H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Ποιος είμαι...

Πήγαινε κάτω 
+4
markos
anarhos
Ωρίων
Αιθηρόη
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 2 Νοε - 0:30:03

(Δυστυχώς το βίντεο δεν υπάρχει πια και δεν μπορεί να αντικατασταθεί.
"αορατος ναός")
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Ωρίων

Ωρίων


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 25

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 2 Νοε - 10:56:54

Ποιος είμαι... 3477152822 Ποιος είμαι... 3477152822
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΔευ 4 Ιουν - 12:55:21

Μπράβο φίλε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 13 Ιουν - 14:20:02

Είμαι αυτός που επιθυμώ, αυτός που γεννά, αυτός που τίκτει, αυτός που δημιουργεί, είμαι κομμάτι από το Ένα και από μόνος μου ένα τίποτα, αυτό που καθορίζει το τι θα συν-δια-ζω για να πάρω γνώση που είδη κατέχω!!
Έτσι …

(Η συνέχεια που ακολουθεί με καλύπτει και σας την παρα-θέτω)


…Η αρχή κάθε προβλήματος ξεκινά μέσα μας, επειδή δεν έχουμε πλήρη εμπιστοσύνη στον εαυτό μας, επειδή δεν θεωρούμε τον εαυτό μας άξιο και όσιο για να επικοινωνήσει με τον συμπάν…
ΜΕΓΑ ΣΦΑΛΜΑ αυτό αδέλφια μου….
…όχι μονό ο καθένας μας είναι άξιος και μοναδικός για να επικοινωνήσει με το ΠΑΝ, αλλά και εν ¨δυνάμει θεό¨ που μπορεί να φτιάξει το μέλλον του έτσι όπως ακριβώς το επιθυμεί. Ότι βιώνουμε γύρω μας είναι αποτέλεσμα των συνειδητών και υποσυνείδητων σκέψεων μας, η πρόθεση μας είναι η κινητήριος δύναμις για να θέσουμε σε λειτουργία υπέρ μας τους συμπαντικούς κανόνες…τότε είναι αυτό που ¨λέμε¨ ότι το συμπάν συνωμοτεί με το μέρος μας για να μας δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα!
… Μια σκέψη, ένας λόγος, μια προσευχή (πληροφορία) που προέρχεται από τα βαθύτερα σημεία της ψυχής μας (ΨΥΧΗ=μέσο μεταφοράς πληροφορίας), ενισχυμένη από την πίστη στον εαυτό μας (ΠΙΣΤΗ=ενεργειακό ¨καύσιμο¨ για αποστολή πληροφορίας) ότι θα εισακουστεί στο ¨συν-παν¨, τότε το ¨μήνυμα¨ θα εκτελέσει σωστά την κυκλική του διαδρομή (πομπός - δέκτης) και θα κινητοποιήσει τις συμπαντικές διαδικασίες για την διεκπεραίωση του. Το ¨συν-παν¨ δεν κάνει ¨επιλογές¨ ποιον θα βοηθήσει και ποιον θα απορρίψει. Δεν απορρίπτει ποτέ κανέναν. « Οι ¨επικλήσεις¨ μας δεν λειτουργούν (στο συν-παν) αν είναι μονό ¨επικλήσεις¨ αυτού που θέλουμε στα αλήθεια. Οι ΄επικλήσεις¨ μας λειτουργούν μονό όταν είναι ¨επικλήσεις¨ ενός πράγματος που γνωρίζουμε ΗΔΗ ότι είναι ΑΛΗΘΕΙΑ !!!». Αν υπάρχει κάτι που θέλετε να βιώσετε στην ζωή σας, μην το ¨θέλετε¨ απλά… αλλά ¨επιλέξτε το¨ !
Κάθε σκέψη σας , κάθε λέξη σας , κάθε ιδέα σας , κάθε λόγος σας έχει τρομερή δύναμη να αντηχήσει σε όλη την ¨συμπαντική πλάση¨ …προσέξτε τι σκέπτεστε γιατί αυτό ελκύετε, το ¨συν-παν¨ δεν κάνει δια-κρίσεις, δεν ξέρει από ¨καλό¨ και ¨κακό¨, όλα είναι ιδία μπροστά στους ¨κανόνες¨¨του, το μονό που κάνει είναι να στέλνει στον καθέναν αυτό που έχει ζητήσει .
Δεν ευθύνεται κάνεις άλλος για εμάς, ούτε εμείς είμαστε υπεύθυνοι για κάποιον άλλον, ακόμη και ο χειρότερος άνθρωπος, αυτός που μας έχει βλάψει πολύ, έχει την αποστολή του, έχει να μας παραδώσει ένα μάθημα που πρέπει να διδαχτούμε. Ας δούμε πιο είναι αυτό και έπειτα ας τον ¨ελευθερώσουμε¨ από το ¨συμβόλαιο¨ του…
Αν κοιτάξουμε ένας τον άλλον σας ¨ ιερές ψυχές¨ μέσα σε ένα ιερό αέναο ταξίδι, τότε θα κατανοήσουμε τον σκοπό και τα αίτια σε όλα όσα βιώνουμε.
Οδεύουμε σε μια νέα εποχή ενεργειακών αλλαγών που θα αναβαθμίσουν πλήρως τις αντιλήψεις μας για όλα όσα γνωρίζαμε μέχρι τώρα. Για να δεχτούμε σωστά τις αλλαγές θα πρέπει να αδειάσουμε το μυαλό μας από τις αντιλήψεις του παλιού κόσμου, δεν γίνεται να γεμίσουμε κάτι, που είναι ήδη γεμάτο!
¨Αδειάστε¨ λοιπόν …Είναι καιρός να γεμίσετε με νέες Αλήθειες το ¨κύπελλο¨ του μυαλού σας… όλο το ¨συν-παν¨ σας θαυμάζει γι΄αυτό που είστε. Μα «τι στο καλό» είστε ¨θεοί¨ δεν το ξέρετε ;



Ποιος είμαι... ImagesCADFG3SZ

ΑΝΑΞ ΑΥΤΟΝ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΠεμ 14 Ιουν - 1:09:49

Mikroulis ενδιαφεροντα και σωστα ολα αυτα και επετρεψε μου να προσθεσω ενα ''υλικο'' για να ''κλειδωση'' η συνταγη της επιθυμιας , ειναι το γελιο , ο ανθρωπος που την περιοδο της επικλησης αμεσως μετα ξεκαρδιζεται στα γελια για μια αναλογη περιοδο εχει αμεσα αποτελεσματα πραγματωσης της επιθυμιας. Και κατι ακομη, η ''διαδικασια'' δεν ανιχνευεται διοτι ο παρατηρητης επηρεαζει το παρατηρουμενο με αποτελεσμα την αλλοιωση του η και το μπλοκαρισμα του ακομη . Και ενα τελευταιο , εφοσον μας ειναι γνωστο το στοιχειο της χαρας ως συμπληρωματικη ενεργεια πραγματωσης μιας επικλησης - επιθυμιας αυτο προφανως μας προσανατολιζει και ως προς το ειδος της κοσμικης οργανικης αλληλεπιδρασης μας με το ολον . Mikroulis..... αν ημουν ενα νευροπεπτιδιο σε ενα ανθρωπινο κυτταρο , θα εσκαγα αν δεν ανακαλυπτα που ανηκει αυτο το κυτταρο.... Α και κατι που ειδα σημερα , εικονα απο τηλεσκοπειο HAMBLE καπου στο συμπαν, και μεγεθυνση με σουπερ ηλεκτρονικο μικροσκοπιο ενα ανθρωπινο κυτταρο , ειναι πανομοιοτυπα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΠεμ 14 Ιουν - 9:04:25

Emmanouil , ότι μέσα έτσι και έξω. Οπότε, μια στάση = μια παρατήρηση και σίγουρα και μια αλλαγή σε ολόκληρο το σύν-(μ)παν. Η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στην αλλοίωση, λόγο της επιρροής από την παρατήρηση του παρατηρούμενου, είναι ότι σε αυτό που επιθυμείς εκείνη τη στιγμή είναι η πρόθεση και η επί-γνωση του τι και γιατί το κάνεις. Όταν είσαι παρών1 στο τώρα και ξέρεις το τι και γιατί το επιζητάς. Η δημιουργία από τη γέννα έχει διαφορά και μάλιστα σημαντική. Δεν μπορώ να μην συμφωνήσω πως το γέλιο είναι η ευτυχία του τώρα, πως είναι η αγάπη σε άλλη μορφή της. Και έτσι όντως κλειδώνει η συνταγή του τι ¨ήρθες να κάνεις¨ ΕΔΩ! Αλλά ξέρεις κάτι φίλε, είναι μια εκφράζει που τι λέω στο 5χρονο υιό μου και λέει ότι του σπάω τα νεύρα, διότι την λέω μάλλον τακτικά, ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ !! Δεν πειράζει φίλε μου, έτσι είναι γιατί δεν το ξέρεις? Δεν το κατάλαβες? Δεν το αντιλήφθηκες? Δεν το πιασες? Δεν σου πέρασε από το μυαλό? Δεν είσαι ικανός ακόμη? Δεν? Δεν? Δεν? Δεν πειράζει! γιατί το ταξίδι είναι ευχάριστο και είναι και αυτό από μόνο του που πριν ανέφερες «προσανατολίζει και ως προς το είδος της κοσμικής οργανικής αλληλεπίδρασης μας με το Όλον» Είμαστε ένα κομμάτι από το Όλον και αλληλεπιδρώντας σε χοροχρονικό συνεχές δίνουμε ενέργεια στο σύμπαν να συνεχίσει να γυρνά, ξανά και ξανά, όπως αυτό ξέρει…

1. μάρτυρας και όχι αμαρτωλός, δηλαδή, αυτός που δεν μαρτυρεί, αυτός που δεν αντιλαμβάνεται και δεν συγ-κρατεί και αναγνωρίζει που θα καταλήξουν τα συναισθήματα και οι επιδιώξεις του.

Ποιος είμαι... %CE%98%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BD
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
markos

markos


Ηλικία : 43
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 231

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΠεμ 14 Ιουν - 10:06:29

Μπράβο σας παιδιά! Πολύ μου άρεσαν τα όσα διάβασα mikroulis11 και emmanouil! Μου δώσατε πάλι σκέψεις καλές να έχω. Αφού λείπει η Αιθηρόη, ευτυχώς που είστε εδώ! (τσίγκλισμα για την Αιθηρόη ήταν αυτό!). Πέρα απ το τσίγκλισμα όμως παιδιά, είστε πραγματικά μοναδικά άτομα. Και όπως λέει και η Αιθηρόη τόσο συχνά, τίποτα δεν είναι τυχαίο. Και σ αυτά που γράψατε καταλαβαίνω και την επιμονή της Αιθηρόης για το χαμόγελο και την αναζήτηση της χαράς.

Καλημέρα φίλοι και φίλες και καλό υπόλοιπο της μέρας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΚυρ 17 Ιουν - 2:38:31

Marko σε ευχαριστουμε για τα ομορφα λογια σου .... και θα σε ευχαριστησω περισσοτερο δινοντας και μια ακομη ομορφη σκεψη.... φαντασου ενα σκοτεινο πλανητη οπου υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που εχουν την θαυμαστη ικανοτηττα να παραγουν φως, φαντασου τωρα ολους τους υπολοιπους ανθρωπους να τρεχουν γυρω απο το φως αυτων των ανθρωπων διαλυωντας το σκοταδι ωστε να νιωσουν ασφαλεια και ζεστασια , βλεποντας ταυτοχρονα ομως οτι στην πραγματικοτητα ειναι και αυτοι εν δυναμει ομοιοι ..... Φαντασου τωρα στον ανειπωτα σκοτεινο αυτο πλανητη σιγα σιγα να αναβουν ολοι το δικο τους φως .... φαντασου τι θα συμβει σε ενα κοσμο οπου ολοι ''τσιγκλισαν'' και ανεδειξαν μια ''αιθηροη'' μεσα τους... αυτο που θα συμβει και συμβενει ηδη αυτη την στιγμη αγαπητε μου φιλε ειναι μια επανασταση χωρις ηγετες, ειναι μια εκπληκτικη επανασταση συνειδητοτητας , μια βαθεια πιστη και αγαπη στην ουσια και τον σεβασμο της υπαρξης , μια τετοια συνειδητοτητα που γνωριζει του πως λειτουργει η αληθινη φυση των πραγματων δεν χρειαζεται εξουσια , δεν χρειαζεται βια, δεν χρειαζεται φοβο , ουτε χρειαζεται την εξαθλιωση και τον θανατο, χρειαζεται απλως να γνωριζει και να αποδεχεται τους πραγματικους κανονες και αιτιες υπαρξης της. Mikroulis11 επετρεψε μου με ολο τον σεβασμο και την αποδοχη της σπουδαιοτητας των οσων κατα καιρους παραθετεις , οτι σε αυτη την φορα του κοσμου ΠΕΙΡΑΖΕΙ .... και πειραζει διοτι καποιοι γνωριζουν οτι οι ανθρωποι ειναι κατι σαν κβαντα του θεου , γνωριζουν οτι η αλληλεπιδραση μεταξυ ομοιων κβαντων ενεργοποιει την διαδικασια της διεμπλοκης διαμοιραζοντας ακαριαια αναμεταξυ τους την πληροφορια , μια εσωτερικη πληροφορια που αυτη την φορα ονομαζεται χρημα, το χρημα αρχικα ως εθιστικη και στην συνεχεια ως στερητικη ενεργεια επηρεαζει την ψυχοσωματικη δομη , αυτη με την σειρα της καθοριζει ενα βιορυθμο , ο βιορυθμος καθοριζει την διαθεση , η διαθεση καθοριζει την αρετη , η αρετη καθοριζει την ταση , η ταση καθοριζει την ελξη , η ελξη καθοριζει την αποφαση , και η αποφαση καθοριζει την ιδια την ζωη . Υποθετωντας οτι ακομη και η ολοτητα της θεικης συνειδητοτητας να επεμβει εξελικτικα ενισχυωντας, πληροφορωντας, και επηρεαζοντας την βαση της ιδιας της υπαρξης της [οντοτητες κβαντα] ακομη και τοτε θα χανεται ενα μερος της πληροφοριας διοτι θα διαπιστωνεται οτι υπαρχει η ταση να συμβει κατι σε ενα συγκεκριμενο πεδιο πιθανοτητων της συνειδητοτητας , αλλα το τι θα ειναι αυτο δεν θα μπορει να προβλεφθη, θα εξαρταται απο την διαχειρηση των ''κβαντων'' ενος συγκεκριμενου πεδιου πιθανοτητων , πχ. ειναι σαν να προσπαθει ενας ανθρωπος να διαλογιστει επηρεαζοντας τα συναισθηματα του ωστε να νιωσει ευχαριστα , πολλα τρισεκατομμυρια απο τα κβαντα της δικης του συνειδητοτητας θα επιστρατευωνταν σε ατελειωτους συνδυασμους σε μια συνεχη εμφανιση και εξαφανιση [ ζωη - θανατο ] σε ενα μολις εκατοστο του δευτερολεπτου ωστε να συγκεντρωθουν οι απαραιτητες συλλογικες κβαντικες πληροφοριες ωστε να παραχθει σκεψη η αισθημα , ομως η ιδια η ανθρωπινη συνειδηση δεν θα ειναι δυνατον ουτε να μαντεψη την επομενη σκεψη της που θα παραχθει αλλα ουτε και το αντιστοιχο συναισθημα , ασχετως αν τα επηρεαζει σε μια αλληλουχια αυτοπαρατηρησης . Ετσι λοιπον συνοπτικα , εχουμε ενα συνολο κοσμικων διαφαθμισμενων οντοτητων, [ κβαντων ] ενεργεια - υλη σε υποατομικο επιπεδο , και πνευμα - υλη σε επιπεδο οντοτητας ], παντου μεσα στο συμπαν που οι λειτουργιες τους μεσα σε αυτο το κοσμικο ''εγκεφαλο'' οργανωνονται δημιουργωντας με την σειρα τους νοηση και αισθηματα . Με λιγες λεξεις για να γινω κατανοητος , ο θεος στελνει την πληροφορια, την αναβαθμιση μας αν θελεται, παντα το εκανε αυτο , το τι θα την κανουμε ειναι στην δικη μας βουληση , αλλα οτι και να συμβει για την απολυτη υπαρξη θα ειναι απλως μια σκεψη, 'δυσαρεστη'' η ''ευχαριστη'' , αλλα για εμας ισως να ειναι ενας ακομη κυκλος χιλιαδων ετων μεσα στην δυστηχια και την αγνοια και αυτο δεν πρεπει να ξεχαστει ειδικα αυτο τον καιρο, αυτον τον καιρο που το διεθνες ''υπερσυστημα'' εχει ανοιξει το στομα σε εναν υστατο βρυχηθμο δαγκωματος της πλανητικης συνειδησης . Υπο αυτη την εννοια θεωρω οτι πειραζει mikroulis11 . Ελπιζω να τα εγραψα σωστα διοτι δεν εχω και πολυ καθαρη σκεψη αυτες τις ημερες. Μια καλη ημερα να εχης αγαπητε μου φιλε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΔευ 18 Ιουν - 13:10:37

emmanouil,
θέλω να σε ευχαριστήσω γι' αυτές τις σκέψεις που μοιράστηκες μαζί μας. Κάποιες φορές , ο τρόπος που γράφεις δεν μου είναι απόλυτα κατανοητός. Σήμερα , οι σκέψεις σου για μένα, ήταν καθαρό νεράκι.
Θα επιθυμούσα να μην χαθεί αυτό, λόγω των χθεσινο-σημερινών γεγονότων, της προσοχής και των υπολοίπων εδώ.
να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤρι 19 Ιουν - 21:51:41

nnan παρακολουθησα ολες τις συζητησεις σας .... και ειναι αληθεια οτι μερικες φορες η γραφη μου δεν ειναι και τοσο κατανοητη και αυτο οχι γιατι δεν ξερω τι γραφω, αλλα διοτι οι ''πληροφοριες'' που δεχομαι προσωπικα τον τελευταιο καιρο ειναι ραγδαιες , αναγκαζοντας με να αναθεωρω συνεχως... ειναι φορες που αισθανομαι οτι συνειδητα απελευθερωσα δυναμεις και ενεργειες που προσπαθω να ελενξω και κυριως να κατανοησω .... δεν θα σας κρυψω οτι υπαρχουν καποιες στιγμες που φοβαμαι , ομως πρεπει να το αντιμετωπισω μονος , και αυτο το γνωριζω πολυ καλα.... παρολα αυτα υπαρχουν καποιες σκεψεις και συμπερασματα που θελω να σας αναφερω , κυριως αφορουν τον τροπο αντιληψης, παρατηρησης και ροης των γεγονοτων γυρω μας και σε λιγο σε ολοκληρο τον πλανητη , τις επομενες ημερες θα προσπαθησω να συνταξω μια αναλυση , προς το παρων ενα εχω να πω και ειναι καθοριστικο , οτι και να συμβαινει γυρω σας ειτε προσωπικα , ειτε σε φιλους , συγγενεις , στην γειτονια , στο χωριο , στην πολη , οπουδηποτε , οσο ακραιο και να ειναι, μην αφησεται να σας κυριευση ο φοβος , και η απελπισια , μην αφησεται τον πανικο να απελευθερωση αγρια ενστικτα επιβιωσης διοτι οσο και να ''δειχνουν'' το αντιθετο αυτος ειναι ο στοχος , μια αναρχη πανικοβλητη και εξαθλιωμενη κοινωνια .... αυτο ειναι το τεχνητα ενεργειακο εκδικητικο τους χτυπημα σε μια ανθρωποτητα που αποφασισε προ πολλου βαθεια μεσα στην ψυχη της να αποτιναξει τον φαυλο και ανουσιο κυκλο των κατασκευασμενων βουλημικων καταναλωτικων επιθυμιων που ως αιτια πλεον μας αναγκαζε να παρατηρουμε την ζωη, οχι να μας ξεπερναει, αλλα να ξεπερναμε εμεις την ζωη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 11 Ιουλ - 10:07:32

emmanouil έγραψε:

Marko σε ευχαριστουμε για τα ομορφα λογια σου .... και θα σε ευχαριστησω περισσοτερο δινοντας και μια ακομη ομορφη σκεψη.... φαντασου ενα σκοτεινο πλανητη οπου υπαρχουν μερικοι ανθρωποι που εχουν την θαυμαστη ικανοτηττα να παραγουν φως, φαντασου τωρα ολους τους υπολοιπους ανθρωπους να τρεχουν γυρω απο το φως αυτων των ανθρωπων διαλυωντας το σκοταδι ωστε να νιωσουν ασφαλεια και ζεστασια , βλεποντας ταυτοχρονα ομως οτι στην πραγματικοτητα ειναι και αυτοι εν δυναμει ομοιοι ..... Φαντασου τωρα στον ανειπωτα σκοτεινο αυτο πλανητη σιγα σιγα να αναβουν ολοι το δικο τους φως .... φαντασου τι θα συμβει σε ενα κοσμο οπου ολοι ''τσιγκλισαν'' και ανεδειξαν μια ''αιθηροη'' μεσα τους... αυτο που θα συμβει και συμβενει ηδη αυτη την στιγμη αγαπητε μου φιλε ειναι μια επανασταση χωρις ηγετες, ειναι μια εκπληκτικη επανασταση συνειδητοτητας , μια βαθεια πιστη και αγαπη στην ουσια και τον σεβασμο της υπαρξης , μια τετοια συνειδητοτητα που γνωριζει του πως λειτουργει η αληθινη φυση των πραγματων δεν χρειαζεται εξουσια , δεν χρειαζεται βια, δεν χρειαζεται φοβο , ουτε χρειαζεται την εξαθλιωση και τον θανατο, χρειαζεται απλως να γνωριζει και να αποδεχεται τους πραγματικους κανονες και αιτιες υπαρξης της.

Κι εγώ πιστεύω ότι όλοι έχουμε δικό μας φως. Αλλά δεν παίζει ρόλο και ποιος είναι ο καθένας μας; Θέλω να πω ότι μπορώ να βγάλω το ίδιο φως και έτσι δυνατό και διαπεραστικό σαν της Αιθηρόης; Διαβάζω πολλά βιβλία και προσπαθώ να μάθω όσα μπορώ. Μπορώ να εκπαιδεύσω το μυαλό μου και να πλουτίσω το πνεύμα μου. Όμως γι αυτό το φως που μιλάτε κύριε emmanouil, δεν έχει σχέση με αυτά. Έτσι δεν είναι; Γιατί αν είχε, τότε νομίζω θα είχαμε πολλές Αιθηρόες στον κόσμο. Επίσης emmanouil και mikroulis11. Σας αναφέρω γιατί σας παρακολουθώ κάθε φορά που γράφετε κάτι.

Όταν διαβάζω κείμενα που έχει γράψει η Αιθηρόη, μου κάνει εντύπωση που καταλαβαίνω αρκετά απ αυτά που λέει. Και απορώ. Απορώ γιατί δεν τα έχω διαβάσει και δεν τα έχω μάθει από πουθενά. Σε αυτά που καταλαβαίνω και σε αυτά που δεν καταλαβαίνω όμως, διαπιστώνω ότι είναι άλλη γνώση. Συγνώμη δεν μπορώ να το εξηγήσω σωστά. Είναι όπως: αλλιώς θα μάθω και θα εξηγήσω κάτι που έχω μάθει διαβάζοντας και ακούγοντας και αλλιώς όμως εξηγώ κάτι που έχω ζήσει. Στην κυρία Αιθηρόη λοιπόν, βγαίνουν πράγματα από μέσα της. Τελείως δικά της. Έτσι τα διαισθάνομαι.

Ρωτάω λοιπόν, πως αποκτάς κάτι τέτοιο; Αυτό το φως πως το βρίσκεις; Πως το ανάβεις για να τραβήξεις κι άλλους κοντά σου και να τους βοηθήσεις να βρουν κι αυτοί το δικό τους;

Δεν θέλω να ρωτήσω την Κυρία Αιθηρόη. Την έχω βομβαρδίσει στα μηνύματα με πολλές ερωτήσεις. Και πιστεύω ότι ξέρετε για τι μιλάτε γι αυτό και απευθύνομαι σε εσάς.

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 11 Ιουλ - 10:20:22

mikroulis11 έγραψε:
Emmanouil , ότι μέσα έτσι και έξω. Οπότε, μια στάση = μια παρατήρηση και σίγουρα και μια αλλαγή σε ολόκληρο το σύν-(μ)παν. Η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στην αλλοίωση, λόγο της επιρροής από την παρατήρηση του παρατηρούμενου, είναι ότι σε αυτό που επιθυμείς εκείνη τη στιγμή είναι η πρόθεση και η επί-γνωση του τι και γιατί το κάνεις. Όταν είσαι παρών1 στο τώρα και ξέρεις το τι και γιατί το επιζητάς. Η δημιουργία από τη γέννα έχει διαφορά και μάλιστα σημαντική.

Κύριε mikroulis11 θα ήθελα να σας ρωτήσω γι αυτό που λέτε για την διαφορά δημιουργίας με γέννα. Η διαφορά ποια είναι; Το βλέπω στην ουσία να γίνεται η ίδια πράξη. Διαισθάνομαι παρόλα αυτά μια διαφορά, αλλά επειδή δεν μπορώ να την διελευκάνω στο νου μου, μήπως έχετε την καλοσύνη να με βοηθήσετε; Μήπως εννοείται ότι στην δημιουργία μπορεί να υπάρχει επανάλληψη η αναπαραγωγή; Και στην γέννα δεν υπάρχει το γονίδιο αυτουνού που γεννάει, άρα έχουμε πάλι επανάλληψη; Ζητώ συγνώμη αν δεν εκφράζω σωστά κάτι.

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 11 Ιουλ - 11:45:57

Marillenaκαλή σου ημέρα, σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου για αυτά που γράφω, με τιμάς. Δεν είσαι στην ουσία σου λάθος. Η Γέννα είναι
Θεϊκή Ολοκλήρωση μιας ¨κατάστασης¨, μιας ενέργειας που έγινε στο πολύ – πολύ παλαιό παρελθόν με σκοπό να την εκμεταλλεύονται όλα τα πλάσματα. Προϋποθέτει Αγάπη. Απόλυτη Ενέργεια. Την παρέδωσε ο/η Θεός, Απόλυτο Ένα, Πηγή, με σκοπό την ολοκλήρωση των πλασμάτων που δημιούργησε.



Δημιουργία είναι η ικανότητα που έχουν τα πλάσματα να δίνουν νόημα στην ύπαρξη τους. Προωθώντας έτσι νέους δρόμους στην ιστορία τους. Το δίκαιο, η αγάπη αλλά και όλες οι Αρετές που δόθηκαν στους ανθρώπους δεν ήταν δημιουργήματα, ήταν συμπαντικές αλήθειες, ανώτερης νόησης. Εμείς δημιουργήσαμε διόδους κατανόησης δρομολογώντας, όπως λέμε στα μαθηματικά αξιώματα, διότι δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε αυτή την ανώτερη νόηση που γέννησε τα πρωτότυπα, οπότε αναπαράγουμε εκ του πρωτοτύπου, όπως ορθά
είπες.

Marilena
Αυτά που γράφω δεν είναι θέσφατα, ούτε Φιλοσοφημένα κείμενα μεγάλων ανδρών, είναι άποψή μου. Γι΄ αυτό θα πρέπει να αποκτήσεις δική σου εικόνα για το πώς να ερμηνεύεις απορίες σου και να ιαισθάνεσαι αν αυτό που προσεγγίζεις είναι για σένα ωφέλιμο.



Είμαι σίγουρος ότι το Φως σου πολύ σύντομα θα σε εκπλήξει από το πόση μεγάλη φλόγα θα έχει. Μη κουραστείς, μη φοβηθείς και πίστευε στον Εαυτό σου. Όλη την αλήθεια που αναζητάς την έχεις μέσα
σου. Είσαι τα Πάντα, είσαι ένα Σύμπαν που διεκδικείς το σκοπό σου . . .



Σε φιλώ με Αγάπη


Ααα!! Και κάτι τελευταίο θα προτιμούσα οτιδήποτε άλλο εκτός του κύριε. Σε ευχαριστώ…


Ποιος είμαι... Images?q=tbn:ANd9GcREJxJZXAbc3c4VbFizndD9vSabUj_fYXhIxh8vsChpkUNAk-hl
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΠεμ 12 Ιουλ - 11:15:17


Φαντασου τωρα στον ανειπωτα σκοτεινο αυτο πλανητη σιγα σιγα να αναβουν ολοι το δικο τους φως



Ποιος είμαι... 68169110
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΣαβ 14 Ιουλ - 1:05:15

Γλυκεια μου marilena καποτε καποτε μερικοι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να εκσφενδονιζονται σαν διαττωντες αστερες προς ενα φαντασμαγορικο ποικιλομορφο κοσμο κατασκευασμενο απο το καθαριο υλικο του πνευματος και να το παρατηρουν λιγο πριν την συνειδητα αναγκαστικη αυτοεξαπατηση του , λιγο πριν τον αυτοτεμαχισμο του εξ αιτιας των φυγοκεντρων τασεων του σε απειρα μικρα μοναχικα στεγανα ''εγω'' οπου το καθε ενα αυτονομημενο εκδηλωμενο κομματι σωρευει και αποβαλλει συνεχως εμπειριες [καρμα], μεταβαλλοντας με αυτο τον τροπο συμπαντικες κατευθυνσεις και επιπεδα , ουσιαστικα αυτοι οι ανθρωποι εχουν την δυνατοτητα να αυτοπαρατηρησουν τον ιδιο τους τον εαυτο στην καθαρη πρωταρχικη φυση και ουσια του. Ακριβως σε αυτο το επιπεδο θεασης ειμαστε ολοι εν δυναμει ομοιοι , απο εκει και επειτα η διαφοροποιηση των δεξιοτητων μας εχει να κανη με τα ιχνη που συσσωρευονται πανω στην πρωταρχικη κατασταση του ατομου μεσω και αναλογα των εμπειριων που θα προκυψουν , παραγωντας ετσι αιτια και αποτελεσμα σε μια διαρκη και αρρηκτη συνδεση στην οποια το αποτελεσμα γραφοντας ενα κυκλο θα γυρισει αναποτρεπτα στην αιτια του , την πηγη του , πανω στην οποια και θα εκφορτισθει τελικα . Η αιτια ομως παντα υποκρυπτει μια εν δυναμει κατασταση , η οποια για να εκδηλωθει , να οδηγησει σε αποτελεσμα , χρειαζεται μια πυροδοτηση, ενα ενεργημα . Η αιτια αναλυεται στο πραγματικο κινητρο που βρισκεται πισω απο καθε εκδηλωση και το αμεσο ενεργημα της . Ετσι το κινητρο αυτο που προκαλει καθε λογο και καθε πραξη , στο επιπεδο των ανθρωπινων οντων , ειναι η κατευθυνουσα σε αυτα σκεψη , δηλαδη το ιδιο το πνευμα. Το ουσιαστικο αποτελεσμα πια κατ΄ αναγκη πρεπει να εκτονωθει πανω στο ιδιο φυσικα επιπεδο, το επιπεδο του πνευματος . Οτι προκαλεσε, οτι επεβαλλε, το πνευμα ουσιαστικα στον ιδιο του τον εαυτο, ειναι μοιραιο και να το υποστει . Αυτη η διαδικασια σε συμπαντικη διασταση δεν αφορα το αμεσο υλικο αντιληπτο αποτελεσμα , αλλα αφορα την εμπειρια αποτισης που θα προκυψει μεσω της υλικης αλληλεπιδρασης που υποχρεωτικα θα συλλεξει καποτε η συνειδηση μετα απο καθε ενεργημα της , σε συνδυασμο παντα με το αληθινο της το αποτατο κινητρο. Απο την στιγμη που ο νομος της αιτιας και του αποτελεσματος εχει μεταφερθει στο επιπεδο πνευματος και συνειδησης δεν ειναι αναγκαιο να κινειται με ανθρωπινα συμβατικα μετρα του χρονου και του χωρου για να εντοπιστει. Το αποτελεσμα για να επιστρεψει στην πηγη του , το αρχικο δηλαδη αιτιο και το φορεα του , μπορει να ακολουθει μια περιπλοκη και αργη φαινομενικα διαδικασια , που ομως δεν εχει καμια συναρτηση με το πεπερασμενο και το εφημερο της μιας και μονης ζωης . Ετσι απαραιτητη προυποθεση για την βασικη κατανοηση του , ειναι η αποδοχη της θεωριας των διαδοχικων ενσαρκωσεων της ιδιας συνειδησης, χωρις αυτην την προοπτικη και εκδιπλωση συνειδησιακης ροης δεν ειναι δυνατον η περιορισμενη αντιληψη μας να συλλαβει εποπτικα την λειτουργια και το αρτιο ολοκληρωμα της. Στην καθημερινοτητα μας ειναι αρκετα δυσκολο να μεταφερθει ολη αυτη η αντιληπτικοτητα καθως η αγνοια μας οδηγει στην αυταπατη να νομιζουμε οτι οι πραξεις μας και οι σκεψεις μας μπορει ειτε να μην γινουν αντιληπτες , ειτε ακομη και να τις αποκρυψουμε . Αγνοια ετσι κατανταει να ειναι η αυταπατη να νομιζουμε αφελως οτι μπορουμε να ξεγελασουμε ολοκληρο το συμπαν και τους μηχανισμους του δημιουργωντας μια ιδιωτικης χρησεως μαυρη τρυπα οπου θα εξαφανιζουμε ολοκληρωτικα τα προιοντα και υποπροιοντα που θα παραγει η αρνητικοτητα μας . Ετσι λοιπον βλεπουμε επειτα απο ολα αυτα οτι η ανθρωπινη ευθυνη τοποθετειται αμειωτα και προσωπικα για οτι συμβαινει σε ολοκληρο πλεον το συμπαν. Συμπερασματικα λοιπον αντιλαμβανομαστε ενα σημαντικο μερος της ορθης διαδικασιας ενεργοποιησης του εσωτερικου μας φωτος . ξερεται παλαιοτερα διαπιστωνα σε καποιους ανθρωπους γυρω μου που γνωριζα αρκετα καλα , καποιες φορες ακομη και σε εμενα τον ιδιο , οτι με εναν σχεδον αμεσο τροπο η οποια σκεψη μας η πραξη μας , θετικη η αρνητικη , κυριως αρνητικη , μας επεστρεφε πισω , τοτε θεωρουσα οτι αυτο ηταν κατι πολυ ασχημο για ολους εμας , κατι σαν τιμωρια , ομως στην πραγματικοτητα ηταν ενα ευεργετημα , διοτι αργοτερα ανακαλυψα τυχαια με ενα κειμενο που ηρθε στα χερια μου απο το πουθενα , οτι οσο πιο βαρια καρμικα ειναι η συνειδηση μας , τοσο πιο ανεξιχνιαστη , πολυπλοκη και φαινομενικα αργη ειναι η εκδηλωση , η βιωση των συνεπειων των ενεργηματων μας . Ετσι σπανια αποκτουμε την εμπειρια των αποτελεσματων τους σε αυτη την ζωη . Συνηθως τα βιωνουμε στην επομενη και πολλες φορες πολυ αργοτερα . Αντιθετα ενα ατομο αποκαθαρμενο καρμικα βιωνει σχεδον αμεσα τα αποτελεσματα των οποιωνδηποτε ενεργηματων του και αυτο τον βοηθαει αφανταστα στην ορθη του συμπεριφορα και εναρμωνιση σε αυτη την ζωη .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΣαβ 14 Ιουλ - 23:37:38

https://www.youtube.com/watch?v=1pYfSBjZQWg&feature=share Ω αγνωστε βασανιστη θεε.. Την πιο ζηλευτη αιχμαλωτη σου, μαγισσα γλυκεια πισω απ' τα συννεφα .. και αυτη η σκαλα ; κοπος χαμενος , εφοδος , που στο τελος του απονο δορυ.. Τι ζητας για λυτρα λοιπον ; ζητα πολλα, και να εισαι συντομος , ακους πως ανασαινω ; τους παλμους της καρδιας μου ακουσε .. Χα χα τι ζητας ; εμενα ; εμενα ολοκληρο ; Ω εσχατε των μοναχων, τοσα δακρυα , τοσες φλογες στις καρδιες του κοσμου καινε για εσενα ...... !!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 18 Ιουλ - 9:39:06

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο! mikroulis11 το κύριε δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με ένδειξη σεβασμού προς το πρόσωπο σας. Αλλά θα το αποφύγω. Ποιος είμαι... 3421137111 Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! Άρα η δημιουργία, είναι η συνέχεια της γέννας. Σωστά;

Κύριε emmanouil χρειάζομαι να το διαβάσω κι άλλη φορά, γιατί δυσκολεύομαι να σας παρακολουθήσω. Καταλαβαίνω ότι είναι σημαντικά αυτά που λέτε, αλλά δεν φτάνει αυτό. Πρέπει να τα μελετήσω για να καταλάβω πιο σωστά την σκέψη σας. Σας ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiota




Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΤετ 18 Ιουλ - 16:56:44

Καλησπέρα σας.


Θα ήθελα να πω ένα μπράβο στον δημιουργό του video μίλησε
και στην δική μου αλήθεια σε ευχαριστώ για το μοίρασμα.


Διαβάζοντας όλη την συζήτηση θα ήθελα να πω στον emmanouil μια
σκέψη μου. Αν σου κάνει την κρατάς αν όχι την πετάς αυτή είναι η αρχή μου. Στο τώρα αυτής της εποχής και αυτής της συνείδησης πάνω
στην γη, μπορούμε να αφήσουμε όλο το κάρμα πίσω και να φωτιστούμε. Είναι μια συλλογική
δουλεία που ο άνθρωπος πλέον μπορεί να ζητήσει και να λάβει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΠεμ 19 Ιουλ - 1:07:31

χαίρομαι που το βίντεο έγινε μια αφορμή για να αναπτυχθούν όλοι αυτοί οι προβληματισμοί και να ξεδιπλωθούν ενδιαφέροντες στ'αλήθεια στοχασμοί...

το μόνο που θα προσθέσω, επιπλέον, είναι οι παρακάτω ινδικοί στίχοι:

Μερικές φορές γυμνοί
Μερικές φορές τρελοί
Πότε λόγιοι
Πότε ανόητοι
Έτσι εμφανίζονται στη γη:
οι ελεύθεροι άνθρωποι.


(όσο για τη δική μου άποψη περί των επίγειων και ουράνιων πραγμάτων του κβαντικά συμπεριφερόμενου αυτού σύμπαντος, έχω να πω κι αυτά τα 2:

α. Πριν αρκετά χρόνια στην Ιταλία, σε κάποιες σημαντικές εξετάσεις, δε θυμάμαι αν ήταν κάτι σαν τις πανελλήνιες ή φοιτητικές ή κάτι άλλο, το θέμα της έκθεσης ήταν απλά αυτό: "Γιατί;" κι όλοι άρχισαν να αναπτύσσουν διάφορες οπτικές πάνω σε 1002 πράγματα και να υπεισέρχονται σε δαιδαλώδεις διαδρόμους...Εκείνος όμως που διέπρεψε στο μάθημα αυτό, ήταν ένας πιτσιρικάς που μέσα σε ελάχιστα λεπτά παρέδωσε την κόλλα του, η οποία περιείχε μόνο δυο λέξεις: " γιατί όχι;"

β. Πολλές φορές όταν δρας ανορθολογικά, επιβραβεύεσαι από τις ανορθολογικές δυνάμεις του σύμπαντος! Κι αυτός είναι ένας βαθύτερος συμπαντικός νόμος, αιτίας-αποτελέσματος, πέρα από το νόμο των πιθανοτήτων.

Αυτά και να'στε όλοι καλά και να αντλείτε πάντα ικανοποίηση από αυτά που κάνετε...)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΣαβ 21 Ιουλ - 13:59:11

Eτσι και αλλιως φιλε μου με τον ενα η τον αλλο τροπο, και σε ολα τα επιπεδα αντιληψης το ανορθολογικο τεινει αναγκαστικα προς το ορθολογικο, με διαδοχικες εναλλαγες, με αυτο τον τροπο δημιουργητε εξελιξη , με αυτο τον τροπο καποιος αποκτα εμπειριες και βιωνει τον εαυτο του , ειτε σε ανθρωπινο επιπεδο ειτε σε συμπαντικο. Ευχομαι να εισαι και εσυ παντα καλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΣαβ 21 Ιουλ - 14:03:57

Panagiota Συνεχισε, παρουσιασε την αποψη σου.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαλδουίνος Δ΄της Ιεροσαλή

βαλδουίνος Δ΄της Ιεροσαλή


Ηλικία : 35
Τόπος : ΑΤΤΙΚΗ
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: αχ αχ αχ αχ.............   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΣαβ 21 Ιουλ - 23:55:26

πραγματικά έχω να κάνω με εξέχοντες προσωπικότητες.είμαι τυχερός που "τράκαρα" πάνω στον αόρατο ναό και έγινα μέλος.όταν το σύμπαν θέλει κάτι πολύ ο άνθρωπος συνωμοτεί για να το καταφέρει.το ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ θα κριθεί εν καιρό.δεν θέλω να δώσω εικόνα μιας και δεν την έχω(καθ΄εικόνα και ομοίωση του).
το βίντεο με εξόργισε.έπρεπε να το δω και έτερη φορά.με εξόργισε γιατί έβαλε τον νου να εργαστεί μιας και χαλάρωνα κάνοντας μια διαδικτυακή βόλτα...μπράβο όμως σε αυτούς που τοποθετήθηκαν τόσο ορθά και ανάποδα διότι πραγματικά με καλείται σε ένα νοητικό μαρτύριο που "βασανίζει" το Ον από την εποχή της υπάρξεως του.
μιας και είμαι νέος εδώ δεν θα ήθελα να γράψω "πολυώροφα" κείμενα.όχι γιατί έχω κάποιο λόγο αρνητικό ή θετικό απλά επειδή και μόνο δεν θέλω να σας κουράσω ψάχνοντας να βρείτε τι ακριβώς λέω και εννοώ έτσι αποφάσισα να σας "τροφοδοτήσω" σταδιακά με την πορεία μου προς το φως(την όποια πορεία έχω κάνει)
τέλος ένα μεγάλο μπράβο σε εσάς που τόσο σχολαστικά απλώσατε τις σκέψεις σας και "πετάξατε" σπίθες στο αιώνιο σκότος που ντύνει γλαφυρά το φως.από την μεριά μου εύχομαι ο Μέγας Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος να σας δίνει πάντοτε τα σας δίνει τα εργαλεία για να δημιουργείτε,να διαλύεται και να κρατάτε το στερέωμα όρθιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiota




Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουλ - 11:59:48

Η άποψη μου είναι ότι είμαι ο δημιουργός της πραγματικότητας
μου. Όμως για να έχω αυτήν την ευθύνη έπρεπε
να επιλέξω ποια είμαι να με γνωρίσω.


Έτσι παίρνοντας την ιστορία από την αρχή πιστεύω ήρθαμε εδώ στην
γη με δική μας επιλογή.Όταν ήρθα ήμουν ένα φωτισμένο ον έχοντας όλα τα εργαλεία
να ζήσω αυτήν την ανθρωπινή εμπειρία. Όμως στην πορεία έπρεπε να τα ξεχάσω και
να τα επιλέξω γιατί ήρθα να ζήσω την ελεύθερη βούληση την ανθρώπινης εμπειρίας.


Ξέχασα ποιος είμαι
και άκουσα τους άλλους για το ποιος είμαι . Ήρθε η στιγμή όμως που το Εγώ επαναστάτησε και ήθελε να ορίσει εκείνο ποιος είναι , όχι
ποιος του είπαν. Τότε το μυαλό πηρέ δράση
και έγινε αφέντης και οριοθέτησε εμένα
από τους άλλους και αποκόπηκε άρχισε να γίνετε εξουσιαστικό. Ευτυχώς όμως έχω
ένα τραύμα όπου ο πόνος μου ενεργοποιεί ότι υπάρχει και κάποιος άλλος εκεί δεν
είναι μόνο το μυαλό είναι και η κάρδια .
Και αρχίζω να γνωρίζω και αυτό το πλάσμα να το βγάζω προς τα έξω και να το αφήνω
να πρωταγωνιστεί. Εκεί συνειδητοποιώ ότι υπάρχει και κάποιος άλλος αυτός που παρατηρεί
και τους δυο και επιλεγεί που θα δώσει τα ηνία .Και πλέον αρχίζω και ανακαλύπτω
την συμμετοχή , την συμμετοχή του εαυτού μου να δίνω ιση ενεργεία σε όλα μου τα
κομμάτια .


Όλα είναι ο δρόμος και έχω και την ελευθερία να βγω από το μονοπάτι
. Όσο για τα καρμικα είναι μαθήματα που είχαμε επιλέξει να πάρουμε έτσι ώστε να
εξελιχτούμε. Υπάρχει μια θεωρεία ότι μετά το 1981 μπορούμε να ζητήσουμε να απαλλαγούμε
από αυτά γιατί η συλλογική ενεργεία που είχε φτιάξει η γη ήταν σε πολύ καλά επίπεδα.
Τα καρμικα είναι μια ενθύμηση να μην φύγουμε από το μονοπάτι μας . Σε εμένα θα
έλεγα ότι όταν ζήτησα απελευθέρωση από
τα καρμικα μου ήταν απλά σαν να τα κατάλαβα πολύ γρήγορα είδα το
επαναλαμβανόμενο μοτίβο και πήρα το δώρο μου και συνέχισα .Γιατί πίσω από την
μεγαλύτερη πρόκληση κρύβετε και το μεγαλύτερο χάρισμα σου. Αυτή είναι η άποψη
μου . Όσοι κυνηγάμε την ελευθερία σε
κάθε επίπεδο με χαμόγελο και χαρά είμαστε μέσα στην εκπλήρωση του σκοπού μας αλλά και αν
ξεφύγουμε λιγάκι και πέσουμε σε καμία τρυπά και αυτός δρόμος είναι είμαστε
άξιοι μονό που είμαστε εδώ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουλ - 19:57:52

''Mια ελευθερη ημερα'' λοιπον αγαπητη μου ...!! Μια διαφορετικη ελευθερη ημερα ξημερωνει για ολο και περισσοτερους... Χαρηκα για τον βαθμο αντιληψης και θεασης που διαθετεις... Νιωθω βαθεια συγκινηση καθε φορα που ακομη ενας ανθρωπος καταφερνει να περασει στην αλλη πλευρα των πραγματων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
panagiota




Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 3

Ποιος είμαι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιος είμαι...   Ποιος είμαι... Icon_minitimeΔευ 23 Ιουλ - 13:21:06

βοηθησε σιγουρα καποια χρονια απο την ζωη μου που εμενα Σαντορινη η
ενεργεια της με βοηθησε να τα δω ολα πολυ πιο γρηγορα..βλεπω emmanouil εκει μενεις οποτε ξερεις γιατι μιλαω χιχιιχιχ ..
ολοι ας βαδισουμε στην ελευθερια με ενα χαμογελο και αναλαφρη καρδια ειμαστε αξιοι ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ποιος είμαι...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποιος είσαι;
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
» Είμαι.-
» Προς τους ανθρώπους.
» ΕΙΜΑΙ Ο ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΥΛΗ ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ-
Μετάβαση σε: