H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Άγνοια

Πήγαινε κάτω 
+9
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ba a ktsou
elgr
Αιθηρόη
15katerina
stargate
spitha
maggisoula
georgp
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 17:33:41

εχ εχ εχ Οντως προτιμούν την άγνοια..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:17:41

maggisoula έγραψε:
εχ εχ εχ Οντως προτιμούν την άγνοια..........
Ειδικά για το επίμαχο θέμα,όντως.........................................................................[μην μιλήσω]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:22:42

Εσυ να μη μιλησεις εμεις μια χαρα τα βρήκαμε με τον elgr μη ανακατεύεσαι στα......πνευματικα μας αντε! και να κλείσεις και να κατσες να χαλαρώσεις γιατι θα ξαμολυσω και πρόβατα εδω μεσα!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:23:59

Μα,δεν έχει σχέση με τον elgr ούτε με εσένα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:26:38

Α καλα τοτε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:28:10

τωρα μου ρθε! Χα χααα! Μια ερωτηση εκανε ο georgp και δες που καταληξαμε!!! χαχααααα! Κι αυτος αφαντος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:30:18

maggisoula έγραψε:
τωρα μου ρθε! Χα χααα! Μια ερωτηση εκανε ο georgp και δες που καταληξαμε!!! χαχααααα! Κι αυτος αφαντος!
Αυτό μόλις σκεφτόμουν!
Τον georgp που θα επιστρέψει να δει-7 σελίδες και βάλε-απο μια ερώτηση,που πήρε άλλο δρόμο και έναν εκτροχιασμό και..συνεχίζει την τρελή πορεία του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spitha

spitha


Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 151

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 18:59:59

παιδια σας ευχαριστω για την ωραια συζητηση!

σας στελνω την αγαπη μου

να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myfilms-in.blogspot.gr/
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 26 Νοε - 22:37:52

spitha έγραψε:
παιδια σας ευχαριστω για την ωραια συζητηση!

σας στελνω την αγαπη μου

να
που πας;φεύγεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
spitha

spitha


Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 151

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 27 Νοε - 12:19:33

οχι καλε
που να παω;
Γεια μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://myfilms-in.blogspot.gr/
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 27 Νοε - 16:42:01

Αιθηρόη έγραψε:
georgp έγραψε:
Και κάτι ακόμα. Καταλαβαίνω ότι η άγνοια έχει πολλές εσωτερικές συνέπειες. Όμως υπάρχουν φορές που ίσως και να βοηθάει κάποιες καταστάσεις.
Ποιος το λέει ότι η άγνοια είναι εχθρός; Κάποιες φορές, δεν είναι καλύτερα να μην γνωρίζει ο άλλος; Συγνώμη για το ύφος μου που μοιάζει επιθετικό, έχει να κάνει με τα προσωπικα μου που με απασχολούν αυτό το καιρό.


Θα ήθελα να απαντήσεις εσύ σε αυτό...
Θα ήθελες εσύ να αγνοείς την αλήθεια εκείνη, που προφανώς θα ήθελες να μην γνωρίζει κάποιος άλλος;

Η αλήθεια δεν χρειάζεται δικαιολογίες για να ειπωθεί, ή να μην ειπωθεί...

Κάτι ακόμη...

Πολλοί θεωρούν, πως όσο περισσότερο καιρό μένει κρυμμένη, τόσο αποδυναμώνεται.

Αυτό δεν είναι αλήθεια.
Το αντίθετο συμβαίνει. Και δεν γνωρίζουμε ούτε πότε θα εκδηλωθεί, ούτε πώς θα... "ξεθυμάνει".

Η αλήθεια, μάτια μου, είναι ο καλύτερος δάσκαλος που θα μπορούσε να αναζητήσει κάποιος...

Η άγνοια, είναι ένα επικίνδυνο "εγχειρίδιο"... είναι η πηγή κάθε φόβου... αλλά και μεγαλύτερη πρόκληση της ψυχής και του πνεύματος.


Ένα λάθος ήταν και το μετάνιωσα την επόμενη στιγμή. Αυτός ήταν κι ο λόγος που δεν της είπα τίποτα. Όχι για να την κοροιδέψω. Θεώρησα ότι δεν χρειαζόταν να το μάθει από τη στιγμή που δεν είχα σκοπό να το επαναλλάβω. Κι αυτό που την πείραξε ήταν όχι η ίδια η πράξη μου, αλλά που δεν της είπα την αλήθεια. Και τώρα δεν δέχεται ούτε να μιλήσουμε. Και με το δίκιο της. Τα έκανα θάλασσα! Κι έχεις δίκιο. Δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση της. Οι επιλεκτικές αλήθειες είναι μεγάλη παγίδα. Και οι συνέπειες είναι ένα αποτέλεσμα που δεν αποφεύγεται. Κι αυτό που με πονάει πιο πολύ, είναι που πάντα της έλεγα την αλήθεια και τώρα με θεωρεί ψεύτη.

Μια συμβουλή προς όλους! Πείτε την αλήθεια κι ότι γίνει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 27 Νοε - 16:43:41

Ευχαριστώ Αιθηρόη. Εσύ το έλεγες εγώ δεν άκουγα. Μάλλον δεν με βόλευε από φόβο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 27 Νοε - 20:07:43

'Η αλήθεια, μάτια μου, είναι ο καλύτερος δάσκαλος που θα μπορούσε να αναζητήσει κάποιος..."




Ας γίνει  το πάθημα,μάθημα. Όλοι έχουμε πάθη, είμαστε άνθρωποι.Πρέπει όμως να έχουμε την ευπρέπεια και την δύναμη να τα αντιμετωπιζουμε.


Θα γυρίσει, μην στεναχωριέσαι. Εξωτερικευεσαι τα συναισθηματα σου , στην καθημερινοτητα σου.

Τωρα που σου λειπει, προτιμας να βγαινεις με τους φιλους σου;Αν όχι, συγκρατησε το για λιγο..
Μηπως να στηνεις ολως τυχαιως.. μπανεβες;(πεφτει ο ενας πανω στον αλλον, ουπς  ! ολως τυχαιως..)
Αν αυτο σου φανεί ποταπό, συγκρατησε το και αυτο.
Αν λοιπον το μονο που θελεις ειναι να κατσεις για λιγο σπιτι σου και αν ισχυουν τα παραπανω, θα ελεγα αυτο να κάνεις να 


αγκαλια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 9:33:51

Αιθηρόη η αλήθεια είναι δύσκολο να την βρεις. Πως μπορείς να καταλάβεις ποιος σου λέει την αλήθεια; Δεν λέω για κάτι προσωπικό. Λέω για κάτι που αφορά όλους, τον πλανήτη, τον κόσμο. Την ζωή για όλα τα γιατί και τα πως.
Πως μπορώ να καταλάβω ποιος λέει την αλήθεια;
Ποια είναι η αλήθεια;

Κι αν σε ρωτούσα για την ζωή, και να πεις κάτι για την ζωή και να μιλήσεις μόνο γι αυτή, τι θα μου έλεγες;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 17:34:35

Ξέρεις γιατί είναι η δυσκολότερη εποχή ετούτη;
Διότι ακόμη και εάν βγει Θεός μπροστά και μιλήσει την αλήθεια των πάντων, όλοι στο πέρασμα των ημερών θα την αμφισβητήσουν.

Διότι είναι εποχή "λογικής".
Και η "λογική", είναι ένα προϊόν του συστήματος που επικρατεί στην εκάστοτε εποχή.

Όλα θέλετε με την λογική να τα αναλύετε, ακόμη και αυτά που δεν είναι προορισμένα για αυτήν, ούτε "συνεργάσιμα" ώστε να δεχθούν επεξεργασία από αυτήν την κακοκουρδισμένη "λογική".

Η Αλήθεια δεν είναι αρμοδιότητα της λογικής.
Όχι έτσι όπως την γνωρίζετε, διότι "πατάει" στην αντίληψη.
Και η αντίληψη, είναι πάντα κάτι προσωρινό, που εργάζεται με το έως τώρα υπάρχων εσωτερικό υλικό.

Ας είναι...

Γιώργο είναι η τέταρτη φορά που με ρωτάς...
Γιατί, μάτια μου, να σου πω κάτι διαφορετικό τώρα;

Κανεις δε θα σου πει την αλήθεια (έτσι όπως ορίζεις την λέξη "αλήθεια"). Όλοι θα πουν την δική τους εκδοχή, όπως και εγώ επίσης.

Μόνος σου πρέπει να την ανακαλύψεις.

Και σου λέω ξανά...

Σκέψου...
Ποιος είσαι;
Ποιος είσαι μέσα στον κόσμο;
Τι θέλει η καρδιά;
Τι η ψυχή αναγνωρίζει;
Πόσα και πώς κατανοεί ο νους;
Τι αγαπάς;

Χμ...

Εάν σκεφτείς ότι ο παράδεισος μπορεί να είναι ένα αιώνιο σπίτι για εσένα (και σκέψου καλά και σοβαρά)..
Τι παράδεισο ονειρεύεσαι;
Ιδού ο κόσμος που θέλεις. Ιδού ποιος είσαι.

Τι είναι κόλαση για εσένα; Πώς την φαντάζεσαι;
Ιδού οι φόβοι σου όλοι, οι ενοχές και όσα δεν είναι δικά σου.

Κοίτα καλά τον κόσμο γύρω σου...
Κοίτα καλά εσένα σε αυτόν τον κόσμο, όλα αυτά τα χρόνια.
Πώς ήσουν; Πώς φέρεσαι; Τι σκέφτεσαι; Τι σε θυμώνει; Τι σε πονάει; Τι δεν αντέχεις; Τι σου δίνει χαρά; Τι αγαπάς; Τι έχεις πράξει; Τι εξακολουθείς και πώς;
Ιδού ποιος είσαι.

Δεν θέλει ιδιαίτερο τρόπο.
Θάρρος και ειλικρίνεια θέλει.

Όσο, για το εάν έχω να πω κάτι για την ζωή;
Δεν έχω τίποτα να πω.
Αυτή τα λέει καλύτερα.

Ξέρετε κάτι;

Έχουν ειπωθεί όλα... όλα όσα χρειάζεστε για να ερευνήσετε, να σκεφτείτε, να κατανοήσετε, να αποφασίσετε, να επιλέξετε και να πάρετε θέση.

Βάλτε όλα αυτά... βάλτε και εσάς δίπλα...
Εκεί ανάμεσα στα δύο είναι η αλήθεια.
Αυτή, τουλάχιστον, που σας αναλογεί.

Το παραπάνω και πέρα από εσάς, από τις, έως τώρα, δυνατότητες σας, ούτως ή άλλως δεν θα σας είναι ορατό, άρα και ούτε χρήσιμο.

Βρείτε αυτό που σας αναλογεί.
Αυτό θα σας "προσθέσει" και θα σας προχωρήσει.

Βρείτε την ιδεώδη συμφωνία.
Είναι αυτή όπου ψυχή, καρδιά και νους, κλειδώνουν σε μία κοινή κατανόηση και συμφωνία.

Εκεί και η αλήθεια που ζητάτε και σας αναλογεί σε αυτό που ήδη είστε.

Μου επιτρέπετε να σας πω ένα μυστικό;

《 Πολύ αγάπη και πολύ γέλιο. 》
Η ασπίδα όλων.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 18:59:26

Η αντίληψη δηλαδή είναι κάτι λάθος;
Για την λογική καταλαβαίνω αυτό που λες.
Να σου πω κάτι; Όταν σ ακούω να μιλάς πραγματικά όλα ανοίγουν και μου φαίνονται απλά, κι αναρωτιέμαι γιατί δεν τα είχα σκεφτεί. Το χειρότερο είναι ότι παρασύρομαι από αδιέξοδα και ξαναγυρνάω πίσω.

Να ρωτήσω κάτι άλλο; Την φύση κι όλη αυτή την μαγεία που κρύβει, πως μπορούμενα την αντιληφθούμε;

Αν σε θύμωσα που σε ρωτάω τα ίδια συγνώμη. Είμαι πολύ αργός και το ξέρεις.
Χαίρομαι που είσαι καλά, κι είσαι εδώ μαζί μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 21:05:28

Θέμα: Απ: Άγνοια Σήμερα στις 18:34:35

Ξέρεις γιατί είναι η δυσκολότερη εποχή ετούτη; Διότι ακόμη και εάν βγει Θεός μπροστά και μιλήσει την αλήθεια των πάντων, όλοι στο πέρασμα των ημερών θα την αμφισβητήσουν.

Διότι είναι εποχή "λογικής". Και η "λογική", είναι ένα προϊόν του συστήματος που επικρατεί στην εκάστοτε εποχή.

Όλα θέλετε με την λογική να τα αναλύετε, ακόμη και αυτά που δεν είναι προορισμένα για αυτήν, ούτε "συνεργάσιμα" ώστε να δεχθούν επεξεργασία από αυτήν την κακοκουρδισμένη "λογική".

Η Αλήθεια δεν είναι αρμοδιότητα της λογικής. Όχι έτσι όπως την γνωρίζετε, διότι "πατάει" στην αντίληψη. Και η αντίληψη, είναι πάντα κάτι προσωρινό, που εργάζεται με το έως τώρα υπάρχων εσωτερικό υλικό.

Ας είναι...

Γιώργο είναι η τέταρτη φορά που με ρωτάς... Γιατί, μάτια μου, να σου πω κάτι διαφορετικό τώρα;

Κανεις δε θα σου πει την αλήθεια (έτσι όπως ορίζεις την λέξη "αλήθεια"). Όλοι θα πουν την δική τους εκδοχή, όπως και εγώ επίσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 21:07:19

Πόσο χαίρομαι που δικαιώνεις όσα νιώθω και σκέφτομαι για την εποχή αυτή!

Τα είπες όλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 23:19:55

Η αντιληπτική ικανότητα είναι απίστευτα περιορισμένη ως προς την Φύση.

Και σε όποιο στάδιο και επίπεδο γνώσεων και εάν βρισκόμαστε, εκείνη θα είναι πάντα, βήματα πιο μπροστά από εμάς.

Και είναι καλά έτσι.

Το μόνο μέσο με το οποίο μπορείτε να την "αγγίξετε", "κοιτάξετε"... είναι η φαντασία σας.

Μην το υποτιμάτε.

Και όχι, δεν είμαι θυμωμένη.
Μην το σκεφτείς ξανά αυτό.
Ούτε υπάρχει λόγος για συγνώμη.

Απλά είμαι λίγο κουρασμένη.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 8:42:27



Αιθηρόη

Εάν σκεφτείς ότι ο παράδεισος μπορεί να είναι ένα αιώνιο σπίτι για εσένα (και σκέψου καλά και σοβαρά)..
Τι παράδεισο ονειρεύεσαι;
Ιδού ο κόσμος που θέλεις. Ιδού ποιος είσαι.

Τι είναι κόλαση για εσένα; Πώς την φαντάζεσαι;
Ιδού οι φόβοι σου όλοι, οι ενοχές και όσα δεν είναι δικά σου.

Σε ευχαριστω !!!!
 ανθη 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 10:45:39

Σαπφώ έγραψε:
Θέμα: Απ: Άγνοια Σήμερα στις 18:34:35

Ξέρεις γιατί είναι η δυσκολότερη εποχή ετούτη; Διότι ακόμη και εάν βγει Θεός μπροστά και μιλήσει την αλήθεια των πάντων, όλοι στο πέρασμα των ημερών θα την αμφισβητήσουν.

Διότι είναι εποχή "λογικής". Και η "λογική", είναι ένα προϊόν του συστήματος που επικρατεί στην εκάστοτε εποχή.

Όλα θέλετε με την λογική να τα αναλύετε, ακόμη και αυτά που δεν είναι προορισμένα για αυτήν, ούτε "συνεργάσιμα" ώστε να δεχθούν επεξεργασία από αυτήν την κακοκουρδισμένη "λογική".

Η Αλήθεια δεν είναι αρμοδιότητα της λογικής. Όχι έτσι όπως την γνωρίζετε, διότι "πατάει" στην αντίληψη. Και η αντίληψη, είναι πάντα κάτι προσωρινό, που εργάζεται με το έως τώρα υπάρχων εσωτερικό υλικό.

Ας είναι...

Γιώργο είναι η τέταρτη φορά που με ρωτάς... Γιατί, μάτια μου, να σου πω κάτι διαφορετικό τώρα;

Κανεις δε θα σου πει την αλήθεια (έτσι όπως ορίζεις την λέξη "αλήθεια"). Όλοι θα πουν την δική τους εκδοχή, όπως και εγώ επίσης.

Σαπφώ επέλεξες το πιο κρίσιμο μέρος της απάντησης της.
Η αντίληψη έχει να κάνει με τις πεποιθήσεις μας, τα πιστεύω μας, τις πληροφορίες μας, τον τρόπο που μεγαλώσαμε, τα εσωτερικά βιώματα μας και σαν άνθρωπος στη ζωή αυτή, αλλά και σαν ψυχή. Είναι κάτι υποκειμενικό.
Και η λογική του καθένα επηρεάζεται απ αυτήν.
Και φυσικά από την κοινωνική και πολιτισμιακή τάση της κάθε εποχής, αλλά και κουλτούρα του κάθε λαού.
Και δεν γίνεται να μην προσθέσω, την εκπαίδευση και τον τρόπο σκέψης που σου δίνει το σύστημα.

Η λογική είναι μεν ένα μαθηματικό μοντέλο σκέψης, όμως δεν μπορεί να εξετάσει τα της ψυχής και τα των πνευματικών θεμάτων.

Αιθηρόη μου είναι αλήθεια, αναζωογονείς την σκέψη.
Είναι ωραίο να σε διαβάζουμε. Πολύ ωραίο!
Χαίρομαι που είσαι καλά θησαυρέ μου!

Καλημέρα και ξεκουράσου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 7 Απρ - 11:20:19

Ξέρετε κάτι;

Έχουν ειπωθεί όλα... όλα όσα χρειάζεστε για να ερευνήσετε, να σκεφτείτε, να κατανοήσετε, να αποφασίσετε, να επιλέξετε και να πάρετε θέση.

Βάλτε όλα αυτά... βάλτε και εσάς δίπλα...
Εκεί ανάμεσα στα δύο είναι η αλήθεια.
Αυτή, τουλάχιστον, που σας αναλογεί.

Το παραπάνω και πέρα από εσάς, από τις, έως τώρα, δυνατότητες σας, ούτως ή άλλως δεν θα σας είναι ορατό, άρα και ούτε χρήσιμο.

Βρείτε αυτό που σας αναλογεί.
Αυτό θα σας "προσθέσει" και θα σας προχωρήσει.

Βρείτε την ιδεώδη συμφωνία.
Είναι αυτή όπου ψυχή, καρδιά και νους, κλειδώνουν σε μία κοινή κατανόηση και συμφωνία.

Εκεί και η αλήθεια που ζητάτε και σας αναλογεί σε αυτό που ήδη είστε.

Μου επιτρέπετε να σας πω ένα μυστικό;

《 Πολύ αγάπη και πολύ γέλιο. 》
Η ασπίδα όλων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 7 Απρ - 11:21:14

Δεν ξέρεις τι να πρωτοξεχωρίσεις απ αυτά που λέει. Είναι όλα πολύτιμα.
 ghzdgdd
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 8 Απρ - 13:33:26

Αιθηρόη έγραψε:
Η αντιληπτική ικανότητα είναι απίστευτα περιορισμένη ως προς την Φύση.

Και σε όποιο στάδιο και επίπεδο γνώσεων και εάν βρισκόμαστε, εκείνη θα είναι πάντα, βήματα πιο μπροστά από εμάς.

Και είναι καλά έτσι.

Το μόνο μέσο με το οποίο μπορείτε να την "αγγίξετε", "κοιτάξετε"... είναι η φαντασία σας.

Μην το υποτιμάτε.

Και όχι, δεν είμαι θυμωμένη.
Μην το σκεφτείς ξανά αυτό.
Ούτε υπάρχει λόγος για συγνώμη.

Απλά είμαι λίγο κουρασμένη.




Έχεις δίκιο Αιθηρόη. Και ήταν πολύ καλό συμπλήρωμα, σ' αυτά που λες εδώ, τα βίντεο που έβαλες. 
Η αντίληψη μας μαρτυράει την τωρινή εσωτερική κατάσταση μας, και το επίπεδο των ως τώρα βιωμάτων μας. 
Γι' αυτό ο άνθρωπος δεν πρέπει να επαναπαύεται ποτέ, και να μην θεωρεί ότι γνωρίζει αρκετά. Ποτέ δεν θα γνωρίζει αρκετά. Εκτός κι αν αποφασίσει να ζήσει για πάντα μέσα σε ένα χώρο συγκεκριμένων τμ. 

Ποιος το θέλει όμως; Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να είναι ελεύθερος, και για να ανακαλύψει τον κόσμο και τον εαυτό του. Κι αν ο κόσμος κι ο εαυτός του είναι ανεξάντλητος, κι όλο ανοίγει και απλώνεται, τότε αυτά τα μερικά τμ. δεν μπορεί να είναι παρά μόνο φυλακή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mentalist

Mentalist


Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 37

Άγνοια - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άγνοια   Άγνοια - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Απρ - 16:59:14

Μόνο ξεγελώντας την μπορούμε να της πάρουμε κάποια μυστικά. Κι όταν το κάνουμε όμως, ταυτόχρονα ξεγελάμε και τον εαυτό μας, γιατί νομίζουμε ότι ξεγελάσαμε την πανουργία της φύσης.

Αιθηρόη μου αρέσει πολύ το μυαλό σου! Είναι φοβερή πρόκληση, έκπληξη, και εξίσωση για μένα.
Λέω εξίσωση γιατί πιστεύω ότι όλοι μας είμαστε μια κοσμική εξίσωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Άγνοια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Η ΑΓΝΟΙΑ....
» O ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...-
Μετάβαση σε: