H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Ξερίζωμα.

Πήγαινε κάτω 
+2
ioessa
leontas
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
leontas

leontas


Ηλικία : 48
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 84

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΠαρ 18 Ιαν - 22:40:35

Τίποτα δεν θα βοηθήσει, αν δεν αλλάξει η συνείδηση της καρδιάς. Όσο υπάρχουν ψεύτες κι ανέντιμοι θρασύδειλοι ανάμεσα μας, δύσκολα θα καθαρίσει το τοπίο. Μια λύση είναι η αποκάλυψη τους.

Δεν λέω να ψάξουμε να βρούμε ποιος και τι. Τους ξέρουμε. Έτσι δεν είναι; Αυτό που λέω είναι να ονομαστούν. Και να διωχθούν. Οριστικά. Να τους αφαιρεθεί κάθε δύναμη.

Σ αυτό επιμένω.

Αν δεν ξεριζώσεις το κακό απ τη ρίζα, θα πετάει κλώνια.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΠαρ 18 Ιαν - 23:45:38

Κι αν πάνω στα κλώνια,άλλα φυτά έχουν πλησιάσει,όπως ο κισσός τα δέντρα,να ξεριζωθούν κι αυτά;
Κι αν υπάρχει λόγος που η Γαία έχει φιλοξενήσει στο χώμα της τις ρίζες αυτές;
Θα πονέσει απο το ξερίζωμα;

Η συνείδηση της καρδιάς,αλλάζει με την πλήρη απουσία του κακού;
Αν ναι,τότε πως θα γνωρίζεις αν είσαι καλός γιατί δεν σου δόθηκε η ευκαιρία να γίνεις κακός και το αντίστροφο;

Όρια και προστασία,ναι,το δέχομαι.

Ελεύθερη βούληση...αυτό δεν διαλέξαμε όλοι;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΣαβ 19 Ιαν - 13:06:32



Τη νύχτα αυτή την λέμε εμείς φωτιά,
εσύ την είπες δέντρο
Οι μέρες που λαχτάρησες θα `‘ρθουν, εσύ την είπες δέντρο

Πάντα σκεφτόμουν μια νυχτιά
πόσο μεγάλη μπορεί να `ναι
και ρωτούσα οι στιγμές
όταν χάνονται που πάνε

Κανείς δε μου ‘`πε,θα βολευόμουν και με ψέμα
Τότε μου απάντησε ο χρόνος «δύσκολο το θέμα»

Κάποιοι δεν είδαν φωτιά,άλλοι τη νιώσαν στο πετσί τους
δε βρίσκανε κλαδί,
άλλοι κλαδεύαν την ζωή τους
άλλοι με στάχτες,δώσανε φτερά στο παραμύθι
κι άλλοι του ονείρου σαν να ζηλέψανε την λήθη
και ξαπλώσανε στου δέντρου την σκιά και του τάξαν να ξυπνήσουν όταν σβήσει η φωτιά

Μήπως εκεί σε γνώρισα, μήπως εκεί σε είδα;
Παραμιλούσες σε μια ξένη που την φώναζες πατρίδα
Θυμάσαι με τ’ αύριο που σου μύριζε φευγιό;
Ήμουν αγέννητος, τώρα έχω γιο

Αυτός γρήγορα ψηλώνει σαν φωτιά
κι ούτε ένα μέτρο,δεν μας μεγάλωσε το δέντρο

Τη νύχτα αυτή την λέτε εσείς φωτιά, κάποιος την είπε δέντρο
Οι μέρες που λαχτάρησε θα ‘`ρθουν, κάποιος την είπε δέντρο

-Εγώ τη νύχτα την φαντάζομαι πόρνη στολισμένη
Στρίγγλα, γυναίκα και συνάμα ερωμένη
να καμαρώνει μαζί του μες στο πλήθος αφού του γιάτρεψε τελείως πια το στήθος

Τώρα μιλούσε ο σοφέρ του,που οδηγούσε κι έτσι στουκάρανε στο δέντρo,αφού αλλού κοιτούσε
Πήρε φωτιά η μηχανή κι η μόνη λύση...ήταν να πάρει ένα κλαδί γρήγορα να την σβήσει

Πω, πω, ντροπή,
η εξέλιξη να ικετεύει κάτι που μάλλον μοιάζει τώρα σαν να περισσεύει
Δεν είναι κρίμα ένα κλαδί να πάει απ’ το δέντρο χαμένο
για κάτι που `ναι ασφαλισμένο;

Τον είδα όμως και κάπου αλλού άλλο ένα βράδυ,να κάνει μπαμ μέσα στο πλήθος στο σκοτάδι
σινιέ ντυμένο κι ενώ καιγότανε το κέντρο...σαν να μου μύρισε το δέντρο

Τη νύχτα αυτή την λέμε εμείς φωτιά, εσύ την είπες δέντρο
Οι μέρες που λαχτάρησες θα `ρθουν, εσύ την είπες δέντρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΚυρ 20 Ιαν - 23:47:25



Λύση το ξερίζωμα δεν είναι , η λύση ειναι στον τρόπο που πράτουμε και στο πώς είμαστε στην καθημερινή μας ζωή.
Ας πάνε όπου θέλουν αρκει να αφήσουν ύσηχη την Ελλαδα .
Τα ακραία συναισθήματα δεν ωφέλεισαν κανέναν , αυτα σε πολαιότερες επόχες εκμεταλεύτηκαν οι ΄΄αρχηγοί ΄΄ και έβαλαν το κόσμο να φαγώνετε μεταξύ τους .
Η λύση είναι να τούς διώξουμε απο μέσα μας και άλλη ενεργια να μην τους δίνουμε΄.... ίσως φύγουν και απο μπροστά μας
Λιγο η τελεόραση κλείστη και βοήθεια στους ΔΙΠΛΑΝΟΎΣ ΜΑΣ όσο μπορούμε
Ξερίζωμα. 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΔευ 21 Ιαν - 8:44:43

Και αν δεν τους ξέρουμε Leonta τους αισθανόμαστε.
Συνείδηση καρδιάς. Συν + είδηση καρδιάς, δηλαδή, η καρδιά ειδοποιείται όταν προστεθούν και των άλλων οι καρδιές. Πότε γίνεται αυτό; Όταν την έχεις ανοιχτή. Όλα όσα ξέρεις, όσα θες να μάθεις και να ανακαλυφθούν είναι λιγότερα από αυτά που πραγματικά Είσαι.
Όταν έχεις την καρδιά σου ανοιχτή και είσαι δεκτικός, χωρά και ψέμα γιατί το συγχωρεί, χωρά και όσους δεν έμαθαν τη σημαίνει θέρος, θάρρος της ψυχής και όχι του νου.
Συ(ν)γ χωρείς, τα Παν τα.
Ioessa και αν πάνε εκεί που αγαπάς; Αν πάνε εκεί που ζουν οι φίλοι σου. Έχεις δίκαιο όμως, πρέπει να διώξουμε από μέσα μας της αρνητικές ενέργειες, δε πρέπει να επιζητούμε να έχουμε μόνο θετικές σκέψεις και οράματα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 18:37:24


Παντού αγαπάω, όλη η Γαιά μέρος μου , αλλα ας φύγουν απο την Ελλάδα εδώ έχουν συνφέροντα , δεν τους βγαίνει όμως κρατάμε γερά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΤρι 22 Ιαν - 20:20:55

ioessa έγραψε:



Παντού αγαπάω, όλη η Γαιά μέρος μου , αλλα ας φύγουν απο την Ελλάδα εδώ έχουν συνφέροντα , δεν τους βγαίνει όμως κρατάμε γερά

Μαζί σου! Ξερίζωμα. 3477152822

Ioessa και αν πάνε εκεί που αγαπάς; Αν πάνε εκεί που ζουν οι φίλοι σου. Έχεις δίκαιο όμως, πρέπει να διώξουμε από μέσα μας της αρνητικές ενέργειες, δε πρέπει να επιζητούμε να έχουμε μόνο θετικές σκέψεις και οράματα!!!


¨εχει δίκιο εδώ ο Μανθάνων μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αχιλλεας !!!

Αχιλλεας !!!


Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 18

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ξεριζωμα    Ξερίζωμα. Icon_minitimeΚυρ 3 Φεβ - 16:33:25

Εγω λεω να ξεριζώσουμε την ανοχή στις παρανομίες του εγκεφαλου μας και όχι τα αμπέλια μας!
Ας ειμαστε η αρχη της φλογας για καποιους που νομιζουν οτι την εχουν χασει,εγω,εσυ,ο καθενας! ενα δαχτυλο κοβεται ευκολα ετσι; μια γροθια δεν σπαει ποτε!!!ενα κερι αναβει ολα τ'αλλα!Οποτε ξεριζωσε την σκεψη που δεν σε αφηνει να νιωσεις την πρωταρχικη !!! :)))) ενα μεγαλο χαμογελο για ολους σας!

Ξερίζωμα. 3880601376
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 68
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΚυρ 3 Φεβ - 17:08:31

Αχιλλεας !!! έγραψε:
Εγω λεω να ξεριζώσουμε την ανοχή στις παρανομίες του εγκεφαλου μας και όχι τα αμπέλια μας!
Ας ειμαστε η αρχη της φλογας για καποιους που νομιζουν οτι την εχουν χασει,εγω,εσυ,ο καθενας! ενα δαχτυλο κοβεται ευκολα ετσι; μια γροθια δεν σπαει ποτε!!!ενα κερι αναβει ολα τ'αλλα!Οποτε ξεριζωσε την σκεψη που δεν σε αφηνει να νιωσεις την πρωταρχικη !!! :)))) ενα μεγαλο χαμογελο για ολους σας!
Ξερίζωμα. 3880601376


Αχιλλέα μόλις ετοιμαζόμουν να γράψω γι αυτό το θέμα
Με πρόλαβες

Να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας,
όσο περισσότερο, όσους περισσότερο και όχι να ξεριζώνουμε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Μπράβο


τστστσ τστστσ τστστσ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αχιλλεας !!!

Αχιλλεας !!!


Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 18

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξερίζωμα   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΚυρ 3 Φεβ - 17:39:35

Καποια μερα και ελπιζω συντομα να ερθει!! να μπορω να κανω αυτο
που εγραψα σε ενα στοιχο μου
(στης ζωης το σκοπο θα τρεξω να χτισω ,σαν μια λαμψη φωτος τη γη θα διασχισω)
Να μπορεσω να μοιρασω οση αγαπη χωραει η ψυχη μου !

desper ευχαριστω και να΄σαι καλα :7;:

Ξερίζωμα. 3880601376
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΔευ 4 Φεβ - 9:49:54

Αχιλλεας !!! έγραψε:
Εγω λεω να ξεριζώσουμε την ανοχή στις παρανομίες του εγκεφαλου μας και όχι τα αμπέλια μας!
Ας ειμαστε η αρχη της φλογας για καποιους που νομιζουν οτι την εχουν χασει,εγω,εσυ,ο καθενας! ενα δαχτυλο κοβεται ευκολα ετσι; μια γροθια δεν σπαει ποτε!!!ενα κερι αναβει ολα τ'αλλα!Οποτε ξεριζωσε την σκεψη που δεν σε αφηνει να νιωσεις την πρωταρχικη !!! :)))) ενα μεγαλο χαμογελο για ολους σας!

Ξερίζωμα. 3880601376

Παρόλο που καταλαβαίνω τι θες να πεις πίστεψε με καν'ενα δάχτυλο δε κόβεται εύκολα. Κι οι αμπελιυργοι δε ξεριζωνουν τ αμπέλια τους αλλά τα ζιζάνια που πνίγουν τα κλ'ηματα. Κι ενα κέρι ανάβει όλα τ αλλα όταν δε έχει κάποιον που προσπαθεί να το σβύσει. Συμφωνώ να ξεριζωσουμε την ανοχή μας σ οτι γ'ινεται. Οταν καθαρίζω το σπίτι μου δε φτάνει να το βλέπω μέσα μου καθαρό. Πρ"εκεί να παρω σκούπα και φαρασι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
15katerina

15katerina


Ηλικία : 49
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΔευ 4 Φεβ - 18:24:01

Πολύ σωστά Αριστέα. Η καθαριότητα είναι φροντίδα και υγεία. Οι άνθρωποι της γης, οι αγρότες ξέρουν καλά τι χρειάζεται να κάνουν για υγιή σοδιά. Και για τον ίδιο χρόνο, αλλά και για τον επόμενο. Ξέρουν ότι το ξερίζωμα των ζιζανίων και η απομάκρυνση των παρασίτων, είναι σημαντική προυπόθεση. Και δεν το κάνουν με μίσος, ούτε από έλλειψη αγάπης. Αλλά γιατί αυτό χρειάζεται για το καλό της γης και της σοδιάς.

Νομίζω ότι έχουν μπερδευτεί κάποια πράγματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αχιλλεας !!!

Αχιλλεας !!!


Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 18

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξερίζωμα   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΤρι 5 Φεβ - 1:48:07

μαγγισουλα δεν διαφωνω αλλα ουτε συμφωνω ,γιατι με τα δεδομενα του σημερα αλλα βλεπουν τα ματακια μου !και πιστεψε με τα βλεπω τελειως διαφορετικα απο πολλες οπτικες γωνιες! τωρα αυτο με το καιρι που ειπες νομιζω ηταν λιγο ........ γιατι εσυ που εισαι η φλογα και αναβεις ενα καιρι εισαι εκει και το προσεχεις οποτε.... δεν χρειαζεται να του δωσω νοημα παρακατω!οσο για τ'αμπελια ..δεν θα δωσω βαση γιατι το θεμα μου ηταν αλλου και πηγε αλλου. ισως αν ξεκαθαρισουμε λιγο την υποθεση να μπορεσουμε να βγαλουμε και αποτελεσμα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ :)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΤρι 5 Φεβ - 20:37:05

Αχιλλεας !!! έγραψε:
μαγγισουλα δεν διαφωνω αλλα ουτε συμφωνω ,γιατι με τα δεδομενα του σημερα αλλα βλεπουν τα ματακια μου !και πιστεψε με τα βλεπω τελειως διαφορετικα απο πολλες οπτικες γωνιες! τωρα αυτο με το καιρι που ειπες νομιζω ηταν λιγο ........ γιατι εσυ που εισαι η φλογα και αναβεις ενα καιρι εισαι εκει και το προσεχεις οποτε.... δεν χρειαζεται να του δωσω νοημα παρακατω!οσο για τ'αμπελια ..δεν θα δωσω βαση γιατι το θεμα μου ηταν αλλου και πηγε αλλου. ισως αν ξεκαθαρισουμε λιγο την υποθεση να μπορεσουμε να βγαλουμε και αποτελεσμα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ :)
Για το ίδιο πράμα μιλάμε. Κατάλαβα κι αυτό για το κερί κι αυτό για τη γροθιά και την ένωση και για τ αμπέλια. Αυτά τα εμπόδια που ανέφερα εγώ συμβαίνουν όσο χρωματιστά και να τα δω. Είναι οι ανοχή στις παρανομίες που λες να ξεριζώσουμε. Που διαφωνούμε; Αν όμως ήταν αλλού το θέμα σου τότε πάω πάσο και λογικ΄΄ο να καταλάβω άλλα. Και όλοι βλέπουμε απ διάφορετικές οπτικές γωνίες πλ΄εον. Είναι μια αλήθεια αυτό. Μόνο που........Στη πράξη κολλάμε. Γιατί ακόμα ψηλαφίζουμε στο άγνωστο και στον άγνωστο εαυτό που τώρα αρχίζουμε να ανακαλ΄΄υπτουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΤρι 11 Ιουν - 18:11:26

[youtube][/youtube]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Ξερίζωμα. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξερίζωμα.   Ξερίζωμα. Icon_minitimeΔευ 14 Οκτ - 20:31:27

Ξερίζωμα. 71760079_133443134672994_8166776860466741248_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_oc=AQl_R6zGlQb18rhmUOhggPvy0AmzmEa6baCIabr33TerIgbMbRzcm5jzWNTpqyrR1Ig&_nc_ht=scontent.fath3-3

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ξερίζωμα.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΠΑΡΕΤΕ ΘΕΣΗ - ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΛΥΣΕΙΣ - ΔΡΑΣΤΕ :: ΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ-
Μετάβαση σε: