H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Άλλη ψυχική διάσταση

Πήγαινε κάτω 
+3
angels1
maggisoula
sofaki
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 1:02:42

Τώρα θα ζητήσω κάτι δύσκολο. Αν γίνεται Αιθηρόη δώσε λίγη βοήθεια. Υπάρχει κάποια επωδή, η στίχος, η λόγια, η κείμενο, η κείμενο που να μας βοηθήσει να ακουμπήσουμε με την ψυχή μας μια άλλη διάσταση και ανάταση; Να δονηστούμε ψυχικά; Να γευτούμε έστω και λίγο αυτή την γεύση της ψυχής; Πιστεύω να το λέω σωστά και να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σε ρωτάω γιατί κάτι μου έγραψες για την δόνηση της ψυχής και δεν θέλω να την κάνω ιδιωτικά αυτή την ερώτηση, γιατί αν δώσεις απάντηση θα οφεληθούμε περισσότεροι. Και δεν θέλω για τον εαυτό μου το όφελος. Σ ευχαριστώ πολύ!

Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 11:07:17

Αυτό μ ενδιαφέρει κι εμένα!!!! Να εκστασιατσώ λίγο η γυναίκα μπας και ξελαμπικάρω! Σοβαρά το λέω αιθηρόη μου! Θα ήθελα κι εγώ να ξέρω. ¨εστω να νιώσω κάτι μέσα μου. Την αγάπη μου έχεις και είναι δυνατή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 13:04:52

Εγω νομίζω πως ο άνθρωπος για να ξεπληρώσει το κάρμα του πρέπει να γνωρίσει ένα σωρό κόσμο.

Συνέχεια να βρίσκεται με ανθρώπους(διαφορετικους χαρακτήρες-διαφορετικές νοοτροπίες - μικρους- μεγαλους κτλ) μόνο έτσι βελτιώνεις τον εαυτό σου... ακούς συμβουλές - μαθαινεις.. ο τρόπος σκέψης σου αλλάζει.. δεν κρατάς κακία κτλ.. σιγουρα θα στεναχωρηθείς πολλές φορές για τον τρόπο που σκέφτονται κάποιοι αλλα δεν δίνεις σημασία..

Γιατί ο ανθρωπος δεν ήρθε στη ζωή για να μαλωνει..ήρθε να βελτιωσει τον εαυτο του και να ζήσει οσο πιο καλά μπορεί.. (οπως το αντιλαμβάνεται ο καθενας) και έτσι η ψυχή του εξελίσσεται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 19:04:28

Γεια σου αντζελίνα μου! Χα χαααα! Αλλα ντ άλλα της παρασκευής το γάλα! Καλά ώρες ώρες είσαι αφασία! Σ έχω δει κι αλλού που άλλα γράφουν κι άλλα απαντάς! Κοριτσάκι μου εσύ! Χαριτωμένη μου! Καλα΄είσαι; Μου λειψες βρε! Εσύ και οι καφέδες σου! Φιλάκια ομορφι΄α μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 20:42:41

χεχε... ναι βρε μαγισσουλα καλα είμαι! :)

όλα καλαΆλλη ψυχική διάσταση 1662243607
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 25 Οκτ - 22:07:21

Ομηρικά Έπη…

Ορφικά κείμενα…

Προμηθέας δεσμώτης….

Στην αρχαία Ελληνική γλώσσα… δυνατά… και με ρυθμό…

Φροντίστε μόνο, να τα βρείτε σε σωστή έκδοση και απόδωση των κειμένων (στη σωστή Αρχαία Ελληνική γλώσσα)..

Να τα διαβάζετε έντονα... σαν να τα ζείτε… αναπαριστώντας και σε ήχο και σε ύφος, τον κάθε ρόλο, πρόσωπο, γεγονός, φαινόμενο…

Μην βιάζεστε… σε 5 – 10 ή 30 λεπτά, δεν θα μπορέσετε να φτάσετε στην ζητούμενη αίσθηση…

1) Θέλει εξάσκηση, μέχρι να το πάρετε σοβαρά και να το κάνετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!

Και…

2) Το διάβασμα σας... θέλει να ξεπεράσει τα 60 λεπτά, τουλάχιστον! Εξαρτάται βέβαια, από το πόσο χρόνο χρειάζεστε, για να ξεχάσετε τον χώρο γύρω σας και να γίνεται ένα με τα κείμενα και τους «ρόλους»…

Τα συγκεκριμένα κείμενα (και ιδίως ο Προμηθέας Δεσμώτης, για το συγκεκριμένο που ζητάτε) , έχουν μια απίστευτη δύναμη, που μόνο στην πράξη μπορεί να γίνει κατανοητή…

Χάνετε η αίσθηση του χρόνου και παρουσιάζεται η αίσθηση ενός χώρου, συναισθησιακά, πρωτόγνωρου…

Να επιμείνετε και δεν θα το μετανιώσετε…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤετ 26 Οκτ - 9:11:40

Σ ευχαριστώ πολύ!! Θα το δοκιμάσω! Κι αν έχω ερωτήσεις θα στις κάνω, αν δεν σε πειράζει. Βέβαια με τα αρχαία δεν είμαι συνηθισμένη. Αλλά λένε πως υπάρχουν μέσα μας και με λίγη εξάσκηση θα έρθουν πάλι στην ευκολία της γλώσσας μας. Και αυτό που λες για την έκδοση και την απόδωση. Εγώ δεν έχω ιδέα! Μπορείς να μου προτείνεις; Και πάλι ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤετ 26 Οκτ - 9:14:50

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Εσύ το έχεις κάνει Αιθηρόη; Αν ναι, πως το κάνεις; Λέω για τα κείμενα που μας είπες. Έτσι για να πάρω μια ιδέα και να καταλαβαίνω ότι το κάνω σωστά. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
romantikos

romantikos


Ηλικία : 55
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 66

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤετ 26 Οκτ - 12:51:10

Μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις και το έργο του Αισχύλου, που τον κυνήγησαν οι διάφοροι ιερείς τότε που τα έγραψε όλα αυτά. Βέβαια ομολογώ ότι δεν ξέρω το γιατί. Αν κάποιος ξέρει ας μου πει και τον ευχαριστώ.
Ελπίζω να μου επιτρέπετε να δοκιμάσω κι εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΠεμ 27 Οκτ - 16:16:02

Διότι ο Αισχύλος, είχε μυηθεί τα Ελευσίνια μυστήρια…

Και σε τρία έργα του ( ένα από αυτά, είναι και ο Προμηθέας δεσμώτης ), "φανέρωσε" κάποια μυστικά τους…

Και δεν τίθεται θέμα... "επιτρέπουμε" - "δεν επιτρέπουμε"...

Ό,τι χρειάζεται και ό,τι μπορεί ο καθένας...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΠαρ 28 Οκτ - 21:48:43

Σοφία μου, ποτέ δεν μιλώ για κάτι που δεν γνωρίζω…

Πώς το έχω κάνει; Όπως σου εξήγησα να το κάνεις κι εσύ…

Ο λόγος που σας ζήτησα να επιμένετε και να έχει μεγάλη διάρκεια το διάβασμα σας, είναι διότι γνωρίζω πως στην αρχή θα νιώθετε αμήχανα, θα σκέφτεστε, θα σκοντάφτετε στις λέξεις, θα προσπαθείτε να καταλάβετε τι και πώς κτλ… χρειάζεται χρόνος για να ξεχαστείτε στην αφήγηση και να αφεθείτε στα κείμενα…

Αφηγηθείτε… αργά, δυνατά και με επιμονή…

Δεν ισχυρίζομαι πως θα το μπορέσετε όλοι… λέω όμως πως είναι εφικτό…

Δοκιμάστε… δεν έχετε να χάσετε τίποτα… το αντίθετο… κέρδος θα έχετε…

Δώσε μου λίγο χρόνο, να κοιτάξω μήπως μπορείτε να βρείτε τα κείμενα, χωρίς να χρειαστεί να τα αγοράσετε… άλλωστε δεν χρειάζεται να έχετε και τα τέσσερα, για τον συγκεκριμένο λόγο…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΠαρ 28 Οκτ - 23:24:31

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
romantikos

romantikos


Ηλικία : 55
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 12/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 66

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΣαβ 29 Οκτ - 12:12:42

Δεν ήξερα ότι και ο Αισχύλος ήταν μύστης! Λοιπόν ήταν τρομερό αυτό με τους αρχαίους Έλληνες! Ασχολιόντουσαν με πολλά πράγματα! Με πολλές επιστήμες πρώτα πρώτα. Με την πολιτική επίσης. Με μυήσεις. Και ήταν και πολεμιστές. Οι περισσότεροι γνωστοί αρχαίοι προγόνοι μας ήταν πολεμιστές και είχαν πάρει μέρος έστω και σε έναν πόλεμο. Βέβαια αυτό δεν είναι παράξενο, γιατί οι Έλληνες ήταν πολεμιστές σαν φυλή. Όχι κατακτητές. Είναι άλλο αυτό. Ευχαριστώ για την απάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΚυρ 30 Οκτ - 1:25:52

Χίλια χίλια ευχαριστώ!! Πολλά πολλά πολλά φιλιά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ωρίων

Ωρίων


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 25

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΚυρ 13 Νοε - 17:36:17

Μία ερώτηση μια που το αναφέρατε, ποια είναι τα άλλα δύο έργα του Αισχύλου στα οποία αναφέρεστε; Και ίσως κάποια ηλεκτρονική δ/νση για αυτά. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΔευ 14 Νοε - 0:57:08

O Προμηθεύς Πυρφόρος...

Ο Προμηθεύς Δεσμώτης...

Ο Προμηθεύς Λυόμενος...

Το πρώτο και δεύτερο, λυπάμαι αλλά δεν είναι διαθέσιμα...

Ελπίζω κάποια στιγμή... κάποτε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 15 Νοε - 11:22:34

Άλλη ψυχική διάσταση 2645610321 Άλλη ψυχική διάσταση 4088188550 Άλλη ψυχική διάσταση 894006417 Άλλη ψυχική διάσταση 894006417 Άλλη ψυχική διάσταση 894006417 Άλλη ψυχική διάσταση 1059784619 Άλλη ψυχική διάσταση 1059784619 Άλλη ψυχική διάσταση 1059784619
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sofaki

sofaki


Ηλικία : 47
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΤρι 15 Νοε - 12:22:23

Πάω στοίχημα ότι είναι εξαφανισμένα σε κάποιου το ράφι! Αμάν πια! Είχα διαβάσει ότι στη βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας υπήρχαν εκατοντάδες χιλιάδες αρχεία και βιβλία. Με την πυρκαγιά πολλά κάηκαν αλλά και κάποιοι είχαν την ευκαιρία να τα κλέψουν και να τα εξαφανίσουν. Πολύ με σταναχωρεί αυτό! Πόση γνώση χάθηκε άραγε; Αυτά που σώθηκαν ήταν πολύ λίγα κι όμως με αυτά πόση γνώση πήραμε! Φανταστείτε τι χάσαμε λοιπόν! Είναι πολύ άδικο! Αιθηρόη μου γλυκιά μου αγάπη! Προς το παρών διάβασα τον Προμηθέα δεσμώτη. Όχι όπως μου είπες γιατί ήθελα να έχω άνεση με την γλώσσα. Μερικά σημεία είναι παράξενα και με έκαναν να αναρωτιέμαι. Δεν θα ρωτήσω εδώ. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ κάποια στιγμή να βάλω αυτά τα κομμάτια που σου λέω, εκεί που έβαλες για συζήτηση για την μυθολογία για τα απόκρυφα της. Αλλά ήθελα πρώτα να ρωτήσω γιατί δεν ξέρω αν είναι ακριβώς μυθολογία το θεατρικό έργο του Αισχύλου, και αν μπορώ να το βάλω εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Άλλη ψυχική διάσταση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άλλη ψυχική διάσταση   Άλλη ψυχική διάσταση Icon_minitimeΚυρ 20 Νοε - 1:03:11

Μπορείς να το βάλεις εκεί sofaki μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
 
Άλλη ψυχική διάσταση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΨΥΧΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑ.-
Μετάβαση σε: