H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Εκκρίνοντας αισθήματα

Πήγαινε κάτω 
+3
maggisoula
markos
romantiki
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠεμ 10 Οκτ - 18:45:23

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤρι 15 Οκτ - 22:26:02

Ω  υπεροχες  στιγμες
  βελουδενιων  εκστατικων  σκεψεων
  σοφιας   ανθρωπινης
ενωση   των  θεων  μεσα   στο   θεο
ατσαλι   του  πεπρωμενου  του   ατσαλινου
Ετσι  λοιπον  φιλοι  μου  οπως  συχνα   συμβενει  σε   οσους  περιφερονται  στους   δρομους
βλεπουν  παραξενα   προσιτα  πνευματα ,   ελευθερα  πνευματα
προικισμενα με   ψυχες  υψηλης  προοπτικης
αδιαπεραστες   στους  τελικους  σκοπους   τους 
 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠεμ 17 Οκτ - 8:01:12

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ


Συνηθίχουμε να λέμε, "φωτίστηκε ολόκληρος από ένα χαμόγελο", ή "μεταμορφώθηκε από ένα χαμόγελο". Είναι γεγονός ότι ό άνθρωπος χαμογελά από τις πρώτες στιγμές της ύπαρξής του και πολύ πριν μάθει να γελά. Το πρώτο χαμόγελο του ανθρώπου, το χαμόγελο πρίν αποκτήσει κάν πρόσωπο, είναι αυτό που ονομάζουμε εσωτερικό χαμόγελο και απευθεύνει αυτό το πρώτο χαμόγελο στον ίδιο του τον εαυτό, εκφράζοντας μ' αυτόν τον τρόπο την απλή χαρά της ύπαρξης.
Αυτό το πρώτο ασυνείδητο χαμόγελο με το οποίο γεννιέται ο άνθρωπος, απευθύνεται στα ίδια του τα κύτταρα και το πραγματοποιεί με τα ίδια του τα κύτταρα, στην συνέχεια εξελίσσεται στο χαμόγελο που εκφράζεται και στα χαρακτηριστικά του προσώπου του.
Με την ενηλικίωση και την κοινωνικοποίησή μας, το χαμόγελο γίνεται ένα μέσο που διευκολύνει τις σχέσεις μας με τους άλλους γύρω μας. Είναι ένας τρόπος για να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας, την χαρά, την αποδοχή και την συμπάθεια μας προς τους άλλους ανθρώπους. Το ίδιο χαμόγελο εμφανίζεται στα χείλη μας όταν απολαμβάνουμε τον ήλιο, τα δένδρα, την φύση γενικότερα αλλά και κάθε φορά που βιώνουμε κάτι ευχάριστο στην ζωή μας.
Συχνά μέσα στις κοινωνικές συναναστροφές, το χαμόγελο, γίνεται κάποιες φορές εργαλείο για την ικανοποίηση φιλοδοξιών και στόχων συχνά πολύ ιδιοτελών. Τότε εμφανίζεται το ειρωνικό χαμόγελο, το κυνικό, το υποκριτικό, το απαιτητικό, το χαμόγελο που ζητιανεύει από τους άλλους κ.λ.π.
Ήδη σε αυτήν την φάση έχουμε απομακρυνθεί αρκετά από την αρχική μας φύση, την αθωότητα της βρεφικής ηλικίας. Τα πρώτα χρόνια της ζωής του ο άνθρωπος είναι ακόμα πολύ κοντά στο αρχικό του πνεύμα. Για αυτόν τον λόγο, χαρακτηρίζουμε τα χαμόγελα των παιδιών αθώα.
Το εσωτερικό χαμόγελο, το χαμόγελο που συμμετέχει, εκτός από το πρόσωπο, και το τελευταίο κύτταρο στο σώμα μας είναι λοιπόν έμφυτο στον άνθρωπο και μπορεί να γίνεται αυθόρμητα κάθε στιγμή της ζωής μας και ιδιαίτερα τις στιγμές που γεμίζουμε αγάπη για τον εαυτό μας, την φύση ή τους άλλους γύρω μας. Νοιώθουμε αυτήν την αγάπη σαν μέλι να γεμίζει την ύπαρξή μας και αυτό ακριβώς είναι η ουσία του εσωτερικού χαμόγελου. Η ίδια η Αγάπη.
Το εσωτερικό χαμόγελο είναι η πρώτη μας προσευχή, μια προσευχή ευγνωμοσύνης προς τον δημιουργό και η πρώτη επικοινωνία μας μαζί του. Ισως για αυτόν τον λόγο στην γλώσσα μας, την τόσο αρχαία και τόσο κοντά στην δημιουργία των εννοιών, η λέξη αγάπη αποκαλύπτει και είναι, το πραγματικό όνομα του Θεού.
Το εσωτερικό χαμόγελο είναι η ένδειξη της παρουσίας του Θεού μέσα μας.
Επίσης η πρώτη ένδειξη ότι το νεογέννητο αρχίζει να χρησιμοποιεί συνειρμούς και λογική σκέψη. Γιαυτό και η λέξη στην αρχαία ελληνική γλώσσα είναι η λέξη μειδιάμα, που προέρχεται από την λέξη Μήτις το όνομα της μητέρας της θεάς Αθηνάς που σημαίνει Σκέψη και Φροντίδα απαραίτητες προϋποθέσεις για την Σοφία.
Πολύ συχνά όμως η ζωή με τις δυσκολίες της, μας οδηγεί σε λάθος μονοπάτια που μας απομακρύνουν από τον πρωταρχικό μας εαυτό. Γεμίζουμε μίσος, φθόνο, ανταγωνισμό και κυρίως φόβο. Τότε πρέπει να μάθουμε ξανά να χαμογελάμε εσωτερικά, να ξαναβρούμε την αρχική μας φύση. Την αρχική μας αθωότητα. Να μπορέσουμε να αποδεχτούμε τον εαυτό μας από την αρχή και να θυμηθούμε όλα αυτά για τα οποία τον εκτιμούμε και τον αγαπούμε.
Οι κινέζοι ανέπτυξαν μια τεχνική εδώ και πάρα πολλούς αιώνες που ονόμασαν τεχνική του Εσωτερικού Χαμόγελου. Η τεχνική του εσωτερικού χαμόγελου, είναι κομμάτι των μεγάλων Ταοϊστικών διδασκαλιών και σώζεται μέχρι τις μέρες μας μέσα από μια μακριά γενεαλογία Δασκάλων.
Με την τεχνική αυτή το εσωτερικό χαμόγελο, δεν γίνεαι μόνο αυθόρμητα, αλλά και συνειδητά από επιλογή. Με την τεχνική αυτή μαθαίνουμε να εκφράζουμε την αγάπη και την αποδοχή μας προς τον εαυτό μας, χαμογελώντας κατ' ευθείαν στα εσωτερικά μας όργανα, με αποτέλεσμα να τα θεραπεύουμε. Όταν μιλάμε για αγάπη και αποδοχή μιλάμε για συγκεκριμένη ποιότητα ενέργειας (δηλ. μια άλλη μορφή της ύλης) που αποκαθιστά τις βλάβες στο σώμα, στην ψυχή, και στο πνεύμα του ανθρώπου. Είναι μια δύναμη που όλοι διαθέτουμε, αλλά κάποιες φορές πρέπει να την ξανανακαλύψουμε.
Το εσωτερικό χαμόγελο μπορεί να απευθύνεται σε εμάς τους ίδιους, αλλά και σε άλλους ανθρώπους γύρω μας, όπως και προς το φυσικό μας περιβάλλον και είναι κάθε φορά ένα μέσο θεραπείας τους. Τώρα ξέρετε γιατί προτιμάμε να είμαστε κοντά σε ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπούν, ιδιαίτερα όταν έχουμε κάποια "πληγή" να γιατρέψουμε. Και είναι αυτή η αγάπη, κάτι που ποτέ δεν μειώνεται, ούτε εξαντλείται. Όσο την μοιράζεσαι με τον άλλον, τόσο αυτή αυξάνει.
Το παιδί στην κοιλιά της μητέρας του απολαμβάνει διαρκώς το εσωτερικό της χαμόγελο, που το βοηθάει να αναπτυχθεί και το προστατεύει. Παρατηρήστε πόσο συχνά χαμογελούν οι έγγυες γυναίκες στην κοιλιά τους. Και ενώ ένας ολόκληρος οργανισμός συντηρείται από το κορμί της μητέρας του, η ενέργειά της, η αντοχή και η αυτοθεραπευτική της δύναμη, όχι μόνο δεν μειώνεται, αλλά αντίθετα αυξάνεται εντυπωσιακά και ταυτόχρονα με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης της. Έχει παρατηρηθεί ότι πολλές γυναικείες ασθένειες, θεραπεύονται με την κύηση και την γέννα, όπως ινομυώματα, ορμονικές διαταραχές, δερματολογικά προβλήματα κ.ά.
Το εσωτερικό χαμόγελο, που συνδέεται με την πρωταρχική μας ενέργεια, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ιδιοτελείς σκοπούς, και όταν απευθύνεται σε κάποιον άλλον έξω από εμάς, δεν μπορεί να εκβιαστεί ή να κλαπεί. Δεν μπορεί να μην είναι ειλικρινές, γιατί η δύναμη του συνδυάζεται με συναισθήματα πολύ υψηλής συχνότητας και σε αυτά δεν συμπεριλαμβάνεται η υποκρισία και η ιδιοτέλεια.
Αν χρησιμοποιήσουμε την τεχνική αυτή για να χειριστούμε και να επιβληθούμε σε καταστάσεις και ανθρώπους έχουμε ήδη χάσει την ουσία που είναι το ίδιο το εσωτερικό χαμόγελο, που ανθίζει μόνο μέσα στον σεβασμό και την ελευθερία. Αν επιδιώξουμε κάτι τέτοιο, δεν έχουμε πια τεχνική αλλά τέχνασμα.
Η άσκηση σε αυτήν την πρακτική ξεκινά για αυτόν τον λόγο απευθυνόμενη στον ίδιο μας τον εαυτό και λύνει σε πρώτη φάση τα προβλήματα που έχουμε εμείς οι ίδιοι. Η αγάπη προς τον εαυτό μας είναι προϋπόθεση για την αγάπη και προς τους άλλους. Η αγάπη προς τους άλλους που θα απαιτούσε την απόρριψη του εαυτού δεν μπορεί να είναι πραγματική αγάπη. Η πραγματική αγάπη χωρά πρώτα απ' όλα εμάς τους ίδιους. Η ιδιότητα της Αγάπης είναι να ενώνει και να εξομαλύνει τις διαφορές. Μέσα σε αυτή την ενότητα δεν παύουμε να είμαστε ξεχωριστές οντότητες και αυτό μας κάνει να συνειδητοποιούμε την αναγκαιότητα του Σεβασμού σαν βασικό συστατικό της Αγάπης. Ένας Σεβασμός που δέχεται την διαφορετικότητα και δεν ισοπεδώνει. Σε κάθε άλλη περίπτωση η Αγάπη θα έμοιαζε πολύ με Ιμπεριαλισμό.
Στην αρχαία ελληνική τέχνη και συγκεκριμένα στην τέχνη της αρχαϊκής περιόδου, το χαμόγελο αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα όλων των απεικονίσεων ανεξαρτήτως θέματος. Τα αγάλματα αυτής της περιόδου, που για τους ιστορικούς Τέχνης αποτελεί την παιδική ηλικία της ελληνικής Τέχνης, φωτίζονται από το λεγόμεν ο αρχαϊκό χαμόγελο. Είτε πρόκειται για Θεούς σε σκηνές μάχης, είτε για μυθικά πλάσματα όπως οι Σφίγγες, είτε για απλούς θνητούς, τους περίφημους Κούρους και Κόρες, αφιερώματα στους Θεούς, όλοι απεικονίζονται χαμογελαστοί. Η εποχή αυτή έχει χαρακτηριστεί από τους Ιστορικούς, διόλου τυχαία, ως η εποχή της αθωότητας. Είναι οι δύο αιώνες που προηγούνται της καταστροφής που προκάλεσαν οι περσικοί πόλεμοι, μια εποχή άνθισης, ανάπτυξης και πρώτης εξέλιξης των ελληνικών πόλεων, μια εποχή αισιοδοξίας. Τα χαμόγελα αυτών των αγαλμάτων, αναλλοίωτα μέχρι τις μέρες μας, εκφράζουν με τον καλύτερο τρόπο, το εσωτερικό χαμόγελο μιας ολόκληρης εποχής.
 
Το μυστικό όνομα του Θεού,
είναι ο φθόγγος που εκφέρουμε,
όταν ταξιδεύοντας μεσοπέλαγα,
ένα Δελφίνι αναδύεται μπροστά μας
και παίζει με τα κύμματα.
Είναι η πρώτος φθόγγος
κάθε νεογέννητου.
αχ...αγ...
Αγ εποίησα...Αρχήν εποίησα
Αγ εποίησα...αγάπησα
Αγ ποιώ...αγαπώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
romantiki

romantiki


Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 72

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠεμ 17 Οκτ - 19:29:11

"Να χαμογελάς!"
Πάντα σχεδόν αυτό μου γράφει στο τέλος η Αιθηρόη. Δεν είναι τυχαίο.
Αιθηρόη έχεις την απεριόριστη αγάπη μου!

Ευχαριστώ για το άρθρο Ηλιόδωρε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η πιο όμορφη καρδία του κόσμου   Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠεμ 24 Οκτ - 14:40:37

Ένας νεαρός άνδρας στάθηκε μία μέρα στην μέση μιας πλατείας της πόλης διακηρύσσοντας ότι είχε την ομορφότερη καρδιά στην πόλη.
Πολλοί άνθρωποι συγκεντρώθηκαν γύρω του και όλοι θαύμαζαν την καρδιά του που ήταν τέλεια. Δεν υπήρχε κανένας λεκές, κανένα σημάδι και ήταν πραγματικά αψεγάδιαστη. Όλοι οι παρευρισκόμενοι συμφωνούσαν με τον νεαρό άντρα πως ήταν η πιο όμορφη καρδιά που είχαν δει ποτέ. Ο νεαρός ήταν πολύ περήφανος για αυτό και καυχιόνταν δυνατά για την όμορφη καρδιά του.
Ξαφνικά, ένας γέρος εμφανίστηκε και είπε: «Η καρδιά σου δεν είναι τόσο όμορφη όσο η δική μου.» Το συγκεντρωμένο πλήθος και ο νεαρός κοίταξαν την καρδιά του γέρου. Η καρδιά του χτυπούσε έντονα, αλλά ήταν γεμάτη ουλές. Είχε περιοχές όπου τμήματα είχαν αφαιρεθεί και είχαν αντικατασταθεί από άλλα που δεν ταιριάζανε απολύτως σωστά και υπήρχαν αρκετές ουλές, μεγάλες σχισμές και γδαρσίματα.
Ο κόσμος απόρησε και μονολογούσε: »Μα πώς μπορεί να λέει ότι η καρδιά του είναι πιο όμορφη;»
Ο νεαρός άνδρας κοίταξε την καρδιά του γέρου και άρχισε να γελά δυνατά: »Θα πρέπει να αστειεύεστε για να συγκρίνετε την δική μου καρδιά με την δική σας. Η καρδιά μου είναι τέλεια και η δική σας είναι ένα χάος από ουλές και μπαλώματα.»
«Ναι», είπε ο γέρος, « Η δική σου είναι τέλεια, αλλά εγώ ποτέ δεν θα άλλαζα την καρδία μου με την δική σου.»

Οι άνθρωποι άκουγαν με προσήλωση, και ο γέρος μίλησε και πάλι:
«Κάθε ουλή αντιπροσωπεύει ένα πρόσωπο στο οποίο έδωσα την αγάπη μου. Δίνω ένα κομμάτι της καρδιάς μου στον άνθρωπο που αγαπώ και συχνά μου δίνει και αυτός ένα κομμάτι της καρδιάς του που μπορεί να μην ταιριάζει ακριβώς στην κενή θέση στην καρδιά μου. Επειδή τα κομμάτια δεν είναι ακριβώς ίδια, έχω κάποιες άκρες και ουλές που εκτιμώ, γιατί μου θυμίζουν την αγάπη που μοιραστήκαμε με αυτό τον άνθρωπο.

Μερικές φορές έχω δώσει μεγάλα κομμάτια της καρδιάς μου και ο άλλος άνθρωπος δεν μου έδωσε δικό του κομμάτι καρδιάς. Αυτά δημιούργησαν τις σχισμές και τα γδαρσίματα.
Το να δώσεις αγάπη είναι μια μεγάλη ευκαιρία για να πάρεις αγάπη αλλά δεν είναι κάτι απόλυτο και βέβαιο. Αν και αυτές οι σχισμές είναι επώδυνες επειδή παραμένουν ανοιχτές, μου θυμίζουν την αγάπη που έχω για αυτούς τους ανθρώπους. Ελπίζω ότι κάποια μέρα μπορεί να επιστρέψουν και να γεμίσουν με αγάπη το χώρο αυτό της καρδίας μου. Τώρα μπορείτε να δείτε την πραγματική ομορφιά της καρδιάς μου;
»

Ο νεαρός άντρας στάθηκε σιωπηλός με δάκρυα να τρέχουν στα μάγουλά του. Έπιασε την τέλεια νεαρή και όμορφη καρδιά του και έβγαλε ένα κομμάτι και το πρόσφερε στο γέροντα με χέρια που έτρεμαν. Ο γέρος αποδέχθηκε την προσφορά και το τοποθέτησε στην καρδιά του. Στη συνέχεια, πήρε ένα κομμάτι από την παλιά σημαδεμένη καρδιά του και το τοποθέτησε στην πληγή, στην καρδιά του νεαρού άνδρα. Δεν ταίριαζε απόλυτα, καθώς υπήρχαν κάποιες άκρες και γωνίες που δεν εφάπτονταν. Ο νεαρός άνδρας κοίταξε την καρδιά του, όχι τέλεια πια, αλλά πιο όμορφη από ποτέ, επειδή αισθάνθηκε την ροή αγάπης του γέρου μέσα στην καρδιά του. Τον αγκάλιασε θερμά και πλάι-πλάι αποχώρησαν αφήνοντας πίσω το πλήθος της πλατείας σιωπηλό.

Εκκρίνοντας αισθήματα   Omorfikardia-300x190
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 11 Δεκ - 17:01:58

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠεμ 19 Δεκ - 15:22:16

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤρι 14 Ιαν - 13:54:30

... θα του τα πω όλα ... 
Άαχ, ψυχή μου γλυκιά, πόσο με συγκλονίζεις και τι μνήμες μου αναδύεις.
Καλό σου ταξίδι αγόρι μου.

Όσο για Εσάς ... 
...



Εκκρίνοντας αισθήματα   2ede9631aca3986493359a441525077c_XL



Έχει σαρώσει το διαδικτύο η φωτογραφία ενός μικρού 3χρόνου αγοριού από τη Συρία ,γεμάτο αίματα να μιλά κλαίγοντας λίγο πρίν αφήσει την τελευταία του πνοή.
 

Για την ακρίβεια είναι η τελευταία φωτογραφία που τραβήχτηκε στο νοσοκομείο όπου τον πήγαν στους γιατρούς για σοβαρά εσωτερικά τραύματα και πολλαπλά κατάγματα .
Ο λόγος είναι τα συγκλονιστικά λόγια που φέρεται να είπε το μικρό αγγελούδι λίγο πριν ξεψυχήσει.
Ο μικρός, αν και ήταν μόλις 3 ετών , αισθάνθηκε ότι θα πεθάνει και πριν κλείσει τα μάτια του για πάντα, είπε δακρύζοντας:
"Θα σας μαρτυρήσω όλους στον Θεό... θα του τα πω όλα ..."
Τμήμα Ειδήσεων defencenet.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤρι 14 Ιαν - 23:58:22

Εχω  οργη  και  θυμο  μεγαλο  αυτό  τον  καιρο,   δακρυα  και  μια  βαθεια  θλιψη,   ψυχουλα  μου  μικρη   απεραντη...

Μαρτυρησε  και  κατηγορησε  για  οσα  ειδες  και   ενιωσες  και  να   τους  κοιτας  ευθεια  στα  ματια   εκει  που  θα   πας,   μην  φοβηθείς...

  Θα   σου  δειξουν  και   θα  πουν  πολλα ...


    Θα  ηθελα  να  ημουν  μαζι   σου  μπροστα    σε  Εκεινον, η  καλλυτερα   σε  Εκεινους  ολους  τους  υπευθυνους  της  δικης  μας   υπαρξης...

Είναι   φορες  που  το  θελω  ακομη  και  από  επιλογή,  όχι   από   δειλια...

Δεν  θελω  να   δραπετεύσω  να  αλλαξω  πεδιο  μαχης  θελω... 


   Ακουνε  με  σεβασμο  και  προσοχη ,   όχι  τοσο  τους   επισκεπτες ,  αλλα  αυτους  με  ομοια   φυση...

                    Δεν  με   ενδιαφερει   το  κοστος   και  μιλω  με  λογια  αληθινα...

Εσυ  να   τους  μιλας  με   νωπο  ακομη   το   αιμα  και  τα  δακρια   στα  ματια...

Εκεινοι  θα   συνεχισουν  να  δειχνουν  και  να  εξηγουν..


Ο  θανατος   των  πολλων   για  την  αθανασια  των  Λιγων  και   του   Ενός...


Η   αγνοια  και  η  τρομακτικη  πλανη   των  πολλων  για   την  βεβαιοτητα   των  Λιγων  και   του   Ενός... 
     
Η    οδυνη    ο  πονος   και  η   απογνωση  των  πολλων   για  την   αρμονια   και   ευδαιμονια  των  λιγων   και   του   Ενός...

Η  εξελιξη  του  πνευματος  και  της   ψυχης  μεσα  από  την   διαδικασια  της   πραξης-  δρασης   που  πριν  καν   συμβει   εμπεριεχει  μεσα   της  και  τις  συνεπειες   της   αντιδρασης...

  Κοσμικα  νοητικα   κατασκευάσματα  του  υπερτατου  Οντος... 


Θα   δειξουν  σοφια  και   αληθεια για  να  πειστεις    περι  πολυδιάστατης  αντίληψης  και   δικαιοσυνης  του   γίγνεσθαι  κοσμου...


Θα  δειχνουν...   Θα   δειχνουν...


Μηπως  και  γαληνευση  η   ψυχη...


Μηπως  και  με   τοσο   δεος  εκλογικευσεις    την  υποκρυπτουσα   φρικη    και  οδυνη   εκατομμύρια   ψυχων  που   ενιωσες  σε   αυτό   τον  πλανητη  στον  λιγο  χρονο  που   εμεινες ...

Μηπως   απαλύνεις   ακομη   και  την  δικη   σου...

Θα  μιλησουν  για  καρμικα  χρεη ,  θα  πουν  για  κάθε  δραση  υπαρχει  ισοποση  αντιδραση...

Θα  μιλησουν  και  θα  πουν   ότι  αν  και   φαινεται    στην   φυση  ότι  ο  σκληρος ,  ο   αδίστακτος, ο   ασυνείδητος  ,  όλα  αυτά  τα   σκυλια  του  πολεμου  και  της   φωτιας  επιβιωνουν  κατω  από   αριστες   συνθηκες   εις  βαρος  των  αθωων  και  αγνων  ανθρωπων ,  εν  τουτοις  εκπορευτηκαν  ακομη  και   αυτοι  από   την  θεικη   φυση  και  ότι  είναι  θεμα  χρονου  να  γινουν  και  εκεινοι   αγνοι   πληρωνοντας   το   σχετικο  καρμικο   χρεος  από   ζωη   σε   ζωη   εως  να  φθασουν   την   ανωτατη  εξελικτικη  πνευματικη   συνειδηση ... 

Θα   δειξουν  και   θα  σε   πεισουν   ότι  σε   καποια   σου   ενσαρκωση  υπήρξες   σαν  και   αυτους    για   αυτό  και  η  μοιρα   σου   ετουτη ...


Θα   σε   πεισουν  και  θα  κατανοησεις  πολλα ,  τοσα  που  θα   γινεις  σοφος   εως   την  επομενη  ληθη...  

Ισως  αν  τους   συγκινησης   αρκετα   και   σε   συμπαθησουν  να  εξηγησουν  και  την  αιτια   της  ληθης   από   ζωη   σε   ζωη ...

Εχουν  μια  αποστομωτικη   απαντηση  περι   αυτου ,  φαντασου  λεει  σε  καποιες   ζωες  να  εχεις  πεθανει  φλεγομενος ,  να   εχεις  υποστεί  τα  μυρια  βασανηστηρια,  η  ο   ιδιος  να   εχεις   σκοτωσει  και   βασανιση   τους   αλλους ,  θα  πουν   ότι   ετσι  καθαριζει  η   ψυχη  ξεκινώντας   εντελως  φρεσκια ,   χωρις  οδυνηρες  αναμνήσεις  προς   εσενα  η   από   εσενα ...

Διοτι  η  ποιοτητα   των   αναμνήσεων  παραγει  σκεψεις  και   αισθηματα   δενοντας  το   βαγονι   σου  με  τ΄αστρα...

Θα  πουν  ότι  μονο   μια  ιδιαιτερα  εξελιγμενη  ψυχη   είναι   σε   θεση  να   θυμαται  τα     συνειδητα  περασματα  μεσα  από  την  ροη  και   αναροη   της   υπαρξης ,  μια   ψυχη  που   εχει  την   δυναμη  και την   σοφια  να   διαχειρίζεται   τις  αναμνήσεις  των   ζωων   της  με   απολυτη  αρμονια  χωρις  να   επηρεάζεται   από   αυτές .... 

Θα  ηθελα  να  μουν  μαζι   σου  πλασματακι   της  θυσίας...

Καθως  η   κατασκευη   της  πνευματικης  πανοπλίας   τελειωνει  επαψα   να  κοιταζω  τουτο   τον   κοσμο   με   ανθρωπινα  ματια  μην   γνωρίζοντας  πλεον  τι   είναι   αυτό  που   εχω   γινει....

Θα  ηθελα  να  ημουν  μαζι   σου...

Ολόγυρα  μας     μυριάδες  εικονες  πασχιζουν  να   απελευθερωθουν   στις   εσχατιες    του   σύμπαντος ...

Να   φωναξουν ,  να   ζητησουν ,   να  καταλογισουν ,  να   διορθωσουν  με  θρασος  πολύ  τα   ιερα  και  τα   οσια ,  σε   ότι   φερνουν  πονο  ...




Και  θα   ηθελα  να  προσπαθησουν  πολύ , διοτι   ελαχιστα   ιερα   που   δεν   γνωρίζουμε   θα   ηταν    σε   θεση  να  ξεπλυνουν   τοσο  αιμα.... 



       
    

 
  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 15 Ιαν - 9:34:51

Κλαίω με τα λόγια σου φίλε μου, με συγκίνησες πάρα πολύ διαβάζοντας σε,  μα και με το μικρό αγγελούδι, Πονάω βαθιά μέσα μου ..

πολύ 



και πολύ βαθιά .. μέσα στα κύτταρά μου, δε μπορώ να σε κάνω κοινωνό με τα λόγια μου, είναι, είναι κάτι κρύσταλλοι μέσα μου που σαν να καίγονται στους 3000 βαθμούς και φωτίζουν, τόσο, που πονάει ... 

σε ευχαριστώ, σας ευχαριστώ ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
markos

markos


Ηλικία : 43
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 231

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 15 Ιαν - 11:14:01

Εκκρίνοντας αισθήματα   Hzks



"Θα σας μαρτυρήσω όλους στον Θεό... θα του τα πω όλα ..."


Να τα πεις αγόρι μου, να τα πεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 15 Ιαν - 15:00:01

Περα  από  κάθε  διδασκαλια  και   σοφια ...

Περα  από  κάθε  γνωση...

Στης  ανάγκης   την   οργη  και   το    θυμο,   ακομη  και  οι   θεοι  πειθωνται...

και   αυτό  να  μην  το  ξεχασεται   ποτε   φιλε   και   αδερφε ... 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 15 Ιαν - 19:16:30

Δείτε πρώτα εδώ   http://www.onairnews.gr/i-alithia-gia-tin-fotografia-tou-3chronou-pediou-mas-milai-o-dimitris-messinis.html

Αλλά κι έτσι δεν έχει καμια σημασία αν είναι η δεν είναι αληθινο το σχόλιο του παιδιού που ευτυχώς ζει. Και δυστυχώς δε ζουν χιλιαδες αλλα. Κι αυτό το σχόλιο "Θα σας μαρτυρήσω όλους στον Θεό... θα του τα πω όλα ..." αργά η γρήγορα θα γίνει απ το στόμα κάποιου παιδιού.
Είτε έτσι είτε αλλιώς δεν θα χα να πω κάτι. Θα ταν πολύ........πολύ πως να το πω; Απλα δε θα χα λογια. θα τριβα την μουρη μου στο χώμα μάλλον. Και θα προτιμούσα κάτι άλλο.........

http://www.moc.gov.sy/index.php

http://www.moj.gov.sy/  Εδώ στο υπ. δικαιοσύνης με δεξί κλικ κάντε μεταφραση και θα βρειτε που να επικοινωνήσετε.

http://gr.humanrights.com/what-are-human-rights.html

http://www.unric.org/el/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=35

http://www.mfa.gr/

http://www.unric.org/el/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=12

http://www.minpress.gr/minpress/index/mme_gr/list.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 15 Ιαν - 22:46:08

Ευτυχως   το   παιδι  ζει,  και   ας   ειδε  να  πεθαινουν  τ' αδερφια  του  η  ακομη  και  οι   γονεις   του...

Ευτυχως   το  παιδι   ζει,  και  ας  ειδε   τους  συνανθρωπους   του  να   διαμελίζονται  σε    κομματια...

Ευτυχως   το   παιδι   ζει,  και   ας   ακουει  και  βλεπει   τις  βομβες  να   διαλυουν   τα   σπιτια  τους ....

Ευτυχως  το  παιδι    ζει,  χωρις  να   προλαβουν   ακομη   τα   ορνια   να  πετσοκοψουν  τις   σαρκες   του...

Ευτυχως   το   παιδι  ζει ,  απλως   εχει  σπασμένα  μερικα  κοκκαλα...

Ευτυχως ,  το  παιδι  δεν  γνωριζει  για  τους   θεους,  μονο   για  μερικους    διαβολους  που   καταστρεφουν   τις   ζωες   και  την   χωρα   του,  οποτε   σε  ποιον  να   μαρτυρηση...

Ευτυχως   το   σωμα  του  παιδιου   ζει ...

Δυστηχως  πεθανε  η   ψυχη  του,  για   την   ακριβεια  αλωθηκε ...

Μα   για   αυτή   την   ψυχη   μιλούσαμε   για  οσους  εχουν   αυτια...

Όχι  την  ψυχη   του  συγκεκριμενου  παιδιου,  και  οπωσδηποτε  όχι  την μια  ψυχη...

Δεν  υπαρχουν  ακομη   εκεινες  οι   λεξεις  ,  αλλα  ουτε  και  ο   συγγραφεας  που  θα   είναι   σε   θεση  να  μεταφερει  την   ακριβη  κατασταση  ενός  πλασματος  χωρις   ψυχη...

Ευτυχως  λοιπον   που  το  παιδι   εζησε...
 
 



 

   



 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠαρ 17 Ιαν - 9:42:53

Ελπίζω να μη τα λες για μενα αυτά Μανώλη γιατί μόνο αυτό δεν είχα στο μυαλό μου. Το τελείως αντίθετο. Γιατί το μόνο που θα με θύμωνε στη περίπτωση που δεν ήταν αληθινο το γεγονός αυτό, ήταν που χρησιμοποιούσαν και πάλι αυτό το παιδί για να στρεψουν κάποιοι το θυμο του κόσμου προς μια πλευρά. Από κει και πέρα έχεις απόλυτο δίκιο και δε το συζητάμε καν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠαρ 17 Ιαν - 10:47:06

maggisoula έγραψε:
Δείτε πρώτα εδώ   http://www.onairnews.gr/i-alithia-gia-tin-fotografia-tou-3chronou-pediou-mas-milai-o-dimitris-messinis.html

Αλλά κι έτσι δεν έχει καμια σημασία αν είναι η δεν είναι αληθινο το σχόλιο του παιδιού που ευτυχώς ζει. Και δυστυχώς δε ζουν χιλιαδες αλλα. Κι αυτό το σχόλιο "Θα σας μαρτυρήσω όλους στον Θεό... θα του τα πω όλα ..." αργά η γρήγορα θα γίνει απ το στόμα κάποιου παιδιού.
Είτε έτσι είτε αλλιώς δεν θα χα να πω κάτι. Θα ταν πολύ........πολύ πως να το πω; Απλα δε θα χα λογια. θα τριβα την μουρη μου στο χώμα μάλλον. Και θα προτιμούσα κάτι άλλο.........

http://www.moc.gov.sy/index.php

http://www.moj.gov.sy/  Εδώ στο υπ. δικαιοσύνης με δεξί κλικ κάντε μεταφραση και θα βρειτε που να επικοινωνήσετε.

http://gr.humanrights.com/what-are-human-rights.html

http://www.unric.org/el/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=35

http://www.mfa.gr/

http://www.unric.org/el/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=12

http://www.minpress.gr/minpress/index/mme_gr/list.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠαρ 17 Ιαν - 10:49:18

maggisoula έγραψε:
Ελπίζω να μη τα λες για μενα αυτά Μανώλη γιατί μόνο αυτό δεν είχα στο μυαλό μου. Το τελείως αντίθετο. Γιατί το μόνο που θα με θύμωνε στη περίπτωση που δεν ήταν αληθινο το γεγονός αυτό, ήταν που χρησιμοποιούσαν και πάλι αυτό το παιδί για να στρεψουν κάποιοι το θυμο του κόσμου προς μια πλευρά. Από κει και πέρα έχεις απόλυτο δίκιο και δε το συζητάμε καν.

Αυτό πέρασε κι εμένα απ την σκέψη μου! Ανέντιμοι άνθρωποι, που μπορούν να χρησιμοποιούν την συντριβή αυτού του παιδιού, και του κάθε παιδιού!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lordos

lordos


Ηλικία : 52
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 202

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠαρ 17 Ιαν - 11:03:56

Αδιανόητο : 11.420 παιδιά νεκρά στη Συρία τα τελευταία τρία χρόνια από δολοφονίες, εκτελέσεις και βασανισμούς



Εκκρίνοντας αισθήματα   Tromaktiko


Έκθεση αναφοράς ειδικής ερευνητικής ομάδας από την Οξφόρδη με έδρα το Λονδίνο κάνει λόγο για... πάνω από 11.000 παιδιά κάτω των 17 ετών, τα οποία έχουν πέσει θύματα του εμφύλιου σπαραγμού στη Συρία τα τελευταία τρία χρόνια. 

Η πλειοψηφία των παιδιών έχει σκοτωθεί από βόμβες ή οβίδες στις γειτονιές τους, ενώ εκατοντάδες εξ αυτών έχουν δολοφονηθεί από πυρά ελεύθερων σκοπευτών, αναφέρει η ίδια έκθεση.

Επιπλέον, από τα συνολικά 11.420 θύματα, 760 εκτελέστηκαν και περισσότερα από 100 -ανάμεσά τους και βρέφη- βασανίστηκαν.

Η έκθεση έχει τίτλο «Κλεμμένο Μέλλον - ο κρυφός απολογισμός της παιδικής θνησιμότητας στη Συρία» και εξετάζει στοιχεία από τον Μάρτιο του 2011 έως τον Αύγουστο του 2013.

Τα αγόρια - θύματα είναι περισσότερα από ότι τα κορίτσια, σε αναλογία δύο προς ένα.


Ο μεγαλύτερος αριθμός νεκρών παιδιών έχει παρατηρηθεί στο Χαλέπι, όπου έχουν σκοτωθεί -σύμφωνα με πληροφορίες- 2.223 παιδιά.

Δικό μας σχόλιο : Αυτά ρε βρομιάρηδες ΝεοΤαξίτες δεν τα βλέπετε; Εσείς ρε ξεφτιλισμένοι εκεί στους δήθεν Διεθνείς Οργανισμούς που το παίζετε πονόψυχοι δεν τα βλέπετε; Δεν τρελαίνεστε ρε τομάρια με αυτές τις άδικες και απάνθρωπες Δολοφονίες; Δεν κλαίτε ρε γουρούνια για τις αθώες αυτές ψυχές που έφυγαν τόσο άδικα; Κοιμάστε ρε σκατόψυχοι φασίστες τα βράδια σας ήσυχοι με τόσες ψυχούλες νεκρές που δεν έφταιξαν σε τίποτα. Τι ρόλο παίζει ρε γ@μημένοι αν αυτά τα παιδάκια είναι Χριστιανάκια, Μουσουλμανάκια, Λευκά ή Μαύρα; ΑΘΩΕΣ ψυχές είναι ρε βρομιάρηδες, ΑΘΩΕΣ ψυχές. Πότε Θεέ μου θα τους πληρώσεις αυτούς που κάνουν τέτοια εγκλήματα με τον χειρότερο τρόπο που εσύ ξέρεις; Πότε Θεέ μου θα δούμε όλους αυτούς που θυσιάζουν έτσι απλά με το πάτημα ενός κουμπιού ή μια σκανδάλης να πληρώνουν με τα χειρότερα βασανιστήρια που υπάρχουν. Ξυπνήστε επιτέλους σε όλο τον κόσμο και ΕΚΤΕΛΕΣΤΕ αυτούς που δημιουργούν και εκτελούν τέτοια εγκλήματα σε αθώες ψυχές…

http://eleytheroi-ellines.blogspot.gr/2013/11/11420.html



Ξέρω ότι μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει ο τρόπος του σχολιαστή. Κι εγώ ίσως για λόγους ευγενείας και χώρου, να μην έγραφα έτσι. Αλλά να σας πω κάτι; Τα σκέφτομαι! Και δεν τα σκέφτομαι διαφορετικά. Έτσι ακριβώς τα σκέφτομαι. Έτσι ακριβώς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΠαρ 17 Ιαν - 22:50:40

Εκκρίνοντας αισθήματα   An0r
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΚυρ 19 Ιαν - 13:11:51

Οσο  θα  παραχωρείται  από   τους  λαους   διοικητικη   εξουσια  σε   ανθρώπους  που  προηγουμένως   δεν   εχουν  υποστεί  κανεναν   εξωνυχιστικο   ελεγχο  για   την  ποιοτητα   της  πνευματικης   τους   φυσης ,   τοσο   ο   ολεθρος   θα  θριαμβευει   στην   ανθρωπινη      πλατφορμα   υπαρξης ....

Αν   ενας   απλος   πολιτης  αποφασισει  να  ζητησει   αδεια  χρησης   για   μια    εργασια ,  για  ένα    αυτοκινητο ,  για   ένα   μηχανημα ,   για  ένα  αεροπλανο ,  για   ένα   καραβι ,  περναει   από   της   βελονας  τον .......   εως   να   κριθει   κατάλληλος  χειρισμου  ...

Εμεις,   οι   μαζες ,  οι  λαοι ,   οι   ανθρωποι ,    εκδίδουμε  και   παραχωρούμε   σε   ελαχιστους    αδεια  χειρισμου    ολοκληρων    εθνων ,   χωρις  κανεναν   απολυτως   ελεγχο ,  ουτε   καν  μια  τυπικη  [ ψυχιατρικη  βεβαιωση  ότι   είναι  φυσιολογικοι] ...

Συμβενει  λοιπον   ότι   συμβενει   όπως  αν   αφησεις  έναν   παρομοιο  με   ψυχικα   προβλήματα  και      συσωρευμενα  απωθημενα  να   κυβερνηση   αεροπλανο  η διαστημοπλοιο....     

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΔευ 20 Ιαν - 11:27:01

Ουσιαστική επισήμανση, emmanouil!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 22 Ιαν - 1:11:56



Για  ολες   εκεινες  τις  καρδιες  που   δεν  επαψαν  να  νιωθουν  και   να   χτυπουν

Οσο   και  να   τις   χτυπουν   για   να   παψουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤρι 28 Ιαν - 11:57:36

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤρι 28 Ιαν - 23:13:36

Ενα  συνεχες  βιο - ηλεκτρο - μαγνητικο  πεδιο οπου  κατα   την  παλμικη  αυτοδιασπαση  του  δημιουργει  χρησιμοποιωντας  φορεις  εκφρασης ,   σωματα  εκδηλωσης...

Ενα  απολυτο  γεννεσιουργο  πεδιο  το  οποιο   στην  προσπαθεια  να  γνωρισει  τον  εαυτο  του  και  τις  εν   δυναμει  δυνατοτητες ,  να   αυτοσυστηθει  και  να   αποκτησει  ετσι  συνειδηση   της   δικης  του   ευτυχιας,   αφομοιωνεται  με   τον  υλικο  κοσμο,  που   ετσι  και  αλλιως   εκεινο  δημιουργησε....  

Σε  καθε   αντικειμενο  υπαρχει  μια συνεχης  ελκτικη  μορφη  υπαρξιακης  αντιληψης  οπου   σταδιακα  η  ποσοτητα   μετατρεπεται   σε   ποιοτητα...

Η   εξελιξη   αλλωστε   ειναι  διαδικασια  περιπλοκης   της   ενεργειας ....

Η  υλη   δεν   ειναι   τιποτε  περισσοτερο   απο   συμπηκνωση  της   ενεργειας  αυτης ...

Ολα  τα   αντικειμενα  τεινουν  προς   μια  αντιληπτικη   τελειοποιηση...

Οταν   το   πεδιο    αυτο   διασχισει  ολα  τα   επιπεδα  της  ορυκτης ,  φυτικης ,   και   ζωικης  συνειδησης   τοτε  φθανει   σε   μια   ανθρωπινη  κατασταση...  

Αρα   ακομη   και  οι   πετρες   εχουν   συνειδηση...

Το   πεδιο   αυτο   αναζητα   διαρκως  την  εξελιξη  του , αναζητα  διαρκως  την   ευτυχια  του...

Η  αυτοσυνειδηση   της  ευδαιμονιας   του   επιτυγχανεται  με  υψηλοτερους  νοητικα   φορεις ...

Η   αντιληπτικη  ικανοτητα    ομως   των   φορεων  εξελισσεται  με  την   τελειοποιηση  ζωτικων  οργανων   του   σωματος   τους ...

Ετσι   εχουμε  μια   ταυτοχρονη  και   αλληλενδετη  εξελιξη   του  πεδιου  και  των  φορεων   αυτου...

Η   αναπτυξη   της   υποφυσης  και   επιφυσης  στον   ανθρωπινο   εγκεφαλο  θα   επιτρεψουν   την  ομαλη   θεαση  και  την   απολυτα  αρμονικη   συνεργασια  με   αυτο  το  βιο - ηλεκτρο - μαγνητικο  πεδιο...

Αυτοι  οι   αδενες   ειδη  αναπτυσσονται  ραγδαια  δημιουργωντας  τις   απαραιτητες   γεφυρες   μεταξυ  αμφοτερων  κοσμων...

Η   ανθρωπινη   φυση  περα   καθε  αμφιβολιας  αποτελειται  απο  το  υλικο   αυτου   του  πεδιου...

Η  ανθρωπινη  ψυχη   ειναι  μια   υπερδιαστατη  λειτουργια  συγκεντρωσης  εμπειριων  δημιουργωντας  διαδοχικες  υλικο -  νοητικες  διαστασεις [ κοσμους ] σε  αυτο  το   πεδιο ,  οι  οποιες  ζωογονουνται  διαρκως  τοσο  καθ  ολη   την   διαρκεια   της  ζωης  μιας   οντοτητας  οσο  και  μετα  τον  θανατο  του  υλικου  σωματος   της...

Ετσι   ειναι  βεβαιο  οτι  ολογυρα  μας ,  αυτο  που   αντιλαμβανομαστε  ως  απολυτο  κενο,   μονο  κενο   δεν   ειναι ,  φιλοξενει  απιστευτη   συνειδησιακη  δραστηριοτητα .... 

Ειναι   σημαντικο  να   γνωριζουμε   οτι  ο  περιορισμος  και  η  καταστολη  της   αναπτυξης  των  εγκεφαλικων   οργανων  ενος  υλικου   φορεα  επιτυγχανεται  τοσο  με  την  διοχετευση    μιας  σειρας   αρνητικων  συναισθηματων ,  οσο  και  με  την  παροχη  γεννετικα  τροποποιημενων  τροφων   αποστερωντας   τους   ετσι  απο  ολες   εκεινες  τις  πολυτιμες  ουσιες  που  ειναι   απαραιτητες  για   αυτη  την  αναπτυξη ...

Ειναι  λοιπον  ακρως  σημαντικη  η  ποιοτητα  της   διατροφης ...

Ειναι   σημαντικο  να  μην  επιτραπει  κανενας  νομος  και  καμια  εταιρια  να  μπορεση  να   επιβαλει  διατροφικο  καθεστως ...

Ειναι  σημαντικο  να  μην  τρωμε  σκουπιδια  που  αλλοι  θα   επιλεγουν  για   εμας ...

Εξ  ισου   σημαντικο   ειναι  να   γνωριζουμε  τις  λειτουργιες  των  αδενων  αυτων ...

Οι   απειρες   τροποποιησεις  αυτου   του   βιο  ηλεκτρο  μαγνητικου  πεδιου ,   αυτης   της   ενεργειας ,  αυτης   της  κοσμικης   συνειδησης     μας   ειναι   απολυτα   αγνωστες ,  αγνωστα  μας   ειναι  και  τα  μεγεθη   ποιοτητας  σε  πολυσυμπαντικο    επιπεδο  των  υλικων   φορεων  εκφρασης   της ...

Παρατηρωντας   τα   ζωα   στο  δικο   μας  υπαρξιακο   επιπεδο  διαπιστωνουμε  εν  μερει  σχεδον  '' μεταφυσικες ''  οργανικες  λειτουργιες ,  ο  αθανατος  τζιτζικας  που   συνεχως  αναγεννιεται  μεσα  απο   το  ιδιο  του  το   σωμα,  το   σκουληκι  που  μεταμορφωνεται   σε   πεταλουδα ,  ο  βατραχος  rana  sylvatika  που  πεθενει  για   εξι  περιπου  μηνες  και  ξαναζει  στο  ιδιο  σωμα,   καθως  και  πληθως  αλλων  δυνατοτητων  που  παρουσιαζει   το   ζωικο  βασιλειο...

Παρατηρωντας   την  ανθρωποτητα  διαπιστωνουμε  οτι  η  νοητικη  εξελικτικοτητα  ειναι  ηδη  μπροστα   στην  πορτα  μας ...

Ο  αδενας  υποφυση  και  επιφυση περαν   των  γνωστων  οργανικων  λειτουργιων  και   εκρισεων  ορμονων  ανταλλασουν  βιοηλεκτρομαγνητικες   δυναμεις  οι   οποιες  προσδιοριζουν  και   μας   επιτρεπουν  ολες   εκεινες   τις   δυνατοτητες  του  αισθητηριακου  και  ψυχοσωματικου  δυναμικου   ωστε  ο   ανθρωπος  να   ειναι   σε  θεση  να   αντιληφθη   το  περαν   της  ορατης   φυσης ,   το   περαν  ολων   των   πραγματων ,  να   αντιληφθη   το   αστρικο  σωμα  ,  το   ρευστο   σωμα  ,   το  σωμα  στο   οποιο  βρισκεται  ο   νους   και  ολες   εκεινες  οι  ψυχικες   αισθησεις ,  ενα  συνειδητο    εργαλειο  προσβασης  του   εγω  στις  βιο - ηλεκτρο - μαγνητικες  πλεον  κοσμικες   διαστασεις  οπου   θα   ειναι   σε  θεση  να   ''διαβαζει ''   την νοητικη   ρευστοτητα  αυτων   των  πεδιων ...

Επεισης  η   εξελικτικοτητα   των  αδενων   αυτων  θα   επιτρεψει   την  αμεση  προσβαση   στην  πλανητικη  συνειδητοτητα ,  την  αμεση  προσβαση   σε   τασεις  ροπες  και  επιθυμιες  ολης   της  ανθρωποτητας  ,  πολλοι  ανθρωποι  ταυτοχρονα  θα   ειναι   σε   θεση  να  ανταλλασουν  ψυχικες  πληροφοριες .... 

   

 



  

   
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Εκκρίνοντας αισθήματα   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκκρίνοντας αισθήματα    Εκκρίνοντας αισθήματα   Icon_minitimeΤετ 29 Ιαν - 0:30:22





kαποτε,  σε  παραξενες  ωρες  και   στιγμες ,  ανησυχουσα  μηπως  και   φυγω  με  ελπιδα   χαμενη  ..

Μηπως  και   δεν   σας  γνωριζα,  μηπως   και  δεν  υπηρχατε...

   Σε   καθε   ανατολη  περιμενωντας    την  γεννηση  του   ηλιου,  περιμενα   μαζι   και   την  δικη   σας  γεννηση ,   ξανα   και  ξανα,   σαν  την   οχρη  σεληνη  μπροστα   στην  αυγη...

Αλλα   οπως  και  ο   ηλιος  αγαπουσα  και  εγω  την   ζωη,   και  ετσι  περιμενα...

Εκεινος  γελουσε ,  και  απο   το   γελιο   του  εκεινο  εβγαιναν  γαλαζια  και  χρυσαφενια  συννεφα ...

Μα   χρυσαφι   υπαρχει   μονο    στην  καρδια   της   γης,   και  τοτε   χαμηλωσα   το   βλεμμα  και   σας   ειδα...    



   


Έχει επεξεργασθεί από τον/την emmanouil στις Κυρ 2 Φεβ - 1:17:11, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εκκρίνοντας αισθήματα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΔΩΜΑΤΙΟ ΑΝΑΨΥΧΗΣ :: ΑΦΙΕΡΩΣΕΙΣ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ, ΒΙΝΤΕΟ & ΜΟΥΣΙΚΗ-
Μετάβαση σε: