H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ?

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 44
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ?   Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Icon_minitimeΔευ 28 Νοε - 11:12:25

Πάντα είχα μια απορία .Μια ψυχή πως επιλέγει να μπει σε ένα σώμα ? Τι είναι αυτό νπου την κάνει να επιλέξει ένα όμορφο σώμα ή ένα άσχημο σώμα ακόμα ένα άρρωστο σώμα ?
Βλέπω παίδια με νοητική υστέρηση, το οποίο τυνχάνει να γνωρίζω ένα το οποίο το αγαπώ πολύ !!!! Το κοιτάζω και ρωτάω μέσα του τι σκοπό εκπληρώνει, μάθημα ίσως για τους οικίους του αφού αυτοί έχουν την ευθήνη για αυτό , και ίσως ανάλογα πως πράτουν για το παιδί μέσα απο την καρδιά τους , να μαθαίνουν μέσα απο αυτό την αγάπη για το κάθε τι . Επειδη ο νούς συμπορεύται με την ψυχή και ίσως νούς να μήν πράτει όπως του έμαθαν αλλά με γνώσεις που είχε απο πρίν σαν να λέμε πως η ψυχή νίκησε τον νού και λειτουργει αυθεντικά και αυτό είναι ένα δείγμα για τους οικίους του. Νομίζω για αυτό ρωτάω.
Λέμε ότι ανάλογα με την σκέψη και την πεποίθηση που έχεις για σένα αποτυπώνεται στο σώμα σου , αν πχ έχω την πεποίθηση ότι είμαι όμορφος γίνομαι όμορφος επειδή αυτό πιστεύω , ή αν μου λένε πως είμαι έξυπνος πιστεύω και είμαι έξυπνος. Ανάλογα με την πίστη του καθενός και την πεποίθηση φτιάχνουμε εμάς !. Τώρα αν μια ψυχή που ήταν σε ενα όμορφο και υγιές σώμα και μπήκε σε ένα σώμα το οποίο του έμαθαν με τον έλεγχο του νού να είναι 'άσχημο' η ψυχή μάλλον αισθάνεται άσχημα και ό νούς αφού διαχειρίζαιτε τα αισθήματα τα παρερμηνεύει και βγάζει έναν κακό χαρακτήρα και η ψυχη νιώθει εγκλωβισμένη. Θέλει να βρεί τον τρόπο να εκφράσει αυτά που νιώθει για να λυτρωθεί χωρίς την πικριά παρα μόνο να δεχθει ο νούς αυτό που βλέπει να τον αγκαλιάσει ! Πάλι νομίζω
Ίσως πάλι να έχουμε το σώμα που είχαμε και πρίν χιλιάδες χρόναι και να ήρθαμε εδώ στο τώρα γαι να κάνουμε κάτι καλό για όλους !Μετά απο τόσες ας πούμε αποστολές και κακουχίες.
Μέ την φαντασία μου ας πούμε πρίν πάνε οι ψυχές να εκτελέσουν μια αποστολή επειδη (έτσι το βλέπω για αποστολή πρόκειται) είναι σε ένα μέρος που φαντάζομαι πάλι σαν την αγκαλιά του Θεού εκείνου που θέλει να κερδίσει η ψυχή με όποιο σώμα επιλέξει γαι να γίνει φώς , και να πάει και σε άλλα σύμπαντα για να βοηθήσει , όπως κάποιες μορφές Ανθρώπων ήρθαν και βοήθησαν εδώ .
Πάντως η ψυχή είναι η κινητήριος δύναμη για όλα ευτηχώς άρχισα να την ακούω ξέρει τόσα!!!
Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 894006417 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 894006417 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 1059784619 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 1059784619 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ?   Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Icon_minitimeΔευ 28 Νοε - 15:06:52

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 44
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ?   Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? Icon_minitimeΔευ 28 Νοε - 20:27:30

Ευχαριστώ .Ilia Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 2645610321 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 894006417 Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ? 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως επιλέγει μια ψυχή ενα σώμα ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ.-
Μετάβαση σε: