H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου

Πήγαινε κάτω 
+7
maggisoula
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
ahilleas
markos
ioessa
Αιθηρόη
manolia
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 4 Δεκ - 12:55:35

Καλημέρα

θέλω να σου πω κάτι , να το σκεφτείς πρώτα και μετά να πράξεις.

Είσαι ερωτευμένη, κάθε φορά που σκέφτεσαι ή βλέπεις αυτόν τον άνθρωπο πονάς. Το βλέπεις από την μεριά του οτι όσο δυνατός και αν είναι ο έρωτας αυτός δεν θα μπορέσει να στεριώσει. Είσαι σε ένα αδιέξοδο. Δεν μπορείς και ούτε θέλεις να κόψεις αυτήν την σχέση με το μαχαίρι. Σε πονάει αυτή η σκέψη.
Όποιος και να σκεφτόταν τον έρωτα με αυτό τον τρόπο, οέρωτας θα τον πονέσει.
Μπορείς όμως να αντιμετωπίσεις το ότι αυτή η σχέση δεν έχει μέλλον ή ότι μπορεί και να έχει. Πρέπει όμως το ενδεχόμενο αυτό να ελεγχθεί.
Από την στιγμή που δεν το κόβεις με το μαχαίρι πρέπει να δείς πρώτα, η άλλη μεριά επιθυμεί να το διακόψει ή να το συνεχίσει;
Αν επιθυμεί να το διακόψει, τότε αυτή η σχέση είναι ανούσια και νομίζω θα είναι θλιβερή.
Αν επιθυμεί να το συνεχίσει , αυτή η σχέση έχει πράγματι μια φλόγα.
Την δοκιμάζουμε. Της δίνουμε περιθώρια. Πρώτα από όλα και αφου αναγνωρίζουμε οτι δεν είναι δίκαιο προς εμάς να κάνουμε τον ευατό μας να πονά, τότε οφείλουμε να αναγνωρίσουμε οτι δεν είναι δίκαιο για κανέναν. Ούτε για αυτόν που γίνονται αυτές οι πράξεις πίσω από την πλάτη του, εν αγνοία του. Ούτε για τα παιδιά, γιατί τα παιδιά ξέρουν τα πάντα. Νιώθουν τα πάντα, δεν έχει σημασία που δεν μιλάνε. Δεν τους έχει δωθεί η πρωτοβουλία.. και όταν θελήσουν να την πάρουν και να πούν, τότε θα πάρουν την εξής απάντηση: "Τι ξέρεις εσύ για την ηλικία σου;" Κι όμως από τρελό και από μικρό , μαθαίνεις την Αλήθεια.

Ξέφυγα λίγο , συγνώμη αλλά τα παιδιά έχουν την μεγαλύτερη σημασία. Είναι το Μέλλον και το ΜΕΛΛΟΝ είναι στα χρήση του κάθε γονέα. Ο ρόλος του γονέα προκαθορίζει το μέλλον.
Για μένα όταν κάνεις παιδιά , λαβαίνεις μια σημαντική θέση στην ρόδα του μέλλοντος. Είναι πολύ σημαντική θέση.

Δεν υποχρεώνω κανέναν να υιοθετήσει την άποψη, απλά βρήκα οτι είναι σωστο για μένα και το μέλλον της οικογένειας μου, αλλά και κάθε οικογένειας που θα το βρεί σωστό , να ξεκλέψω λίγο από τον χρόνο μας και να το πω.

Έτσι λοιπόν αν δεν πετύχει ο έρωτας ... ας πετύχει ένα άλλο είδους έρωτα. Αυτός με το παιδί μας και το μέλλον του.
Αφού δούμε και πιστοποιήσουμε, αν ο καπνός οδηγεί σε φωτιά που καίει ή που μόλις έσβησε.
Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 3260818684
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 4 Δεκ - 13:06:52

Eιμαι πολυ τυχερη που σας βρηκα θελλω μεσα απο την καρδια μου να σας ευχαριστησω εχετε μιλησει στην καρδια μου .Ποσο πολυτιμοι ειστε ολοι σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 4 Δεκ - 13:39:29

lasosifa ισως να μην ακουγεται ομορφο αλλα αν o αντρας που ειμαι ερωτευμενη , μου πει να προχωρήσουμε μαζι θα μιλησω στον αντρα μου και θα χωρισω δυσκολος δρομος γαιτι ξερω τι με περιμενει αλλα θα πολεμησω γιατι τον αξιζω αυτον τον ανθρωπο ΄΄

Ο αντρας μου καλό παιδι αλλα θα μπορουσε να κανει κατι για μενα ..να μην φυγω...και δεν εφυγα τωρα που γνωρισα τον αλλον εχω φυγει χρονια απλα τοσο καιρο ωραιοποιούσα μεσα μου την κατασταση για να καλυψω το κενο που με επνιγε...

Ποτε του ολα αυτα τα χρονια δεν με επιασε για να μιλησουμε να μου πει τι συμβαινει με μας ??? Γιατι εχουμε να κανουμε τοσους μηνες ερωτα ? γιατι δεν με φιλας γιατι γιατι γιατι ????
Να φωναζει για ανουσια πραγματα .... Να μου λεει για τα κιλα της εγκυμοσυνης οτι θα με χωρισει αν δεν αδυνατίσω ....

Απλα σας τα λεω για να μην μοιαζει το θυμα ... Φταίμε και οι δυο απλα με διαφορετικό μερίδιο ευθύνης .

Νnan ειμαι πολυ περηφανη για τον ανθρωπο που ερωτευτικα γιατι μου εχει μιλησει αληθινα ...Σε θελω , θελω να ζησω μαζι σου αλλα σκεφτομαι και τα παιδια... ειλικρινα δεν ξερω .... η ζωη αλλαζει στο δευτερολεπτο ..... αυτη ηταν η απαντηση του.

Θα δωσω χρονο στην αγαπη αυτη να δω πως θα εξελιχθει , να δω αν ο καπνος όπως ειπες ειναι απο την φλογα που καιει ή απο το σβησιμο της και μετα θα παρω δυναμη θα σταθω στα ποδια μου και θα αφοσιωθώ στο παιδί μου ...

Δυστυχως η σχεση με τον αντρα μου δεν καλυτερεύει στο θεμα της επικοινωνιας και του ερωτα ...καποια στιγμη οταν θα ειμαι ετοιμη θα του κανω μια κουβεντα ... και ας αποφασισει ο ιδιος .

Και τελικα με τη όλη σας βοηθεια καταλαβα οτι το προβλημ μου δεν ειναι πώς να ξεπερασω τον αλλον αντρα αλλα πώς να ζησω μια ζωη χωρις συναισθημα με τον συζυγο.

Σας ευχαριστω πολυ που με ακουτε και με συμβουλεύεται




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Δεκ - 1:24:13

Όχι,
δεν είπα να ζήσεις μια ζωή με τον σύζυγο χωρίς συναίσθημα, γιατί αυτό δεν είναι ζωή

αλλά είπα ότι όποια και αν είναι η απόφαση σου για μένα πρώτη θέση έχει η "σπορά" σου και αυτή επρεπε να έχει πρώτη θέση και στην καρδιά σου.

αυτό το "η ζωή αλλάζει στο δευτερόλεπτο" ισχύει , αλλά μόνο για τις καταστάσεις και όχι για τις ουσίες..

θυμάμαι κάτι που λένε οι γιαγιάδες... "το παιδί σου και τα μάτια σου!"
γιατί το παιδί σου είναι τόσο πολύτιμο όσο και τα μάτια σου.


Καλές γιορτές ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Δεκ - 1:58:07

manolia μου,συγνώμη αλλά δεν το είδα οτι είχες απαντήσει,παρα μόνο τώρα που μου ήρθε ειδοποίηση.Παρασύρθηκα όμορφα και από το βιβλίο.
Η αλήθεια θα ελευθερώσει κι εσένα την ίδια.
Το κόστος των όποιων αποφάσεων σου,το γνωρίζεις και το αντιλαμβάνομαι πως λογικά,θα έχεις κάποιους λόγους ίσως και πρακτικούς που δεν το αποφασίζεις.
Απλώς,μου φαίνεται ψυχοφθόρο το στάδιο του να βρίσκεσαι στο κενό.
Απο τα λόγια σου,μοιάζει σαν να περιμένεις από τους άλλους να αποφασίσουν για σένα.
Πάνω σ'αυτο,πως θα σου φαινόταν να εστίαζες στον εαυτό σου κυρίως;
Να μάθεις εσένα,τι σου αρέσει τι όχι[ακόμα και απο τις λεπτομέρειες αν ξεκινήσεις].
Να ξεχωρίσεις αυτό που πραγματικά είσαι και οχι αυτό που θα έπρεπε.
Να σε ..ξεψαχνίσεις.
Ασχολήσου με κάτι που σου δίνει χαρά,βρες τι είναι αυτό ή αυτά.
Έτσι,χωρίς έρωτες και γάμους και όλα τα γύρω-γύρω.
Γιατί,αυτός που πλέον δεν σε αγαπά:αποφασίζει για σένα
αλλά,και αυτός που σ'αγαπά:αποφασίζει για σένα....Είτε δικαιολογημένα,είτε όχι,πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.

Εσύ;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Δεκ - 12:41:57

Εδώ,ένας φίλος,[αν κατάλαβα σωστά manolia,αλλιώς έχω κάνει γκάφα]σου αφιερώνει τραγούδια:
http://www.aoratos-naos.com/t2230-topic#13208
Είναι κρίμα να περάσει απαρατήρητο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Δεκ - 15:41:46

ladosifa έγραψε:
Εδώ,ένας φίλος,[αν κατάλαβα σωστά manolia,αλλιώς έχω κάνει γκάφα]σου αφιερώνει τραγούδια:
http://www.aoratos-naos.com/t2230-topic#13208
Είναι κρίμα να περάσει απαρατήρητο.

Σωστά κατάλαβες
manolia e manoglia e lo stesso,
oppure tu sei un furbo gatto




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 16 Δεκ - 18:44:59

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VYMePF2CCcQ
Manolia..... δες την ταινια ολοκληρη, πιθανον να σε βοηθηση , πιθανον οχι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 11:02:24


Nnan εχεις δικιο. Ειμαι χαμενη αυτη τη στιγμη το μονο που σκεφτομαι ειναι πότε θα τον συναντησω ....πως καταντησα ετσι ? 5,5 χρονια δεν αφηνα το παιδι καθολου ουτε στην μαμα μου ενιωθα τυψεις , το μονο που με ενοιαζε ηταν να σχολασω να πάμε μαζι βολτα να παιξουμε να κανουμε πολλα πραγματα μαζι ... και τωρα το μονο που θελω ειναι να ειμαι μαζι του... Οχι οτι δεν αχολουμαι με το παιδι αλλα με το που θα βρω ευκαιρια θελω να φυγω ...

Καποτε ελεγα για αλλους γονεις : μα καλα αφηνουν τα παιδια τους και πάνε μοινοι τους εκδρομες ??? και τωρα καταλαβαινω 2 πραγματα α) οταν αγαπας τον συντροφο σου θελεις να περνας και λιγο χρονο μαζι του και β) Ενα γιατι με πνιγει ..ΓΙΑΤΙ παντα να κανω λαθος επιλογες ?? ΓΙΑΤΙ δεν τολμησα να φυγω οταν έπρεπε.
Οι γεφυρες του Μαντισον ε ?

Τα παιδια εχουν προτεραιότητα συμφωνώ ... αλλα με μας τι γίνεται ???

Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου ... Σας χρειαζομαι ειλικρινα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 12:00:01

Εγώ την έχω δει την ταινία. Πόσο συγχίστηκα μ αυτή την ταινία!!!! Δεν έχω καταλάβει γιατί πάντα να θυσιάζονται οι μεγάλες αγάπες. Είμαι υπερ της μεγάλης αγάπης πάντα και παντού!!! Πάντα είχα αντίθετη άποψη απ τα πρέπει της κοινωνίας. Μπορεί να είμαι λ΄αθος 100%. Αλλά εμένα σπάει το στομάχι μου όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο. και το γαμώτο είναι δεν μπορείς να βρεις το δικιο. ¨εχει να κάνει με τοπ σωστό και λάθος η με το τι αντέχει κανείς; Στη πρώτη περίπτωση αυτή της ηθοποιού εδώ η επιλογή της της χ΄αρισε ίσως μια ήσυχη συνείδηση αλλά μια πληγωμένη καρδιά και μια ζωή με βαθιά θλίψη και ψυχική απώλεια. Αυτό το η θυσία του γονιού έχει αρχίσει και με χτυπάει στα νεύρα!!!!!!!!!! Μάνα είμαι και για τα παιδιά μου σκοτώνω άνθρωπο και βάζω και ταμπ΄΄ελα με τ όνομα μου από πάνω. Αλλά πόση δυστυχία δίνει αυτό το η θυσία του γονιού; Και ποιος μας λέει ότι πραγματικά πίσω απ τη σκέψη της σκέψης κρ΄βεται το τι θα πει ο κόσμος και τι μας έμαθαν οι άλλοι και όχι πραγματικά το καλό των παιδιών; Πόσες οικογένειες δε μείναν μαζί για χάρη των παιδιω΄ν και μεγάλωσαν μέσα σε μισά αισθήματα μαθένωντας το τρόπο των μισών αισθημάτων; Μεγάλωσαν με ψέματα. Γιατί η αλήθεια να είναι χειρότερη απ το ψέμα; Γιατί ψέμα είναι κι ας μοιάζει πιο κοινωνικοηθικοπρεπων για τα μάτια ανθρ΄'ωπων που μεγάλωσαν να μην διεκδικούν την αλήθεια της καρδιάς τους για να μη πάνε κόντρα στο ρεύμα! Τα παιδιά χρειάζονται την αγάπη και την αλήθεια των γονιών τους κι όχι απαραίτητα μια κοινή διεύθυνση με τους δυο γονείς. Κια τελικά μου τη δίνει που οι ψυχολόγοι ορίζουν το κόσμο μας! Αι σιχτιρ!!! ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ!!!! Ξέρω τι λέω!!! Τώρα συγχίστηκα!!!! Κι αν είναι λάθος όλα αυτά που λέω οκ! Υποστηρίζω αυτό το λάθος μου! Δε την μπορώ τη μισή ζωή ρε παιδιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 13:53:19

1) " Μόνο όταν οι άνθρωποι μάθουν να λένε την αλήθεια γίνονται όμοιοι με τους Θεούς" ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

2) Τα παιδιά δεν ανήκουν ούτε στους ίδιους τους γονείς τους, υπό μια έννοια πολύ σοβαρή. Κανείς δεν ανήκει σε κανέναν! Όλοι οι άνδρες και όλες οι γυναίκες αυτού του κόσμου είναι πατεράδες και μανάδες ΟΛΩΝ των παιδιών του κόσμου και έχουν μερίδιο στη φροντίδα και ευημερία τους, υπό μια άλλη-εξίσου σοβαρότατη- έννοια, απόρροια της πρώτης...

3) Προτείνω να διαβάσετε το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλίο "Ο Διττός εαυτός και πώς λειτουργεί" (εκδ. ΕΣΟΠΤΡΟΝ) του δρ. Γκαρνιέ-Μαλλέ, για το πώς η σύγχρονη ασυμβίβαστη (και αιρετική για τους Επικυρίαρχους) Επιστήμη ανακαλύπτει ξανά μια ξεχασμένη ΑΛΗΘΕΙΑ με όλες τις απίθανες και ευεργετικές της συνέπειες για κάθε άνθρωπο χωριστά και όλους μαζί συνάμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 14:00:50

christos5d έγραψε:
1) " Μόνο όταν οι άνθρωποι μάθουν να λένε την αλήθεια γίνονται όμοιοι με τους Θεούς" ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

2) Τα παιδιά δεν ανήκουν ούτε στους ίδιους τους γονείς τους, υπό μια έννοια πολύ σοβαρή. Κανείς δεν ανήκει σε κανέναναν! Όλοι οι άνδρες και όλες οι γυναίκες αυτού του κόσμου είναι πατεράδες και μανάδες ΟΛΩΝ των παιδιών του κόσμου και έχουν μερίδιο στη φροντίδα και ευημερία τους, υπό μια άλλη-εξίσου σοβαρότατη- έννοια, απόρροια της πρώτης...
κλαπ! κλαπ! κλαπ! Συμφωνώ!!

3) Προτείνω να διαβάσετε το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλίο "Ο Διττός εαυτός και πώς λειτουργεί" (εκδ. ΕΣΟΠΤΡΟΝ) του δρ. Γκαρνιέ-Μαλλέ, για το πώς η σύγχρονη ασυμβίβαστη (και αιρετική για τους Επικυρίαρχους) Επιστήμη ανακαλύπτει ξανά μια ξεχασμένη ΑΛΗΘΕΙΑ με όλες τις απίθανες και ευεργετικές της συνέπειες για κάθε άνθρωπο χωριστά και όλους μαζί συνάμα!

Ωραίος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 14:50:47

maggisoula έγραψε:
Δε την μπορώ τη μισή ζωή ρε παιδιά!

Δεν την μπορω , Δεν την αντεχω , βουλιαζω , πνιγομαι , πεθαινω.

Θελω μια ζωη γεματη ερωτα πάθος , δεν με πειραζουν οι δυσκολίες θα πολεμησω αλλα Θεε μου δεν μπορω να ζησω χωρις συναισθημα ...

Δεν μπορω να βρω το κουμπακι που ειχα και οταν το παταγα γινομουνα δυνατη... γιατι εχω περασει μεγαλες και σοβαρες δυσκολιες στην ζωή μου.... και τωρα ενα ερειπιο μπροστα σε εναν μεγαλο ερωτα ...ουτε να τον χαρω μπορω ..ποναω ...αιμοραγω γαιτι μπροστα σάυτην την τοση μεγαλη αγαπη συνειδητοποιηθώ την μεγαλη δυστυχια του γαμου μου .

Δεν ξερω τελικα αν αυτος ο ερωτας ειναι Δωρο Θεου ή καταρα.... Σας ευχαριστω και πάλι για την παρεας σας.

Σας εχω μεγαλη αναγκη ,, μην μαφησετε μόνη σας παρακαλω ...:(
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 15:18:01

[youtube][/youtube]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 15:34:31

desper έγραψε:
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Είναι θεϊκό αυτό που βιώνεις
Μην αγχώνεσαι
Όλα καλά θα πάνε

:hhh: :hhh: :hhh:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 16:50:53

δεν σε αφήνουμε , παρα μόνο όταν εσύ το θελήσεις :)

Αυτό λέγεται φροντίδα , η φροντίδα είναι μέρος της Αγάπης και η Αγάπη δεν έχει ιδιοκτήτες.

Κανείς δεν είναι κανενός. Δεν μου αρέσουν οι εξουσίες. Αγαπώ.
Η ανησυχία οφείλεται στο κατα πόσο θρέφει τα ίδια αισθήματα το καινούργιο πρόσωπο. Και για να με αντιληφθείς, θα σου μιλήσω με ένα προσωπικό μου παράδειγμα. Η μαμά μου ήταν πολύ αφελής, δυστηχώς είχε κάποιο πρόβλημα εκ γενετής.Ο μπαμπάς μου την αγάπησε πολύ και προσπάθησε πάρα πολύ, κατά τις δυνάμεις του, να προσπαθήσει να αντιληφθεί αν τον αγαπούσε και αυτή. Η μαμά μου αγαπούσε μεν, αλλά η αγάπη της ήταν πολύ ψυχρη και δεν γινόταν αντιληπτή. Ήταν πάντα χλιαρή, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αγαπούσε, για τα δικά της δεδομένα αγαπούσε πολύ, αλλά για τους άλλους φαινόταν πάντα αδιάφορη. Ο μπαμπάς μου, δεν μπορούσε να αντιληφθει αυτό το πρόβλημα, νόμιζε οτι δεν τον αγαπούσε, δεν είχε και πολύ άδικο, βάση των συμπεριφορών της.Προσπάθουσε αλλά άρχισε να χάνει και τον ευατό του και η οικογένεια μας είχε φτάσει σε άθλιο σημείο. Τα οικονομικά μας ήταν άθλια και η ζωή μας χάλια.. Ήθελε να φύγει. Για να φύγει λοιπόν βρήκε μια άλλη γυναίκα και αγκιστρώθηκε επάνω της. Αυτό όμως είχε απαίσιες συνέπειες για εμάς τα παιδιά του. Μεγαλώσαμε χωρίς πατέρα και χωρίς μάνα , απο δω και απο κει.
Να ακολουθήσεις τα αισθηματα σου, αλλά να αναλογιστείς και τις συνέπειες. Να φύγεις από τον άντρα που δεν αγαπάς , γιατι αυτό, ο πρωτος που το αισθανεται και έχει αντίκτυπο στην ζωη του ειναι το παιδι σου. Να φύγετε λοιπόν απο κάτι που σας χαλά, αλλά ξεκινήστε πρώτα μόνοι σας. Σίγουρα δεν θα θέλεις να ακουσεις κάποτε απο το στόμα του παιδιου σου το ποσο επιπολαια το αναθρεψες. Να προχωρησεις αλλά οχι τυφλά, με σιγουρια , προσφέροντας ασφαλεια στο παιδι σου που ναι μεν δεν σου ανηκει και δεν του ανηκεις, αλλά δεν μπορείς να του φέρεσαι τελειως αυθορμητα . Το αυθορμητο δεν ειναι παντα το σωστο, το καλο.

Ξερετε δεν ειναι ομορφο σε μια κοινωνια του μελλοντος να μας περνουν τα παιδια μας , μακρια με την βια, γιατι κάποιος μας θεωρησε ανίκανους για την ανατροφη τους.
Θα επιστρεψω αργοτερα
Φιλια :cccvz:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nnan στις Δευ 17 Δεκ - 22:12:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 18:02:12

[quote="nnan"]δεν σε αφήνουμε , παρα μόνο όταν εσύ το θελήσεις :)


Για να φύγει λοιπόν βρήκε μια άλλη γυναίκα και αγκιστρώθηκε επάνω της. Αυτό όμως είχε απαίσιες συνέπειες για εμάς τα παιδιά του. Μεγαλώσαμε χωρίς πατέρα και χωρίς μάνα , απο δω και απο κει.
Να ακολουθήσεις τα αισθηματα σου, αλλά να αναλογιστείς και τις συνέπειες. Να φύγεις από τον άντρα που δεν αγαπάς , γιατι αυτό, ο πρωτος που το αισθανεται και έχει αντίκτυπο στην ζωη του ειναι το παιδι σου. Να φύγετε λοιπόν απο κάτι που σας χαλά, αλλά ξεκινήστε πρώτα μόνοι σας. Σίγουρα δεν θα θέλεις να ακουσεις κάποτε απο το στόμα του παιδιου σου το ποσο επιπολαια το αναθρεψες. Να προχωρησεις αλλά οχι τυφλά, με σιγουρια , προσφέροντας ασφαλεια στο παιδι σου που ναι μεν δεν σου ανηκει και δεν του ανηκεις, αλλά δεν μπορείς να του φέρεσαι τελειως αυθορμητα . Το αυθορμητο δεν ειναι παντα το σωστο, το καλο.


Όλοι λίγο-πολύ τα ίδια λέμε
ένα συν ένα = μηδέν; απαράδεκτο

Τότε τα παιδιά, σίγουρα το καταλαβαίνουν,
το αισθάνονται, αλλά δεν το λένε,
δεν ρωτάνε ποτέ τους γονείς, το γιατί

Αν ο αγαπημένος της, πρώτα απ όλα δέχεται το παιδί
και αν υπάρχει η οικονομική άνεση,
τότε, δεν πρέπει να συνεχίσει να μην ζει

Σκληρή η απόφαση, αλλά η ζωή συνεχίζεται


manolia, αν υπάρχουν οι προϋποθέσεις,
ούτε καν να το σκέφτεσαι
Μην χαραμίζεις τη ζωή σου και τον έρωτα σου,
είναι αμαρτία
ΠΡΟΧΩΡΑ


και όταν ένα συν ένα = ένα,
τότε χαίρεται η φύση

Το παιδί, σίγουρα όταν μεγαλώσει, θα καταλάβει

ΠΡΟΧΩΡΑ

Μακάρι τα πράγματα πάνε κατ' ευχήν,
με μεγάλη μου χαρά,
σοβαρολογώ,
Εγώ κουμπάρος

Είθε

ηλιος ηλιος ηλιος










[
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 22:10:30

Μα εγώ, εγώ με σένα
Θεέ μου γίνομαι κανένα

...

Μα μετά τον Ησαΐα
ένα κι ένα κάνουν τρία

τα υπόλοιπα είναι κουβέντες για το καφενείο. Δικές μας οι επιλογές , δικές μας και οι τύχες.

manolia, αυτά που είπα είναι τα προσωπικά μου πιστεύω. Δεν υποχρεώνω κανέναν σε αυτά.
Για μένα αυτός είναι ο Κόσμος της Δράσης -Αντίδρασης και της Επανάληψης και για να ξεφύγεις από αυτον, θα πρέπει πρώτα να περάσεις απο μέσα του.


Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 2012-08-26_225906

rrros
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 17 Δεκ - 23:49:19

Christos5d .... nnan .... θα συμφωνησω ως προς την ουσια αυτων που παραθετεται ....
Καμια ευτυχια δεν μπορει να χτιστει στα συντριμια της δυστηχιας των αλλων , και αυτο δεν αποτελει φιλοσοφικο θεωρημα , αλλα κοσμικο νομο .....
Κατα τα υπολοιπα οι οποιεσδηποτε συμβουλες και παροτρυνσεις ειναι ακυρες διοτι δεν ειναι αληθεις , για να ειναι αληθεις θα πρεπει να συμπεριληφθουν ολες οι συναισθηματικες νοτες που απαρτιζουν μια αναλογη ιστορια οπως αυτη της manolias , πραγμα που μονο εκεινη γνωριζει βασει της δικης της συνειδησης και σε συνδυασμο με την ψυχοσυναισθηματικη της δομη ....
Εχει η ιδια την αποκλειστικη ευθυνη και το γνωριζει , οσο και να προσπαθει να βρει το αλλοθι και την λυτρωση μεσα απο τους αλλους, στο τελος θα αναγκαστει να αποφασισει αναλογα και με ολα τα υλικα που εμπεριεχει η '' ταυτοτητα '' της ..... ετσι εξελισσεται....
magisoula φυσικα και η ψυχιατρικη ειναι ψευδοεπιστημη και ο λογος ειναι απλος .
Δεν μπωρεις να θεραπευσης κατι που δεν κατανοεις πως λειτουργει , και η αυτη επιστημη δεν γνωριζει ουτε πως λειτουργει ο εγκεφαλος αλλα ουτε και το τελικο του προιον, ο νους , η σκεψη , η συνειδηση , τα ονειρα , η ευφυια , και γενικα ολες οι νοητικες λειτουργειες , καλα καλα δεν γνωριζει την συνδεσμολογια μεμονομενων αισθητικων αναφορων απο διαφορα κεντρα του εγκεφαλου ως ενα ενιαιο αποτελεσμα αντιληψης του κοσμου , το μονο που γνωριζει ειναι ορισμενες χημικες ουσιες που ''ρυθμιζουν'' - '' μπλοκαρουν'' κατασταλτικα ορισμενες εγκεφαλικες περιοχες ....
Ειδα καπου ενα ρεπορταζ για μερικους στρατιωτες που ειχαν υποστει ενα ειδος ψυχικου κλονισμου με σπασμους των ακρων μετα απο μαχες και οι ψυχιατροι τους πλακωσαν στα χαπια και τα ηλεκτροσοκ χωρις φυσικα αποτελεσμα ως συνηθως , μαλλον τους χειροτερεψαν , παλι ως συνηθως , ωσπου ενας ψυχιατρος που καλεστηκε να βοηθηση απλως τους αγκαλιαζε και τους μιλουσε και φυσικα σε μερικες εβδομαδες εγιναν εντελως καλα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 5:55:26

emmanouil εμίλησες πολύ σοφά για μένα, σε ευχαριστώ

manolia, σου αφιερώνω και εγώ αυτά τα λόγια τους
Του emmanouil και του christos5d http://www.aoratos-naos.com/t2233-topic#13254

hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 8:39:46

Καλημερα και Ευχαριστώ ευχαριστώ ευχαριστώ...όλους σας

nnan...''Να ακολουθήσεις τα αισθήματα σου, αλλά να αναλογιστείς και τις συνέπειες.''
Ειναι μεγαλες καλε μου φιλε και δυστυχως την πληρωνουν τα παιδια.

Αυτά που έγραψες την προσωπική σου εμπειρία.. ευχαριστώ που τα μοιράστηκες.

Ειστε οι καλύτεροι μου φιλοι - συμβουλάτορες .Μαθαινω απο σας πολλα .

επιστρεφω σε λιγο ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manolia




Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 19

Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 12:30:49

Εγω εχω μια κορη και ο ανθρωπος μου αλλες δυο ...

3 παιδιά θα πρεπει να χασουν τη γη κατω απο τα πόδια τους για να την βρουμε εμεις... Γιατι κακα τα ψεμματα κανενα διαζυγιο δεν ειναι ευκολο.. Καυγαδες ο συζυγος μου καυγαδες και η η συζυγος απο την αλλη πλευρα ..... και σιγουρα θα εμπλακουν και αυτα για να μπορεσει ο συζυγος ή συζυγος να μας ''γυρισουν'' πισω ...

Τον αγαπαω και με αγαπαει μπορω να του προσφερω τα πάντα απλόχερα στα χερια του νιωθω ζωντανη νιωθω γυναικα στα χερια μου νιωθει ζωντανος νιωθει αντρας ... ΝΑΙ ειναι αμαρτια να μην μπορεσουμε να γερασουμε μαζι , να μην φροντιζει ο ενας τον αλλον...αλλα νιωθω οτι ειναι εγκλημα να κανουμε αυτο στα παιδια.

Τα παιδια καταλαβαινουν αν δεν αγαπιουντε οι γονεις αλλα και εγω επειδη ειμαι παιδι χωρισμένων γονιων σε μεγαλη ηλικια στα 21 μου χρονια χωρισαν ...μου κακοφανηκε πόσο μαλλον σε μικρη ηλικια ....

Μπρος γκρεμος και πίσω ρεμα...

Τον αγαπαω τόοοοσο πολύ ομως βρε παιδια μακαρι να μπορουσατε να μας βλεπατε .... πραγματικα θα καταλαβενατε πολλα.


Ευχαριστω που με ακουσατε ... δεν θα σταματησω να σας ευχαριστω που υπαρχετε στην ζωη μου , που μοιραζομαι μαζι σας τις σκεψεις μου και τους προβληματισμους μου Σας ευχαριστω πολύ . Μακαρι να μπορουσαμε να γνωριστουμε και απο κοντα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 13:25:18

Καλή μου Manolia καλημέρα και από εμένα. Για το όσα εγράφησαν δε χρειάζεται να πάρω μέρος στη συζήτηση… , έχεις πάρει την απόφασή σου. Θα ήθέλα μόνο να σε παρακαλέσω ένα πράγμα, ΝΑ ΜΗ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, για τους άντρες της ζωής σου ήταν επιλογές που έγιναν μα για την δική σου ύπαρξη είναι Δια-φορετικά.


Μείνε γαντζωμένη με το καλύτερο μέρος σου, τη ψυχή σου. Η τρυφερή
σου γυναικεία αίσθηση θα σε βοηθήσει, έχεις και κάτι ακόμα τα παιδία, γίνε και εσύ ένα μαζί τους και ξέχνα τους φόβους σου, κράτα γερά τον εσωτερικό κόσμο υγιή. Όλα ο χρόνος τα φέρνει και όλα εκείνος τα παίρνει είτε είναι εραστές είτε άνδρες είτε παιδιά είτε γονείς.


Έχεις κερδίσει μια μάχη, τη μάχη της ολικής σου επαναφοράς σε ανεξάρτητη οντότητα, αν δε το έχεις καταλάβει έχεις κερδίσει και τον πόλεμο σου.


Μη χάνεσαι καλή μου Manolia από τον κόσμο που σε έχει ανάγκη…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 14:33:33

manolia, υπάρχουν κάποια κτήρια που θεωρούνται κατεδαφιστέα και κάποια που αναπαλαιώνονται.
Εσύ θα κρίνεις τις εξελίξεις στην ζωή σου, που ευτυχώς .. για μένα πάντα, δεν είναι Αιώνια.
Δεν γνωρίζω οι άλλοι τι πιστεύουν. νανα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου    Ψαχνω την  δυναμη να μην ποναει η καρδια μου  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 18 Δεκ - 16:07:38

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ψαχνω την δυναμη να μην ποναει η καρδια μου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Η καρδιά ...
» καρδιά
» Ξύλινη καρδιά._
» ΖΕΙΜΠΕΚΙΚΟ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!
» Η καρδιά των παιδιών.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΓΙΑ Ο,ΤΙ (ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΩΝ) ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ...-
Μετάβαση σε: