H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Προς κυρία Αιθηρόη

Πήγαινε κάτω 
+14
iam
αερινη
marilena
romantikos
Ηρακλής Ρ.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
αόρατος ναός
Nenya
Στέφανος
ba a ktsou
maggisoula
ilia
Αιθηρόη
βαγγελης1234
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 13 Ιουλ - 16:11:41

Η εξουσία είναι υπερτιμημένη και πρόσκαιρη...
Μία ψευδαίσθηση ελέγχου, η οποία ενισχύεται από την συγκατάθεση των "εξουσιαζομένων". 

Είμαι υπέρ του συν-αποφασίζουμε αγαπητή αερινή. 

Κάτι λιγότερο δεν μπορεί να αποφέρει την φυσική δικαιοσύνη και αρμονική εξέλιξη, οι οποίες είναι απαραίτητες για την ελευθερία των όντων. 

Σαφώς και είναι πρόκληση και δοκιμασία μία ηγετική θέση, συμπεριλαμβανομένων και των λόγων που αναφέρεις. 

Δεν ανησυχώ... απλά γνωρίζω τι θέλω. 

Ο φόβος είναι έμφυτη δικαιολογία. Δεν θα μπορούσα να του δώσω θέση στις επιλογές μου. 

Το "όχι" μου, είναι από επιλογή και όχι από επιφύλαξη ή εξασφάλιση της προσωπικής μου συνειδησιακής ηθικής. 
Επέτρεψε μου να γνωρίζω τα "διότι" μου, τα οποία συχνά δεν εξηγούνται από την κοινή λογική. 

Και πάλι... δεν είμαι εγώ το επίμαχο θέμα. 

Ασκείς μία εργασία, η οποία είναι μεγάλης σημασίας. 
Εύκολα μπορεί να χάσει την αξία του ρόλου της. 

Το γνωρίζεις...

Όταν ο καθηγητής - παιδαγωγός, πάψει να έχει ως πρώτη αρχή του την ελευθερία και ενίσχυση της ελεύθερης δημιουργικής σκέψης... τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας. 

Εύχομαι να φέρεις εις πέρας το έργο που έχεις αναλαβει. 
Δεν "εργάζεσαι" μέσα σε ένα οικοδομικό τετράγωνο, αλλά εισβάλεις στον χώρο εκείνο, όπου ψυχή και πνεύμα επικοινωνούν και διαμορφώνουν την εισήγηση του μέλλοντος, όχι μόνον το δικό τους, αλλά και της πορείας ενός πλανήτη. 

Έχεις μία σπουδαία και μεγάλη ευθύνη, για τον τρόπο που θα δράσει η σκέψη των παιδιών αυτών, στο πεδίο αυτού του κόσμου. 

Δεν είναι εύκολο, το αναγνωρίζω. 

Μακάρι σε όσα σπουδαία και καλά πραχθούν από αυτούς τους νέους ανθρώπους, να έχεις συντελέσει και εσύ. 

Έχε αυτό κατά νου, κάθε φορά που σε κοιτούν όλα αυτά τα διψασμένα μάτια. 

Δεν χρειάζονται περισσότερη απαισιοδοξία. 

Κάποιος που θα τους εμψυχώσει τα όνειρα και θα ενισχύσει την πίστη στον εαυτό τους, είναι η καλύτερη προϋπόθεση για έναν καλύτερο και θετικά υποσχόμενο κόσμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΚυρ 13 Ιουλ - 19:49:01

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Αιθηρόη, το θέμα φυσικά δεν είσαι εσύ αλλά ζήτησα τη γνώμη σου (αναγνωρίζω ότι έχεις προχωρήσει πολύ) μιας και κάποιες φορές είναι δύσκολο το να συναποφασίζεις. Όταν ο απέναντί σου έχεις παιδιά παίρνεις συχνά το ρίσκο να αποφασίζεις εσύ λόγω δικής τους αδυναμίας, νομίζω αυτό είναι τεράστια ευθύνη που πολλές φορές σε καθηλώνει. Κατά κάποιο τρόπο κάθε δράση σου έχει αντίκτυπο σε αυτές τις ψυχές οπότε το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να προβληματίζεσαι. Παρόλο που συνήθως ακολουθώ κυρίως λογική επαγωγική σκέψη θα προσπαθήσω να φανταστώ την αιτία των διότι που δεν εξηγούνταιο με απλή λογική.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.
Με εκτίμηση  να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΔευ 14 Ιουλ - 18:37:13

Ο φόβος είναι έμφυτη δικαιολογία. Δεν θα μπορούσα να του δώσω θέση στις επιλογές μου. 

Το "όχι" μου, είναι από επιλογή και όχι από επιφύλαξη ή εξασφάλιση της προσωπικής μου συνειδησιακής ηθικής. 


Πολύ μου άρεσε αυτό που γραψες Αιθηρόη μου! Και μακάρι να είχα κι εγώ την δύναμη αυτή για όλους τους φόβους κι ανησυχίες μου, που έχουν περισσότερο σχέση μ ανθρώπους που αγαπώ και θέλω να προστατέψω. αυτοί είναι το μόνο αδύναμο μου σημείο αλλά συνάμα και το πιο ισχυρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι 15 Ιουλ - 15:42:21

αερινη έγραψε:
Λοιπόν εγώ θέλω να μου απαντήσει η Κυρία Αιθηρόη, αυτήν ρώτησα και από αυτήν περιμένω απάντηση.
Προφανώς η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και συμμετέχουμε όλοι κάθε στιγμή και με κάθε πράξη μας, αλλά το ζητούμενο δεν είναι η εξέλιξη αλλά η ΑΝΕΛΙΞΗ, για το δεύτερο δεν είμαι τόσο σίγουρη, είναι αυτό που λέμε ας όψεται ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος*.
Ο λόγος που ρώτησα τη γνώμη της είναι το ότι με ενδιαφέρει να μάθω τι πιστεύει για την άσκηση της εξουσίας, αν γίνεται να είσαι σε θέση εξουσίας χωρίς να φλερτάρεις με τη διαφθορά, το δύσκολο είναι να εξουσιάζεις και όχι να εξουσιάζεσαι και εγώ θα έλεγα, απελθέτω απ εμού το ποτήριο τούτο, αλλά πιστεύω πως είναι η εύκολη απάντηση, το δύσκολο είναι να αποδεχτείς να συμμετέχεις.
 Παρόλο που είμαι μέλος εδώ και δύο χρόνια είναι η πρώτη φορά που ποστάρω, διότι δεν μου αρέσει να μιλάω χωρίς λόγο. Όμως το θέμα άσκηση εξουσίας είναι από τα πιο σημαντικά που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί, οπότε γι αυτό απηύθυνα την ερώτηση στην Αιθηρόη. Παρακαλώ μην συνωστίζεστε σαν καλοί ακόλουθοι, νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Τους χαιρετισμούς μου
 
 
*  Η εντροπία του σύμπαντος συνεχώς αυξάνεται, με απλά λόγια, σε κάθε αυθόρμητη διαδικασία η αταξία ενός συστήματος μεγαλώνει και αν θέλουμε να δημιουργήσουμε κατάσταση μεγαλύτερης τάξης πρέπει να προσφέρουμε ενέργεια υπό τη μορφή έργου, δυστυχώς ακόμα και τότε χαλάμε την τάξη ενός άλλου συστήματος και φτιάχνουμε την τάξη του αρχικού.



Όσο αφορά την δική μου πλευρά, δεν είμαι ακόλουθος της, κι ούτε νομίζω ότι θέλει τέτοιους. Και πολύ λυπάμαι που την άποψη μου την εξέλαβες κατ' αυτόν τον τρόπο.
Αν και προσωπικά δεν βρίσκω κάτι μεμπτό σ' αυτό.
Αν και σε περίπτωση που αποφάσιζα να γίνω ακόλουθος κάποιου, με χαρά θα δεχόμουν για κάποιον σαν την Αιθηρόη, για αυτονόητους λόγους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι 15 Ιουλ - 15:50:39

Να πω επίσης καλωσόρισες.
 
Κι εγώ χαίρομαι για την παρουσίες που κινούνται καλή τη πρόθεση κι έχουν διάθεση να διευρύνουν τους ορίζοντες τους, αλλά και να προσφέρουν από τις γνώσεις τους.
Όλοι έχουμε κάτι να δώσουμε, και κάτι να πάρουμε.
Αρκεί να μην υποκρύπτεται πίσω από αυτά, κάποιο βλαβερό κίνητρο.

Αριστέα έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Οι φόβοι είναι ίσως οι χειρότεροι και δυσκολότεροι αντίπαλοι μας. Δεν ξέρω σε ποιο κομμάτι μας ακριβώς εδρεύουν, ούτε τους αντικειμενικούς λόγους ύπαρξης τους. Είναι ένα από τα θέματα που δεν έχω ασχοληθεί πολύ.

Προσωπικά πάντως ένας τρόπος να τους αντιμετωπίζω, είναι οι προτεραιότητες που βάζω στην ζωή μου. Σέβομαι την ύπαρξη των φόβων μου, γιατί σίγουρα δεν είναι τυχαία κι ούτε ήρθαν απ' το πουθενά. Αλλά δεν ζω απλά για την επιβίωση μου, ώστε να τους δίνω περισσότερη ισχύ απ' όση τους ανήκει.
Ζω για πολύ περισσότερα πράγματα, από μία απλή επιβίωση.

Τέλος πάντων, είναι ένα μεγάλο θέμα κι ίσως από τα πιο σημαντικότερα. Δεν αξίζει να το περάσουμε επιδερμικά με απλές αναφορές κι εντυπώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι 15 Ιουλ - 15:54:43

/Μακάρι σε όσα σπουδαία και καλά πραχθούν από αυτούς τους νέους ανθρώπους, να έχεις συντελέσει και εσύ.\

Πολύ όμορφη ευχή κι ελπίδα Αιθηρόη!


/Κάποιος που θα τους εμψυχώσει τα όνειρα και θα ενισχύσει την πίστη στον εαυτό τους, είναι η καλύτερη προϋπόθεση για έναν καλύτερο και θετικά υποσχόμενο κόσμο.\

Πολύ σημαντική και σπουδαία αλήθεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΠεμ 24 Ιουλ - 18:04:00

Αιθηρόη έγραψε:
Η εξουσία είναι υπερτιμημένη και πρόσκαιρη...
Μία ψευδαίσθηση ελέγχου, η οποία ενισχύεται από την συγκατάθεση των "εξουσιαζομένων". 

Είμαι υπέρ του συν-αποφασίζουμε αγαπητή αερινή. 

Κάτι λιγότερο δεν μπορεί να αποφέρει την φυσική δικαιοσύνη και αρμονική εξέλιξη, οι οποίες είναι απαραίτητες για την ελευθερία των όντων. 

Σαφώς και είναι πρόκληση και δοκιμασία μία ηγετική θέση, συμπεριλαμβανομένων και των λόγων που αναφέρεις. 

Δεν ανησυχώ... απλά γνωρίζω τι θέλω. 

Ο φόβος είναι έμφυτη δικαιολογία. Δεν θα μπορούσα να του δώσω θέση στις επιλογές μου. 

Το "όχι" μου, είναι από επιλογή και όχι από επιφύλαξη ή εξασφάλιση της προσωπικής μου συνειδησιακής ηθικής. 
Επέτρεψε μου να γνωρίζω τα "διότι" μου, τα οποία συχνά δεν εξηγούνται από την κοινή λογική. 

Και πάλι... δεν είμαι εγώ το επίμαχο θέμα. 

Ασκείς μία εργασία, η οποία είναι μεγάλης σημασίας. 
Εύκολα μπορεί να χάσει την αξία του ρόλου της. 

Το γνωρίζεις...

Όταν ο καθηγητής - παιδαγωγός, πάψει να έχει ως πρώτη αρχή του την ελευθερία και ενίσχυση της ελεύθερης δημιουργικής σκέψης... τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας. 

Εύχομαι να φέρεις εις πέρας το έργο που έχεις αναλαβει. 
Δεν "εργάζεσαι" μέσα σε ένα οικοδομικό τετράγωνο, αλλά εισβάλεις στον χώρο εκείνο, όπου ψυχή και πνεύμα επικοινωνούν και διαμορφώνουν την εισήγηση του μέλλοντος, όχι μόνον το δικό τους, αλλά και της πορείας ενός πλανήτη. 

Έχεις μία σπουδαία και μεγάλη ευθύνη, για τον τρόπο που θα δράσει η σκέψη των παιδιών αυτών, στο πεδίο αυτού του κόσμου. 

Δεν είναι εύκολο, το αναγνωρίζω. 

Μακάρι σε όσα σπουδαία και καλά πραχθούν από αυτούς τους νέους ανθρώπους, να έχεις συντελέσει και εσύ. 

Έχε αυτό κατά νου, κάθε φορά που σε κοιτούν όλα αυτά τα διψασμένα μάτια. 

Δεν χρειάζονται περισσότερη απαισιοδοξία. 

Κάποιος που θα τους εμψυχώσει τα όνειρα και θα ενισχύσει την πίστη στον εαυτό τους, είναι η καλύτερη προϋπόθεση για έναν καλύτερο και θετικά υποσχόμενο κόσμο.



Κάθε φορά ανοίγει όλο και περισσότερο ο ορίζοντας της σκέψης και του δέους μου για σένα.

Ο φόβος είναι έμφυτη δικαιολογία. Δεν θα μπορούσα να του δώσω θέση στις επιλογές μου. 

Θέλει θάρρος μια τέτοια θέση. Και σε κάποιες περιπτώσεις σαν τις δικές σου, μάλλον γνώση και συνειδητοποίηση του είναι.
Πιστεύω ακράδαντα ότι κάποτε θα φτάσει σε αυτό το επίπεδο η ανθρωπότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Alicetwilight89
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: av5x6p789   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι 1 Μαρ - 17:30:29

Η Αιθηροη έχει δίκαιο. Δε γίνεται όλοι οι άνθρωποι να μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι..ο καθένας αγωνίζεται για τον εαυτό του ίσως για την οικογένεια του η και για τούς συνανθρώπους του...ο κάθε άνθρωπός γνωρίζει τις αδυναμίες του μα και τά δυνατά του στοιχεία..Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι ακόμη κ εάν είναι οπως λέει ο κύριος Ηρακλής λίγοι ακόμη κ 5 τέτοιοι να υπάρχουν τότε πάντα θα υπάρχουν τα ιδανικά και τα οράματα...Ηρακλή ποια τα δικά σου ιδανικά ;;Εγώ ένα ξέρω ότι τίποτα δε ξέρω όπως θα έλεγε ο Σωκράτης...ναι συμφωνώ υπάρχουν άτομα που είναι ευκολοπιστα κ παρασύρονται πχ από τά ΜΜΕ..Εγώ μόνο μια Κατηγορία ανθρώπων κατηγορώ όσους ανήκουν στη Μασονία αλλά αυτό είναι άλλο Θέμα εντελώς αλλο με τους Άρχοντες που κυβερνούν την ανθρωπότητα διαταρασοντας την ισορροπία δε ξέρω καν αν είναι άνθρωποι γιατί δε αγαπούν μα μας μισούν...Όσο υπάρχουν πχ άνθρωποι όπως η Αιθηροη και άλλοι που έχουν οδηγώ το φως την αγάπη και την ανθρωπιά τόσο θα χάνουν εκείνοι κύριε Ηρακλή...πάντα το ίδιο μοτίβο ναι σφαγές εναντίον της ανθρωπότητας μισοι καλλιεργούν από αδελφό προς αδελφό ας μη τους αφήνουμε Αγαπητέ Ηρακλή να μας χειρίζονται ζήσε ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ...Έχουμε κάτι που δε μπορούν νά έχουν την ανθρωπιά τι ποιό σπουδαιο δώρο από την μητέρα Φύση;;;αυτά απο εμένα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ...   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 4 Icon_minitimeΤρι 1 Μαρ - 23:32:18

..ένας Ανθρωπος ταλαιπωρημενος, που ομως στην χωρα μας,παρα την δυστηχια του καταφερνει να κρατησει την ελπιδα του ζωντανη, ειπε περιπου.. Το Ι.. δεν είναι η χωρα μου πλεον, οταν ο αδελφος σου , σου βγαζει το ματι, δεν ειναι πατριδα σου, αυτη.

Και ετσι ειναι. Οι πραξεις μας καταστρεφουν το Σπιτι μας.
Δεν μπορουμε να βγαζουμε ο ενας το ματι του αλλου και μετα να ζηταμε βοηθεια απο τους εξωγηινους, που μολις θα ερθουν , θα σωσουν Ε Μ Ε Ν Α και θα σκοτωσουν τον αλλο. Για αυτους , τους όποιους αυτους , εξωγενεις, ειμαστε ολοι απο την ιδια ρατσα,απο την ιδια παλετα.
Οτι μπορουν να κανουν στον αλλο , μπορουν να κανουν καλλιστα και σε Ε Μ Ε Ν Α.
Και τι κριμα να μην ειναι η Ιστορια, οδηγος,εστω και παραποιημενη, εχει πολλα ανθρωπινα παθηματα που εγιναν μαθηματα.
Αθηνα, Σπαρτη και Περσες, ποση αλλαζονεια,εγωϊσμος,εκμεταλλευση,καταστροφη. Τι κριμα να ολιγορουμε, μπροστα σε τετοια παραδειγματα.

Κυρά σε αγαπώ κι ας μην εισαι εδω,ηθελα να σου το πω και παλι.
Εμαθα τοσα ομορφα κοντα σου,σε ευχαριστω να


ναι, εγω το "ολιγον" μπερδεμενο ειμαι .  Σ ΑΓΑΠΩ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προς κυρία Αιθηρόη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΘΗΡΟΗ!
» Προς Αιθηροη
» Εκπέμπω προς Αιθηρόη::
» Προς την Αιθηρόη γυναίκα.
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΑΣ.-
Μετάβαση σε: