H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Ωχ ωχχχ!

Πήγαινε κάτω 
+7
βαγγελης1234
georgp
elgr
lordos
marilena
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
maggisoula
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 20:57:54

Για άλλη μια φορά, σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 20:59:23

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 2 Φεβ - 21:02:29

Σας παρακαλώ, τραβήξτε την κουρτίνα. Ανοίξτε τα παραθυρόφυλλα της Ιστορίας μας, να περάσει μέσα ο ήλιος. Σπάστε τις αμπάρες, κόψτε τα σκοινιά, διαρρήξτε τις μπουκαπόρτες, τινάξτε τα παλιά σκεπάσματα, φωνάξτε επιτέλους την αλήθεια, έρχονται χρόνια βαριά, έρχονται χρόνια κατακόκκινα, όχι από σημαίες και τοματοχυμούς, αλλά από αίμα.

Σας παρακαλώ, ξυπνήστε, δεν.....
πάει άλλο, φτάνει πια, ο δρόμος τελειώνει, η πατρίδα τελειώνει, το όνειρο τελειώνει, όλα πάνε προς το τέλος, το χιόνι βρωμίστηκε από τα πατήματά τους, ο αέρας μολύνθηκε απ' την ανάσα τους, τα λόγια γίνονται σφικτήρες και πνίγουν το μυαλό, οι σκέψεις ταξιδεύουν σαν τραυματισμένες καρακάξες σ ένα άδειο τοπίο...

Σας παρακαλώ, κρατήστε όρθιες τις ιδέες, μην παραδίδεστε στις εικόνες, σταθείτε απέναντι από το ύποπτο ρεύμα, μην αφήνετε να περπατήσει στο σώμα σας το τρεμούλιασμα του πανικού, μην αποχωρείτε, μην φεύγετε, μην αραιώνετε τις γραμμές, πρέπει να είμαστε όλοι εδώ, πρέπει να γίνουμε όλοι μαζί Κάτι Μεγάλο, πρέπει και πρέπει και πρέπει...

Σας παρακαλώ, μην ξεγελάτε το θυμό σας με υποψίες συμβιβασμού, μην ανατρέπετε την αγανάκτηση σας, μην προδίδετε το πρώτο βήμα της άνοιξης, μην διστάζετε, κρατηθείτε όρθιοι, το κύμα θα περάσει, η μπόρα θα καταντήσει ψιλοβρόχι αν εμείς περάσουμε από μέσα της μ’ ένα λοστό στο βλέμμα κι ένα σκληρό χαμόγελο στο ξεραμένο στόμα μας…

Σας παρακαλώ, δεν έχετε το δικαίωμα να σταματήσετε να σκέφτεστε! Μας κοιτάζουν από το συμπαντικό θεωρείο τους οι Αγέννητοι Έλληνες! Ζητάνε μια καθαρή χώρα να γεννηθούν κι ένα ζωντανό τοπίο να μεγαλώσουν. Ζητάνε μια σπίθα αγάπης να φωτίσει τον καινούργιο δρόμο τους. Αλλιώς, αν δεν τους πείσουμε, δεν θα κατεβούν, θα ορφανέψει ο τόπος μας, θα αρχίσει να σβήνεται από το χάρτη του κόσμου, μην το επιτρέψετε αυτό…

Σας παρακαλώ, δεν έχω άλλη δύναμη να φωνάξω, τόσα χρόνια, σέρνω κι εγώ την ταπεινή μου φωνή σ όλους τους τόνους, δεν έχω άλλες κοφτερές λέξεις να τινάξω στον άνεμο, να σας βρουν κατακούτελα, είμαι κι εγώ ένας από σας, φταίω για πάρα πολλά, όμως το παιδί που διανυκτερεύει μέσα μου, δεν θα γιορτάσει πια, κανείς δεν του κάνει ένα δώρο, το ίδιο κι εσείς νιώθετε το ξέρω, το βλέπετε, αρνούμαι ακόμα και να παίξω με τις λέξεις μου.
Δεν μου φτάνουν πλέον τα ποιήματα, τα λόγια μας βαρύνανε σαν τις ψυχές μας, όχι, μην αφήσουμε να κλείσει η πόρτα…

Σας παρακαλώ, μην αφήσουμε να μπει ο δικός μας θάνατος ανάμεσά μας, δικάστε τους μέσα σας πρώτα, εις θάνατον, εις θάνατον, εις θάνατον, όλοι τους, όλοι όσοι μας πούλησαν, μας πρόδωσαν, μας ξευτέλισαν, μας γονάτισαν, μας απέσυραν στις γωνιές της αγωνίας, εις θάνατον σας παρακαλώ, όλοι τους λοιπόν…

Σας παρακαλώ, δεν έχω πρόσκληση, δεν έχω πρόκληση, δεν χτυπάω κανένα κουδούνι, κανένα καμπανάκι, οι καμπάνες σιγούν σ’ όλη τη χώρα, οι ποιητές μου βουρκώνουν από τα βάθη της ιστορίας μας, οι παππούδες κι οι γιαγιάδες μας, μας τραβάνε το αυτί αυστηρά, δεν μπορεί να μην το βλέπετε, δεν μπορεί να πέσατε όλες κι όλοι, Αδελφές κι Αδελφοί μου, σε μαύρη νάρκη, σε ύπουλο ύπνο, σε βαριά αφασία, δεν μπορεί, δεν είναι δυνατόν να πηγαίνετε αμίλητοι με σκυφτό το κεφάλι προς το τέλος του δρόμου...

Σας παρακαλώ, μέσα σας τουλάχιστον, κρεμάστε τους, τουφεκίστε τους, κόψτε τους τις γλώσσες, πετάξτε τα κεφάλια τους στο βάραθρο, διαλύστε τα ίχνη τους στον καραβοριά…

Σας παρακαλώ, δεν έχουμε τίποτε να σώσουμε πια, παρά μόνο Εμάς. Κι αυτό είναι πάρα πολύ…

Σας παρακαλώ, ακούστε με, σας μιλά ο τελευταίος των τελευταίων ανάμεσά σας, με λόγια απλά, δίχως στολίδια, όμως η βαριά ευθύνη μας, ας βγει στον ελεύθερο αγέρα. Ο αγέρας αυτός είναι δικός μας, ακόμη… Ανεβείτε μέσα του και πετάξτε ψηλά, πιο ψηλά κι απ’ το φόβο, πιο ψηλά κι από το θάνατο...

Σας παρακαλώ, ακούστε με...

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ   ΙΑΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ   2012




Και αυτό συνέβη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 10:50:50

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 A421b735959ba50c05dd63bcb89f13d3_XL

Σε αδιέξοδο οι συζητήσεις της Ελλάδος με την Γερμανία σχετικά με το χρέος μετά την συνάντηση του Βαρουφάκη με τον Σόιμπλε...

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιάνη Βαρουφάκη:
 
«Δεν καταλήξαμε σε μια συμφωνία. Δεν συμφωνήσαμε καν ότι διαφωνούμε».
 
Ενώ ο Σόιμπλε ξεκινώντας την ομιλία του ανέφερε: «Συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε».
 
Συνεχίζοντας ο Βρουφάκης είπε:
«Συμφωνήσαμε να υπάρξουν διαβουλεύσεις ως εταίροι. Για μια λύση που θα βάλει στο πηδάλιο το συμφέρον της Ευρώπης. Δεν συζητήσαμε για το χρέος, αλλά θέσαμε το πλαίσιο για συζητήσεις.
 
Είναι πολύ σημαντικό να βάλουμε ένα τέλος στην ελληνική κρίση. Είναι σημαντικό να βάλουμε ένα τέλος σε αυτή την απαξίωση της χώρας και είμαι σίγουρος ότι στη Γερμανία το συμμερίζονται αυτό.
 
Φαίνεται πως κάποιες φορές η λύση μπορεί να είναι κάτι πιο δύσκολο. Στο πλαίσιο των επισκέψεών μου είχα στο νου την ενότητα της Ευρώπης.
 
Η κυβέρνησή μας δεν θα σταματήσει μπροστά σε τίποτα προκειμένου να σταματήσει τη σπατάλη και τη φοροδιαφυγή, αλλά και σε επίπεδο πολιτικών που υπονομεύουν το ήθος».




«Ζητάμε λίγο χρόνο για να παρουσιάσουμε τις προτάσεις μας»


«Η κυβέρνησή μας δεν σταματά μπροστά σε τίποτα» ήταν η απάντηση του Γιάννη Βαρουφάκη στον γερμανό ομόλογό του Βόλφγκανγκ Σόιμπλε, ο οποίος παρέμεινε αμετακίνητος στα βροντερά «όχι» της γερμανικής κυβέρνησης. «Οι Έλληνες θέλουν να τελειώσει αυτή η ταπείνωση», τόνισε ο έλληνας υπουργός Οικονομικών στις κοινές δηλώσεις του με κ. Σόιμπλε μετά την συνάντηση των δύο αντρών στο Βερολίνο.

«Δεν καταλήξαμε σε μια συμφωνία, δεν συμφωνήσαμε καν ότι διαφωνούμε», επισήμανε ο κ. Βαρουφάκης, και ζήτησε λίγο χρόνο ώστε η ελληνική κυβέρνηση να παρουσιάσει στους εταίρους της συνεκτικές προτάσεις. «Το μήνυμά μου στην Γερμανία είναι ότι μπορείτε από εμάς να περιμένετε μία φρενίτιδα λογικής. Θέλουμε χρόνο για να παρουσιάσουμε τις θέσεις μας και ένα πρόγραμμα γέφυρα», είπε, μεταξύ άλλων.

Όπως ανέφερε ο υπουργός Οικονομικών, στη συνάντηση τέθηκε το πλαίσιο για διαβουλεύσεις μεταξύ των δύο πλευρών και το πλαίσιο «που θα βάλει τέλος σε μια κρίση που μοιάζει να μην τελειώνει ποτέ». «Να δοθεί ένα τέλος στην αέναη κρίση που ξεκίνησε στην Ελλάδα και διοχετεύθηκε στην Ευρώπη», σημείωσε ο κ. Βαρουφάκης. «Οι συμπατριώτες μου δεν περιμένουν τίποτα άλλο παρά αξιοπρέπεια», ανέφερε.

Ο έλληνας ΥΠΟΙΚ, δεσμεύτηκε ότι η ελληνική κυβέρνηση δεν θα υπερασπιστεί μόνο τα συμφέροντα του μέσου Έλληνα αλλά και αυτά του μέσου Ευρωπαίου, σημείωσε, ωστόσο, πως «πρέπει να σεβαστούμε τις υπάρχουσες συμφωνίες χωρίς να σπάσουμε το εύθραυστο λουρί της δημοκρατίας».

«Το μήνυμά μου προς το λαό της Γερμανίας είναι η σθεναρή μας δέσμευση να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Οι δεσμοί που δένουν τα έθνη μας είναι βαθείς», επισήμανε, και συμπλήρωσε: «Πρέπει να σεβαστούμε τις συνθήκες και τις συμφωνίες της ΕΕ, δίχως να συνθλίψουμε το ευαίσθητο άνθος της Δημοκρατίας».

«Οι Γερμανοί είναι ένας λαός που μπορεί να μας καταλάβει καλύτερα από όλους τους λαούς της Ευρώπης», υπογράμμισε ο κ. Βαρουφάκης και αναφέρθηκε στην άνοδο του Ναζισμού στην Ελλάδα. «Ο Ναζισμός σήκωσε το κεφάλι στην Ελλάδα και θέλουμε στο πλευρό μας τον γερμανικό λαό», σημείωσε.

«Η κυβέρνηση εξελέγη με συγκεκριμένη εντολή. Η άποψή μας ήταν ότι οι εταίροι μας είχαν δώσει υπερβολικά πολλά χρήματα, αλλά τα περισσότερα εξυπηρέτησαν μη βιώσιμο χρέος. Πρότασή μας είναι να υπάρξει ένα πρόγραμμα γεφύρωσης που θα μας δώσει χρόνο. Θα θέλαμε να το ονομάσουμε αυτό μια νέα συμφωνία μεταξύ της Ελλάδας και της Ευρώπης του ΔΝΤ και της ΕΚΤ.», τόνισε ο κ. Βαρουφάκης.

Και επισήμανε: «Ας είμαστε σαφής, θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας για να αποφύγουμε οποιαδήποτε χρεοκοπία και δεν έχω αμφιβολία ότι θα βγει από το γήπεδο αυτή η λέξη. Συζητήσαμε το εξής: Επισήμως δεν έχει διεξαχθεί η ορκωμοσία μας, δεν είχαμε την ευκαιρία να προτάσεις μας στο ελληνικό Κοινοβούλιο.»



Γεια σου ρε Γιάνη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 11:21:53

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 11:48:14

κλαπ! κλαπ! κλαπ! κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 11:48:56

Κωνσταντοπούλου: Με εντολή Σαμαρά δεν ελέγχθηκε η λίστα Λαγκάρντ


Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Merkel-lagard-paradrasi-650x400



Στα 22 δισ. ευρώ ανέρχονται τα ποσά των εμβασμάτων στο εξωτερικό που δεν μπορούν δικαιολογηθούν κατά την τριετία 2008-2011. Οι έλεγχοι έγιναν σε 54.000 εμβάσματα με την ευθύνη της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων και το σύνολό τους εκτιμάται στα 54 δισ. ευρώ.

Για τα στοιχεία αυτά ενημέρωσε ο ειδικός γραμματέας του ΣΔΟΕ, Στέλιος Στασινόπουλους, την Επιτροπή Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής. Μετά τη συνεδρίαση της Επιτροπής, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, ανέφερε σε ανακοίνωσή της ότι ο πρωθυπουργός έδωσε εντολή στον Στ. Στασινόπουλο να μην ελέγξει τους καταθέτες της λίστας Λαγκάρντ. Σημειώνεται ότι μόλις 266 ονόματα από τα 1.700 που περιλαμβάνει η λίστα ελέγχονται από το ΣΔΟΕ.
Για την πορεία του ελέγχου των 54.000 εμβασμάτων της τριετίας 2008-2011, ο ειδικός γραμματέας του ΣΔΟΕ Στέλιος Στασινόπουλος ρωτήθηκε από μέλη της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, αλλά όπως ενημερώθηκαν οι βουλευτές την ευθύνη του ελέγχου δεν την έχει πλέον το ΣΔΟΕ.
Ως εκ τούτου η Επιτροπή θα εξετάσει το επόμενο διάστημα να καλέσει σε ακρόαση τον επικεφαλής της ΓΓΔΕ Χάρη Θεοχάρη.
Ωστόσο ο Σ. Στασινόπουλος ανέφερε πως 54 χιλιάδες Έλληνες κατά την τριετία 2008-2011 είχαν εμβάσματα στο εξωτερικό συνολικού ύψους σχεδόν 54 δισ. ευρώ, εκ των οποίων σύμφωνα με πρώτους υπολογισμούς τα 22 δισ. φαίνεται να μην «δικαιολογούνται» από τα εισοδήματα των φυσικών προσώπων που έστειλαν χρήματα εκτός συνόρων κατά την επίμαχη περίοδο.
Στα επικριτικά σχόλια μελών της Επιτροπής για βραδύτητα με την οποία προχωρούν οι έλεγχοι των καταθετών της λίστας Λαγκάρντ, ο Σ. Στασινόπουλος απάντησε πως το ΣΔΟΕ κάνει καλά τη δουλειά του και σημείωσε ενδεικτικά ότι υπάρχουν 300 εκατομμύρια ευρώ προσδοκώμενα από φυσικά πρόσωπα, και πολλαπλάσια αυτών από επιχειρήσεις, ως αποτέλεσμα των ελέγχων που έχουν διενεργηθεί.
Κωνσταντοπούλου: Εντολή Σαμαρά να μην ελέχθούν οι καταθέτες της λίστας
«Προφανώς ο κ. Σαμαράς πιστεύει ότι «λεφτά υπάρχουν» και γι” αυτό η εντολή του προς τον επικεφαλής του ΣΔΟΕ κ. Στασινόπουλο, προσωπική επιλογή του Πρωθυπουργού για τη θέση αυτή, είναι να μην ελέγξει τους καταθέτες της λίστας Λαγκάρντ», σημείωσε σε ανακοίνωσή της η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Ζωή Κωνσταντοπούλου μετά την συνεδρίαση της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας στη Βουλή.
Όπως τόνισε η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ: «Μόνο έτσι εξηγείται το γεγονός ότι την ίδια στιγμή που ο κ. Σαμαράς κομπορρημονεί στην Ευρώπη περί πρωτογενούς πλεονάσματος, ο επικεφαλής του ΣΔΟΕ, που από τις 4/10/2012 δεσμεύεται από κατεπείγουσα παραγγελία των Οικονομικών Εισαγγελέων για έλεγχο του συνόλου της λίστας Λαγκάρντ, ομολογεί ότι, από τις 2.062 καρτέλες της λίστας, που περιέχουν πολλαπλάσιους δικαιούχους και συνδεδεμένα πρόσωπα και εταιρίες, το ΣΔΟΕ έχει ολοκληρώσει τον έλεγχο μόλις 6 προσώπων, συμπεριλαμβανομένων των 4 συγγενών Παπακωνσταντίνου. Και αυτό, ενώ εδώ και 15,5 μήνες έχει παραλάβει τη λίστα από τον ίδιο τον Πρωθυπουργό, στον οποίο την απέστειλε ως «προσωπικό-εμπιστευτικό» στοιχείο ο κ. Βενιζέλος, αφού την κράτησε στην τσέπη του επί ακόμη 15 μήνες, ενώ προηγουμένως την παρέλαβε από τον κ. Διώτη, ο οποίος την είχε παραλάβει από τον κ. Παπακωνσταντίνου, οι οποίοι επίσης έθαψαν τη λίστα επί μήνες».
Αναφερόμενη στην του ομιλία του πρωθυπουργού ως προεδρεύοντος της ΕΕ, η Ζ. Κωνσταντοπούλου πρόσθεσε ότι «απέκρυψε ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα που εξακολουθεί να μην έχει εισπράξει ούτε ένα ευρώ από τη λίστα Λαγκάρντ, αλλά αντίθετα χαρίζει φόρους, Τράπεζες, Δημόσιες Επιχειρήσεις, δημόσιες συχνότητες και κυβερνητικές θέσεις σε πρόσωπα που θα έπρεπε να ελέγχονται φορολογικά για τις καταθέσεις ή το ρόλο τους σε σχέση με τη λίστα Λαγκάρντ».
Τέλος, σημείωσε πως «στο «success story» των φορολογικών επιδρομών στους αδυνάτους και του κλεισίματος του ματιού στου «ημετέρους» εργολάβους, καναλάρχες, τραπεζίτες και κομματικούς επιτετραμμένους, ο κ. Σαμαράς μπορεί να προσθέσει ότι πέτυχε να εγγραφεί σε περίοπτη θέση στη λίστα των πολιτικών που εξασφαλίζουν ασυλία, ατιμωρησία και προστασία από κάθε είδους λογοδοσία σε εκείνους που έβλαψαν το δημόσιο συμφέρον και καραδολίευσαν την φορολογική αξίωση της πολιτείας. Επαξίως, λοιπόν, συγκατοικεί με τον κ. Βενιζέλο σε αυτή τη συγκυβέρνηση του αίσχους. Ωστόσο, η επιζήμια για το δημόσιο συμφέρον διακυβέρνησή του αποτελεί τρανή απόδειξη ότι υπάρχουν αυτουργοί της δημιουργίας και της διόγκωσης του δημοσίου χρέους, το οποίο δεν μπορεί να μετακυλίεται στις πλάτες της κοινωνίας και των νεότερων γενεών. Αυτοί που αντιμετωπίζουν το Δημόσιο ως τσιφλίκι τους, να αναλάβουν να πληρώσουν και τα σπασμένα της ζημιογόνου συμπεριφοράς τους από θέσεις εξουσίας και ευθύνης».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 12:01:38

Ένα συγκινητικό κείμενο, αλλά και μια αποκάλυψη από τον Γιάννη Βαρουφάκη στον προσωπικό του ιστότοπο με τίτλο: Αντί υπόσχεσης, αντί ευχαριστιών..
 
«Πριν μερικές μέρες μου πήρε συνέντευξη δημοσιογράφος από την Ισπανία συνοδευόμενη, ως συνηθίζεται, από έλληνα βοηθό.
Εκείνος σε όλη την διάρκεια της συνέντευξης δεν είπε κουβέντα αλλά πρόσεχε όλο ένταση και ενδιαφέρον. Στο τέλος, όταν χαιρετιόμασταν με την δημοσιογράφο, ο βοηθός της της ζήτησε στα ισπανικά συγγνώμη που θα μου μιλούσε στα ελληνικά. Τότε με πλησίασε, μου έπιασε και τα δύο χέρια.

Τα μάτια του κοκκίνισαν πρώτα αρκετά πριν κυλήσει το πρώτο δάκρυ. Η φωνή του έτρεμε καθώς μου εξηγούσε ότι ήταν άστεγος, πρώην καθηγητής ξένων γλωσσών που τα έχασε όλα και που πασχίζει νύχτα-μέρα να μην δείχνει άστεγος. Που βλέπει το παιδί του μια φορά το μήνα αλλά μόνο όταν έχει καταφέρει να πλυθεί και να φαίνεται «κανονικός», κάνοντας δουλειές του ποδαριού όπως το να συνοδεύει ξένους ανταποκριτές.

Έκλεισε με τα εξής λόγια: «Δεν σας ζητώ να κάνετε κάτι για μένα. Εγώ τελείωσα. Σας ζητώ να κάνετε ό,τι μπορείτε για εκείνους που δεν έχουν πέσει ακόμα εδώ που είμαι εγώ μέσα από τις χαραμάδες της κοινωνίας.»

Καθώς αργότερα θα μπαίνω στο Υπουργείο Οικονομικών θα σκέφτομαι τα λόγια αυτά. Ούτε τα spreads, ούτε τα έντοκα, ούτε τα προσυμφωνηθέντα. Αυτά τα λόγια θα σκέφτομαι…».
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 12:05:05

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Tromaktiko2924Υποστηρικτές του γερμανικού αριστερού κόμματος... «Die Linke» συγκεντρώθηκαν έξω από το υπουργείο Οικονομικών στο Βερολίνο για να διαδηλώσουν κατά των μέτρων λιτότητας και να δηλώσουν την αλληλεγγύη τους στον Γιάνη Βαρουφάκη.

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 050215152558_8822

Και όλα αυτά ενώ μέσα στο κτίριο βρισκόταν σε εξέλιξη η συνάντηση του Βαρουφάκη με τον Σόιμπλε.

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 050215152559_9914

Τα μέλη του κόμματος κρατούσαν πλακάτ που έγραφαν «Ξεκινάμε από την Ελλάδα, αλλάζουμε την Ευρώπη» και«Έλληνες συγγνώμη για την κυβέρνηση μας».

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 050215152600_0647

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 050215152601_1381

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 050215152602_2223
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 12:14:49

«Όχι» στον εκφοβισμό των Ευρωπαίων είπαν χιλιάδες άνθρωποι, που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα το οποίο έγινε μέσω των social media για να εκφράσουν την υποστήριξη τους στη διαπραγματευτική προσπάθεια της Κυβέρνησης.
Την ώρα που βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη η σκληρή δοκιμασία της ελληνικής αντιπροσωπείας να πείσει τους Ευρωπαίους εταίρους μας για την ανάγκη ελάφρυνσης του χρέους μέσω ενός νέου προγράμματος, πλήθος κόσμου βγήκε στους δρόμους της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης, της Πάτρας και άλλων μεγαλουπόλεων για να εκφράσει την υποστήριξή του στη διαπραγματευτική προσπάθεια της Κυβέρνησης.
«Πάνω από τις στατιστικές και τους δείκτες της οικονομίας, πρέπει να βρεθεί ο Ελληνικός λαός και το αίτημά του για ανεξαρτησία, δημοκρατία, δικαιοσύνη και αξιοπρέπεια, αρχές που υποτίθεται πως είναι αυτονόητες αλλά και επιβεβλημένες στην Ευρώπη του Πολιτισμού», σημείωναν οι διοργανωτές του συλλαλητηρίου μέσω του Facebook.


Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 C84c8b03-e8e7-4b23-9a0f-04db9952022a
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 12:16:09

Λίγη ώρα μετά την κοινή συνέντευξη τύπου του Έλληνα υπουργού Οικονομικών Γ.Βαρουφάκη με τον γερμανό ομόλογο του Β.Σόιμπλε, όπου οι δυό τους συμφώνησαν ότι διαφωνούν, ο Έλληνας πρωθυπουργός Α.Τσίπρας έστειλε νέο μήνυμα στους εταίρους από την ελληνική Βουλή.
Μιλώντας στην Κοινοβουλευτική Ομάδα του κόμματος του, ο κ.Τσίπρας διαβεβαίωσε ότι η νέα ελληνική κυβέρνηση θα διαπραγματευτεί σκληρά και θα βάλει τέλος στην τρόικα και τις πολιτικές της.
«Η νέα κυβέρνηση θα παρουσιάσει τον δικό της οδικό άξονα, το δικό της πρόγραμμα για έξοδο από την κρίση» τόνισε ο Έλληνας πρωθυπουργός, κάνοντας έναν απολογισμό των πρώτων ημερών και των πρώτων επαφών της κυβέρνησης του.
«Η Ελλάδα έχει ξεκάθαρη θέση, έχει την δική της διαπραγματευτική ισχύ. Σε μια εβδομάδα καταφέραμε  να αλλάξουμε την ατζέντα της συζήτησης στην Ευρώπη.Η Ελλάδα έγινε σημείο αναφοράς σε όλο τον κόσμο» υπογράμμισε ο κ.Τσίπρας, τονίζοντας την ανάγκη να ανοίξει επιτέλους η συζήτηση για ανάπτυξη και όχι μόνο για λιτότητα, όπως συνέβαινε μέχρι τώρα.
«Θα αποδομηθεί το ευρωπαϊκό κατεστημένο της λιτότητας» εκτίμησε.
Όπως είπε ο κ.Τσίπρας, από τα πρώτα βήματα της, η κυβέρνηση έδωσε ελπίδα και ταυτότητα ξανά στην Ελλάδα, γεγονός που αναγνωρίζεται από όλο τον κόσμο.
Αναφερόμενος στο εκλογικό αποτέλεσμα της 25ης Ιανουαρίου, ο πρωθυπουργός έκανε λόγο για «μεγάλο βήμα»  και για «νίκη ηθικής, αξιοπρέπειας και ελπίδας απέναντι στον φόβο»
«Πρέπει να είμαστε όλοι χαρούμενοι και περήφανοι» είπε ο κ.Τσίπρας και έκανε λόγο για «ιστορικές στιγμές».
«Ο λαός μας γράφει ιστορία, γιατί είναι αποφασισμένος να στηρίξει τις μεγάλες αλλαγές» συνέχισε ο πρωθυπουργός, για να μπει όπως είπε τέλος στην διαφθορά και στο πελατειακό κράτος , «για να μπει τέλος στην ανθρωπιστική κρίση».
«Είμαστε περήφανοι για το εκλογικό αποτέλεσμα, όχι μόνο γιατί αποτελεί δικαίωση των προηγούμενων γενεών, αλλά και γιατί στις 26 Ιανουαρίου οι Έλληνες ανάσαναν  ξανά με αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία» είπε και πρόσθεσε «στις 26 Ιανουαρίου η δημοκρατία επέστρεψε στον τόπο που γεννήθηκε, επέστρεψε η αξιοπρέπεια στον τόπο».
Ο κ. Τσίπρας διαβεβαίωσε επίσης μιλώντας στην κοινοβουλευτική ομάδα του κόμματος, ότι η νέα κυβέρνηση έχει αποφασίσει να πρωτοτυπήσει μετά την εντολή που πήρε.  «Δηλώσαμε πως αποφασίσαμε να πρωτοτυπήσουμε σε σχέση με τους προκατόχους μας, δηλαδή να εφαρμόσουμε αυτά για τα οποία μας ψήφισε ο ελληνικός λαός. Και είναι υποχρέωση και καθήκον μας να μην επιτρέψουμε στους πολίτες να εξαπατηθούν ξανά», πρόσθεσε.
Ο πρωθυπουργός ανέφερε επίσης ότι η «ελληνική κυβέρνηση δεν είναι απειλή για την Ευρώπη, είναι  η ελπίδα για τις μεγάλες αλλαγές που πρέπει να συντελεσθούν στην Ευρώπη».
Αναφέρθηκε ακόμα στον «μαραθώνιο διαβουλεύσεων», όπως τον χαρακτήρισε,  που ξεκίνησε η κυβέρνηση στην Ευρώπη, ενώ υποστήριξε ότι «υπήρξε στην Ελλάδα επί 4 χρόνια τώρα μία απόλυτη αποτυχία, μία απόλυτη κατάρρευση. Η Ελλάδα δεν είναι  όμως ο εταίρος που ακούει μόνο διδαχές. Η Ελλάδα έχει φωνή,  έχει προτάσεις που τις καταθέσαμε και περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον τις  προτάσεις της Γερμανίας, αλλά δυστυχώς δεν έχουμε ακούσει  μέχρι σήμερα κάτι συγκεκριμένο.
Μήνυμα προς τη Γερμανία και στα όσα ανέφερε σήμερα ο κ.Σόιμπλε στη συνάντηση με τον Έλληνα ομόλογό του κ. Βαρουφάκη, έστειλε και με την αναφορά του ότι  «στην Ευρώπη κανείς δεν μιλά πια για την τρόικα και τα μέλη της».
Στην ίδια κατεύθυνση πρόσθεσε: «Μας δεσμεύουν οι κανόνες της ΕΕ,  αλλά θα αγωνιστούμε για να τους αλλάξουμε.  Μας δεσμεύουν οι κανόνες για μη ελλειμματικούς προϋπολογισμούς, όμως η λιτότητα δεν αποτελεί ιδρυτική συνθήκη της ΕΕ.  Θα σεβαστούμε λοιπόν τους κανόνες , απαιτούμε ομως από τους εταίρους να σεβαστούν τη Δημοκρατία και τη λαϊκή κυριαρχία στην Ελλάδα, Να σεβαστούν ότι δεν μπορεί να ανεχτούμε τη συνέχιση  του λάθους».  
Βολές όμως περιείχε η εισήγησή του στην ΚΟ και προς το εσωτερικό της χώρας:    
«Κανείς δεν θέλει να συνεχιστεί  αυτός ο εφιάλτης.  Και όμως υπάρχει μία κάστα εντός και εκτός  Ελλάδας, ένας σκληρός πυρήνας νεοφιλελευθερισμού,  μερικοί που παρακαλούν ο λαός αυτός να παραμείνει το πειραματόζωο  να παραμείνει στη βαρβαρότητα» .
Επισήμανε επίσης ότι η κυβέρνηση εγγυάται την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας και τις καταθέσεις των Ελλήνων πολιτών στις τράπεζες, τις οποίες χαρακτήρισε «απολύτως εξασφαλισμένες».
Μήνυμα προς το Βερολίνο έστειλε ο πρωθυπουργός και με την αναφορά του ότι «η Ελληνική Δημοκρατία δεν έχει στόχο να εκβιάσει κανένα αλλά ούτε  και εκβιάζεται από κανέναν».  
«Ο φόβος τελείωσε στην Ελλάδα. Η τρομοκρατία και οι εκβιασμοί τελείωσαν» είπε με έντονο ύφος ο Αλέξης Τσίπρας, προειδοποιώντας ωστόσο τους βουλευτές του, ότι ο δρόμος για την έξοδο από την κρίση θα είναι «ανηφορικός».
Κλείνοντας, αφού κάλεσε την ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ στην πρώτη γραμμή της μάχης, ώστε όπως είπε, «να χτίσουμε ξανά την πατρίδα», ευχήθηκε σε όλους «καλή δύναμη» .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 12:24:49

Δεν σας κρύβω ότι μου φαίνεται απίστευτη όλη αυτή η αλλαγή. Απ το πουθενά και ξαφνικά. Και δεν σας κρύβω ότι δεν είχα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Γιατί όλο αυτό το διάστημα δίναν την εικόνα του ανοδιοργάνωτου. Αλλα έλεγε ο ένας άλλα ο άλλος και μπερδεμένα. Επαθα την πλάκα μου όταν απ την επόμενη μέρα κλακ κλακ κλακ χωρίς καθυστέρηση μπήκαν πρόσωπα και πράγματα στη θέση τους. Και η επιλογές για τα πρόσωπα, οι καλύτερες! Η επόμενη μέρα τους, ήταν ακόμα πιο συγκλονιστική. Τι να πω! κλαπ! κλαπ! κλαπ! κλαπ!
Πολύ πολύ έξυπνο που δεν έδειχναν τα χαρτιά και τις ικανότητες τους τόσο καιρό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 14:37:31

Εγώ αγαπητέ elgr εύχομαι να μην προδώσουν αυτούς που τους βοήθησαν να σταθούν εκεί που στέκονται τώρα, και μακάρι να συνεχίσουν αυτό που ξεκίνησαν.
Και δεν μιλάω μόνο για όσους τους ψήφισαν.
Γιατί τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τίποτα! Αυτό μου λέει το ψυχικό μου ένστικτο.

Δεν υπάρχουν περιθώρια για οπισθοχώρηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 6 Φεβ - 15:21:26

Να μην προδώσουμε τους εαυτούς μας.
Να μην ζητάμε να βγάλει κάποιος το φίδι από την τρύπα και αν το βγάλει,έχει καλώς,αν δεν το βγάλει να μείνουμε με την επιβεβαίωση του ότι τίποτα δεν αλλάζει.
Η μιζέρια στην σκέψη,προσφέρει μια βολική σιγουριά.
Δύσκολα τοποθετούμε τον εαυτό μας στην χασούρα,στην ανάληψη των ευθυνών μας.
Τους εκάστοτε ηγέτες μας,εμείς τους πλάσαμε.Εμείς τους φτιάχνουμε και εμείς τους χαλάμε.
Είναι ο καθρέπτης μας.
Η αντανάκλαση των προθέσεων,των σκέψεων,των προσδοκιών,των φόβων μας,των ιδανικών μας.
Εκείνο που ζητάμε,συμβαίνει.
Η πλειοψηφία ορίζει μια κατεύθυνση και συχνά,όριζε,εις βάρος των άλλων.Αυτό ζητούσε όμως.
Από την άλλη,ο ένας και η μία,μπορούν να κάνουν την διαφορά.Ο κόσμος δεν είναι κάτι το αόριστο,η μέτρηση ξεκινά από την μονάδα.
Ορίζουμε ευκολότερα αυτά που δεν θέλουμε,αλλά δεν γνωρίζουμε τι θέλουμε πραγματικά.
Λέμε αγάπη και ειρήνη και υγεία χωρίς δόνηση,εικόνα,πρόθεση.Τίποτε δεν εννοείται.Τίποτα δεν είναι δεδομένο.
Πρέπει να το ηχήσεις μέσα σου,δυνατά και καθαρά.
Τα ιδανικά λειτουργούν μόνο όταν είναι για όλους,ποτέ για κάποιους και ορισμένους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 8 Φεβ - 19:49:15

Πόσο μου αρέσει η πρωτοβουλία και η ιδέα να πάει,όποιος θέλει,στις πλατείες και να στηρίξει με την παρουσία του την προσπάθεια.
Συνήθως δηλώναμε την αντίθεση και δικαίως,αλλά ποτέ δεν θυμάμαι κάτι παρόμοιο,να δηλώσεις στήριξη και δεν αναφέρομαι στις προεκλογικές συγκεντρώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 9:37:40

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 9:40:48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 9:45:53

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 9:49:12



Η γυναίκα σαρώνει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 11:11:53

Η   ιστορια   δειχνει   οτι   τα   παντα   μπορουν  να   νικηθουν  και   να   καταρρευσουν  ...
Υπαρχουν   σημαδια,  περα   απο   τα   φαινομενα  που   επιτρεπει  και   διαμοιραζει    το   συστημα ...
Οι   κατοχοι  ουσιαστικης    γνωσης   γινονται   αναποφευκτα   και  τελειοι  διαχειριστες   του   φοβου...
Εαν   δεν   φοβασαι   ειναι   ευκολο  να   ξεγελασεις   το   θηριο  και  να   το  συμπαρασυρεις   στην  πτωση  κατω   απο   το   βαρος  της   ιδιας  του   της   δυναμης ....
Η   διαφορα  ισχυος  με   τον   αντιπαλο   ειναι  παντοτε  η  διαφορα    φοβου  εκβασης   της   μαχης ....  
Η   φυση  παντου   δειχνει  οτι  το  μικροσωμο  και   αδυναμο  που   ομως  δεν  φοβαται  κυριαρχει  εναντι  ενος   πολυ   μεγαλυτερου ,  ισως  με   βαθειες  πληγες  ,   αλλα   κυριαρχει ... 
Ο  φοβος   ειναι  η   ισχυροτερη  πλανη ,  ελκει   την  αντιθετη   πραγματικοτητα   απο   αυτη  που    θελουμε ...
 Εχει  ειπωθει   απο   πολλους ,   και  εχει   διαμορφωθει  ως   αισθημα   απο   ακομη   περισσοτερους  οτι  οι   ελληνες  θεριζουν   οτι   δημιουργησαν  με   βασει   τον   νομο   της   ανταποδωσης ,  [  εθνικο  καρμα ],   αυτο   εν   μερει    φαινεται   ως    αληθεια ,   αυτο  που   δεν   φαινεται  ειναι   το  ποσο   ευκολο   ειναι  σε  καποιους  που   γνωριζουν  την   ανθρωπινη   φυση   και  λειτουργια  να   οδηγησουν   ολοκληρους  λαους  στην    εξαρτηση   και  την   διαφθορα,   μετατρεποντας   τους   σε   φοβισμενες   μαριονετες   ωστε  να   αναπαραγουν  μονοι   τους   πλεον  την  καρμικη  ανταποδωση   ...
Οπως   λεει  και  η   Αλτανη   δεν   υπαρχουν   περιουσιοι  λαοι   περιουσιοι   τοποι   υπαρχουν ,  ο   τοπος   ελκει ,   ο   τοπος   γεννα ,   ο   τοπος   διαπλαθει ,    αυτον   θελουνε    και   αυτον  πρεπει  να   προστατεψουμε  ....   
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 10 Φεβ - 16:54:56

emmanouil έγραψε:
Η   ιστορια   δειχνει   οτι   τα   παντα   μπορουν  να   νικηθουν  και   να   καταρρευσουν  ...
Υπαρχουν   σημαδια,  περα   απο   τα   φαινομενα  που   επιτρεπει  και   διαμοιραζει    το   συστημα ...
Οι   κατοχοι  ουσιαστικης    γνωσης   γινονται   αναποφευκτα   και  τελειοι  διαχειριστες   του   φοβου...
Εαν   δεν   φοβασαι   ειναι   ευκολο  να   ξεγελασεις   το   θηριο  και  να   το  συμπαρασυρεις   στην  πτωση  κατω   απο   το   βαρος  της   ιδιας  του   της   δυναμης ....
Η   διαφορα  ισχυος  με   τον   αντιπαλο   ειναι  παντοτε  η  διαφορα    φοβου  εκβασης   της   μαχης ....  
Η   φυση  παντου   δειχνει  οτι  το  μικροσωμο  και   αδυναμο  που   ομως  δεν  φοβαται  κυριαρχει  εναντι  ενος   πολυ   μεγαλυτερου ,  ισως  με   βαθειες  πληγες  ,   αλλα   κυριαρχει ... 
Ο  φοβος   ειναι  η   ισχυροτερη  πλανη ,  ελκει   την  αντιθετη   πραγματικοτητα   απο   αυτη  που    θελουμε ...
 Εχει  ειπωθει   απο   πολλους ,   και  εχει   διαμορφωθει  ως   αισθημα   απο   ακομη   περισσοτερους  οτι  οι   ελληνες  θεριζουν   οτι   δημιουργησαν  με   βασει   τον   νομο   της   ανταποδωσης ,  [  εθνικο  καρμα ],   αυτο   εν   μερει    φαινεται   ως    αληθεια ,   αυτο  που   δεν   φαινεται  ειναι   το  ποσο   ευκολο   ειναι  σε  καποιους  που   γνωριζουν  την   ανθρωπινη   φυση   και  λειτουργια  να   οδηγησουν   ολοκληρους  λαους  στην    εξαρτηση   και  την   διαφθορα,   μετατρεποντας   τους   σε   φοβισμενες   μαριονετες   ωστε  να   αναπαραγουν  μονοι   τους   πλεον  την  καρμικη  ανταποδωση   ...
Οπως   λεει  και  η   Αλτανη   δεν   υπαρχουν   περιουσιοι  λαοι   περιουσιοι   τοποι   υπαρχουν ,  ο   τοπος   ελκει ,   ο   τοπος   γεννα ,   ο   τοπος   διαπλαθει ,    αυτον   θελουνε    και   αυτον  πρεπει  να   προστατεψουμε  ....   
δηλαδη κατα την γνωμη σου την σημερηνη κατασταση οι ισως οτι παθαμε στο παρελθον την πληρωνουμε
λογο αρνητηκου καρματος?
θα θελα να φερης παραδειγματα τη ειδους αρνητηκα καρματα εχουμε σαν φηλη

το μονο που σκεφτομαι αρνητηκο καρμα που ισως να εχουμε ειναι οι 
επαρση μας και οι αλαζονια μας εναντη αλλον φυλων στην αρχαιοτητα που ημασταν πιο εξεληχμενη
και τους λεγαμε υποτημητηκα βαρβαρους

αλλα αυτο σαν καρμα το εχουμε πληρωση ειδη πιστευω 
αν και δεν νομηζω να ειναι μονο λογο καρματος
απλα ειναι αποδεδηγμενο οτι αλαζουν τα πραγματα στην ιστορια 
νομηζω εγινα κατανοητος 

αλλα θα θελα να παραθεσης παραδειγματα τη κακες πραξης καναμε στο παρελθον και το πληρωνουμε τωρα


για μενα ενας λογος που ημαστε στην κατασταση που ημαστε ειναι
οπως εχω πει μια φυλη με προορισμο την εξεληξη της αθωποτητας 

οι γη για χιλιαδες χρονια ηταν σε αρνητηκο πολο [κυριαρχια σκοτηνον δυναμεων κακου]
τωρα πιστευω οτι φευγουμε απο τον αρνητηκο πολο και οδευουμε προς τον θετικο
που σημαινει εξεληξη πνευματηκη για την αθρωποτητα και για τον κοσμο 

πιο αναλητηκα αλαγη συστηματος στον κοσμο καλυτερο 
αλλα και στον πνευματηκο τομεα χωρης να πω πιο πολλεςλεπτομερειες
εξεληξη τον αθρωπον γενηκα εποχη αλαγης για την αθρωποτητα
πιστευης οτι σαν φυλη δεν θα ημαστε απο τους βασικους πρωταγωνηστες φυσικα θα ημαστε

αν εχω δικιο οτι προανεφερα  

εν ολιγης μας πολεμουσαν πολεμουν οι σκοτηνες δυναμης για να μην εκπληρωσουμε την αποστολη μας καρμα μας ως φυλη αλλα τωρα στον θετικο πολλω 
αλαζη αυτο πρωτα ως κρατος και φυλη και ματα για ολλη την αθωποτητα 


ο συνδιασμος οτι ισως παθαμε κακο που δεν μας αξηζε αυτο σημαινει οτι εχουμε καρμα μας αξηζη 
για το αντιθετο απο οτι παθαμε μπορης να το πεις και οι ζωη μας χρωταει
ελπιζω να εγινα κατανοητος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 11 Φεβ - 12:51:17

[size=30]Στο πλευρό της κυβέρνησης και πάλι οι πολίτες - Συλλαλητήρια σε όλη τη χώρα την ώρα του Eurogroup[/size]

Συλλαλητήρια σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας διοργανώνονται στις 6 το απόγευμα κατά της λιτότητας και σε ένδειξη συμπαράστασης στην κυβέρνηση για τη δύσκολη διαπραγμάτευση στο Eurogroup.  

Οι κινητοποιήσεις οργανώνονται μέσω social media και κυρίως μέσω facebook.

Παρά την κακοκαιρία, οι πολίτες δεν προτίθενται να μείνουν στον καναπέ τους την ώρα που η Ελλάδα θα δίνει τη δύσκολη μάχη με τους εταίρους.

"Με χιόνια, με βροχή θα είμαστε εκεί" αναφέρουν χαρακτηριστικά σε μια αφίσα που ανέβασαν οι διοργανωτές στη σελίδα "Όλοι στο Σύνταγμα τη μέρα της διαπραγμάτευσης", όπου οι διαδηλωτές... πιγκουίνοι αψηφούν το κρύο!

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Syntagma21423647554

Στο κάλεσμα της σελίδας "Ανάσα αξιοπρέπειας" που δημιουργήθηκε για τον ίδιο σκοπό αναφέρεται:
 
«Δεν μασάμε στους εκβιασμούς- Δεν κάνουμε πίσω - Θα νικήσουμε

Οι εκλογές τελείωσαν και προέκυψε μία κυβέρνηση που θέλει να εκπροσωπήσει τις ανάγκες μας κόντρα στα συμφέροντα της ολιγαρχίας στην Ευρώπη.
Προσπαθούν να μας εκβιάσουν και να μας φοβίζουν. Να μην τους κάνουμε τη χάρη!

Να πάρουμε την σκυτάλη και να σηκώσουμε το γάντι! Ήρθε η ώρα να πάρει και ο λαός την υπόθεση της ανατροπής στις πλάτες του.
Να υψώσουμε το ανάστημά μας και να στείλουμε ένα παλλαϊκό μήνυμα ενάντια στη λιτότητα και τα μνημόνια, υπέρ της δημοκρατίας και της προκοπής.
Να μη μασήσουμε στους εκβιασμούς της ΤΡΟΙΚΑ και των υποστηρικτών τους στην Ελλάδα, ολιγαρχία, καναλάρχες.

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Syntagma1423647415

Ήρθε η ώρα να φοβηθούν αυτοί και να ακούσουν δυνατά τη φωνή μας. Επιλέγουμε την αξιοπρέπεια και ζητάμε για εμάς και τους λαούς όλης της Ευρώπης μια μεγάλη ανάσα αλλαγής.

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Thess1423648333

Καλούμε όλους τους λαούς της Ευρώπης να δείξουν έμπρακτα την υποστήριξή τους στον αγώνα του ελληνικού λαού και της ελληνικής κυβέρνησης για μια Ευρώπη της δημοκρατίας και της αλληλεγγύης.

Θα νικήσουμε!»

Συλλαλητήρια εκτός από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη διοργανώνονται σε όλες τις μεγάλες πόλεις της χώρας. Δείτε το χάρτη:

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Kalesmata1423648245

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 11 Φεβ - 12:57:52

«Κάτω τα χέρια από την Ελλάδα» και «Τέλος στη λιτότητα» θα βροντοφωνάξουν οι Ευρωπαίοι υπέρ της Ελλάδας στις διαδηλώσεις υποστήριξης που διοργανώνονται σε κεντρικές πλατείες της Ευρώπης , με αφορμή το κρισιμότερο έως σήμερα Eurogroup της Τετάρτης.

Δείτε τον χάρτη με τα σημεία συγκέντρωσης σε όλη την Ευρώπη…

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 W7buih
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 11 Φεβ - 13:07:06

Συγκεντρώσεις σε όλη την Ευρώπη υπέρ της Ελλάδας





Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Silalitirio-300x200

Πυκνώνουν οι φωνές συμπαράστασης μέσα στην Ευρώπη υπέρ της Ελλάδας.

Την Κυριακή 15 Φεβρουαρίου στο Λονδίνο, στην Κοπεγχάγη, στη Βιέννη, στη Ρώμη, στις Βρυξέλλες, στο Βερολίνο καθώς και στην Λισσαβώνα διοργανώνονται μέσω social media συλλαλητήρια υπέρ της Ελλάδας.

Την Τετάρτη 11 Φεβρουαρίου, μέρα διεξαγωγής του Eurogroup, μαζί με την Αθήνα θα διαδηλώσει και η Νάπολι της Ιταλίας.

Στις 14 Φεβρουαρίου υπάρχει συλλαλητήριο στο Ελσίνκι της Φιλανδίας, ενώ στις 16 Φεβρουαρίου στο Εδιμβούργο της Σκωτίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ωχ ωχχχ!    Ωχ ωχχχ!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 11 Φεβ - 13:09:10

Να πάρουμε την σκυτάλη και να σηκώσουμε το γάντι! Ήρθε η ώρα να πάρει και ο λαός την υπόθεση της ανατροπής στις πλάτες του.
Να υψώσουμε το ανάστημά μας και να στείλουμε ένα παλλαϊκό μήνυμα ενάντια στη λιτότητα και τα μνημόνια, υπέρ της δημοκρατίας και της προκοπής.
Να μη μασήσουμε στους εκβιασμούς της ΤΡΟΙΚΑ και των υποστηρικτών τους στην Ελλάδα, ολιγαρχία, καναλάρχες.



Δεν είσαι μόνη σου.....
Ελλάδα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ωχ ωχχχ!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΜAGGISOULA :: ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.-
Μετάβαση σε: