H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Φίλος Έρωτας._

Πήγαινε κάτω 
+8
maggisoula
ioessa
markos
anarhos
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Αιθηρόη
sofaki
Κάρα
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Κάρα

Κάρα

Τόπος : πατρα
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 40

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤρι 8 Μαρ - 3:07:10

Με ξύπνησε μια νύχτα αργά...
«Θέλω να κοιμηθώ!!!» διαμαρτυρήθηκα νυσταγμένη.
Με κοίταξε χαμογελαστή.
«Και άμα σου υποσχεθώ έναν έρωτα;»
«Δεν μπορείς να τον φέρεις εδώ;» μουρμούρισα και άρχισε να γελάει.
«Όχι.» απάντησε και μου έβρεξε το πρόσωπο για να διώξει την νύστα μου.
Με έντυσε κατάλληλα ώστε να μην κρυώνω. Αν και αρχές καλοκαιριού, η νύχτα ήταν τόσο δροσερή που σε έκανε να ανατριχιάζεις.
Ανεβήκαμε στην Μοίρα (το λευκό πανέμορφο άλογο μας) και πήγαμε στα χωράφια με τα καλαμπόκια.
Άπλωσε μια κουβέρτα, σε ένα άνοιγμα και με ακούμπησε πάνω της. Κάθισε κάτω και με τράβηξε κοντά της.
«Δεντράκι; Θέλω να σου γνωρίσω έναν αγαπημένο φίλο. Έτσι όπως δεν τον γνώρισες ως τώρα. Αυτό που θέλω από εσένα, είναι να κλείσεις τα μάτια, χωρίς να κοιμηθείς..» και μου τσίμπησε το μάγουλο γελώντας «... και να ακούσεις το τραγούδι του.»
Και πριν πω οτιδήποτε, ύψωσε τα χέρια της πάνω από το κεφάλι της, και χτύπησε τις παλάμες της δυνατά. Τόσο δυνατά που ένιωσα τα τοιχώματα του εγκεφάλου μου να δονούνται.
Έπειτα μου χάιδεψε το πρόσωπο, μου κατέβασε τα βλέφαρα και άρχισε να τραγουδάει.
Η φωνή της ήταν μαγευτική. Ήταν κρυστάλλινη και λαμπερή. Διαπερνούσε την ψυχή μου και ταξίδευε μέσα μου.
Είχε ανατριχιάσει ηδονικά ο νους μου και χαλάρωσαν όλες μου οι αισθήσεις.
Είχα αφεθεί στην μαγεία των ήχων της, όταν άρχισε σιγά σιγά να χαμηλώνει το τραγούδι της, μέχρι που έπαψε τελείως.
Και τότε, άρχισε να φυσάει γλυκά... τρυφερά... απαλά...
Έμοιαζε με καλωσόρισμα. Ήταν φορές που ένιωθα το αεράκι μόνο στο λαιμό. Φορές που τύλιγε τις γάμπες μου.
Φορές που απλά ανακάτωνε τα μαλλιά μου.
Και ξαφνικά άρχισε να δυναμώνει. Να δυναμώνει και να δυναμώνει...
Και τότε, άκουσα το τραγούδι. Ο άνεμος φυσούσε στις καλαμποκιές και έπαιζε μουσική.
Φυσούσε διαφορετικά σε διάφορα σημεία, με αποτέλεσμα να ξεσπάσει μια πανδαισία ήχων!
Μέθυσα! Μια άγρια χαρά ανύψωσε την ψυχή μου! Γελούσα και έκλαιγα μαζί!
Και τότε με άρπαξε η γιαγιά μου από τα χέρια και σχεδόν με πέταξε μέσα σε αυτή την δίνη του ανέμου και της μουσικής. Άρχισα να χορεύω και να στροβιλίζομαι γεμάτη έξαρση και ενθουσιασμό! Γελούσα φώναζα τραγουδούσα!!
Χωνόμουν στις δίνες του ανέμου και γινόμουν ένα με αυτόν.
Ένιωσα τόσο πάθος στην παιδική καρδιά μου, που νόμιζα πως θα εκραγώ και θα γίνω άνεμος!
Δεν ξέρω για πόση ώρα ή ώρες χόρευα και στροβιλιζόμουν. Θυμάμαι μόνο κάποια στιγμή,
να με κρατάει από την μέση η γιαγιά και να με στριφογυρίζει γελώντας,
μέχρι που βρέθηκα να με κρατάει σφιχτά στην αγκαλιά της.
«Σου άρεσε δεντράκι;»
«Πολύ!!!!! Σε ευχαριστωωωωώ!!!» και τύλιξα τα χέρια μου γύρω από το λαιμό της.
«Παρακαλώ!» και με γύρισε στο σπίτι, κρατώντας με σφιχτά πάνω της.

Ερωτεύτηκα τον άνεμο. Τίποτα δεν μπορεί να διεγείρει τις αισθήσεις μου τόσο μαγικά, όσο ο άνεμος.
Και καλύτερος φίλος από αυτόν, δεν υπήρξε.
Όταν είμαι λυπημένη ή κουρασμένη, βγαίνω έξω και τον «περιμένω». Κι εκείνος έρχεται.
Φυσάει πάνω μου και ως δια μαγείας, παίρνει μαζί του κάθε τι που με βαραίνει.
Καθαρίζει από πάνω μου - μέσα μου, κάθε αρνητικό ή νεκρό «κύτταρο».
Του μιλάω και με ακούει. Μου απαντάει με τον τρόπο που φυσάει πάνω μου. Με τον τρόπο που με τυλίγει.
Και είναι φορές, που θαρρώ πως βγάζει χέρια και με αγκαλιάζει γεμίζοντας με δύναμη.

Ναι.... πολύ αγάπησα τον άνεμο.... Πολύ!
Οι ήχοι του εκείνη την νύχτα, έσπειραν μέσα μου.
Έβγαλαν ρίζες στη ψυχή μου και φύτρωσαν Ανεμόδεντρα.
Και κάθε φορά που φυσάει, εκείνα φυλαϊδίζουν εντός μου και μου παίζουν μελωδίες που τρέφουν
και γιατρεύουν την ουσία μου.

Μπορεί να συμβεί και σε εσάς.
Αρκεί να βρεθείτε σε ένα χωράφι με καλαμιές, ή με καλαμποκιές, ή με σιτάρια....
Να κλείσετε τα μάτια και να ακούσετε το ερωτρόπημα του ανέμου. Να αφουγκραστείτε το τραγούδι του.
Μια φορά αρκεί.
Και μετά δεν θα είναι ποτέ ίδιος. Θα είναι σαν να φυσάει κάθε φορά για εσάς.
Θα γίνει το βάλσαμο της ψυχής σας.
Ένα μυστικός έρωτας που δεν θα σας εγκαταλείψει ποτέ.

Αιθηρόη 24-3-2009

sounds of wind in the trees.mp3

---
Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα, θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα.

Φίλος Έρωτας._ 2238522814Κάθε φορά που έχεις την τάση να δώσεις λιγότερα....δώσε κάτι παραπάνω .....
Ισχύει για όλα!!!! Φίλος Έρωτας._ 2238522814

Αρέσει στον χρήστη Ηλιόδωρος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sofaki

sofaki

Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤρι 28 Φεβ - 10:38:56

Τώρα καταλαβαίνω γιατί σε λέει η nnan κυρά του ανέμου! Τον αγαπάς πολύ. Αλλά κι αυτός με τον τρόπο του. Αιθηρόη η γιαγιά σου μπορούσε να καλεί τον άνεμο; Γι αυτό χτύπησε τα χέρια της παλαμάκια; Να σου εμπιστευτώ κάτι; Σε ζηλεύω. Όχι με άσχημο τρόπο!! Εννοώ ότι ζηλεύω όσα έζησες και γνώρισες παιδί σε πραγματικότητα, ενώ εγώ μόνο στην φαντασία μου. Και μπορείς να θυμάσαι τόσο καλά! Εγώ δεν θυμάμαι καλά τα πραγματικά γεγονότα της παιδικής μου ηλικίας. Εκτός βέβαια από τα πολύ πολύ καλά, και τα άσχημα. Αλλά θυμάμαι όλους τους φανταστικούς κόσμους μου. Αιθηρόη πολύ θα ήθελα και άλλες ιστορίες σου! Λατρεύω το διάβασμα και λατρεύω ότι γράφεις! Δεν σου λέω για το βιβλίο γιατί μου εξήγησες και έχω υπομονή. Λέω ψέματα! Συγνώμη Φίλος Έρωτας._ 3169671233. Δεν έχω αλλά κάνω αναγκαστικά. Αιθηρόη μου σ αγαπώ πολύ και σ ευχαριστώ που είσαι μαζί μας. Τόσο υπέροχη μα και τόσο ευγενική και απλή.

Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550 Φίλος Έρωτας._ 4088188550
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2440

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤετ 29 Φεβ - 20:35:26

Υπάρχουν πράγματα για τα οποία δεν αναρωτήθηκα ποτέ… δεν την ρώτησα ποτέ…

Μου ήταν αυτονόητα… δεν γνώρισα άλλο τρόπο άλλωστε…

Το… «παράξενο», ήταν για μένα το φυσικό…

Δεν μπορώ να σου πω, αν το χτύπημα των χεριών της κάλεσε τον άνεμο… μπορεί πολύ απλά, να το έκανε για να μου τραβήξει την προσοχή… δεν μπορώ να σου πω, αν το τραγούδι της υπήρξε ο «ελκυστής»… το ίδιο τραγούδι τραγουδάω… πότε συμβαίνει και πότε όχι…

Δεν έχει σημασία…

Δεν είναι τυχαίο που θυμάμαι τόσο καλά… και δεν οφείλεται μόνο στην καλά εκπαιδευμένη «μνήμη»…

Διότι κάποια στιγμή έφυγα από την Αιθηρόη… και τότε μπήκε στην ζωή μου το αληθινά παράξενο… το οδυνηρά παράξενο… ένας άλλος κόσμος… διαφορετικός… μαυρόασπρος…

Και όσα και αν μου εξηγούσε η Αιθηρόη για αυτόν… άλλο πράγμα οι λέξεις… και άλλο η ζωή…

Άπειρες φορές τα είχα περάσει από το νου μου, για να ελέγξω την γνησιότητα τους… και ομολογώ, ήταν πολύ πειστικοί όλοι γύρω μου… επίμονοι… κάποιοι συχνά σχεδόν λυσσαλέοι… και νομίζω αυτό το τελευταίο, ήταν που με θύμωνε τόσο, ώστε να παλεύω σκληρά για τον εαυτό μου… συχνά έμοιαζε σαν να τα χάραζα με τα νύχια μου στα κόκκαλα μου…

Δεν ήταν εύκολη αυτή η αλλαγή της ζωής μου…

Αν και… σε αυτήν οφείλω τα σκοτάδια που γνώρισα… όλα τα λάθη που έκανα… την επιμονή μου για αυτά… ως απελπισμένη προσπάθεια να διαγράψω όσα γνώρισα, έζησα, πίστευα και θυμόμουν…

Ματαίως όμως… διότι η σπορά είχε ήδη γίνει… και τα ζιζάνια αποδείχτηκαν πολύ αδύναμα…

Γι αυτό σου ζητώ, να μην νιώθεις «ζήλια»… επιθυμία, για κάτι που δεν γνωρίζεις το κόστος…

Γνωρίζω ότι, σχεδόν όλοι, τα διαβάζετε σαν μικρά όμορφα παραμυθάκια… και πίστεψε με, δεν με πειράζει καθόλου… το αντίθετο ίσως με ξάφνιαζε… διότι «βλέπω» τον κόσμο γύρω μου…

Γνωρίζω, νιώθω, θυμάμαι… αρκεί.

Το μόνο που επιθυμώ να κάνω, είναι να γράφω αυτά, από τα οποία έμαθα κάτι… και ίσως βρείτε κι εσείς, κάποιο μήνυμα που να απευθύνεται σε εσάς…

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο…

Σ ευχαριστώ Σοφία μου για όσα νιώθεις…

Φίλος Έρωτας._ Tint210

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
sofaki

sofaki

Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 1 Μαρ - 0:10:44

Σ ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες! Αιθηροη, δεν τα παίρνω για παραμυθάκια. Το νιώθω ότι είναι από την ζωή σου. Σ ευχαριστώ για όλα!

Φίλος Έρωτας._ 3248139268
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 1 Μαρ - 2:25:55

βρισκω πολυ ομορφο το νυχτερινο ουρανο Αιθηροη...ομορφο,φιλικο,''ζεστο'',καθυσηχαστικο,οικιο...

Λες να βρηκα τον ερωτα της ζωης μου;;

Παντως κι εγω σε ζηλευω,οχι για οτι γνωρισες κοντα στη γιαγια Αιθηροη,αλλα γιατι ειχες την ευτυχια να γνωρισεις μια τετοια αγαπη οπως η δικη της!Αυτη η αγαπη ειναι παραμυθενια!Πολυ θα θελα να ειχα εναν ανθρωπο τοσο κοντα μου!Φίλος Έρωτας._ 1059784619

Δικαιούσαι να κοιτάς τον συνάνθρωπο σου από ψηλά...μόνο αν αυτός έχει πέσει...και προσπαθείς να τον σηκώσεις! www
anarhos

anarhos

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 1 Μαρ - 11:37:47

Η nnan έγραψε, και με συγχωρείς nnan που χρησιμοποιώ δικά σου λόγια για να ξεκινήσω να γράφω αυτό που θέλω. Υπάρχει λόγος.

Καλημέρα,

Ο άνεμος είναι ελεύθερος, δεν μπορείς να τον πιάσεις, να τον δεσμεύσεις, μπορείς όμως να αφεθείς στην αγκαλιά του και στα χάδια του.Και όσο πιο ελεύθερα αφήνεσαι στο χάδι του, τόσο πιο συχνά σε επισκέπτεται.Ο άνεμος είναι σαν μικρό παιδί, μπορεί να τον πληγώσεις αλλα στο τέλος πάντα θα τον ακούσεις να γελά.Ο άνεμος είναι η αγκαλιά του.Δεν τον έχεις και δεν σε έχει , είναι Ελεύθερος. Πόση μεγάλη χαρά μπορεί να νιώσει κάποιος ,όταν αντικρύζει "κάτι" που δεν έχει φραγμούς..
Όταν την πρωτογνώρισα ήμουν πολύ πληγωμένη από τους ανθρώπους και δεν ήξερα αν θα μπορούσα να έχω την δύναμη να μεγαλώσω τα παιδιά σε ένα κόσμο απελπισίας.Τον κόσμο μου...Έψαχνα να βρώ τον Άνεμο που είχα χάσει. Και αυτός ήρθε, και μου είπε : "Σταμάτα να κοιτάς γύρω σου και κοίτα αυτό που έχεις μέσα σου" . Αυτό το δώρο μόνο ο Άνεμος μπορεί να μου το δώσει να το καταλάβω, μόνο αυτόν αισθάνομαι όταν "μιλάει", όλα τα άλλα στοιχεία τα αγαπώ, αλλά η ψυχή μου είναι μέσα στον Άνεμο. Και εκεί την συναντώ Φίλος Έρωτας._ 2945718842.

Τέτοιες μέρες την είχα γνωρίσει βασικά. Και το γράψιμο της μου έξυνε πληγές και δεν μ άρεσε. Όταν την πρωτογνώρισα ήμουν πολύ πληγωμένη από τους ανθρώπους Για κάποιο λόγο ένιωθα θυμό. Το μόνο που ήθελα ήταν να την βγάλω απάτη, και να της δείξω την δύναμη μου που ήταν σα να την θεωρούσε παιχνιδάκι η κάτι ανώριμο. Κάποιοι ίσως να το θυμούνται ακόμα. Δεν το έχω ακριβώς πια εκείνο το συναίσθημα για να το περιγράψω. Με άκουγε και ήταν σα να περίμενε. Εγώ έβγαζα την τέχνη μου και την δύναμη της γνώσης μου. Και την οργή μου. Κι εκείνη με άκουγε και περίμενε. Και είμαι σίγουρος ότι χαμογελούσε κάθε φορά. Και περίμενε υπομονετικά. Επέμενε και περίμενε με υπομονή. Αλήθεια δεν ξέρω γιατί και τι μου βρήκε. Τι καλό μου βρήκε. Εγώ ήξερα ότι δεν είχα κανένα. Και άλλος αν ήταν θα ήθελε να με ξεσκίσει. Αλλά εκείνη όχι. Δεν με ενοχλούσε και απλά μου απαντούσε σαν "κάτι" που δεν έχει φραγμούς..
Περίμενε και μόλις έβγαλα όλη μου την οργή κι εκεί που νόμιζα πως το χαμόγελο της και η ανέχεια της ήταν η νίκη μου, ξαφνικά το αεράκι άλλαξε και γύρισε σαν άνεμος! Δυνατός! Τα πήρε όλα και τα έκανε άνω κάτω! Πως είναι ένα δωμάτιο γεμάτο χιλιάδες χαρτιά που τα έχεις στιβαγμένα όμορφα και με τάξη, και ξαφνικά φυσάει ένας δαιμονισμένος άνεμος και τα παίρνει όλα και τα κάνει απελπισία σκέτη; Έτσι ακριβώς. Και το ίδιο απότομα σταμάτησε σαν να μην ήταν αυτός πριν και έγινε πάλι αεράκι απαλό. Και πάλι με χαμόγελο μου είπε σχεδόν, και τώρα καλέ μου μάζεψε τα και βάλτα στη σωστή σειρά έτσι όπως πραγματικά είσαι και σου αξίζει. Ο άνεμος είναι σαν μικρό παιδί, μπορεί να τον πληγώσεις αλλα στο τέλος πάντα θα τον ακούσεις να γελά. Δεν ξέρω αν την πλήγωσα, δεν μου το πε ποτέ. Εμένα με πλήγωσα πολύ πάντως. Σαν άνεμος ήρθε και φύσηξε όλη τη σαβούρα. Κάποια πήρε πάνω της και κάποια μου την άφησε για να την ταχτοποιήσω μόνος μου. Και μετά έφυγε όπως φεύγει ο άνεμος χωρίς να κοιτάξει πίσω λες και φοβάται μην δει να τον ακολουθείς, γιατί δεν το θέλει. Έρχεται, σου αλλάζει το χώρο, σε χαιδεύει, Ο άνεμος είναι ελεύθερος, δεν μπορείς να τον πιάσεις, να τον δεσμεύσεις, μπορείς όμως να αφεθείς στην αγκαλιά του και στα χάδια του σε κάνει να αναπνέεις βαθιά, κάτι σαν αναστεναγμός ανακούφισης, και μετά φεύγει χωρίς να ζητήσει τίποτα και χωρίς να πάρει τίποτα μαζί του. Ο άνεμος είναι η αγκαλιά του.Δεν τον έχεις και δεν σε έχει , είναι Ελεύθερος. Δεν ξέρω αν αφήνει απλά την θύμηση μέσα σου του ανέμου, η αν σου αφήνει και κάτι από τον άνεμο του τον εαυτό του. Έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν λιγοστεύει. Το ελπίζω δηλαδή γιατί αν δεν συμβαίνει αυτό, δεν θα το αντέξω. Γιατί δεν πρέπει να τα λιγοστεύεις τα όμορφα πράγματα, γιατί θα χαθούν κάποια στιγμή και θα είναι αργά όταν το καταλάβεις. Έχω ξαναδιαβάσει να την λέει η nnan κυρά του ανέμου και την καταλάβαινα κάπως, γιατί κι εγώ σαν άνεμο την σκέφτομαι. όλα τα άλλα στοιχεία τα αγαπώ, αλλά η ψυχή μου είναι μέσα στον Άνεμο. Και εκεί την συναντώ.

Ελπίζω nnan να καταλαβαίνεις τώρα γιατί ξεκίνησα με τα όμορφα λόγια σου.

Φίλος Έρωτας._ Hutablogo

markos

markos

Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 229

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 1 Μαρ - 14:06:44

Μμμ! Μια γεύση απ αυτόν τον άνεμο πήρα κι εγώ. Ίσως γιατί με πήρε με το μαλακό. Τους αγαπώ τους ανέμους! Έχουν το φευγιό μέσα τους. Έχουν και το πιστό γι αυτό και πάντα σου έχουν μια επιστροφή φυλαγμένη.

Λένε πως ο ασκός αυτός είχε μέσα τους οκτώ ανέμους. Ποιοι είναι όμως αυτοί;

Ο πιο δυνατός και ψυχρός άνεμος είναι ο βοριάς. Έτσι τον ξέρουν οι άνθρωποι της πόλης, οι γεωργοί και οι κτηνοτρόφοι. Στη θάλασσα όμως ο βοριάς είναι γνωστός σαν Τραμουντάνα. Η λέξη αυτή έχει ιταλικές ρίζες. Προέρχεται από την λέξη tramontana (trans (διά) + montanus (ορεινός)) δηλαδή ο αέρας που έρχεται από τα βουνά.

Όταν ο άνεμος έρχεται από τον νότο και φέρνει ζέστη τότε για τους ναυτικούς φυσάει Όστρια. Αυτή η λέξη έχει ρίζες στα αρχαία ελληνικά και συγκεκριμένα στη λέξη αύω που σημαίνει ξηραίνω. Αύω – Auster (λατινικά) – Ostro (ιταλικά). Η όστρια ζεσταίνει τις μέρες του χειμώνα αλλά στο μεγαλύτερο μέρος της Ελλάδας σηκώνει πολύ μεγάλο κύμα.

Όστριας και Τραμουντάνας, θαλασσόλυκοι
με το πηγμένο αλάτι στα μουστάκια τους
σε σκάλισαν καλή κυρά σε πλώρη Βατικιώτικη
ξεχτένιστη γοργόνα.

(Γιάννης Ρίτσος)

Ο ανατολικός άνεμος είναι για τους ναυτικούς ο Λεβάντες. Λέξη, με λατινική καταγωγή, την χρησιμοποιούσαν Τζενοβέζοι και Βενετσιάνοι. Το ελληνικό όνομα του ανέμου αυτού είναι Απηλιώτης (από + ήλιος). Χρησιμοποιείται όμως συνήθως το όνομα Λεβάντες.

Ιθάκη και Κεφαλλονιά και ξακουσμένο Τζάντε
πάλι θα ξαναγίνετε το Φιόρε του Λεβάντε
.

(Β. Τσιτάνης)

Από την άλλη πλευρά του ορίζοντα φυσάει ο Πουνέντες (από το ιταλικό Ponente που σημαίνει δύση). Η ελληνική ονομασία αυτού του ανέμου είναι Ζέφυρος. Στην ελληνική μυθολογία, ο Ζέφυρος, ήταν προσωποποίηση του δυτικού ανέμου. Θεωρείται γιός της Ηούς και του Αστραίου, αδελφός του Βορέα. Παντρεύτηκε την Ποδάργη και αντί για παιδιά απέκτησε τα δύο άλογα του Αχιλλέα, τον Ξάνθο και τον Βαλίο.

Ο άνεμος που πάντοτε ήταν μέσα στην ψυχή μου
Ζέφυρος ονομάζεται και είναι γιος του Αστραίου

Αυτοί μέχρι τώρα είναι οι άνεμοι που έρχονται από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα. Στην συνέχεια θα δούμε τους ενδιαμέσους.

Οι άνεμοι με τα «Γ». Γραίγος και Γαρμπής, φυσάνε αντίθετα.

Για τους βενετσιάνους, ο βορειοδυτικός άνεμος ήταν ο «grego», δηλαδή ο άνεμος που έρχεται από την χώρα των γραίκων, των Ελλήνων. Από την άλλη πλευρά έρχεται ο Γαρμπής (garbin (ιταλικό) – garbī: δύση (αραβικό)). Λίβας είναι το ελληνικό του όνομα αλλά δεν συνηθίζεται. Εάν κάποιος θυμάται έναν από τους δύο είναι εύκολο να θυμάται και τον άλλον γιατί είναι οι μόνοι που ξεκινάνε από Γ και βρίσκεται ο ένας απέναντι από τον άλλο.

Των εχθρών τα φουσάτα περάσαν Σαν το Λίβα που καίει τα σπαρτά

Ο Βορειοανατολικός άνεμος για τους ναυτικούς έχει το όνομα Μαϊστρος. Η λέξη, λατινικής καταγωγής, συχνά αναφερεται και ως μαϊστράλι.

Αύριο πάλι το μαϊστράλι
θα σε πάρει αγκαλιά,
γλυκές γοργόνες και αλκυόνες
θα σου δίνουνε φιλιά,

Ο νοτιοδυτικός άνεμος για τους ναυτικούς είναι ο Σιρόκος. Τον λένε και Σορόκο ή λένε ότι φυσάει Σοροκάδα.

Τη νύχτα σου’ πα στο καμπούνι μια ιστορία,

την ίδια που όλοι οι ναυτικοί λένε στη ράδα,

τα μάτια σου τα κυβερνούσε σοροκάδα.

(Νίκος Καββαδίας)

Κάτι μου λέει καλή μου Αιθηρόη, ότι τους κατέχεις όλους. Σε ίσια μοιρασιά τους έχεις μέσα σου. Και ίσως γι αυτό είμαι εδώ. Η μυρωδιά μ έφερε γιατί να ξέρετε οι άνεμοι έχουν μυρουδιές! Μυρουδιές απ τα περάσματα και τα ταξίδια του. Μα προπάντων απ την ίδια τους την ψυχή. Γιατί έχουν ψυχή. Έχουν. Πήρα από πίσω λοιπόν την μυρουδιά και σουλατσάρω εδώ. Το δικό μου ψυχανέμισμα γυρεύω. Να βρει μια ρότα και το δικό μου ανεμολόγιο. Κυρά των αόρατων ανέμων! Χμ! Παράξενα που με ξυπνάς! Νιώθω ότι θα πεις πως δεν έχεις το φταίξιμο κι ότι περίμενα μια ευκαιρία και μια δικαιολογία και μόνος μου με βρίσκω. Το βρήκα; Ότι θες ας είναι. Εγώ ας μου επιτρέψεις να ξέρω καλύτερα για την αφεντιά μου. Εγείρομαι σαν ποιητής! Θα κόψω φλέβα! Που σαι ρε μάνα φουκαριάρα! Πολύ την ταλαιπώρησα! Αλλά ευτυχώς ήξερε ότι είμαι καλό παιδί. Αλάνι αλλά με στόφα τίμια. Εγείρομαι! Πως μου ρθε αυτή η λέξη; Την έβαλα σωστά στην πρόταση; Πάει; Δεν έχει σημασία θα μου πείτε. Κι όμως έχει. Θέλω να ξέρω την γλώσσα μου για να την βγάζω σωστά την ψυχή μου στοπυς φίλους μου. Για τους άλλους, ουδέν σχόλιο!

Πάντως θα ήθελα να είμαι ο μεγάλος σου αδερφός! Θα έστεκα πάντα παρών και δεν θα άφηνα κανέναν να σε πικρένει. Έτσι θα μ άρεσε. Τέλος πάντων.

Μ αρέσει εδώ όχι μόνο για τους ανέμους. Εξηγούμαι! Αλλά για όλους σας. Ελπίζω να ταιριάζω εδώ. Φίλος Έρωτας._ 3880601376 Κλείνω με αυτό που μ άρεσε πιο πολύ.

Ερωτεύτηκα τον άνεμο. Τίποτα δεν μπορεί να διεγείρει τις αισθήσεις μου τόσο μαγικά, όσο ο άνεμος.
Όταν είμαι λυπημένη ή κουρασμένη, βγαίνω έξω και τον «περιμένω». Κι εκείνος έρχεται.
Του μιλάω και με ακούει. Μου απαντάει με τον τρόπο που φυσάει πάνω μου. Με τον τρόπο που με τυλίγει.
Και είναι φορές, που θαρρώ πως βγάζει χέρια και με αγκαλιάζει γεμίζοντας με δύναμη.

Και κάθε φορά που φυσάει, εκείνα φυλαϊδίζουν εντός μου και μου παίζουν μελωδίες που τρέφουν

Να περπατάς, μην σταματάς και να χαμογελάς!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 1 Μαρ - 20:35:54

Συνονόματε και αδερφέ μου, ευχαριστώ που με έχεις στην καρδιά σου. Να σαι καλά και να υγιαίνεις Φίλος Έρωτας._ 894006417εσύ και οι οικείοι σου. Να ξέρεις ότι όλη σου η αρνητικότητα στην αρχή, ήταν η αιτία που μου δώθηκε να έρθω και εγώ (όπως σίγουρα και άλλοι) "κοντά" μας .
Πραγματικά υπέροχο το "οπως πραγματικά είναι και σου αξίζει.."
ioessa

ioessa

Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠαρ 2 Μαρ - 10:32:43

Αφιερομένο!!!!

Φίλος Έρωτας._ 1059784619
maggisoula

maggisoula

Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤρι 9 Οκτ - 12:06:33

Πως ειναι να φορας τα γυαλια σου και να τα ψαχνεις;;;;; Ετσι Αριστέα μπράβο κορίτσι μου! Α όχι μπράβο σου!!!! Δεν τα διάβσα αυτά κι αν ναι δεν το θυμαμαι!

Μπορεί να συμβεί και σε εσάς.
Αρκεί να βρεθείτε σε ένα χωράφι με καλαμιές, ή με καλαμποκιές, ή με σιτάρια....
Να κλείσετε τα μάτια και να ακούσετε το ερωτρόπημα του ανέμου. Να αφουγκραστείτε το τραγούδι του.
Μια φορά αρκεί.
Και μετά δεν θα είναι ποτέ ίδιος. Θα είναι σαν να φυσάει κάθε φορά για εσάς.
Θα γίνει το βάλσαμο της ψυχής σας.
Ένα μυστικός έρωτας που δεν θα σας εγκαταλείψει ποτέ.

Και ρε marko; Ποσο μ άρεσαν αυτά που γτράφεις και τους βάζω χρώμα πορτοκαλι!

Κάτι μου λέει καλή μου Αιθηρόη, ότι τους κατέχεις όλους. Σε ίσια μοιρασιά τους έχεις μέσα σου. Και ίσως γι αυτό είμαι εδώ. Η μυρωδιά μ έφερε γιατί να ξέρετε οι άνεμοι έχουν μυρουδιές! Μυρουδιές απ τα περάσματα και τα ταξίδια του. Μα προπάντων απ την ίδια τους την ψυχή. Γιατί έχουν ψυχή. Έχουν. Πήρα από πίσω λοιπόν την μυρουδιά και σουλατσάρω εδώ. Το δικό μου ψυχανέμισμα γυρεύω. Να βρει μια ρότα και το δικό μου ανεμολόγιο. Κυρά των αόρατων ανέμων! Χμ! Παράξενα που με ξυπνάς! Νιώθω ότι θα πεις πως δεν έχεις το φταίξιμο κι ότι περίμενα μια ευκαιρία και μια δικαιολογία και μόνος μου με βρίσκω. Το βρήκα; Ότι θες ας είναι. Εγώ ας μου επιτρέψεις να ξέρω καλύτερα για την αφεντιά μου. Εγείρομαι σαν ποιητής! Θα κόψω φλέβα! Που σαι ρε μάνα φουκαριάρα! Πολύ την ταλαιπώρησα! Αλλά ευτυχώς ήξερε ότι είμαι καλό παιδί. Αλάνι αλλά με στόφα τίμια. Εγείρομαι! Πως μου ρθε αυτή η λέξη; Την έβαλα σωστά στην πρόταση; Πάει; Δεν έχει σημασία θα μου πείτε. Κι όμως έχει. Θέλω να ξέρω την γλώσσα μου για να την βγάζω σωστά την ψυχή μου στοπυς φίλους μου. Για τους άλλους, ουδέν σχόλιο!

Πάντως θα ήθελα να είμαι ο μεγάλος σου αδερφός! Θα έστεκα πάντα παρών και δεν θα άφηνα κανέναν να σε πικρένει. Έτσι θα μ άρεσε. Τέλος πάντων.

κι η ξωτικιά μου;

Καλημέρα,

Ο άνεμος είναι ελεύθερος, δεν μπορείς να τον πιάσεις, να τον δεσμεύσεις, μπορείς όμως να αφεθείς στην αγκαλιά του και στα χάδια του.Και όσο πιο ελεύθερα αφήνεσαι στο χάδι του, τόσο πιο συχνά σε επισκέπτεται.Ο άνεμος είναι σαν μικρό παιδί, μπορεί να τον πληγώσεις αλλα στο τέλος πάντα θα τον ακούσεις να γελά.Ο άνεμος είναι η αγκαλιά του.Δεν τον έχεις και δεν σε έχει , είναι Ελεύθερος. Πόση μεγάλη χαρά μπορεί να νιώσει κάποιος ,όταν αντικρύζει "κάτι" που δεν έχει φραγμούς..
Όταν την πρωτογνώρισα ήμουν πολύ πληγωμένη από τους ανθρώπους και δεν ήξερα αν θα μπορούσα να έχω την δύναμη να μεγαλώσω τα παιδιά σε ένα κόσμο απελπισίας.Τον κόσμο μου...Έψαχνα να βρώ τον Άνεμο που είχα χάσει. Και αυτός ήρθε, και μου είπε : "Σταμάτα να κοιτάς γύρω σου και κοίτα αυτό που έχεις μέσα σου" . Αυτό το δώρο μόνο ο Άνεμος μπορεί να μου το δώσει να το καταλάβω, μόνο αυτόν αισθάνομαι όταν "μιλάει", όλα τα άλλα στοιχεία τα αγαπώ, αλλά η ψυχή μου είναι μέσα στον Άνεμο. Και εκεί την συναντώ Φίλος Έρωτας._ 2945718842.
maggisoula

maggisoula

Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤρι 9 Οκτ - 12:20:06

Το θρόισμα του ανέμου όσο αργεί
πνιγόμαστε σ' απύθμενο σκοτάδι
οι κάμποι μας δεν έχουνε σοδειά
και η γνώση μας μουγγά παιδιά γεννάει
Λιακάδα

Λιακάδα

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 26/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 59

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΣαβ 2 Μαρ - 0:29:47

Ο τίτλος με τράβηξε. Μιλάς για τον άνεμο που πότε αγαπώ, και πότε με ανατριχιάζει όταν σφυρίζει στις χαραμάδες, ιδίως τη νύχτα.

Πρώτη φορά όμως, τον φαντάστηκα τόσο χρωματιστό και ζωντανό. Ανεμόδεντρα. Πρώτη φορά την βλέπω αυτή τη λέξη. Ανεμόδεντρα. Μου αρέσει!

Καληνύχτα και όνειρα όμορφα να φυσήξουν τη νύχτα για όλους.
Ευχαριστώ που με δεχτήκατε κοντά σας.
Αθάνωρ

Αθάνωρ

Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 286

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤετ 12 Ιουν - 15:47:02

Αθάνωρ

Αθάνωρ

Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 286

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 6 Φεβ - 18:57:51

Αγαπημένο της.

Σαπφώ

Σαπφώ

Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΤετ 19 Μαρ - 16:34:45

Οι ήχοι του αυτή τη νύχτα έσπειραν μέσα μου.
Έβγαλαν ρίζες στην ψυχή μου και φύτρωσαν ανεμόδεντρα.
Και κάθε φορά που φυσάει, εκείνα φυλαϊδίζουν εντός μου και παίζουν μελωδίες!

Τι όμορφη σκέψη!

Ανεμόδεντρα! Φυλαϊδίζουν! Δυο λέξεις που δεν ήξερα! Τις αγαπώ!
Ηλιόδωρος

Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1486

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠαρ 9 Σεπ - 10:24:50

Φίλος Έρωτας._ %25CE%25AC%25CE%25BD%25CE%25B5%25CE%25BC%25CE%25BF%25CF%2582+-+%25CE%25BD%25CE%25B9%25CE%25BA%25CE%25BF%25CE%25BB%25CE%25AC%25CE%25BF%25CF%2585

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

Φίλος Έρωτας._ WeAreAllOne
https://www.youtube.com/user/mikroulis11
Ηλιόδωρος

Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1486

Φίλος Έρωτας._ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φίλος Έρωτας._   Φίλος Έρωτας._ Icon_minitimeΠεμ 8 Ιουλ - 8:13:31

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

Φίλος Έρωτας._ WeAreAllOne
https://www.youtube.com/user/mikroulis11

Φίλος Έρωτας._
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ.-
Μετάβαση σε: