H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Άγνοια

Πήγαινε κάτω 
+9
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ba a ktsou
elgr
Αιθηρόη
15katerina
stargate
spitha
maggisoula
georgp
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 9:41:21

Εξίσωση. Ναι νομίζω κάπως έτσι θα μπορούσες να το πεις. Εγώ το έλεγα αποτύπωμα. Ο καθένας μας είναι ένα τελείως διαφορετικό αποτύπωμα, που έχει μοναδικότητα στον κόσμο γιατί έχει χιλιάδες διαφορές το ένα από το άλλο.
Και η λέξη εξίσωση δίνει έναν ορισμό για τον καθένα μας. Ξεχωριστή εξίσωση είναι ο καθένας μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 9:56:25

Κι όσο για το πρόκληση, δεν νομίζω να είναι σημείο δοκιμασίας και ανταγωνισμού η Αιθηρόη. Αυτό το λέω γιατί διάβασα τα λοιπά μηνύματα σου. Έχω ένσταση σ' αυτό. Θα προτιμούσα την λέξη συνδιαλλαγή και ανταλλαγή. Είναι πιο πρόσφορα σημεία επαφής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 11:40:02

Αιθηρόη έγραψε:
Ξέρεις γιατί είναι η δυσκολότερη εποχή ετούτη;
Διότι ακόμη και εάν βγει Θεός μπροστά και μιλήσει την αλήθεια των πάντων, όλοι στο πέρασμα των ημερών θα την αμφισβητήσουν.

Διότι είναι εποχή "λογικής".
Και η "λογική", είναι ένα προϊόν του συστήματος που επικρατεί στην εκάστοτε εποχή.

Όλα θέλετε με την λογική να τα αναλύετε, ακόμη και αυτά που δεν είναι προορισμένα για αυτήν, ούτε "συνεργάσιμα" ώστε να δεχθούν επεξεργασία από αυτήν την κακοκουρδισμένη "λογική".

Η Αλήθεια δεν είναι αρμοδιότητα της λογικής.
Όχι έτσι όπως την γνωρίζετε, διότι "πατάει" στην αντίληψη.
Και η αντίληψη, είναι πάντα κάτι προσωρινό, που εργάζεται με το έως τώρα υπάρχων εσωτερικό υλικό.

Ας είναι...

Γιώργο είναι η τέταρτη φορά που με ρωτάς...
Γιατί, μάτια μου, να σου πω κάτι διαφορετικό τώρα;

Κανεις δε θα σου πει την αλήθεια (έτσι όπως ορίζεις την λέξη "αλήθεια"). Όλοι θα πουν την δική τους εκδοχή, όπως και εγώ επίσης.

Μόνος σου πρέπει να την ανακαλύψεις.

Και σου λέω ξανά...

Σκέψου...
Ποιος είσαι;
Ποιος είσαι μέσα στον κόσμο;
Τι θέλει η καρδιά;
Τι η ψυχή αναγνωρίζει;
Πόσα και πώς κατανοεί ο νους;
Τι αγαπάς;

Χμ...

Εάν σκεφτείς ότι ο παράδεισος μπορεί να είναι ένα αιώνιο σπίτι για εσένα (και σκέψου καλά και σοβαρά)..
Τι παράδεισο ονειρεύεσαι;
Ιδού ο κόσμος που θέλεις. Ιδού ποιος είσαι.

Τι είναι κόλαση για εσένα; Πώς την φαντάζεσαι;
Ιδού οι φόβοι σου όλοι, οι ενοχές και όσα δεν είναι δικά σου.

Κοίτα καλά τον κόσμο γύρω σου...
Κοίτα καλά εσένα σε αυτόν τον κόσμο, όλα αυτά τα χρόνια.
Πώς ήσουν; Πώς φέρεσαι; Τι σκέφτεσαι; Τι σε θυμώνει; Τι σε πονάει; Τι δεν αντέχεις; Τι σου δίνει χαρά; Τι αγαπάς; Τι έχεις πράξει; Τι εξακολουθείς και πώς;
Ιδού ποιος είσαι.

Δεν θέλει ιδιαίτερο τρόπο.
Θάρρος και ειλικρίνεια θέλει.

Όσο, για το εάν έχω να πω κάτι για την ζωή;
Δεν έχω τίποτα να πω.
Αυτή τα λέει καλύτερα.

Ξέρετε κάτι;

Έχουν ειπωθεί όλα... όλα όσα χρειάζεστε για να ερευνήσετε, να σκεφτείτε, να κατανοήσετε, να αποφασίσετε, να επιλέξετε και να πάρετε θέση.

Βάλτε όλα αυτά... βάλτε και εσάς δίπλα...
Εκεί ανάμεσα στα δύο είναι η αλήθεια.
Αυτή, τουλάχιστον, που σας αναλογεί.

Το παραπάνω και πέρα από εσάς, από τις, έως τώρα, δυνατότητες σας, ούτως ή άλλως δεν θα σας είναι ορατό, άρα και ούτε χρήσιμο.

Βρείτε αυτό που σας αναλογεί.
Αυτό θα σας "προσθέσει" και θα σας προχωρήσει.

Βρείτε την ιδεώδη συμφωνία.
Είναι αυτή όπου ψυχή, καρδιά και νους, κλειδώνουν σε μία κοινή κατανόηση και συμφωνία.

Εκεί και η αλήθεια που ζητάτε και σας αναλογεί σε αυτό που ήδη είστε.

Μου επιτρέπετε να σας πω ένα μυστικό;

《 Πολύ αγάπη και πολύ γέλιο. 》
             Η ασπίδα όλων.




Συχνά μιλάω για σένα. Κι όταν με ρωτάνε γιατί νιώθω έτσι, τότε τους γράφω την ηλ. διεύθυνση του αόρατου ναού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 15:04:59

Mentalist έγραψε:
Μόνο ξεγελώντας την μπορούμε να της πάρουμε κάποια μυστικά. Κι όταν το κάνουμε όμως, ταυτόχρονα ξεγελάμε και τον εαυτό μας, γιατί νομίζουμε ότι ξεγελάσαμε την πανουργία της φύσης.

Αιθηρόη μου αρέσει πολύ το μυαλό σου! Είναι φοβερή πρόκληση, έκπληξη, και εξίσωση για μένα.
Λέω εξίσωση γιατί πιστεύω ότι όλοι μας είμαστε μια κοσμική εξίσωση.


Η Φύση δεν είναι πανούργα.
Είναι η Μητέρα της Αλχημείας... μέγας Τεχνουργός δημιουργίας.

Θεωρώ ότι η μεγαλύτερη πρόκληση και έκπληξη για κάποιον, είναι ο ίδιος του ο εαυτός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 15:09:35

Πέτρο ευχαριστώ για την εκτίμηση.

Να μιλάς περισσότερο για εσένα...

Αναγνωρίστε την ομορφιά σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Mentalist

Mentalist


Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 37

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 20:03:58

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Όμως σπάνια συναντάει κανείς ανθρώπους με τέτοιο απεριόριστο εύρος σκέψης, και με τέτοια δυναμική. Και λαμβάνοντας υπόψη μου ότι όλες τις λέξεις τις τοποθετείς ακριβώς εκεί που θέλεις, για να πεις ακριβώς αυτά που θέλεις (άσχετα με το αν δεν το καταλαβαίνουν όλοι), χωρίς να είναι ούτε μία περιττή και τυχαία γραμμένη, ξεκαθαρίζω ότι όταν μιλάω για πρόκληση, δεν εννοώ αναμέτρηση. Μιλάω για μία ευκαιρία που μου δίνεται για μια νέα ματιά στον απίθανο κόσμο, όπου τα πάντα είναι πιθανά.

Όπως καταλαβαίνεις αγαπητή Σαπφώ, συμφωνώ με όσα λες και κάθε άλλο παρά σαν σημείο τριβής την βλέπω.
Την θαυμάζω κι έχει κερδίσει, πέρα από κάθε προσδοκία μου, τον σεβασμό μου.
Και πολύ φοβάμαι, ότι τα πετράδια που έχει σκορπίσει εδώ μέσα, πολλά δεν έχουν εκτιμηθεί όπως θα έπρεπε, κι ακόμα περισσότερα δεν τα έχετε εντοπίσει ακόμα.
Τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Και αν μου επιτρέψετε, μπορώ να σας δείξω τι εννοώ. Αλλά θα χρειαστώ λίγο χρόνο μέχρι να μαζέψω όλο το υλικό της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 20:08:17

Εννοείς,πρόκληση του νου,της σκέψης.

Αλλά όσο για το άλλο,το αν εκτιμήθηκε ή όχι κάτι,σε παρακαλώ,μην υποτιμάς έτσι κανέναν,κι εγώ το κάνω,μην νομίζεις και σε μένα το λέω.
Ποτέ δεν ξέρεις τι αφουγκράζεται μια ψυχή,το ότι δεν εκφράζονται όλοι,δεν σημαίνει ότι δεν εκτίμησαν,επίσης,όσοι είναι εδώ,εντοπίζουν τα ανάλογα που ερευνούν και θέλουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mentalist

Mentalist


Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 37

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 10 Απρ - 20:23:31

Όχι δεν υποτιμώ κανέναν ladosifa. Κι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, ότι εντοπίζουν τα ανάλογα. Δεν έχω καμία αντίρρηση.
Η διαπίστωση όμως παραμένει, και οφείλεται στην ανταπόκριση που υπάρχει.

Μην βιαστείς να με κρίνεις. Δώσε μου λίγο χρόνο, για να δείξω τι εννοώ. Τι λες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ 11 Απρ - 0:23:25

Δεν σε κρίνω-κατηγορώ για αυτό που επεσήμανα,καταλαβαίνεις φαντάζομαι τι ήθελα να πω,εξάλλου γιαυτό βοηθάνε οι συζητήσεις,για να μην βγάζουμε συμπεράσματα για κάποιον από μια ατάκα και μόνο.
Θα περιμένω με ενδιαφέρον να διαβάσω όσα εντόπισες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mentalist

Mentalist


Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 37

Άγνοια - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠαρ 11 Απρ - 19:59:12

Δική μου λάθος έκφραση. Να κάτι που δεν θα έκανε η Αιθηρόη.
Ήθελα να πω να μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα για τις προθέσεις μου.

Ευχαριστώ για την ανοχή σας, και θα επανέλθω έτοιμος για όσα είπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άγνοια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» Η ΑΓΝΟΙΑ....
» O ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...-
Μετάβαση σε: