H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Εκπέμπω προς Αιθηρόη::

Πήγαινε κάτω 
+5
kirka
Αιθηρόη
gerakina
ilia
markos
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπέμπω προς Αιθηρόη::    Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 2 Μάης - 12:34:57

Χμ…

Όπως νομίζεις… αλλά και όπως θεωρώ...


1) Μέρα η νύχτα; = Νύχτα
2) Χρώμα; = Όλα τα χρώματα
3) Αριθμοί; = 9
4) Τίγρης η ελάφι; = Άλογο
5) Τρίγωνο η πεντάλφα; = Κύκλος και πολύεδρα
6) Νερό ή φωτιά; = Αιθέρας - Άνεμος – Ύδωρ – Πυρ – Γαία
7) Δέντρο η τριανταφυλλιά; = Δέντρο
8) Καρδιά η νους; = Ψυχή και Ουσία
9) Κρασί η χυμός; = Ύδωρ
10) Τροφή; = Καρποί και λαχανικά
11) Εργασία; = χμ... Γαία
12) Μουσική; = Ορχηστρική
12) Συγγραφέας; = Όλοι εσείς
13) Ζωγραφική η τραγούδι η χορός η διακόσμηση; = Χορός
14) Άρωμα; = Το «ζωντανό»
15) Γλυκό η πικρό; = Συνδυασμοί
16) Σαλόνι η κουζίνα η κρβατοκάμαρα; = Βεράντα
17) Λίμνη η ποτάμι η θάλασσα; = Θάλασσα
18) Αεροπλάνο η τρένο η καράβι η αυτοκίνητο; = Μηχανή
19) Κρύσταλλος; = Οπάλιο
20) Μέταλλο; = Χρυσός
21) Η Χιονάτη η Σταχτομπούτα η Χρυσομαλλούσα; =
http://www.gr-se.com/Aesop/Aesop.html
22) Μέρλιν η Πλάτωνας η Αριστοτέλης η Αλέξανδρος; = Πυθαγόρας και Εμπεδοκλής
23) Κακία η μίσος η αχαριστία; = Άγνοια
24) Γονιός η παιδί η αδελφός η συγγενής η φίλος η αγαπημένος; = Άνθρωπος
25) Μαθηματικά η Φυσική; = Αλχημεία
26) Έρωτας η αγάπη; = Το ένα για την ψυχή και το άλλο για το πνεύμα
27) θάρος η αλήθεια η σοφία; = Σε διαφορετικά πεδία και ανάλογα


Με αυτές τις ερωτήσεις δεν προσεγγίζεις την προσωπικότητα... κάποιες απαντήσεις είναι ανάλογες της στιγμής που τροφοδοτεί την σκέψη. Αλλά θα ήθελα να ακούσω το αποτέλεσμα του τεστ...

Να έχεις όμως πάντα υπόψην σου, πως οι ερωτήσεις (όπως επίσης η σειρά και η προτεραιότητα), φανερώνουν περισσότερα...

Απλά επί ευκαιρίας, εξηγώ για ποιο λόγο συχνά είναι οι απαντήσεις μου πέραν του απαιτούμενου. Δεν αρκεί να απαντάς απλά… είναι εξίσου σημαντικό, να κατανοήσει κάποιος και τον λόγο που κάνει την (όποια) ερώτηση…

Είναι ένας τρόπος να κατανοήσει καλύτερα την απάντηση… ή να συνειδητοποιήσει πως δεν ήταν (ή ήταν) η «σωστή» ερώτηση για εκείνον…

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπέμπω προς Αιθηρόη::    Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 2 Μάης - 20:59:14

Οι μύθοι του αισ΄ωπου!!!! Α ρε Αιθηρόη τι φοβερό τάιμινγκ είναι αυτό! Κουτί είναι!!! Και μιας και τους διάβασα όλους θα ξεχωρίσω μερικο΄υς και θα τους αφιερ΄΄ώσω σε μερικούς παλιούς εντιμότατους φίλους!!!! Προς το παρών αυτό μόνο δηλαδ΄η!

1 Η μαγεία των μύθων. και σ αυτό το μύθο αλλάζω το ΄΄ονομα από Δήμητρα και βάζω το Αιθηρόη με πολυπληρέστατη επίγνωση και με αιτία!!! 2 Η χρυσαλίδα και το μυρμίγκι 3 Κολοβή αλεπού 4 ο φιλάργυρος 5 Η αλεπού και τα σταφ΄θλια 6 δυο καραβίδες 7 οι συνοδοιπόροι και η αρκούδα 8 το παγώνι κι ο γεραν΄ος

και τίποτα τυχαίο απ όλα αυτά Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 265655849
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπέμπω προς Αιθηρόη::    Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 2 Μάης - 21:00:48

mentalist τι βγάζεις απ το τεστ αυτ΄ο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπέμπω προς Αιθηρόη::    Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 8:55:28

Αιθηρόη έγραψε:
Καλέ μου Μάρκο…

Όταν ονομάζουμε κάτι «σωστό» ή «λάθος», δηλώνουμε μόνο την συμφωνία ή την διαφωνία μας με κάτι… ούτε το ένα, ούτε το άλλο δηλώνει την αλήθεια του πράγματος.

Πες μου, όμως, κάτι…

Πιστεύεις ότι γνωρίζω ποιο είναι «σωστό» και ποιο είναι «λάθος» (έτσι όπως το εννοείς εσύ); Πως έχω τις απαντήσεις;

Αν ναι… έχω τον έλεγχο… με καταλαβαίνεις;  

Μην μου τον δίνεις!

Μην τον δίνεις σε κανέναν…

Με κατανοείς;

Όποιος θεωρήσει ότι είναι καλύτερος από τους άλλους… ή πως μπορεί να χειριστεί σοφότερα την Αλήθεια… μόλις τον νίκησε η άγνοια και η πλάνη…

Ας είναι…

Το να είσαι απόλυτος σε κάτι, δηλώνει στασιμότητα… είναι μια παράξενη διαδικασία που στήνεται από τον ίδιο μας τον εαυτό… και δεν μου αρέσει…

Σκοπός μου δεν ήταν ποτέ, να σας οδηγήσω κάπου συγκεκριμένα… δεν έχω το δικαίωμα να σας ορίσω εγώ αλήθειες… θα ήταν ανέντιμο, από την στιγμή που εξ αρχής σας ζητώ, να ακολουθήσετε τον δικό σας δρόμο και να ατενίσετε τον Κόσμο μέσα από τα δικά σας «μάτια», ανακαλύπτοντας τον σιγά σιγά, μέσα από τις δικές σας (έως τώρα) δυνατότητες…

Και υπάρχουν άπειροι τρόποι για να τον «παρατηρήσεις»… άπειρα σημεία για να εξερευνήσεις…

Μπορώ να γράψω αρκετά από αυτά που κυκλοφορούν μέσα μου… και αυτό κάνω… αλλά ως εκεί…

Μπορώ να σας επισημάνω κάποια σημεία ή ιδέες, αλλά δεν μπορώ να επέμβω στην εσωτερική σας κρίση…

Αδυνατώ να σας υποτιμήσω, ακόμα και αν το κάνετε οι ίδιοι στον εαυτό σας κάποιες φορές…

Θυμάμαι όταν ήμουν 6 περίπου χρονών…

Είχε έρθει η μητέρα μου να με δει… και μαζί με την Γιαγιά Αιθηρόη πήγαμε στην θάλασσα.

Είχαν έρθει μαζί μας και δύο φίλες μου, συνομήλικες…

Κάποια στιγμή, η Αιθηρόη πρότεινε να μαζέψουμε βότσαλα… όποια από τις τρεις μας έβρισκε τα ομορφότερα, θα της έφτιαχνε ένα κολιέ από κοχύλια…

Έτσι κι έγινε… κι όπως φαντάζεστε… υπήρξε διαφωνία μεταξύ των τριών… η κάθε μία μας, ήταν βέβαιη πως είχε τα ωραιότερα…

Η Γιαγιά μου, έφτιαξε το κολιέ για την Μάρθα.

Το βράδυ ήρθε στο κρεβάτι μου να με σκεπάσει…

«Πιστεύεις ακόμα πω εσύ είχες τα καλύτερα βότσαλα;» με ρώτησε…

«Μα ήταν τα καλύτερα!» της απάντησα.

Σηκώθηκε και βγήκε από το δωμάτιο. Σε λίγο γύρισε με μία πάνινη τσάντα…

Με ανασήκωσε και άδειασε στα πόδια μου χούφτες από βότσαλα…

«Ξεχώρισε ποια είναι τα δικά σου!»…

Δεν μπόρεσα… ήταν όλα όμορφα…

Κατανοείς τι θέλω να πω;  

Πέρα απ αυτό όμως…

Μάρκο όση αλήθεια και αν έχω σε αυτά που γράφω, δεν ξεχνώ πως δεν έχω ταξιδέψει όλους τους «δρόμους»…

Όταν γνωρίζω αυτό… πώς μπορώ να  κρίνω κάποιον «λάθος», επειδή έχει διαφορετική άποψη – σκέψη – αντίληψη; Αντιβαίνει στην πίστη μου…

Την μόνη βεβαιότητα που επιτρέπω στον εαυτό μου να διατηρεί, είναι πως ο «προορισμός» είναι κοινός για όλους… πως δεν υπάρχουν εκλεκτοί… καλύτεροι και χειρότεροι… λιγότερο και περισσότερο… και πως αργά ή γρήγορα, ανεξάρτητα από την πορεία που θα ακολουθήσει κανείς, θα φτάσει ακριβώς εκεί που μπορεί να φτάσει ο ΟΠΟΙΟΣ-ΔΗ-ΠΟΤΕ…

Αν ρωτηθώ, έχω την  πρόθεση να βοηθήσω… μια άλλη οπτική, σκέψη, άποψη, εμπειρία και εναλλακτική, ως μία άλλη οπτική, σκέψη, άποψη, εμπειρία και εναλλακτική,… ΟΧΙ ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ…

Και τα υπόλοιπα τα αφήνω σε εσάς…

Δεν αρνούμαι να απαντήσω… μετράω, όμως, πάντα την «ανάγκη»…

Και αν κάποιος με ρωτήσει πώς να κλέψει, εγώ θα του υποδείξω πώς μπορεί να προσφέρει…

Είναι ο τρόπος…

Εάν επιμένει… δεν θα επιμένω εγώ… απλά θα περιμένω…

Και δεν το λέω τυχαία αυτό…

Οι πληροφορίες ρέουν… η έλλειψη δεν βρίσκεται εκεί…

Ήδη υπάρχουν αρκετές και ήδη είναι αρκετά δύσκολο να τις επεξεργαστεί κανείς… δεν επιδιώκω βραχυκύκλωμα…

Τώρα για το αν έχω «πολύ πράγμα μέσα μου» ή αν έχω το «υλικό»… δείξε μου έναν άνθρωπο που να μην έχει…

Κι επειδή αισθάνομαι, ότι θα μου υποδείξεις τον εαυτό σου… δες τι έγραψες για την συμπόνια… την σοφία… την λέξη που συχνά, όντως, χρησιμοποιώ αντί άλλων λέξεων… «κατανοώ»…

Επίτρεψε μου λοιπόν, να επιλέγω την εμπιστοσύνη προς εσάς… διότι η ψυχή δεν οδηγεί ποτέ λάθος, μιας και διαθέτει μέσα της όλη την γνώση που χρειάζεστε… μπορεί καμιά φορά να παλινδρομεί, αλλά αυτό το κάνει από ανάγκη να βιώσει τον εαυτό της, βιώνοντας όλα τα συναισθήματα που τις προσφέρουν οι διάφορες εμπειρίες…

Και επίτρεψε μου, να επιλέγω και την εμπιστοσύνη προς εμένα, ως προς το πότε χρειάζεται όντως να προσθέσω σε κάτι που έχει ειπωθεί από εσάς, ή να αφαιρέσω σε κάτι που έχει ειπωθεί από εμένα…

Χμ…

Εσύ είσαι πολύ καλός ηλεκτρολόγος κι εγώ πολύ καλός υδραυλικός… αντί να σε κρίνω επειδή δεν είσαι καλός υδραυλικός, όπως εγώ (κάτι που θα με έκανε πολύ ανόητη), θα θαυμάσω που είσαι καλός ηλεκτρολόγος…

Αυτό το παράδειγμα μ αρέσει περισσότερο…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εκπέμπω προς Αιθηρόη::    Εκπέμπω προς Αιθηρόη::  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 8:59:09

Αιθηρόη έγραψε:
Σημαίνει να βλέπεις αυτό που είναι, ως αυτό που είναι… χωρίς να επηρεάζεσαι από την μορφή τους… χωρίς να επηρεάζεσαι από την δική σου «θεώρηση» και συναισθήματα.

Έτσι ώστε να μπορείς να βλέπεις πίσω από τα πράγματα και τα φαινόμενα… και ταυτόχρονα μέσα σε αυτά…

Σημαίνει να Γνωρίζεις την Αλήθεια... πως τα πάντα συμβαίνουν και υπάρχουν, για κάποιον σκοπό...

Λοιπόν... να παρατηρείς, να κατανοείς και μετά να... ελευθερώνεις...


Δύσκολο Αιθηρόη μου. Πολύ δύσκολο. Κάποιες φορές το καταφέρνω κάποιες όχι. Κι είναι πιο πολλές αυτές που δεν το καταφέρνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Εκπέμπω προς Αιθηρόη::
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Προς Αιθηροη
» ΑΙΘΗΡΟΗ
» Προς την Αιθηρόη γυναίκα.
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
» Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΓΙΑ Ο,ΤΙ (ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΩΝ) ΣΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ...-
Μετάβαση σε: