H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Το κουμπάκι -on-.

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 10:41:28

Κάπου διάβασα μια ανάρτηση με λόγια αγανάκτησης. Την βρήκα πολύ βαθιά, αληθινή κι ας είχε θυμό.



//

Ξύπνησα πριν απο καμιά ώρα και ανοίγοντας το FB έπεσα σε αυτή την ανάρτηση

http://enallaktikidrasi.com/2014/01/pote-to-sympan-den-dynomotei-gia-tin-ylopoiisi-ton-epithimion-sou/#ixzz36lRmB22m



Απαντώ στην αβάσταχτη βλακεία των τυχερών της μπούρδας και της άνοιας που περιφέρουν ελαφριά την καρδία τις συμπαντικές τους σαχλαμάρες τις οποίες ανέπτυξαν κινούμενοι επι χρόνια προφανώς στα λίγα τετραγωνικά της μικρής ζωούλας τους και με μόνη περιφορά, αυτήν γύρω απο το σαρκίο τους.

Αντιπαραθέτω μόνο αυτά

https://m.youtube.com/watch?v=CMmEQ45l3eg



Και αρκούν για να πω πως ναι αυτά τα παιδιά σκέφτονται αρνητικά, και οι γονείς τους, αρα...άξια η τύχη τους γιατί το σύμπαν τους έχει αφοδευμένους.

Άξιοι της τύχης τους και εκατομμύρια άλλοι που επειδή δεν σκέφτηκαν "θετικά" , το σύμπαν δεν ασχολήθηκε μαζί τους.

Βλέπετε όσο περίμεναν το σύμπαν να συνωμοτήσει για να ευτυχησουν στο ελάχιστο κάποιοι άλλοι συνομοτουσαν για να τους πάρουν τα κεφαλιά και να τους μετατρέψουν σε βαλάντια ευρώ και δολάρια. Και οσο εκείνοι συνομοτούσαν ποιοι καρατομούνται τώρα και ποιοι έπονται, εσείς που έπεσθαι αυτοανακηρυχθήκατε οι έξυπνοι και σφουγγοκωλάριοι του....σύμπαντος γιατί ξέρετε να το " γλειφετε" κατάλληλα και ρουσφετολογεί υπέρ σας ωσαν να είναι υπουργός κυβέρνησης.



Μετά αρχίζουν τα τσιτάτα σας κ τα κηρύγματα της μπουρδολογίας περί σύμπαντος θετικής ενέργεια και Amita motion μέχρι να φτάσει ο μπαλντάς στο σβέρκο σας.

Βρε δε μας παρατάτε ήσυχους τυχάρπαστοι και απίθανοι που κάνετε τον κόσμο να αισθάνεται οτι φταίει γιατί δεν σηκώνεται το πρωί λέγοντας " τι όμορφα που ο κύριος ψάχνει τα σκουπίδια κι εγω δεν ψάχνω! Τι ωραια που δεν ειμαι στη θέση του!"



Δεν ξέρω αν το σύμπαν κάθεται και συλογάτε εμένα, τα παιδιά που πεινούν, τον κύριο στα σκουπίδια. Ξερω πως ευτυχία δεν υπάρχει όσο υπάρχουν ψυχές δίπλα, στο αλλο τετράγωνο, στην άλλη συνοικία, στην απο κάτω Ηπειρο στο διπλανό πλανήτη που πάσχουν και υποφέρουν. Και Δεν νοειται και συμπαντικη αρμονία ενόσω ολοι είμαστε μέρος του και το μεγαλύτερο κομμάτι του υποφέρει.

Ε δεν είναι Γεωργιάδης το σύμπαν να νοιάζεται μονο για τη σωστή νοσηλεία του αδερφού του κι άλλοι ας κουρεύονται!



Κι αν κάνω λάθος και το σύμπαν λειτουργεί έτσι κι ως τέτοιο....Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΑΝ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΤΑΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΥΣΩ. ΦΤΥΝΩ ΚΑΙ ΧΑΜΩ!



Ήμαρτον! \\



Έχω νιώσει πολλές φορές σαν αυτόν τον φίλο. Και το θέμα δεν είναι να μείνουμε εκεί στην αγανάκτηση. Αλλά να αποφασίσουμε την ώρα που θα πάρουμε τα πράγματα στα χέρια και στα μυαλά μας, χωρίς να περιμένουμε το σύμπαν να κάνει τα δικά του ταχυδακτυλουργικά ως διά μαγείας.
Η δύναμη δεν είναι εκεί έξω. Είναι εντός μας. Είναι δυο κουμπάκια on  και off.  Καιρός για το κουμπάκι on!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
stargate

stargate


Ηλικία : 40
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 25/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 67

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 11:38:28

Έχω νιώσει πολλές φορές σαν αυτόν τον φίλο. Και το θέμα δεν είναι να μείνουμε εκεί στην αγανάκτηση. Αλλά να αποφασίσουμε την ώρα που θα πάρουμε τα πράγματα στα χέρια και στα μυαλά μας, χωρίς να περιμένουμε το σύμπαν να κάνει τα δικά του ταχυδακτυλουργικά ως διά μαγείας.
Η δύναμη δεν είναι εκεί έξω. Είναι εντός μας. Είναι δυο κουμπάκια on  και off.  Καιρός για το κουμπάκι on!

Συνυπογράφω αγαπητέ iam!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤετ 9 Ιουλ - 18:57:13

Αυτό το πράσινο κουμπάκι καλέ μου Στρατή δεν το πατάνε εύκολα όλοι. Ομολογω ότι εχουν αρκετα προβλήματα και δε θέλουν επιπλέον σκοτούρες και βάρη. Το γαμώτο είναι ότι απαιτούν εξηγήσεις απ τους άλλους που το χουν πατημένο και τους κάνουν και παρατηρήσεις για ότι δε κάνουν σωστά κατά τη δικιά τους άποψη. Ε εκεί είναι που λέω βρε χόι! Επαναστάτες του καναπέ και κριτές με ποδαράκια στεγνά. Και πάλι όμως τους καταλαβαίνω. Τουλάχιστον ν αποφασίσουν τι θενε. Θέλουν να κάνουν κάτι κι οι ίδιοι; η θέλουν οι άλλοι να κάνουν κάτι γι αυτούς; Στη δεύτερη περίπτωση όμως να κάτσουν ήσυχα κι ωραία και να μη πετάνε κοτρώνες νομίζοντας ότι επειδή δε συμμετείχαν είναι αθώοι. Γι αυτό λέω καλύτερα όλοι μαζί. Το πε κι ο Πάγκαλος το θεριό! όλοι μαζί τα φάγαμε! Θα χει ο τόπος ένα πάγκαλο και θα προλάβεις να φας; Ναι ξέρω.........η ζέστη!!!!! λίγη κατανόηση. να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΠαρ 12 Σεπ - 10:40:10

Κι εγώ τους καταλαβαίνω Αριστέα. Όμως δεν τους δικαιολογώ πλέον. Στεκόμαστε στο σημείο εκείνο που πρέπει να αντιδράσουμε και να δράσουμε, χωρίς να δικαιολογούμε την αδράνεια και την παθητικότητα μας. Και δεν αναφέρομαι σε μεγάλα γεγονότα, γιατί δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε θέση δράσης στα μεγάλα κοινωνικο-πολιτικά δρώμενα του πλανήτη, ορίζοντας αποφάσεις. 

Αρκεί να πράξουμε στον εαυτό μας, στην οικογένεια μας, στον περίγυρο μας. Ο καθένας όπου βρίσκεται, όπως μπορεί, όπου έχει πρόσβαση. 

Όχι δεν απογοητεύομαι και δεν φοβάμαι. Μοιάζουν τα πράγματα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο. 
Στην πράξη όμως αυτό που συμβαίνει, είναι ότι οι δυνάστες της ανθρωπότητας, δίνουν ότι χειρότερο έχουν. Τα δίνουν όλα αυτή την εποχή. Κι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Παίζουν όσα χαρτιά έχουν, σαν μια πράξη απελπισίας για να κρατήσουν την θέση και την ισχύ τους. 
Κι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Ξέρουν ότι σύντομα τελειώνει ο καιρός τους. Το ξέρουν καλά. Γι' αυτό και βγάζουν όλη τους την αγριότητα τώρα, παίζοντας τα όλα για όλα. 

Τίποτα δεν θα καταφέρουν. Κι αυτοί με τις πράξεις τους, σπρώχνουν χωρίς να το επιδιώκουν όλο και περισσότερους ανθρώπους στην συνειδητοποίηση αλλαγής κι αφύπνισης. 

Και δεν λέω να κάνουμε υπομονή. Λέω να αντέξουμε και να πολεμήσουμε, ο καθένας με τα όπλα του και τις δυνάμεις του. 
Το φτερούγισμα μιας πεταλούδας μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες του σύμπαντος. Αρκεί να συμβεί την κατάλληλη στιγμή. 
Και ποιος μπορεί να πει πότε είναι η κατάλληλη στιγμή; Κανείς. 

Γι' αυτό ας είμαστε ενεργοί, γιατί ποτέ δεν ξέρουμε πότε μπορεί να συμβεί. Μπορεί να είναι το επόμενο λεπτό, ώρα, ημέρα, εβδομάδα, μήνα, χρόνο. 

Χαίρομαι που είμαι εδώ, αυτήν την εποχή, σ' αυτό το κόσμο, με αυτή την μορφή. 
Δεν λέω, μ' αρέσει να διαβάζω την ιστορία. Περισσότερη μ' αρέσει να την ζω. Και κάποιες φορές να την γράφω κιόλας, έστω και σαν ένας ανώνυμος συντελεστής, ή μέτοχος κάποιου δρώμενου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΠαρ 12 Σεπ - 14:35:00

Δε θα διαφωνήσω διόλου μαζί σου Στρατή μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤρι 16 Σεπ - 18:07:59

iam έγραψε:
Κι εγώ τους καταλαβαίνω Αριστέα. Όμως δεν τους δικαιολογώ πλέον. Στεκόμαστε στο σημείο εκείνο που πρέπει να αντιδράσουμε και να δράσουμε, χωρίς να δικαιολογούμε την αδράνεια και την παθητικότητα μας. Και δεν αναφέρομαι σε μεγάλα γεγονότα, γιατί δεν μπορούμε όλοι να πάρουμε θέση δράσης στα μεγάλα κοινωνικο-πολιτικά δρώμενα του πλανήτη, ορίζοντας αποφάσεις. 

Αρκεί να πράξουμε στον εαυτό μας, στην οικογένεια μας, στον περίγυρο μας. Ο καθένας όπου βρίσκεται, όπως μπορεί, όπου έχει πρόσβαση. 

Όχι δεν απογοητεύομαι και δεν φοβάμαι. Μοιάζουν τα πράγματα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο. 
Στην πράξη όμως αυτό που συμβαίνει, είναι ότι οι δυνάστες της ανθρωπότητας, δίνουν ότι χειρότερο έχουν. Τα δίνουν όλα αυτή την εποχή. Κι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Παίζουν όσα χαρτιά έχουν, σαν μια πράξη απελπισίας για να κρατήσουν την θέση και την ισχύ τους. 
Κι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο. Ξέρουν ότι σύντομα τελειώνει ο καιρός τους. Το ξέρουν καλά. Γι' αυτό και βγάζουν όλη τους την αγριότητα τώρα, παίζοντας τα όλα για όλα. 

Τίποτα δεν θα καταφέρουν. Κι αυτοί με τις πράξεις τους, σπρώχνουν χωρίς να το επιδιώκουν όλο και περισσότερους ανθρώπους στην συνειδητοποίηση αλλαγής κι αφύπνισης. 

Και δεν λέω να κάνουμε υπομονή. Λέω να αντέξουμε και να πολεμήσουμε, ο καθένας με τα όπλα του και τις δυνάμεις του. 
Το φτερούγισμα μιας πεταλούδας μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες του σύμπαντος. Αρκεί να συμβεί την κατάλληλη στιγμή. 
Και ποιος μπορεί να πει πότε είναι η κατάλληλη στιγμή; Κανείς. 

Γι' αυτό ας είμαστε ενεργοί, γιατί ποτέ δεν ξέρουμε πότε μπορεί να συμβεί. Μπορεί να είναι το επόμενο λεπτό, ώρα, ημέρα, εβδομάδα, μήνα, χρόνο. 

Χαίρομαι που είμαι εδώ, αυτήν την εποχή, σ' αυτό το κόσμο, με αυτή την μορφή. 
Δεν λέω, μ' αρέσει να διαβάζω την ιστορία. Περισσότερη μ' αρέσει να την ζω. Και κάποιες φορές να την γράφω κιόλας, έστω και σαν ένας ανώνυμος συντελεστής, ή μέτοχος κάποιου δρώμενου.
κλαπ! κλαπ! κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤρι 16 Σεπ - 19:09:34

Πάντως,για μένα,το πράσινο κουμπάκι είναι η δύναμη της συμπόνοιας,της εν-συναίσθησης για τους γύρω μας,για τα πάντα γύρω μας.
Το κίνημα της νέας εποχής,έχει πάρει γνώσεις και αλήθειες,που δεν ήταν ποτέ δικές του εξ αρχής και τις έχει πλάσει και τοποθετήσει με τρόπο τέτοιον,ώστε να νομίζεις ότι λειτουργείς με την δύναμη της σκέψης σου και της θετικής σου δόνησης που έλκει τα αντίστοιχά της από το σύμπαν,αλλά στην πραγματικότητα,την δύναμη σου,την έχεις πάλι δώσει αλλού,έξω από εσένα.
Κι αυτό γιατί είπαν μισές αλήθειες,το πως να αντιμετωπίσεις τα αρνητικά δεν το είπαν.Την μόνη λύση που έδωσαν είναι να τα αγνοήσεις,να στρέψεις αλλού το βλέμμα.
Κι όταν το κάνεις αυτό,τότε χάνεις και παραδίνεις μέρη του εαυτού σου,της ουσίας σου,που είναι η συμπόνοια.Όταν πάλι,κάτι μέσα σου σκιρτήσει,θα πεις αντί για το ¨ο θεος τους τιμωρεί",το σύμπαν ή το κάρμα ή δεν έκανε διαλογισμό στην παράγκα ο άστεγος και άρα φταίει,θα υπάρξουν πάντα δικαιολογίες για να πάψει το συναίσθημα που αντιδρά σε αυτές τις θεωρίες.
Και όλοι αυτοί,οι ακόλουθοι του κινήματος,κάνουν παρέα μόνο με το σινάφι τους,κοιτάνε με πλαστό οίκτο όσους δεν γνωρίζουν τις μαγικές λύσεις τους και αν τους πεις το πρόβλημά σου,θα σου πετάξουν ετοιματζίδικες ατάκες που έχουν απομνημονεύσει.Μοιάζουν ήρεμοι,χαμογελαστοί και ίσως γλυκοί.Αλλά είναι κενοί μέσα τους κι αν λίγο τους πιέσεις,καταρρέει το όλο σύστημα τους και βλέπεις το πραγματικό τους πρόσωπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το κουμπάκι -on-.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το κουμπάκι -on-.    Το κουμπάκι -on-.  Icon_minitimeΤρι 16 Σεπ - 19:26:27

Στρατή μου κι από μένα κλαπ! κλαπ! κλαπ! μπράβο για τα λόγια σου! Τα συνυπογράφω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το κουμπάκι -on-.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: IAM :: ΑΛΗΘΕΙΕΣ.-
Μετάβαση σε: