H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Επιστολή - ενημέρωση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Επιστολή - ενημέρωση Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επιστολή - ενημέρωση   Επιστολή - ενημέρωση Icon_minitimeΤρι 17 Οκτ - 19:45:32

Θα πάω κατευθείαν στο θέμα.
Κανείς δεν σας εγκατέλειψε. Πονάει και επαναστατεί όλη μου η ύπαρξη γιατί δεν μπορώ να μιλήσω όπως αξίζει.
 
Κάποιοι καταλαβαίνουν, κάποιοι είδαν. (Δεν είναι τυχαίο.)
Και κάποιοι αναζητούν άλλοθι. (Αδυνατώ να ικανοποιήσω αυτό το αίτημα, αρνούμαι.)
 
Και συνεχίζω.
 
Εκείνη πάντα ήθελε στο πέρασμα της, να τοποθετεί αλήθεια.
Ήθελε να σας δώσει όπλα για να λειτουργείτε καλύτερα, να δημιουργήσει ασπίδες, να ραγίσει το πλέγμα, να ακούσετε την δική σας φωνή που την δηλητηρίαζαν από τα γεννοφάσκια σας, να συνειδητοποιήσετε τον προγραμματισμένο εγκέφαλο σας, να τολμήσετε να δείτε και να παραδεχτείτε ότι είστε μοναδικοί και να κοιτάξετε τον κόσμο με πίστη σε εσάς και με θάρρος για τις στημένες δυσκολίες, να αντιληφθείτε ότι υπάρχουν κόσμοι που σας περιμένουν να τους ανακαλύψετε, να ξεθολώσετε από την ομίχλη του φόβου και την πεποίθηση ότι δεν έχετε επιλογές, να δείτε τις πιθανότητες σας που σας τις αρνούνται, να αντικρίσετε τον κόσμο με τα εσωτερικά σας μάτια, όχι με τις υλικές αισθήσεις που από κατασκευής τους είναι φτιαγμένες για να μην βλέπετε, ώστε να σας περιορίζουν στην θνητότητα αυτής της διάστασης, γιατί είναι μεγάλης σημασίας να το συνειδητοποιήσετε αυτό, ώστε να αναζητήσετε όσα δικαιούστε και να μην συνεχίσετε δέσμιοι σε μία ανακύκλωση επαναλαμβανόμενης ύπαρξης την οποία επιλέγετε ξανά και ξανά γιατί δεν τολμάτε να ακούσετε και να βάλετε τέλος στην εικονική ασφαλή συνήθεια και να πάρετε την ευθύνη της απελευθέρωσης σας. Είτε το αποδέχεστε, είτε όχι, δεν είστε ελεύθεροι και οι δεσμώτες σας έχουν καλύψει τα ίχνη τους. Όχι εξαφανίσει. Καλύψει. Και κανείς δεν θα σας ελευθερώσει. Αυτό είναι κάτι που πρέπει και μπορεί να κάνει ο καθένας από μόνος του. Πάνω σας είναι το λουκέτο και μέσα σας το κλειδί!
 
Είμαστε σε πόλεμο όλοι, ένα σύμπαν ολάκερο είναι σε πόλεμο.
Μέσα σας, πόλεμος γίνεται. Δεν το νιώθετε;
Γύρω σας, πόλεμος γίνεται. Δεν το βλέπετε; (Προσποιείστε ότι δεν καταλαβαίνετε τι συμβαίνει.)
Και συμμετέχετε όλοι. Και όποιος δεν το ξεστομίζει ή αρνείται να το δει, είτε φοβάται, είτε εθελοτυφλεί, είτε ψεύδεται. Δυνάμεις σκοτεινές δουλεύουν ασταμάτητα και αν δεν είστε σε εγρήγορση, σας φοράνε σαν γάντια και δουλεύετε γι' αυτούς εν αγνοία σας, όπου και όποτε το χρειάζονται. Κι αυτό γιατί δεν αποφασίζετε ποιοι είστε.
 
Κι αν ο πλανήτης αυτός σας φαντάζει άθλιος τώρα, είναι γιατί κάποιοι τεμάχισαν τους εαυτούς τους για να αποφύγετε την χειρότερη εκδοχή του.
Γιατί; Γιατί μπορούσαν και ήθελαν να αναλάβουν ευθύνες. Ευθύνες που δεν θα καταλάβετε ποτέ, κάποιοι από ανοησία, κάποιοι λόγω θέσης, και κάποιοι από άγνοια.
 
Και ο μόνος λόγος που γράφω αυτή την στιγμή, δεν είναι γιατί πρέπει.
Δεν έχω χρέος. Κανείς μας δεν είχε ποτέ.  
Κανείς μας δεν είχε χρέος να είναι εδώ.
Εμείς όλοι απλά και χωρίς δισταγμό, μοιραστήκαμε την αγάπη της και την πίστη της σε μία ανώτερη δικαιοσύνη, πέρα από νόμους οντοτήτων που θέσπισαν εκείνα αυθαίρετα, για να χωρέσουν ανενόχλητα στον σύμπαν αυτό, αγνοώντας την πρώτη αρχή.
 
Ό,τι ήθελε να ειπωθεί από αυτόν που θα μείνει πίσω, ειπώθηκε. Είπα και μερικά δικά μου, έτσι για να εξατμίσω την απογοήτευση μου. (Παλιά μου φίλη αυτή.)
 
Σκεφτείτε ό,τι σας βολέψει και επιτρέψτε στον εαυτό σας να δεχτεί τα όσα, τόσα.  (Έκφραση του Αθάνωρ.)


Εξετελέσθη.


_____________________
 
(Απευθύνομαι σε αυτούς που ΕΙΝΑΙ, σε αυτούς που ΕΙΔΑΝ. Ξέρουν αυτοί.) Καλό δρόμο και με την γροθιά στο στήθος.



Διευκρίνηση. Ασφαλώς δεν είμαι η Αιθηρόη.
Έκανα αυτό που χρειαζόταν για να είμαι σίγουρη, και εκ του αποτελέσματος πράττω ανάλογα. Ο νοών νοείτω.
 
"Αν υπάρχει ο Φάρος, να ανάβεις το Φως. Αν όχι  .................... "
 
Δεν βρήκα Φάρο.
 
Τρεις μέρες

Αρέσει στον χρήστη Δώρο Ήλιου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
 
Επιστολή - ενημέρωση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επιστολή μαθητή.
» "γιορτινή επιστολή"
» Προς τους ανθρώπους.
» Ενημέρωση 5-4-2014
» Επιστολή του Dr. Stanislaus Hinterstoisser

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ - ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ :: ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΟΡΑΤΟΥ ΝΑΟΥ-
Μετάβαση σε: