H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.

Πήγαινε κάτω 
+15
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
ANIMA
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
trias
Parhs
angels1
spathi
marilena
ioessa
ilia
maggisoula
leontas
Άρης
Αιθηρόη
anarhos
19 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 25 Νοε - 15:48:24

"...Υπάρχουν πράγματα εδώ που μάλλον σου ξέφυγαν καλή μου Αιθηρόη! Ξέρω αρκετά. Για μερικά πραγματάκια αναγκάστηκα να τάξω για να τα επιβεβαιώσω. Ενώ εσύ τα αμόλυσες έτσι εύκολα λες και πουλάς ψωμί σε φούρνο. Μήπως τώρα σου κέντρισα το ενδιαφέρον και καταδεχτείς να ρίξεις μια ματιά στα μηνύματα μου;"






"...Το αγαπάτε αλλήλους χρυσή μου το ακούω να το λένε χιλιάδες χρόνια πολλοί και πριν τον Χριστό. Τώρα σας ήρθε εσάς η επιφύτιση και το θυμηθήκατε; Και ω τι σύμπτωση! Τώρα που σας ήρθε εσάς, περνάτε τα χειρότερα! Τυχαίο; Μέσα από τέτοιες δοκιμασίες εξανθρωπίζεστε. Να είστε ευγνώμονες τότε και μην σπάτε τα κεφαλάκια σας γι αυτά που δεν χωράνε εκεί μέσα."

Δεν θα πώ τίποτα γιατι απλά προσπαθώ να μην θυμώνω με άτομα που προσβάλλουν την νοημοσύνη των άλλων....
Αλλα...αν συνεχίσεις να μιλάς έτσι θα ξεχάσω το αγαπάτε αλλήλους...κ δεν το θες....
Να'σαι καλά κ ευχαριστούμε για τις απόψεις σου....

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 25 Νοε - 15:53:31

Παιδιά είστε όλοι απίστευτοι!!! Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 1059784619

Αλλα ας μην συνεχίσουμε το θέμα...απλά αγνοήστε...θέλω να είστε όλοι ήρεμοι πάνω απο όλα...Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 14724201 Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 2238522814
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 0:00:39

Κουρασοκατάσταση...

trias...

εσύ μας έδωσες το δικαίωμα να αναμειχθούμε από τη στιγμή που γράφεις δημόσια. Μη περιμένεις να προσπαθείς να δώσεις μία παράσταση εντυπώσεων, να προσβάλλεις και όλοι να μείνουμε αμέτοχοι θεατές. Αυτό δεν θα το βρεις εδώ. Βέβαια ίσως και να σου αρέσει όλο αυτό αλλιώς δεν θα το συνέχιζες.

Καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι ανταποκρίνεται στην αλήθεια του και στον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα. Το ίδιο και εσύ. Το ίδιο και ο καθένας. Μη περιμένεις ότι εδώ θα προσπαθήσει κάποιος να σε πείσει για κάτι. Ούτε κι εσύ βέβαια θα πείσεις κανέναν. Καθένας κρατάει ό,τι τον εκφράζει. Τόσο απλά.

Απαιτείς κάποιες απαντήσεις. Κανένας δεν σου χρωστάει πόσο μάλλον όταν εκφράζεσαι με ασέβεια. Και αφού έχεις ήδη αποκρυσταλλωμένη άποψη για κάποια πράγματα τί είδους απαντήσεις περιμένεις? Τί είδους στοιχεία? Ό,τι κι αν σου δωθεί θα το αμφισβητήσεις και θα θέσεις τα αντεπιχειρήματα σου. Οπότε τί κάνουμε εδώ? Λέμε για να λέμε?

Κάποια πράγματα απλά τα νιώθεις. Κάποιος που αναζητεί τη γνώση έχει ανοιχτά τα παράθυρα του νου και της καρδιάς του και δεν θεωρεί ότι έχει πάντα δίκιο.

Το να απειλείς ότι θα μπαίνεις συνέχεια για να κάνεις άνω κάτω το φόρουμ το θεωρώ τουλάχιστον ανώριμο και δεν υπάρχει και λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ.

Σου εύχομαι να χρησιμοποιήσεις τον ζήλο που έχεις δημιουργικά στη ζωή σου με τρόπο επικοδομητικό.

Συμφωνώ με την ilia ότι δεν υπάρχει λόγος συνέχισης της αντιπαράθεσης...

“Κάποια μέρα η αυτού μεγαλειότης ο εαυτός μας, θα περάσει στην αίθουσα
του θρόνου με τους αυλικούς του, το νου και την καρδιά, και θα
αποφασίσει για τη ζωή του.”
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kirka

kirka


Ηλικία : 37
Τόπος : Athens
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 93

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 1:30:57

Πάλι τελευταία????? Αμάν!! Ένας λόγος που στεναχωριέμαι για το παλιό μας site είναι οτι είχα εξικοιωθει και τα έβρισκα πιο εύκολα όλα... Τι κρίμας να πηγαίνουν χαράμι τόσες αντιπαραθέσεις ίδιες με αυτή... Θα εκανα ένα copy paste τις απαντήσεις και θα τέλειωνε... Αχ μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι και οι κατα βούληση αόματοι... (δικό μου αυτό). Αλλά βλέπεις αμα βγούν στη γειτονιά σου και γκαρίζουν κάτω απο το παράθυρο σου μεσημεριάτικα θα πρέπει να το βουλώσεις κι ολας που θα σε ξυπνήσουν.. Μου θυμίζει κάτι σκηνες πολύ μαγκιάς και ιστορίας- αμαρτίας..... Ελα έξω ρε αμα είσαι αντρας και τέτοια... Αχαχαχαχχαχα...
χαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
trias




Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 12:32:05

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΥΝΑΤΑ; Φίλε μου μην κάνεις ερωτήσεις για απαντήσεις που δεν θα μπορείς μετά να κάνεις κάτι γι αυτές. Κανείς σας δεν είναι σε φάση να με αντιμετωπίσει, η και να με διώξει. Η Αιθηρόη μπορεί να με διαγράψει βέβαια. Βέβαια θα επιμένω. Μπορεί και να με αντιμετωπίσει αλλά δεν το κάνει. Ίσως γιατί δεν μπορεί, η ίσως γιατί ανησυχεί για την συνέχεια. Τι θα πω και μπορεί να τρομάξω τους αγαπημένους της ίσως; Μην τους κόψω την φόρα και τα όνειρα για το μέλλον τους; Ποιος ξέρει! Τις ερωτήσεις μου τις κατάλαβε καλά εκείνη μην σπάτε τα κεφάλια σας για τις ερωτήσεις μου που δεν τις καταλάβατε καν εσείς. Αιθηρόη δεν αγνοείς μόνο εμένα! Αγνοείς και τους φίλους σου που τους αναγκάζεις να μπουν σ αυτή τη μάταιη διαδικασία!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 13:11:18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 13:15:45

Παιδιά συγνώμη για το επίπεδο αλλάαααααααα δεν άντεξα! δεν προλαβαίνω να γράψω ο΄σα θέλω τώρα γι αυτό το έβαλα αυτό νατα πω μια κι έξω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kirka

kirka


Ηλικία : 37
Τόπος : Athens
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 93

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 13:55:18

E μα........ Δεν καταλαβαινόμαστε κ ολας. πω πω πω .... αμα δεν θέλει ο άνθρωπος!! Εμας μας αρέσει εδώ μας αρέσει να κοιμόμαστε και να ονειρευόμαστε!! Θες να μας βάλεις και ταμπέλα?? Βάλε μας! Η Αιθηρόη δεν απαντάει?? Και εκνευρίζεσαι? Ας είχες καλύτερους τρόπους να ρωτήσεις! Σου την δίνουν τα βίντεο? Μη τα βλέπεις!! Θεωρείς τρελά και παρανοϊκά και εραιτικά οτι θεσ πες τα, αυτά που γράφουμε εδω μέσα? Μη τα διβάζεις ρε παιδί μου! Τι σε τρώει τόσο πολύ τι πιστεύει ο καθένας εδω μέσα!! Μήπως ήρθες εδω για να γίνεις εσύ ο σωτήρας μας? Θες την υψηλή κυριότητα γτ στη χαλάμε? Ε δυστυχώς δεν έχουμε τίτλους να τα μεταβιβάσουμε! Ήρθαμε εμείς μες στο σπίτι σου να γκαρίζουμε και να βρίζουμε την οικογενειά σου οτι είσαι τρελός και να σε παρατήσουν οι δικοί σου? Δεν νομίζω... Ε ασε μας και μας, βλέπεις πόσο χαλαρά σε αντιμετωπίζουμε και δεν σε παίρνουμε στα σοβαρα, μη μας χαλάς το θέμα γτ πιό σημαντικό βρίσκω αυτό που έθεσε ο Πάνος απο το θράσος και την ασεβειά σου. Εγω θα βρώ εδω τις απαντήσεις μου γτ με ενδιαφέρει, εσύ δεν θα τις βρείς γτ κάνεις ντόρο και τα celebrities και τους ανθρώπους που κάνουν εντύπωση είναι άδεια πουκάμισα και δεν τα πάω. Για μία ωραία Ελένη ζούμε... Και στον καθένα φαντάζει ιδανική!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 15:19:34

Εγώ θα θυμηθώ αυτό που έλεγε η Αιθηρόη. Ότι όλοι αναγκαστικά θα δείξουν το πρόσωπο τους, σα να κάτι να τους σπρώχνει και μην μπορούν να κάνουν αλλιώς. Η πρώτη απάντηση της Αιθηρόης ήταν τόσο όμορφη κι εσύ δεν κατάλαβες τίποτα.

Πάνω σ αυτόν τον πλανήτη πολλοί ονομάστηκαν θεοί…

Λιγότερη γνώση… περισσότεροι θεοί…


Γινόταν ανέκαθεν… για λόγους πολλούς και διάφορους…

Λοιπόν, όχι… δεν γνωρίζω πολλούς… δεν γνωρίζω κανέναν… όχι από αυτούς που έχεις στο νου σου…

Η διάνοια μου, αντέχει να υποψιαστεί και να αισθάνεται κάποιο Υπέρτατο Ον Νου… και το έργο του το βλέπω παντού… στα σπλάχνα ενός Σύμπαντος και στην σύνθεση των πιο μικρών κόκκου της άμμου…

Κοιτάζω γύρω μου και βλέπω… κοιτάζω ψηλά και βλέπω… κλείνω τα μάτια και βλέπω… και θαυμάζω από δέος, για αυτήν την Συνείδηση και Δημιουργική Θέληση που με θαμπώνει μέχρι τις ρίζες της ψυχής μου, που καθιστά άλαλες τις δυνατότητες των αισθήσεων και των γνώσεων μου, αποστομώνοντας το θράσος μου να Την περιγράψω…

Δεν έχω την γνώση να την ονομάσω… δεν έχω την παραμικρή ιδέα γι αυτό… αδυνατώ οικτρά…



Σε λυπάμαι! Και κανένας και ιδίως εσύ, δεν μπορεί να μας κλέψει το όνειρο αν εμείς δεν θέλουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 18:40:36


Σσσσσ.....ηρεμία!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
trias




Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 18:45:08

Λοιπόν τελικά εσύ maggisoula μ αρέσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
trias




Ημερομηνία εγγραφής : 21/11/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 18:55:00

Επιτέλους! Καλώς την κυρία Αιθηρόη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 26 Νοε - 19:11:13

Τριάς δεν θέλω να σε διαγράψω… δεν έχω σκοπό να δημιουργήσω αμφιβολίες σε κανέναν εδώ, ώστε κάθε φορά που γίνετε κάποια εγγραφή, να μπαίνει στην διαδικασία να αναρωτιέται… μήπως…;

Το εξηγώ αυτό, για να γνωρίζουν οι υπόλοιποι…

Όσο για τα e-mail στα οποία αναφέρεσαι… συνηθίζω να αγνοώ απειλές, βρισιές και «προειδοποιήσεις»… ούτε με αγγίζουν, ούτε με αφορούν… αναγνωρίζω την πραγματική μορφή του «εχθρού»… την γνωρίζω… βγάλε λοιπόν από πάνω σου την στολή του «εκφοβιστή»… δεν σου δίνει (έστω μια ύστατη, από απελπισία) «προσωπικότητα»… και δεν έχουμε απόκριες.

Από εκεί και πέρα…

Δεν έχεις σχέση και απέχεις από αυτό που προσπαθείς να παρουσιάσεις...

Και δεν μου αρέσει να ενοχλεί κάποιος, ανθρώπους που δεν του φταίνε για την ζωή του... δεν μου αρέσει καθόλου...

Απ ότι είδα όμως… δεν χρειάζεται να κάνω ή να πω κάτι περισσότερο… φροντίζεις ο ίδιος σε αυτό…

Αν θέλεις πραγματικά να ακουστείς και να μιλήσεις για τις δικές σου θέσεις, μην το κάνεις με κακομαθημένο «θόρυβο»… και δεν εννοώ να το κάνεις πολιτισμένα, διότι δεν πρόκειται για πολιτισμό… πρόκειται για σεβασμό…

Ο σεβασμός, είναι ένας σπουδαίος τρόπος (και μία ιδιαίτερη απόδειξη ποιότητας) για να αντιμετωπίζεις, όχι μόνο αυτούς που συνυπάρχουν και αλληλεπιδρούν μαζί σου, αλλά και την ίδια την Ζωή… όποιας μορφής και έκφρασης…

Και για να μην νιώθεις παραμελημένος, διάβασα όλα όσα γράφεις… και κάθε φορά κουνάω το κεφάλι λυπημένη… διότι θα μπορούσες καλύτερα… θα μπορούσες περισσότερα…

Εύχομαι να μεγαλώσεις και να πάρεις σοβαρά τον εαυτό και την ζωή σου… είναι άδικο να σπαταλάς έτσι τις στιγμές σου…

Σε παρακαλώ… κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς, με την ζωή που σου δόθηκε… και για εσένα… και για τους υπόλοιπους γύρω σου…

Και με αυτό, κλείνω την όποια συνδιαλλαγή μαζί σου, για όσο συνεχίζεις να δρας με αυτόν τον συγκεκριμένο σκόπιμο τρόπο… διότι την άγνοια την καταλαβαίνω και της φέρομαι με την πρέπουσα προσοχή και τον ανάλογο σεβασμό... την υστερόβουλη και επίμονη (από επιλογή) α-νοησία όμως, αρνούμαι να την θρέψω…

Δεν θέλω να σε βλάψω γκρεμίζοντας τα πιστεύω που σε συγκροτούν… Επιθυμώ όμως βαθιά, να δώσεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να ανοίξει προς τις πιθανότητες εξέλιξης που του δίνονται…

Αρισταία… γλυκιά μου... σε καταλαβαίνω μεν, αλλά μην παρασύρεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 28 Νοε - 0:42:51

Τώρα ανατρίχιασα ολίγον τι! Άκου του άρεσα του......ευγενέστατου αυτού ανθρώπου! Αιθηρόη μου πολυλατρεμένη μου έχεις δίκιο αλλά έχω τον ακράτητο και δεν αλλάζει αυτό με τ'ιποτα τελικά! και με αθλιότητες δεν τα πάω καλ΄α. Πάντως ελπίζω μετά απαυτά που του πες να μαζευτεί. Και καλά έκανε ς που δεν τον διέγραψες. Είχες δίκιο χιλιόκαλη μου! Σε φιλώ γλυκά και να χιλιοπροσέχεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.   Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 9 Ιουλ - 18:31:04

Μετά από λίγο αφού
διάβασα το πιο κάτω κείμενο θυμήθηκα την απορία και μερικά από τα σχόλια στο
εδώ topic
. Έτσι αβασάνιστα το
παραθέτω για να προσθέσουμε νέες προοπτικές στη σκέψη μας. Ο Αόρατος Ναός ΜΑΣ. Πρέπει
να τον αγαπάμε, χωρίς άλλες καθυστερήσεις …





Η ανθρώπινη τριμέρια και η αρχαία ελληνική ιατρική


Ψυχή, νους και πνεύμα: Η ανθρώπινη τριμέρια στην
αρχαία ελληνική ιατρική



Όλοι όσοι ασχολούνται με τις εναλλακτικές θεραπείες γνωρίζουν
βεβαίως και για την ύπαρξη των περίφημων «ΤΣΑΚΡΑΣ».


Τα ΤΣΑΚΡΑΣ θεωρείται ότι είναι ΕΠΤΑ ΑΟΡΑΤΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΙ
ΤΡΟΧΟΙ, οι οποίοι βρίσκονται σε συγκεκριμένα σημεία μέσα στο σώμα κάθε
Ανθρώπου, τα οποία καθορίζονται από την θέση των βασικών ΑΔΕΝΩΝ μας.


Βεβαίως, η ύπαρξη των τσάκρας είναι γνωστή στην φιλοσοφία και την ιατρική
της Ανατολής, αλλάΕΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΗ στην ιατρική της δύσης.


Παρόλα αυτά θεωρείται, ότι η υγιής λειτουργία των τσάκρας είναι υπεύθυνη
για τηνολοκληρωμένη και υγιή λειτουργία της ολόκληρης της Ανθρώπινης υπόστασης.


Πίσω από την έννοια του ΤΡΟΧΟΥ που εκπροσωπείται από τα τσάκρας,
υποκρύπτεται το θεμελιώδες θέμα της ΚΙΝΗΣΗΣ, διότι όταν αυτοί οι τροχοί
«περιστρέφονται» τότε μπορούν να παράγουν και την απαιτούμενη ενέργεια που
χρειάζονται οι Αδένες στους οποίους εδράζονται.


Αυτή η
κίνηση, δεν προορίζεται μόνο για την σωστή λειτουργία της Ψυχοσωματικής
μας υγείας, αλλά πολύ περισσότερο προορίζεται να αποτελέσει τους ΤΡΟΧΟΥΣ
ΤΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ που θα μας οδηγήσει και θα μας προχωρήσει στην οδό
της ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ.
Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 HUMAN_BODY_2


Θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε την άποψη ότι τα7 τσάκρας μας αποτελούν
ουσιαστικά 7 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ που εδράζονται επάνω
στους 7 βασικούς αδένες του σώματός μας και βεβαίως θα αναλυθούν στην
συνέχεια των άρθρων μας.


Ας αναλογιστούμε μια πολύ γνωστή η έκφραση που χρησιμοποιούμε ακόμα και
σήμερα, όταν θέλουμε να πούμε σε κάποιον ότι πρέπει να βάλει το μυαλό του σε
λειτουργία. Του λέμε ότι πρέπει να ΠΑΡΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ή
αντίστοιχα ΟΛΑ «ΓΥΡΙΖΟΥΝ» ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ μου.


Θα πρέπει να κατανοήσουμε λοιπόν ότι το ίδιο συμβαίνει και με τους 7
ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ μας, οι οποίοι βρίσκονται συνήθως ΣΕ ΣΤΑΣΗ, δηλαδή
σε ΑΚΙΝΗΣΙΑ και πρέπει να αρχίσουν να «περιστρέφονται» για να
λειτουργήσουν σωστά.


Βεβαίως, θα πρέπει να τονίσουμε ότι τίποτα από όσα έχουμε περιγράψει μέχρι
στιγμής δεν γίνεται αποδεκτό (τουλάχιστον επίσημα) από την σημερινή δυτικού
τύπου ιατρική την οποία χρησιμοποιούμε.


Θα πρέπει όμως να γνωρίζουμε ότι τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά στην
εποχή της Αρχαίας Ελλάδας και στην Αρχαία Ελληνική Ιατρική Τέχνη.


Τι είναι όμως η ΙΑΤΡΙΚΗ;


Δια μέσου της ίδιας της λέξης της ΙΑΤΡΙΚΗΣ που επέλεξε η Ελληνική
Γλώσσα να ονομάσει αυτήν την εσωτερική διαδικασία ίασης, μπορούμε να
κατανοήσουμε σε τι ακριβώς αναφέρεται. Έκπληκτοι διαπιστώνουμε ότι η λέξη της
ΙΑΤΡΙΚΗΣ θα μπορούσε να αναφέρεται σε:


ΙΑΤΡΙΚΗΣ = Ι +ΑΣΤΡΙΚΗ.


Παρατηρούμε λοιπόν, μέσω της αποκωδικοποίησης που μπορεί να μας προσφέρει η
εσωτερική ανάλυση της γλώσσας μας, ότι για τους Έλληνες η έννοια
της ΙΑΤΡΙΚΗΣ ταυτίζεται με την ύπαρξη και τις ενέργειες
των ΑΣΤΕΡΩΝ!


Ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι για τα δεδομένα της Αρχαίας Ελλάδας, αυτός που
είναι αποδεκτός ως ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΙΑΤΡΟΣ, αυτός από τον οποίο αρχίζει
η ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΕΧΝΗ δεν είναι άλλος από τον ίδιο τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ.


Ας μην ξεχνάμε βεβαίως ότι πίσω από το πρόσωπο του Απόλλωνα αλληγορείτε
ο ΗΛΙΟΣ ο οποίος βεβαίως είναι ο ΑΣΤΕΡΑΣ του Πλανητικού μας
συστήματος, χάρις στον οποίο υπάρχει και διατηρείται η ΖΩΗ.


Η λέξη ΙΑΤΡΙΚΗ όμως εκτός από την ΑΣΤΡΙΚΗ και ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ της
διάσταση, μας αποκαλύπτει και την ΓΗΙΝΗ.


Επίσης θα έπρεπε να αναφέρουμε ότι σύμφωνα με τον Πλούταρχο, ο οποίος
υπήρξε Ιερέας του Απόλλωνα για 29 ολόκληρα χρόνια στο Μαντείο των Δελφών,
η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΓΕΝΗΣ!


Θα πρέπει επομένως να κατανοήσουμε, ότι ο ρόλος της ΙΑΤΡΙΚΗΣ
τέχνης του Απόλλωνα δεν μπορεί να περιοριστεί στα στενά πλαίσια του
φυσικού μας σώματος που θέλουμε εμείς να την οριοθετήσουμε και να την
περιορίζουμε.


Αλλά αντιθέτως η έννοια της ΑΣΤΡΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ αφορά κυρίως και
πρωτίστως στο λεγόμενο ΑΣΤΡΙΚΟ ΣΩΜΑ μας.


Το Αστρικό σώμα μας είναι ΑΟΡΑΤΟ και αφορά στην
περίφημη ΤΡΙΜΕΡΙΑ από την οποία εκφράζεται μέσα στο Φυσικό μας,
Σάρκινο ή ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ.


Την Ανθρώπινη ΤΡΙΜΕΡΙΑ την δέχεται και την εφαρμόζει ξεκάθαρα η
Αρχαία Ελληνική Ιατρική.


Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την Πυθαγόρεια εσωτερική διδασκαλία,
ο Άνθρωπος αποτελείται από την εξής ΤΡΙΜΕΡΙΑ:


ΨΥΧΗ- ΝΟΥΣ- ΠΝΕΥΜΑ.


Οι αποκαλύψεις όμως της κωδικοποιημένης λέξης ΙΑ-ΤΡΙΚΗ δεν
σταματάνε εδώ.


Παρατηρούμε ότι μία επιπλέον λέξη που μπορεί πολύ εύκολα να προκύψει είναι
η λέξη ΤΡΙΚΚΗ.


Η ΤΡΙΚΚΗ είναι μία αρχαιότατη πόλη της Θεσσαλίας, τα
σημερινά ΤΡΙΚΑΛΑ.


Η νύμφη Τρίκκη θεωρείται ως η πρώτη προστάτιδα
της ΥΓΕΙΑΣ και της ΙΑΤΡΙΚΗΣ.


Το άκρως ενδιαφέρον, είναι ότι ο Βασιλιάς της Τρίκκης ήταν ο
γνωστός σε όλους μας, φημισμένος γιατρός ΑΣΚΛΗΠΕΙΟΣ ο οποίος θεωρείται
τέκνο της πόλης.


Το Ασκληπιείο της Τρίκκης ήταν ίσως το αρχαιότερο όλης της Ελλάδας.


Γνωρίζουμε όμως ότι ο ΑΣΚΛΗΠΕΙΟΣ, ο οποίος γεννήθηκε
στην ΤΡΙΚΚΗ ήταν υιός του ΑΠΟΛΛΩΝΑ, δηλαδή καταλήγουμε πάλι και μέσα
από αυτήν την δεύτερη εκδοχή της εσωτερικής ανάλυσης της
λέξης ΙΑΤΡΙΚΗ στο ίδιο συγκλονιστικό συμπέρασμα!


Επιπλέον, το όνομα της πόλης της ΤΡΙΚΚΗΣ είναι επίσης μυστηριακό,
διότι υποκρύπτει το μεγάλο μυστικό της Αρχαίας Ελληνικής Ιατρικής, δηλαδή
την ΤΡΙ-ΜΕΡΙΑ που ΙΚΗ δηλαδή που συνδέεται απαραιτήτως με το
Ανθρώπινο σώμα.


Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι η ΙΑΤΡΙΚΗ, είναι η Θεία Τέχνη
που αφορά στο ΑΣΤΡΙΚΟ ΑΟΡΑΤΟ σώμα μας, δηλαδή στην
Τριμέρια ΨΥΧΗ-ΝΟΥΣ-ΠΝΕΥΜΑ, διότι σε αυτό το σώμα δημιουργούνται τα διάφορα
προβλήματα ΥΓΕΙΑΣ τα οποία στην συνέχεια «μεταφέρονται» και
σωματοποιούνται στο ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ μας και εκδηλώνονται με την μορφή
Ασθενειών.


Αν σε αυτήν την Τριμέρια προσθέσουμε και το φυσικό μας
ΣΩΜΑ κατανοούμε ότι έχουμε πλέον ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, τα οποία
αντιπροσωπεύουν σε πλήρη λειτουργία τα τέσσερα γνωστά μας στοιχεία, από τα
οποία απαρτίζεται η περίφημη ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ του Πυθαγόρα με τις εξής
αντιστοιχίες:


ΠΥΡ= ΝΟΥΣ


ΑΗΡ= ΠΝΕΥΜΑ


ΥΔΩΡ= ΨΥΧΗ


ΓΗ= ΣΩΜΑ


Είναι προφανές ότι σε αυτήν την ΤΡΙΜΕΡΙΑ στηρίζεται
η άγνωστη απόκρυφη Αρχαία Ελληνική Ιατρική, η ΑΠΟΛΛΩΝΙΑ ΘΕΙΑ
ΤΈΧΝΗ η οποία γινόταν γνωστή μόνο κατά τις μυστικές και μυητικές τελετές
και διδασκαλίες των Ελευσινίων Μυστηρίων.



Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη. - Σελίδα 3 APOLLO


Όπως άλλωστε, δύο από τα βασικότερα σύμβολα του Απόλλωνα είναι
η ΕΠΤΑΧΟΡΔΗ ΛΥΡΑ του και ο ΜΑΝΤΙΚΟΣ ΤΡΙΠΟΥΣ.


Τώρα πια είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε ακριβώς αυτό που υποκρύπτεται πίσω
από αυτά τα δύο μοναδικής σύλληψης μυστικά σύμβολα.


Ο Απόλλων, μέσω της ΙΑΤΡΙΚΗΣ, χρησιμοποιώντας δηλαδή τις 7 χορδές της ΛΥΡΑΣ
του μπορεί να επεμβαίνει στο ΑΣΤΡΙΚΟ μας σώμα και να εναρμονίζει τα
τσάκρας μας.


Βεβαίως ο ΜΑΝΤΙΚΟΣ ΤΡΙΠΟΥΣ αλληγορεί
στην ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΤΡΙΜΕΡΙΑ δηλαδή τα ΤΡΙΑ ΑΟΡΑΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ
ΣΩΜΑΤΑ μας, την ΨΥΧΗ τον ΝΟΥ και
το ΠΝΕΥΜΑ που μαζί με το ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ μας, απαρτίζουν την
ολοκληρωμένη Ανθρώπινη Οντότητα, όπως την εκλαμβάνει η Αρχαία Ελλάδα, την τόσο
διαφορετική από την σύγχρονη επιστήμη!






ΠΗΓΗ: Η ανθρώπινη τριμέρια και η αρχαία ελληνική ιατρική
http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/06/blog-post_6702.html#ixzz1zvUar562
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Απόψεις για τον Αόρατο Ναό...
» Προς Αιθηροη
» Προς την Αιθηρόη γυναίκα.
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
» Εκπέμπω προς Αιθηρόη::

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΝΑΟ :: ΤΕΧΝΙΚΑ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ :: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ - ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ.-
Μετάβαση σε: