H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Το συναισθημα της ημέρας.

Πήγαινε κάτω 
+31
ilia
morgana
βαγγελης1234
ba a ktsou
romantiki
Άρης
shamanwoman
markos
marilena
zizanio
georgp
spitha
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
lordos
Αιθηρόη
15katerina
ΙΚΤΙΝΟΣ
stargate
sofaki
trias
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
princess4
elgr
anarhos
ahilleas
Αθάνωρ
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Λιακάδα
ioessa
gerakina
maggisoula
35 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 18 Μαρ - 18:20:31

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Fjdwyo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λιακάδα

Λιακάδα


Ηλικία : 38
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 59

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΠεμ 20 Μαρ - 9:12:38

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΣαβ 22 Μαρ - 17:01:40

Αριστέα μου ελπίζω να είσαι καλά! Σου έστειλα την διεύθυνση που μου ζήτησες. Καλό απόγευμα καλή μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΣαβ 22 Μαρ - 19:19:41

Κοριτσαρα μου σ ευχαριστώ πολύ! Θα παω και θα σου πω εντυπώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΚυρ 23 Μαρ - 21:34:03

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: emmanouil;   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΚυρ 30 Μαρ - 12:53:34

Εσύ είσαι ο δικός μας emmanouil; Να ξέρω αν θα χαρώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 8:46:45

”Η ρατσα σου ειναι το μεγαλο σωμα, το περασμενο,το τωρινο και το μελλουμενο. Εσυ εισαι μια λιγοστη εκφραση,αυτη ειναι το προσωπο.Εσυ εισαι ο ισκιος,αυτη το κρεας. Δεν εισαι λευτερος.Αορατα μυριαδες χερια κρατουν τα χερια σου και τα σαλευουν.Οταν θυμωνεις,ενας προπαππος αφριζει στο στομα σου,οταν αγαπας ενας προγονος σπηλιωτης μουγκαλιεται,οταν κοιμασαι ανοιγουν οι ταφοι μεσα στην μνημη και γιομωνει βουρκολακες η κεφαλη σου” “Μην πεθανεις,για να μην πεθανουμε!”

 

Αγωνία μεγάλη· αγαπούσα το σώμα μου, και δεν ήθελα να χαθεί· αγαπούσα την ψυχή μου, και δεν ήθελα να ξεπέσει· μάχουμουν να φιλιώσω τις δύο αυτές αντίδρομες κοσμογονικές δυνάμες, να νιώσουν πως δεν είναι οχτροί, είναι συνεργάτες, και να χαρούν, να χαρώ κι εγώ μαζί τους, την αρμονία.

 

:’’Ποιος είναι ο δρόμος για την εκπλήρωση του δικού μου του νόμου; Να διαταράξω την τάξη, να συντρίψω το πρωτόκολλο, να ξεστρατίσω από τους προγόνους. Να αλητεύσω στ’ απαγορευμένα, στις αγέρωχες κι επικίντυνες περιοχές του αβέβαιου. Να δέχουμε ατάραχος ακόμη περισσότερο: σαν ευλογία την κατάρα του πατέρα και της μάνας. Να έχω το θάρρος να είμαι μόνος’’....

 

Τι αγώνας, τι αγωνία, τι κυνηγητό του ανθρωποφάγου αόρατου θεριού, τι επικίντυνες ουρανικές και σατανικές δυνάμες η φούχτα τούτη το χώμα ! Ζυμώθηκε μ' αίμα, δάκρυο και ιδρώτα, γίνηκε λάσπη, γίνηκε άνθρωπος, πήρε τον ανήφορο, να φτάσει -που να φτάσει; Σκαρφάλωνε αγκομαχώντας το σκοτεινό όγκο του Θεού, 'απλωνε τα χέρια, έψαχνε, έψαχνε και μάχουνταν να βρει το πρόσωπό του.

Κι όταν, τα ολόστερνά ετούτα χρόνια, απελπισμένος πια, ένιωσε πως ο σκοτεινός αυτός όγκος δεν έχει πρόσωπο, τι καινούριος, όλο αναίδεια και τρόμο, αγώνας να πελεκήσει την ακατέργαστη κορφή και να της δώσει πρόσωπο -το πρόσωπό του !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 8:48:12

Τον λάτρεψα τον Καζαντζάκη!! Ο καλύτερος συγγραφέας που πέρασε ποτέ απ αυτά τα γηινα χώματα. Δε βάζω κανέναν πάνω απ αυτόν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέφανος

Στέφανος


Ηλικία : 44
Τόπος : Περιστέρι
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 90

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 9:41:59

Συμφωνώ μαζί σου maggisoula. Ο Καζαντζάκης υπήρξε ένα ελεύθερο πνεύμα, μια ψυχή που αρνιόταν τα όρια που της έβαζαν πολιτική, θρησκεία, κοινωνία, και ψευτοηθική.
Η δημιουργική και συνειδησιακή ελευθερία είναι αυτό το αγαθό που έχει να υποστηρίξει η ανθρωπότητα, και ν'αγωνιστεί γι'αυτό. Η ελευθερία και η αγάπη. Δεν αφορά μόνο τον πλανήτη μας. Αφορά όλο το γαλαξία μας. Αυτή είναι η άποψη η δική μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 11:29:14

‘’Ο Νίτσε με δίδαξε...πως δεν πρέπει ποτέ να ‘χεις μια αντίληψη για τη ζωή που να σου επιτρέπει ελπίδες και ανταμοιβές. Είσαι ελεύθερος άνθρωπος, όχι μισθοφόρος...Να παλεύεις χωρίς να καταδέχεσαι να ζητάς ανταμοιβή, [αυτό] είναι η αληθινή ελευθερία’’,


Χρέος έχεις και μπορείς στο δικό σου τον τομέα να γίνεις ήρωας. Αγάπα τον κίντυνο. Τι είναι το πιο δύσκολο; Αυτό θέλω! Ποιο δρόμο να πάρεις; Τον πιο κακοτράχαλον ανήφορο. Αυτόν παίρνω κι εγώ ακολούθα μου! Να μάθεις να υπακούς. Μονάχα όποιος υπακούει σε ανώτερο του ρυθμό είναι λεύτερος. Να μάθεις να προστάζεις. Μονάχα όποιος μπορεί να προστάζει είναι αντιπρόσωπος μου απάνω στη γης ετούτη.

Ναγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω. Ναγαπάς τον καθένα ανάλογα με τη συνεισφορά του στον αγώνα. Μη ζητάς φίλους να ζητάς συντρόφους

Τίποτα δεν υπάρχει! Μήτε ζωή, μήτε θάνατος. Κοιτάζω την ύλη και το νου σα δυο ανύπαρχτα ερωτικά φαντάσματα να κυνηγιούνται, να σμίγουν, να γεννούν και ναφανίζουνται, και λέω: «Αυτό θέλω

Ξέρω τώρα δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία



Το κυνήγι της ελευθερίας για τον Καζαντζάκη ήταν το υπέρτατο χρέος του ανθρώπου. Η έννοια της ελευθερίας και του ανθρώπου ταυτίζονται και η πρώτη προηγείται της ανθρώπινης πραγματικότητας. Για να κατακτηθεί η ελευθερία απαιτείται η απουσία του φόβου και της ελπίδας και η μετατροπή της ανάγκης σε βούληση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΚυρ 6 Απρ - 11:35:50

Όμορφος κόσμος! Καλημέρα σε όλους και καλό μεσημέρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΔευ 14 Απρ - 10:12:14

Δεν υπάρχει τίποτα πιο ωραίο πιο δυνατό πιο αιώνιο πιο σταθερό πιο ακλόνητο από την αγάπη και τον έρωτα των ψυχών. Κι όταν το βλέπεις αυτό σε δυο πλάσματα τότε είναι σημάδι. Είναι σημάδι της πιο όμορφης αλήθειας του κόσμου και ξέρεις ότι τα πάντα είναι δυνατά.



Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 O8f3ic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΠΕΛΑΣΓΟΣ

ΠΕΛΑΣΓΟΣ


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 155

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΔευ 14 Απρ - 18:11:09




Αριστέα μου κάπου ήθελα να σχολιάσω αυτό το βίντεο που έβαλε η Αιθηρόη στον ιδιαίτερο της χώρο. Δεν μπορούσα να το κάνω εκεί, γιατί ένιωσα ότι είναι μόνο για δύο, και δεν θα τολμούσα να μπω ανάμεσα. Ξέρω ότι δεν θα σε πειράξει, γι αυτό ήρθα σε σένα.

Αύτά τα λόγια, σε τούτο το βίντεο, είναι φανταστικά! Λέει σε κάποιο σημείο: Επάγγελμα μου, τ ακατόρθωτο! Την λάτρεψα αυτή την φράση! Όλο το βίντεο μου άρεσε!
Μια υπέροχη μουσική, με λίγα υπέροχα λόγια, και μπορεί η ψυχή να γίνει αλλιώς έστω και για λίγο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 29 Απρ - 11:12:13

Λοιπόν να σας πω κάτι όλους εσάς που σας πιάνει πανικός αν κάποιος πει κάτι αρνητικό και χαλάσει η εικόνα και αλιιιιιιιιι τι θα λέει ο κόσμος λες και θα χάσετε το μεροκάματο του σύμπαντος και θα σας βάλει πρόστιμο; Πραγματικά νομίζετε ότι είστε άμεμπτοι και υπεράνω λαθών και ελαττωμάτων; πραγματικά νομίζετε ότι θα πρέπει να δέχονται οι άλλοι αυτό που λέτε επειδή έτσι απλά το λέτε εσείς; πραγματικά πιστεύετε ότι οι άλλοι πιστεύουν ότι κι αν τους πλασάρετε επειδή κάνουν τη κορόιδα από αδιαφορία η γιατί έχει πλάκα το πράμα; πραγματικά πιστεύετε ότι σ αυτό το κόσμο των παθών και των λαθών μπορούμε να διεκδικούμε ρόλους απλά και μόνο γιατί τους βιώνουμε στη φαντασία μας κι αυτό επειδή η απλή ζωή μας δεν έχει τίποτα το φανταχτερό; δεν αντιλέγω ότι το χόλιγουντ και τα κινουμενα σχεδια μας δινουν τη δυνατότητα να φανταζόμαστε και να ονειρευόμαστε, αλλά να απαιτούμε και να προσδοκάμε κάτι περαν της πραγματικότητας απλά και μόνο επειδή το δηλώνουμε είναι βρισιά στην ιδια μας την υπαρξη. κάθε στιγμή μας έχει ένα σωστό κι ένα λάθος. είναι σωστή κι είναι και λάθος. είναι ωραίο να βλέπεις όμορφους ανθρώπους κι είναι επισης ωραιο να βλέπεις και τα λάθη τους η τα στραβα τους και δεν έχει τίποτα βρωμικο αυτό. αλλου είναι τα γελοία και τα απαράδεκτα. αγαπαω τους ανθρώπους που κάνουν λάθη. απεχθάνομαι αυτους που με κοροϊδεύουν μεσα στα μουτρα μου. δεν μπορω όμως να σκεφτω ότι θα μιλαω με καποιον κι άλλο θα σκέφτομαι κι άλλο θα εκφραζω. χιλιες φορες να εκτεθω και να κανω λάθος εκτίμηση παρα εις γνωση μου να τον κοροιδευω, άλλο να σκέφτομαι και να μη του πω ποτε την αποψη μου και τι σκέφτομαι γι αυτά που λεει η κάνει. κι ιδιως σε ανθρώπους που με αφορουν μ οποιοδηποτε τρόπο. Δεκάδες λάθη κ΄νω καθημερινά πλούσιο το βιογραφικό μου κι αλι και τρις αλί στους κριτές που θα με αναλάβουν θα χρειαστούν υπερωρίες. προσθέστε μου κι αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 29 Απρ - 14:07:27

Αριστεα, με συγχωρεις που σε ενοχλω.
Επισης με συγχωρεις για την ευγενεια μου, αλλα πιστευω οτι παντα ημουν ευγενικη απεναντι σου.
Θα σε ρωτησω ευθεως, γιατι πεσαμε θυματα μελετης.
Τα λεγομενα σου, περιεχουν υπαινιγμους και για μενα; Αν ναι, μπορεις να μου εξηγησεις γιατι; Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 29 Απρ - 15:09:26

Αρισταία αφού σου αρέσουν τα ξεκάθαρα πράγματα κάνε σε παρακαλώ πιο ξεκάθαρο το μήνυμα γιατί περιέχει πολλά υπομηνύματα και αδυνατώ να το κατανοήσω πλήρως. Πού συγκεκριμένα αναφέρεται;

Στον βαθμό που με αφορά από τη στιγμή που είπα ότι είναι μέριμνά μας να φροντίσουμε να μη δίνουμε τροφή στην αρνητικότητα και στο πού θα εστιάσουμε θέλω να πω τα εξής. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράζεται κάποιος και να εκφράζει την αλήθεια του. Καθένας εκφράζεται σύμφωνα με την ουσία του. Δεν νομίζω να έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι είναι αποδεκτός από όλους ή ότι ταιριάζει με όλους. Ούτε υποστήριξε κανένας ότι είναι σωστό να δείχνει κάποιος κάτι άλλο από αυτό που είναι και νιώθει.

Είπε κανείς ότι είναι άμεμπτος και υπεράνω λαθών? Πιστεύω ότι καθημερινά δίνουμε μάχη όλοι μας με τη «σκιά» μας (εννοώ το σύνολο των ελαττωμάτων και φόβων μας) με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας. Δεν ζει κανείς μέσα σε μία ροζ τσιχλόφουσκα και λυπάμαι αν δόθηκε τέτοια εντύπωση.


Θέλω να σταθώ σε ένα μόνο πράγμα που έλεγε από παλιά η Αιθηρόη… Να σκεφτόμαστε και να δημιουργούμε όμορφα…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 29 Απρ - 17:36:29

Τι εννοείς ?για ποιον αναφέρεσαι?
Πάντως εγώ πανικό δεν έχω..χαλαρή είμαι  να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤρι 29 Απρ - 17:40:13

Θα περιμενω και εγω μεχρι να μας εξηγησεις, αλλα να ειμαστε ολες μαζι, οχι οταν θα φυγουμε, ενταξει;
¨)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 19:04:07

Είμουν σίγουρη! Αντιδράτε προβλέψιμα κορίτσια. Δεν είχα αμφιβολία. Τεσπά. Αυτά που έγραψα δεν ήταν προσωποποιημένα αποκλειστικά πάνω σας. Με αφορμή όλου αυτού που έγινε εδώ με όλους μας τα έγραψα. Κι εννοείται ότι αφορά όλους σας-μας. Δε σας εξαιρώ. Ετσι κάνουμε όλοι οπότε μην το παίρνετε παράξενα. Κανένας δεν αντέχει την κριτική και την αντιπάθεια των άλλων. Οπότε φυσικά αντιδράσατε. Και μπράβο σας που συσπειρωθήκατε μαζί κι οι τρεις. Μ αρέσει.  Από κει και πέρα σας θεωρώ έξυπνες και τις τρεις για να πιάνετε το νόημα. Δε είναι επιστημονικής φαντασίας τα λεγόμενα μου. Σε απλά Ελληνικά είναι γραμμένα. Είπα ακριβώς αυτά που ήθελα να πω. Μα ακριβώς. Κι αν ήθελα η αν θελήσω να πω κάτι παραπάνω θα το κάνω. Εξηγήσεις δεν έχω να δώσω γιατί είναι απλά και συγκεκριμένα αυτά που λέω. Συνεχίστε το έργο σας κι εγώ το δικό μου. Είχα τις απορίες μου και τις αμφιβολίες μου, κάποιες μου τις ξεκαθαρίσατε κάποιες μου τις επιβεβαιώσατε και με τα λεγόμενα σας και με τον τρόπο σας και όσο αφορά εμένα είμαι οκ! Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και για την παράσταση. Εντάτσι; Γύρω γύρω όλοι...... Δεν ήξερα ότι θα καλέσουμε σε συμβούλιο το Δ.Σ. των τριων! Λοιπόν εγώ είπα ότι είχα να πω για να μη σας έχω και στην αναμονή κι από κει και πέρα κάντε ότι καταλαβαίνετε. Πράματα που για μένα έχουν τελειώσει δεν θεωρώ σκόπιμο να τα διαιωνίζω και να τα συντηρώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 19:41:30

Κρίμα....... για πολλά πράγματα..............................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilia

ilia


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1946

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 19:46:29

maggisoula έγραψε:
Είμουν σίγουρη! Αντιδράτε προβλέψιμα κορίτσια. Δεν είχα αμφιβολία. Τεσπά. Αυτά που έγραψα δεν ήταν προσωποποιημένα αποκλειστικά πάνω σας. Με αφορμή όλου αυτού που έγινε εδώ με όλους μας τα έγραψα. Κι εννοείται ότι αφορά όλους σας-μας. Δε σας εξαιρώ. Ετσι κάνουμε όλοι οπότε μην το παίρνετε παράξενα. Κανένας δεν αντέχει την κριτική και την αντιπάθεια των άλλων. Οπότε φυσικά αντιδράσατε. Και μπράβο σας που συσπειρωθήκατε μαζί κι οι τρεις. Μ αρέσει.  Από κει και πέρα σας θεωρώ έξυπνες και τις τρεις για να πιάνετε το νόημα. Δε είναι επιστημονικής φαντασίας τα λεγόμενα μου. Σε απλά Ελληνικά είναι γραμμένα. Είπα ακριβώς αυτά που ήθελα να πω. Μα ακριβώς. Κι αν ήθελα η αν θελήσω να πω κάτι παραπάνω θα το κάνω. Εξηγήσεις δεν έχω να δώσω γιατί είναι απλά και συγκεκριμένα αυτά που λέω. Συνεχίστε το έργο σας κι εγώ το δικό μου. Είχα τις απορίες μου και τις αμφιβολίες μου, κάποιες μου τις ξεκαθαρίσατε κάποιες μου τις επιβεβαιώσατε και με τα λεγόμενα σας και με τον τρόπο σας και όσο αφορά εμένα είμαι οκ! Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και για την παράσταση. Εντάτσι; Γύρω γύρω όλοι...... Δεν ήξερα ότι θα καλέσουμε σε συμβούλιο το Δ.Σ. των τριων! Λοιπόν εγώ είπα ότι είχα να πω για να μη σας έχω και στην αναμονή κι από κει και πέρα κάντε ότι καταλαβαίνετε. Πράματα που για μένα έχουν τελειώσει δεν θεωρώ σκόπιμο να τα διαιωνίζω και να τα συντηρώ
 κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!  κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 20:28:32

Αριστεα  καλα μας βολεψες

Τσαο

Οσο για αυτα που λαλησες ,
τα κοτσονατα
πληγωσαν την καρδουλα μου
ΒΑΡΒΑΤΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 21:00:14

Nenya έγραψε:
Κρίμα....... για πολλά πράγματα..............................


Όντως κριμα, για πολλα ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 21:34:29

Το θέμα ξέρετε ποιο είναι; Μπορεί ο τρόπος σας nnan, ilia, nenya να δείχνει πιο πολιτισμένος, αλλά εγώ ξέρετε τι είδα; Η Αριστέα να ανοίγει μία κατάσταση με την ilia, και μαζευτήκατε γύρω από την Αριστέα συνολικά τρεις. Θα μπορούσατε να το δικαιολογήσετε με διάφορους τρόπους, βεβαίως. Δεν νομίζω πως θα διαφωνήσω σε αυτά που ίσως να πείτε, γιατί δεν υπάρχει λόγος. Εγώ πήρα αυτό που πήρα, και μου αρκεί.
Δεν αφήσατε την ilia με την Αριστέα να το λύσουν οι δυο τους. Εκείνη μόνη της, κι εσείς τρεις μαζί ταυτόχρονα σε κάθε της σχόλιο. Δεν ξέρω τελικά τι βλέπετε εσείς, ή τι νομίζετε πως βλέπουμε οι υπόλοιποι. Αυτό άφησε μια παράξενη αίσθηση.

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω αυτήν την κατάσταση που υπάρχει, αλλά σχολιάζω αυτό που αντιλήφθηκα.

Πέρα από όλα αυτά όμως, Αριστέα δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες. Το έχω νιώσει κι εγώ. Όντως ούτε εγώ άντεχα την κριτική, επικριτική, δυσάρεστα σχόλια, και το αίσθημα ότι με αντιπαθούν. Κάψιμο στο στομάχι, μούδιασμα στο κεφάλι. Συμπτώματα πανικού με λίγα λόγια.
Τελευταία μετά από διάφορες καταστάσεις που πέρασα, έχω αρχίσει να δέχομαι, ότι ούτε εγώ είναι απαραίτητο ότι ευθύνομαι αν κάποιος δεν με συμπαθεί, ή διαφοροποιείται από εμένα, αλλά και ο άλλος έχει κάθε δικαίωμα να έχει διαφορετικά συναισθήματα και σκέψεις. Το ίδιο βέβαια και από πλευράς μου. Ένιωθα σχεδόν τύψεις, λες και έπρεπε να είμαι ευγενής επί μονίμου βάσεως.

Δεν το αντέχω όμως πλέον αυτό, με πνίγει. Υπολόγιζα πολύ περισσότερο την άποψη του κόσμου για μένα, απ' όσο υπολόγιζα και σεβόμουν η ίδια τον εαυτό μου, ώστε να μου επιτρέπω να κρύβω πολλά αληθινά μου αισθήματα και σκέψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Το συναισθημα της ημέρας. - Σελίδα 19 Icon_minitimeΤετ 30 Απρ - 21:51:38

Σαπφώ... 

στο κομμάτι που με αφορά να σου πω τα εξής από τη στιγμή που αποφάσισες να πάρεις θέση.

Δεν μαζευτήκαμε 3 για να τσαμπουκαλευτούμε για το θέμα που άνοιξε ανάμεσα στην Αριστέα και την Ίλια. Πίστεψε με μια χαρά μπορεί να υπερασπίσει η καθεμία τον εαυτό της. Δεν χρειάζονται συνήγορους.

Έκανε ένα σχόλιο η Αριστέα πάνω σε όσους δεν θέλουν την αρνητικότητα και εγώ έχοντας πει αυτό: "Δεν θεωρώ ότι είναι στη δική μας δικαιοδοσία ποιοι θα συνεχίσουν να είναι μέλη του Ναού και ποιοι όχι. Αυτό είναι καθαρά στην κρίση της Αιθηρόης και όπως όλοι γνωρίζουμε τίποτα δεν γίνεται τυχαία. Στη δική μας δικαιοδοσία όμως και στη δική μας μέριμνα είναι αν θα συνεχίσουμε να δίνουμε τροφή στην αρνητικότητα και πού θα εστιάσουμε. Ευχαριστώ" σε αυτή την ενότητα http://www.aoratos-naos.com/t518p117-topic ήθελα να μάθω κατά πόσο το σχόλιό της με αφορά.

Και όσο για το αν τις αφήσαμε να λύσουν το θέμα τους, το θέμα τους βρίσκεται εδώ:
http://www.aoratos-naos.com/t2925p18-topic#22923 

Αυτά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το συναισθημα της ημέρας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 19 από 25Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 25  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Το συναίσθημα της νύχτας.
» Γρίφοι της ημέρας.
» Αριθμός Προσωπικής Ημέρας._

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΜAGGISOULA :: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.-
Μετάβαση σε: