H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Υποσυνειδητος προγραμματισμος...

Πήγαινε κάτω 
+2
maggisoula
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 2:06:44

''Εκτενείς μελέτες που έχουν διεξαχθεί εδώ και δεκαετίες,
αποκαλύπτουν ότι ο υποσυνείδητος προγραμματισμός λειτουργεί στην ανθρώπινη συμπεριφορά με τουλάχιστον τρεις τρόπους:
1. Με την αναζωοπύρωση και την ενεργοποίηση των υγιών επιθυμιών και ενορμήσεων που ενυπάρχουν στο υποσυνείδητο.
2. Με τη μετάδοση νέων και χρήσιμων πληροφοριών στον υποσυνείδητο νού.
3. Με την αύξηση της ασυναίσθητης επιλεκτικής προσοχής του ατόμου - την ενδυνάμωση της επίγνωσης.
Ο βασικός λόγος που τα υποσυνείδητα μηνύματα έχουν τόση μεγάλη επίδραση, είναι επειδή παρακάμπτουν τα φίλτρα του συνειδητού νού. Πηγαίνουν άμεσα στα ρυθμιστικά αρχεία που έχουμε αποθηκευμένα για να κατευθύνουμε τη συμπεριφορά μας.
Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε ότι ο υποσυνείδητος νούς είναι ανίκανος να προκαλέσει κάποια συμπεριφορά, η οποία να αντίκειται στον κώδικα ηθικών αξιών του ατόμου. Με άλλα λόγια, τα υποσυνείδητα μήνυμα στερούνται της δυνάμεως να αναγκάσουν κάποιον άνθρωπο να υιοθετήσει κάποια αξία ή να πραγματοποιήσει κάποια ενέργεια που δεν την επιθυμεί κι ο ίδιος...''

ΠΗΓΗ : PERIERGAA: Τεχνολογία Υποσυνείδητου Προγραμματισμού....Τί είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 13:04:40

Σ αυτό συμφωνώ. Κι ο υπνωτισμος έτσι λειτουργεί. Δε μπορούν να σ αναγκ'ασουν να κάνεις κάτι αν δε το χεις μέσα σου αν δεν υπάρχει ενα κοιν"ο σημείο. Να μπορεί δηλαδή να τ αναγνωρίζει το μέσα σου. Ο σπόρος που λένε. Απ το τίποτα δε παράγεται κάτι. Και γι αυτό είναι σημαντικ'ο αυτό που πε η Αιθηρόη οτι αν ξέρεις καλά τον εαυτό σου δεν μπορεί κανείς να σε κ'ανει να κάνεις κάτι που δε θες και δεν είναι δικο σου. Καπως έτσι το πε θα το βρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 14:21:16

Κάπως έτσι περιγράφετε και σε ένα βιβλίο που διάβασα κάποια στιγμή, δεν θυμάμαι συγγραφέα.Ότι δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει να κανείς κάτι που δεν το θέλεις...με λίγα λόγια κι όπως το κατάλαβα.
Από εκεί και πέρα όλα τα σχετικά με ύπνωση ανήκουν στην σφαίρα της-αρρωστημένης-φαντασίας κυρίως κάποιον χολιγουντιανών σεναριογράφων (όπως λέει).
Μου ακούγεται καλά.
Τώρα,"σπόρος"και τα συναφή, πιστεύω αν το"χωράφι"δεν σηκώνει αυτόν τον "σπόρο"δεν θα ευδοκιμήσει, έτσι δεν είναι;
Όπως λένε και στο χώριο μου..."είναι να το έχει η...κουτρα σου να κατεβάζει...ψειρες".
Δεν δέχομαι ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί με οποιονδήποτε τρόπο να με κάνει να πιστέψω κάτι που δεν υπάρχει ήδη μέσα μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 17:50:43

Η ύπνωση είναι φαντασία; Αυτό εννοείς για να καταλάβω. Αν ναι διαφωνώ καθέτως κι οριζοντίως! Αν εννοε΄ις ότι με την ύπνωση δε μπορείς να περάσεις σε κ΄΄αποιον κάτι πάλι διαφωνώ. Ο σπόρος και τα συναφή δεν είναι απλά συναφή. Το χωράφι η είναι γόνιμο η δεν ε΄΄ιναι. Στο χωράφι μπορούν να πέσουν πολλοί σπόροι. Ο γεωργός απ την επίβλεψη του στο χωρ΄αφι του θα ορίσει τι σοδιά θ αφήσει να γενεί!! Κι όσο για το γνωμικό πάλι θα συμφωνήσω εν μέρη. Κι η κούτρα σου να μη το χει μπορείς να κολήσεις. Εμείς στο χωριό μου λέμε κι ένα άλλο........τσίγκλα το βοτάνι να δεις αν μυρίζει και το τετράποδο για ναδεις αν είν του σπιτιού. Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 2707236321
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 19:13:27

Ναι, αυτό εννοώ! Ότι δεν μπορείς να υπνωτίσεις κάποιον να κάνει κάτι παρά την θέληση του! Να του"περάσεις"κάτι που είναι αντίθετο στις επιθυμίες, στις αρχές του!
Δεν έχω βέβαια κανενός είδους εμπειρία, είναι συμπέρασμα που βγάζω από οτι έχω διαβάσει...
Είναι διαφορετικό το να πεισω κάποιον (με επιχειρήματα και λόγια που θα αγγίξουν μέσα του αλήθειες που υπήρχαν αλλά δεν είχε καταφέρει να εκφράσει) και άλλο να τον"υπνωτισω"δηλαδή να τον εξαναγκάσω.
Δεν το δέχομαι...
Η φαντασία αφορούσε την δημιουργία ταινιών οι οποίες παρουσιάζουν την ύπνωση σαν "όπλο"στα χέρια οποιου θέλει να έχει έλεγχο πάνω σε άλλους...

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 21:03:22




Και εγω δεν ξέρω πολλά αλλα νομίζω ότι εαν το χωράφι είναι γόνιμο
μπορεί να βγάλει ότι κι αν του σπύρεις ....
Απο κεί και πέρα όμως υπάρχουν και τα χορταράκια που δεν βοηθούν στην ανάπτυξη του καρπού , οπότε να μήν βγει η σοδιά όπως την περμένεις
Ας πουμε πώς υποσυνειδητα κάποιες εικόνες η λέξεις ακόμη ,με βαζουν στην διαδικασια να κάνω κάτι που δεν θέλω, πχ να αντιπαθώ λεμε τώρα τους μελαχροινους (μελαχροινη είμαι )
για να μου μπει αυτή η ιδέα μέσα μου σημένει πώς και σε μένα μου πέρασε απο το μυαλο μου ως σκέψη
(γόνιμο το χωράφι ) έτσι τους μελαχροινους δεν τους πάω .Ελα όμως που κάποτε γνωρισα κάποιους μελαχρινούς που μου φέρθηκαν καλα τα (χορταράκια ) το ξανασκέφτομαι ίσως να πολεύω μέσα μου τι θα επικρατήσει καιαφού νικήσω
(το καλό νικησέ ) τότε νιωθω καλα μαζί τους οπότε αυτο το μήνυμα ή σκέψη που μου βάλανε δεν καρποφόρησε...
Εαν όμως αισθανεσαι με όλους τους Ανθρώπους σαν ένα.... τότε δεν θα μπεις στην διαδικασία του προγραματισμου , ούτε για τους άλλους ούτε και για σένα ,
γνωρίζοντας την αγάπη και το Όλα Είναι
τιποτα δεν σε ελενχει γιατι Όλα Είναι
Θελω να φτάσω στο όλα είναι ένα και να μοιράζω τα ίσα σε όλους πρωτα σε εμένα
θέλω !!!!!!!
Δεν έκανα υπνοτισμό αλλά θέλω να δοκίμάσω αν και θα στενοχωρεθω εαν στην προηγούμενη ζωή μου η μια απο αυτες ήμουν κανένας κακοποιος αλλα ότι κι αν ημουν συντελεσε στο αυτή που είμαι τώρα , άρα και κακοποιος να ήμουν τον αγαπάω όλες τις προηγούμενες ενσαρκώσεις μου .
Δεν νομίζω πώς ο υπνοτισμος είναι μεθοδευμένος ότι μνήμες έχείς θυμάσε.

φιλία


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 21:19:08

maggisoula έγραψε:
Σ αυτό συμφωνώ. Κι ο υπνωτισμος έτσι λειτουργεί. Δε μπορούν να σ αναγκ'ασουν να κάνεις κάτι αν δε το χεις μέσα σου αν δεν υπάρχει ενα κοιν"ο σημείο. Να μπορεί δηλαδή να τ αναγνωρίζει το μέσα σου. Ο σπόρος που λένε. Απ το τίποτα δε παράγεται κάτι. Και γι αυτό είναι σημαντικ'ο αυτό που πε η Αιθηρόη οτι αν ξέρεις καλά τον εαυτό σου δεν μπορεί κανείς να σε κ'ανει να κάνεις κάτι που δε θες και δεν είναι δικο σου. Καπως έτσι το πε θα το βρω.

Συμφωνώ Αριστέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 22:31:02

maggisoula έγραψε:
Σ αυτό συμφωνώ. Κι ο υπνωτισμος έτσι λειτουργεί. Δε μπορούν να σ αναγκ'ασουν να κάνεις κάτι αν δε το χεις μέσα σου αν δεν υπάρχει ενα κοιν"ο σημείο. Να μπορεί δηλαδή να τ αναγνωρίζει το μέσα σου. Ο σπόρος που λένε. Απ το τίποτα δε παράγεται κάτι. Και γι αυτό είναι σημαντικ'ο αυτό που πε η Αιθηρόη οτι αν ξέρεις καλά τον εαυτό σου δεν μπορεί κανείς να σε κ'ανει να κάνεις κάτι που δε θες και δεν είναι δικο σου. Καπως έτσι το πε θα το βρω.
ioessa εγραψε:
Ας πουμε πώς υποσυνειδητα κάποιες εικόνες η λέξεις ακόμη ,με βαζουν στην διαδικασια να κάνω κάτι που δεν θέλω, πχ να αντιπαθώ λεμε τώρα τους μελαχροινους (μελαχροινη είμαι )
για να μου μπει αυτή η ιδέα μέσα μου σημένει πώς και σε μένα μου πέρασε απο το μυαλο μου ως σκέψη
Οποτε ολοι συμφωνουμε!Τι ωραια! νυστα βιολί
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 22:33:40

Καποιος με αντιθετη αποψη;;;
Κανεις;;
οκ!
Κλεινει το θεματακι λοιπον υπνωτισμος,με συμπερασμα οτι,κανεις δεν υπνωτιζει-προγραμματιζει κανεναν,αν δεν υπαρχει η...προδιαθεση;;Καλα το εθεσα;
ηλιος hh να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤετ 13 Φεβ - 23:29:57

...λίγο πριν κλείσει το θεματάκι σας..


απόσπασμα απο το βιβλίο Ψυχική Αυτοάμυνα Dion Fortune

<<...στις περισσότερες περιπτώσεις οι υποβολές που γίνονται με τον τρόπο αυτό ποτέ δεν αναγνωρίζονται οτι έρχονται απέξω,αλλά ανακαλύπτονται όταν έχουν ωριμάσει στο υποσυνείδητο κι έχουν αρχίσει να φέρνουν αποτελέσματα.
Δεν βλέπουμε τον αόρατο σπόρο που έχει φυτευτεί στο νου μας,από το νου κάποιου άλλου,αλλά στον κατάλληλο χρόνο ο σπόρος φυτρώνει και το καλοαναπτυγμένο βλαστάρι ξεπετάγεται πάνω από κατώφλι της συνείδησής μας σαν να ήταν δικό της γέννημα.
Ο ικανός στις υποβολές,προσπαθεί πάντα να εναρμονίσει τις υποβολές του,με τις φυσικές κλίσεις της προσωπικότητας,γιατί αν αυτό δεν συμβεί,τα ήδη εδραιωμένα συμπλέγματα θα τις απορρίψουν πριν προλάβουν να ριζώσουν.
Το μόνο που μπορεί στ'αλήθεια να κάνει είναι να ενισχύσει και να τονώσει τις ιδέες και τα ορμέμφυτα που ήδη προϋπάρχουν αν και μπορεί να βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση.
Δεν μπορεί να φυτέψει έναν εντελώς ξένο σπόρο.
Δεν μπορεί να μοσχεύσει ένα βλαστάρι τριανταφυλλιάς σε ένα θάμνο πασχαλιάς,γιατί αυτό απλώς θα μαραθεί και θα πεθάνει.
Για να αναπτυχθούν οι σκεπτο-σπόροι της υποβολής πρέπει να βρούν γόνιμο έδαφος.
Και εδώ ακριβώς βρίσκεται η δύναμη της άμυνας.
Ίσως να μην μπορούμε να εμποδίσουμε το νου των άλλων να μας στέλνει υποβολές,αλλά να καθαρίσουμε το έδαφος της δικής μας φύσης,έτσι που κανένας βλαβερός σπόρος να μην μπορεί να βρει γόνιμο έδαφος.
Είναι κάτι απλό να ξεριζώσει κανείς μια μικρή τσουκνίδα,αλλά είναι πολύ διαφορετική υπόθεση να ξεριζώσει μια πυκνή μάζα από μπερδεμένες ρίζες και αγκαθωτά βλαστάρια που αφέθηκαν να αναπτύσσονται για χρόνια.
Έχει ειπωθεί,και δεν είναι λάθος,ότι ένας άνθρωπος δεν μπορεί να υπνωτιστεί και να κάνει οτιδήποτε ενάντιο στην αληθινή φύση του.

Αλλά ποια είναι η αληθινή φύση του καθενός μας;
Έχουμε όλοι νικήσει τον πίθηκο και την τίγρη μέσα μας, ή βρίσκονται απλώς σε ένα κλουβί;
Η υποβολή μπορεί να ανοίξει το κλουβί όλων των κρυφών μας πειρασμών,αφήνοντάς τους να μας κυριαρχήσουν.
Κανένας,εκτός αν είναι άγιος,δεν έχει φυσική ανοσία.
Είναι δυνατό να ξεπέσει κανείς ως εκεί που δεν παίρνει,αρκεί η υποβολή να δράσει ανεμπόδιστα για αρκετό χρόνο.
Και η πιο αγνή γυναίκα,μπορεί να γίνει πόρνη κι ο πιο ευγενής άντρας μπορεί να γίνει εγκληματίας κάτω απο ορισμένες προϋποθέσεις...>>

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΠεμ 14 Φεβ - 1:01:10

Πολύ καλό! Κατατοπιστικό!Ευχαριστώ ladosifa!
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι όπως και να έχει θα πρέπει να προσέχουμε και να φροντίζουμε τις"τριανταφυλλιές"μας...Όσο μπορούμε, να "ξεριζώνουμε τα ζιζάνια"! Δηλαδή, καλλιέργεια θετικών συναισθημάτων:
Αγάπη, στοργή, ευγνωμοσύνη, προσφορά, χαρά, κατανόηση, αποδοχή...κ.α
Ξερίζωμα των αρνητικών:
Φόβος, θυμός, φθόνος, επικριτικοτητα, πόθος, φανατισμός, κ.α.
Δύσκολο ίσως, αλλά σίγουρα αξίζει να το προσπαθούμε!
"Είναι δυνατό να ξεπέσει κανείς ως εκεί που δεν παίρνει,αρκεί η υποβολή να δράσει ανεμπόδιστα για αρκετό χρόνο."
Τώρα όσων αφορά αυτό το κομμάτι,μου είναι δύσκολο να το δεχθώ...καθότι αρκετά ξεροκέφαλη, όπως θέλετε το λέτε!
Αντιθέτως συμφωνώ με αυτό:
" Το μόνο που μπορεί στ'αλήθεια να κάνει είναι να ενισχύσει και να τονώσει τις ιδέες και τα ορμέμφυτα που ήδη προϋπάρχουν αν και μπορεί να βρίσκονται σε λανθάνουσα κατάσταση."
Να προσέχουμε λοιπόν τον "κήπο μας", τις "καλλιέργειες"μας!
:hg: ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΠεμ 14 Φεβ - 21:31:54

ΑΓΓΕΛΙΚΗ έγραψε:
Καποιος με αντιθετη αποψη;;;
Κανεις;;
οκ!
Κλεινει το θεματακι λοιπον υπνωτισμος,με συμπερασμα οτι,κανεις δεν υπνωτιζει-προγραμματιζει κανεναν,αν δεν υπαρχει η...προδιαθεση;;Καλα το εθεσα;
Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 894006417 Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 2945718842 Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 3260818684
kalispera angeliki kai se olous tous ipolipous tis sizitisis ego exo diaforetiki oxi apopsi kai einai akti pou ergazome ton telefteo kero tin ipnosi tou 5 epipedou opou to sinidito stamataei tin letourgia (den tha anafero ton tropo gia logous eynoitous)kai milas sto atomo kai ipakouei otan epistrepsi den thimate tipota episis mporoume na epireasoume kapoion na kanei diafora apo apostasi.me epitixia 50 tis ekato,pola yparxoun ta opoia den ta gnorizoume kai kalo tha itane na min afinoume iponooumena opos den pisteyo kai tetia giati kapoios mporei na ftiaksi ena dentraki pos den ipaxei kati alo iparxei ayto to eidos ipnotismou apo to 1800mx ton opoio o mesmer ton anakalipse giayto onomazete kai mesmerismos.den prospatho na apodikso se kapoion kati apla iparxoun pola agnosta se emas.eyxome na voithisa kapos se ayto to thema...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΠεμ 14 Φεβ - 23:38:53

Άγγελε γεια σου!
Δεν θα ήθελα να απαξιώσω την εργασία σου...
Αλλά...λυπάμαι, δεν θα δεχτώ ότι μπορεί κάποιος να αναγκάσει να κάνω κάτι έξω από τα πιστεύω μου, τις αξίες μου με την μέθοδο της ύπνωσης...Δέχομαι ότι (όπως διάβασα) μέσω της αυτουπνωσης, μπορούμε να επιτύχουμε πολλά θετικά για τον εαυτό μας, όπως διακοπή του καπνίσματος και αλλά πολύ χρήσιμα...με την προϋπόθεση ότι αυτό πραγματικά είναι επιθυμία μας!
Αλλά να εισβάλλει στο νου μου και να "αλλάξει", την ουσία μου κάποιος,λυπάμαι δεν το δέχομαι!
Ας το λέει ο mesmer κι οποίος άλλος θέλει!
Κάθετα...ο κήπος μου υπήρξαν στιγμές που δέχθηκε επίθεση...
Τα"άνθη"του έμειναν απότιστα, ξεράθηκαν, μαράθηκαν αλλά κανείς, κανείς δεν επετρεψα να μπει και να μου "φυτευσει"κανενός είδους"σπόρο"
Κι εδώ θα ευχαριστήσω ξανά την Αιθηροη...
Διότι, Άγγελε, εκείνη ήταν που "φρόντισε"αυτόν τον"κήπο"...
Τα λόγια της δροσερη βροχούλα,"ζωντάνεψαν"τα"άνθη"του"κήπου"μου...
Τα "ζιζάνια"που υπήρχαν εκεί μέσα τείνουν να εξαφανιστούν, μην αντέχοντας τον"ανταγωνισμό".
Οχι "σπόρια".
Νεράκι, γάργαρο και"καθαρό".
Έτσι το νιώθω, έτσι το βλέπω, κι αυτό δεν αλλάζει!
" pola yparxoun ta opoia den ta gnorizoume kai kalo tha itane na min afinoume iponooumena opos den pisteyo kai tetia giati kapoios mporei na ftiaksi ena dentraki pos den ipaxei kati ".
Α, και δεν αφηνω υπονοούμενα!
Αν έτσι φάνηκε, λυπάμαι!
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ.-
Απλά και ξεκάθαρα!
Δεν νομίζω ότι βλάπτω κάποιον εκφραζωντας την μη-πίστη μου...
Το αντίθετο θεωρώ λάθος.
Το να προσπαθήσω να πείσω κάποιους ότι υφίσταται μια τέτοια τεχνική...
Εκεί, ναι βλέπω"σπορια"που θα ευδοκιμήσουν όπου υπάρχει φόβος, ανασφάλεια....και λοιπά...
Ζιζανοσπορους!
Για αυτό Άγγελε, λέω, μήπως να ανοίξουμε ένα αλλο θεματακι, όπου θα εξηγούν όσοι γνωρίζουν, το πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τεχνικές ύπνωσης ώστε να"ζωντανέψουν"τα άνθη μας;
thenks γιεπ hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΠαρ 15 Φεβ - 9:33:48

Σαν παιδιά ας πούμε οτι ερχόμαστε με καθαρά τα τοπία μέσα μας και μεγαλώνοντας μέσω της αλληλεπίδρασης,το τοπίο αυτό τείνει να δέχεται ανεμπόδιστα τον σπόρο των άλλων,η θρέψη των οποίων βασίζεται κυρίως στην αγάπη,την έλλειψή της,την αποδοχή της στον εαυτό του ή απο τους άλλους κτλ.
Μπερδεμένα καλώδια,συμπλέγματα.
Συνήθως όταν συναντάς έναν άνθρωπο,αντικρίζεις πρώτα τα κόμπλεξ του[συμπλέγματά],αυτό είναι το κομμάτι που κραυγάζει για βοήθεια και απεγνωσμένα παραδίνει ο ένας στον αλλον σαν ένα φορτίο βαρύ,τα στοιχεία εκείνα που δεν μπορεί να λύσει μόνος του.
Παραδείγματα πολλά,ένα απο αυτά είναι η ανάγκη της σύγκρουσης μόνο και μόνο για την ίδια την αίσθηση της επαφής που φέρει η κρούση.
Στην χημεία ένας απο τους καταλύτες μιας αντίδρασης είναι και η συγκέντρωση που αυξάνει τις πιθανότητες κρούσεων μεταξύ των στοιχείων.
Με τον ίδιο τρόπο αλληλεπιδρούμε μεταξύ μας,σχηματίζοντας κατάλληλα ειδικά αποτελέσματα κάτω απο ειδικές συνθήκες,την κάθε φορά.
Σαφέστατα και υπάρχει πάντα μια συνεργασία σε όλα.
Ένα στοιχείο απο μόνο του δεν μπορεί να βγάλει μια χημική αντίδραση.

Δεν είμαστε ρομποτικές μηχανές.
Οι εντυπώσεις και οι αποτυπώσεις μιας ψυχής μέσα απο την επίδραση των συναισθημάτων δεν μπορεί απλώς να εξηγηθεί με την λογική.
Δεν μπορεί κανείς να πείσει εύκολα και με λογικά επιχειρήματα για το αντίθετο μια κοπέλα 38 κιλών που κοιτάζεται στον καθρέπτη και τον βλέπει 100 κιλα.
Αν κοιτάξουμε όμως καλύτερα,πολλές απο τις πράξεις μας καθορίζονται απο τον βαθμό επιβολής-υποβολής των ενεργειών των άλλων.
Το πρόβλημα της κοπέλας είναι οτι απο τις επιδράσεις του περιβάλλοντός της έπεισε τον εαυτό της για κάτι.Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες φαινομενικά αντιδράσεις,στην ουσία όμως δεν διαφέρουμε και πολύ,απλώς κάποιες είναι περισσότερο κραυγαλέες.

Το εργαλείο του υπνωτισμου-υποβολής,όπως θέλετε πείτε το,είναι το βασικότερο που καθόριζε και καθορίζει τις πράξεις μας και τον τρόπο ζωής μας.
Πατάει πάντα στο συναίσθημα,που θα αντηχήσει μέσα μας και γνωρίζουν καλά οι χρήστες πως όλο και κάποιο καλώδιο θα έλξει αυτο το ρεύμα προσέγγισης.
Ας ψάξουμε στα ράφια μας,στις ντουλάπες μας,στις αγορές μας των τελευταίων χρόνων και ας αναρωτηθούμε πόσα από όλα αυτά πραγματικά τα θέλαμε για την μοναδική και αποκλειστική τους χρήση και κατα πόσο μας έπεισαν για κάτι παραπάνω απο αυτό που όντως κάνουν.
Η βιομηχανία πληροφόρησης και διασκέδασης βασίζεται πάντα σε αυτό το εργαλείο.
Ζούμε ένα όνειρο μέσα σε ένα όνειρο κ.ο.κ.
Τις περισσότερες φορές δεν το ξέρουμε καν οτι κοιμόμαστε,είμαστε σε μόνιμη φάση ύπνωσης.
Αν πετάξουμε έναν κουβά με κρύο νερό σε αυτόν που κοιμάται το πιο πιθανό είναι να τρομάξει και να αναζητήσει την ασφάλεια του γνώριμου εφιάλτη.
Παράλογο;;Ναι,όμως δεν έχουμε λειτουργικό σύστημα υπολογιστή.
Ναι,δεν μπορείς να σπείρεις με το ζόρι στο χωράφι του άλλου.
Πόσο όμως ο άλλος γνωρίζει πραγματικά τι του κάνεις;
Πόσο με την δική σου παρεμβολή,διακόπτεις,παρεμβάλεις και εμποδίζεις τον δρόμο του;
Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση εκείνη που με την δική σου θέληση πας σε έναν υπνωτιστή για να σου προσφέρει τις υπηρεσίες του.
Είναι οι άλλες,οι αναρίθμητες περιπτώσεις που μόνο και μέσα απο την επαφή,ο ένας επηρεάζει τον άλλον,ακόμη και χωρίς να το αντιλαμβανόμαστε.
Ας έρθουμε τώρα στον έμπειρο,στον γνώστη,αυτόν που ξέρει πολύ καλά τι κάνει στους άλλους.
Πως μπορεί να νιώθει κάποιος που δέχεται ξένα ρεύματα και δεν ξέρει καν οτι είναι ξένα για να τους εμποδίζει την έλευση;;
Ένας που γνωρίζει το εργαλείο αυτό της υποβολής των άλλων,σαφέστατα και θα χρησιμοποιήσει προς αθώωση του το παραπάνω επιχείρημα,το οποίο και είναι όντως σωστό,το οτι δεν μπορείς να φυτέψεις τον σπόρο αν το χωράφι δεν είναι το κατάλληλο κτλ κτλ...
Αθώος σύμφωνα με το γράμμα του νόμου,όχι όμως και με το πνεύμα του νόμου.

Οι όσες πληροφορίες για τα χωραφάκια του νου μας,είναι σωστές και χρήσιμες για όλους όσους ξεκινάνε την σκέψη οτι μπορούν να αντιμετωπίσουν,να οργανώσουν και να ρυθμίσουν τα ξένα απο τα οικεία τους,τα μαθήματα τους και την εξέλιξή τους μέσα απο το ταξίδι της αφύπνισης.
Είναι όμως ένα μακρύ και δύσκολο ταξίδι απο μόνο του.
Αχρείαστα και περιττά τα υπόλοιπα...

Οι ίδιες πάλι πληροφορίες για κάποιους αποτελεί μια όμορφη και βολική δικαιολογία για τις πράξεις τους.Είναι γνωστό το γόητρο του να εκμεταλλεύεσαι τα συναισθηματικά καλώδια των άλλων,να ασκείς επιρροή και δύναμη.Να εξουσιάζεις.
Απο την δική μου σκοπιά βέβαια,το γόητρο αυτό έλκει μόνο τα πιο ανασφαλή,δειλά και αξιολύπητα πλάσματα που δεν έχουν αποθέματα μέσα τους,είναι τόσο κενά,φοβισμένα και ανάξια να ζήσουν ντόμπρα και αληθινά που τρέφονται απο τις αδυναμίες των άλλων.
Που στη τελική,δεν είναι καν αδυναμίες,είναι το κουκούλι της πεταλούδας τους και δεν έχετε το δικαίωμα να το τρυπήσετε με την ψεύτικη πρόθεση οτι θέλετε να το βοηθήσετε.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΠαρ 15 Φεβ - 11:31:11

Ladosifa, συμφωνώ με όσα γράφεις, ναι, σίγουρα υπάρχουν επιρροές!
Σίγουρα όλοι κάποια στιγμή τις δεχόμαστε είτε όπως είπες από αγάπη, είτε από άλλες σκοπιμότητες.
Η αντίρρηση μου ήταν στο πόσο βαθιά αλλαγή μπορεί να υποστεί ένας άνθρωπος από κακόβουλες υποβολές.
Αυτό δυσκολεύομαι να δεχτώ, το άλλο άκρο που υποστηρίζει ότι μπορεί να με"εξαναγκάσει"στα καλά καθούμενα να γίνω κάτι, να πράξω κάτι ριζικά αντίθετο σε μένα...
Οι τεχνικές υποβολής-ύπνωσης ίσως έχουν βρει εφαρμογή σε μμε,πολιτικη,κτλ, και παρακινούν να πράττουμε κατά τα συμφέροντα τους...εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες και τις επιθυμίες μας...
Αλλά, είναι πάντα οι δικές μας αδυναμίες κι επιθυμίες πάνω τις στηρίζονται!Αυτό το καταλαβαίνω και το δέχομαι!Γιαυτό και επιμένω στην"φροντίδα"του κήπου μας.
Στην τελική πιστεύω ότι όπως και να έχει, οποια κι αν είναι η αλήθεια για αυτό το θέμα, θα πρέπει να εστιάσουμε όλοι σε αυτόν τον"κήπο"
Αυτοί που γοητεύονται και θα ήθελαν να γνωρίσουν στην εφαρμογή τους αυτές τις τεχνικές...μήπως έχουν αφήσει πολλά"ζιζάνια"να θεριεψουν εκεί μέσα; Πια ανάγκη τους θα καλύψουν με έναν τέτοιο ύπουλο και κακόβουλο τρόπο;
Αλλά και οι υπόλοιποι, όσοι νιώθουν"έρμαια"τέτοιων ενεργειών, πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη θα πρέπει να αναζητήσουν τρόπους να δυναμώσουν τα"άνθη"τους και να φροντίσουν να ξεριζώσουν ζιζάνια όπως η ανασφάλεια,ο φόβος,η χαμηλή αυτοεκτίμηση,κτλ.
Είπαμε, ότι είμαι ξεροκέφαλη, δεν το είπαμε;
Ευχαριστώ πάντως για την ανάρτηση!
Είναι ωραίο να συζητάμε τα πάντα...και πιστεύω ότι αυτες τις συζητήσεις μας (Άγγελε) μόνο όμορφα"δεντράκια"μπορούν να φυτρώσουν!
:84:


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΚυρ 17 Φεβ - 1:56:24

ΑΓΓΕΛΙΚΗ έγραψε:
Ladosifa, συμφωνώ με όσα γράφεις, ναι, σίγουρα υπάρχουν επιρροές!
Σίγουρα όλοι κάποια στιγμή τις δεχόμαστε είτε όπως είπες από αγάπη, είτε από άλλες σκοπιμότητες.
Η αντίρρηση μου ήταν στο πόσο βαθιά αλλαγή μπορεί να υποστεί ένας άνθρωπος από κακόβουλες υποβολές.
Αυτό δυσκολεύομαι να δεχτώ, το άλλο άκρο που υποστηρίζει ότι μπορεί να με"εξαναγκάσει"στα καλά καθούμενα να γίνω κάτι, να πράξω κάτι ριζικά αντίθετο σε μένα...
Οι τεχνικές υποβολής-ύπνωσης ίσως έχουν βρει εφαρμογή σε μμε,πολιτικη,κτλ, και παρακινούν να πράττουμε κατά τα συμφέροντα τους...εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες και τις επιθυμίες μας...
Αλλά, είναι πάντα οι δικές μας αδυναμίες κι επιθυμίες πάνω τις στηρίζονται!Αυτό το καταλαβαίνω και το δέχομαι!Γιαυτό και επιμένω στην"φροντίδα"του κήπου μας.
Στην τελική πιστεύω ότι όπως και να έχει, οποια κι αν είναι η αλήθεια για αυτό το θέμα, θα πρέπει να εστιάσουμε όλοι σε αυτόν τον"κήπο"
Αυτοί που γοητεύονται και θα ήθελαν να γνωρίσουν στην εφαρμογή τους αυτές τις τεχνικές...μήπως έχουν αφήσει πολλά"ζιζάνια"να θεριεψουν εκεί μέσα; Πια ανάγκη τους θα καλύψουν με έναν τέτοιο ύπουλο και κακόβουλο τρόπο;
Αλλά και οι υπόλοιποι, όσοι νιώθουν"έρμαια"τέτοιων ενεργειών, πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη θα πρέπει να αναζητήσουν τρόπους να δυναμώσουν τα"άνθη"τους και να φροντίσουν να ξεριζώσουν ζιζάνια όπως η ανασφάλεια,ο φόβος,η χαμηλή αυτοεκτίμηση,κτλ.
Είπαμε, ότι είμαι ξεροκέφαλη, δεν το είπαμε;
Ευχαριστώ πάντως για την ανάρτηση!
Είναι ωραίο να συζητάμε τα πάντα...και πιστεύω ότι αυτες τις συζητήσεις μας (Άγγελε) μόνο όμορφα"δεντράκια"μπορούν να φυτρώσουν!
Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 2012371633


angeliki tha sou apantiso kai se ayto o monos tropos einai na elenxis to 72 sinestimata sou ta 36 as ta poume thetika kai ta ipolipa 36 arnitika tote kiriarxis ton eayto sou,alla kai pali epidi prin anartisa stous grifous kati tha po kai edo pos kapoioi krivode piso apo tin kalosini den tha doso kamia texniki alla tha stilo tin prosoxi se ena singekrimeno simio to kako krivete piso apo to kalo me toso orea endimasia pou den mporis na to ksexorisis oso gia ta zizania pou les epimeno iparxi kai alos tropos mou na sou kano mia erotisi apli exeis akousta gia erotiki mavri magia kai min akouso erotiki magiakai kalo tha gelao mia evdomada pos fernis ena atomo konta sto alo,iparxoun pola opos na magnitisis ena antikimeno na feris kapoion konta i na ton stilis stin aloi akri tou kosmou i gia tixi,ayta den se epireazoun ti voulisi min mou les pos den pezi ayto.iparxi kai mia optiki gonia stin parousa fasi to na to pezis oti den kseris i oti den ginete gia na deis ti gnorizo,kali texniki alla to leo dimosia voithao sto na prosexoun arketi kai na min empistevonte kanenan kai tipota,panta na erevnoun ta panta....ayta apo emena eyxome na ftiaksis ena oraio dasaki me ayta pou edosa kai min ksexnas na ta potizis taktika min marathoun kiolas,,,kalo vrady.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΚυρ 17 Φεβ - 3:37:59

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BE%CE%B7%CF%82

Σημεία στίξης λέμε τα σύμβολα-σημάδια που βάζουμε ανάμεσα στις λέξεις και μας διευκολύνουν στην ανάγνωση. Δείχνουν δηλαδή πώς διαβάζεται ένα κείμενο, πού και πόσο γίνεται διακοπή κάθε φορά, τι αίσθημα εκφράζεται και τι ακριβώς θέλει να πει ο γράφων.
Σημεία στίξης [Επεξεργασία]

Τα σημεία στίξης είναι έντεκα:
1ο:τελεία. Μπαίνει στο τέλος μιας φράσης που έχει ολοκληρωμένο νόημα για να σταματήσει η φωνή μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΚυρ 17 Φεβ - 10:46:32

Τώρα τι να πω;(άλλο;)
Θα γίνω κουραστική.
Μάλλον ήδη έγινα.
Αχ, μου αρέσουν τα παιχνίδια...πολύ πολύ!
Όχι όμως αυτά που στόχο έχουν το νου και τα συναισθήματα άλλων, για κανένα λόγο!
Ladosifa! Έχεις δίκιο!
Έτσι για να μαθαίνουμε και κάτι χρήσιμο...
Καλημέρα σας!
Πάω για σκάλισμα, πότισμα, σας αφήνω...
να
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΚυρ 17 Φεβ - 12:55:17

ladosifa έγραψε:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BE%CE%B7%CF%82

Σημεία στίξης λέμε τα σύμβολα-σημάδια που βάζουμε ανάμεσα στις λέξεις και μας διευκολύνουν στην ανάγνωση. Δείχνουν δηλαδή πώς διαβάζεται ένα κείμενο, πού και πόσο γίνεται διακοπή κάθε φορά, τι αίσθημα εκφράζεται και τι ακριβώς θέλει να πει ο γράφων.
Σημεία στίξης [Επεξεργασία]

Τα σημεία στίξης είναι έντεκα:
1ο:τελεία. Μπαίνει στο τέλος μιας φράσης που έχει ολοκληρωμένο νόημα για να σταματήσει η φωνή μας.
kali mou exaristo gia tin pliroforia ilikrina den exo logia na perigrapso tin xara mou eyxaristo an exeis kai ales plirofories gia tin grafi tha xaro poli oooouuuuuuaaaaaooooouuuu......eyxaristo eisai apithani kai ego pou nomiza pos einai diakosmitika kai ipa oti iparxoun etsi xoris logo poso xaroumenos eimai telika ontos edo mesa mathenoume o kathenas oti mporei.....tha po se osous mporo oti iparxei ena sait opou kanoun programatismo engefalou me energa meli pou einai kati san klika tha elega opou gnorizoun texnikes opou mporoun na se programatisoun noitika kai sinestimatika,epita mporoun na se ksezoumisoun se olous tous tomis kai o programatismenos min mporei na kanei kai pola ipakouei,malon eisai mia apo aytous,kai einai timi mou pou milao me mia toso empiri programatistria,an eimai kalo pedaki methavrio pou tha kliso ta 18 tha ithela na me didaksis oxi tora min se pane kai mesa kai ego na enilikiotho.tha me didaksis kai ala mistika i den epitrepete den sto epitrepi o mentoras sou,den pistevo na eisai pionaki kapoion kai to pezis programatistria,min mou kaneis tetia,tora pou se vrika ekana tin tixi mou........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΚυρ 17 Φεβ - 14:11:55

Πίστευα ότι οι"κατέχοντες"γνώσεις που αφορούν τα "εσωτερα"κατέχουν και την γνώση να μπορούν να "ελέγχουν"πάνω από όλα τον εαυτό τους.
Τα συναισθήματα τους.
Μάλλον κάνω λάθος.
Λυπάμαι πολύ.Μακάρι να ήταν αλλιώς.
Τα σημεία στίξης είναι έντεκα: 1ο:τελεία. Μπαίνει στο τέλος μιας φράσης που έχει ολοκληρωμένο νόημα για να σταματήσει η φωνή μας.
Κι εδώ βάζω τέλεια στην δική μου φωνή.
ααα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΔευ 18 Φεβ - 15:40:55

Συμφωνώ με αρκετά που έχω διαβάσει, και από την ΑΓΓΕΛΙΚΗ, και από την ladosifa, και την maggisoula. Ο υποσυνείδητος προγραμματισμός, που έχει σχέση με πληροφορίες που περνάνε ανυποψίαστα στο νου μας, είναι εφικτός, με την προυπόθεση της συχνής επαναλαβής. Αν έχεις βέβαια τον έλεγχο της σκέψης σου, δεν φτάνει αυτό. Θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν περισσότεροι τρόποι. Παράδειγμα απλό, εγώ θέλω να σου πουλήσω ένα προιόν. Αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας, με απλές επαναλαβές, μπορώ να σε πείσω να το αγοράσεις, χωρίς καν να το χρειάζεσαι. Σε κάποιον λίγο πιο συνειδητό στις επιλογές του, θα πρέπει να πλαισιώσω το προιόν με περισσότερα στοιχεία, κάνοντας το πιο ελκυστικό. Και μπορεί να μην σε πείσω ότι το χρειάζεσαι, αλλά θα σε κάνω έστω και να το δοκιμάσεις. Αφού έχεις πάρει τη γεύση, θα μπω στο επόμενο στάδιο, να δημιουργήσω τις συνθήκες που θα σε κάνουν να το χρειάζεσαι. Αν ούτε μ αυτές δεν σε πείσω, τότε θα πρέπει να σε αναγκάσω χρησιμοποιώντας ότι είναι πιο κοντινό στις ανάγκες η στις φοβίες σου. Για να γίνει όλο αυτό, πρέπει ο άλλος να χρησιμοποιήσει τις αισθήσεις του ανθρώπου, που είναι και οι πύλες του για το υποσυνείδητο του. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που είχε πει ο anarhos, για την εικόνα και τον ήχο.

Με λίγα λόγια και μ ένα πολύ απλό παράδειγμα, προσπαθώ να εξηγήσω κάτι που θέλει πολύ κουβέντα. Ζούμε σε μια εποχή που ο πόλεμος γίνεται στο νου των ανθρώπων, και δυστυχώς η επιστήμη που κάποτε αγάπησα, πρωτοπορεί σ αυτό.

Τέλος πάντων. Ο έλεγχος του νου, μπορεί να αντιμετωπιστεί με γερά, σταθερά εκπαιδευμένα, και αφυπνισμένα μυαλά. Με κεφαλαία γράμματα πρέπει να γραφτεί αυτό που έχει αναφερθεί εδώ μέσα, ότι όταν ξέρεις ποιος είσαι και τι θέλεις, δεν είσαι εύκολος στόχος.

Ο υπνωτισμός πάλι, που είναι άλλο κεφαλαίο, κι αυτός χρειάζεται να βρει κάποιες πύλες ανοιχτές κι αφύλαχτες, και φυσικά την έγκριση σου. Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να μπουν στη μέθοδο της ύπνωσης. Ο υπνωτιστής χρειάζεται είτε μια γέφυρα με αυτόν που θέλει να υπνωτίσει, η την απόλυτη συνεργασία του. Η ακόμα χειρότερα, ένα θύμα που εμπιστεύεται τυφλά τον υπνωτιστή, και δίνει στα χέρια του το πληκτρολόγιο του εγκεφάλου του. Γιατί δεν μπορείς να υπνωτίσεις και να προγραμματίσει την ψυχή, αλλά μόνο το μυαλό και τις συνήθειες του, και φυσικά τις αδυναμίες του και τις έμφυτες τάσεις του. Κι όπως καταλαβαίνετε, θα πρέπει να γνωρίζει ο υπνωτιστής τον άνθρωπο που πρόκειται να υπνωτισει. Γι αυτό και είναι απαραίτητες οι συνεντεύξεις και η γνωριμία μεταξύ των δύο, και γιατί θα πρέπει να υπάρχει και μια επαφή εμπιστοσύνης.

Και φυσικά είναι ανόητο να πιστεύει κανείς ότι μέσα από τον γραπτό λόγο έτσι απλά μπορεί κάποιος να προγραμματίσει η να υπνωτίσει κάποιον, χωρίς να έχει υπάρξει πριν ένας κώδικας ενεργοποίησης, που κι αυτός χρειάζεται να εγκατασταθεί πρώτα με άμεση επαφή του ενός με τον άλλον, και χωρίς να έχει προηγηθεί και η κατάλληλη προετοιμασία για να δημιουργηθεί το κατάλληλο έδαφος, με όλες τις προυποθέσεις, και με όλα όσα συνεπάγεται αυτό.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΔευ 18 Φεβ - 18:13:31

Όχι μόνο δεν μας κούρασες,αλλά προσωπικά απήλαυσα τον τρόπο γραφής και επεξήγησης σου,Κατερίνα.
Κατανοητά,καθαρά και με ουσία λόγια προερχόμενα από γνώση και εμπειρία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ωρίων

Ωρίων


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 25

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΔευ 18 Φεβ - 19:06:48

Έχω την ίδια άποψη με την ladosifa. Η 15katerina το κύκλωσε σωστά το θέμα.

Λυπάμαι που η επιστήμη που ασχολείται με την ψυχή, έπεσε σε χέρια αρπακτικών. Είναι παρήγορο κι ελπιδοφόρο να υπάρχουν επιστήμονες σαν την 15katerina.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΔευ 18 Φεβ - 21:05:26

Ευχαριστούμε Κατερίνα!
κλαπ! κλαπ!
Συμφωνώ με όσα γράφεις!
Είναι ότι είχα στο νου μου άλλα δεν μπορούσα να εκφράσω!
ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Υποσυνειδητος προγραμματισμος...   Υποσυνειδητος προγραμματισμος... Icon_minitimeΤρι 19 Φεβ - 20:26:56

Ψτ! Γεια σου έμπειρη προγραματιστριατζούΥποσυνειδητος προγραμματισμος... 2707236321!!!!! Τέτοια κάνεις όταν λείπω εγώ;;;;;;; Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 219140800δε ντρέπεσαι; Εεεεε; δε ντρέπεσαι;;;;;
Και Κατερίνα μπράβο!!! Τ΄ωρα το είδα! ¨εβαλες τα πράματα στη θέση τους. Δεν άφησες καμιά μας παραπονούμενη.
Υποσυνειδητος προγραμματισμος... 2012371633
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Υποσυνειδητος προγραμματισμος...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Προγραμματισμός εγκεφάλου!
» Διεύρυνση του Νου - Προγραμματισμός Υποσυνείδητου (HD)
» Διεύρυνση του Νου - Προγραμματισμός Υποσυνείδητου (HD)

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΕΡΕΥΝΑ & ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ :: ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...-
Μετάβαση σε: