H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;

Πήγαινε κάτω 
+2
lilith-a
ioessa
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΠαρ 11 Μαρ - 17:30:28

ΑΙΘΗΡΟΗ

«Ήταν της μοίρας το γραμμένο»
«Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον»
«Ό,τι γράφει δεν ξεγράφει»

Φράσεις γνωστές και χιλιοειπωμένες.

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Το ένα, η Μοίρα, εξαρτάται από εμάς και το άλλο, το Πεπρωμένο, από κάποιο σημείο και μετά εξαρτάται από διάφορους άλλους παράγοντες, που δημιουργούν κύκλους.

Το πεπρωμένο, δηλώνει κατά κάποιο τρόπο, χωροχρονικά σημεία όπου απαιτείται η παρουσία μας για την συνέχεια, δημιουργούν σημεία επαναφοράς - επανάληψης - συγκεκριμένου σκοπού - πορείας - δρόμου.

Χμ...

Σαν να: Ας πούμε ότι η Γη είναι το πεπρωμένο. Το τι κάνουμε πάνω σε αυτήν, με αυτήν, έχει να κάνει με εμάς.
Σαν να: Το πεπρωμένο είναι ένας καμβάς, 7 χρώματα και 3 μεγέθη πινέλου. Η τελική ζωγραφιά, ο πίνακας, έχει να κάνει με τον ζωγράφο.
Σαν να: Το σώμα μας, έχει ως πεπρωμένο συγκεκριμένες λειτουργίες, διάρκεια, δυνατότητες κτλ. Αν από αυτό βγάλουμε το χείριστο ή το κάλλιστο, έγκειται σε εμάς.

Και πάλι δεν είναι ακριβώς έτσι. Αλλά είναι μια ιδέα για να προσεγγίσουμε την έννοια του Πεπρωμένου.

Και προσωπικά, πιστεύω ότι και το Πεπρωμένο «ανανεώνεται». Ένα στάδιο είναι και αυτό.

Η Μοίρα;

Η αγαπημένη μου! Η πρόκληση μου!

Μοίρα...

Φαντάσου την σαν μια γυναίκα, που στέκει κάπου στην γωνία. Κρατάει ένα σημειωματάριο στο χέρι και σε παρακολουθεί.
Καταγράφει τα πάντα! Κάθε γεγονός, κάθε σου πράξη, σκέψη, λέξη. Καταγράφει κάθε τι που κινείται γύρω σου, κάθε τι που μπαίνει μέσα σου (με όποιο τρόπο και κάθε «υλικό». Τροφή, μυρωδιά, εικόνα, ήχος, άγγιγμα, ιδέα, συναίσθημα, τα πάντα!) και την ανταπόκριση σου σε αυτά.
Και δεν βάζει ούτε τον αχνό της ανάσας της αυθαίρετα πάνω στο χαρτί σου.
Και όλα αυτά που καταγράφει, είναι αυτά που δημιουργούν, αυτό που λένε «ό,τι γράφει δεν ξεγράφει» και «ήταν της μοίρας το γραμμένο».

Αυτό όμως, σημαίνει ότι...
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ!

Και ασφαλώς, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αυτής και ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ αυτής.

Κάτι τέτοιο είναι τόσο δίκαιο όσο και απελευθερωτικό. Αλλά και το τίμημα δεν είναι μικρό. Παύεις να είσαι προστατευμένος πίσω από την θεωρία του προ-γραμμένου, με την έννοια που δίνεται συνήθως. Δεν υπάρχει δικαιολογία. Σου δίνει όμως μια αξιοπρέπεια ανυπολόγιστης αξίας, από την στιγμή που αναλαμβάνεις εσύ τα ηνία, εν πλήρη γνώση.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τίποτα δεν είναι αφημένο στα χέρια της τύχης ή του ατυχήματος. Για όλα υπάρχει ένας Λόγος και μια Αιτία. Αυτού του Λόγου και αυτής της Αιτίας η άκρη, είμαστε εμείς.

Ο Δημόκριτος είπε, «Οι άνθρωποι έφτιαξαν το είδωλο της τύχης σαν δικαιολογία για την δική τους αβουλία».

Ο Ηράκλειτος έλεγε, «Ο χαρακτήρας του ανθρώπου δημιουργεί την μοίρα του».

Πεπρωμένο λοιπόν, είναι το ταξίδι.

Μοίρα, είναι όλα τα υπόλοιπα, τα οποία είναι δικά μας επιτεύγματα και επιλογές. Και αυτά με την σειρά τους, μας οδηγούν σε ένα επόμενο πεπρωμένο.

Και να θυμάστε, ότι όσο πιο κοντά είμαστε στον πραγματικό μας εαυτό, τόσο πιο ζουμερό και χρωματιστό το ταξίδι μας.

Η δημιουργία, στήνεται μέσα μας. Το έξω, είναι η απόδειξη και το αποτέλεσμα. Το μόνο που χρειάζεται, είναι να βάλουμε σε λειτουργία το εργαστήρι του εσώκοσμου μας και να ενεργοποιήσουμε τον αλχημιστή μέσα μας.

O ζωγράφος απολαμβάνει στην διάρκεια που δημιουργεί και ζωγραφίζει. Η έξαψη και η χαρά, κρατάει όσο διαρκεί η εκτέλεση του έργου.
Το έργο, είναι η μορφοποίηση της εσωτερικής έξαψης, η εξωτερίκευση των ιδεών, η παρουσίαση του Είναι, η στερεοποίηση του πυρός των στιγμών και των νέων χυμών.

Το κλειδί, είναι η έμπνευση. Και η έμπνευση, έχει διάδρομο στα όνειρα της ψυχής. Από εκεί αντλούμε υλικό για να έχουμε λόγους και στόχους δημιουργίας.

Αυτό που λέμε, ταλέντο ή χάρισμα, είναι κάτι που έχουμε όλοι μας.
Διαφορετικό ο καθένας.

Αυτό το «Ταλέντο», λοιπόν, μας δείχνει τον τρόπο να εκφράσουμε ποιοι είμαστε και μέσω αυτού, να δημιουργήσουμε και συν-δημιουργήσουμε.
Μας δείχνει το αυτονόητο... τον τρόπο να χαιρόμαστε και να έχουμε ξεχωριστή ταυτότητα. Να Είμαστε, χωρίς να μιμούμαστε.

Η λειτουργία του Ταλέντου, λοιπόν, θα μας βοηθήσει να βγούμε από την εσωτερική αδράνεια, αλλά και την απελευθέρωση των εγκλωβισμένων συναισθημάτων και επιθυμιών.

Γιατί το «Ταλέντο», έχει να κάνει με αυτό που αγαπάμε, που γνωρίζουμε, και ένα σημαντικό μέρος του «Είμαστε».


---
Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα, θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα.





maggisoyla

Αυτό όμως, σημαίνει ότι...
ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑΣ, Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ!

Και ασφαλώς, ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αυτής και ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ αυτής.

Αυτό μου άρεσε πιο πολύ από όλα!!!!!!! Σε ευχαριστώ υπέροχη μου! Πάρα πολύ! Τις ίδιες απόψεις έχουμε έτσι κιαλλιώς αλλά όταν τις βλ΄πεω τυπωμένες είναι διαφορετικά. Ταλέντο ταλέντο ταλέντο! Το κρατάω κι αυτό. Σήμερα θα συνεχίσω την σκέψη μου. δυο μέρες έτρεχα στα μπουζούκια! Αδειασα τελειώς το μυαλό μου. Πάμε παρακάτω τώρα. Φιλιά πολλά πολλά και σε όλους επίσης!!!!!!!!!!!!!! Πως μουτην δίνει με αυτούς τους κωδικούς που βάζουν κάθε 3 και λίγο ουστ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΚυρ 13 Μαρ - 0:12:36


Σπουργίτη

Καλημέρα σας. Mε λένε Αιμιλία και είμαι 22 χρονών. Πρώτη φορά βλέπω την σελίδα σας. Από το πρωί διαβάζω όλα όσα γράφετε. Ενθουσιάστηκα από την ελπίδα να πάρω απαντήσεις η να οδηγηθώ στις απαντήσεις που γυρεύω. Να ξεκινήσω με την πρώτη μου ερώτηση. Να πω πρώτα καλώς σας βρήκα. Θέλω να ρωτήσω για την μοίρα. Έχω διαβάσει πολλά αλλά ακόμα είμαι σε σύγχυση. Τι είναι η μοίρα; Πόσο μας ορίζει; Δεν μπορούμε να την αλάξουμε τελικά; Πριν μερικές μέρες γνώρισα μια γυναίκα και μου είπε το μέλλον μου. Και μου είπε πως πως δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αλλάξουν αυτά που που βρήκε. Και μου είπε πως μπορεί να με βοηθήσει να αλλάξουν κάποια πράγματα αν ακολουθούσα τις συμβουλές της. Από την μία μου είπε πως δεν αλάζουν και από την άλλη πως αλλάζουν αν κάνω οτι μου πει. Μου μοιάζει λίγο με πονηρό σκοπό αυτό. Φυσικά της έκοψα την φόρα. Θέλω όμως να μάθω πως μπορούμε να βρούμε ποια είναι η μόιτα μας και αν μπορούμε να την αλλάξουμε. Δεν σας το κρύβω πως νιώθω λίγο απογοητευμένη γιατι επηρεάστηκα από εκείνη την γυναίκα. Θα ήθελα την γνώμη σας και της κυρίας Αιθηρόης αν έχει τον χρόνο να μου απαντήσει. Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΚυρ 13 Μαρ - 0:14:20


ΑΙΘΗΡΟΗ

Νιώθεις απογοητευμένη; Γιατί; Είχα την εντύπωση πως μιλούσαμε για την δική σου ζωή και όχι την δική της.

Εσύ την ορίζεις. Εσύ! Ίσως κάποιες αποφάσεις να είναι δυσκολότερες από κάποιες άλλες. Αλλά εξακολουθείς να τις παίρνεις εσύ.

Η μοίρα του καθενός, διαγράφεται από το παρών της θέλησης και της πράξης του. Το παρών, γνωρίζω πως συχνά είναι δεμένο με το παρελθόν. Διότι αποτελεί αντίδραση, αποτέλεσμα κάποιων επιλογών από το παρελθόν, ακόμα και αν δεν το θυμόμαστε. Αλλά ακόμα και έτσι, στο παρών φτιάχνουμε το μέλλον μας.

Μπορείς να επέμβεις. Και κανένας δεν μπορεί να σου πει «ΑΥΤΟ» θα γίνει και όχι κάτι άλλο.

Ποια θα είναι η μοίρας σου; Δεν ξέρω. Αποφάσισε εσύ και πες μου. Στο κομμάτι τουλάχιστον που αφορά εσένα.

Παρατήρησε την ζωή σου σήμερα. Και θα μπορέσεις να δεις το μέλλον σου.

Άλλαξε την ζωή σου σήμερα. Και θα αλλάξεις το μέλλον σου.

Η μοίρα μας, είναι το αποτέλεσμα των συμπεριφορών και επιλογών μας.

Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας εκείνος, που δεν ελέγχετε από εμάς. Σίγουρα όμως, τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχουμε εμείς, όταν επιλέγουμε συνειδητά.

Μην φοβάσαι την μοίρα σου λοιπόν, όταν γνωρίζεις τον εαυτό σου και αποφασίζεις για σένα συνειδητά. Διότι ακόμα και λάθος να κάνεις… με κάποιο τρόπο είσαι έτοιμος για όλα.

Προσωπικά όμως, πρέπει να πω πως μου αρέσει η ζωή να έχει εκπλήξεις. Σε ό,τι αφορά εμένα, λειτουργώ αυθόρμητα και χωρίς μαθηματική σκέψη. Σε ό,τι αφορά την Φύση και τον άνθρωπο γενικότερα όμως, προσπαθώ να τρέχω πίσω, για να κατανοήσω και εμπρός, για να προλάβω.

Δεν λέω να κάνεις το ίδιο. Μιλάω για μένα.


---
Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα, θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lilith-a




Ηλικία : 65
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΤετ 13 Ιουλ - 11:49:05


Καλημέρα σε όλη την παρέα 

Θα ήθελα να αναφερθώ ότι μετά από αρκετό καιρό μπαίνω στην σελίδα αυτή η οποία έχει αναπροσαρμοστεί απ ότι βλέπω. Ήμουν μέλος στην παλιά σελίδα με το ίδιο όνομα. Όπως και να έχει θα πρέπει να συγχαρώ την Κα Αιθηρόη για όλη αυτή την δουλειά που κάνει. Είναι πολύ ενδιαφέροντα και φυσικά όποιος ασχολείται με την γνώση πιστεύω ότι θα τον βοηθήσουν σε πολλά θέματα στην ζωή του. 

Για το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφονται.
Θα παραθέσω κάποιες δικές μου σκέψεις σε όλα αυτά που ανέφερε η Κα Αιθηρόη
Και θα ήθελα να με διορθώσετε αν κάπου κάνω λάθος. 

·         «Το κλειδί, είναι η έμπνευση » είναι μια φράση στην οποία θα σταθώ για να επισημάνω τα εξής:

Η έμπνευση έχει να κάνει με την αντίληψη. Δηλ το πώς αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα μέσα μας για να τα εκφράσουμε προς τα έξω. Άλλοι άνθρωποι εκφράζοντα άλλοι δεν εκφράζοντα. Αυτοί που δεν εκφράζοντα περιμένουν το μάνα εξ ουρανού να τους έλθει στο πιάτο να το φάνε ‘συνήθως λένε μοιρολατρικά  ήταν της μοίρας το γραμμένο κλπ’  όμως δεν είναι έτσι τα πράγματα να τα αφήνουμε όλα στην τύχη τους

·         Από την άλλη :
Αυτό που λέμε, ταλέντο ή χάρισμα, είναι κάτι που έχουμε όλοι μας.
Διαφορετικό ο καθένας.

Αυτό το «Ταλέντο», λοιπόν, μας δείχνει τον τρόπο να εκφράσουμε ποιοι είμαστε και μέσω αυτού, να δημιουργήσουμε και συν-δημιουργήσουμε.
Μας δείχνει το αυτονόητο... τον τρόπο να χαιρόμαστε και να έχουμε ξεχωριστή ταυτότητα. Να Είμαστε, χωρίς να μιμούμαστε


Πιστεύω ότι το ταλέντο ή το χάρισμα είναι συνυφασμένα με την έμπνευση, του να αντιλαμβάνεται κάποιος κάτι
Όταν δεν υπάρχει αυτή η έμπνευση εκεί τι γίνεται? Πως θα εκφραστεί ο άνθρωπος και ο κάθε άνθρωπος το ποιός είναι, για να δημιουργήσει?

- Κατ’ εμέ για να έχουμε έμπνευση πρέπει να έχουμε αντίληψη, και για να έχουμε αντίληψη πρέπει να έχουμε γνώση, και για να έχουμε γνώση πρέπει συνεχώς να μαθαίνουμε για το κάθε τι που συμβαίνει γύρο μας μόνο και μόνο τότε θα μπορέσουμε να επέμβουμε στις πράξεις μας και να κατευθύνουμε τα γεγονότα στην ζωή μας
 
·         Η λειτουργία του Ταλέντου, λοιπόν, θα μας βοηθήσει να βγούμε από την εσωτερική αδράνεια, αλλά και την απελευθέρωση των εγκλωβισμένων συναισθημάτων και επιθυμιών
.
Γιατί το «Ταλέντο», έχει να κάνει με αυτό που αγαπάμε, που γνωρίζουμε, και ένα σημαντικό μέρος του «Είμαστε».

Αν δεν υπάρχει η γνώση πως θα υπάρχει αντίληψη, και όταν δεν υπάρχει αντίληψη πως θα υπάρχει έμπνευση που θα βάλει σε λειτουργία το ταλέντο για να επιτευχθεί η απελευθέρωση των εγκλωβισμένων συναισθημάτων και επιθυμιών?
Πως θα αγαπήσουμε κάτι όταν δεν είναι μέρος του εαυτού μας? Και για να γίνει κάτι αγαπητό μέρος του εαυτού μας, πρέπει πρώτα να το γνωρίσουμε, και για να το γνωρίσουμε πρέπει να ψάξουμε να βρούμε και να δούμε, τι είναι αυτό που μας αρέσει ποιο πολύ, που μας προσελκύει, για να το αγαπήσουμε και να το κάνουμε μέρος του εαυτού μας. Να το στηρίζουμε σε κάθε φάση της ζωή μας ότι και αν μας συμβεί. Βάση σε ότι αγαπήσει θα πράττει και θα ενεργεί.

 ·         Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τίποτα δεν είναι αφημένο στα χέρια της τύχης ή του ατυχήματος. Για όλα υπάρχει ένας Λόγος και μια Αιτία. Αυτού του Λόγου και αυτής της Αιτίας η άκρη, είμαστε εμείς.  
Άρα και αυτός  που δεν έχει την γνώση και δεν κάνει καμία προσπάθεια να επέμβει στις πράξεις τους και να αλλάξει την κατεύθυνση των γεγονότων στην ζωή  του, ακόμα και αυτό γίνεται για κάποιο λόγο

Ο Ηράκλειτος έλεγε, «Ο χαρακτήρας του ανθρώπου δημιουργεί την μοίρα του».

Ο χαρακτήρας είναι η ταυτότητα που χαρακτηρίζει ένας άνθρωπο και τον κάνει να είναι ξεχωριστός από τους άλλους ανθρώπους. Περικλείει όλα εκείνα τα στοιχεία που τον οδηγούν στην γνώση για να επέμβει στο πεπρωμένο του.
Ακόμα και το αυθόρμητο έχει στοιχεία γνώσης που ξέρουμε εκ των προτέρων πώς να χειριστούμε την κάθε κατάσταση που θα μας προκύπτει.
Όπως είπαμε τίποτα δεν είναι τυχαίο ακόμα και το αυθόρμητο  



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΠεμ 14 Ιουλ - 11:19:19



…Η έμπνευση, είναι κάτι που ξεπηδά από την ψυχή και τον βαθύτερο νου (που σε αυτόν ανήκει και ο χώρος της φαντασίας).

Δεν είναι, απλά, θέμα αντίληψης…

Το να αναπαράγεις αυτήν την έμπνευση…

…Χμ… εκεί είναι που χρειάζεται το ταλέντο… το όποιο ταλέντο μπορεί να διαθέτει κανείς… το οποίο δεν είναι τίποτα άλλο, από προσωπική ικανότητα – δυνατότητα – απόκτημα – «σπουδή» πορείας…

Άλλος μπορεί να εκφράσει την έμπνευση του μέσα από την ζωγραφική, άλλος μέσα από την μουσική, αρχιτεκτονική, γραφή, χορό κτλ…

Να τονίσω απλά, πως το ταλέντο… είναι κάτι που δηλώνει ποιότητες… ιδιότητες εσώτερες… «καταγωγή» ψυχής και πορείας…


…Όσο για το τι γίνεται αν δεν υπάρχει έμπνευση…


Η άρνηση και η απογοήτευση είναι αυτές, που πνίγουν την έμπνευση… δεν την αφήνουν να δηλώσει την παρουσία της…

Η ψυχή δεν είναι στείρα…

Θυμηθείτε το παιδί μέσα σας…

…Η γνώση βοηθάει, σαφώς σε αυτό, υπό την «λογική» της αναγνώρισης – ενθύμησης – γνωστοποίησης – συνειδητοποίησης κτλ, που σκοπό έχουν τα ερεθίσματα… το σκούντημα της ψυχής και του νου… την απελευθέρωση της σκέψης και της φαντασίας… (και δεν μιλάω για σκόπιμη ψευδή φαντασιοπληξία)

…Η Αγάπη…


Χμ…
Δεν υπάρχει τίποτα σε αυτό το Σύμπαν, που να μην είναι μέρος του εαυτού μας… είτε όμορφο είναι αυτό, είτε κακό μοιάζει…


Συνδεόμαστε με τα Πάντα και εμπεριεχόμαστε στα πάντα…

Τόσο απλό…

...Και ναι, τίποτα δεν είναι τυχαίο… όλα γεννιούνται από μια αρχική αιτία… όλα είναι επιλογές… είτε συνειδητές… είτε ξεχασμένες…

Και όλες οι επιλογές και αιτίες, οφείλονται σε όσα Έχει κανείς μέσα του… και σε όσα δεν έχει ακόμα…

…Και εν τέλει, όλα αποσκοπούν στην Γνώση… στην Αναγνώριση… στην απόλυτα συνειδητή ύπαρξη… στην αναμόρφωση και τελική εκπλήρωση, Αυτού που είναι ο καθένας και το κάθε τι…

…Όσο για το Αυθόρμητο… δεν είναι τίποτα άλλο, από αντανακλάσεις και εσώτερες αντιδράσεις, από εκείνον τον εαυτό, που είτε «ξεχάσαμε»… είτε δεν αναγνωρίσαμε ακόμα…

Δεν μπορεί να βγει τίποτα από μέσα μας, το οποίο δεν είναι δικό μας, δεν υπήρξαμε, δεν είμαστε, δεν έχουμε…

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου και τις σκέψεις σου…


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Κάρα

Κάρα


Ηλικία : 57
Τόπος : πατρα
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΠαρ 15 Ιουλ - 14:13:18

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  4088188550 Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  4088188550 Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  4088188550
Καλησπέρα ......
Ξαναγράφω μετά απο πολύ μεγάλο δίαστημα σε αυτόν τον αγαπημένο χώρο ..έχω μέρες που κάθομαι και σας διαβάζω αγαπημένες μου ψυχές και δεν ξέρω τι να πω ...σήμερα μου ήρθε στο νου κάτι που διάβασα σε ένα τοίχο πριν λίγο καιρό στον Βόλο ...
έλεγε ..
Μην απολογήσαι
οι φίλοι δεν χρειάζοντε εξηγήσεις
οι υπόλοιποι δεν θα τις πιστεψουν .......
θα συνεχίσω το απόγευμα ...πρέπει να φύγω ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κάρα

Κάρα


Ηλικία : 57
Τόπος : πατρα
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΠαρ 15 Ιουλ - 21:16:56

Η Μοίρα ....

Κάποια αγαπημένη ψυχή στην πίο δύσκολη φάση της ζωής μου με τράβηξε από την απραξία που βρησκόμουν και μου έθεσε εμπρός μου τις επιλογές που ήξερα ότι είχα αλλά δεν ήθελα να δω ...και δεν ήταν πολλες μόνο 2 ....η 3η μου είπε δεν είναι επιλογη ...αυτήν ακολουθούσα για αρκετό καιρό ...έπαιζα τον ρόλο που περίμεναν στην διάρκεια της ημέρας και την νύχτα πέθαινα μέσα μου
Προκαλούσα την Μοίρα μου να δώσει ένα τέλος στην καταγραφή της ..
.το όποιο τέλος ...
Αυτή αρνιόταν πεισματικά να δώσει σημασία στις προκλήσεις μου και σιγά -σιγά έγινε φυλακάς μου και καθοδηγητής μου ..
Με τον δικό της μοναδικό τρόπο μου έδειξε ότι έστω και αν δεν ήξερα ή δεν ήθελα να δω την αιτία - τον λόγο (την θεωρουσα μοναδική υπεύθυνη για ότι μου στέρησε η ζωη ...σκληρή και άκαρδη ..)....ότι εγώ είμαι αυτή που δημιουργώ ..
αυτή απλά ειναι Η καταγραφέας ...
Εγω και κανένας άλλος ...

Κάποια τραγικά γεγονότα μας αναγκάζουν να ξετυλίξουμε τον εαυτό μας ..να ξαναπιάσουμε στα χέρια μας τα όποια ταλέντα -δυνάμεις -γνώσεις που έιχαμε αποκλέισει για τους χ λόγους και να κάνουμε νέες επιλογές ...

Καθημερινά μας συμβαίνουν δίαφορα ...άλλα απλά μας προσπερνούν χωρίς να μας ακουμπούν και κάποια άλλα είναι καθοριστικά για την πορεία της ζωής μας.....
εκέι επιβάλετε να κάνουμε τις επιλογές μας

Η Μοίρα ..........το ιστορικό του υπολογιστη του πλοίου

Το Πεπρωμένο ....η θάλασσα που πάνω της πλέει το πλοίο της ζωής του καθενός ..

Εγω...Εσύ .....Όλοι μας .....ο καπετάνιος .....

Η Ζωή .......το ταξίδι .......

Όλα όσα συμβαίνουν στο ταξίδι ....
μας οδηγούν εκεί που πρέπει να φτάσουμε ώστε να εκπληρώσουμε την αποστολή μας ..
εύκολη ή δύσκολη ...λίγη σημασία έχει τελικά ...
αρκεί να είναι το δικό μας πεπρωμένο
.....η δική μας ΕΠΙΛΟΓΗ


Αιθηρόη μου Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  3262782669
αγαπημένη μου σε ευχαριστώ για όλα .....(ξέρεις εσύ)...κρατάς ένα κομμάτι της ψυχής μου και αυτή η σκέψη μου προσφέρει δύναμη και χαρά !!! τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψουν αυτό που νίωθω !!!!

Μαγγισούλα μου
καλέ μου σύφουναΤι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  3169671233 δεν ξέρεις πόσες φορές η σκέψη σου μου έφερνε χαμόγελο στα χείλη τότε που το είχα πίο πολύ ανάγκη.. σε ευχαριστώΤι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  3539032470 ψυχή μου για αυτό που είσαι !!!

Nnan μουΤι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  312708591 θέλω να είσαι καλά καλή μου ....είσαι ξεχωριστή !!! και ας μην το πιστεύεις...

Πάνο αν και λίγες στιγμές μιλήσαμε είσαι ξεχωριστός άνθρωπος... και με τον λόγο σουΤι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  1422432287 μου πρόσφερες ....ι σε ευχαριστώ ...

Συγνώμη από όλους τους φίλους Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  386734389 του Αόρατου Ναού που αναφέρω μόνο αυτούς επιγραμματικά αλλά ο καθένας τους είναι ξεχωριστός για μένα και ήθελα τώρα που ξανάπιασα το τιμόνι του καραβίου μου να το ξέρουν ....

Το καράβι μου έχει εμένα καπετάνιο ...βγήκα απο την δείνη της καταιγίδας ..όχι αλώβητη ...αλλά Δυνάτη .....

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  3162298376 Λευκονόη Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  3162298376
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΠαρ 15 Ιουλ - 23:14:14

Μια φίλη ονόμασε τον αόρατο ναό καταφύγιο. Επιτρεψτε μου να προσθέσω πως είναι ευλογημένος "τόπος" εδώ. Είσαστε όλοι ξεχωριστοί και στολίζετε εξαιρετικά τον χώρο.
Είμαι απόλυτα βέβαιος πλέον, ότι κανείς από αυτούς που βρίσκονται εδώ δεν είναι τυχαίος.
Κυρία Κάρα καταλαβαίνω ότι περάσατε μια πολύ δύσκολη περίοδο. Νικήσατε όμως και σας συγχαίρω! Άτομα σαν και εσάς, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα, επιβεβαιώνουν και την ποιότητα του χώρου, αλλά και την μοναδικότητα του.
Αλλά δεν μου κάνει εντύπωση. Δεν θα μπορούσε ενα πνεύμα σαν της Κυρίας Αιθηρόης, να έλξει κάτι λιγότερο.
Είμαι ευτυχής που σας συνάντησα και σας γνώρισα! Το χρωστάω μάλλον στην καλή μοίρα μου. Δηλαδή στις αναζητήσεις μου. Άρα στις επιλογές μου.

Κυρία Αιθηρόη; Είναι σπάνιο πράγμα να αποτελείς έμπνευση!
Σας ευχαριστώ που υπάρχετε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΣαβ 16 Ιουλ - 13:56:12

Λευκονόη μου...
Μου έδωσες πολύ μεγάλη χαρά!
Για λόγους πολλούς, που είμαι σίγουρη, πως νιώθεις...

Χαίρομαι πολύ... και σε ευχαριστώ άλλο τόσο...

Και lorde ευχαριστώ...
Ευχαριστώ από ψυχής, που σκέπτεστε και αισθάνεστε τον Αόρατο Ναό, έτσι όπως το εκφράζετε...
Σας ευχαριστώ όλους... όλους εσάς... που είστε ο Αόρατος Ναός...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΤετ 20 Ιουλ - 9:22:05

Κάρα μου ψυχή μου!!!!!! Μόνο να είσαι καλά! ΤΟ ήξερα πως θα βγεις από όλο αυτό πιο δυνατή! lorde έχεις δίκιο σε όλα΄αυτά που είπες! ¨ετσι ακριβώς είναι! Η Αιθηρόη είναι μαγνήτης μοναδικών ψυχών! Τυχαίο; Δεν το νομίζω!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;    Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;  Icon_minitimeΤετ 20 Ιουλ - 9:24:51

…Όσο για το Αυθόρμητο… δεν είναι τίποτα άλλο, από αντανακλάσεις και εσώτερες αντιδράσεις, από εκείνον τον εαυτό, που είτε «ξεχάσαμε»… είτε δεν αναγνωρίσαμε ακόμα…

Δεν μπορεί να βγει τίποτα από μέσα μας, το οποίο δεν είναι δικό μας, δεν υπήρξαμε, δεν είμαστε, δεν έχουμε…

Απόλυτα σωστό αυτό και μεγάλη αλήθεια!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι είναι μοίρα και τι πεπρωμένο;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Μοίρα & Πεπρωμένο...
» Πεπρωμένο!
» Ο Άνθρωπος Είναι αυτό που Σκέφτεται πως Είναι
» Γονίδια και μοίρα...
» Δικό μας έργο η Μοίρα...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ :: ΜΟΙΡΑ & ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ-
Μετάβαση σε: