H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Gracias a la vida

Πήγαινε κάτω 
+11
romantiki
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
markos
ahilleas
Αιθηρόη
ΙΚΤΙΝΟΣ
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
maggisoula
anarhos
gerakina
ioessa
15 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ 17 Ιαν - 13:33:47

ladosifa έγραψε:
Είναι αποσπάσματα απο το rorate coeli,απο το βιβλίο του Ησαϊα,ψαλμος 45:8.

Είναι σαν παράκληση για τον ερχομό του Μεσσία.
Ζητά να κατεβάσει τους ουρανούς,να βρέξει τον ''έναν''.
Να ξεχάσει τις αμαρτίες μας,να μην οργίζεται[ο κύριος].
Αναφέρει την Ιερουσαλήμ,την ιερή πόλη που είναι μια έρημος..
Λέει πολλά και σε αυτά που εκφράζεις,συμφωνώ.
Οι γυναίκες λένε οτι οι σοφοί και γενναίοι άντρες καταφθάνουν με τα άλογά τους.


Κράτησαν τα κλειδιά της ανθρωπότητας,ανακύκλωσαν ψυχές,προσέφεραν αίμα λαών σε μια έρημο,πραγματεύτηκαν ως έμποροι τις αμαρτίες μας.
Υποδούλωσαν την Γυναίκα.Την Μεγάλη Γυναίκα.
Αρκετά!

Ο μεσσίας του εαυτού σου είσαι εσύ,οι καβαλάρηδες έρχονται μέσα απο την σοφία και την γνώση που αποκόμισε η ψυχή με την πορεία της,την γενναία πορεία της καθόδου και της ανέλιξης.
Εσύ οι καβαλάρηδες,δικά σου τα άγρια άτια της ελευθερίας σου.
Σε συνδυασμό με το υπόλοιπο τραγούδι,όλο μαζί είναι μια προσευχή.
Προς-ευχή,προς τα μέσα.
Και δεν αναλύω όπως με βολεύει.
Αυτοί κράτησαν ερμητικά τα αρχεία της γνώσης,σφραγίζοντας τα,ερμηνεύοντας τα και κατευθύνοντάς τα προς τον δρόμο και τον στόχο που ήθελαν και θέλουν.




Gracias a la vida - Σελίδα 2 3477152822Gracias a la vida - Σελίδα 2 3477152822
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 19 Ιαν - 12:44:52

Τρυφερότητα...λυτρωτική συγκίνηση..άχρονη αγάπη που δεν χωρά σε κανένα κοστούμι,όσες φορεσιές και να δοκιμάσει στο βεστιάριο της ζωής,γυμνή αλήθεια και μόνη, σε κοιτώ μέσα από τα υφάσματα...



Κάθε που νιώθω μοναξιά
Σκέφτομαι πως υπάρχεις
Και θέλω να `ρθω εκεί κοντά
Τίποτα να μην πάθεις

Θα πλέξω χρώμα της φωτιάς
Με το χαμόγελό σου
Σε άδεια δωμάτια σκοτεινά
Θα βλέπω απ’ το φως σου

Να με θυμηθείς, να με θυμηθείς
Δεν φταίω εγώ
μέσα μου θα ζεις
Να με θυμηθείς, να με θυμηθείς
Δεν φταίω εγώ
μέσα μου θα ζεις

Κάθε που πνίγομαι σκυφτός
στα τρύπια όνειρά μου
Πιστεύω σαν ηθοποιός
πως βρίσκεσαι κοντά μου

Να με θυμηθείς, να με θυμηθείς
Δεν φταίω εγώ
μέσα μου θα ζεις
Να με θυμηθείς, να με θυμηθείς
Δεν φταίω εγώ
μέσα μου θα ζεις

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 19 Ιαν - 17:50:42

(καψούρας συνέχεια..)

Τι ξέρεις για τον καιρό γι’ αυτόν τον άνεμο
την κάθε της ματιά που γυρνάει και σβήνει
τι γνώριζες γι αυτή για τα χείλη της
την κάθε της φωτιά που γυρνάει και δίνει

Ήτανε αέρας πάντα σύννεφο σκοτεινό
δεν τη βρίσκεις δεν τη φτάνεις
ψάχνει το χαμό
Ήτανε αέρας πάντα σύννεφο βιαστικό
μες σε τρένα μες σε πλοία
κλαίει το χωρισμό

Τι γνώριζες γι αυτή για τη μάνα της
την κάθε της σιωπή πριν τραγούδι γίνει
τι γνώριζες γι αυτή για το γέλιο της
την κάθε της φωτιά που γυρνάει και δίνει

Ήτανε αέρας πάντα σύννεφο σκοτεινό*
δεν τη βρίσκεις δεν τη φτάνεις
ψάχνει το χαμό
Ήτανε αέρας πάντα σύννεφο βιαστικό
μες σε τρένα μες σε πλοία
κλαίει το χωρισμό

(*σκοτεινό γιατί θα βρέξει.)

''ήθελα να σου πω....αυτό που ψάχνεις να βρεις...''

Κύριε Γιώργο Χρονά,την βρήκα!
Τους βρήκα,το βρήκα..Εύρηκα!!



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 20:11:54

http://www.aoratos-naos.com/t2043-topic

Αιθηρόη έγραψε:
Πάντα μου άρεσε να είναι τα πράγματα στην σωστή τους θέση… και πάντα προσπαθούσα.

Μικρή νόμιζα πως η σωστή θέση, ήταν αυτή που εγώ θεωρούσα… «σωστή». Και ομολογώ πως ήταν πιο εύκολη η «τοποθέτηση» τους, τότε.

Διότι σύντομα συνειδητοποίησα πως το σωστό σημείο, την σωστή στιγμή, την γνωρίζει μόνο το ίδιο το «πράγμα»…

Έτσι, λοιπόν, προσπαθώ να ανακαλύψω αυτή την «θέση», γνωρίζοντας όσο καλύτερα μπορώ την ουσία των πραγμάτων…

Δύσκολο… ω, ναι!

Έτσι λοιπόν, κάποιες φορές μου επιτρέπω την πρωτοβουλία και την απόφαση, στο συναίσθημα και μόνο…

Και για αυτόν τον λόγο, θα παρουσιάσω ένα απόσπασμα από μία επιστολή… έτσι… για να της δώσω λίγη ώθηση…



...Ξέρεις ότι μ αρέσει να παίζω με τη ζωή και με τον εαυτό μου. Ένας ρ΄ολος είναι άλλωστε γιατί να μην τον διασκεδάζω όπως με διασκεδάζει κι ας με παιδεύει; Δε πρέπει να παίρνεις σοβαρά κάποια πράματα. Γιατί είσαι και δεν είσαι. Αυτό λέω συνέχεια στον εαυτό μου. Και δεν μιλάω για το θάνατο. Δεν ασχολούμε μαζί του. Τον αφήνω να ασχοληθεί αυτός μαζί μου όταν θα του κάνει κέφι. Μια πόρτα είναι άλλωστε η σε μια πόρτα θα με πάει. Το καλό που του θέλω να με πάει κάπου που να θέλω εγώ γιατί κουράστηκα να είμαι έξω απ τα νερά μου. Θέλω σε δικά μου νερά να κολυμπήσω. Να μην χρειάζεται να διαλογίζομαι για να τα αγγίζω!

Ξέρεις Αιθηρόη μου κάτι; Τον τιμώ τον άνθρωπο κι ας του πάω κόντρα. Έχει δώσει πολύ ψυχή για να κερδίσει τους ουρανούς του πίσω. Και η Γαία μας του στάθηκε σα μάνα που συνέχεια του δίνει το γάλα της μέχρι να μεγαλώσει και να απογαλακτιστεί απ αυτήν. Πολύ υπομονή αυτή η ΓΥΝΑΙΚΑ! Εμείς οι γυναίκες πήραμε απ το dna της. Είχαμε να πάρουμε καλά γονίδια. Είμαστε από ουρανό αλλά είμαστε και κόρες της μάνας μας της Γης.

Ξέρεις Αιθηρόη; Δεν με νοιάζει τι πιστεύουν οι άλλοι για μένα. Καλά όχι ακριβώς γιατί τις αδερφές μου και του αδερφούς μου τους αγαπάω τόσο πολύ και δεν θα το μάθουν ποτέ πραγματικά. Αδερφές και αδερφούς! Η ναν μας το λέει αυτό κι απ τη πρώτη στιγμή που το πε την αγάπησα πολύ γιατί ήταν σα να ήξερε το μυστικό μου. Κι όταν ξέρουν το μυστικό σου δένεσαι μαζί τους. Γι αυτό κι εσύ δεν λες το δικό σου. Μη νομίζεις. Αρκετοί με θάρος το μαντεύουν αλλά ούτε κι οι ίδιοι τολμαν να το παραδεχτούν.

Καμιά φορά κοιτάζω τους ανθρώπους και βλέπω το φως γύρω τους. Πότε πονάω και πότε χαίρομαι. Βλέπω τις διαρροές αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω.

Τις ίδιες έβλεπα και κάποτε στο θόλο της Γαίας μας. Τις έφτιαξε! Δεν ξέρω πως αλλά τις έκλεισε μ ένα τρόπο που πολύ θα ήθελα να μάθω για να βοηθήσω τους ανθρώπους.

Αιθηρόη; Υποσχέσου ότι υπάρχει τρόπος στην επόμενη ζωή να θυμάμαι όσα αγάπησα εδώ. Θα μου πεις ότι το τίμημα θα ναι να θυμάμαι κι όσα με πόνεσαν! Θα το αντέξω; Τι λες; Εσύ που ξέρεις; τι λες; Θα το αντέξω;

Ανοησίες λέω. Μην ζητάς κάτι που δεν ξέρεις λένε. Μην ζητάς κάτι που δεν θα αντέξει η πείρα του νου σου. Γιατί η ψυχή δεν τρελένεται. Ο νους τρελένεται. Κάποια πράματα δεν δίνονται τυχαία. Τόσες φορές βλέπω να γράφεις ότι όλοι είναι ίσοι και όλοι μπορούν. Συγνώμη αγαπημένη μου αλλά δεν πιστεύω ότι έτσι είναι. Όχι εδώ δηλαδή σ αυτό τον κόσμο των δοκιμασιών αλλά και της χαράς ας μη το ξεχνάμε. Γι αυτό και νιώθω ευγνωμοσύνη γι αυτό που κάνεις. Είναι πολύ βαρύ φορτίο. Κι εύχομαι να μας αξίζει.

Ξέρεις τι μου λείπει; Η γνώση ενός δρόμου που θα με πάει καρφί στη πατρίδα που άφησα πίσω μου. Την βλέπω που και που μέσα από ένα θολό γιαλί. Αλλά πότε πότε μ ανακουφίζει και πότε πότε με βασανίζει. Όλοι μας από κάπου ήρθαμε και ενωθήκαμε σ αυτή τη γη ανακατεμένοι για να φτιάξουμε κάτι νέο και όμορφο. Μήπως έτσι δεν φτιάχνεται και το σύμπαν μας ανακατεύοντας τα στοιχεία του; Είναι τόσο άδικο να βλέπω πόσο όμορφος είναι ο κόσμος και να μην μπορούν να δουν οι πολλοί! Αν υπήρχε τρόπος να με κάνω κάρβουνο χωρίς στάλα χρώμα και να μοιράσω έστω και από μία τόσο δα εικονίτσα σε όλους για να πάρουν θάρρος θα το έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!

Μήπως γι αυτό και θυμώνω τόσο πολύ με τους ανθρώπους ώρες ώρες; Μήπως γιατί δεν γίνεται ο βασιλιάς να φέρεται σαν μίζερος δούλος; Ξέρω ότι κάποια πράματα κερδίζονται για να γίνουν μια βαθιά κατανόηση και γνώση μας αλλά πολύ θα θελα να του ανοίξω το κεφάλι και να του τα φυτέψω μέσα.

Ποια είμαι άραγε; Από πού πηγάζει αυτό το θράσος μου και η ηρεμία που νιώθω όταν σκέφτομαι ότι τίποτα εδώ δεν μπορεί να με βλάψει γιατί τίποτα ξένο δεν μπορεί να σε βλάψει; Είναι οι μόνες απαντήσεις που συνέχεια μου γλυστράνε.

Ο πόθος μου να βοηθήσω τα αδέρφια μου. Τα μυστικά του κόσμου δεν με νοιάζουν για μένα. Μα για να τα χαρίσω στ αδέρφια μου. Κι ως τότε θα είμαι ο κλόουν σ ένα κόσμο που αγαπώ γιατί με κρατάει στην αγκαλιά του και με δέχεται όπως κι αν είμαι. Μπορεί κάποιες φορές να μην του αρέσω και κάποιες άλλες να με λατρεύει που του μοιάζω. Όμως με δέχεται όπως κι αν είμαι. Γι αυτό κι εγώ κάνω χρήση αυτουνού του δικαιώματος.

Αιθηρόη; Πες στη Γαία μας ότι μπορεί να ξεχάσαμε πολλά πράματα. Να την πληγώσαμε. Να την φοβηθήκαμε. Να την στεναχωρήσαμε. Άλλωστε έτσι είναι συχνά τα παιδιά με τους γονείς τους. Όμως την αγαπήσαμε και πολύ. Κι εγώ όπου κι αν πάω μετά από δω πάντα θα κουβαλάω ένα κομμάτι από τη σάρκα της που με έθρεψε και με μεγάλωσε. Θα βρω τον τρόπο να μη ξεχάσω και θα βρω τον τρόπο να υπάρχει στη ψυχή μου την αθάνατη. Και μ αυτό τον τρόπο θα την ταξιδέψω στο σύμπαν σε όλους τους σταθμούς μου. Έτσι όπως κάνεις κι εσύ με τη δικιά σου Γαία όπου κι είναι αυτή. Ευλογημένη να είναι για τη κόρη που έβγαλε. Κι ευλογημένη να είναι κι αυτή εδώ στους αιώνες για όλες τις κόρες και τους γιους που κράτησε στην αγκαλιά της.

Πριν σου πω και κάτι άλλο που πάντα ήθελα να σου πω αλλά δεν μ άφηνε ο τρόπος σου σ ότι σ αφορά θέλω να πω κάτι άλλο. Όπως βλέπεις δεν έχω λάθη και είναι πιο καθαρό το γράψιμο μου. Με το word! Ήθελα να το κάνω πιο επίσημο! Και έτσι θα σου γράφω όταν θα θέλω να σου γράφω.

Με συγχωρείς που στο ναό μας δεν γράφω πρώτα στο word για να διορθώνει τη γραφή μου και τα λάθη μου. Δεν μπορώ να αντιγράφω και να επικολλώ μετά. Με κουράζει. Το δοκίμασα. Άσε που μετά τα ξαναδιαβάζω και αρχίζω να αφαιρώ και να προσθέτω. Μ αρέσει να γράφω αυθόρμητα. Μπορεί να σας κουράζω. Αλλά έχετε υπομονή ευτυχώς. Άσε που κάνει και κάποιους να με περνάνε για τρελή κι ανισόρροπη. Ε λοιπον εμένα αυτό μ αρέσει! Τι να πω; Ώρες ώρες με πονάνε τα χέρια μου. Και ώρες ώρες νομίζω ότι κλαίει το χέρι μου για τα δάχτυλα που λείπουν. Κι όμως αυτά τα δύο φύτρωσαν μέσα στο μυαλό μου και γυρίζουν τις σελίδες του νου μου πιο γρήγορα. Έτσι μ αρέσει να σκέφτομαι...



ladosifa έγραψε:
Χθες το βράδυ,ζήτησα μέσα μου αυτό το κείμενο που άφησες εδώ Αιθηρόη!
Μα,στα αλήθεια ακους...'Ακουσες κι άλλα,το είδα.
Και για να μην παρεξηγηθώ,το κείμενο αυτό το διαβάζω πρώτη φορά,αλλά το ήθελα τόσο.
Ζήτησα να δω το μέσα της,αυτό το υπέροχο που κρύβει,εσύ την γνωρίζεις..την θυμάσαι καθαρά και ξέρεις ποια είναι.
Κάποια άλλα άτομα,την αγάπησαν από τον αυθορμητισμό της.
Εμένα με τρόμαζε ο τρόπος της,την θεώρησα φανατική,την φανταζόμουν φωνακλού,έτοιμη για καβγά.
Δεν συνδέθηκα άμεσα μαζί της όπως με τα άλλα πλάσματα[κορίτσια και αγόρια]...
Εσένα Αιθηρόη σου μίλησα.
Όμως ακόμη κάτι μου έλειπε,ξαφνιάστηκα όταν διαπίστωσα οτι μου έλειπε αυτή...
Συγχώρα με συμπαντική μου αδερφή...
Είδα διάφορα σημάδια,διαφορετικά για κάθε άτομο,σημάδια που με έσπρωχναν ξανά εδω...κι ας μην ήθελα πάλι,το ένιωθα λίγο γελοίο από την μεριά μου...πως όμως να πάω αντίθετα από τον δρόμο της καρδιάς μου;της χαράς μου;
Η Αιθηρόη άνοιξε πάλι την πύλη,όπως κάνει και πάλι σήμερα.
Για σένα ξέρεις ποιο ήταν το σημάδι;
Είδα,και ποτέ δεν το είχα προσέξει πριν,στη αριστερή μου παλάμη,στην γραμμή της ζωής,στο τελείωμα της,μια τρίαινα.
Αν έφταιξα εγω,που άφησες το εργαλείο σου,συγχώρα με...δεν ήταν από εσωτερική πρόθεση τίποτα από όλα αυτά.Το είδα λάθος.Δεν σε ένιωσα.
Πολλά τα λόγια που μοιάζουν με δικαιολογίες,όμως μια μέρα θα το καταλάβεις,μια μέρα θα δούμε όλων μας τις ζωές μέσα στον ανύπαρκτο χρόνο.
Σε κάποιες σταυροφορίες κάναμε λάθος,ξεκίνησαν με την σημαία της αγάπης,ως δόλωμα και κατέληξαν με το λάβαρο του θανάτου.Μην φοβάσαι,δεν θα ξαναγίνει.
Πολύ σύντομα θα διαπιστώσεις οτι όλα είχαν κάτι να πουν,ακόμη και τα άσχημα κι ας έγιναν χωρίς δόλο.
Γράφε ακόμη και με τα πόδια σου,δεν με νοιάζει,αλλά μην το ξανακάνεις αυτό.
Μην κρύβεις το ''είναι''σου άλλο.


ΥΓ.Δεν γίνεται να έχω πέσει έξω στο ποια έγραψε αυτά τα λόγια,τα οποία θα χιλιοδιαβάζω.
Αν ναι,τότε.......θα συνεχίζω να ζητάω μέχρι να μας δοθεί.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 21 Ιαν - 14:56:04

Γιατί αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 8:56:40

Για να είναι στην σωστή του θέση,στο συρτάρι μου.

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Going-home-cindy-singleton
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 9:05:09

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 9:10:45

Rainbow I surrender

I surrender to your heart babe
Do anything that you want me to do
Please be tender I'm in your hands girl
This is a feeling I never knew
You know I tried to make it on my own
That's not the way it was meant to be
Spend my time waiting by the phone
Oh darling come back to me

I surrender, I surrender
I'm giving up the role of pretender
Oh be tender, girl be tender
Can't you feel the love that I send you
I surrender.

I remember, seems like a lifetime
Can't believe it's a matter of days
Since you left me I'm near to heartbreak
I want you so bad don't turn away
What does it take to stay by my side
You know I'll do what you want me to
Don't take away this feeling inside
I'm still in love with you

I surrender, I surrender
I'm giving up the role of pretender
I remember, I remember
Can't you feel the love that I send you
I surrender.

I surrender, I surrender
Darling now won't you be tender
Surrender, oh surrender
Feel the love that I send you
I surrender.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 9:24:26

[youtube][/youtube]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 9:56:42

Έχω ένα mp3 μέσα στον εγκέφαλο μου,όλο παίζει μουσική.
Ευχαριστώ,υπέροχο!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ladosifa στις Πεμ 8 Ιαν - 21:08:10, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 12:03:40

Κατάλαβα.

εγώ θα ξεχωρίσω αυτά τα λόγια όμως γιατ΄ι έχουν και μεγαλείο και μια ταπεινότητα εκλεπτυσμένη που δείχνει ότι και τη θέση της την μετράει πάντα με τις πράξεις της κι όχι μ αυτό που ξέρει ότι είναι και ήταν. Αλλά με το τώρα και με τη θέση της απέναντι στο κάθε άλλο πράμα. Κι όλα τα σέβεται και τα τιμάει περισ΄σοτερο απ τον εαυτό της και το έχει δείξει παμπολες φορές.

Πάντα μου άρεσε να είναι τα πράγματα στην σωστή τους θέση… και πάντα προσπαθούσα.

Μικρή νόμιζα πως η σωστή θέση, ήταν αυτή που εγώ θεωρούσα… «σωστή». Και ομολογώ πως ήταν πιο εύκολη η «τοποθέτηση» τους, τότε.


Διότι σύντομα συνειδητοποίησα πως το σωστό σημείο, την σωστή στιγμή, την γνωρίζει μόνο το ίδιο το «πράγμα»…

Έτσι, λοιπόν, προσπαθώ να ανακαλύψω αυτή την «θέση», γνωρίζοντας όσο καλύτερα μπορώ την ουσία των πραγμάτων…

Δύσκολο… ω, ναι!

Έτσι λοιπόν, κάποιες φορές μου επιτρέπω την πρωτοβουλία και την απόφαση, στο συναίσθημα και μόνο…

Και για αυτόν τον λόγο, θα παρουσιάσω ένα απόσπασμα από μία επιστολή… έτσι… για να της δώσω λίγη ώθηση…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιαν - 9:24:44


Ώθηση από όμορφα χέρια,Αριστέα μου!



Cirque Du Soleil:
''άμα δεν έχεις μιλιά,φώναξε!
άμα δεν έχεις πόδια,τρέξε!
άμα δεν έχεις ελπίδα,ανακάλυψε!''

Αγγελική:
Alegria=Χαρά,Ευδαιμονία.

Alegria
Come un lampo di vita
Alegria
Come un pazzo gridare
Alegria
Del delittuoso grido
Bella ruggente pena,
Seren
Come la rabbia di amar
Alegria
Come un assalto di gioia
(ιταλικά)
Χαρά,σαν μια σπίθα ζωής
Χαρά,σαν τρελό ουρλιαχτό
Η εγκληματική κραυγή,όμορφα βρυχάται πόνο.
Γαλήνη.
Σαν την κραυγή της Αγάπης,σαν καταιγίδα χαράς.


Alegria
I see a spark of life shining
Alegria
I hear a young minstrel sing
Alegria
Beautiful roaring scream
Of joy and sorrow,
So extreme
There is a love in me raging
Alegria
A joyous,
Magical feeling

Χαρά,βλέπω μια σπίθα ζωής να λάμπει
Χαρά,ακούω το τραγούδι του περιπλανώμενου διασκεδαστή
Χαρά,όμορφη,θορυβώδης κραυγή της ευτυχίας και της θλίψης
Τόσο ακραίο!
Μέσα μου υπάρχει μια αγάπη που μαίνεται
Χαρά,ένα χαρούμενο,μαγικό συναίσθημα.


/////
Alegria
Como la luz de la vida
Alegria
Como un payaso que grita
Alegria
Del estupendo grito
De la tristeza loca
Serena
Como la rabia de amar
Alegria
Como un asalto de felicidad
(ισπανικά)
Χαρά,όπως το φως της ζωής
Χαρά,σαν τον θρήνο του παλιάτσου
Χαρά,η μεγάλη κραυγή από την τρελή θλίψη.
Γαλήνη[βάλσαμο,ηρεμία]
Σαν την οργή της Αγάπης
Σαν την επίθεση της ευτυχίας.


κι αν θες να το μάθεις απ'έξω όλο να το τραγουδάς:http://www.metrolyrics.com/alegria-lyrics-cirque-du-soleil.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 23 Ιαν - 9:57:25

Ευχαριστώ! Τωρα καταλαβαίνω γιατί μου αρέσει!
Υπέροχος στοίχος! Αναριγησα διαβάζοντας το...Νιώθω να με αγγίζει τόσο βαθιά! thenks :hg: :84:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 25 Ιαν - 15:54:03

Παρακαλώ,Αγγελική χαίρομαι που σε αγγίζει..
:cccvz:


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 25 Ιαν - 16:04:42

Βρέχει η Γαία την βροχή από μέσα μου.








Σαν καταιγίδα
σαν καταιγίδα να 'σαι
που ζευγαρώνει το πρωί
νεροσταλίδα μετά τη μπόρα να 'σαι
που αντιστέκει στη ροή.

Σαν καταιγίδα
σαν καταιγίδα ρίξε
τους κεραυνούς σου να γευθώ
ξερό χορτάρι βροχή που θέλω να 'σαι
απ' τη δροσιά σου να σωθώ.

Πηγή ονείρων το κορμάκι σου
κι εγώ απλός ονειροκρίτης
το νου απλώνω για ένα γέλιο σου
μα εσύ γλιστράς σα σταλακτίτης

Σαν καταιγίδα
σαν καταιγίδα πνίξε
της ενοχής μου την ηχώ
με την ορμή σου την πυρκαγιά μου σβήσε
κι εγώ δε θα αντισταθώ.

Πηγή ονείρων το κορμάκι σου
κι εγώ απλός ονειροκρίτης
το νου απλώνω για ένα γέλιο σου
μα εσύ γλιστράς σα σταλακτίτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 29 Ιαν - 11:32:42




"Send His Love To Me"-PJ Harvey

Lover had to leave me
'Cross the desert plain
Turned to me his lady
Tell me "lover wait"

Calling Jesus, please
Send his love to me

Oh, wind and rain they haunt me
Look to the North and pray
Send me, please, his kisses
Send them home today

I'm begging, Jesus, please
Send his love to me

Left alone in desert
This house becomes a hell
This love becomes a tether
This room becomes a cell

Mummy, daddy, please
Send him back to me

How long must I suffer?
Dear God, I've served my time
This love becomes my torture
This love, my only crime
Oh lover please release me
My arms too weak to grip
My eyes to dry for weeping
My lips too dry to kiss

Calling, Jesus, please
Send his love to me
I'm begging, Jesus, please
Send his love to me

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 29 Ιαν - 11:44:57

Σκάβεται το σώμα της,δακρύζει ο ουρανός της ποτάμι στήνει..την λάσπη και τον πόνο να ξεπλύνει.


"The River"

And they came to the river
And they came from the road
And he wanted the sun
Just to call his own
And they walked on the dirt
And they walked from the road
'Til they came to the river
'Til they came up close

Throw your pain in the river
Throw your pain in the river
Leave your pain in the river
To be washed away slow

And we walked without words
And we walked with our lives
Two silent birds circled by

Like a pain in the river
And the pain in the river
And the white sun scattered
Washed away this slow

And we followed the river
And we followed the road
And we walked through this land
And we called it a home
But he wanted the sun
And I wanted the whole
And the white light scatters
And the sun sets low

Like a pain in the river
Like a pain in the river
Like a white light scatters
To be washed away slow

Like a pain in the river
Like a pain in the river
Like the way life scattered
To be washed away slow


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 11:34:42

She and he..you and me...
Ξυπόλητη στροβιλίζομαι στην Γαία,φυγόκεντρος το κέντρο της καρδιάς.
Ξανά και ξανά μέχρι να διαλυθούν όλα τα κύτταρα...
Ελευθερία...
Περίμενε δίπλα μου...ετοίμασε γιορτή,έρχομαι...
Ευλογία.





Patti Smith ~ Dancing Barefoot-Χορεύω ξυπόλυτη.


Εκείνη είναι η ευλογία
Εκείνη είναι εθισμένη μαζί του.
Εκείνη είναι η ριζική ένωση
που συνδέεται με αυτόν.

Να μαι τώρα εδώ και δεν ξέρω γιατί
Έπεσα τόσο ασταμάτητα
θα μπορούσε να φταίει που έχει καταλάβει το είναι μου.

Χορεύω ξυπόλυτη
Γυρεύοντας φόρα για μια περιστροφή
κάποια παράξενη μουσική με έλκει προς τα μέσα.
με κάνει να θέλω να ορμίσω σαν ηρωίδα.

Εκείνη είναι η θερμική εξάχνωση
Εκείνη είναι η ουσία από εκείνον.
Εκείνη επικεντρώνεται σε αυτόν,ο οποίος επιλέγεται από εκείνη

Να μαι τώρα εδώ και δεν ξέρω γιατί
Έπεσα τόσο ασταμάτητα
θα μπορούσε να φταίει που έχει καταλάβει το είναι μου.

Εκείνη είναι η εκ νέου δημιουργία
Εκείνη είναι σε κατάσταση μέθης από αυτόν.
Εκείνη έχει την βραδεία αίσθηση πως,
αυτός ανυψώνεται μαζί της.

Να μαι τώρα εδώ και δεν ξέρω γιατί,
περιστρέφομαι ασταμάτητα
μέχρι να χάσω την αίσθηση της βαρύτητας μου ...

(Θεέ μου,σε ερωτεύτηκα ...)

Η πλοκή της ζωής μας ιδρώνει στο σκοτάδι σαν ένα πρόσωπο,
το μυστήριο της γέννησης, της παιδικής ηλικίας της ίδιας
επισκέψεις τάφων.
τι είναι αυτό που μας καλεί;
γιατί πρέπει να προσευχόμαστε ουρλιάζοντας;
γιατί δεν πρέπει να επαναπροσδιοριστεί ο θάνατος;
εμείς κλείνουμε τα μάτια μας να απλώσουμε τα χέρια μας
και περιστροφόμαστε μέσα σε ένα υαλοπίνακα
μια ασφυξία,μια λύση σε τίποτα
η γραμμή της ζωής το σκέλος ενός δέντρου,τα χέρια εκείνου
και η υπόσχεση ότι εκείνη είναι ευλογημένη μεταξύ των γυναικών.





Έχει επεξεργασθεί από τον/την ladosifa στις Τρι 2 Απρ - 16:27:22, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 12:52:51

[youtube][/youtube]

I've been searching
For my warrior
I've been walking
Down the tracks of time
It's such a struggle
To seek foregiveness
Like chains and shackles
These ghosts of mine
I'm crossing over heaven's sea
Where my warrior is waiting for me
Crossing over heaven's sea
Where my warrior is waiting for me
La la la la
La la la la la la

Feels like I'm dancing
with truth and wisdom
Precious rhythm, you are my guide
These days are sacred
My heart is humble
Oh warrior show me
The shining light

I'm crossing over heaven's sea
Where my warrior is waiting for me
Crossing over heaven's sea
Where my warrior is waiting for me

Oh can you hear me
I can hear you
Far beyond the tracks of time
Oh can you feel me, I can feel you
Feel the power inside my life
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 12:53:23

Gracias a la vida - Σελίδα 2 14724201 Gracias a la vida - Σελίδα 2 2707236321
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 12:56:03

¨εχει ανάψει το γλέντι έχουν φάει χορέψει οι καλεσμένοι έφυγαν πήγαν σπίτια τους πέρασε μια βδομάδα και...................τι θα πει Gracias a la vida;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 13:01:06

Σε ευχαριστώ...τόσο πολύ καρδιά μου..είναι ακριβώς.
Gracias a la vida,θα πει ευχαριστώ την ζωή.
Είναι από ένα τραγούδι το οποίο και έχω σκοπό να προσθέσω εδώ,αγαπημένο πολύ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 13:11:02

Ναι πολύυυυυ ωραιο τραγουδακι η Αιθηρόη το χε βάλει κάπου κάποτε και το θυμήθηκααααααα! Είμαι κι εγώ τζίνιους!!! Θα δεις θα το πει κι η αριθμολόγα μας!!! Μόνο να τα πει εγκαίρως γιατί θα πρέπει να ετοιμ΄΄ασω τα χαρτιά μου μερικά ρουχαλάκια να τακτοποιήσω τα παιδιά να τους μαγειρέψω για κανα 2 3 4 5 χρόνια να αποχαιρετήσω συγγενείς γειτόνια να ψωνίσω μερικά απαραίτητα! Τι έτσι θα ξενιτευτώ στο dafnicity; Είδες όμως πόσο υπύθυνο άτομο είμαι έτσι; Και τι μάνα σύζυγος φίλη συγγνής; ¨οχι για να μη λες!!!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ NASA!!! Περιμένω τ αποτελέσματα της Αγγελικής! Βέβαια..................υπάρχει κι ε΄να σπίτι στο χωριό........Μμμμμμμμ ναι!!! Πάλι εκτός θέματος η maggisoula!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 13:26:59

Αυτό το τραγούδι είναι ύμνος στην ζωή και η επιλογή μου για τα βήματα που έπονται προς τον σκοπό μου.
Με ευγνωμοσύνη βαθιά για όλα όσα υπήρξαν.






Ευχαριστώ τη ζωή

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε δυο μάτια που όταν τα ανοίγω
τέλεια διακρίνω το μαύρο από το άσπρο
και στον απέραντο ουρανό το βάθος του το αστροφώτιστο
και ανάμεσα στα πλήθη,τον άντρα που αγαπώ.

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε την ακοή που σε όλο της το εύρος
αποτυπώνει νύχτα και μέρα γρύλλους και καναρίνια
σφυριά, τουρμπίνες, γαυγίσματα, μπόρες
και τη φωνή, την τόσο τρυφερή του καλού μου αγαπημένου.

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε τον ήχο και το αλφαβητάριο
που μ' αυτό, σκέφτομαι τις λέξεις και ξεκαθαρίζω
μητέρα, φίλος, αδερφός και φως που φωτίζει
τη διαδρομή στην ψυχή αυτού με τον οποίον είμαι ερωτευμένη.

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε το βάδισμα στα κουρασμένα μου πόδια
με αυτά διέσχισα πoλιτείες και λασπωμένα χωριά
παραλίες κι ερήμους, βουνά και πεδιάδες
και το σπίτι το δικό σου, το δρόμο σου και την αυλή σου.

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε την καρδιά που φτερουγίζει
στο περίγραμμά σου
όταν κοιτάζω τον καρπό του ανθρώπινου μυαλού
όταν κοιτάζω το καλό τόσο μακρυά απ' το κακό
όταν κοιτάζω στο βάθος των φωτεινών ματιών σου.

Ευχαριστώ τη ζωή που μου έδωσε τόσα
μου έδωσε το γέλιο και μου έδωσε το κλάμα,
έτσι εγώ διακρίνω τη χαρά από τη θλίψη
τα δυο υλικά που σχηματίζουν το τραγούδι μου
και τραγούδι δικό σας που είναι το ίδιο τραγούδι
και το τραγούδι όλων που είναι το δικό μου τραγούδι.

Ευχαριστώ τη ζωή
Ευχαριστώ τη ζωή


Gracias A La Vida

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me dio dos luceros, que cuando los abro,
Perfecto distingo lo negro del blanco
Y en el alto cielo su fondo estrellado
Y en las multitudes el hombre que yo amo

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me ha dado el oído que en todo su ancho
Graba noche y día, grillos y canarios,
Martillos, turbinas, ladridos, chubascos,
Y la voz tan tierna de mi bien amado

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me ha dado el sonido y el abecedario;
Con el las palabras que pienso y declaro:
Madre, amigo, hermano, y luz alumbrando
La ruta del alma del que estoy amando

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me ha dado la marcha de mis pies cansados;
Con ellos anduve ciudades y charcos,
Playas y desiertos, montañas y llanos,
Y la casa tuya, tu calle y tu patio

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me dio el corazón que agita su marco
Cuando miro el fruto del cerebro humano,
Cuando miro al bueno tan lejos del malo,
Cuando miro al fondo de tus ojos claros

Gracias a la vida que me ha dado tanto
Me ha dado la risa y me ha dado el llanto
Así yo distingo dicha de quebranto,
Los dos materiales que forman mi canto,
Y el canto de ustedes que es mi mismo canto,
Y el canto de todos que es mi propio canto

Το αφιερώνω σε όσους τους συγκινεί.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Gracias a la vida - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gracias a la vida   Gracias a la vida - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 30 Ιαν - 13:48:24

maggisoula έγραψε:
Ναι πολύυυυυ ωραιο τραγουδακι η Αιθηρόη το χε βάλει κάπου κάποτε και το θυμήθηκααααααα! Είμαι κι εγώ τζίνιους!!! Θα δεις θα το πει κι η αριθμολόγα μας!!! Μόνο να τα πει εγκαίρως γιατί θα πρέπει να ετοιμ΄΄ασω τα χαρτιά μου μερικά ρουχαλάκια να τακτοποιήσω τα παιδιά να τους μαγειρέψω για κανα 2 3 4 5 χρόνια να αποχαιρετήσω συγγενείς γειτόνια να ψωνίσω μερικά απαραίτητα! Τι έτσι θα ξενιτευτώ στο dafnicity; Είδες όμως πόσο υπύθυνο άτομο είμαι έτσι; Και τι μάνα σύζυγος φίλη συγγνής; ¨οχι για να μη λες!!!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ NASA!!! Περιμένω τ αποτελέσματα της Αγγελικής! Βέβαια..................υπάρχει κι ε΄να σπίτι στο χωριό........Μμμμμμμμ ναι!!! Πάλι εκτός θέματος η maggisoula!!!!

Ωρα δημοσίευσης 1:11!!!
Στο dafnicity;;;; χαχα χαχα σήμερα τα έχεις δώσει όλα.
Το γλέντι τώρα ετοιμάζεται
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Gracias a la vida
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 9Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» "Gracias, Grecia" Nuestra herencia

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: LADOSIFA :: LA DIOSA MADRE... :: GRACIAS A LA VIDA!-
Μετάβαση σε: