H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Έχω θέμα!

Πήγαινε κάτω 
+7
15katerina
maggisoula
angelos
Sisyphus
Αιθηρόη
desper !!!
elgr
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 11:55:38

Έχω πάλι θέμα Αιθηρόη και φίλοι μου! Με τη μυστικότητα! Είναι φως φανάρι, προβολέας, φάρος ότι γνωρίζουν την αλήθεια για τον άνθρωπο και τον κόσμο που τον περιβάλλει. Δεν το πάω κάπου συγκεκριμένα, γενικά μιλάω. Έχω θέμα μ αυτό! Δεν είναι αυτονόητο ότι εξ αιτίας αυτής της μυστικότητας, που γεμίζει την ανθρωπότητα με άγνοια, ότι κάποιοι θα παίζουν μόνοι τους μπάλα; Ότι ξέροντας μόνο αυτοί τις δυνάμεις και τους δρόμους του ανθρώπου και του κόσμου, ακόμα και τις αδυναμίες, ότι αυτοί οι κάποιοι κόβουν και ράβουν στα μέτρα τους;

Καταλαβαίνω τον σχετικό κίνδυνο. Αλλά ο άλλος κίνδυνος που ανάφερα πιο πάνω είναι χειρότερος. Και οι άλλοι, κάποιοι εμείς που μπορεί να μάθαμε και να καταλάβαμε, καταντάμε να αμφιβάλουμε. Και στη χειρότερη; Να φοβόμαστε τους άλλους. Τόσο αυτούς που ξέρουν και τα κρατούν κρυφά, όσο κι αυτούς που δεν ξέρουν κι είναι πολλοί.

Έχω θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 12:30:35

Όχι δεν τελείωσα. Γιατί μαζί με το πιο πάνω έχω και κάτι άλλο. Γιατί υπάρχουν πράγματα φυσικά για το κόσμο μας, που επειδή ακριβώς γίνονται τα παραπάνω, μας φαίνονται τρελά κάποια άλλα, και τρελοί κάποιοι που τα λένε. Πόσα παραδείγματα έχουμε από το παρελθόν; Πάρα πολλά! Ότι δεν ξέραμε το λέγαμε μαγεία, σατανισμό, παράνοια, φαντασία και στη καλύτερη του; Άγνωστο. Μα κι απαγορευμένο. Ένας πολύ καλός τρόπος να μην το πλησιάζουμε και να μην μαθαίνουμε την αλήθεια. Μακριά απ την αλήθεια γίνεσαι και μένεις μικρός κι άτολμος.

Έχω κάτι στο μυαλό μου που διάβασα. Περί θεάς. Για την Αιθηρόη μιλάω τώρα. Είμαστε τόσο φοβισμένοι να παραδεχτούμε ότι δεν είμαστε μόνοι στο κόσμο. Ότι το μοντέλο μας έχει συγκεκριμένα μέτρα, αυτά που μας μάθανε. Ότι φοβόμαστε να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλά είδη όντων στο κόσμο, κάποια καλύτερα γιατί είναι αρχαιότερα, και κάποια αγίνωτα γιατί είναι νεότερα μας. Κι όταν κάποια απ αυτά κυκλοφορεί ανάμεσα μας, το λέμε θεό η διαβολικό. Κι επειδή η εποχή μας προστάζει τη λογική, σιωπάμε στο θαυμαστό, που θέλουμε να το πούμε θεικό από άγνοια, αλλά φοβόμαστε τι θα πουν οι άλλοι αλλά και η λογική μας.

Εδώ δεν μιλάμε για θεούς, που κι αυτοί στη τελική φυσικά όντα ήταν αλλά από άλλους κόσμος που δεν ξέρουμε. Τόσα όρια και περιορισμοί στο μυαλό μας! Φόβος τι θα σκεφτούν οι άλλοι! Η λογική μας! Οπωσδήποτε να δώσουμε διέξοδο στην λογική μας, και να το διαψεύσουμε, να δούμε παγίδα. Το καταλαβαίνω κι αυτό και η μυστικότητα που κρατήθηκε τόσους αιώνες έβαλε το χεράκι της. Αλλά τ ακούς στο στήθος που να πάρει! Έχω θέμα και μ αυτό! Δεν τ αντέχω άλλο!

Να πω μια σκέψη; Αιθηρόη σε σένα απευθύνομαι τώρα. Γιατί σιωπάμε και δεν μιλάμε; Γιατί στο μυαλό το έχουμε συμφωνήσει για σίγουρο ότι δεν είσαι αυτό που δείχνεις. Εκεί νιώθουμε πιο ασφαλής. Στα γνωστά μέρη. Αλλα μέσα σ αυτή τη σιγουριά υπάρχει μια αμφιβολία που είναι της ψυχής φωνής. Που την χαλάει όλη την δουλειά του μυαλού. Ένα εμπόδιο κι ένας κόμπος που βάζει η ίδια η ψυχή. Και σ αυτή την αμφιβολία βρίσκεται η αλήθεια. Ούτε να νικήσουμε την αμφιβολία με το μυαλό μας είναι εύκολο, και να φύγουμε και ν απομακρυνθούμε, ούτε ν αφεθούμε στην φωνή της ψυχής και να βρούμε το κουράγιο να τ αλλάξουμε όλα μέσα μας.

Η πραγματικότητα που πιστέψαμε τόσο πολύ μας τα χαλάει όλα. Κι ούτε μπρος, ούτε πίσω. Κι όπως είπε η maggisoula, και δεν μπαίνουμε ποτέ στο τρένο. Αυτό το φοβάμαι πιο πολύ απ το λάθος. Να! Γι αυτό είμαστε σκληροτράχυλοι.

Εγώ όμως δεν θέλω να γυρίσω πίσω. Ξέρω πως είναι εκεί που θα γυρίσω και δεν μου άρεσε ποτέ, από παιδί. Θα μπω στο τρένο κι ας κάνω το γύρω του κόσμου μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου. Το παλιό το δοκίμασα και το έζησα. Θέλω να δω και που αντέχουν τα φτερά μου να με πάνε. Και δεν θ αρνηθώ αυτή την θεόσταλτη βοήθεια που έχουμε.

Αυτά ήθελα να πω και τώρα μου έφυγε ένα βάρος. Αλλά έχω ακόμα θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 68
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 14:17:55

elgr έγραψε:
Έχω πάλι θέμα Αιθηρόη και φίλοι μου! Με τη μυστικότητα! Είναι φως φανάρι, προβολέας, φάρος ότι γνωρίζουν την αλήθεια για τον άνθρωπο και τον κόσμο που τον περιβάλλει. Δεν το πάω κάπου συγκεκριμένα, γενικά μιλάω. Έχω θέμα μ αυτό! Δεν είναι αυτονόητο ότι εξ αιτίας αυτής της μυστικότητας, που γεμίζει την ανθρωπότητα με άγνοια, ότι κάποιοι θα παίζουν μόνοι τους μπάλα; Ότι ξέροντας μόνο αυτοί τις δυνάμεις και τους δρόμους του ανθρώπου και του κόσμου, ακόμα και τις αδυναμίες, ότι αυτοί οι κάποιοι κόβουν και ράβουν στα μέτρα τους;

Καταλαβαίνω τον σχετικό κίνδυνο. Αλλά ο άλλος κίνδυνος που ανάφερα πιο πάνω είναι χειρότερος. Και οι άλλοι, κάποιοι εμείς που μπορεί να μάθαμε και να καταλάβαμε, καταντάμε να αμφιβάλουμε. Και στη χειρότερη; Να φοβόμαστε τους άλλους. Τόσο αυτούς που ξέρουν και τα κρατούν κρυφά, όσο κι αυτούς που δεν ξέρουν κι είναι πολλοί.

Έχω θέμα!


Ιστορικά αποδεδειγμένο,
ότι στις μεταβατικές περιόδους,
από τη μια θρησκεία, σε μια άλλη
χύθηκε αρκετό αίμα

Πόσο μάλλον δύσκολη η μετάβαση
σε ένα μη θρησκευτικό πλαίσιο

Σε όλες τις υποτιθέμενες ανεπτυγμένες χώρες,
με ελάχιστες εξαιρέσεις
[ κατά τη γνώμη μου Σουηδία, Καναδά και Αυστραλία προς το παρόν ]
έχει ήδη ξεκινήσει η ανεργία και η εγκληματικότητα με χι ρυθμούς

Τα βελτιωμένα σύγχρονα μηχανήματα,
η Ανατολική Ασία,
θα επιδεινώνουν την ήδη υπάρχουσα κατάσταση,
οπότε μήνα με το μήνα, χρόνο με το χρόνο,
για τον μεροκαματιάρη,
κάθε πέρσυ και καλύτερα

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
το πλήθος βιώνει την ανασφάλεια και τον φόβο,
πρώτο του μέλημα, η επιβίωση, το μεροκάματο, ο επιούσιος

Αν κι εμείς βρισκόμασταν σ αυτή την ανασφάλεια, την ανέχεια,
σίγουρα δεν θα βρισκόμασταν εδώ τώρα στον Αόρατο Ναό
Και να είχαν περάσει απ το μυαλό μας,
αυτές οι μεταφυσικές ανησυχίες,
θα τις είχαμε αποβάλει

Οι προτεραιότητες, γι αυτό λέγονται προτεραιότητες
Το μυαλό για να τραφεί, πρώτα πρέπει να γιομίσει το στομάχι

Εξάλλου, οι άνθρωποι θα πρέπει να το χουν μέσα τους το μικρόβιο,
[ δεν το λέω με την κακή έννοια, εεεε ; ]
να έχουν μια στοιχειώδη μόρφωση….

Δύσκολη εποχή για Αλήθειες

Η Ελλάδα σ αυτές τις μεταφυσικές ανησυχίες, έχει μείνει πολύ πίσω

Γεια σου φίλε μου christos5d
Κόσμος χωρίς δουλειά, στην ανασφάλεια, στο φόβο,
χωρίς ηλεκτρικό, άλλοι χωρίς σπίτι, στα πεζοδρόμια,
πολλοί για μέρες νηστικοί, είναι και ο ριμάδης ο εγωισμός…

Και οι Εκκλησίες, τα μοναστήρια, το Άγιο Όρος, η Τήνος, η Πάρος, η Πάτμος
πνιγμένες στο χρυσάφι
Πεθαίνουν άνθρωποι, Ρεεεεεεεε
Ο Θεός σας, να σας συγχωρέσει κι ο Διάολος μαζί…
Πεθαίνουν άνθρωποι…


Κι εμείς τι κάνουμε, όταν δεινοπαθούν όταν πεθαίνουν οι συνάνθρωποί μας
Στα Νομικά υπάρχει, το κοινό περί δικαίου αίσθημα
Το αίσθημα αυτό υπάρχει

Η συνεννόηση μεταξύ μας, το μεγάλο Ντου,
πότε θα γίνει, στους ανά τις χιλιετίες αλήτες,
που τόχουν μαζώξει,
για να δοθεί μέρος του χρυσού,
για να ζήσουν οι συνάνθρωποί μας,
για να ορθοποδήσει η Ελλάδα


και μετά το αληταριό, πάλι θα τα ξαναμαζώξει


Ιδιαίτερα όμως στη χώρα μας, πολύ δύσκολη η περίοδος αυτή
για αλήθειες

Και στο τούνελ,
μαύρη μαυρίλα πλάκωσε
μαύρη σαν τους παπάδες


τστστσ τστστσ τστστσ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 18:58:24

Να γνωρίζεις τον εαυτό σου.

Στην πραγματικότητα δεν έχεις θέμα και το ξέρεις...απλώς για λίγο στάθηκες..δεν χρειάζεσαι τίποτα,καμία περαιτέρω γνώση για το τι είναι ποιος και γιατί,παρα μόνο την Αιτία,τον Λόγο.

""Με δίχως σημαίες και δίχως ιδέες
δίχως καβάντζα καμιά"

Εν αρχή ην ο Λόγος.

Εσένα ο Λόγος σου ποιος είναι;

Τι περιμένεις;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 21:35:40


Καταλαβαίνω elgr τι θέλεις να πεις...

Μυστικότητα...

Τους λόγους που κάποιοι (δηλαδή εκείνοι που θέλουν να υποδηλώσουν την ψυχή και την δύναμη του ανθρώπου) επιμένουν να κρατούν σε άγνοια την ανθρωπότητα, τους γνωρίζετε πλέον όλοι.

Η ιδίαν κατάκτηση της γνώσης... και όσα συνεπάγεται αυτό, κρύβει έναν σημαντικό σκοπό.

Την ετοιμότητα...

Το βήμα εξέλιξης της συνείδησης.

Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει προσωπική κατάκτηση. Είναι ο τρόπος ανέλιξης. Είναι ο τρόπος για να εκτιμηθεί και να χρησιμοποιηθεί "σωστά" η όποια Γνώση.

Είναι απαραίτητο η "απόκτηση" της, να έρχεται μέσα από προσωπική αναζήτηση και πνευματικό κόπο. Χωρίς παπαγαλίσματα, αλλά με αλήθειες που περιέχουν συναίσθηση και βαθιά κατανόηση.

Διαφορετικά...
Είναι σαν να χρησιμοποιείς μισά υλικά για μία ολοκληρωμένη συνταγή... σαν να βγάζεις το φαγητό από την φωτιά, πριν την ώρα του.

Χρειάζεται να κερδίσετε τις αλήθειες - γνώσεις, του μέρους του Κόσμου που υπάρχετε και ζείτε...

Γνωρίζω...

Μετρημένοι εκείνοι που πραγματικά επιθύμησαν την βαθιά γνώση και την μνήμη της ψυχής...

Μετρημένοι αυτοί που βρήκαν...

Αυτό δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι δεν θα βρουν.

Όλα στον καιρό τους.

Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες...

Σας είχα πει πως αυτός ο χώρος, φτιαχνόταν για εσάς.

Σας είχα πει... κοιτάξτε εκεί που σας πρέπει.

Με περιόρισα όσο περισσότερο μπορούσα. Μα και αυτό δεν ήταν αρκετό.

Σας είχα πει, (και δεν παύω) τίποτα πιο όμορφο από εσάς. Διστάζετε να πιστέψετε.

Ποτέ ον, δεν υποτίμησε τον εαυτό του όπως ο άνθρωπος.

Δεν φταίει. Δικαιούται βοήθεια. Όση είναι απαραίτητη, ώστε να μην χάσει το Δικαίωμα του και την δίκαια "αναβάθμιση" της Συνείδησης του.

Προσπαθείστε να με κατανοήσετε σωστά...

Αληθινά μίλησες...
Ψάχνοντας να σώσετε και να δώσετε λόγο στην λογική σας, παραμερίσατε σημαντικότερα.

Ο Κόσμος είναι γεμάτος από διαφορετικά, όμορφα, μοναδικά όντα...

Η αλήθεια βρίσκεται μέσα σας...
Η αλήθεια βρίσκεται και εκεί έξω...

Κατανοώ desper...
Δεν έχουν λάθος τα λόγια σου...

Αλλά...

Παρά τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες της εποχής αυτής, ο καιρός, είναι ο καταλληλότερος για την ανεύρεση της.

Έτσι είναι...

Γνωρίζω...

Είναι οδυνηρές οι συνθήκες για πολλούς ανθρώπους.

Δείτε καθαρά... δείτε όπως χρειάζεται...

Γύρω σας υπάρχουν άνθρωποι που χάνουν τις δυνάμεις τους και τις αντοχές τους... βοηθήστε τους, με όποιους τρόπους διαθέτετε.

Κρατήστε τους... είναι σημαντικό να μην νιώθουν μόνοι, αφημένοι και εγκαταλειμμένοι.

Μην προσπερνάτε αδιάφορα... ούτε τυφλά... κρατήστε τα μάτια σας ανοιχτά... υπάρχουν.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε σε αυτούς, είναι να... αποφεύγετε...

Γνωρίζω... δεν περισσεύουν... δεν φτάνουν... προβλήματα...

Αλλά... μην γίνουν αφορμή να κλείσετε την καρδιά σας...

Έστω μία κουβέντα... ένα χαμόγελο...

Γνωρίζω... δεν είναι αρκετό για εκείνους... αλλά ο καθένας από αυτό που έχει...

Υπάρχουν... να είστε παρών. Σας χρειάζονται, για να μην εγκαταλείψουν... για να βρουν δύναμη και πίστη.

Δύσκολη εποχή...
Μα...
Σημαντική εποχή...

Η ανθρωπότητα είναι στην διαδικασία ενός σημαντικού άλματος...

Να είστε παρών!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Sisyphus

Sisyphus


Ηλικία : 53
Τόπος : Σείριος
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 20

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 21:54:41

Κάποιες φορές στο παρελθόν, ίσως ακόμη και τώρα, με θύμωνε και εξακολουθεί να με θυμώνει αυτή η μυστικοπάθεια, η μυστικότητα, η συγκάλυψη, η αναλήθεια, τα μισόλογα...

Όμως ένα συνειρμό κάνω...

Αν όλα είναι καθρέπτης μας, όπως κι έτσι είναι, μήπως όλα τα παραπάνω ουσιαστικά υπάρχουν μέσα μας; Μέσα στον καθένα από εμάς, μήπως κρύβεται η απάντηση την οποία είτε δεν θέλουμε να δούμε, είτε φοβόμαστε να κοινοποιήσουμε γιατί δεν είμαστε έτοιμοι να αποκαλύψουμε την αλήθεια μας; Ο κόσμος όπως τον βλέπει ο καθένας δεν είναι παρά η αντανάκλαση του εσωτερικού μας κόσμου. Επομένως τα πάντα που υπάρχουν εκεί έξω, ουσιαστικά υπάρχουν και μέσα μας. Άρα, εμείς οι ίδιοι θέλουμε να είμαστε γεμάτοι μυστικότητα, μυστικοπάθεια και συγκάλυψη. Εμείς οι ίδιοι κρύβουμε την αλήθεια γιατί ουσιαστικά φοβόμαστε να μην εκτεθούμε και περιθωριοποιηθούμε ή γιατί δεν έχουμε ενδοσκοπήσει ώστε να την φωτίσουμε και να πορευτούμε με γνώμονα την εσωτερική μας δύναμη.

Αυτό που βλέπουμε στον κόσμο, στους συνανθρώπους μας, στις σχέσεις μας, δεν είναι παρά η αντανάκλαση του ψυχισμού μας, του εαυτού μας. Όλοι μας είμαστε καθρέπτης για κάποιον άλλον κι ο άλλος καθρέπτης του εαυτού μας. Κάτι έχει να μας διδάξει, κάτι να του διδάξουμε όμως συνέχεια βρισκόμαστε σε ένα ατέρμονο μάθημα. Αρκεί να πάρουμε τα μαθήματα, να τα γνωρίσουμε, να τα κατανοήσουμε, να τα αφομοιώσουμε και ύστερα να πάμε ένα εξελικτικό βήμα παραπέρα, ύστερα να πάμε στο επόμενο μάθημα...

... κι ίσως έτσι κάνουμε το άλμα, μέσα από τη κατανόηση, την αγάπη και τη σύνδεση με το Όλον και τη Γαία.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://sisyfosseeker.wordpress.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΣαβ 9 Μαρ - 22:05:22

Συνειρμός ψυχής... όμορφης ψυχής...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΔευ 11 Μαρ - 14:43:59

Να είστε καλά παιδιά! Θέμα έχω ladosifa. Πάντα είχα μ αυτό το θέμα. Μου την έδινε κάθε φορά που λέγανε μισά λόγια κι έπαιρναν ένα ύφος έπαρσης γι αυτά που ήξεραν αυτοί. Και ούτε κι αυτοί ήξεραν πραγματικά γιατί δεν πρέπει να τα πούνε όλα. Έτσι τους είπαν, έτσι και τα λέγανε. Και τον δικό μου το λόγο, ακόμα τον ψάχνω βαθιά. Sisyphus καταλαβαίνω τι θες να πεις. desper εννοούσα την μυστικότητα που κατάλαβε ακριβώς η Αιθηρόη. Τους λόγους που οι πιο πολλοί δεν ψάχνουμε τέτοια θέματα, τους ξέρω. Για τους τύπους πάντως, κι εγώ σε άθλια κατάσταση είμαι. Αλλά δεν θα με βάλουν κάτω. Εγώ διαλέγω πως θα περπατήσω. Και μ όλα αυτά που απασχολούν το μυαλό μου, γεμίζω ενέργεια και βλέπω καλύτερα.

Αιθηρόη δέχομαι αυτό που λες. Τον βλέπω τον λόγο κι έχεις δίκιο. Όμως θα βοηθούσε να ξέρουμε περισσότερους τρόπους για να αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια, για εμάς και τον κόσμο. Το ξέρεις άλλωστε, αλλιώς δεν θα άνοιγες τόσα πολλά. Με τους άλλους έχω θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΔευ 11 Μαρ - 18:57:38

elgr έγραψε:
Να είστε καλά παιδιά! Θέμα έχω ladosifa. Πάντα είχα μ αυτό το θέμα. Μου την έδινε κάθε φορά που λέγανε μισά λόγια κι έπαιρναν ένα ύφος έπαρσης γι αυτά που ήξεραν αυτοί. Και ούτε κι αυτοί ήξεραν πραγματικά γιατί δεν πρέπει να τα πούνε όλα. Έτσι τους είπαν, έτσι και τα λέγανε. Και τον δικό μου το λόγο, ακόμα τον ψάχνω βαθιά. Sisyphus καταλαβαίνω τι θες να πεις. desper εννοούσα την μυστικότητα που κατάλαβε ακριβώς η Αιθηρόη. Τους λόγους που οι πιο πολλοί δεν ψάχνουμε τέτοια θέματα, τους ξέρω. Για τους τύπους πάντως, κι εγώ σε άθλια κατάσταση είμαι. Αλλά δεν θα με βάλουν κάτω. Εγώ διαλέγω πως θα περπατήσω. Και μ όλα αυτά που απασχολούν το μυαλό μου, γεμίζω ενέργεια και βλέπω καλύτερα.

Αιθηρόη δέχομαι αυτό που λες. Τον βλέπω τον λόγο κι έχεις δίκιο. Όμως θα βοηθούσε να ξέρουμε περισσότερους τρόπους για να αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια, για εμάς και τον κόσμο. Το ξέρεις άλλωστε, αλλιώς δεν θα άνοιγες τόσα πολλά. Με τους άλλους έχω θέμα.

Σωστά τα λες...εννοούσα όμως οτι δεν έχεις θέμα ως προς την δική σου αναζήτηση.
Είσαι στον δρόμο σου. www
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angelos




Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 7

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 12 Μαρ - 23:40:22

ladosifa έγραψε:
elgr έγραψε:
Να είστε καλά παιδιά! Θέμα έχω ladosifa. Πάντα είχα μ αυτό το θέμα. Μου την έδινε κάθε φορά που λέγανε μισά λόγια κι έπαιρναν ένα ύφος έπαρσης γι αυτά που ήξεραν αυτοί. Και ούτε κι αυτοί ήξεραν πραγματικά γιατί δεν πρέπει να τα πούνε όλα. Έτσι τους είπαν, έτσι και τα λέγανε. Και τον δικό μου το λόγο, ακόμα τον ψάχνω βαθιά. Sisyphus καταλαβαίνω τι θες να πεις. desper εννοούσα την μυστικότητα που κατάλαβε ακριβώς η Αιθηρόη. Τους λόγους που οι πιο πολλοί δεν ψάχνουμε τέτοια θέματα, τους ξέρω. Για τους τύπους πάντως, κι εγώ σε άθλια κατάσταση είμαι. Αλλά δεν θα με βάλουν κάτω. Εγώ διαλέγω πως θα περπατήσω. Και μ όλα αυτά που απασχολούν το μυαλό μου, γεμίζω ενέργεια και βλέπω καλύτερα.

Αιθηρόη δέχομαι αυτό που λες. Τον βλέπω τον λόγο κι έχεις δίκιο. Όμως θα βοηθούσε να ξέρουμε περισσότερους τρόπους για να αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια, για εμάς και τον κόσμο. Το ξέρεις άλλωστε, αλλιώς δεν θα άνοιγες τόσα πολλά. Με τους άλλους έχω θέμα.

Σωστά τα λες...εννοούσα όμως οτι δεν έχεις θέμα ως προς την δική σου αναζήτηση.
Είσαι στον δρόμο σου. Έχω θέμα!  14724201
kalispera paratiro pos iparxoun pola anapantita se polous opos kai se emena iparxoun kapoia,mistikismos esoterismos,giati milane oloi me iponoumena me mistirio tha sou apantiso epidi kapoioi exoun mia fovia mesa tous min diaxiristoun lathos ti gnosi kai kanoun kako kai ston eayto tous kai se alous ayti vriskonte stin triti diastasi kai exoun gnosis kai apo ales tis exoun mpleksi kai gemisan fovies,iparxoun treis katigories ta atoma pou kanoun to kalo mono ta atoma pou kanoun to kako kai oi triti einai i isoropistes h paratirites,i teleftea katexei oles tis gnosis mporei esy na to deis stin triti diastasi san kako eno kanei kalo pezi meta to epipedo antilipsis tou kathenos ta epipeda einai pola,mporo na sou po pos stin triti diastasi mporeis na deis mia katastasi kaloi kai kakoi taftoxrona, opou strepsis tin prosoxi sou vlepis to analogo,tha sou doso ena paradigma edo mesa oloi psaxnonte gia gnosis na anevoun epipedo antilipsis kai pola alla kai fenete kati poli kalo,pame na kanoume ta dithen magika kai na kanoume tin alagi,edo ginete enas programatismos anthropinou engefalou na pistevoun se merika pragmata kai to petixenoun xrisimopoiontas tin prosoxi tou alou magnitismos dianias legete episis legete oti epemvenis sta sinestimata tou alou kai ton alazis xrisimopoiontas tin agapi diladi na epemvenis stin elefteri voulisi tou alou stin psixi stin kardia,vlepis ti mporeis na deis ayto ginete kai se ales katastasis apla iparxei fovos se olous.o monos tropos einai na pagosis ta sinestimata na min exeis opos i fisi den litourgei tipota me sinestimata mono emeis,ayta mas diavaloun eite thetika einai eite arnitika,iparxoun sxoles stoes kai diafora pou se didaskoun na ta efarmozis gia na petixis oti thelis,kai tha po mono ena apo tin stigmi pou thelis na kaneis to kalo mono exeis gini kritis krinis ta panta,i filosofia einai ena ergalio pou se kanei na deis pola,kai ftaneis sto simio pou oti kai na kaneis dimiourgis kalo kai kako taftoxrona den mporeis na kaneis mono to kalo,tora tha sou dikso kai mia aloi optiki gonia tha ithela na minis paratiritis paratirise ton xristo ton vouda kai olous tous ipolipous akomi kai tous filosofous mpikan se mia ipnosi kai epratan ayta pou pistevan kapoioi ftasane se simio na aytothisiastoun,opoios theli as dokimasi as parei mesa tou ton xristo na agapa tous pantes na kanei oti kai aytos se kapoio simio ftani stin aytothisia,ayto to lene oi psixologi sindromo opos poli diavazane gia ton mega aleksadro kai epita legane pos itane kai aytos,ti simveni tote to mialo pagidevete me tin legomeni aytoipnosi kai den mporeis na ksefigis, tora tha rotiso kai olous edo mesa xoris na thikso kanenan den exo prothesi tetia eseis ti zitate na mathete,gia poio logo,thelo kai mia defteri apantisi osoi tolmoun na apantisoun se aytin tin erotisi.poios apo olous mas den tha xrisimopoiouse tin gnosi gia prosopiko ofelos?poios tha eftane na anaptiksi tin antilipsi kai den tha tin xrisimopoiouse epano se alous.aytos pou tha tolmisi na pei ego einai pseftis kai egoistis,oloi theloune tin dinami ayti gia na diksoun oti einai dinati oti mporoun na kanoun pragmata,as mou vrei kapoios esto ena pragma pou na einai mono kalo esto ena... opo piramatismous epano mou tha po ena pragma eimaste dimiourgi kai otan dimiourgoume ena xalame ena alo kai ouden na iparxei mono mia katastasi pantote tha iparxoun kai i dio.otan kanete to kalo epi ena mina aytomata dimiourgite kai elkete to kako,mono etsi iparxei isoropia edo stin triti diastasi,stin pempti litourgi to na skeftese kalo giati ekei einai mia katastasi pou dimiourgis kai zis oti skeftis oxi edo,giayto vlepete tous pantes na kanoun oti kanoun kai imaste edo pou eimaste oloi sas prokaloun kanontas kako.ayti einai kai mia optiki gonia iparxoun poles.kalo einai na akougonte oles i gnomes kai apo alous alla prepei na exoume isoropia kai oxi na ipnotizomaste kai theloume tin energia gia to ego mas,tha ithela na theso merika erotimata oste na katanoisoume oloi kapoia pragmata os enos simiou an to epithimoun oloi eyxaristos na ta theso an prokali provlima ayto na to pite,kai kalo tha einai na simetexoun oloi eimaste edo mesa 1200 meli den grafi kaneis para mono 50 i oipolipi ti kanoun paratiroun as mpoun oloi stis sizitisis tha paroun poli simantika pragmata stin drasi fenonte ola kai pou vriskomaste,kai tha katanoisoume oloi pola perimeno lipon????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angelos




Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 7

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 12 Μαρ - 23:45:16

angelos έγραψε:
ladosifa έγραψε:
elgr έγραψε:
Να είστε καλά παιδιά! Θέμα έχω ladosifa. Πάντα είχα μ αυτό το θέμα. Μου την έδινε κάθε φορά που λέγανε μισά λόγια κι έπαιρναν ένα ύφος έπαρσης γι αυτά που ήξεραν αυτοί. Και ούτε κι αυτοί ήξεραν πραγματικά γιατί δεν πρέπει να τα πούνε όλα. Έτσι τους είπαν, έτσι και τα λέγανε. Και τον δικό μου το λόγο, ακόμα τον ψάχνω βαθιά. Sisyphus καταλαβαίνω τι θες να πεις. desper εννοούσα την μυστικότητα που κατάλαβε ακριβώς η Αιθηρόη. Τους λόγους που οι πιο πολλοί δεν ψάχνουμε τέτοια θέματα, τους ξέρω. Για τους τύπους πάντως, κι εγώ σε άθλια κατάσταση είμαι. Αλλά δεν θα με βάλουν κάτω. Εγώ διαλέγω πως θα περπατήσω. Και μ όλα αυτά που απασχολούν το μυαλό μου, γεμίζω ενέργεια και βλέπω καλύτερα.

Αιθηρόη δέχομαι αυτό που λες. Τον βλέπω τον λόγο κι έχεις δίκιο. Όμως θα βοηθούσε να ξέρουμε περισσότερους τρόπους για να αντιλαμβανόμαστε την αλήθεια, για εμάς και τον κόσμο. Το ξέρεις άλλωστε, αλλιώς δεν θα άνοιγες τόσα πολλά. Με τους άλλους έχω θέμα.

Σωστά τα λες...εννοούσα όμως οτι δεν έχεις θέμα ως προς την δική σου αναζήτηση.
Είσαι στον δρόμο σου. Έχω θέμα!  14724201
kalispera paratiro pos iparxoun pola anapantita se polous opos kai se emena iparxoun kapoia,mistikismos esoterismos,giati milane oloi me iponoumena me mistirio tha sou apantiso epidi kapoioi exoun mia fovia mesa tous min diaxiristoun lathos ti gnosi kai kanoun kako kai ston eayto tous kai se alous ayti vriskonte stin triti diastasi kai exoun gnosis kai apo ales tis exoun mpleksi kai gemisan fovies,iparxoun treis katigories ta atoma pou kanoun to kalo mono ta atoma pou kanoun to kako kai oi triti einai i isoropistes h paratirites,i teleftea katexei oles tis gnosis mporei esy na to deis stin triti diastasi san kako eno kanei kalo pezi meta to epipedo antilipsis tou kathenos ta epipeda einai pola,mporo na sou po pos stin triti diastasi mporeis na deis mia katastasi kaloi kai kakoi taftoxrona, opou strepsis tin prosoxi sou vlepis to analogo,tha sou doso ena paradigma edo mesa oloi psaxnonte gia gnosis na anevoun epipedo antilipsis kai pola alla kai fenete kati poli kalo,pame na kanoume ta dithen magika kai na kanoume tin alagi,edo ginete enas programatismos anthropinou engefalou na pistevoun se merika pragmata kai to petixenoun xrisimopoiontas tin prosoxi tou alou magnitismos dianias legete episis legete oti epemvenis sta sinestimata tou alou kai ton alazis xrisimopoiontas tin agapi diladi na epemvenis stin elefteri voulisi tou alou stin psixi stin kardia,vlepis ti mporeis na deis ayto ginete kai se ales katastasis apla iparxei fovos se olous.o monos tropos einai na pagosis ta sinestimata na min exeis opos i fisi den litourgei tipota me sinestimata mono emeis,ayta mas diavaloun eite thetika einai eite arnitika,iparxoun sxoles stoes kai diafora pou se didaskoun na ta efarmozis gia na petixis oti thelis,kai tha po mono ena apo tin stigmi pou thelis na kaneis to kalo mono exeis gini kritis krinis ta panta,i filosofia einai ena ergalio pou se kanei na deis pola,kai ftaneis sto simio pou oti kai na kaneis dimiourgis kalo kai kako taftoxrona den mporeis na kaneis mono to kalo,tora tha sou dikso kai mia aloi optiki gonia tha ithela na minis paratiritis paratirise ton xristo ton vouda kai olous tous ipolipous akomi kai tous filosofous mpikan se mia ipnosi kai epratan ayta pou pistevan kapoioi ftasane se simio na aytothisiastoun,opoios theli as dokimasi as parei mesa tou ton xristo na agapa tous pantes na kanei oti kai aytos se kapoio simio ftani stin aytothisia,ayto to lene oi psixologi sindromo opos poli diavazane gia ton mega aleksadro kai epita legane pos itane kai aytos,ti simveni tote to mialo pagidevete me tin legomeni aytoipnosi kai den mporeis na ksefigis, tora tha rotiso kai olous edo mesa xoris na thikso kanenan den exo prothesi tetia eseis ti zitate na mathete,gia poio logo,thelo kai mia defteri apantisi osoi tolmoun na apantisoun se aytin tin erotisi.poios apo olous mas den tha xrisimopoiouse tin gnosi gia prosopiko ofelos?poios tha eftane na anaptiksi tin antilipsi kai den tha tin xrisimopoiouse epano se alous.aytos pou tha tolmisi na pei ego einai pseftis kai egoistis,oloi theloune tin dinami ayti gia na diksoun oti einai dinati oti mporoun na kanoun pragmata,as mou vrei kapoios esto ena pragma pou na einai mono kalo esto ena... opo piramatismous epano mou tha po ena pragma eimaste dimiourgi kai otan dimiourgoume ena xalame ena alo kai ouden na iparxei mono mia katastasi pantote tha iparxoun kai i dio.otan kanete to kalo epi ena mina aytomata dimiourgite kai elkete to kako,mono etsi iparxei isoropia edo stin triti diastasi,stin pempti litourgi to na skeftese kalo giati ekei einai mia katastasi pou dimiourgis kai zis oti skeftis oxi edo,giayto vlepete tous pantes na kanoun oti kanoun kai imaste edo pou eimaste oloi sas prokaloun kanontas kako.ayti einai kai mia optiki gonia iparxoun poles.kalo einai na akougonte oles i gnomes kai apo alous alla prepei na exoume isoropia kai oxi na ipnotizomaste kai theloume tin energia gia to ego mas,tha ithela na theso merika erotimata oste na katanoisoume oloi kapoia pragmata os enos simiou an to epithimoun oloi eyxaristos na ta theso an prokali provlima ayto na to pite,kai kalo tha einai na simetexoun oloi eimaste edo mesa 1200 meli den grafi kaneis para mono 50 i oipolipi ti kanoun paratiroun as mpoun oloi stis sizitisis tha paroun poli simantika pragmata stin drasi fenonte ola kai pou vriskomaste,kai tha katanoisoume oloi pola perimeno lipon????
na prostheso kati episis oti eipa gia ton nao kai tis antilipsis kai tis optikes gonies iparxoun poles den leo pos ginete kati tetio pros theou min paraksigitho apla ekana pirama ton eayto mou na sas dikso pos skeftonte poloi anthropoi den iponoo kati me kamia katastasi edo mesa se kamia periptosi an exo prosvali to nao zitao signomi apla epidi edo mesa prospathoume na katanoisoume pola prepei na leme oma kapoia pragmata kai den einai kontra epithesi i oti alo.idate pos ola einai dita ayto ithela na doso kai prin eyxaristo kai signomi....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΠαρ 29 Μαρ - 12:10:45

Αιθηρόη έγραψε:

Καταλαβαίνω elgr τι θέλεις να πεις...

Μυστικότητα...

Τους λόγους που κάποιοι (δηλαδή εκείνοι που θέλουν να υποδηλώσουν την ψυχή και την δύναμη του ανθρώπου) επιμένουν να κρατούν σε άγνοια την ανθρωπότητα, τους γνωρίζετε πλέον όλοι.

Η ιδίαν κατάκτηση της γνώσης... και όσα συνεπάγεται αυτό, κρύβει έναν σημαντικό σκοπό.

Την ετοιμότητα...

Το βήμα εξέλιξης της συνείδησης.

Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει προσωπική κατάκτηση. Είναι ο τρόπος ανέλιξης. Είναι ο τρόπος για να εκτιμηθεί και να χρησιμοποιηθεί "σωστά" η όποια Γνώση.

Είναι απαραίτητο η "απόκτηση" της, να έρχεται μέσα από προσωπική αναζήτηση και πνευματικό κόπο. Χωρίς παπαγαλίσματα, αλλά με αλήθειες που περιέχουν συναίσθηση και βαθιά κατανόηση.

Διαφορετικά...
Είναι σαν να χρησιμοποιείς μισά υλικά για μία ολοκληρωμένη συνταγή... σαν να βγάζεις το φαγητό από την φωτιά, πριν την ώρα του.

Χρειάζεται να κερδίσετε τις αλήθειες - γνώσεις, του μέρους του Κόσμου που υπάρχετε και ζείτε...

Γνωρίζω...

Μετρημένοι εκείνοι που πραγματικά επιθύμησαν την βαθιά γνώση και την μνήμη της ψυχής...

Μετρημένοι αυτοί που βρήκαν...

Αυτό δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι δεν θα βρουν.

Όλα στον καιρό τους.

Όσο για τα υπόλοιπα που έγραψες...

Σας είχα πει πως αυτός ο χώρος, φτιαχνόταν για εσάς.

Σας είχα πει... κοιτάξτε εκεί που σας πρέπει.

Με περιόρισα όσο περισσότερο μπορούσα. Μα και αυτό δεν ήταν αρκετό.

Σας είχα πει, (και δεν παύω) τίποτα πιο όμορφο από εσάς. Διστάζετε να πιστέψετε.

Ποτέ ον, δεν υποτίμησε τον εαυτό του όπως ο άνθρωπος.

Δεν φταίει. Δικαιούται βοήθεια. Όση είναι απαραίτητη, ώστε να μην χάσει το Δικαίωμα του και την δίκαια "αναβάθμιση" της Συνείδησης του.

Προσπαθείστε να με κατανοήσετε σωστά...

Αληθινά μίλησες...
Ψάχνοντας να σώσετε και να δώσετε λόγο στην λογική σας, παραμερίσατε σημαντικότερα.

Ο Κόσμος είναι γεμάτος από διαφορετικά, όμορφα, μοναδικά όντα...

Η αλήθεια βρίσκεται μέσα σας...
Η αλήθεια βρίσκεται και εκεί έξω...

Κατανοώ desper...
Δεν έχουν λάθος τα λόγια σου...

Αλλά...

Παρά τις δυσκολίες και τις αντιξοότητες της εποχής αυτής, ο καιρός, είναι ο καταλληλότερος για την ανεύρεση της.

Έτσι είναι...

Γνωρίζω...

Είναι οδυνηρές οι συνθήκες για πολλούς ανθρώπους.

Δείτε καθαρά... δείτε όπως χρειάζεται...

Γύρω σας υπάρχουν άνθρωποι που χάνουν τις δυνάμεις τους και τις αντοχές τους... βοηθήστε τους, με όποιους τρόπους διαθέτετε.

Κρατήστε τους... είναι σημαντικό να μην νιώθουν μόνοι, αφημένοι και εγκαταλειμμένοι.

Μην προσπερνάτε αδιάφορα... ούτε τυφλά... κρατήστε τα μάτια σας ανοιχτά... υπάρχουν.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε σε αυτούς, είναι να... αποφεύγετε...

Γνωρίζω... δεν περισσεύουν... δεν φτάνουν... προβλήματα...

Αλλά... μην γίνουν αφορμή να κλείσετε την καρδιά σας...

Έστω μία κουβέντα... ένα χαμόγελο...

Γνωρίζω... δεν είναι αρκετό για εκείνους... αλλά ο καθένας από αυτό που έχει...

Υπάρχουν... να είστε παρών. Σας χρειάζονται, για να μην εγκαταλείψουν... για να βρουν δύναμη και πίστη.

Δύσκολη εποχή...
Μα...
Σημαντική εποχή...

Η ανθρωπότητα είναι στην διαδικασία ενός σημαντικού άλματος...

Να είστε παρών!





Ετσι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 23 Απρ - 11:18:10

Πάλι έχω θέμα Αιθηρόη. Μάλλον ερωτήσεις.
Νιώθω ότι δεν κάνω τίποτα. Ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα σημαντικό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να είναι χρήσιμη η ζωή που κάνω, και είναι κοινή με των περισσότερων, ώστε να βοηθήσει στην κατάσταση που θέλουμε να πετύχουμε. Δεν λέω να είμαι υπεράνθρωπος και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Αλλά να κόψω το ξύλο με τσεκούρι κι όχι με νυστεράκι. Με καταλαβαίνεις; Δεν θέλω να γίνω ήρωας. Ας μην με μάθει ποτέ κανείς. Αλλά να έχω έναν ρόλο σημαντικό που να χαράζει τα πράγματα και οι πράξεις του, να έχουν αντίχτυπο. Μπορεί να θεωρείς ότι λέω βλακείες τώρα. Ότι δεν είναι όλα για όλους και γι αυτονόητους λόγους, όπως θυμάμαι να γράφεις κάπου, αν θυμάμαι βέβαια καλά. Αλλά θα ήθελα ένα ρολάκι κι εγώ στο έργο που παίζεται πάνω σ αυτό το πλανήτη. Νιώθω σαν να χω μέσα μου περισσότερα πράγματα, απ αυτά που τελικά κάνω κι έχω την δυνατότητα, λόγω των συνθηκών. Λυπάμαι δεν μπορώ να εκφραστώ καλύτερα τώρα. Εύχομαι να με καταλαβαίνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 23 Απρ - 12:35:28

Αυτή η επιθυμία, πολλών από εσάς, μου είναι κατανοητή…

Θα ήθελα όμως να σας πω, πως έτσι δεν αφήνεται τον εαυτό σας να πράξει αυτά που θα μπορούσε, εδώ και τώρα, στο μέγιστο.

Θεωρείτε πως η προσφορά σας είναι ασήμαντη και δεν έχει αξία ή αντίκτυπο στα δρώμενα της πορείας του πλανήτη και της ανθρωπότητας.

Και είναι λανθασμένη εντύπωση, αυτή.

Η αποστολή του καθενός μας, είναι ίσης αξίας προς το επιθυμητό αποτέλεσμα της αλλαγής προς μία νέα πορεία.

Στο Σύμπαν, δεν υπάρχουν μικρές και μεγάλες πράξεις… δεν υπάρχει καν, απραξία. Ακόμη και η σιωπή, παράγει δράση και φέρει ευθύνη αποτελέσματος.

Η ακινησία, ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ στον Κόσμο.

Ό,τι και εάν κάνετε, συν-λειτουργείτε, συν-υπάρχετε, συν-δημιουργείτε, αναπαράγετε…

Θετικά; Αρνητικά;

Τίποτα τυχαίο…

Ακόμη και η πιο απλή χειρονομία, λέξη, σκέψη, αίσθημα, συναίσθημα… επηρεάζει και κινεί το Παν.

Μην υποτιμάτε τίποτα, λοιπόν…

Να θυμάστε… είμαστε όλοι ενωμένοι, ο ένας με τον άλλον, με έναν τρόπο πολύ σημαντικό και αδιάρρηκτο…

Για να χτιστεί αυτό το νέο Οικοδόμημα, να συγκροτηθεί… χρειάζονται όλοι, ο καθένας στην θέση και στον ρόλο που έχει αναλάβει. Ρόλοι και θέσεις… έργα… ζωτικής σημασίας… όλοι τους. Και δεν έχει σημασία πού και πώς πραγματώνονται.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 24 Απρ - 15:03:41

Σε θεωρώ μεγάλη Κυρία του κόσμου.
Έχω θυμό και αγανάκτιση για διάφορα που συμβαίνουν τελευταία στην ζωή μου, και με ανθρώπους που αδυνατούν να δεχτούν κάτι περισσότερο από αυτό που έμαθαν. Δεν μπορώ να τους κρίνω. Μπορώ όμως να είμαι θυμωμένη και αγανακτισμένη.

Σε ευχαριστώ για την πίστη και πεποίθηση που έχεις, για τους ανθρώπους, και για το σθένος της αγάπης σου, για κάθε τι που υπάρχει και ζει. Και σ ευχαριστώ που συνεχίζεις και επιμένεις, και εξακολουθείς χωρίς να έχεις εκφράσει ούτε μια φορά, δείγμα αμφιβολίας.
Γι αυτό επιμένω ότι είσαι μεγάλη Κυρία, Κυρία Αιθηρόη, και με την έννοια που εκφράζουν πραγματικά οι ίδιες οι λέξεις, και μιλάω και για το Κυρία και για το Αιθηρόη, αλλά και το κάθε γράμμα τους ξεχωριστά.

Σε ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 15 Μάης - 18:42:54

Αιθηρόη έγραψε:
Αυτή η επιθυμία, πολλών από εσάς, μου είναι κατανοητή…

Θα ήθελα όμως να σας πω, πως έτσι δεν αφήνεται τον εαυτό σας να πράξει αυτά που θα μπορούσε, εδώ και τώρα, στο μέγιστο.

Θεωρείτε πως η προσφορά σας είναι ασήμαντη και δεν έχει αξία ή αντίκτυπο στα δρώμενα της πορείας του πλανήτη και της ανθρωπότητας.

Και είναι λανθασμένη εντύπωση, αυτή.

Η αποστολή του καθενός μας, είναι ίσης αξίας προς το επιθυμητό αποτέλεσμα της αλλαγής προς μία νέα πορεία.

Στο Σύμπαν, δεν υπάρχουν μικρές και μεγάλες πράξεις… δεν υπάρχει καν, απραξία. Ακόμη και η σιωπή, παράγει δράση και φέρει ευθύνη αποτελέσματος.

Η ακινησία, ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ στον Κόσμο.

Ό,τι και εάν κάνετε, συν-λειτουργείτε, συν-υπάρχετε, συν-δημιουργείτε, αναπαράγετε…

Θετικά; Αρνητικά;

Τίποτα τυχαίο…

Ακόμη και η πιο απλή χειρονομία, λέξη, σκέψη, αίσθημα, συναίσθημα… επηρεάζει και κινεί το Παν.

Μην υποτιμάτε τίποτα, λοιπόν…

Να θυμάστε… είμαστε όλοι ενωμένοι, ο ένας με τον άλλον, με έναν τρόπο πολύ σημαντικό και αδιάρρηκτο…

Για να χτιστεί αυτό το νέο Οικοδόμημα, να συγκροτηθεί… χρειάζονται όλοι, ο καθένας στην θέση και στον ρόλο που έχει αναλάβει. Ρόλοι και θέσεις… έργα… ζωτικής σημασίας… όλοι τους. Και δεν έχει σημασία πού και πώς πραγματώνονται.

Ευχαριστώ για την απάντηση αυτή. Δεν υποτιμάω τίποτα. Μάλλον είμαι ανυπόμονος και δεν αρκούμαι με τα μικρά που μπορώ να κάνω. Μικρά τα λέω εγώ, κι ας φαντάζουν στα μάτια σου μεγάλα. Μικρά μου μοιάζουν. Ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν εσένα και με κάνουν να νιώθω χρήσιμος, έστω και μ αυτά τα ποσοστά τα μικρά, και παρακινούμαι να συνεχίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 15 Μάης - 18:44:27

Γύρω σας υπάρχουν άνθρωποι που χάνουν τις δυνάμεις τους και τις αντοχές τους... βοηθήστε τους, με όποιους τρόπους διαθέτετε.

Κρατήστε τους... είναι σημαντικό να μην νιώθουν μόνοι, αφημένοι και εγκαταλειμμένοι.

Μην προσπερνάτε αδιάφορα... ούτε τυφλά... κρατήστε τα μάτια σας ανοιχτά... υπάρχουν.
Το χειρότερο που μπορείτε να κάνετε σε αυτούς, είναι να... αποφεύγετε...

Γνωρίζω... δεν περισσεύουν... δεν φτάνουν... προβλήματα...

Αλλά... μην γίνουν αφορμή να κλείσετε την καρδιά σας...

Έστω μία κουβέντα... ένα χαμόγελο...

Γνωρίζω... δεν είναι αρκετό για εκείνους... αλλά ο καθένας από αυτό που έχει...

Υπάρχουν... να είστε παρών. Σας χρειάζονται, για να μην εγκαταλείψουν... για να βρουν δύναμη και πίστη.

Δύσκολη εποχή...
Μα...
Σημαντική εποχή...

Η ανθρωπότητα είναι στην διαδικασία ενός σημαντικού άλματος...

Να είστε παρών!


Αυτό προσπαθώ. Να είμαι παρών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΠαρ 17 Μάης - 16:29:23



elgr Έχω θέμα!  4088188550
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 27 Αυγ - 13:09:45

Το σπήλαιο του Πλάτωνα. Πόση αλήθεια έχει! Δείχνει όλα όσα συμβαίνουν σήμερα, τον κόσμο των ανθρώπων και πως τον αντιλαμβάνονται. Και τελικά πάλι αναρωτιέμαι Αιθηρόη. Ύπαρξη; Τι; Γιατί; Πως; Που; Μεγάλο μυστήριο.
Ελπίζω να είσαι καλά και να είσαι κοντά μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤρι 27 Αυγ - 13:28:42

Το σπήλαιο του Πλάτωνα…

Σκέψου…

Το «κρανίο» (που περιέχει, κατά μία προσβάσιμη έννοια, την σκέψη - τον νου) είναι η σπηλιά. Οι σκιές, όσα αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις του ανθρώπου, τα οποία περνούν μέσα από την ικανότητα αντίληψης και κατανόησης του. Πιάνει μόνο τις αντανακλάσεις των φυσικών αντικειμένων, φαινομένων, καταστάσεων.

Τα δεσμά… είναι η Ά(γ)νοια…

Η αλήθεια, είναι εκεί έξω… όσο και βαθιά μέσα μας, «έξω» από την εκπαιδευμένη και προσαρμοσμένη λογική, για την θεώρηση του κόσμου.

Καλέ μου…

Ζούμε σε μία νησίδα Ύλης, μέσα σε έναν αχανή ωκεανό ιδεών και φαντασίας.

Η εξέλιξη ολόκληρου του Σύμπαντος, είναι ένας σκοπός... και σπόροι όλου αυτού του μετασχηματισμού (αυτού του σύμπαντος), βρίσκονται στο «Ανθρώπινο Σώμα»…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 28 Αυγ - 10:13:17

Μπαμ! Έτσι την ένιωσα την απάντηση! Μου άρεσε πολύ! Δεν το είχα σκεφτεί έτσι το σπήλαιο.
Ζούμε σε μία νησίδα ύλης. Την γη θα εννοείς. Και υλοποιούμε κι εμείς τον εαυτό μας, ως έκπτωτοι στο κόσμο μιας πυκνής ύλης.

Και είπες, ένας σκοπός ύπαρξης. Άρα δεν είναι Ο σκοπός. Είναι ένας από τους σκοπούς.

Αιθηρόη; Γιατί λένε οι χριστιανοί ότι γεννιούνται με το αμάρτημα του Αδάμ; Γιατί γεννιούνται αμαρτωλοί; Και ζουν για να λυτρωθούν απ αυτό; Πως; Και πως υποτίθεται ο Χριστός πήρε αυτή την αμαρτία; Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούν.

Με πότισες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 28 Αυγ - 13:48:37

Αρχικά να θυμηθούμε μερικά πράγματα.

1... Κάτι που υποστηρίζει η επιστήμη, ότι το 95%, περίπου, του ανθρώπινου DNA... είναι "άχρηστο". Το αποκαλεί έτσι, διότι είναι ανενεργό και διότι δεν έχει κατανοήσει τον σκοπό ύπαρξης του.

Να συμπληρώσω, πως κάτι που δημιουργεί τον εαυτό του σταδιακά, "αυξάνει" - προσθέτει και σταδιακά.
Εάν ο άνθρωπος φτιάχτηκε μια στιγμή -χ-, σε αυτό το πεδίο, όπου στην πορεία ανέπτυσσε το είδος του, θα είχε όσα "απόκτησε" και ήταν, μέχρι την αυτή στιγμή.
Δηλαδή, θα λειτουργούσε το 100% του DNA του, με απλά λόγια, όσο και όποιο και εάν ήταν αυτό.

2... Η ύλη, το Σώμα, πρέπει να είναι ανάλογο του πνεύματος και ψυχής, που φέρει - φιλοξενεί.

3... Αμαρτία, σημαίνει το λάθος, όπως και το άδικο. Σημαίνει κάτι που λειτουργεί λανθασμένα, αντίθετα της αλήθειας και της φύσης του, ουσίας του. Δυσαρμονεί.

Ως έκπτωτοι, είπες...
Σπουδαία σκέψη.

Πυκνή ύλη, είπες...
Το πεδίο αυτό...

4... Τι είχε ο Χριστός, που δεν είχε ο άνθρωπος; Και τι δεν είχε, που όμως είχε ο άνθρωπος; Πώς ήρθε σε αυτήν την γη; Το Σώμα του, είχε φτιαχτεί με την διασταύρωση δύο ανθρώπων, που είχαν "λανθασμένο" (σε λειτουργία, λανθασμένο... άρα και αμαρτωλό) DNA;

5... Ο ίδιος έλεγε, ό,τι μπορώ εγώ, μπορείτε και εσείς. Τους έδειξε τις δυνατότητες του 100%. Τους έδινε τον στόχο της λύσης και το τέλος της "αμαρτίας". Ποιος ήταν ο άνθρωπος και ποιος είναι να γίνει πάλι.

(Ο άνθρωπος, πάσχει από ά(γ)νοια... α-μνησία...)

6... Κάτι που δεν είσαι εκ "ουσίας" (συμπαντικού κώδικα, κατά Είδος), δεν μπορείς και να γίνεις.

7... Η "λύτρωση", απαιτεί "διόρθωση"... "επιστροφή"...

Επίσης...
Εάν δεν εξετάσουμε την ιστορία Αδάμ - Εύα, ως ένα γενετικό πρόγραμμα, ούτε ως την πρώτη δημιουργία του ανθρώπου, αλλά ως μία στιγμή, αναγκαίας "κατάστασης" ή "αλλαγής" του είδους, για να ανακαλύψει - αποκαλύψει τον εαυτό του και ταυτόχρονα ανάγκη εκπλήρωσης αναδημιουργίας του σύμπαντος...;

(Η Εύα και ο Αδάμ μαζί, είναι ο Άνθρωπος. Η Εύα, δεν φτιάχτηκε από τον Αδάμ... ήταν "Αδάμ"...
Ας το αφήσουμε αυτό, όμως, προς το παρών.)

Τι μπορεί λοιπόν να κρύβεται πίσω από την "ιστορία" αυτή, πίσω από την άποψη της εκκλησίας, περί προπατορικού αμαρτήματος;

8... Κανείς, που λάτρεψε την δύναμη και τον έλεγχο του κόσμου που ζει, δεν θα επέτρεπε στην "ιδιοκτησία" του να αποκτήσει την γνώση της "δύναμης" και της αλήθειας της.

Την Ζωή, όμως, και την Εξέλιξη του Καθολικού Σκοπού, δεν μπορεί κανείς να την πάψει.

Ας είναι...

Απλά σου δίνω κάποιες σκέψεις, για να κατανοήσεις μερική από την γνώση που "εκφράζει" η εκκλησία, στο συγκεκριμένο θέμα που έθεσες.

Χμ...

Πάνω σε αυτόν τον πλανήτη, είναι γραμμένη η ιστορία του ανθρώπου, με σύμβολα που δεν μπορούν να διαφύγουν από το βλέμμα του. (αρκεί να "κοιτάζει" ανάλογα).

Ο Άνθρωπος, που έχει καταβάλλει τόσο κόπο να αποκαλύψει τον κόσμο εκτός και εντός του, δεν θα ήταν δυνατόν να μην αφήνει σημάδια των "αλμάτων" του.

Όλα αυτά (πέραν των αρχείων), τα μεγαλιθικά οικοδομήματα (διότι μην ξεχνάτε, πως η τέχνη εκφράζει την εσωτερική αντίληψη και συνείδηση), δηλώνουν τους "σταθμούς" της πνευματικής, συνειδησιακής, εσωτερικής του πορείας... αλλά και επαφής, "ένωσης" του, με τον κόσμο που τον περιέχει (και που με την σειρά του περιέχει και αυτός, εκείνον)... όλοι οι φόβοι του... οι Ελπίδες του... οι στόχοι που τέλεσε...

Μερικά παραδείγματα, στα παραπάνω, η Σφίγγα στην Αίγυπτο...
Η ένωση των 4 βασικών στοιχείων, που συγκροτούν - σχημάτισαν την ύλη, όπως την γνωρίζει σήμερα ο άνθρωπος.

Η Ακρόπολη, η περίοδος όπου ο άνθρωπος ανακάλυψε το κάλλος πίσω από τα μαθηματικά και την γεωμετρία του κόσμου, εκτός και εντός του.

Δεν εκφράζουν, ασφαλώς, μόνο τα παραπάνω.

Όλα όσα αναφέραμε εδώ, δεν αποτελούν μία αλήθεια, αλλά μέρος της.

Μπορείς να "κοιτάξεις" με πολλούς τρόπους... και όλοι μαζί, να σου δώσουν - φανερώσουν μία θαυμαστή πορεία πνεύματος.

Και τελικά... όλα... χάριν της θεϊκής ανάγκης και ταγής, για έκφραση - εφαρμογή - εκδήλωση - ύπαρξη - ελεύθερη παραγωγική λειτουργία, της Ελεύθερης Βούλησης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 28 Αυγ - 17:47:10

Αυτά που λες είναι πράγματα που ποτέ δεν πέρασαν απ το μυαλό μου. Και για να είμαι ειλικρινής, δεν είδα ποτέ κάτι στον χριστιανισμό που να κρύβει κάτι που θα διεγείρει το νου μου. Γι αυτό ξαφνιάζομαι πολύ απ τα λόγια σου. Όχι αρνητικά, το αντίθετο. Βρίσκω αυτό που έχεις πει με διάφορους τρόπους, ότι παντού μπορείς να βρεις θησαυρό γνώσης.

Και νομίζω καταλαβαίνω πιο καλά τώρα, το τι θα βρεις εξαρτάται από το ποιος είσαι και τι ζητάς.

Αυτό λοιπόν που καταλαβαίνω με μια πρόχειρη σκέψη, είναι ότι ο άνθρωπος κρίθηκε απ τη χριστιανική εκκλησία αμαρτωλός, γιατί είναι ακόμα ατελής, κάτι που δεν ήταν ο Χριστός ούτε στο σώμα το DNA του ούτε στο πνεύμα του.

Μάλλον όχι κρίθηκε, αλλά το ήξερε μια κι έχει στα χέρια της γνώσεις που τις κράτησε για τον εαυτό της για να έχει τους ανθρώπους σκυμένους, ώστε να την χρειάζονται για την δήθεν σωτηρία τους. Μια σωτηρία που εξαρτάται όμως, από την δική του βούληση και τις πράξεις, και το πνευματικό του επίπεδο.

Καλά αυτό είναι μια πρώτη ματιά σ αυτά που διάβασα.
Και είναι απελευθερωτική σκέψη, να ξέρει ο άνθρωπος ότι δεν κουβαλάει μια αμαρτία που δεν είναι δική του, και που είναι και πνιγερή για την ψυχή του ανθρώπου, που τον κάνανε να πιστέψει ότι πρέπει να ζήσει σαν τον Χριστό για να σωθεί.

Πάντως πάνω σ αυτά που είπες τώρα, θα σου πω μια σκέψη μου που την κάνω πολύ καιρό τώρα, μελετώντας καθώς παρατηρούσα τον αόρατο ναό ως τώρα. Από συζητήσεις και θέματα από τον παλιότερο, ως και αυτόν τώρα και μέχρι σήμερα.
Είδα ότι υπήρξε εξέλιξη. Είναι σαν να άνοιξες μια σχολή, η ναό σκέψης χωρίς συγκεκριμένη κατεύθυνση. Όλα για όλους θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω. Και δεν υπήρξαν ποτέ δάσκαλοι. Ούτε καν εσύ δεν δούλεψες έτσι.

Υπήρξες όμως εκείνο το αόρατο, η καλυμμένο πρόσωπο, η καλύτερα η ψυχή του αόρατου ναού, που πήρε μια μορφή για να εξυπηρετεί τους θαμώνες στις επιθυμίες και αναζητήσεις τους. Έδινες τα αντικείμενα, τις ιδέες, το υλικό, τα εργαλεία, τους σπόρους, τις γλάστρες, τις τέμπερες, τα χαρτιά, αλλά και τα τοπία, τα εκθέματα. Ακολουθούσες, δεν σ ακολουθούσαν. Είναι απίστευτο αυτό που σκέφτομαι και λέω μόλις τώρα!

Όλα τα θαυμαστά και ωραία που έχεις πει κι έχεις γράψει ως τώρα, οφείλονται στην εξέλιξη όλων αυτών των θαμώνων. Γιατί οφείλονταν στις αναζητήσεις τους, και στις ερωτήσεις τους. Σα να έδινες ανάλογα με το καιρό και τη ζήτηση που υπήρχε.

Μπορεί να δει κανείς την εξέλιξη αυτή από τους ίδιους. Κάποιοι προχώρησαν, κάποιοι αποχώρησαν, κάποιοι τελείωσαν και πήραν ότι ήθελαν, κάποιοι έμειναν στην τάξη ας πούμε, κάποιοι απλά δεν μπόρεσαν, η δεν βρήκαν, η δεν ήταν έτοιμοι, και πάει λέγοντας. Όλοι όμως πήραν ένα βήμα από εδώ να προχωρήσουν, και πήραν μια κατεύθυνση άσχετα με την συμφωνία η διαφωνία.

Και τα στάδια της πορείας, φαίνονται από το είδος θέματος που απασχολεί τον χώρο, μετά το πέρασμα ενός διαστήματος. Βέβαια υπάρχει και η αναστάτωση, και η ταραχή, και τα ξεσπάσματα. Μα το ίδιο δεν συμβαίνει γενικά με την πρόοδο του ανθρώπινου νου;

Δεν ξέρω αν γίνομαι τώρα αντιληπτός, αλλά απλά βρήκα την ευκαιρία να πω κάτι που σκέφτομαι από καιρό.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elgr

elgr


Ηλικία : 41
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 125

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΤετ 28 Αυγ - 17:56:34

Παρέλειψα να πω και κάτι ακόμα. Αυτό με τα οικοδόμηματα, ήταν μια εύστοχη παρατήρηση, και πολύτιμη πληροφορία για κάποιον που μελετάει την ιστορία της ανθρωπότητας.

Τελικά από παντού γύρω μας, μπορούμε να πάρουμε γνώσεις. Άρα πρέπει να μελετήσουμε όσα περισσότερα γίνετα. Κάτι που μας εμποδίζεται από τα τόσα προβλήματα που μας έχουν δημιουργηθεί. Πρέπει να το πω αυτό. Τέλειος τρόπος για να πετύχουν να παραμένουμε σε άγνοια.
Αλλά θα κρατήσω κάτι που έχει μεγάλη σημασία στο κόσμο μας. Τίποτα δεν γίνεται τυχαία, και όλα με κάποιον τρόπο εξυπηρετούν έναν σπουδαίο σκοπό. Και αρχίζω να καταλαβαίνω ότι στα σχέδια αυτού του σκοπού, είναι και ο άνθρωπος.

Γι αυτό κι ο άνθρωπος λες έχει σπόρους του σύμπαντος!

Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σου. Σε τιμώ και σε σέβομαι βαθιά, με αγάπη.

Θα επανέλθω να είσαι σίγουρη!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Έχω θέμα!  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έχω θέμα!    Έχω θέμα!  Icon_minitimeΠεμ 29 Αυγ - 11:54:13

Ο άνθρωπος, επηρεάζει αυτό το σύμπαν με έναν καθοριστικό τρόπο.

Δεν υπάρχει τίποτα μέσα του, που να μην έχει το αντίστοιχο του στην Φύση. Το έχουμε τονίσει αυτό, αρκετές φορές.

Ο ορατός κόσμος, δεν είναι παρά η εκδήλωση του Ανθρώπου... μία ανεστραμμένη Ανθρωπότητα, (όπως, πολύ διορατικά έγραψε κάποιος.).

Ορατός κόσμος και Ανθρωπότητα, είναι δύο εκφράσεις ενός Χώρου, που λειτουργούν με διαφορετικούς τρόπους, όπου η μία επηρεάζει, "ανασχηματίζει", συμπληρώνει και ολοκληρώνει την άλλη.

Χμ...

Η γνώση... η μάθηση... είναι σπουδαίο έργο, καλέ μου. Είναι μία πράξη, μία διαδικασία μύησης και ανάμνησης.

Όλα όσα ποτέ υπήρξαν και έπραξαν με όποιο τρόπο, περιέχονται στην Ψυχή του Κόσμου και στην μνήμη του Κοσμικού Νου.

Εάν σκεφτείς πως ο νους του καθενός, είναι μέρος και προέκταση αυτού του Κοσμικού Νου... τότε αντιλαμβάνεσαι για ποιον λόγο είναι σημαντική η γνώση... η μύηση στην Γνώση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
 
Έχω θέμα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)
» Συμβουλές για Προσωπικό Θέμα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΙΣΤΟΡΙΑ - ΑΛΗΘΕΙΕΣ & ΨΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: