H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Προς κυρία Αιθηρόη

Πήγαινε κάτω 
+14
iam
αερινη
marilena
romantikos
Ηρακλής Ρ.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
αόρατος ναός
Nenya
Στέφανος
ba a ktsou
maggisoula
ilia
Αιθηρόη
βαγγελης1234
18 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 10:32:44

Και τέλος, ρώτησες, εάν θα ήθελα έναν ρόλο στο στήσιμο μίας νέας ανθρωπότητας... 

Όχι. 


αιθηροη εισαι οι πρωσοπωπηηση της εννοιας της ελευθεριας
ετσι ακριβως οπως πρεπη να ειναι οι εννοια της ελευθεριας
 ηλιος  ηλιος  ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 10:59:56

αερινη έγραψε:
Αιθηρόη έγραψε:


Και τέλος, ρώτησες, εάν θα ήθελα έναν ρόλο στο στήσιμο μίας νέας ανθρωπότητας...

Όχι.


Αιθηρόη 
Και εγώ θέλω να ρωτήσω,για ποιο λόγο; Φοβάσαι την εξουσία*; λογικά όλοι πρέπει να συμβάλλουμε στο νέο στήσιμο της ανθρωπότητας................
* αν ναι είναι πολύ λογικός φόβος


/λογικά όλοι πρέπει να συμβάλλουμε στο νέο στήσιμο της ανθρωπότητας.\
 
Απίστευτο! Αυτό το επείγον γεγονός το έχουμε ακόμα στο "Θα" κι "όταν". Δεν έχουμε καταλάβει ότι συμβαίνει ήδη.

/Φοβάσαι την εξουσία;\

Εσύ την φοβάσαι την εξουσία; Να την ασκείς εννοώ κι όχι να ασκείται πάνω σου.


αερινη ίσως να σε βοηθούσε αν διάβαζες τα κείμενα και γενικά ότι γράφει κι απαντάει.
Τότε δεν θα χρειαζόταν να κάνεις την ερώτηση που έκανες.
Γιατί δεν χρειάζεται να ασκείς εξουσία για να έχεις δύναμη και να συμβάλλεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στα γεγονότα που τρέχουν.

Κι όσο εμείς όλοι περιμένουμε να συμβάλλουμε, εκείνη δουλεύει ακατάπαυστα.
Θα επικολλήσω κάτι που έγραψε η 15katerina.

/Και ναι είχες δίκιο ότι, παίρνουμε την πληροφορία και την μεταφραζουμε με ένα δικό μας τρόπο, κι ότι ο εγκέφαλος μεταφράζει διάφορα ερεθίσματα, ανάλογα με το υποσυνείδητο μας. Όλα εξαρτιούνται από το τι έχει ο καθένας στο μυαλό του.
Αν βλέπεις κάτι τότε το έχεις επιλέξει να το βλέπεις μου είχες πει, και τώρα καταλαβαίνω καλά τι εννοούσες.\
http://www.aoratos-naos.com/t3089-topic#24841

Ο καθένας λοιπόν καταλαβαίνει σύμφωνα με το μυαλό του. Φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι για κάποιον να μεταφέρει αλήθειες, και πόσο δύσκολο είναι να γίνει κατανοητός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λιακάδα

Λιακάδα


Ηλικία : 38
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 59

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 12:01:40

iam συμφωνώ σε όσα γράφεις. 
Από μια τέτοια Αιθηρόη δεν θα περίμενα καμιά άλλη απάντηση πέρα απ αυτή που έδωσε. Όχι σκέτο, χωρίς δικαιολογίες. 
Τις αλλαγές δεν τις φέρνουν αυτοί που έχουν ηγετικές θέσεις και τίτλους. Εμείς όλοι είμαστε αυτοί που μπορούμε να πάρουμε τα πράγματα στα χέρια μας, κι ο καθένας στον χώρο του κι από εκεί που είναι. 
Αρκεί να συνειδητοποιήσουμε και πιστέψουμε στον εαυτό μας. 

Κι όλοι αυτοί που βλέπω ανά περιόδους να βογκούν αλλά και να καυχιούνται για την προσφορά τους στην γη, λυπάμαι αλλά τους γυρνάω την πλάτη. Από τέτοιους είναι γεμάτος ο τόπος. 

Ευχαριστώ Αιθηρόη για όλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 12:09:00

Κι εγώ τώρα διάβαζα το θέμα αυτό.

Λιακάδα πήρες τα λόγια από την σκέψη μου. Κι όσο για όλους αυτούς που αναφέρεις που καυχιούνται, και το κάνουν πάντα με έξυπνο -νομίζουν- τρόπο, δεν με ενοχλούν. Γι αυτό ξεχωρίζουν τόσο έντονα πλάσματα σαν την Αιθηρόη.

Ο κόσμος αυτός θα γίνει καλύτερος! Αργά η γρήγορα θα γίνει, γιατί δεν ανήκει στα σαρκοφάγα που περιφέρονται στον κόσμο.
Και αργά η γρήγορα οι λίγοι θα γίνουν πολλοί. Το βλέπω γύρω μου, κι ας κάνουν ότι μπορούν όλα τα media να το παρουσιάσουν αλλιώς, μιλώντας διαρκώς για τα κακά που μαστίζουν, ώστε να μας κάνουν να πειστούμε ότι χρειαζόμαστε μια δυνατή ηγεσία που θα προστατέψει τον πλανήτη, χρησιμοποιώντας μέσα που θα αναγκαστούμε να δεχτούμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λιακάδα

Λιακάδα


Ηλικία : 38
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 59

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 12:12:17

Είναι γεγονός ότι προσπαθούν να μας περάσουν ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, και με τον τρόπο τους μας κάνουν να κοιτάμε και να σκεφτόμαστε μόνο τα αρνητικά που συμβαίνουν. Κι έτσι είναι σαν να υπάρχουν μόνο αυτά. Σαν! 
Ενώνω την σκέψη σου με την επιθυμία μου κι εύχομαι για έναν πιο καθαρό και λαμπερό κόσμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 12:15:28

Ακριβώς αυτό κάνουν. Δεν λέμε ότι δεν συμβαίνουν άσχημα πράγματα. Αλλά συμβαίνουν και πολλά όμορφα καθημερινά που αρνούνται να τα αναδείξουν, κι αυτό ξέρουμε ότι δεν είναι τυχαίο.
Να είσαι καλά Λιακάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 16:55:26

Λοιπόν εγώ θέλω να μου απαντήσει η Κυρία Αιθηρόη, αυτήν ρώτησα και από αυτήν περιμένω απάντηση.
Προφανώς η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και συμμετέχουμε όλοι κάθε στιγμή και με κάθε πράξη μας, αλλά το ζητούμενο δεν είναι η εξέλιξη αλλά η ΑΝΕΛΙΞΗ, για το δεύτερο δεν είμαι τόσο σίγουρη, είναι αυτό που λέμε ας όψεται ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος*.
Ο λόγος που ρώτησα τη γνώμη της είναι το ότι με ενδιαφέρει να μάθω τι πιστεύει για την άσκηση της εξουσίας, αν γίνεται να είσαι σε θέση εξουσίας χωρίς να φλερτάρεις με τη διαφθορά, το δύσκολο είναι να εξουσιάζεις και όχι να εξουσιάζεσαι και εγώ θα έλεγα, απελθέτω απ εμού το ποτήριο τούτο, αλλά πιστεύω πως είναι η εύκολη απάντηση, το δύσκολο είναι να αποδεχτείς να συμμετέχεις.
 Παρόλο που είμαι μέλος εδώ και δύο χρόνια είναι η πρώτη φορά που ποστάρω, διότι δεν μου αρέσει να μιλάω χωρίς λόγο. Όμως το θέμα άσκηση εξουσίας είναι από τα πιο σημαντικά που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί, οπότε γι αυτό απηύθυνα την ερώτηση στην Αιθηρόη. Παρακαλώ μην συνωστίζεστε σαν καλοί ακόλουθοι, νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Τους χαιρετισμούς μου
 
 
*  Η εντροπία του σύμπαντος συνεχώς αυξάνεται, με απλά λόγια, σε κάθε αυθόρμητη διαδικασία η αταξία ενός συστήματος μεγαλώνει και αν θέλουμε να δημιουργήσουμε κατάσταση μεγαλύτερης τάξης πρέπει να προσφέρουμε ενέργεια υπό τη μορφή έργου, δυστυχώς ακόμα και τότε χαλάμε την τάξη ενός άλλου συστήματος και φτιάχνουμε την τάξη του αρχικού.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 17:09:51

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 17:24:19

χαααα  χαααα κι εσύ απ τη ζέστη;;; η από ένστικτο; Τεσπά άσε με τωρα να πω κι εγω την άποψη μου περι εξουσίας σαν Αριστέα κι όχι σαν καλός ακόλουθος της Αιθηρόης που όντως δε μας έχει ανάγκη ως έτσι. Λοιπόν εγώ δεν θα έλεγα όχι αν κάποιοι επιμέναν οπωσδήποτε να έχω έναν λόγο εξουσίας. Αλλά απ αυτό προτιμώ πολύ περισσότερο και θέλω πολύ πολύ πολύ περισσότερο να είμουν ακόλουθος ενός άξιου όντος που θα ήταν ικανό κι αληθινό κι απέραντο στο πνευμα και στην ψυχή. Και στη διαφθορά δεν εμπλέκεσαι αν δεν έχεις την διαφθορά μέσα σου. ¨όταν κάποιος δεν κλέβει γιατί φοβάται μην τον πιάσουν η αποφεύγει να κάνει παρέα με κλέφτες γιατί φοβάται ότι θα κλέψει κι αυτός, ε αυτό δεν τον κάνει έντιμο ,επειδή δεν έκλεψε γιατί είχε το φόβο η δεν είχε την κατάλληλη ευκαιρία. όταν έχεις την διαφθορά μέσα σου θα διαφθαρείς. όσο καλά κρυμμένη κι αν την έχεις όσο οπαδός κι αν είσαι της εντιμότητας κι όσους βαρύγδουπους λόγους κι αν βγάλεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 17:39:48

Πάνω σε αυτό που λες για την διαφθορά θυμήθηκα,όταν είχα διαβάσει Καζαντζάκη για πρώτη φορά και κόλλησα σε ένα σημείο που λέει-δεν θα το μεταφέρω ακριβώς-''είσαι καλός γιατί δεν σου δόθηκε η ευκαιρία να γίνεις κακός'',είσαι κακός γιατί δεν σου δόθηκε η ευκαιρία να είσαι καλός''-είπαμε κάπως έτσι,το νόημα και με στοίχειωσε,αποφάσισα να πέσω σε όσα μπορώ λάθη και εμπειρίες για να μου δώσω την ευκαιρία να δοκιμάσω τι είμαι από τα δύο,όχι θεωρητικά ως παρατηρήτρια,αλλά να με δω στα πολύ χαμηλά μου και στα πολύ ψηλά μου.Τα προσόντα μας γίνονται και αδυναμίες μας και το αντίστροφο.

Κι έτσι όταν δω μαλαγανιές,τις αναγνωρίζω γιατί,έχω κάνει κι εγώ παρόμοιες πράξεις και χειρότερες και κάποιες είναι αστείες και χαριτωμένες,κάποιες γελοίες.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 18:21:15

Νομίζω όλοι έχουμε στοιχεία από το καλό και το κακό μέσα μας, οπότε κάθε φορά θα πρέπει να αποφασίζουμε το πως θα συνεχίσουμε, εξάλλου κάθε φορά που συναντάμε μια πρόκληση διευρύνουμε τα όριά μας και τότε βλέπουμε αν τα λόγια ταιριάζουν με τις πράξεις μας.
Τέλος πάντων δεν έχω πρόθεση να στεναχωρήσω ανθρώπους, μόνο να προβληματίσω, διότι η μεγάλη αισιοδοξία και τα λόγια χωρίς ουσία, μου φαίνονται εκτός πραγματικότητας.
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 18:38:28

Κανείς δεν στεναχωριέται καλή μας εραινη,κουβέντα κάνουμε κι αναπτύσεται ο διαλόγος λέξη μετά τη λέξη. Η αισιοδοξία δεν είναι εκτός πραγματικότητας. Είναι εντός ανθρώπου θα έλεγα. Και τα λόγια χωρίς ουσία είναι τα λόγια που δεν εννοούνται και δεν έχουν να πατησουν κάπου. Πάνω σ αυτό το πλανήτη δεν υπάρχουν μόνο άνθρωποι που νιώθουν αδιέξοδο. Υπάρχουν κι οι άλλοι που ανοίγουν εξόδους και δεν το βάζουν κάτω φιλοσοφώντας με απαισιοδοξία και παραίτηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 18:38:54

Συγνώμη αερινη ηθελα να πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 19:52:19

maggisoula έγραψε:
χαααα  χαααα κι εσύ απ τη ζέστη;;; η από ένστικτο; Τεσπά άσε με τωρα να πω κι εγω την άποψη μου περι εξουσίας σαν Αριστέα κι όχι σαν καλός ακόλουθος της Αιθηρόης που όντως δε μας έχει ανάγκη ως έτσι. Λοιπόν εγώ δεν θα έλεγα όχι αν κάποιοι επιμέναν οπωσδήποτε να έχω έναν λόγο εξουσίας. Αλλά απ αυτό προτιμώ πολύ περισσότερο και θέλω πολύ πολύ πολύ περισσότερο να είμουν ακόλουθος ενός άξιου όντος που θα ήταν ικανό κι αληθινό κι απέραντο στο πνευμα και στην ψυχή. Και στη διαφθορά δεν εμπλέκεσαι αν δεν έχεις την διαφθορά μέσα σου. ¨όταν κάποιος δεν κλέβει γιατί φοβάται μην τον πιάσουν η αποφεύγει να κάνει παρέα με κλέφτες γιατί φοβάται ότι θα κλέψει κι αυτός, ε αυτό δεν τον κάνει έντιμο ,επειδή δεν έκλεψε γιατί είχε το φόβο η δεν είχε την κατάλληλη ευκαιρία. όταν έχεις την διαφθορά μέσα σου θα διαφθαρείς. όσο καλά κρυμμένη κι αν την έχεις όσο οπαδός κι αν είσαι της εντιμότητας κι όσους βαρύγδουπους λόγους κι αν βγάλεις.
να πω την γνωμη μου περι πολιτηκης διαφθορας
το μελη ειναι γλυκο και οποιος οποια ακομα και αν δεν κανη κατι θα το σκεφτη αν και πολυ δυσκολα
και καλος να εισαι 
αν εισαι καλος δεν κανης μεγαλη διαφθορα και δεν κλεβης πατωντας επι πτωματον
αμα εισαι κακος το κανης

παραδειγμα εισαι δημαρχος και ερχεται καποιος εργολαβος και σου λεει
σου δινω τοσα για να παρω το ταδε εργο δεν θα το κανης πιστευω ολλοι θα το κανουμε
ακομα και αν εισαι καλος 

ενα αλλο ειναι να παραδειγμα καποιος απο την ευρωπαικη ενωση να παρη για μια  πολη
χρηματα για ανεργεση κτηριου να χτησουνε για αστεγους
και εχεις δυνατοτητα να παρης τα λεφτα και να τα φας χωρης κυνδυνο να σε πιασουνε
τα παιρνης και τα τρως 

αν εισαι καλος αθρωπος δεν το κανης και ας ξερης οτι εχεις την ευκαιρια αλλα κανης αυτο με τον εργολαβο 
γιατι το μελη οπως ειπαμε ειναι γλυκο

αυτη ειναι οι γνωμη μου

καλος οι κακος ολλοι θελουμε τα χρηματα και την οικονομηκη ευημερια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 22:31:59

maggisoula έγραψε:
Κανείς δεν στεναχωριέται καλή μας εραινη,κουβέντα κάνουμε κι αναπτύσεται ο διαλόγος λέξη μετά τη λέξη. Η αισιοδοξία δεν είναι εκτός πραγματικότητας. Είναι εντός ανθρώπου θα έλεγα. Και τα λόγια χωρίς ουσία είναι τα λόγια που δεν εννοούνται και δεν έχουν να πατησουν κάπου. Πάνω σ αυτό το πλανήτη δεν υπάρχουν μόνο άνθρωποι που νιώθουν αδιέξοδο. Υπάρχουν κι οι άλλοι που ανοίγουν εξόδους και δεν το βάζουν κάτω φιλοσοφώντας με απαισιοδοξία και παραίτηση.
 Καμία διαφωνία, μόνο που οι πολλοί θέλουν να είναι μέσα στο μαντρί και είναι δύσκολο να τους βγάλεις, γι αυτό η όποια αισιοδοξία πρέπει να είναι μετρημένη, διότι η κατανόηση της πραγματηκότητας ανοίγει δρόμους και δίνει διεξόδους.
Καληνύχτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 10 Ιουλ - 8:41:24

αερινη έγραψε:
Λοιπόν εγώ θέλω να μου απαντήσει η Κυρία Αιθηρόη, αυτήν ρώτησα και από αυτήν περιμένω απάντηση.
Προφανώς η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και συμμετέχουμε όλοι κάθε στιγμή και με κάθε πράξη μας, αλλά το ζητούμενο δεν είναι η εξέλιξη αλλά η ΑΝΕΛΙΞΗ, για το δεύτερο δεν είμαι τόσο σίγουρη, είναι αυτό που λέμε ας όψεται ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος*.
Ο λόγος που ρώτησα τη γνώμη της είναι το ότι με ενδιαφέρει να μάθω τι πιστεύει για την άσκηση της εξουσίας, αν γίνεται να είσαι σε θέση εξουσίας χωρίς να φλερτάρεις με τη διαφθορά, το δύσκολο είναι να εξουσιάζεις και όχι να εξουσιάζεσαι και εγώ θα έλεγα, απελθέτω απ εμού το ποτήριο τούτο, αλλά πιστεύω πως είναι η εύκολη απάντηση, το δύσκολο είναι να αποδεχτείς να συμμετέχεις.
 Παρόλο που είμαι μέλος εδώ και δύο χρόνια είναι η πρώτη φορά που ποστάρω, διότι δεν μου αρέσει να μιλάω χωρίς λόγο. Όμως το θέμα άσκηση εξουσίας είναι από τα πιο σημαντικά που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί, οπότε γι αυτό απηύθυνα την ερώτηση στην Αιθηρόη. Παρακαλώ μην συνωστίζεστε σαν καλοί ακόλουθοι, νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Τους χαιρετισμούς μου
 
 
*  Η εντροπία του σύμπαντος συνεχώς αυξάνεται, με απλά λόγια, σε κάθε αυθόρμητη διαδικασία η αταξία ενός συστήματος μεγαλώνει και αν θέλουμε να δημιουργήσουμε κατάσταση μεγαλύτερης τάξης πρέπει να προσφέρουμε ενέργεια υπό τη μορφή έργου, δυστυχώς ακόμα και τότε χαλάμε την τάξη ενός άλλου συστήματος και φτιάχνουμε την τάξη του αρχικού.

Δηλαδή, για 2 χρόνια έως τώρα δεν βρέθηκε άλλο θέμα, εκτός της εξουσίας !
Και  κάτι ακόμη, στην πρώτη σου ερώτηση μετά από 2 χρόνια, βρήκες και τα κατάλληλα λόγια για να αναδείξεις τη διαφορά σου ... , εσύ που δεν ακολουθείς κανέναν (μένω σ΄αυτή μου την πρώτη εκδήλωση σκέψης) !

Να με συγχωράς αέρινη, δεν θα σχολίαζα το λόγο σου, αλλά έκανε καραμπάμ το ύφος σου.

Όπως και αν έχει, να γράφεις ποιο συχνά και καλώς ήρθες.


Και καλό ταξίδι σ αυτή σου την εμπειρία, αυτής σου της ζωής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 10 Ιουλ - 8:53:12

αερινη έγραψε:
Λοιπόν εγώ θέλω να μου απαντήσει η Κυρία Αιθηρόη, αυτήν ρώτησα και από αυτήν περιμένω απάντηση.
Προφανώς η ανθρωπότητα συνεχώς εξελίσσεται και συμμετέχουμε όλοι κάθε στιγμή και με κάθε πράξη μας, αλλά το ζητούμενο δεν είναι η εξέλιξη αλλά η ΑΝΕΛΙΞΗ, για το δεύτερο δεν είμαι τόσο σίγουρη, είναι αυτό που λέμε ας όψεται ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος*.
Ο λόγος που ρώτησα τη γνώμη της είναι το ότι με ενδιαφέρει να μάθω τι πιστεύει για την άσκηση της εξουσίας, αν γίνεται να είσαι σε θέση εξουσίας χωρίς να φλερτάρεις με τη διαφθορά, το δύσκολο είναι να εξουσιάζεις και όχι να εξουσιάζεσαι και εγώ θα έλεγα, απελθέτω απ εμού το ποτήριο τούτο, αλλά πιστεύω πως είναι η εύκολη απάντηση, το δύσκολο είναι να αποδεχτείς να συμμετέχεις.
 Παρόλο που είμαι μέλος εδώ και δύο χρόνια είναι η πρώτη φορά που ποστάρω, διότι δεν μου αρέσει να μιλάω χωρίς λόγο. Όμως το θέμα άσκηση εξουσίας είναι από τα πιο σημαντικά που πρέπει να απαντήσουμε ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί, οπότε γι αυτό απηύθυνα την ερώτηση στην Αιθηρόη. Παρακαλώ μην συνωστίζεστε σαν καλοί ακόλουθοι, νομίζω ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Τους χαιρετισμούς μου
 
 
*  Η εντροπία του σύμπαντος συνεχώς αυξάνεται, με απλά λόγια, σε κάθε αυθόρμητη διαδικασία η αταξία ενός συστήματος μεγαλώνει και αν θέλουμε να δημιουργήσουμε κατάσταση μεγαλύτερης τάξης πρέπει να προσφέρουμε ενέργεια υπό τη μορφή έργου, δυστυχώς ακόμα και τότε χαλάμε την τάξη ενός άλλου συστήματος και φτιάχνουμε την τάξη του αρχικού.


Η ανέλιξη βασικά έχει να κάνει με το πνευματικό πεδίο κι επίπεδο.
Η εντροπία έχει να κάνει και μετράει την αταξία ενός συστήματος. Η αποκορύφωση της μάλιστα οδηγεί στην πλήρη κατάρρευση και αποσύνθεση του συστήματος. Και βέβαια σ' αυτή τη περίπτωση σταματάει κι η εξέλιξη.
Κατά την άποψη σου λοιπόν, οδεύουμε προς τα εκεί;
Όσο για την εξουσία που αναφέρεις, επειδή είναι γνωστό ότι κανείς δεν αρνείται εύκολα την εξουσία κι ιδίως αν του δοθεί ως ένδειξη ανταπόδοσης του κόπου του κι όχι μόνο, ας ευχόμαστε να μην δοθεί σε χέρια που ήταν πριν υπό κάποιας άλλης κακής εξουσίας.
Μετρημένοι στα δάχτυλα είναι αυτοί που μπορούν, ή μπόρεσαν να μην επηρεαστούν λειτουργώντας ας πούμε ΄ανταποδοτικά" και με κρυμμένο άχτι.

Δες την ταινία πείραμα. Θα σε βοηθήσει να συμπληρώσεις λίγο την σκέψη σου.

Και το σχόλιο περί συνωστισμού και ακολούθων το βρήκα πολύ ειρωνικό. Την ίδια άποψη έχω για την Αιθηρόη με τον iam. Αν θέλεις να με κατατάξεις στους ακολούθους της, παρακαλώ ελεύθερα. Ας είμαστε όμως πιο ψύχραιμοι και ώριμοι στις συζητήσεις μας. Επιπλέον θα πρέπει να γνωρίζεις, ότι είναι ανθρώπινο ιδίωμα να παρουσιάζουμε τα καλά του ανθρώπου που αγαπάμε και εκτιμάμε.

Καλή συνέχεια κι εύχομαι να πάρεις όλες τις απαντήσεις που ζητάς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Βούλα
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 10 Ιουλ - 19:30:55

2-3 μέρες είναι που βρήκα το σάϊντ. Διάβασα όσα πρόλαβα. Παιδιά πέρα απ΄ τις διαφορές που μπορεί να φαίνονται, και προσωπικά τα βρίσκω φυσιολογικά, Θέλω να σας πω ότι έχετε ένα πολύ όμορφο κι ενδιαφέρον φόρουμ. Αυθόρμητο και ελεύθερο, και με πολλούς χαρακτήρες με πολύ ενδιαφέρον. Κι έχετε μια πολύ εξαιρετική οικοδέσποινα. Καλησπέρα κυρία Αιθηρόη! Μου αρέσετε πάρα πάρα πολύ! Κι εσείς κι όλη η παρέα σας!

Μ΄ αρέσει το φόρουμ σας! Πλούσιο και γεμάτο και μ΄ όλα τα θέματα που μπορούν να απασχολούν το μυαλό και την ψυχή μας!
Φεύγω σήμερα διακοπές! Θα γυρίσω και θα χαρώ να μπω στη παρέα σας!

Καλές διακοπές σε όσους πάνε, και με καλή επιστροφή!
Βούλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 11 Ιουλ - 8:11:05

Ευχαριστούμε Βούλα και καλά να περάσεις. Ελπίζουμε να σε ξαναδούμε.




Το ουσιαστικό εξουσία προέρχεται από το αρχαίο ελληνικό ρήμα έξεστι +δοτική προσωπική που σημαίνει έχω τη δυνατότητα, μπορώ,  εξόν<αρχ. ἐξόν, μτχ. του ἔξεστι <επιτρέπεται, είναι δυνατόν. Η σημασιολογική σχέση ανάμεσα στην αρχική ρηματική φράση και το ουσιαστικό που παράχθηκε είναι φανερή. Αντίστοιχα το ουσία προέρχεται από το ρήμα ειμί (είμαι, μτχ. ων, ουσα, ον).

Ετσι για να ξέρουμε και για τι μιλάμε. Α! μου ρθε! Μισό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 11 Ιουλ - 17:57:59

Σκέφτηκα αρκετά αν έπρεπε να απαντήσω μιας που νομίζω ότι λίγο παραποιήθηκε ο λόγος μου, ελπίζω με την απάντηση να σας καλύψω, αν όχι υπάρχουν τόσες απόψεις όσες και οι άνθρωποι.
 
Δηλαδή, για 2 χρόνια έως τώρα δεν βρέθηκε άλλο θέμα, εκτός της εξουσίας !


Αγαπητέ Ηλιόδωρε σε κάθε σχέση μας και κάθε στιγμή ασκούμε εξουσία ή δεχόμαστε από άλλους, νομίζω λίγο να το σκεφτείς θα συμφωνήσεις μαζί μου, εξουσία ασκείς στα παιδιά σου στους υπαλλήλους σου, στον/ην σύντροφό σου στα ζώα σου (αν έχεις), κάθε φορά που επεμβαίνουμε στο φυσικό περιβάλλον άραγε τι κάνουμε;
Εξουσία  ασκείται πάνω σου από το αφεντικό σου, τον/ην σύντροφό σου, την κυβέρνηση (φανερή και κεκαλυμμένη) κτλ, φυσικά ανέφερα ελάχιστα παραδείγματα μπορείς να το επεκτείνεις όσο επιθυμείς, μιας και κάθε μέρα της ζωής μας έχουμε να διαχειριστούμε θέματα πάνω στα οποία παίζει ρόλο το τι επιτρέπεται και τι όχι, νομίζω η παρέμβαση της maggisoula με την ετυμολογία είναι εξαιρετική.
 
Τώρα για ποιο λόγο επέλεξα να παρέμβω στο θέμα αυτό, εξηγείται πολύ εύκολα, ασκώ καθημερινά εξουσία στους μαθητές μου (διδάσκω σε γυμνάσιο-λύκειο), κάθε μέρα το ίδιο στοίχημα και πίστεψέ με καλέ μου Ηλιόδωρε δεν ξέρω κάθε πότε το κερδίζω………….
 
Και  κάτι ακόμη, στην πρώτη σου ερώτηση μετά από 2 χρόνια, βρήκες και τα κατάλληλα λόγια για να αναδείξεις τη διαφορά σου, εσύ που δεν ακολουθείς κανέναν
 
Δεν έχω επιθυμία να αποδείξω τίποτα και σε κανένα -θα προτιμούσα να αποδείξω κάποιο μαθηματικό θεώρημα- δεν είναι ειρωνεία ειλικρινά το λέω, αν ήθελα να δείξω κάτι θα είχα ποστάρει κάποια θέματα ή θα είχα παρέμβει, αντίθετα επέλεξα το δρόμο της αφάνειας, μέχρι την τωρινή παρέμβαση κανείς σας δεν είχε καν υποψιαστεί την παρουσία μου, αν ήξερα ότι θα κινούσα το ενδιαφέρον μάλλον ούτε τώρα θα μιλούσα, εγώ φοβάμαι να ακολουθήσω και τον εαυτό μου, αυτό δεν το επεκτείνω προς το παρόν περισσότερο…………..
 
να πω κι εγώ την άποψη μου περί εξουσίας σαν Αριστέα κι όχι σαν καλός ακόλουθος της Αιθηρόης που όντως δε μας έχει ανάγκη ως έτσι
 
Και το σχόλιο περί συνωστισμού και ακολούθων το βρήκα πολύ ειρωνικό. Την ίδια άποψη έχω για την Αιθηρόη με τον iam. Αν θέλεις να με κατατάξεις στους ακολούθους της, παρακαλώ ελεύθερα.
 
Για μένα σημείο κλειδί σε κάθε ανθρώπινη σχέση είναι να μπορείς να ακούσεις τον άλλο τον κάθε άλλο, ρωτώντας την Αιθηρόη περίμενα μια δική της απάντηση, Αν ήθελε θα μπορούσε να τη δώσει ή να αγνοήσει την ερώτησή μου και εμένα πράγμα το οποίο είναι δικαίωμά της, νομίζω από ΣΕΒΑΣΜΟ στην ίδια έπρεπε να περιμένετε να απαντήσει και μετά να σχολιάσετε, η απάντηση ή όχι της ίδιας θα κρινόταν από τον καθένα και από εμένα φυσικά, νομίζω κανείς δεν είναι μέσα στο μυαλό του άλλου εξ ου και το σχόλιο που χαρακτηρίσατε ως ειρωνικό.
 
Να με συγχωράς αέρινη, δεν θα σχολίαζα το λόγο σου, αλλά έκανε καραμπάμ το ύφος σου
 
Θα έλεγα καθένας και το ύφος του, αλλά επειδή όντως συχνά μιλάω κυνικά θα εξηγήσω, μετά από 10+ χρόνια σπουδών σε μαθηματικά και φυσική έχω μάθει να μιλάω επιγραμματικά και σπάνια, μόνο όταν νομίζω ότι αυτό που έχω να πω είναι αποδεδειγμένα σωστό ή έχει να δώσει στους άλλους, αν δεν ισχύει κάτι από αυτά συνηθίζω να σωπαίνω, νομίζω ότι έγινα κατανοητή.
 
Σας ευχαριστώ και καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 11 Ιουλ - 19:38:04

Καθηγήτρια ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ;;;Μου ξυπνάς εφιάλτες λέμε;;;

Να σου πω,χαλάρωσε,δεν είμαστε μαθητές σου-ΣΕΒΑΣΜΟ και τέτοια,άντε γιατί, μου έβγαλες απωθημένο τώρα.
Σε βλέπω έτοιμη να μας βάλεις ωριαίες αποβολές.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 11 Ιουλ - 22:59:42

ladosifa έγραψε:
Καθηγήτρια ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ;;;Μου ξυπνάς εφιάλτες λέμε;;;
Νομίζω διάβασες λάθος
Να σου πω,χαλάρωσε,δεν είμαστε μαθητές σου-ΣΕΒΑΣΜΟ και τέτοια,άντε γιατί, μου έβγαλες απωθημένο τώρα.
Σε βλέπω έτοιμη να μας βάλεις ωριαίες αποβολές.


Νομίζω ότι λάθος κατάλαβες, στην Αιθηρόη συνιστούσα σεβασμό, όχι σε μένα, το λέω ξεκάθαρα, 
 
Αν ήθελε θα μπορούσε να τη δώσει ή να αγνοήσει την ερώτησή μου και εμένα πράγμα το οποίο είναι δικαίωμά της, νομίζω από ΣΕΒΑΣΜΟ στην ίδια έπρεπε να περιμένετε να απαντήσει,
  
Καλό είναι να μην απαντάς αντανακλαστικά, δεν σε δίδαξα ποτέ και δε με ξέρεις, παρεμπιπτόντως σπανιότατα βάζω ωριαίες και ποτέ δε ζήτησα αποβολή μαθητή από το σχολείο (δουλεύω πάνω από 10 χρόνια).
Ακριβώς αυτό με απασχολεί το κατά πόσο μπορεί να υπάρξει κάποιος σε θέση «εξουσίας» και να καταφέρνει να στέκεται χωρίς να επιβάλλεται.
Αρκετά χαλαρή είμαι και δε νομίζω να έκανα επίθεση στον οποιοδήποτε.
Τώρα όσο αφορά τα μαθηματικά (φυσικός είμαι) έχουν μια σπάνια γοητεία και απαιτούν απόλυτη προσήλωση στην πραγματικότητα, ακόμα και αν είναι αφηρημένες θεωρίες πάλι απαιτούν προσήλωση στα βασικά αξιώματα, πράγμα που δυσκολεύει τους περισσότερους μιας και είναι πολύ πιο εύκολο να αφήνουν να πετά το μυαλό τους, αν έχεις κουράγιο να ασχοληθείς κυρίως με μαθηματική λογική έχεις να κερδίσεις πολλά.
 
 Την καληνύχτα μου!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 12 Ιουλ - 0:03:13

Θα μου επιτρέψετε,

Τρέφω απεριόριστο σεβασμό στα μαθηματικά και ειδικά στις γυναίκες Μαθηματικούς. Είχα την τύχη να έχω διδαχθεί στο σχολείο μόνο από μια γυναίκα μαθηματικό , την οποία ακόμα θυμάμαι, και αναγνωρίζω την δυσκολία του να είσαι γυναικα και μαθηματικός. Πιστεύω οτι ενώ τα μαθηματικά εμπεριέχουν τον έρωτα , αυτός ενυπάρχεί μέσα στο σύστημα ακεραιος και απόλυτος και με την ανεπάρκεια συμπόρευσης 'αλλων συναισθημάτων. Πλήρης ακεραιότητα. Αποδειξη, κυριαρχία επι της ουσίας.Οφείλει να θυμάται την μετάβλητότητα, η οποία κατα την γνωμη μου , βοηθαει στην κατανόηση άλλων συναισθημάτων και στην επιτευξη της κατανόησης της ουσίας , αρα και του οφελιμου , ως προς το κοινο καλο και την ανελιξη, δικαιώματος ασκήσεως Δύναμης επι αυτης.

Κάποτε, μέσα σε ένα  μέρος, συναντησα δυο Ανθρώπους και μου είπαν δυο λέξεις. Την πρώτη την γνώριζα , την δεύτερη την γυρευα.
ΚΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΘΑΛΠΙΑ
Τους Σέβομαι ,δεν θα τους ξεχάσω ποτέ

Οι υπόλοιποι, μου επιτρέπετε να συζητησω κατ΄ιδιαν με την αερινη, ευχαριστώ σας, Να είστε καλά.


Αερινή   να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 12 Ιουλ - 1:21:03

αερηνη πρωσοπηκα χαιρομαι για την παρουσια και σου λεω οτι θα ειναι χαρα μου να σε εχουμε εδω
και να σημετεχης και εσυ στο φορουμ ηλιος 
 τουτ  να  να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
αερινη

αερινη


Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προς κυρία Αιθηρόη   Προς κυρία Αιθηρόη - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 12 Ιουλ - 3:25:52

Βαγγέλη και nnan σας ευχαριστώ  να  να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Προς κυρία Αιθηρόη
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΙΘΗΡΟΗ!
» Προς Αιθηροη
» Προς την Αιθηρόη γυναίκα.
» ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ;
» Προς τον aorato nao και την Αιθηρόη.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΑΣ.-
Μετάβαση σε: