H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Έχω θέμα!

Πήγαινε κάτω 
+7
15katerina
maggisoula
angelos
Sisyphus
Αιθηρόη
desper !!!
elgr
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 29 Αυγ - 12:13:25

το δέντρο,ίσως να είναι το δέντροτης ζωής=το κεντρικό νευρικό σύστημα.
το φίδι=ο ερπετοειδής εγκέφαλος;
όπου ακόμη και το φίδι,ως διάβολος,εκείνο που διαβάλλει,χωρίζει σε 2 κατευθύνσεις,θυμίζει την παραγωγή-σχηματισμό των κυττάρων.
Η Ευα,το αρχικό πρότυπο ανθρώπου,μιας ''ομάδας'',ο Αδάμ ''κατασκεύασμα'' μιας άλλης ομάδας και σε καμία περίπτωση δεν κατασκευάστηκε η Ευα από δικό του κομμάτι.
Το μήλο,είναι η σύζευξη των 2 προς την επόμενη διαμόρφωση ενός άλλου προτύπου.
ένα είδος συμφωνίας-συνεργασίας που επέτρεψε την εισχώρηση του φιδιού,μέσα στο δέντρο και η Ευα είναι ο διαμεσολαβητής,το εξελιγμένο είδος το οποίο είχε μέσα του την ενέργεια του φιδιού και έτσι μπαίνει πλέον σε νεο επίπεδο γνώσεων-μαθημάτων-πορείας των ανθρώπινων ψυχών.
τα τσάκρας,το 3ο μάτι και η κουνταλίνι είναι  ενεργειακά προγράμματα.
η επίφυση είναι νοητικό κομμάτι.
Σε πολλές θρησκείες συμβολισμοί υπάρχουν για τα ίδια πράγματα.
7 τσάκρας=7 σφραγίδες.
κουνταλίνι=το άγιο πνεύμα
επίφυση το κουκουναρι 
σύμβολο πολλών θρησκειών.

Η ομάδα ή οντότητα του Αδάμ,από τις αντιδράσεις του,όπως διαβάζουμε στις γραφές,φαίνεται καθαρά πως δεν ήθελε αυτήν την σύζευξη,από την άλλη,μέσα από αυτήν την ιστορία,το ''ζεύγος'',περνά από τον Κήπο στην πορεία καθόδου προς τo πυκνό πεδίο.Θα μπορούσε η ίδια η αντίδραση να είναι απλώς το σχέδιο.
Η οντότητα αυτή είναι ο μέχρι και σήμερα αποκαλούμενος ''θεός''.
Δεν είναι φυσικά,ο Θεός κατ εμε,αλλά περι ορέξεως..
Το προπατορικό αμάρτημα είναι η ανυπακοή προς την εντολή εκείνου να μην φάνε από τον καρπό,οι κατάρες επίσης φανερώνουν το σχέδιο.

Το μήλο γενικά έχει ενδιαφέρον,παρουσιάζεται σε πολλούς μύθους.
Οπωσδήποτε και σε κάθε περίπτωση όμως είναι ένας καρπός και ο καρπός φέρει ο ίδιος σπόρους.
Μου θυμίζει πάλι εκείνα τα σκευάσματα επώασης ωαρίων σε ένα εργαστήριο γενετικής και αν δούμε το μήλο κομμένο στην μέση,ίσως να  θυμίζει η εικόνα του κάτι το θηλυκό,όπως η εικόνα που σχηματίζει το ωράριο που μέσα σε αυτό εισχωρεί μια μεγάλη βελόνα.


Ο γαλαξίας που είμαστε είναι η μήτρα της θεικής μητέρας,σαν σημείο.Το dna έχει συμπυκνωθεί.Δεν είναι στο χαμηλότερο επίπεδο ο άνθρωπος,έχει τις δυνατότητες απενεργοποιημένες και συμπιεσμένες σε πολύ πυκνό επίπεδο.
Υπάρχουν οντότητες που ζηλεύουν τον 
άνθρωπο κ τις δυνατότητες του να μεταβάλλει και να εξελίσσει το dna του,πριν ακόμη σχηματιστεί ο γαλαξίας εδώ.
Στόχος της μάθησης είναι η μορφοποίηση εν τέλει,ενός όμοιου πεδίου  για όλα τα όντα,αλλά αυτό είναι μακρινή υπόθεση.
Η εξέλιξη συμβαίνει από τα μέσα προς τα έξω,διαφορετικά δεν θα επέλθει εξέλιξη κυρίως με το να καλούμε εξωτερικό φως και ενέργεια.

Ξεκινάς από το μηδέν για να εξέλθεις απο την κοσμική αρένα,μιας και ήδη το έχεις κάνει,υπήρξες και είσαι ήδη πριν έρθεις εδώ,άρα οι 12 έλικες υπήρξαν ενεργοποιημένοι.
12..έλικες
12 μήνες,ώρες,μαθητές,ζώδια,θεοί του Ολύμπου..12 κι ούτε ένα τηλεφώνημα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 29 Αυγ - 12:36:31

Μία σκέψη...

Ίσως, ήταν απαραίτητος (κατά μία έννοια) να συμβεί αυτός ο... διωγμός, ώστε να έχει ο Άνθρωπος την ευκαιρία να γνωρίσει τον εαυτό του σε ατομικό επίπεδο... να Γνωρίσει, να συν-πράξει, να συν-δημιουργήσει... με τρόπο καταλυτικό, ώστε να αποκτήσει Επίγνωση του ΕΙΜΑΙ.

Αυτό βέβαια, μέσα από μια πνευματική θεώρηση, έχοντας υπόψην το... τίποτε δεν λαμβάνει πράξη τυχαία, σε αυτό το Σύμπαν.

Αλήθεια... έχετε παρατηρήσει, πως το φυτικό νευρικό σύστημα του ανθρώπου, μοιάζει με δένδρο;

Όλα... σε όποιο Πεδίο... σαν Δένδρο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 29 Αυγ - 13:04:32

Μοιάζει με δένδρο και υπάρχουν και οι δενδρίτες.
Όλα σαν το αγαπημένο δένδρο!

Και μετά τον διωγμό,την κατανόηση της όλης ιστορίας και της πορείας,δεν είναι η στιγμή για το επόμενο βήμα,που θα μας βγάλει από το μαγκανοπήγαδο;
Δεν χρειάζεται ''κάτι'' για να μεγαλώσουμε το βήμα,να πάρουμε φόρα,να κάνουμε το άλμα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 29 Αυγ - 13:06:57

δεν εννοώ ότι προσωπικά κατανόησα...αλλά ακόμη κι αν το κάνω σε αυτήν την ζωή,στην επόμενη θα το έχω ξεχάσει και πάλι από την αρχή,αυτό...το ξανά και ξανά αλλά στο ίδιο σημείο..εκτός κι αν δεν είναι το ίδιο σημείο,αλλά έτσι φαίνεται..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 12:17:17

Μοιάζει... δεν είναι.

Κατανοώ όμως, πως αυτό δεν το κάνει λιγότερο οδυνηρό...

Κάθε φορά, που μία Ανθρώπινη ψυχή ενσαρκώνεται, συνεχίζει ένα προσκύνημα που οδεύει σε μία ολοκλήρωση.

Κάθε φορά που εισέρχεται σε αυτά τα ύδατα, προσκολλάται πάνω της (σαν γάντι), ένα πνευματικό "ένδυμα", πλεγμένο με την υπάρχουσα συνειδητότητα (η οποία εμπεριέχει την καθολική ιστορία της).

Κάτι τέτοιο, καθιστά αδύνατη την επανάληψη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 14:05:58

Elgr μ αρέσεις πολύ ξέρεις! Και πάντα βάζεις απορίες και θέματα που φέρνουν ωραίο υλικό. Και συμφων'ω γι αυτό που προσεξες για το ναό. Δε το χα παρατηρήσει έτσι όπως εσύ αλλά φίλε μου έχεις καραδίκιο! Αιθηρόη μου λατρεμένη μου πολύτιμη! Την ξέρεις τη καρδιά μου. είσαι ευωδιαστός άνεμος κυρά μου! Αγερωχος κι αμετακίνητος στο έργο του. Κι ο καθένας βλ'επει αυτό που μπορεί κι αντέχει κι έχει το θάρρος να ομολογήσει στον εαυτό του. Αν δεν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου αλλα ακούς τους άλλους τι λεν γι αυτά που χεις εσύ στη καρδιά και στη ψυχή σου τότε κλείνεις παράθυρα πολύτιμα για τα μάτια της ψυχής σου. Ετσι μου βγήκαν και τα πα. Και γι αυτά που διάβασα.......τίποτα δεν ειν τυχαίο! Κι όλα κρύβουν σπουδαίους λόγους για να γίνονται. Ladosifa αγαπαρα μου κι εγώ πιστεύω ότι ποτ'ε δεν είναι ίδια η κάθε ζωή δε κάνουμε κύκλους όταν καταλαβαίνουμε ποιο είμαστε. Ολα δρομάκια που χουν κάποιοι κάτι αφήσει για μας για να το πάρουμε. Και λέω οτι κι αυτό το νησάκι μ αρέσει! Θα θελα να χα το τρόπο να ξετυλιξω αυτό το κουβάρι που λέγεται πορεία για να τα θυμηθώ όλα μονομιάς. Κι απ την αλλη μήπως χάσω αυτό τον οργασμό της ψυχής οταν αποκαλύπτει κάτι; Δεν ειμαι μαζοχα αλλά μ αρέσει όλη αυτή η διέγερση. Αλλα νταλλα; Ναι καλά μπορεί δεν πειράζει. Γουάι νοτ εντέλη;;;; Χα! Ολα με γέλιο κι όλα καλά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 14:08:51

Αιθηρόη έγραψε:
Ο άνθρωπος, επηρεάζει αυτό το σύμπαν με έναν καθοριστικό τρόπο.

Δεν υπάρχει τίποτα μέσα του, που να μην έχει το αντίστοιχο του στην Φύση. Το έχουμε τονίσει αυτό, αρκετές φορές.

Ο ορατός κόσμος, δεν είναι παρά η εκδήλωση του Ανθρώπου... μία ανεστραμμένη Ανθρωπότητα, (όπως, πολύ διορατικά έγραψε κάποιος.).

Ορατός κόσμος και Ανθρωπότητα, είναι δύο εκφράσεις ενός Χώρου, που λειτουργούν με διαφορετικούς τρόπους, όπου η μία επηρεάζει, "ανασχηματίζει", συμπληρώνει και ολοκληρώνει την άλλη.

Χμ...

Η γνώση... η μάθηση... είναι σπουδαίο έργο, καλέ μου. Είναι μία πράξη, μία διαδικασία μύησης και ανάμνησης.

Όλα όσα ποτέ υπήρξαν και έπραξαν με όποιο τρόπο, περιέχονται στην Ψυχή του Κόσμου και στην μνήμη του Κοσμικού Νου.

Εάν σκεφτείς πως ο νους του καθενός, είναι μέρος και προέκταση αυτού του Κοσμικού Νου... τότε αντιλαμβάνεσαι για ποιον λόγο είναι σημαντική η γνώση... η μύηση στην Γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ahilleas

ahilleas


Ηλικία : 54
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 18:39:12

Αναρωτιέμαι με όλα αυτά τα θαυμάσια που διαβάζω, αν υπάρχει ποτέ περίπτωση να καταλήξουμε σε μία οριστηκή γνώμη για το Σύμπαν και τον κόσμο. Αν βρούμε ποτέ το πόσο, το πως, και όλα τα τι και τα γιατί τους. Πραγματικά αναρωτιέμαι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 19:27:37

Όσο υπάρχει έστω και ένας νους να σκέπτεται, να οραματίζεται, να φαντάζεται...
Όσο θα υπάρχει έστω και ένα ον, να αισθάνεται και να πάλλεται από επιθυμίες...
Το Σύμπαν θα εξακολουθεί να είναι απροσδιόριστο, μυστήριο, άβατο και "άπιαστο", με διαρκώς μεταβαλλόμενη "Μορφή".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 19:40:57

Την γνωρίζω την καρδιά σου Αριστέα...
Και την αγαπώ...
Όπως και εσύ την δική μου.

Η αγάπη σας με τιμά... και με αγγίζει βαθιά ως τον βωμό της ψυχής μου.-
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
romantiki

romantiki


Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 72

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 30 Αυγ - 21:44:36

Έχω γυρίσει τον κόσμο του ίντερνετ. Έχω γνωρίσει πολλές εστίες που καταπιάνονται με τόσα θέματα , που απασχολούν όλους μας. Έχω γνωρίσει μυαλά, και ψυχές, και νοημοσύνες. Έχω συμπαθήσει κι έχω αγαπήσει, κι φυσικά κι αντιπαθήσει σκέψεις κι αντιλήψεις τους. Εσύ είσαι η μόνη που δε με πρόδωσες ποτέ , σε όσα πίστεψα για σένα και δεν άλλαξες ποτέ την ποιότητα σου. Κάτι που σε κάνει πέρα για πέρα αληθινή. Κι είσαι η μόνη που πιστεύω ότι εννοεί όταν λέει ότι νιώθει τιμή για την αγάπη που της δείχνουν. Από τότε που σε γνώρισα, ακόμα και στη καρδιά του κακού έβλεπες κάτι καλό.
Ένας συγγενής μου , που έτυχε να το κάνω συζήτηση, μου είπε τα εξής λόγια: Αυτό είναι μια ικανότητα κάποιου, που έχει πολεμήσει με το χειρότερο κακό και το νίκησε. Κι αυτό αναγκάστηκε να του δείξει την καρδιά του, έτσι ηττημένο όπως ήταν.
Αυτός ο συγγενής μου μελετάει χρόνια εσωτερισμό, θεοσοφία κι ότι έχει σχέση με αυτό τον κλάδο.
Τέλος πάντων. Σου χρωστούσα μία εξομολόγηση και την έκανα μπροστά σ όλους.

Και elgr όντως αυτό έκανε πάντα. Προσφορά άνευ όρων , γνωρίζοντας τι και πότε.
Αιθηρόη είμαι έγκυος! Ευχήσου μου κάτι γι αυτό το μωρό που φτιάχνεται στα σπλάχνα μου! Οτιδήποτε! Έχω μια ανησυχία, καταλαβαίνεις. Καληνύχτα και σου στέλνω όλη την αγάπη μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 17:49:03

Αιθηρόη έγραψε:
Όσο υπάρχει έστω και ένας νους να σκέπτεται, να οραματίζεται, να φαντάζεται...
Όσο θα υπάρχει έστω και ένα ον, να αισθάνεται και να πάλλεται από επιθυμίες...
Το Σύμπαν θα εξακολουθεί να είναι απροσδιόριστο, μυστήριο, άβατο και "άπιαστο", με διαρκώς μεταβαλλόμενη "Μορφή".
Αυτό τώρα που λες,είναι τόσο ελπιδοφόρο,τόσο αληθινό που αδυνατώ να το πιστέψω..
Είναι όπως λέμε,είναι τόσο όμορφο σαν ψεύτικο,σε κάτι φυσικό και σε κάτι τεχνητό λέμε,είναι τόσο όμορφο σαν αληθινό.
Και πάλι,αυτό που λες,νιώθω πως αν κάνω το άλμα και το πιστέψω μέσα μου..αν..ένα κλικ είμαι και το χάνω,άτιμη η πλάνη μου,με τραβά πίσω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 17:56:18

romantiki έγραψε:
Έχω γυρίσει τον κόσμο του ίντερνετ. Έχω γνωρίσει πολλές εστίες που καταπιάνονται με τόσα θέματα , που απασχολούν όλους μας. Έχω γνωρίσει μυαλά, και ψυχές, και νοημοσύνες. Έχω συμπαθήσει κι έχω αγαπήσει, κι φυσικά κι αντιπαθήσει σκέψεις κι αντιλήψεις τους. Εσύ είσαι η μόνη που δε με πρόδωσες ποτέ , σε όσα πίστεψα για σένα και δεν άλλαξες ποτέ την ποιότητα σου. Κάτι που σε κάνει πέρα για πέρα αληθινή. Κι είσαι η μόνη που πιστεύω ότι εννοεί όταν λέει ότι νιώθει τιμή για την αγάπη που της δείχνουν. Από τότε που σε γνώρισα, ακόμα και στη καρδιά του κακού έβλεπες κάτι καλό.
Ένας συγγενής μου , που έτυχε να το κάνω συζήτηση, μου είπε τα εξής λόγια: Αυτό είναι μια ικανότητα κάποιου, που έχει πολεμήσει με το χειρότερο κακό και το νίκησε. Κι αυτό αναγκάστηκε να του δείξει την καρδιά του, έτσι ηττημένο όπως ήταν.
Αυτός ο συγγενής μου μελετάει χρόνια εσωτερισμό, θεοσοφία κι ότι έχει σχέση με αυτό τον κλάδο.
Τέλος πάντων. Σου χρωστούσα μία εξομολόγηση και την έκανα μπροστά σ όλους.

Και elgr όντως αυτό έκανε πάντα. Προσφορά άνευ όρων , γνωρίζοντας τι και πότε.
Αιθηρόη είμαι έγκυος! Ευχήσου μου κάτι γι αυτό το μωρό που φτιάχνεται στα σπλάχνα μου! Οτιδήποτε! Έχω μια ανησυχία, καταλαβαίνεις. Καληνύχτα και σου στέλνω όλη την αγάπη μου!



Χθες στον δρόμο,είδα ένα μωράκι,ένα όμορφο κοριτσάκι που το κρατούσαν αγκαλιά και με τράβηξε σαν μαγνήτης τα ματάκια της,πιο γλυκό βλέμμα δεν έχω ξαναδεί!!
Και ήταν λες και..''σε ξέρω τι κάνεις;καιρό είχα να σε δω''
Μια συνάντηση παλιάς φίλης.
Αγνωστο το μωρό και οι γονείς.

Γιατί το αναφέρω;
Έτσι,γλυκό,όμορφο και ζεστό στην καρδιά να είναι και το δικό σου παιδί.
Γερό και δυνατό.ανθη ανθη ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 17:57:02

romantiki έγραψε:
Έχω γυρίσει τον κόσμο του ίντερνετ. Έχω γνωρίσει πολλές εστίες που καταπιάνονται με τόσα θέματα , που απασχολούν όλους μας. Έχω γνωρίσει μυαλά, και ψυχές, και νοημοσύνες. Έχω συμπαθήσει κι έχω αγαπήσει, κι φυσικά κι αντιπαθήσει σκέψεις κι αντιλήψεις τους. Εσύ είσαι η μόνη που δε με πρόδωσες ποτέ , σε όσα πίστεψα για σένα και δεν άλλαξες ποτέ την ποιότητα σου. Κάτι που σε κάνει πέρα για πέρα αληθινή. Κι είσαι η μόνη που πιστεύω ότι εννοεί όταν λέει ότι νιώθει τιμή για την αγάπη που της δείχνουν. Από τότε που σε γνώρισα, ακόμα και στη καρδιά του κακού έβλεπες κάτι καλό.
Ένας συγγενής μου , που έτυχε να το κάνω συζήτηση, μου είπε τα εξής λόγια: Αυτό είναι μια ικανότητα κάποιου, που έχει πολεμήσει με το χειρότερο κακό και το νίκησε. Κι αυτό αναγκάστηκε να του δείξει την καρδιά του, έτσι ηττημένο όπως ήταν.
Αυτός ο συγγενής μου μελετάει χρόνια εσωτερισμό, θεοσοφία κι ότι έχει σχέση με αυτό τον κλάδο.
Τέλος πάντων. Σου χρωστούσα μία εξομολόγηση και την έκανα μπροστά σ όλους.

Και elgr όντως αυτό έκανε πάντα. Προσφορά άνευ όρων , γνωρίζοντας τι και πότε.
Αιθηρόη είμαι έγκυος! Ευχήσου μου κάτι γι αυτό το μωρό που φτιάχνεται στα σπλάχνα μου! Οτιδήποτε! Έχω μια ανησυχία, καταλαβαίνεις. Καληνύχτα και σου στέλνω όλη την αγάπη μου!
Χαίρομαι πολύ με την χαρά σου Έλενα!

Εύχομαι με όλη μου την καρδιά, αυτό το παιδί να ζήσει ολοκληρωμένα την ζωή του, ικανοποιώντας και εκπληρώνοντας όλες του τις διαστάσεις.

Εύχομαι να μην συναντήσει εμπόδια στις αναζητήσεις του.

Και εύχομαι να αφήσει όμορφα ίχνη, σε αυτόν τον κόσμο, με τον χορό των ενεργειών και ιδιοτήτων που θα το συνοδέψουν.

Έλενα... βοηθήστε το να γίνει ένας ελεύθερος άνθρωπος. Στηρίξτε τα στοιχεία της ψυχής του.

"Παιδί" του Κόσμου και του Εαυτού του... όχι της Έλενας και του Χρήστου. Αυτό να υπάρχει πίσω από κάθε πράξη, προτροπή, πρόθεση σας.

Να μην ξεχνάει να χαμογελά.
Πρόσφατα έγραψα σε έναν πολύ αγαπημένον μου, μία φράση του Ραμπελέ, την οποία στηρίζω με σθένος...

《Γελάστε και αντιμετωπίστε τα πάντα με τόλμη, ό,τι και αν είναι αυτό!》

Με το καλό να ορίσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 18:04:35

ladosifa έγραψε:
Αιθηρόη έγραψε:
Όσο υπάρχει έστω και ένας νους να σκέπτεται, να οραματίζεται, να φαντάζεται...
Όσο θα υπάρχει έστω και ένα ον, να αισθάνεται και να πάλλεται από επιθυμίες...
Το Σύμπαν θα εξακολουθεί να είναι απροσδιόριστο, μυστήριο, άβατο και "άπιαστο", με διαρκώς μεταβαλλόμενη "Μορφή".
Αυτό τώρα που λες,είναι τόσο ελπιδοφόρο,τόσο αληθινό που αδυνατώ να το πιστέψω..
Είναι όπως λέμε,είναι τόσο όμορφο σαν ψεύτικο,σε κάτι φυσικό και σε κάτι τεχνητό λέμε,είναι τόσο όμορφο σαν αληθινό.
Και πάλι,αυτό που λες,νιώθω πως αν κάνω το άλμα και το πιστέψω μέσα μου..αν..ένα κλικ είμαι και το χάνω,άτιμη η πλάνη μου,με τραβά πίσω...

Αυτό που έγραψα, λατρεμένη μου, φέρει και μεγάλη ευθύνη.

Σπορείς είμαστε, σε ένα απέραντο και μαγικά καρπερό Χωράφι, που μας παραχωρήθηκε για να γνωρίσουμε το Παν Εφικτόν...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 18:06:26

Χμ...

Και όχι μόνον...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 18:36:02

Μπορεί να μην είναι η έλλειψη πίστης αλλά η επιθυμία της μη ανάληψης των ευθυνών απέναντι στην γνώση ότι είμαστε δημιουργοί και το τι δημιουργούμε..με τσάκωσα!
Όταν δεν γνωρίζεις,δικαιολογείσαι.Όταν γνωρίζεις,ευθύνεσαι.

Το Παν Εφικτόν και όχι μόνον...

Μας θες ψηλά και πιο ψηλά,απέραντους,απεριόριστους,σε ελεύθερη και αρμονική ροή.
Αγάπη στην Ψυχή και Ελπίδα στην Ασπίδα σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 18:46:35

το ορισμενο στο  απειρο Συμπαν



hh 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 18:51:45

romantiki μας

Η Κυρά η Αιθηρόη , μίλησε τα πιο όμορφα που θα μπορούσα να σκεφθω

και εγω να ευχηθώ

rrros 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
romantiki

romantiki


Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 72

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 31 Αυγ - 20:26:05

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μέσα απ όλη μου την καρδιά! Τρεις νονές νεράιδες! Σας ευχαριστώ!
Αιθηρόη μου θα τα κάνω φυλαχτό τα λόγια σου, κι όταν με το καλό θα έρθει το μικρό μου θα του ψιθυρίζω τις ευχές σου. Και θα προσπαθήσω όσο μπορώ με τον Χρήστο μου, να φέρουμε σε πέρας το μεγάλωμα του με τα λόγια σου. Σ αγαπώ πολύ και να είσαι πάντα εκεί που θες!
Υ.Γ. Του Χρήστου του άρεσαν πολύ οι ευχές σου και τις λάτρεψε! Σ ευχαριστεί με την ψυχή του λέει .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 1 Σεπ - 13:44:07

Θαυμάσια! Το λέω γιατί διαβάζω τις σκέψεις όλων σας, των τελευταίων ημερών, και βλέπω να είμαστε σε άλλο επίπεδο. Είναι πολύ όμορφο αυτό.
Τώρα ψάχνω να βρω την ευθύνη που μου αναλογεί για την εικόνα του κόσμου. Πως; Τι; Όπου υπάρχει ευθύνη, υπάρχει και συνεργός, και σύμπραξη, και δικαιώματα, και απαιτήσεις.
Είμαι λίγο χύμα τώρα, θα το σταθεροποιήσω όμως. Θέλω τον χρόνο μου μόνο, συν μερικές διευκρινήσεις που ελπίζω να πάρω σύντομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 3 Σεπ - 16:44:40

Αιθηρόη έγραψε:
Την γνωρίζω την καρδιά σου Αριστέα...
Και την αγαπώ...
Όπως και εσύ την δική μου.

Η αγάπη σας με τιμά... και με αγγίζει βαθιά ως τον βωμό της ψυχής μου.-

rrros rrros rrros rrros 

Σ αγαπάω σ αγαπάω σ αγαπάω σ αγαπάω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gerakina

gerakina


Ηλικία : 32
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 127

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 4 Σεπ - 17:53:36

Αιθηρόη έγραψε:
Ο άνθρωπος, επηρεάζει αυτό το σύμπαν με έναν καθοριστικό τρόπο.

Δεν υπάρχει τίποτα μέσα του, που να μην έχει το αντίστοιχο του στην Φύση. Το έχουμε τονίσει αυτό, αρκετές φορές.

Ο ορατός κόσμος, δεν είναι παρά η εκδήλωση του Ανθρώπου... μία ανεστραμμένη Ανθρωπότητα, (όπως, πολύ διορατικά έγραψε κάποιος.).

Ορατός κόσμος και Ανθρωπότητα, είναι δύο εκφράσεις ενός Χώρου, που λειτουργούν με διαφορετικούς τρόπους, όπου η μία επηρεάζει, "ανασχηματίζει", συμπληρώνει και ολοκληρώνει την άλλη.

Χμ...

Η γνώση... η μάθηση... είναι σπουδαίο έργο, καλέ μου. Είναι μία πράξη, μία διαδικασία μύησης και ανάμνησης.

Όλα όσα ποτέ υπήρξαν και έπραξαν με όποιο τρόπο, περιέχονται στην Ψυχή του Κόσμου και στην μνήμη του Κοσμικού Νου.

Εάν σκεφτείς πως ο νους του καθενός, είναι μέρος και προέκταση αυτού του Κοσμικού Νου... τότε αντιλαμβάνεσαι για ποιον λόγο είναι σημαντική η γνώση... η μύηση στην Γνώση.
και στην μνημη του κοσμου της γαιας, υπαρχουν και θα υπαρξουν οι πραξεις, οι σκεψεις, οι ενεργειες και η αγαπη σου. και το αισιοδοξο ειναι οτι υπαρχουν πολλοι ομορφοι ανθρωποι, που θα αφησουν ομορφη κληρονομια στην μνημη αυτης της νοητικης ατμοσφαιρας, για τον ανθρωπο του μελλοντος.

σ αγαπω τοσο πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 4 Σεπ - 19:45:53

gerakina έγραψε:
Αιθηρόη έγραψε:
Ο άνθρωπος, επηρεάζει αυτό το σύμπαν με έναν καθοριστικό τρόπο.

Δεν υπάρχει τίποτα μέσα του, που να μην έχει το αντίστοιχο του στην Φύση. Το έχουμε τονίσει αυτό, αρκετές φορές.

Ο ορατός κόσμος, δεν είναι παρά η εκδήλωση του Ανθρώπου... μία ανεστραμμένη Ανθρωπότητα, (όπως, πολύ διορατικά έγραψε κάποιος.).

Ορατός κόσμος και Ανθρωπότητα, είναι δύο εκφράσεις ενός Χώρου, που λειτουργούν με διαφορετικούς τρόπους, όπου η μία επηρεάζει, "ανασχηματίζει", συμπληρώνει και ολοκληρώνει την άλλη.

Χμ...

Η γνώση... η μάθηση... είναι σπουδαίο έργο, καλέ μου. Είναι μία πράξη, μία διαδικασία μύησης και ανάμνησης.

Όλα όσα ποτέ υπήρξαν και έπραξαν με όποιο τρόπο, περιέχονται στην Ψυχή του Κόσμου και στην μνήμη του Κοσμικού Νου.

Εάν σκεφτείς πως ο νους του καθενός, είναι μέρος και προέκταση αυτού του Κοσμικού Νου... τότε αντιλαμβάνεσαι για ποιον λόγο είναι σημαντική η γνώση... η μύηση στην Γνώση.
και στην μνημη του κοσμου της γαιας, υπαρχουν και θα υπαρξουν οι πραξεις, οι σκεψεις, οι ενεργειες και η αγαπη σου. και το αισιοδοξο ειναι οτι υπαρχουν πολλοι ομορφοι ανθρωποι, που θα αφησουν ομορφη κληρονομια στην μνημη αυτης της νοητικης ατμοσφαιρας, για τον ανθρωπο του μελλοντος.

σ αγαπω τοσο πολυ!
κλαπ! κλαπ! κλαπ! κλαπ!  Έχω θέμα!  - Σελίδα 2 3248139268
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Έχω θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)
» Συμβουλές για Προσωπικό Θέμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΙΣΤΟΡΙΑ - ΑΛΗΘΕΙΕΣ & ΨΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: