H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Το σπίτι μας.

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:36:31

iam



Ημερομηνία εγγραφής: 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων: 2
Reputation: 0

Το σπίτι μας.  Empty
Το σπίτι μας.  EmptyΘέμα: Απ: Ο δικός μου Θεός...1   Το σπίτι μας.  EmptyΣήμερα στις 11:27Το σπίτι μας.  Black_24



Γιατί να μην ήταν όλοι οι παππούδες του κόσμου έτσι; "εδώ ποιος ζει, γι' αυτόν να μιλήσουμε". Τι ωραία και σοφή κουβέντα!
Παιδιά αν καταλαβαίνατε πόσο ωραία και σημαντικά πράγματα λέτε, θα φροντίζατε αλλιώς το forum σας.

Ναι σας διαβάζω πολύ καιρό, και σας επισκεπτόμουν συχνά. Αλλά μέχρι και σήμερα δεν ένιωθα την ανάγκη να γραφτώ. Μέχρι που άνοιξα τον φάκελο Αιθηρόη και διάβασα το "ο δικός μου Θεός".

Τώρα θα γίνω αντιπαθητικός, αλλά από ενδιαφέρον θα μιλήσω, κι από λόγους εκτίμησης για την προσπάθεια της δημιουργού του forum. Κοφεύετε ρε παιδιά. Το έχω δει να συμβαίνει σε πολλά forum. Να μην συμβαδίζει το λέγειν με την πράξη. Έχετε γαμώ τα forum, με φανταστικά θέματα, έναν δημιουργό με σούπερ μυαλό, με πρωτοποριακές και δυνατές σκέψεις, που τα σπάει, κι αντί να το κάνετε αυξάνεσθε και πληθύνεσθε, σιγά σιγά το μουτζουρώνετε. Όχι όλοι. Αλλά κι αυτοί που δεν κάνετε τίποτα, είναι σα να συμμετέχετε σ' αυτό.
Αν δεν πάρετε σοβαρά εσείς τον χώρο που διαλέξατε για να μιλάτε, και να αφήνετε το στίγμα σας, τότε ποιος θα το κάνει; Εμείς οι outsiders;

Τέλος πάντων, εγώ μιλάω από ενδιαφέρον. Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά είναι λυπηρό. Γράφεται όλοι ένα βιβλίο αυτή τη στιγμή. Ας είναι το καλύτερο. Αυτό έχω να πω.

Με ειλικρινή φιλία κι εκτίμηση, ένας outsider αλλά  και φίλος.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:37:14

maggisoula

Το σπίτι μας.  16-92

Ημερομηνία εγγραφής: 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 2560
Reputation: 377

Το σπίτι μας.  Empty
Το σπίτι μας.  EmptyΘέμα: Απ: Ο δικός μου Θεός...1   Το σπίτι μας.  EmptyΣήμερα στις 12:11Το σπίτι μας.  Black_24 Το σπίτι μας.  Black_25


Εγινες αντιπαθητικός με τη μια! Γιατί και μένα με πιάνουν τα λόγια σου κι όλα αυτά που λες. Εχεις δίκιο όμως. Οπότε μ αρέσεις. Ψέματα δε μπορώ να πω. ¨εχεις δίκιο σ όλα τα σημεία. Αλλά δεν είσαι αουτσάιντερ τώρα. Οπότε βάλε κι εσύ ένα χεράκι κι όχι μόνο τροπάρια τύπου τάδε. Αν είσαι αουτσάιντερ γίνε φίλος κι αν είσαι φίλος μείνε. Απλά πράματα.  Το σπίτι μας.  14724201



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:37:45

ladosifa

Το σπίτι μας.  213-70

Ηλικία: 34
Το σπίτι μας.  Icon_zodiac_aquarius_2
Ημερομηνία εγγραφής: 09/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 1620
Reputation: 248

Το σπίτι μας.  Empty
Το σπίτι μας.  EmptyΘέμα: Απ: Ο δικός μου Θεός...1   Το σπίτι μας.  EmptyΣήμερα στις 12:29Το σπίτι μας.  Black_24



Δεν συμφωνώ με την άποψη σου iam,αυτό που ζητάς,στην πράξη θα σήμαινε ότι όλοι θα φορούσαμε,μπαίνοντας εδώ,μόνο τα καλά μας ρούχα.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:38:33

maggisoula

Το σπίτι μας.  16-92

Ημερομηνία εγγραφής: 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 2560
Reputation: 377

Το σπίτι μας.  Empty
Το σπίτι μας.  EmptyΘέμα: Απ: Ο δικός μου Θεός...1   Το σπίτι μας.  EmptyΣήμερα στις 12:48Το σπίτι μας.  Black_24 Το σπίτι μας.  Black_25


Δε νομίζω ότι εννοούσε κάτι τετοιο. Να μιλούσε δηλαδή για ευπρεπισμό και δηθεν ταχα πλαστή ευγένεια. Αν μιλούσε γι αυτό τότε θα αλλάξω τη σκέψη μου. είναι γεγονός όμως ότι διαβαζουμε το πρωτο θεμα όταν μπαίνει κι ένα δυο μηνυματα που ασχολούνται με το θέμα σοβαρά και πρέπει να περάσεις μετά άλλα 5 και 10 για να βρεις κι άλλη σοβαρή απάντηση πάνω στο θέμα. εγω έχω παρατηρήσει ότι το κάνω ,δηλαδή να κάνω άλλα σχόλια εκτός θέματος. ούτε κι εγώ ξέρω πόσα μηνύματα έχω αφήσει εδώ μέσα γιατί δε κοιταξα κιολας τον αριθμο πριν γραψω τωρα εδώ. Πόσα απ αυτά είναι σοβαρά; μετρημένα είναι. Καλό το γέλιο κι η πλάκα κι αυτό εννοείται ότι δε θα τ αλλάξουμε γιατί είν αυθόρμητες καταστάσεις. Αλλά δε συζητάμε πάνω στα θεματα που μπαίνουν. Δε αλλάζω τον ναό έτσι όπως είναι τον λατρεύω. Αλλά..............και δε θα κρίνω τον καθενα πως χειρίζεται τα πράματα εδώ στο ναό αυτή τη στιγμή. Δεν είν αυτής της στιγμής. Εμένα μόνο κρίνω τώρα κι η αποψη μου είναι ότι σε πολλά σημεία δεν έδειχνα αυτό που ζητούσα απ τους άλλους. Κι επίσης δε μ αρέσει κι ο βανδαλισμός κι οι βάνδαλοι. άλλο η ελευθερία κι άλλο ο βαρβαρισμός. Και δεν έχω διάθεση να τα λέω όπως με βολεύουν. αυτή είναι η αλήθεια που νιώθω τώρα. Ούτε έχει κάτι κακό η πράξη να βγάζεις τα λασπωμένα παπούτσια σου που και που έξω απ τη πόρτα.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:38:58

ladosifa

Το σπίτι μας.  213-70

Ηλικία: 34
Το σπίτι μας.  Icon_zodiac_aquarius_2
Ημερομηνία εγγραφής: 09/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων: 1620
Reputation: 248

Το σπίτι μας.  Empty
Το σπίτι μας.  EmptyΘέμα: Απ: Ο δικός μου Θεός...1   Το σπίτι μας.  EmptyΣήμερα στις 13:31Το σπίτι μας.  Black_24



Ξέρετε τι θα ήταν ωραίο για αλλαγή;
Αντί να κάνουμε όλοι μας κριτική για κάτι,που είναι σεβαστή,και αντί μόνο να δηλώναμε τι δεν μας αρέσει,που κι αυτό είναι ένα σημάδι εσωτερικής αντίδρασης,χρήσιμο σαν πρώτο βήμα διάκρισης του τι μου αρέσει και τι δεν,να προτείναμε αυτό που θα θέλαμε.
Αυτό που πιστεύουμε ότι θα βελτίωνε και να συμμετείχαμε ενεργά σε αυτό.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:40:39

Από δω http://www.aoratos-naos.com/t242-topic#21693 το έφερα εδώ το θέμα. Και συμφωνώ με την Χριστίνα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 12:48:47

Ωραία κίνηση!Ξέρεις,μου θύμησες μια ταινία που είδα nosso lar,το σπιτικό μας,λέγεται.
Μιλά για μια από τις πολλές διαστάσεις που υπάρχουν στην Γαία.
Μια διάσταση-κόσμος που δημιουργήθηκε,αν δεν κάνω λάθος-από ανθρώπους που ζούσαν στην Πορτογαλία,ζούσαν κανονικά όπως εμείς τώρα και έστησαν έναν κόσμο-σπιτικό σε άλλη διάσταση!
Το βιβλίο όμως θα πρέπει να είναι πιο καλό,διάβασα μια προ-επισκόπηση του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 13:59:17

Εσύ το ξεκίνησες. Τεσπά. Την ιστορία που λες πρωτη φορα την ακούω. Δεν την έχω δει τη ταινία. Αλλά μου κάνει κλικ! Για κάνε μια περίληψη όταν μπορέσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:03:30

Χαίρομαι που είμαι απ' τους αντιπαθητικούς που συμπαθείς maggisoula! Προφανώς κατάλαβες ότι δεν είχα κακή πρόθεση.
Και ok δέχομαι την πρόσκληση και παίρνω θέση.

Έχεις δίκιο δεν μιλούσα για δήθεν καταστάσεις. Γνωρίζω πολλά forum και ξέρω πώς είναι αυτά, αλλά και πώς λειτουργούν, δημιουργώντας fake καταστάσεις.
Σίγουρα δεν μιλούσα ladosifa για προσποίηση, για λευκά γάντια και περούκες ευγενών. Μου αρέσει το αυθόρμητο και αληθινό.
Έθεσες το θέμα τώρα υπό άλλη βάση, και νομίζω ότι είναι η πιο σωστή τελικά. Ας αφήσουμε την κριτική, έχεις δίκιο. Ας προτείνουμε.

Ο φάκελος "χάρτης της γνώσης" λειτουργεί καθαρός. Άψογος ο σεβασμός που δείξαν όλοι. Και θα 'πρεπε γιατί είναι ο εγκέφαλος του forum. Όπως και ο φάκελος "Βίντεο".
Επίσης ο φάκελος "Αιθηρόη". Επίσης άψογος ο σεβασμός, γιατί θα έλεγα είναι η καρδιά και η ψυχή σ' αυτή την κοινότητα.

Όλοι οι φάκελοι μαζί, είναι ο σκελετός του forum. Τα θέματα είναι οι αρτηρίες του. Τα σχόλια σας είναι τα κύτταρα του. Εσείς είστε τα μάτια του, τ' αυτιά του, η όσφρηση του, η αφή του, η γεύση του. Και ταυτόχρονα είστε οι 5 αισθήσεις του. Και είστε και η γλώσσα του. Και το πιο σοβαρό; Είστε κι ο νους του forum.
Ντυθείτε όπως θέλετε. Άλλωστε μυρίζετε ωραία, κι ένα όμορφο σώμα πρέπει να μυρίζει και όμορφα.

Ο aoratos naos είναι ένα όμορφο ζωντανό σώμα. Είναι ένα δέντρο με ωραία ανθάκια. Εξωτικούς καρπούς. Το εννοώ! Σας επισκέπτομαι πολύ καιρό, και πολύ συχνά.
Έχω πάρει πράγματα κι έχω ακολουθήσει συμβουλές σας, που με έχουν βοηθήσει πολλές φορές.
Έχω διαβάσει αρκετά της Αιθηρόης, ούτε κι εγώ ξέρω πόσες φορές, και έφτανα το νου μου σε ύψη που δεν φανταζόμουν ότι μπορούσα. Είδα τον κόσμο με άλλα μάτια, κι αν θέλετε το πιστεύετε. Κι ο ίδιος κολλάω να πω ότι τα κείμενα μιας άγνωστης Αιθηρόης, όταν με ρωτάν οι φίλοι μου για το που οφείλεται αυτή η έξαψη και η άλλη οπτική μου στα πράγματα γενικά, είναι η αιτία κι η αφορμή.

Θα με ρωτήσετε τι θέλω να πω με όλα αυτά που σας ανέλυσα. Και σκέφτομαι....
Ω ladosifa νομίζω μου την έφερες για τα καλά! Σκεφτόμενος όλα τα καλά, έχασα την μπάλα. Σκεφτόμενος όλα τα θετικά, τα αρνητικά ωχριούν. Είναι υπό έλεγχο τελικά.

Πάω πάσο. Δεν έχω να υποδείξω κάτι. Ίσως μόνο ένα, κι αυτό νομίζω ότι είναι στην δικαιοδοσία του αόρατου ναού. Να καθαρίσουν κάποια θέματα από τα επί σειρά μηνυμάτων που δεν έχουν σχέση με το θέμα και δεν έχουν κάτι σημαντικό. Θα μου πείτε, ποιος θα κρίνει τι είναι σημαντικό και τι όχι; Δεν μπορώ να απαντήσω σ' αυτό. Κι όπως επίσης και κάποιες βωμολοχίες και χυδαιότητες. Θα μου πείτε πάλι, πως καλό είναι να υπάρχει το ιστορικό συμπεριφορών για να ξέρει ο καθένας με ποιον έχει να κάνει. Δεν ξέρω πώς μπορούν να καλυφθούν αυτά τα δύο.
Συγνώμη δεν έχω πρόταση για όσα ήδη έχουν γραφτεί. Όμως στη συνέχεια, θα μπορούσε να γίνεται αυτό ακριβώς που κάνατε και τώρα. Όταν ξεφεύγει η κατάσταση εκτός θέματος, η συνέχεια να παίζεται αλλού χωρίς να χαλάει η φορά του κάθε θέματος. Κι αν το προσέξετε, βασικά το έχει προβλέψει η Αιθηρόη. Έχει χωρίσει δωμάτια για όλες τις πιθανότητες. Και δεν λείπει τίποτα!
Οπότε μένει μια τελευταία παρατήρηση! Ο καθένας ξεχωριστά να σέβεται τον εαυτό του και τους υπόλοιπους, και κυρίως το σπίτι που τον φιλοξενεί.
Κάπου διάβασα να συζητάτε για το σύμβολο, τους μπλε κύκλους. Συγνώμη δεν θυμάμαι πού, για να σας παραπέμψω. Αν καταλάβετε σωστά την εξήγηση που δόθηκε, νομίζω δεν χρειάζεται να πω το γιατί μίλησα όπως μίλησα. Γιατί μπορεί να μοιάζει απλά μια ιδέα, αλλά οι ιδέες είναι ο δρόμος. Και μπορεί να μην καταλαβαίνουμε όλοι πόση σκέψη, άρα και δράση μπορεί να φέρει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν δημιουργεί προϋποθέσεις σοβαρές.
Άλλωστε από όλους εσάς έχω διαβάσει πολλές φορές να λέτε, ότι θέλετε να αλλάξει ο κόσμος προς το καλύτερο. Ε, δεν μπορεί τότε να μην παίρνετε σοβαρά το σύμβολο αυτό με τους μπλε κύκλους. Επηρεάζετε τα πράγματα, όπως επηρεάζουν όλες οι σκέψεις και οι πράξεις γύρω μας, τα πάντα κι όλο τον κόσμο σαν μια αλυσιδωτή αντίδραση. Αυτό λέω βασικά.

Συγνώμη είμαι πολυλογάς, μου το λένε και οι φίλοι μου. Αλλά μιλάω λίγο μόνο για κάτι που δεν μ' ενδιαφέρει και δεν με αφορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:10:39

ladosifa έγραψε:
Ωραία κίνηση!Ξέρεις,μου θύμησες μια ταινία που είδα nosso lar,το σπιτικό μας,λέγεται.
Μιλά για μια από τις πολλές διαστάσεις που υπάρχουν στην Γαία.
Μια διάσταση-κόσμος που δημιουργήθηκε,αν δεν κάνω λάθος-από ανθρώπους που ζούσαν στην Πορτογαλία,ζούσαν κανονικά όπως εμείς τώρα και έστησαν έναν κόσμο-σπιτικό σε άλλη διάσταση!
Το βιβλίο όμως θα πρέπει να είναι πιο καλό,διάβασα μια προ-επισκόπηση του.


Σε αυτό που υπογραμμίζω έχω κάνει λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:12:26

Ιam... χαχα  χαχα στην έφερα;
Περίμενε γιατί λες πολλά ωραία και χωρίς να το γνωρίζεις,πολλά από αυτά τα είχα στο νου μου και σε συζήτηση.

Κάτσε να σε ξαναδιαβάσω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:19:23

Τι εννοείς; Πάντα ξέρω για τι πράγμα μιλάω, οπότε μπορείς να μου θέσεις ότι ερώτημα θέλεις.
Και ναι μην γελάς, ο τρόπος που ζήτησες να τεθεί το θέμα αυτό, βλέποντας δηλαδή και τα θετικά, με οδήγησε στο συμπέρασμα που είπα. Γι' αυτό και πάτησα αποστολή, χωρίς ενδοιασμό και να σβήσω κάτι. Άλλωστε την αλήθεια είπα.

Πολύ έξυπνη κίνηση αυτή που έκανες! Αλλά και σοφή. Κι αυτό το εννοώ. Έχουμε εθιστεί στο αρνητικό και το αναζητάμε παντού. Οπότε μου έκλεισες το παράθυρο και μου άνοιξες την πόρτα. Κι ομολογώ ότι ήταν μια ευχάριστη εμπειρία. Ήττα, και το λέω με χαμόγελο, αλλά μια καλή εμπειρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:31:59

Γέλασα με την ατάκα,''μου την έφερες''.

Καμία ήττα,αλήθεια.Ήττα θα ήταν να έμενα μόνο στην αντίδραση που μου προκάλεσε η πρώτη ανάρτηση χωρίς να ψάξω καλύτερα.
Κέρδος διαπιστώνω από όσα διάβασα.


Σήμερα,ήταν μια περίεργα όμορφη μέρα,πολλών συνειδητοποιήσεων και μιας κάποιας εξέλιξης.
Θα σταθώ ιδιαίτερα σε αυτό το σημείο:
Επίσης ο φάκελος "Αιθηρόη". Επίσης άψογος ο σεβασμός, γιατί θα έλεγα είναι η καρδιά και η ψυχή σ' αυτή την κοινότητα.
Όλοι οι φάκελοι μαζί, είναι ο σκελετός του forum. Τα θέματα είναι οι αρτηρίες του. Τα σχόλια σας είναι τα κύτταρα του. Εσείς είστε τα μάτια του, τ' αυτιά του, η όσφρηση του, η αφή του, η γεύση του. Και ταυτόχρονα είστε οι 5 αισθήσεις του. Και είστε και η γλώσσα του. Και το πιο σοβαρό; Είστε κι ο νους του forum.
Ντυθείτε όπως θέλετε. Άλλωστε μυρίζετε ωραία, κι ένα όμορφο σώμα πρέπει να μυρίζει και όμορφα.

Ο aoratos naos είναι ένα όμορφο ζωντανό σώμα. Είναι ένα δέντρο με ωραία ανθάκια. Εξωτικούς καρπούς. Το εννοώ! >>



και εδώ:
Κάπου διάβασα να συζητάτε για το σύμβολο, τους μπλε κύκλους. Συγνώμη δεν θυμάμαι πού, για να σας παραπέμψω. Αν καταλάβετε σωστά την εξήγηση που δόθηκε, νομίζω δεν χρειάζεται να πω το γιατί μίλησα όπως μίλησα. Γιατί μπορεί να μοιάζει απλά μια ιδέα, αλλά οι ιδέες είναι ο δρόμος. Και μπορεί να μην καταλαβαίνουμε όλοι πόση σκέψη, άρα και δράση μπορεί να φέρει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν δημιουργεί προϋποθέσεις σοβαρές.
Άλλωστε από όλους εσάς έχω διαβάσει πολλές φορές να λέτε, ότι θέλετε να αλλάξει ο κόσμος προς το καλύτερο. Ε, δεν μπορεί τότε να μην παίρνετε σοβαρά το σύμβολο αυτό με τους μπλε κύκλους. Επηρεάζετε τα πράγματα, όπως επηρεάζουν όλες οι σκέψεις και οι πράξεις γύρω μας, τα πάντα κι όλο τον κόσμο σαν μια αλυσιδωτή αντίδραση. Αυτό λέω βασικά.>>





Δεν το γνωρίζεις,αλλά έχεις συμβαδίσει με τις σκέψεις μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:37:43

Οπότε νομίζω ότι βάλαμε μία ωραία βάση για αρχή στην μεταξύ μας σχέση. Χαίρομαι πολύ, αλήθεια!
Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίζονται τα πράγματα από την αρχή.

Τελικά χαίρομαι πολύ που αποφάσισα να εγγραφώ.

Α, έχετε πολύ ωραία κολπάκια εδώ, που συνήθως είναι επιτρεπτά μόνο για τους διαχειριστές.
Μ' αρέσει! Θα μου επιτρέψετε να ερευνήσω λίγο τις δυνατότητες του forum. Μέχρι τώρα εύκολα κι ωραία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 19:56:47

I am, ναι, Εσύ Είσαι, σε αναγνωρίζει κανείς όταν πραγματικά Είσαι ο Εαυτός σου. 
Μου αρέσει το πως μπήκες και παρουσίασες μια πτυχή που καιρό είχαμε να δούμε.


Καλώς ήρθες Στρατή, ο αέρας που φέρνεις έχει να προσφέρει ... , δώσε λοιπόν !  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 20:04:26

Ηλιόδωρε ευχαριστώ πολύ!
Θα κάνω ότι μπορώ. Αν κι όλα εξαρτώνται με αυτό που έχεις απέναντι σου, και μ' αυτό που χρειάζεται να αντιμετωπίσεις.
Ο κόσμος ο ίδιος μας προκαλεί και μας δείχνει ποιοι είμαστε. Δεν φταίει λοιπόν ο κόσμος αν εμείς είμαστε έτσι, ή αλλιώς.
Είμαστε αυτό που είμαστε. Κι αυτό κάπου εδώ το διάβασα, και πάλι συγνώμη που δεν θυμάμαι για να βάλω παραπομπή!
Κι είναι κάτι που πιστεύω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤρι 1 Απρ - 21:17:18

i am έγραψε:
Ηλιόδωρε ευχαριστώ πολύ!
Θα κάνω ότι μπορώ. Αν κι όλα εξαρτώνται με αυτό που έχεις απέναντι σου, και μ' αυτό που χρειάζεται να αντιμετωπίσεις.
Ο κόσμος ο ίδιος μας προκαλεί και μας δείχνει ποιοι είμαστε. Δεν φταίει λοιπόν ο κόσμος αν εμείς είμαστε έτσι, ή αλλιώς.
Είμαστε αυτό που είμαστε. Κι αυτό κάπου εδώ το διάβασα, και πάλι συγνώμη που δεν θυμάμαι για να βάλω παραπομπή!
Κι είναι κάτι που πιστεύω.

Στρατή μου αρέσει και κάτι άλλο πάνω σου, που στο Άβατάρ σου δείχνει, πως όπου περνάς, σκορπάς κομμάτια από την ευωδία λουλουδιού!
Αυτή η λεπτομέρεια είναι άξια σεβασμού και προσοχής! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 14:29:22

Όταν είδα αυτή την εικόνα, σκέφτηκα ότι ταιριάζει με μία διαδικασία της ζωής μου που τελείωσε, και την οποία την αποχαιρετώ με ρίψη ροδοπέταλων.
Αυτό είχα στο μυαλό μου, κι αυτό είδα σ' αυτή την εικόνα, και όχι αυτό που είδες εσύ.

Βέβαια η εικόνα από μόνη της πλησιάζει πιο πολύ στην δική σου σκέψη, παρά στην δική μου. Εγώ την προσάρμοσα στις δικές μου απαιτήσεις κι ανάγκες.
Κι εδώ επιβεβαιώνεται αυτό που λέμε, ότι ο καθένας βλέπει στα πράγματα αυτό που σκέφτεται, ή που έχει μέσα του.

Ευχαριστώ πάντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 14:37:09

Πάντως όπως και αν είναι φίλε μου, τίποτα τυχαίο !!
Και σ΄ όσες επιλογές μας κάνουμε, εκείνο που μετράει σαν τελική απόφαση είναι αυτό που λες, εκείνο που έχουμε μέσα μας. Δεν θα έβλεπα τίποτα αν δεν υπήρχε !! 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 16:24:30

iam αγοράκι μου χαίρομαι που δε με διέψευσες! Και χαίρομαι ακόμα πιο πολύ που μπήκες για τα καλά στο σπίτι μας. Κι επίσης χαίρομαι που στην έφερε η Χριστίνα δηλαδή η ladosifa κι επίσης χαίρομαι που σε νοιάζει πραγματικά ο ναός. Και χαίρομαι που μοσχοβολάς! τα πα όλα νομίζω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 16:29:34

maggisoula άσε αυτή η χαρά να είναι δική μου!
Κι εγώ ευχαριστώ που μ' εμπιστεύτηκες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 16:36:17

Εχεις αφθονία μέσα σου iam! Το σπίτι μας κερδίζει από παρουσίες σα τις δικές σου. Είχε δίκιο η Χριστίνα κι ο Ηλιόδωρος. Οπότε......οκ η χαρά μισή μισή!
Αριστέα να με λες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Το σπίτι μας.  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το σπίτι μας.    Το σπίτι μας.  Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 16:45:17

Ευχαριστώ Αριστέα. Ωραίο όνομα! Το γνώριζα αλλά δεν μπορούσα να σε φωνάζω μ' αυτό χωρίς να με καλέσεις.
"Καλέσεις" εννοώ, στο φιλικό προαύλιο σου.

Στρατής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Το σπίτι μας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΝΑΟ :: ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ & ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ-
Μετάβαση σε: