki
markos
ioessa
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
maggisoula
20 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 16:53:20

το πακετάκι το 4ο είναι που έλειπε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:12:17

ladosifa έγραψε:
-Ένα μπαρ μιξ στο παιδί
-Έφτασεεεεεεει
αφιερωμενο σε εσενα χριστινα 
https://youtu.be/WJTXDCh2YiA
 hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:26:07

anarhos έγραψε:
Μανθάνων μη κάμνε έγραψε:
Ερώτηση με λίγα λόγια...............Θες να είσαι οδηγός και δάσκαλός μου;;;;..........όχι γιατί αγαπώ τον άνεμο!
Γιατί αγαπάς τον άνεμο;
Γιατί αγαπώ τον άνεμο!!!
Είναι αδάμαστος και δε χωρά σε καλούπια.
Είναι ψυχή που πνέει χωρίς αρχή!
Γιατί ήμαστε σαν αυτόν και αν δαμαστούμε δεν θα λεγόμαστε άνεμοι μα ανεμιστήρες….
Και εσύ… δε θες να σε ανάβουν όποτε, κάπου, κάποιος, κάποτε το αποφασίσει….
Γιατί η ζωή δεν έχει on και off, είναι ελεύθερη να επιλέξει τα μαθήματά της.
Γιατί… θυμάμαι … δε το επιλέξαμε αυτό μαζί…
Γιατί είναι καλύτερο να βγεις νικητής-ρια μόνος σου…
Γιατί μόνη-ος ήρθες και μόνη-ος θα φύγης.
Γιατί αν δεν πάρεις τις ΔΙΚΕΣ σου απαντήσεις στα δικά σου προβλήματα, τα δικά μου δεν θα μπορείς να τα σηκώσεις…
Γιατί ο άνεμος είναι ο πατέρας και αδελφός μου και δεν χαρίζονται … κερδίζονται και κατακτώνται.
Γιατί σ΄αγαπώ για να σε πονέσω… και δε το θέλω…
Γιατί μάτια μου …. Όταν κάποια φορά το προσπάθησα …. Πόνεσα!!      

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:27:40

anarhos έγραψε:
ladosifa έγραψε:
Σωστά,ο άνεμος δεν μπαίνει σε καλούπι,γιατί,αν μπει,τότε χαλάει ότι είναι κοντά του.Και να σου δώσω ένα βατό παράδειγμα της καθημερινότητας απο την οποία   διδάσκομαι μέσα από την παρατήρηση:
Τα τρόφιμα διατηρούνται περισσότερο σε αεροστεγή συσκευασία.
Σε ένα βάζο με μαρμελάδα,σάλτσα κτλ,ο αέρας που μένει σε τόσο περιορισμένο χώρο,βοηθά στην φθορά των προϊόντων...σκέψου το,τυραννιέται εκει μέσα,φθείρεται και βλέπουμε τα αποτελέσματά αυτής της κλεισούρας.
Μιας και αναφερόμαστε στον Αέρα,η δική μου πάντα άποψη και ερμηνεία που του δίνω απο την σχέση και επικοινωνία που είχαμε και έχουμε είναι πως δεν του αρέσει καθόλου να τον διατάζουν.
Όταν μέσα μας βγαίνει η έπαρση οτι τον καλούμε και έρχεται και κατευθύνεται,τότε είναι που θα δώσει ένα ισχυρό μάθημα.Δεν υπάρχουν έτοιμες συνταγές για εκείνον,ούτε εύκολες λύσεις.
Είναι έρωτας και σε μαθαίνει να μην  διεκδικείς,μόνο να νιώθεις,να αφήνεσαι στην ελευθερία του,να ακούς τα ταξίδια του,σε πόσα μέτωπα φύσηξε,σε ποιες πολιτείες,τι κύματα σήκωσε,τι αρώματα ανέδειξε,πόσα μηνύματα μετέφερε και μέσα σε πόσα σώματα πέρασε.
Είναι ο ίδιος Αέρας που φυσούσε τον ιδρώτα και το αίμα του Χριστού,πάνω στο σταυρό,τα  λυτά μαλλιά της Μαγδαληνής,σκίστηκε  στην τεντωμένη παλάμη του χίτλερ, ανέμισε τα γένια του Σωκράτη όταν έπινε το κώνειο,λερώθηκε στο τσέρνομπιλ,καθάρισε ανάμεσα στα πνευμόνια ενος παιδιου που γελάει γαργαλιστά,κρατήθηκε κομμένος από τον φόβο των ανθρώπων,ήρθε σαν πρώτη κραυγή ανάσας και έφυγε ως τελευταία πνοή στον αποχαιρετισμό τους.
Είναι ο ίδιος που φυσάει σήμερα;Είναι ένας και πολλοί μαζί;
Ανασαίνουμε την ιστορία του κόσμου,του σύμπαντος..;Για πόσο θα περιφέρεται γύρω μας;
Υπάρχει άλλος τόπος για εκείνον;
Άκου,νιώσε,ζήσε τον και έτσι θα σε διδάξει.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:28:46

anarhos έγραψε:
markos έγραψε:
maggisoula πρώτα να σ ευχαριστήσω που το μοιράστηκες.
ΑΓΕΛΙΚΗ μ άρεσε αυτό που είπες. Και να συνεχίσω από εκεί που τελείωσες.
Ο άνεμος σε δροσίζει. Σε ζεσταίνει. Σε παίζει. Σκορπάει τα φύλλα. Σηκώνει θύελες. Σου ανακατεύει το χώρο και σε κάνει να μαζεύεις απ την αρχή, χα χα! Σε ανανεώνει. Μεταφέρει σπόρους. Κάνει μουσική. Σου δίνει έμπνευση. Σε σκουντάει. Σου δίνει ώθηση. Σου φέρνει μυρωδιές κι αρώματα. Χτυπάει παραθυρόφυλλα και πόρτες. Είναι σε όλες τις εποχές. Είναι άπιαστος. Ταξιδεύει στα πανιά των καραβιών. Τα σύννεφα. Χωράει παντού και χώνεται παντού. Τρέχει ακούραστα. Δεν θα φορέσει ποτέ αλυσίδες. Και δεν θα περιορίσει ποτέ κανέναν. Είναι πάντα μόνος και δεν μπορεί να σταθεί πουθενά. Δεν έχει χέρια, πόδια, πρόσωπο, μα έχει ουσία μια τεράστια αγκαλιά. Είναι αόρατος και δεν κρατάει όπλα, αλλά μπορεί να ταράξει τα πάντα. Ο άνεμος έχει ελευθερία. Στριφογυρίζει στον κόσμο και του μιλάει. Ποτέ δεν παίρνει κάποιον μαζί του. Και πως να τον ακολουθήσεις άλλωστε! Ο άνεμος είναι ανάσα! Είναι ζωή. Ο άνεμος σου ρχεται από εκεί που δεν τον περιμένεις. Αγαπάει αυτό που είναι.

Δεν τα ειχα σκεφτεί ποτέ πριν όλα αυτά! Και μπορώ να συνεχίσ και να πω κι άλλο. Αλλά maggisoula; Νομίζω ότι : γιατί αγαπώ τον άνεμο σημαίνει, γιατί θέλω για σας αυτό που αγαπώ. Να είστε ελεύθεροι. Δασκάλα μπορεί να μην είναι, αλλά αυτό προσπαθεί να μας μεταδώσει. Ξέρει τι είναι. Δεν χρειάζεται οπαδούς. Πιστεύει σε εμάς. Άρα ούτε μαθητές. Μας βοηθάει με τις ίδιες ικανότητες του ανέμου. Που πάει και από που έρχεται δεν θα μάθουμε ποτέ. Και ίσως, λέω ίσως, να τα έκανε όλα. Και τώρα λέω εγώ, δικαιούται να είναι ελεύθερη. Και ίσως λέω πάλι, γι αυτό πασχίζει για την ελευθερία μας.

Το μικρό της δαχτυλάκι να κουνούσε θα μπορούσε να μαζέψει στρατό για όποιες μάχες. Δεν είναι αυτός ο τρόπος της. Δεν σου δίνει γραμμή. Σου δίνει φτερά και σου λέει πέτα!

Γιατί; Γιατί αγαπάει τον άνεμο. Και γιατί βλέπει κι όσα κάποτε ίσως δούμε κι εμείς.
Κι όλο αυτό, ήταν ένα αφιέρωμα στον Άνεμο!
Από τον Μάρκο. Έναν μπάτσο! Που δεν θα είναι πλέον.

maggisoula σ ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:30:58

anarhos έγραψε:
nnan έγραψε:



Ο Ανεμος μια μερα καυτη, ηρθε και μου γαργαλησε στ' αυτι..
"Έλα..έλα να παίξουμε"

Ωχ,
Ανεμε τι με Θελεις παλι;...  ... Ανεμε;;!!;
Καλα ..μην θυμωνεις, ..
δεν ειπες να παιξουμε;
Θα μου κανω μια χαρη.
ΑΣ, μου κανω μια χαρη λοιπον..

Να σε αφησω να στροβιλισεις γυρω μου, φερνοντας με ,
τρεις γυροβολιες,
σαν ρην Σφαιρα.... Μερα Νυχτα Μερα..
...ααααανασαααα...
Μονο ο Ανεμος ,μπορει και το κάνει Αυτο

Πως μπορω να κλεισω τον Ανεμο μεσα σε ενα κουτι;
Δεν μπορω
Οφειλω στον Ανεμο να απλώνω τα κλαδια μου
Μονο   Αυτος μπορει να τα χαϊδεψει
Εγω ειμαι ενας Ασκος απ' τους πολλους του Αιόλου
Δεν είναι για μενα ο Ανεμος
Δεν ειμαι εγω ο Κυρης Του
Κυρης ειν' Του Ευατού Του. μόνο

Και ειναι πολλοι.....
δεν ειναι μονο ενας

Και ειν' και παιχνιδιαρηδες
οταν γλισσστρουν !  κρυφα κατω απο το χαλι της πορτας
σαν σκυβεις να παρεις το κλειδι,
......χεχεχε χε
Ακους που γελανε;.... Γελα και εσυ! Τρέχα να τους Πιάσεις..

Μα σαν χτυπανε στο παλιο παραθυροφυλλο, το στοιχιωμενο Σπίτι
ειναι ,μόνο για να σε "σκιαξουν"..Μπου!

Φυσουν στα Φθινοπωρινα τα φυλλα
βολευοντας στο Δασος,
να ρθουν οι Μερες της Λιακαδας,
να αρχισει, η Εργασια.

Μαινονται στης Θαλασσας τα κυματα
και στην φωτια απ΄τ' αλας,
σαν παιζουν μπάλα
στα ρεματα του Ουρανου.

Κι Ομως,
μπορει να ειν' τρελιαρηδες,
αλλα με Ταξη, καμωμενοι.
δεν ξερω αυτο, πως γενεται..

Καλο  ομως  ειναι ,
να μην ρωτατε 'μενα

Ρωτηστε το, στον Ανεμο
που τα χει καμωμενα          Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 894006417


Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2645610321
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:32:28

Ωραια πραματα γράφονται εδώ ρε παιδί μου! Αααααχ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:32:54

maggisoula έγραψε:
Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2mhg8sk


Αυτός είναι ο νέος γρίφος μου! Βουαλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 13 Μαρ - 17:33:16

marilena έγραψε:
Αστόχησε ο χτίστης! Αλλά τι έξυπνη φωτογραφία! 
Να προσπαθήσω λίγο κι εγώ στο γρίφο σου; 

Θα μπορούσα με λίγη προσπάθεια και ακροβατικά, να διαλέξω την άσπρη πόρτα δεξιά ή την μαύρη αριστερά. Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω να ανοίξω αυτή που δεν φαίνεται και δεν είναι αυτονόητη. Μοιάζει με τοίχο, είναι όμως; 
Οι δύο επιλογές φαίνονται. Η τρίτη όμως είναι πιο περιπετειώδες για το μυαλό μου! 

 thenks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 20:01:15

maggisoula έγραψε:
Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2mhg8sk


Αυτός είναι ο νέος γρίφος μου! Βουαλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 20:13:04

Για να είμαι ειλικρινής Αριστέα, αν δω την εικόνα αυτή σαν μεταφορά και μόνο, ή σαν μακέτα κάποιας ιδέας, νομίζω ότι πέρα από τα προφανή που θα μπορούσε κανείς να πει, είμαι περισσότερο περίεργος να δω τι θα βγει απ' αυτές τις πόρτες.

Κι εκτός αυτού άσπρες είναι και οι δύο, μόνο που την μία την καλύπτει ένας μαύρος μουσαμάς. Το μυστήριο είναι αλατοπίπερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 8:36:51

iam έγραψε:
Για να είμαι ειλικρινής Αριστέα, αν δω την εικόνα αυτή σαν μεταφορά και μόνο, ή σαν μακέτα κάποιας ιδέας, νομίζω ότι πέρα από τα προφανή που θα μπορούσε κανείς να πει, είμαι περισσότερο περίεργος να δω τι θα βγει απ' αυτές τις πόρτες.

Κι εκτός αυτού άσπρες είναι και οι δύο, μόνο που την μία την καλύπτει ένας μαύρος μουσαμάς. Το μυστήριο είναι αλατοπίπερο.


άρα έχουμε δυο αόρατες σκάλες και μια αόρατη πόρτα.  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 1390623085
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 9:47:28

Και γιατί να έχουμε 2 αόρατες σκάλες που,δεν το αποκλείω,αλλά η μια αυτή σκάλα να είναι η είσοδος-έξοδος για τις 2 ορατές και την μια αόρατη πόρτα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 9:52:12

Γιατί έχω μεγάλη φαντασία! Τι θες τωρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 9:56:15

maggisoula έγραψε:
Γιατί έχω μεγάλη φαντασία! Τι θες τωρα;


Όπα;;;Μαγκιές;;;Πάμε έξω ρε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 9:59:41

τστστσ Φοβήθηκα τώρα.....



Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Mn136c
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 10:06:53

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Images?q=tbn:ANd9GcSFNxK3kUhWzXUeVzr3XQUKjh3oGIDorS-sokbsWrogks89u6sNsQ

Ιντα πες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 16:44:11

Χα χα χα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ρουλα Πυρ

Ρουλα Πυρ


Ηλικία : 38
Τόπος : Στο κεντρο του Γαλαξια!
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 47

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 19:46:50

maggisoula έγραψε:
Γιατί αγαπώ τον άνεμο!!!

Ερώτηση με λίγα λόγια...............Θες να είσαι οδηγός και δ'σκαλος μου;;;;..........όχι γιατί αγαπώ τον άνεμο!

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; ναι καλά ξέρω τι θα πε'ιτε και ωωωω μμμμμμ καλά καλά! Για μένα πρόκειται και τώρα σιγά μην κρατιόμουν!! Το θυμήθηκα; μου ρθε; Ε μη το ψ'αχνετε!!! Αν θέλετε βοηθάτε! Οοοοοοοοοοοοοοοοολοι!  νανα
ΤΩΡΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ 
ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ 
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ.....Ο ΑΝΕΜΟΣ ΕΝΩΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.....
ΣΑΝ ΤΟ ΘΕΟ.....ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΙΖΕΙ (ΔΙΧΑΖΕΙ)
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ.....ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΟ ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ....ΑΓΑΠΩ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΕΙ ΠΝΟΗ ΖΩΗΣ ,ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΑΕΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΥΠΝΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΙΘΕΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΓΝΩΣΗ ...ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ .....ΑΝΕΜΟΣ,ΖΩΗ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ρουλα Πυρ

Ρουλα Πυρ


Ηλικία : 38
Τόπος : Στο κεντρο του Γαλαξια!
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 47

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 20:05:28

maggisoula έγραψε:
maggisoula έγραψε:
Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2mhg8sk


Αυτός είναι ο νέος γρίφος μου! Βουαλά!
ΚΑΛΑ Ε!!! ΠΟΛΥ Μ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΡΙΦΟΙ !!!ΧΧΙΧΙΙΧΙΙΧΙ!!!! γιεπ  γιεπ  γιεπ  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ! 
ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ: 2 ΑΟΡΑΤΕΣ ΣΚΑΛΕΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΔΥΟ ΠΟΡΤΕΣ ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΜΟΥΣΑΜΑ
ΠΟΙΑ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Η' ΜΙΑ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΗ;;;;
ΠΟΙΟΝ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ;;; ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ Η' ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ;;;ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ;;;;
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΡΑΤΗ ΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΟΡΑΤΗ ΠΟΡΤΑ.....
ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ-ΤΡΟΠΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ....ΟΥΤΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΟΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ......ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ........
ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ
ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙΣ.....
ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΚΑΤΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΚΑΛΑ
ΑΠΛΑ ΔΙΑΛΕΞΕ .....ΠΡΑΞΕ ΚΑΝΕ,ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ,ΦΑΝΤΑΣΟΥ.....
ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΑΠΡΑΓΟΣ ΑΛΛΑ ΔΙΑΛΕΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΛΑΧΤΑΡΑ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ...
ΠΩΠΩΠΩΠΩ   ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΗΜΕΡΑ......ΧΙΧΙΧΙΙΧΙ!!!!!! χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  χε  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 377485074  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks  thenks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 20:34:08

Μπράβο Ρούλα! κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 20:48:55

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2mhg8sk


Η πρώτη αντίδραση μου για την εικόνα ήταν να γελάσω με την παράλογη  θέση της σκάλας,αλλά παρατηρώντας καλύτερα,ως προς το γιατί την τοποθέτησε εκεί ο μάστορας,είδα την φτώχεια.

Δεν ήταν προορισμένο στο σχέδιο της οικοδομής να στηθούν κατ'αυτόν τον τρόπο οι χώροι,αλλά η ανάγκη έχει στρέψει  σε μετατροπές τέτοιες βάσει της επιλογής του λιγότερο χειρότερου και του πρακτικού της ώρας αυτής,με τα όσα μέσα υπάρχουν.
Φαντάζομαι το μπες-βγες κάθε μέρα,με ψώνια,με ένα παιδί κτλ.Αλλά και τα πιθανά ατυχήματα.
Και την σακούλα που αντικατέστησε την πόρτα,με ό,τι συνεπάγεται.

Όσοι ζουν εκεί είναι πολύ φτωχοί και η πενία τέχνες κατεργάζεται.Πόσες πατέντες αντίστοιχες στην καθημερινότητα όσων δεν έχουν το πρωτότυπο και η χαρά που κάποτε κάτι αποκτιέται και η θλίψη όσων έχουν και δεν εκτιμούν.

Μια δίκαιη σκάλα,στην μέση,άλλωστε δεν θα μπορούσε να στηθεί αλλού.

Εύχομαι η μεσαία πόρτα να ανοίξει την  Αφθονία για όλους.
Αρκετή φτώχεια έζησε ο κόσμος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 9:51:53

ladosifa έγραψε:
Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 2mhg8sk


Η πρώτη αντίδραση μου για την εικόνα ήταν να γελάσω με την παράλογη  θέση της σκάλας,αλλά παρατηρώντας καλύτερα,ως προς το γιατί την τοποθέτησε εκεί ο μάστορας,είδα την φτώχεια.

Δεν ήταν προορισμένο στο σχέδιο της οικοδομής να στηθούν κατ'αυτόν τον τρόπο οι χώροι,αλλά η ανάγκη έχει στρέψει  σε μετατροπές τέτοιες βάσει της επιλογής του λιγότερο χειρότερου και του πρακτικού της ώρας αυτής,με τα όσα μέσα υπάρχουν.
Φαντάζομαι το μπες-βγες κάθε μέρα,με ψώνια,με ένα παιδί κτλ.Αλλά και τα πιθανά ατυχήματα.
Και την σακούλα που αντικατέστησε την πόρτα,με ό,τι συνεπάγεται.

Όσοι ζουν εκεί είναι πολύ φτωχοί και η πενία τέχνες κατεργάζεται.Πόσες πατέντες αντίστοιχες στην καθημερινότητα όσων δεν έχουν το πρωτότυπο και η χαρά που κάποτε κάτι αποκτιέται και η θλίψη όσων έχουν και δεν εκτιμούν.

Μια δίκαιη σκάλα,στην μέση,άλλωστε δεν θα μπορούσε να στηθεί αλλού.

Εύχομαι η μεσαία πόρτα να ανοίξει την  Αφθονία για όλους.
Αρκετή φτώχεια έζησε ο κόσμος.
εγω παλι θα πω οτι δειχνη κατι αλλο οι αριστερη πορτα με το μαυρο μουσαμα
απο κατω εχει παραθυρο με με σηδερα επομενος οι πορτα αυτη ειναι οτι δεν επιτρεπεται οι εισοδος οπως και κατω απο αυτο το παραθυρο
στην δεξια πορτα μπορη καποιος να μπει μεσα ειναι εισοδος κατω απο το παραθυρο γιατι δεν υπαρχουν καγκελα οπως το παραθυρο το αριστερο
οποτε μπαινοτας απο το παραθυρο μεσα στο σπιτι
οι σκαλες δειχνουν ενα σπιτι που ασπουμε χτηστηκε οι εισοδος να μην ειναι οι σκαλες αλλα το παραθυρο
και επελεξε μονο το δεξη παραθυρο
επησης οι σκαλες δειχνουν και ισως δυνατοτητα εισοδου δευτερη
μονο απο την δεξια πορτα οπως το παραθυρο αν προσεξετε την εικονα θα δειτε 
αν καποιος ανεβη την σκαλα και επιλεξη την δεξια θα μπορη να μπει αν επιλεξη την αριστερη 
δεν θα μπορη ετσι οπως ειναι διαμωρφωμενες οι σκαλες
για αυτο και ο μουσαμας
κοινος δυο εισοδοι δεξιο παραθυρο και δεξια πορτα
υ.γ μπορη να σημαινει και εισοδος απο το παραθυροτο δεξη εξοδο απο την δεξια πορτα 
για πιο ευκολα
γενικα προσβαση δεξη ποτρρα και παραθυρο και εξοδος


Έχει επεξεργασθεί από τον/την βαγγελης1234 στις Κυρ 6 Απρ - 11:23:17, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 11:16:05

Αχ βρε Αριστέα! Κοίτα σε τι διαδικασία μας έχεις βάλει με μια εικόνα που βρήκε η Χριστίνα!
Κι όλα αυτά γιατί ήταν άσχετος ο αρχιτέκτονας μηχανικός!
Κοίτα όμως που ο κόσμος μας, και από τα λάθη βγάζει ωραίο υλικό για σκέψη!

Ότι και να λέμε, οι άνθρωποι είμαστε ένας όμορφος θησαυρός του κόσμου, πολύτιμος για την ωρίμανση του. Κι όπως μαθαίνουμε εμείς από τα παιδιά μας, έτσι κι ο κόσμος από τους ανθρώπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ρουλα Πυρ

Ρουλα Πυρ


Ηλικία : 38
Τόπος : Στο κεντρο του Γαλαξια!
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 47

Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Γρίφοι της ημέρας.   Γρίφοι της ημέρας. - Σελίδα 7 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 17:22:43

ladosifa έγραψε:
Μπράβο Ρούλα! κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!
Σ ευχαριστω Iadosifa....ανηπομονω για τον επομενο γριφο.... χε  χε  χε  thenks  thenks  thenks  γιεπ  γιεπ  γιεπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Γρίφοι της ημέρας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το συναισθημα της ημέρας.
» Αριθμός Προσωπικής Ημέρας._

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΜAGGISOULA :: ΓΡΙΦΟΙ!-
Μετάβαση σε: