H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Προς κυρία Αιθηρόη

Πήγαινε κάτω 
+14
iam
αερινη
marilena
romantikos
Ηρακλής Ρ.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
αόρατος ναός
Nenya
Στέφανος
ba a ktsou
maggisoula
ilia
Αιθηρόη
βαγγελης1234
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ηρακλής
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 14:29:26

Αγαπητή Αιθηρόη, έχω διαβάσει πολλά από τα γραφτά σου.
Βλέποντας και ξέροντας καλά όσα πιστεύεις, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
Μα δεν κουράστηκες; Δεν κουράζεσαι; Δεν είναι καιρός να παραδεχτείς την αλήθεια; Την ήττα;
Οι άνθρωποι δεν αξίζουν σωτηρία και βοήθεια. Έχουν ξεφύγει τελείως. Βία, προδοσία, κακία, αδιαφορία, εγωισμός, συμφεροντολογία.
Ο πλανήτης είναι μια αποικία βάρβαρων. Άνθρωποι σαν και σένα προσπαθούν να τους βοηθήσουν, να τους αλλάξουν, να τους ελευθερώσουν απ το ρομποτικό εαυτό τους. Μα οι άνθρωποι δεν θέλουν. Εσείς θέλετε να κάνετε καλό δεν λέω, αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι τους αρέσει να είναι κοπάδι, και να έχει βοσκό να το οδηγεί.

Γύρω μου βλέπω μόνο ανθρώπους πιθήκους, και κακοπροαίρετους. Δεν βλέπω τίποτα απ όλα αυτά που τόσο πειστικά λες.
Μήπως δεν είσαι και δεν ζεις στη γη; Χαριτολογώντας το λέω, γιατί σε γενικές γραμμές μου αρέσεις πολύ. Κι οι ιδέες σου και το γράψιμο σου. Κι αν τα γραφτά σου κοινοποιηθούν στο ευρύ κοινό, αρκετά χρόνια μετά θα αποτελέσουν υλικό για μελέτη.
Κι ο Καζαντζάκης που τον μνημονεύεις, χρόνια πριν πίστευε στην ελευθερία και σε όσα γράφεις.
Κι η ανθρωπότητα συνεχίζει ακάθεκτη στον κατήφορο.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε κατακρίνω και να προσβάλω τις πεποιθήσεις σου. Τέτοια πίστη αξίζει θαυμασμό και σεβασμό. Αλλά αξιοσέβαστη μου κυρία, κοπιάζεις για κάτι που δεν αναγνωρίζει τους άξιους, παρά μόνο μετά θάνατο. Κι αυτό γιατί ο θάνατος συγκλονίζει.
Κι αυτό το έχει αποδείξει η ιστορία.
Με εκτίμηση κι ειλικρίνεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 17:24:08

Καλά,ξέρω στην Αιθηρόη απευθύνεσαι και θα μου την πεις,αλλά μια ερώτηση:
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 19:05:24

Ηρακλής έγραψε:
Αγαπητή Αιθηρόη, έχω διαβάσει πολλά από τα γραφτά σου.
Βλέποντας και ξέροντας καλά όσα πιστεύεις, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
Μα δεν κουράστηκες; Δεν κουράζεσαι; Δεν είναι καιρός να παραδεχτείς την αλήθεια; Την ήττα;
Οι άνθρωποι δεν αξίζουν σωτηρία και βοήθεια
. Έχουν ξεφύγει τελείως. Βία, προδοσία, κακία, αδιαφορία, εγωισμός, συμφεροντολογία.
Ο πλανήτης είναι μια αποικία βάρβαρων. Άνθρωποι σαν και σένα προσπαθούν να τους βοηθήσουν, να τους αλλάξουν, να τους ελευθερώσουν απ το ρομποτικό εαυτό τους. Μα οι άνθρωποι δεν θέλουν. Εσείς θέλετε να κάνετε καλό δεν λέω, αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι τους αρέσει να είναι κοπάδι, και να έχει βοσκό να το οδηγεί.

Γύρω μου βλέπω μόνο ανθρώπους πιθήκους, και κακοπροαίρετους. Δεν βλέπω τίποτα απ όλα αυτά που τόσο πειστικά λες.
Μήπως δεν είσαι και δεν ζεις στη γη; Χαριτολογώντας το λέω, γιατί σε γενικές γραμμές μου αρέσεις πολύ. Κι οι ιδέες σου και το γράψιμο σου. Κι αν τα γραφτά σου κοινοποιηθούν στο ευρύ κοινό, αρκετά χρόνια μετά θα αποτελέσουν υλικό για μελέτη.
Κι ο Καζαντζάκης που τον μνημονεύεις, χρόνια πριν πίστευε στην ελευθερία και σε όσα γράφεις.
Κι η ανθρωπότητα συνεχίζει ακάθεκτη στον κατήφορο.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε κατακρίνω και να προσβάλω τις πεποιθήσεις σου. Τέτοια πίστη αξίζει θαυμασμό και σεβασμό. Αλλά αξιοσέβαστη μου κυρία, κοπιάζεις για κάτι που δεν αναγνωρίζει τους άξιους, παρά μόνο μετά θάνατο. Κι αυτό γιατί ο θάνατος συγκλονίζει.
Κι αυτό το έχει αποδείξει η ιστορία.
Με εκτίμηση κι ειλικρίνεια.

Αγαπητέ Ηρακλή, γνωρίζεις μήπως αν ρωτήθηκαν ή μήπως εσύ ρώτησες όλους τους ανθρώπους και ξέρεις ότι δεν θέλουν να βοηθηθούν;
Ή μήπως εκπροσωπείς κάποιους που εκείνοι είναι σίγουροι; Γιατί πολύ σιγουριά στα λόγια σου ...!!
Γράφεις πως είναι καιρός να αποδεχθεί την αλήθεια. Ποια αλήθεια, τη δική σου ή κάποιων που και εσύ τάσσεσαι μαζί της;
Και αναφέρεσαι με απόλυτη βεβαιότητα, ταυτίζεσαι, -σα φανατισμένος γράφεις- λέγοντας ότι ηττήθηκε.


Εσύ είσαι πάνω από τους ανθρώπους;
Έχεις βρει τη λύτρωση; Πως και δε χρειάζεσαι βοήθεια και σωτηρία;
Έχει δίκαιο η Ladosifa και θα ήθελα να ακούσω το λόγο σου, εσύ δεν είσαι άνθρωπος;
Γιατί βλέπεις ανθρώπους πιθήκους; Σε ποια εξελικτική κλίμακα οντοτήτων βρίσκεσαι;


Και μια ξεκίνησα τις ερωτήσεις, για απάντησέ μου, 3 κόσμοι δημιουργοί, 3 κόσμοι δημιουργημένοι και ανάμεσα η γέφυρα, δεν είναι η γνώση... 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 19:27:15

Ηρακλής έγραψε:
Αγαπητή Αιθηρόη, έχω διαβάσει πολλά από τα γραφτά σου.
Βλέποντας και ξέροντας καλά όσα πιστεύεις, θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.
Μα δεν κουράστηκες; Δεν κουράζεσαι; Δεν είναι καιρός να παραδεχτείς την αλήθεια; Την ήττα;
Οι άνθρωποι δεν αξίζουν σωτηρία και βοήθεια. Έχουν ξεφύγει τελείως. Βία, προδοσία, κακία, αδιαφορία, εγωισμός, συμφεροντολογία.
Ο πλανήτης είναι μια αποικία βάρβαρων. Άνθρωποι σαν και σένα προσπαθούν να τους βοηθήσουν, να τους αλλάξουν, να τους ελευθερώσουν απ το ρομποτικό εαυτό τους. Μα οι άνθρωποι δεν θέλουν. Εσείς θέλετε να κάνετε καλό δεν λέω, αλλά η ιστορία έχει δείξει ότι τους αρέσει να είναι κοπάδι, και να έχει βοσκό να το οδηγεί.

Γύρω μου βλέπω μόνο ανθρώπους πιθήκους, και κακοπροαίρετους. Δεν βλέπω τίποτα απ όλα αυτά που τόσο πειστικά λες.
Μήπως δεν είσαι και δεν ζεις στη γη; Χαριτολογώντας το λέω, γιατί σε γενικές γραμμές μου αρέσεις πολύ. Κι οι ιδέες σου και το γράψιμο σου. Κι αν τα γραφτά σου κοινοποιηθούν στο ευρύ κοινό, αρκετά χρόνια μετά θα αποτελέσουν υλικό για μελέτη.
Κι ο Καζαντζάκης που τον μνημονεύεις, χρόνια πριν πίστευε στην ελευθερία και σε όσα γράφεις.
Κι η ανθρωπότητα συνεχίζει ακάθεκτη στον κατήφορο.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να σε κατακρίνω και να προσβάλω τις πεποιθήσεις σου. Τέτοια πίστη αξίζει θαυμασμό και σεβασμό. Αλλά αξιοσέβαστη μου κυρία, κοπιάζεις για κάτι που δεν αναγνωρίζει τους άξιους, παρά μόνο μετά θάνατο. Κι αυτό γιατί ο θάνατος συγκλονίζει.
Κι αυτό το έχει αποδείξει η ιστορία.
Με εκτίμηση κι ειλικρίνεια.
οσσο υπαρχουν και θα υπαρχουν αθρωποι που βοηθανε τους αλλους οταν εχουν αναγκη για βοηθεια μην 
απελπηζεσε ολλα θα πανε καλα 
παραδειγμα απο ενα αθρωπο που χρηαζετε βοηθεια στον δρομο απο οτηδηποτε θεμα
απο αθρωπους που βοηθανε σε χωρες υποαναπτηκτες παραδειγμα αφρηκη 
υπαρχουν και αλλα που δεν χρηαζεται να πω 
μην χανης την ελπιδα σου 
και ειναι σιγουρο ολλα θα πανε καλα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 20:10:14

Θα ηττηθώ όταν δεν θα είμαι σε θέση, ούτε τα βλέφαρα μου να ανοίξω... αλλά και πάλι...

Και σε ποια ιστορία αναφέρεσαι, όταν παραποιείται προς όφελος των ηγετών αυτού του πλανήτη;

Δεν χρειάζεται να συζητήσουμε κάτι που δεν έχεις μελετήσει διεξοδικά, διότι εάν το είχες κάνει, δεν θα χρησιμοποιούσες την επιστήμη της Ιστορίας ως απόδειξη.

Αληθινά, λυπάμαι για όσα νιώθεις και σκέφτεσαι...

Ό,τι και εάν σε οδήγησε σε αυτή σου την άποψη και κριτική... απλά λυπάμαι.

Κατανοώ... αλλά δεν αποδέχομαι.-

Εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι, που δεν έχουν καμία σχέση με τα λεγόμενα σου.
Άνθρωποι που αξίζουν σεβασμό και θαυμασμό.

Θα είναι χρησιμότερο να κάνετε το καλύτερο που μπορείτε για τον κόσμο σας και τους συνανθρώπους σας, αντί να διαμαρτύρεστε διαρκώς για τα λάθη τους.

Δικαιολογείτε την στάση και τον τρόπο που επιλέγετε να ζήσετε, ρίχνοντας την ευθύνη σε μία άδικη ζωή και ανθρωπότητα.

Είναι δικαίωμα σας, κάθε σας απόφαση.
Να έχετε το θάρρος, όμως, να την αποδώσετε στον εαυτό σας.

Διότι κανείς δεν σας αναγκάζει.

Και ναι...
Έχω νιώσει κουρασμένη... αλλά όχι για λόγους απτούς από την κοινή λογική.

Ούτε μία φορά, όμως, δεν σκέφτηκα να τα παρατήσω.

Διότι επιλέγω να εννοώ αυτά που πράττω, λέω, υποστηρίζω, πιστεύω.
Διότι γνωρίζω ποια είμαι και τι θέλω.
Διότι είμαι εδώ.
Διότι έχω πολλά που πιστεύω και αγαπώ, που σέβομαι και εκτιμώ.

Εκεί έξω, υπάρχουν απλοί άνθρωποι, πολλοί άνθρωποι, που κάνουν δυσκολότερα πράγματα από εμένα, ξεπερνώντας τον εαυτό τους.

Και όποιος βάζει τον εαυτό του μπροστά από άλλους, θεωρώντας ότι προσφέρει περισσότερα... χμ... εάν το δηλώνει είναι υποκριτής προς τους άλλους... και εάν το πιστεύει, είναι υποκριτής του εαυτού του.

Πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να θεωρηθεί καλύτερος, από τον πιο απλό άνθρωπο που προσπαθεί να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί και δύναται.

Έξω από αυτόν τον πλανήτη, δεν υπάρχει κανείς που να μπορεί να θεωρηθεί καλύτερος του θνητού ανθρώπου, διότι κανείς από αυτούς δεν θα ήταν διαφορετικός στην θέση του.

Θα σας θυμίσω μόνο ένα...

Όταν είσασταν παιδιά... ονειρευόσασταν να γίνετε ήρωες... να σώσετε ζωές... τους ανθρώπους σας... τον κόσμο...

Ονειρευόσασταν όμορφες περιπέτειες...

Αυτή είναι η αλήθεια σας... και ας σας την έκλεψαν...

Δεν γνωρίζω παιδιά που ονειρεύτηκαν το "κακό", την προδοσία, την βία, το ψέμα.

Θα ρωτήσετε... τότε γιατί συμβαίνουν όλα αυτά γύρω μας;

Απαντήστε εσείς σε αυτό.

Και κάτι τελευταίο...

Μην ξεχνάς πως και εσύ ανήκεις στην ανθρωπότητα.

Μην συμπεριφέρεστε σαν τον σπιτονοικοκύρη, που κοιτάζει το ακατάστατο σπίτι του και νυχθημερόν κομπάζει και διαμαρτύρεται στους γύρω του, χωρίς να κάνει κάτι.

Χμ...

Αγαπήστε λιγάκι...
Εμπιστευθείτε λιγάκι...
Πιστέψτε λιγάκι...
Ονειρευθείτε λιγάκι...

Δεν χρειάζονται περισσότερα.

Το... λιγάκι, έχει φέρει τις μεγαλύτερες επαναστάσεις, τις μεγαλύτερες αλλαγές.

Καλέ μου φίλε...
Ακόμη και στην κόλαση, θα σκάβω για Νήρων Ύδωρ και Φως.

Και δεν είμαι μόνη σε αυτό.

Σε έναν κόσμο, όπου στα Πάντα βρίσκονται τα Πάντα, κανείς δεν μπορεί να μου στερήσει την πίστη.

Εύχομαι τα δάχτυλα σου, να ανοίξουν την πολυπόθητη φλέβα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αιθηρόη στις Κυρ 22 Ιουν - 21:06:51, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 21:05:32

Όλοι ανήκουμε στην ανθρωπότητα.
Δεν έχει σημασία από που προέρχεται ο καθένας μας,αυτήν την στιγμή[όπου η στιγμή μπορεί να είναι αυτή η ζωή ή οι πολλαπλές ζωές μας εδώ],είμαστε Άνθρωποι.Και αυτό από μόνο του είναι σπουδαίο κατόρθωμα.
Επάγγελμα άνθρωπος που λέει και ο συγγραφέας.Η εργασία μου-μας είναι να είμαι άνθρωπος,πάνω σε αυτό δουλεύω και η πληρωμή το έργο το ίδιο,κάθε βήμα,όσο αργό κι αν φαίνεται να είναι,είναι εξέλιξη και προέρχεται από τον μόχθο πολλών ψυχών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 21:08:21

Έτσι ακριβώς, αγαπημένη μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 21:42:32

Έτσι ακόμη κι αν θυμώνω,παραπονιέμαι,οργίζομαι που στην ουσία διαμαρτύρομαι,απογοητεύομαι..κι έρχεται μια γιαγιά,που δεν σε ξέρει,δεν έχει κανένα όφελος από σένα και σου λέει:να σου βάλω να φας;Έτσι,απλά,θέλει να ταϊσει,να θρέψει τον κόσμο.Ιέρεια της Γαίας.
Και μια άλλη να σταυρώνει ξένους πάνω σε μηχανή και να εύχεται καλό δρόμο,αυτό το κάνουν οι μάνες στα παιδιά τους,μια άλλη θυμάμαι ήθελε να με φιλοξενήσει γιατί έμαθε ότι θα είμαι μόνη κάποιες μέρες,γιατί στα μάτια της είμαι κοριτσάκι όπως η εγγονή της,που είχαμε την ίδια ηλικία.Και αυτή δεν με ήξερε.Μπορεί να είμαι αλήτισσα,κλέφτρα..γιατί δεν φοβάται;Είναι ανάμεσα μας,απλά δεν τους βλέπουμε και δεν τους εκτιμάμε,γιατί δεν έχουν φανταχτερές ''φορεσιές''κι έχουν τέτοια δύναμη,που εξαλείφουν χρόνια κακίας και μίσους.


Κι αν δεν θα μπορείς να ανοίξεις τα βλέφαρα,δεν θα έχεις ηττηθεί,όπως το εννοούν κάποιοι.
Εμείς θα έχουμε ηττηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΚυρ 22 Ιουν - 22:09:20

Ηρακλή εγώ σε όλα αυτα που γράφεις βλέπω ένα άτομο που ενδιαφέρεται πολυ για τους συνανθρώπους του και ανησυχεί...
Να έχεις εμπιστοσύνη ...να πιστεύεις στους ανθρώπους...όλα καλά θα πάνε... να  ηλιος  ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηρακλής
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΔευ 23 Ιουν - 2:00:10

Όχι ilia λάθος εκτίμηση έκανες. Μην μεταποιείς τα λόγια μου, δεν μου αρέσει. Όταν λέω κάτι το εννοώ. Κι εσύ κι ο Βαγγέλης1234, δεν καταλάβατε. Δεν είναι θέμα ελπίδας κι απογοήτευσης. Ήμουν ξεκάθαρος. Μην προσδίνετε στα λόγια μου πράγματα που δεν υπάρχουν. Είναι κλισέ τέτοιες προσεγγίσεις. Με εκνευρίζουν συγνώμη.

Και συμφωνώ Αιθηρόη, δεν έχω μελετήσει ιστορία. Και βασικά μπορεί να έχεις δίκιο όσο αφορά την πλαστογράφηση της ιστορίας, οπότε δεν μπορώ να μπω σε μια κόντρα μαζί σου.

Ναι είμαι άνθρωπος κι εγώ, αλλά όπως λέει ο λαός μας, τους συγγενείς δεν τους διαλέγεις.
Και δεν έχω την διάθεση να κάνω κάτι που δεν θα αναγνωριστεί από κανέναν. Και γιατί να θυσιαστώ εγώ για όλους αυτούς, που έχουν βολευτεί στη φυλακή τους; Οπότε προτιμώ να είμαι ο νοικοκύρης του σπιτιού που αναφέρεις.

Οι άνθρωποι είναι άξιοι της κατάντιας τους. Κι επειδή δεν ρωτήθηκαν όλοι, δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η στάση τους τους τελευταίους αιώνες. Μονίμως περιμένουν κάποιον να τους σώσει. Τέλος πάντων δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα. Έχουν την μοίρα που κέρδισαν. Αναρωτιέμαι όμως Αιθηρόη εσύ τι θα κερδίσεις αν τελικά αλλάξει η μοίρα τους. Μια σκέψη είναι αυτή.

Είπες δυο πράγματα που κράτησα. Το ένα είναι αυτό με τα όνειρα των παιδιών. Έχεις δίκιο και ποτέ δεν το σκέφτηκα. Κι αμφιβάλλω αν το έχουν σκεφτεί κι άλλοι. Είναι ένα επιχείρημα δυνατό που το ακούω για πρώτη φορά. Θα το λάβω υπόψη μου.
Το άλλο είναι αυτό που είπες για την κόλαση. Μέτρησε. Κι είναι επίσης κι αυτό κάτι που ακούω πρώτη φορά. Πάντα προσέχω αυτά που δεν είναι αντιγραφές.

Και να σου πω κάτι; Δεν εθελοτυφλώ και δεν είμαι κολλημένος. Μακάρι να μην νικηθείς ποτέ. Προτιμώ έναν κόσμο ενδιαφέρον με δυνατές αντιθέσεις, παρά ένα κόσμο προβλέψιμο.
Το εκτιμώ που μου απάντησες. Πιο λογικό ήταν να με αγνοήσεις. Όμως πολύ κομψά μου θύμισες για το διαφορετικό είδος λογικής σου.

Ladosifa, Ηλιόδωρε, δεν πτοούμαι και δεν αγγίζεται η συνείδηση μου. Είτε είμαι άνθρωπος είτε όχι, έχω νοημοσύνη. Περίμενα τέτοιες αντιδράσεις. Όμως εκτιμώ την θέση που πήρατε. Άλλωστε προτιμώ τους ανθρώπους που παίρνουν θέση, παρά αυτούς που δεν αντιδρούν.
Και Ηλιόδωρε δεν είναι 3 οι κόσμοι. Όπως κι αν το εννοείς.

Εντάξει δέχομαι ότι έχουν καλούς υποστηρικτές οι άνθρωποι. Αλλά στο τέλος αυτοί θα πρέπει να κάνουν την τελική κίνηση. Έτσι δεν είναι Αιθηρόη; Τι έχουν αποδείξει ως τώρα όμως; Ρητορική ερώτηση. Δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την ανοχή σου.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με νοιάζει. Και προσωπικά πιστεύω ότι η λύση είναι η καταστροφή κι η κατάρρευση του συστήματος και μια μεγάλη καταστροφή, που θα οδηγήσει σε νέο ξεκίνημα, νέα ανθρωπότητα.
Κι αυτό δεν είναι μόνο δικιά μου άποψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΔευ 23 Ιουν - 13:57:05

Ηρακλής έγραψε:
Όχι ilia λάθος εκτίμηση έκανες. Μην μεταποιείς τα λόγια μου, δεν μου αρέσει.  Όταν λέω κάτι το εννοώ. Κι εσύ κι ο Βαγγέλης1234, δεν καταλάβατε. Δεν είναι θέμα ελπίδας κι απογοήτευσης. Ήμουν ξεκάθαρος. Μην προσδίνετε στα λόγια μου πράγματα που δεν υπάρχουν. Είναι κλισέ τέτοιες προσεγγίσεις. Με εκνευρίζουν συγνώμη.

Και συμφωνώ Αιθηρόη, δεν έχω μελετήσει ιστορία. Και βασικά μπορεί να έχεις δίκιο όσο αφορά την πλαστογράφηση της ιστορίας, οπότε δεν μπορώ να μπω σε μια κόντρα μαζί σου.

Ναι είμαι άνθρωπος κι εγώ, αλλά όπως λέει ο λαός μας, τους συγγενείς δεν τους διαλέγεις.
Και δεν έχω την διάθεση να κάνω κάτι που δεν θα αναγνωριστεί από κανέναν. Και γιατί να θυσιαστώ εγώ για όλους αυτούς, που έχουν βολευτεί στη φυλακή τους; Οπότε προτιμώ να είμαι ο νοικοκύρης του σπιτιού που αναφέρεις.

Οι άνθρωποι είναι άξιοι της κατάντιας τους. Κι επειδή δεν ρωτήθηκαν όλοι, δεν σημαίνει ότι δικαιολογείται η στάση τους τους τελευταίους αιώνες. Μονίμως περιμένουν κάποιον να τους σώσει. Τέλος πάντων δεν θα ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα. Έχουν την μοίρα που κέρδισαν. Αναρωτιέμαι όμως Αιθηρόη εσύ τι θα κερδίσεις αν τελικά αλλάξει η μοίρα τους. Μια σκέψη είναι αυτή.

Είπες δυο πράγματα που κράτησα. Το ένα είναι αυτό με τα όνειρα των παιδιών. Έχεις δίκιο και ποτέ δεν το σκέφτηκα. Κι αμφιβάλλω αν το έχουν σκεφτεί κι άλλοι. Είναι ένα επιχείρημα δυνατό που το ακούω για πρώτη φορά. Θα το λάβω υπόψη μου.
Το άλλο είναι αυτό που είπες για την κόλαση. Μέτρησε. Κι είναι επίσης κι αυτό κάτι που ακούω πρώτη φορά. Πάντα προσέχω αυτά που δεν είναι αντιγραφές.

Και να σου πω κάτι; Δεν εθελοτυφλώ και δεν είμαι κολλημένος. Μακάρι να μην νικηθείς ποτέ. Προτιμώ έναν κόσμο ενδιαφέρον με δυνατές αντιθέσεις, παρά ένα κόσμο προβλέψιμο.
Το εκτιμώ που μου απάντησες. Πιο λογικό ήταν να με αγνοήσεις. Όμως πολύ κομψά μου θύμισες για το διαφορετικό είδος λογικής σου.

Ladosifa, Ηλιόδωρε, δεν πτοούμαι και δεν αγγίζεται η συνείδηση μου. Είτε είμαι άνθρωπος είτε όχι, έχω νοημοσύνη. Περίμενα τέτοιες αντιδράσεις. Όμως εκτιμώ την θέση που πήρατε. Άλλωστε προτιμώ τους ανθρώπους που παίρνουν θέση, παρά αυτούς που δεν αντιδρούν.
Και Ηλιόδωρε δεν είναι 3 οι κόσμοι. Όπως κι αν το εννοείς.

Εντάξει δέχομαι ότι έχουν καλούς υποστηρικτές οι άνθρωποι. Αλλά στο τέλος αυτοί θα πρέπει να κάνουν την τελική κίνηση. Έτσι δεν είναι Αιθηρόη; Τι έχουν αποδείξει ως τώρα όμως; Ρητορική ερώτηση. Δεν θέλω να εκμεταλλευτώ την ανοχή σου.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με νοιάζει. Και προσωπικά πιστεύω ότι η λύση είναι η καταστροφή κι η κατάρρευση του συστήματος και μια μεγάλη καταστροφή, που θα οδηγήσει σε νέο ξεκίνημα, νέα ανθρωπότητα.
Κι αυτό δεν είναι μόνο δικιά μου άποψη.
αυτο θελω να σου πω με την ελπιδα μην χανης την ελπιδα σου
αλαγη του σηστηματος και ενος αλλου αναδιωμενου καλυτερο για τον αθρωπο
το θεμα ειναι πως θα γινη... με βια οι ομαλα θελω και ελπιζω ομαλα 
και ευχομαι να γινη ομαλα οσσο και καποιοι να μην θελουν να αλαξη το σηστημα
οσσο για καταστροφη δεν αλαζη και τιποτα 
παραδειγμα καταστροφη εγινε το 2008 οικονομηκη τη εγινε το μονο που εγινε ηταν
αυτοκτονιες οικονομηκη κρηση αλαξε τιποτα οχι

αν ενοεις καταστροφη παραδειγμα ενας μεγαλος κομητης και οτι αλλο και παλι πισω στην ληθηνη εποχη εχω να σου πω
οτι οχι μονο δεν θα καταφερουμε τιποτα αλλα και παλι φτου και απο την αρχη 
εχε υποψην οτι στο παρελθον γινανε 12 μεγαλες καταστροφες 
οταν ο αθρωπος αρχησε να εξελησεται οχι τεχνολογηκα τεχνολογηκα ητανε 
και πολη καλυτερα απο τωρα  αλλα πνευματηκα κατι γινοτανε και ερχοτανε παγκοσμιες καταστροφες 
ειτε απο φιλονηκια μεταξυ τους πολεμους ειτε απο εξωγηηνους και αλλες σκοτηνες δυναμης 
για την ακριβεια 2 φορες ηταν μεταξυ τους 
οι υπολοιπες απο αλλους εξωτερηκους παραγοντες

οποτε πιστευω αυτο που ειπα ελπιζε να συμβη σιγα σιγα και ομαλα χωρης βια αλαγη του σηστηματος 
προς ωφελος ολλον τον αθρωπον
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΔευ 23 Ιουν - 14:55:43

Αιθηρόη έγραψε:

Θα σας θυμίσω μόνο ένα...

Όταν είσασταν παιδιά... ονειρευόσασταν να γίνετε ήρωες... να σώσετε ζωές... τους ανθρώπους σας... τον κόσμο...

Ονειρευόσασταν όμορφες περιπέτειες...

Αυτή είναι η αλήθεια σας... και ας σας την έκλεψαν...  

Δεν γνωρίζω παιδιά που ονειρεύτηκαν το "κακό", την προδοσία, την βία, το ψέμα.

Θα ρωτήσετε... τότε γιατί συμβαίνουν όλα αυτά γύρω μας;

Απαντήστε εσείς σε αυτό.


Καλέ μου φίλε...
Ακόμη και στην κόλαση, θα σκάβω για Νήρων Ύδωρ και Φως.

Και δεν είμαι μόνη σε αυτό.


Ηρακλή να σαι καλά γιατί εξ αιτίας σου για άλλη μια φορά ακούσαμε σημαντικά και σπουδαία λόγια. Κι είχες δίκιο που τα ξεχώρισες. Αυτό για τα όνειρα των παιδιών αποτελεί μια σημαντική απόδειξη για την ουσία των ανθρώπων. Κι ούτε κι εγώ τη σκέφτηκα ποτέ! Και μ άρεσε πάρα πάρα πολύ! Και Αιθηρόη πανομορφιά μου δε περιμένω να κάνεις κάτι λιγότερο. Ακόμη και στη κόλαση θα σκάβεις για ύδωρ και φως. Κι αυτή η φράση κρύβει πολλές σημασίες. κι όντως δεν είσαι μόνη. Τεσπά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΔευ 23 Ιουν - 15:16:10

Κι Ηρακλή αν τύχει και καταστραφεί ο πλανήτης όμως.........το πιο πιθανό είναι σε δω να τρέχεις να χωθείς σε καμιά κιβωτό. Αυτή η άνεση και καλά δε γουστάρω αυτό το κόσμο και να γίνει χαλίκι,δεν πείθει. Είναι η νέα μόδα φούμαρο της εποχής. την έχω ακούσει κι απ άλλους οι οποίοι είναι σίγουροι ότι δε πρόκειται να συμβεί στην επόχή τους και μιλάν εκ του ασφαλούς. Γιατί αν τους κάνεις να το σκεφτούν πραγματικά και τους περάσεις ένα δεδομένο που μπορεί να τους θέσει την πιθανότητα πραγματοποίησης κατά τη διάρκεια της ζωής τους..............χλωμιάζουν και παγώνει το αίμα τους. προσωπικά δε με νοιάζει αν είσαι κι αν δεν είσαι άνθρωπος η αν σ αρέσει κι αν δεν σ αρέσει. Η άποψη σου μπάζει. Γιατί σίγουρα έχεις ανθρώπους που αγαπάς και δε νομίζω να τους ε΄χεις πει τι θα ήθελες να τους συμβεί. Κι επίσης φάσκεις κι αντιφάσκεις. Επικροτείς αυτό που κάνει η Αιθηρόη αλλά θέλεις αυτό που δεν θα θελε ποτέ εκείνη. Ντεν γκανταλαβαίνει εγκό! γι αυτό σου λέω μπάζει. Τεσπά. Να σαι καλά που μοιράστηκες μαζί μας τις σκέψεις σου.
 Προς κυρία Αιθηρόη 934713797
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΔευ 23 Ιουν - 19:01:01

Ναι σωστά...έχεις δίκιο τώρα που το ξανασκέφτομαι τα πέρνω πίσω αυτα που σου ειπα....
Εσυ Φίλε Ηρακλή που και εσύ άνθρωπος είσαι όπως είπες "Ναι είμαι άνθρωπος κι εγώ, αλλά όπως λέει ο λαός μας, τους συγγενείς δεν τους διαλέγεις. " τι έχεις κάνει για να μην είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λες? γιατί καλα είναι να κατηγορούμαι αλλά πρώτα να έχουμε δεί εμείς σαν άτομα τι έχουμε κάνει...σωστα???...χμμμ...
Και ... "Πάντως σε γενικές γραμμές δεν με νοιάζει. Και προσωπικά πιστεύω ότι η λύση είναι η καταστροφή κι η κατάρρευση του συστήματος και μια μεγάλη καταστροφή, που θα οδηγήσει σε νέο ξεκίνημα, νέα ανθρωπότητα. 
Κι αυτό δεν είναι μόνο δικιά μου άποψη."...εφόσον δεν σε νοιάζει γιατί τα γράφεις όλα αυτα????...θες νέο ξεκίνημα?νέα ανθρωπότητα?με τι βάση?με αυτή? πραγματικά αν θές κάτι νέο άρχισε την αλλαγή απο μέσα σου πρώτα...και πρώτα από όλα μάθε να αγαπάς τους συνανθρώπους σου...χωρίς ενότητα,εμπιστοσύνη,όνειρα,κατανόηση,αποδοχή δεν πάτε πουθενά....και μάθε ότι είναι μεγάλο προσόν να λέγεσαι και να είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ...εγώ προσωπικά ζηλεύω με την καλή έννοια τους ανθρώπους...
Και τώρα συγνώμη ξαναγυρίζω στην ηρεμία μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΤρι 24 Ιουν - 2:57:17

O Κοσμος ειναι ενας Κοσμος Αισθησεων
& οχι ο Κοσμος που μας παραδιδουν τα ματια μας μοναχα Ηρακλη . ..|

Ολοι αγνοουν & απο κατι
γιατι Υπαρχει Λογος . ..

Ο Λογος ειναι να μαθεις τι κινει- ποιει το Πνευμα

Ο Λογος ειναι να Θες να ασχοληθεις για οτι Υπαρχει
γιατι Υπαρχει Ηδη ,
ανεξαρτητως καταστασεως γιατι νοιαζεσαι . ..

Ο Λογος γινεται Στιγμη για να παραξεις αυτο το οποιο δυναται . ..

Αυτο που θα γινει δεν θα ειναι καταρρευση & πτωση φιλε μου
Αλλα χρησιμοποιηση αυτου που Μπορει Να αξιοποιηση την Στιγμη
στο ΑΝωτερο ακρο της . ..

Μην πεφτεις ποτε στην Πλανη & σε σταματα . ..
Να ακους την Φυση του Κοσμου για το Πως ,
μην βλεπεις μοναχα με τα ματια . ..

Συμφωνω , γινεται ενας χαμος , βια , πολεμοι & ολα εκεινα τα οποια διαβαλλουν & διαμοιραζουν την Εστιαση Σου,
αλλα να ακους την Φυση συνεχως για να μην χαθεις . ..

Ποτε δεν υπηρξε Ηττα . ..

Ελα απ εδω να βοηθησεις Ηρακλη . ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέφανος

Στέφανος


Ηλικία : 44
Τόπος : Περιστέρι
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 90

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΤρι 24 Ιουν - 11:21:56

maggisoula έγραψε:
Αιθηρόη έγραψε:

Θα σας θυμίσω μόνο ένα...

Όταν είσασταν παιδιά... ονειρευόσασταν να γίνετε ήρωες... να σώσετε ζωές... τους ανθρώπους σας... τον κόσμο...

Ονειρευόσασταν όμορφες περιπέτειες...

Αυτή είναι η αλήθεια σας... και ας σας την έκλεψαν...  

Δεν γνωρίζω παιδιά που ονειρεύτηκαν το "κακό", την προδοσία, την βία, το ψέμα.

Θα ρωτήσετε... τότε γιατί συμβαίνουν όλα αυτά γύρω μας;

Απαντήστε εσείς σε αυτό.


Καλέ μου φίλε...
Ακόμη και στην κόλαση, θα σκάβω για Νήρων Ύδωρ και Φως.

Και δεν είμαι μόνη σε αυτό.


Ηρακλή να σαι καλά γιατί εξ αιτίας σου για άλλη μια φορά ακούσαμε σημαντικά και σπουδαία λόγια. Κι είχες δίκιο που τα ξεχώρισες. Αυτό για τα όνειρα των παιδιών αποτελεί μια σημαντική απόδειξη για την ουσία των ανθρώπων. Κι ούτε κι εγώ τη σκέφτηκα ποτέ! Και μ άρεσε πάρα πάρα πολύ! Και Αιθηρόη πανομορφιά μου δε περιμένω να κάνεις κάτι λιγότερο. Ακόμη και στη κόλαση θα σκάβεις για ύδωρ και φως. Κι αυτή η φράση κρύβει πολλές σημασίες. κι όντως δεν είσαι μόνη. Τεσπά.


Συμφωνώ μαζί σου Αριστέα. Δεν σου κρύβω ότι αυτή την σκέψη, ότι τα παιδιά των ανθρώπων δεν είναι τυχαίο που ονειρεύονται ωραία πράγματα, την βρήκα συγκλονιστική. Και δεν θυμάμαι ποτέ κανείς να 'χει αναφερθεί σε κάτι παρόμοιο. Ξαφνιάστηκα για κάτι αυτονόητο και τόσο φανερό, που ποτέ όμως δεν είδα και δεν σκέφτηκα. 
Το συνηθίζει η Αιθηρόη να μας το κάνει αυτό. 

Έτσι είναι τα παιδιά των ανθρώπων. Στην πορεία αλλάζουν. Μάλλον τα αλλάζουμε! Όπως άλλαξαν κι εμάς κάποιοι άλλοι. 
Γιατί και ποιοι κρύβονται πίσω απ'αυτό, δεν έχω κατασταλάξει ακόμα. 

Ακόμη και στην κόλαση, θα σκάβω για Νήρων Ύδωρ και Φως. 

Μου άρεσε απίστευτα πολύ! 

Ηρακλή λυπάμαι αλλά τα πράγματα νομίζω θα γίνουν τελείως διαφορετικά απ'ότι θα ήθελες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΤρι 24 Ιουν - 12:32:44

Ηρακλή έχουν ειπωθεί σχεδόν όλα...

Η καταστροφή της Ατλαντίδας δεν "έσωσε" τον κόσμο. Ο κόσμος είναι όλοι μας. Δεν μπορείς να κάνεις απλά ένα format όταν μιλάς για Ζωή.

Αν κάτι πρέπει να "καταστραφεί" και να μετουσιωθεί είναι πρότυπα σκέψης του Εγώ του διαχωρισμού και του ανταγωνισμού. Και φυσικά εύκολα τα λόγια... Όμως όλοι προσπαθούμε...

Κάτι που μου έχει μείνει από παλιά που έλεγε η Αιθηρόη είναι να δίνουμε ελπίδα στους άλλους και να τους βοηθάμε να μην τα παρατήσουν, να μην εγκαταλείψουν τον εαυτό τους, τη ζωή τους...

Μια ανυψωμένη συνείδηση οδηγεί και σε διαφορετικές σκέψεις, δράσεις και αποτελέσματα. Όλα αλληλεπιδρούν.  Το μόνο εύκολο σε αυτό τον κόσμο είναι να ρίχνουμε την ευθύνη για οτιδήποτε συμβαίνει στους άλλους και να μην αναλαμβάνουμε την ευθύνη για όλα όσα δημιουργούμε εμείς οι ίδιοι στο πέρασμά μας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηρακλής
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 8:24:07

Παιδιά σας καταλαβαίνω και καλά κάνετε να παίρνετε την θέση που παίρνετε. Εσείς με τη δικιά σας άποψη κι εγώ με την δικιά μου.
Δεν είμαι από εκείνους που τσακώνονται και παρεξηγιούνται λόγω διαφωνίας απόψεων.
Θέλω μόνο να πω κάτι στην ilia που μιλάει για τους ανθρώπους.
Μιλάς λες κι η ίδια δεν είσαι άνθρωπος. Και νομίζω ότι αυτό θέλεις να πεις βασικά με τρόπο. Εγώ τουλάχιστον πατάω στην πραγματικότητα. Όλα αυτά τα βιβλία, οι ταινίες, τα κινούμενα σχέδια, έχουν παρασύρει μερικούς και φαντάζονται πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα του εαυτού τους. Όλο και πιο πολλοί προσπαθούν να μοιάσουν και να είναι κάτι άλλο.
Αυτοί που είναι κάτι άλλο, αν υπάρχουν πάνω στη γη, τότε σίγουρα θα κάνουν και πράγματα που είναι πέρα από τα ανθρώπινα γνωστά δεδομένα.

Τέλος πάντων περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Απλά είναι δύσκολο μετά να σας πάρει κάποιος σοβαρά.

Αιθηρόη μήπως είσαι κι εσύ εξωγήινη; Αστειεύομαι.
Αν κι αυτό θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά αναλογιζόμενος τα γραφτά και τον τρόπο σου.  
Ευχαριστώ για την ανταλλαγή απόψεων.

Αιθηρόη συνέχισε την καλή δουλειά που κάνεις. Μου έχεις δώσει αρκετούς προβληματισμούς. Θα σας παρακολουθώ. Κι ίσως κάποια στιγμή πειστώ ότι υπάρχει κι άλλος τρόπος για μια νέα ανθρωπότητα.

Καλημέρα σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηρακλής
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 8:41:46

Ξέχασα να πω και δυο πράγματα ακόμα.
Στέφανε εύχομαι να γίνει έτσι όπως λες. Αλήθεια το εύχομαι να μη χρειαστεί να γίνει όπως το νομίζω εγώ.
Και maggisoula όχι δεν θα έλεγα ποτέ στους ανθρώπους που αγαπώ ότι θέλω να καταστραφούν. Αλλά ούτε και σ αυτούς αρέσει έτσι όπως έχει καταντήσει η ανθρωπότητα, που δεν λέει να καταλάβει. Να σου φέρω ένα παράδειγμα; Εδώ στην Ελλάδα χρόνια τώρα κυβερνούν οι ίδιοι άνθρωποι που καταστρέφουν την χώρα. Κι όλοι επιλέγουν συνέχεια τους ίδιους ανθρώπους. Δεν με νοιάζουν οι λόγοι. Το κάνουν όμως.
Nenya λυπάμαι αλλά δεν φτάνει μια Αιθηρόη για να αλλάξει όλο αυτό το παγκόσμιο σκηνικό. Μακάρι να το μπορούσε και να έπαιζε σημαντικό ρόλο στο στήσιμο του νέου κόσμου. Αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.
Αιθηρόη να σου κάνω μια τελευταία ερώτηση; Αν σου δινόταν αυτή η δυνατότητα, για το νέο στήσιμο του κόσμου μιλάω, θα το έκανες; Θα έπαιρνες ρόλο; Υπάρχει λόγος που σε ρωτάω. Βέβαια αν θέλεις απαντάς.

Τέλος πάντων. Αυτά ήθελα να συμπληρώσω.
Και πάλι καλημέρα σας και καλή συνέχεια σε όλους σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 9:02:50



απλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 10:11:20

Καλημέρα σε όλους


Ηρακλή, καλημέρα. Για να είσαι εδώ, στον αόρατο ναό, έστω και με αυτή την ελάχιστη ανάγκη να μοιραστείς την άποψη σου μαζί μας,
νομίζω (με συγχωρείς) οτι θεωρείς τον ευατό σου, ως άτομο με αυξημένη συνείδηση.

Επίσης, Θα μου επιτρέψεις να σου πω, οτι μου δημιουργείς την εντύπωση οτι την αποφεύγεις.( Όχι την αυξημένη σθνείδηση αλλά την συνειδητότητα)
Ίσως επειδή δεν την κατανοείς και δεν είναι πάντα αποδείξιμη, δεν την αποδέχεσαι. Είναι λογικό. (η αποψη μου)

Γνωρίζεις το φαινόμενο της πεταλούδας;
Τα πάντα γίνονται, αρκει να το έχεις στην συνείδηση σου.
Με την διαφορά οτι το συνολο δεν συγκλινει. Όποτε  ο καθένας μπορεί να έχει τις απόψεις του
 αν και κάνοντας τις μαθηματικες πράξεις, στο τέλος αναρρωτιομαστε αν είναι όντως, αυτες
οι αποψεις δικες του...  ?

Ηρακλή, και συγνώμη για το θάρρος και πάλι.
Γνωρίζεις οτι τα πάντα ρει
 (είναι σαν , γιατι θα μπορουσαν να ναι κατι άλλο, και πάλι αποψη μου)
Αν ναι,λοιπόν,
 γνωρίζεις οτι τίποτα δεν χάνεται και τα πάντα μεταβάλλονται.
(Πώς;) Δυο συστήματα, (στο λογικό μου) ανώτερο οργανικό..
 και κάτι ανόργανο , μπορεί..
Αυτό , επίσης μπορει.. να γίνεται σταδιακά.
Στην κοινή καθημερινή ζωή μας.. το λέμε οτι χάνει σε ποιότητα, το περνει σε ποσότητα.
Αν τέλικα αισθάνΘεις, οτι είσαι ένας άνθρωπος οτι κι αν ήσουν κάποτε.. δεν έχει σημασία, νιωθεις ομως τηνσυνειδηση σου αυξημενη, αλλιως πως η διαισθηση χτυπαει το κουδουνακι οτι κατι άλλο υπάρχει;
Στην αρχή είπα οτι την διαισθηση την πολεμας γιατι δεν είναι πάντα μέρος τις κοινως αποδεκτης , αρα αποδειξιμης, ως πραγματικότητας. 
 Με βάση 'ολα αυτά και εφόσον , τα καταλαβαινεις ως τα καταλαβαινω, σε ρωτω, είσαι έτοιμος να χασεις την ευκαιρια να εξελιχθεις και να καταληξεις ακομα πιο χαμηλα;





 να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 10:45:35

Ηρακλή υπάρχουν πολλοί φάροι αρκεί να θες να τους δεις...

Και φυσικά μπορείς να αρχίσεις να λειτουργείς κι εσύ ως φάρος στον τομέα που σου αναλογεί και στον βαθμό που μπορείς και δύνασαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΠαρ 27 Ιουν - 17:12:16

"Θέλω μόνο να πω κάτι στην ilia που μιλάει για τους ανθρώπους.
Μιλάς λες κι η ίδια δεν είσαι άνθρωπος. Και νομίζω ότι αυτό θέλεις να πεις βασικά με τρόπο. Εγώ τουλάχιστον πατάω στην πραγματικότητα. Όλα αυτά τα βιβλία, οι ταινίες, τα κινούμενα σχέδια, έχουν παρασύρει μερικούς και φαντάζονται πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα του εαυτού τους. Όλο και πιο πολλοί προσπαθούν να μοιάσουν και να είναι κάτι άλλο.
Αυτοί που είναι κάτι άλλο, αν υπάρχουν πάνω στη γη, τότε σίγουρα θα κάνουν και πράγματα που είναι πέρα από τα ανθρώπινα γνωστά δεδομένα.

Τέλος πάντων περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Απλά είναι δύσκολο μετά να σας πάρει κάποιος σοβαρά." ....
Ηρακλή μπορείς να πείς οτι θές για μένα δεν με αγγίζουν καν αυτά που λές...γιατί πραγματικά δεν ξέρεις κ δεν θές να μάθεις τι είμαι κ τι κάνω... αν κάνω κατι πέρα απο τα ανθρώπινα δεδομένα κτλ...
Δεν γνωρίζεις για αυτό μην κρίνεις....και δεν με απασχολεί να με πάρεις εσυ συγκεκριμένα στα σοβαρα...απλά σου έκανα κάποιες ερωτήσεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηρακλής
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΣαβ 28 Ιουν - 15:41:32


Κι εγώ απάντησα έτσι όπως σκέφτηκα. Δεν ήθελα να γίνω προκλητικός. Μίλησα απλά όπως το σκέφτηκα.
Και μίλησα γενικότερα. Και φυσικά δεν κρίνω. Το προφανές είπα. Έχω μια νοημοσύνη υγιής. Και δεν φταίω εγώ αν δεν σου αρέσει αυτό που αντιλαμβάνομαι.
Κι ούτε ενδιαφέρομαι να μάθω για τα υπόλοιπα που λες. Προτιμώ να διαβάσω ένα καλό βιβλίο.

Πάντως ο τρόπος που δηλώνεις τον εαυτό σου είναι μάρτυρας άλλων πραγμάτων.
Τέλος πάντων πραγματικά δεν με αφορά.
Πάντως σας αναγνωρίζω την ποικιλία εδώ μέσα. Και δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά, εσύ τονίζεις με τρόπο για το τι είσαι ικανή να κάνεις, ενώ η Αιθηρόη παράδειγμα τονίζει τι είναι ικανοί όλοι οι άλλοι να κάνουν.
Απλά για να αιτιολογήσω τα περί σοβαρότητας. Και μετά αναρωτιέστε για την άποψη μου για την ανθρωπότητα. Γι' αυτό είπα Nenya ότι δεν φτάνει μια Αιθηρόη κι ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

nnan πολλές συγνώμες ζητάς και δεν χρειάζεται. Προσπάθησα να καταλάβω τι θες να πεις, γιατί τα λες και λίγο μπερδεμένα. Τείνω να πω όμως σύμφωνα με όσα κατάλαβα, ότι αυτά που συμβαίνουν εκεί έξω είναι πολύ διαφορετικά απ όλα αυτά που αγγίζει η συνείδηση μου. Η οποία είναι άμεση προς την συνειδητότητα. Συνείδηση, συνειδητότητα.

Δεν νομίζω ότι έχω να πω τίποτα επιπλέον. Πάντως μια απάντηση στις ερωτήσεις που εκκρεμούν θα την ήθελα Αιθηρόη.
Ευχαριστώ και λυπάμαι αν οι απόψεις μου σας αναστάτωσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη Icon_minitimeΣαβ 28 Ιουν - 17:27:16

Ζητάω πολλές συγνώμες για να προλαβαίνω εγωϊστικές συμπεριφορές και για να δείξω στον άλλο οτι δεν με αφορά καθόλου το ποιά θα είναι η απόφαση του και οτι δεν εχω καμία απολύτως "θέρμη" να τον πείσω ή να τον πιέσω για το σωστό ή το λάθος των απόψεων μου.

Άλλο να έχεις συνείδηση , άλλο να θέλεις να εισαι μέρος της συνειδητότητας, άλλο να είσαι μέρος αυτής και άλλο να ξέρεις οτι είσαι εκεί που πρέπει να είσαι.
Γιατί αν και μόνο αν , καταφέρει να σε νικήσει και έσενα αυτό που σου προκαλεί τόσο μεγάλη απογοήτευση, τότε ένα θα σου πω,
ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ. Καμία απάντηση δεν θα σε βοηθήσει.

Γιατι αν θεωρείς τον ευατό σου μέρος της συνειδητότητας με επιγνωση αυτης σου της κίνησης οτι ειναι αυτο που επιθυμει να υλοποιησει η ατομικότητα σου,
αντι να προτιμας την καταστροφή θα προτιμούσες την θεραπεία. Καλα είναι να εξαντλούμε όλα τα περιθώρια, προτού να απορρίπτουμε. Εσυ έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια, με πόσο κόπο;

Ευχομαι να μπορέσει να σε βοηθήσει η Αιθηρόη , αν και προσωπική μου αποψη είναι, οτι κανενας δεν μπορει να σε βοηθησει , αν δεν θελεις εσυ να το κανεις μονος σου.


Και κατι τελευταιο και ακομα πιο μπλεγμενο ισως.

Μην προκαλεις τους άλλους γιατι δεν εισαι ικανοποιημενος με οσα εχεις. Κανεις δεν ειναι, ολοι παιζουμε θεατρο. Προσπαθουμε η παρασταση να εχει καλο τελος, για να ζησουν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα..

 να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προς κυρία Αιθηρόη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΘΗΡΟΗ!
» Προς Αιθηροη
» Προς την Αιθηρόη γυναίκα.
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
» Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΑΣ.-
Μετάβαση σε: