H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Πως να βοηθησω ?

Πήγαινε κάτω 
+3
desper !!!
anarhos
ioessa
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΔευ 10 Δεκ - 18:12:32


το γραφω εδω επειδη νομιζω πως εισαι ο καταλληλος για να βοηθησεις η να που πεις αεν της εξηγω όρθα αυτα που μου λεει λόγω πειρας δικη σου .

Τους τελευταίους μήνες κάνω παρέα με μια κοπέλα με την οποία μου αρεσει η περέα της .
Εχει τρια παιδια χωρισμενη είναι αυτο αναφερω για να περιγραψω την κατασταση της ειναι μιλαμε για αυτα που την συνεβησαν εχει να κάνει με την μαγεία να το πώ, δεν μπορω να αναφερθω ότι ειναι ακριβως μαγεια , νομιζω πως εχει να κάνει με ενεργιες ελπιζω να καταλαβες.
Η κοπέλα αυτη ειχε μια εταιρία η οποία έκλεισε και κακήν κακός τα μαζεψέ , πριν κλείση η εταιρία της έκανε παρέα με κάποια δούλευε στο μαγαζί της η οποία φίλη της είχε παρέα ένα μέντιουμ και την ξεμάτιαζαν συνέχεια και δίαφορα άλλα μέσα απο κεινη την παρέα γνωρίσε και άλλους ανθρώπους και τότε άρχισε η κάτω βόλτα της. Ηταν τόσο θλιμένη που έκανε απόπειρα αυτοκτονίας δεν την γνώριζα τότε,αλλα απο αυτα που μου λεει και την πιστεύω.

Παιζει λίγο και η απογοητευσή της λόγω ανεργίας, οικονομικά θέματα , αυτα το τόοοοοοσο το κάνουν τόοοοσο μεγάλο.
Τον τελευταίο χρόνο άρχισε να διαβάζει δίαφορα βιβλια και της ευχες του Αγιου Κυπριανου απότι μου λεεί την βοήθησαν αρκετα πιστεύει στο Θεό .Με τους ιερωμένους έχει θέμα και εγώ είμαι στην ίδια θέση μαζί της κατάλαβες .
Τελος πάντων η κοπέλα μου έλεγε πως απο τότε που έμεινε μακριά τους είναι καλλίτερα αρχίσε να βλέπει θετικά την ζωή της .Μου είπε πώς ''την κυνηγούσαν'' λόγω της τύχης της και έιχε τύχη και πιστεύω πως έχει και τώρα .Αυτη την στιγμη είναι χωρίς ρεύμα τα βολεύει προσπαθει δηλαδη, τα παιδία της μένουν με τον πρώην άντρα της για να μπορουν να διαβάσουν τα βλέπει όμως κάθε μέρα, τώρα την πήραν σε κάτι προγραμματα για 5 μήνες .
Μου ελει ότι πολλοι γνωρίζουν την τέχνη και κάνουν δίαφορα για να πάρουν την τύχη τον άλλονων για αυτούς ότι πάιρνουν απο αυτούς και για αυτο δημιουργούν αρρώστιες και ατυχίες.
Εξαγνίζει τον χώρο της με νερό και αλάτι, αγιασμους , μου είπε πως κάτι ζεί στον χώρο της και θέλει να το βοηθήσει να βγει .
Την πιστεύω στους χώρους μένουν οι ενεργίες του κάθε ανθρώπου το αποτυπωμά τους ,δεν νομίζω πώς είναι κάτι το οποιο απαραίτατα είναι κακό ή καλό απλα υπάρχει , τις λέω να οραματίζεται όμορφα και να σκέπτεται χρήσιμα , της εξήγησα πως η σκέψη μας έχει δύναμη μπορούμε να δημιουργήσουμε με την σκέψη μας .Επίσεις της επισυμένω πώς κανείς μα κάνεις δεν μπορει να μας κλέψει ενέργια , αν θωρακίσουμε τον ευατό μας και τον θωρακίζουμε με προσευχη και με την καλή μας δίαθεση, εαν είμαστε χαρούμενη και αγνοι μέσα μας , δεν μπορει να μας βλάψει τίποτα , το γέλιο ξορκίζει της λέω να χαμογελά .
Μου μίλησε και για σκιές ότι κάποιοι κυνηγούν τις σκιές για αφελός τους .
Την είπα πάνω σε αυτό πώς αυτο που βλέπουμε είναι αυτό που θέλουν να μας δείξουν πάνω αυτό υπάρχει κάτι άλλο που δεν το αντιλαμβανομαστε και δεν μπορει να παιξεις με τις σκιές (εαν είναι σκια η ενέργια κάποιου ανθρώπου που έφυγε αλλα έχει αποτύπομα εδώ ή κάτι απο άλλη διασταση)Επειδη στα σύμπαν τα διέπουν νόμοι και όποιος παραβει έχει και την ευθήνη .
Ισως να μην φτανουν που τις λέω αυτα εαν συμβαινει κάτι τέτοιο μα δεν ξερω τι αλλο κι ούτε θα ηθελα να την βάλω σε πιο βαθεία νερα επειδη ούτε και εγω τα ξερω .
Τις λέω να φτιάχνει και φράσεις ενδυνάμωσεςι και να συγχωρει , το έκανε αυτο το ήξερε δεν κρατάει,
Της εξήγησα πώς μερικές φορές εμείς είμστε η αιτιά των ΄΄κακών ΄΄ και οι άλλοι απλα βρίσκουν ξεφραγο το αμπέλι και μπάινουν .
Μιλάμε για αυτούς που έφυγαν απο τον κόσμο τούτο , αγαπημένα πρόσωπα και μου λεέι ότι την βοηθάνε χάρηκα που σκέπτεται έτσι επειδη πολλες φορες νιώθεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα κοντά σου.
Δεν είναι μόνη, κανείς δεν είναι αρκει να αφουγκράζεται ακόμη και ο αέρας παρουσία είναι .
Είναι καλύτερα απο ότι ήταν το καλακαίρι έχει τρια σκυλάκια έτσι γνωριστήκαμε με τα πλασματάκια μας .

Δέν ήθελα να ζαλίσω την Αιθηρόη και επειδη το θέμα είναι λίγο μαγικο μου ήρθες στο μυαλο μου εσυ
Σε ευχαριστώ !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΤετ 12 Δεκ - 16:25:46

Μου μοιάζει σα να τα είπες με μια ανάσα όλα αυτά. Λίγο ανακατεύτηκαν τα πράγματα. Αν κατάλαβα καλά, για κάποιο διάστημα έκανε παρέα με κάποιους και κάποιες ρουφήχτρες, δηλαδή απατεώνες με λίγα λόγια που μπορούσαν να την πείθουν για σκοτεινά πράγματα και που αυτοί, υποτίθεται πάντα, μπορούσαν να βοηθήσουν. Οπότε τραβούσαν την προσοχή της, άρα και την ενέργεια της. Γιατί όταν προσέχουμε έντονα κάτι, η θα παίρνουμε ενέργεια, η θα δίνουμε. Αυτό συμβαίνει συνήθως.

Για όσο καιρό ήταν μαζί τους, πιθανών να της έκλεβαν ενέργεια και όχι με αυτόν τον σκοπό. Δεν έχουν σκοπό να κλέψουν ενέργεια. Όχι συνειδητά. Συμβαίνει όμως. Γι αυτό και οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να τραβούν την προσοχή και τον θαυμασμό. Χωρίς να ξέρουν τι ακριβώς συμβαίνει, παίρνουν ενέργεια και αισθάνονται πιο ικανοποιητικά και ευχάριστα, δηλαδή πιο δυνατοί. Και μόνο που μου ανέφερες για ξεματιάσματα, φαίνεται ότι είναι ανόητοι και ήθελαν να της αποδείξουν ικανότητες που δεν είχαν. Την έπεισαν όμως και προφανώς οι ιστορίες τους και τα τεχνάσματα τους την τρόμαξαν. Με αποτέλεσμα να επηρεάσουν τον εσωτερικό της κόσμο και να ζωγραφίσουν φοβικές εικόνες αλλά και αισθήσεις.

Δεν έχουν καμιά δύναμη πάνω της, όσο δεν τους αφήνει να την πείθουν γι αυτό. Κι αφού απομακρύνθηκε, είναι ασφαλής και δεν χρειάζεται να ανησυχεί, από την στιγμή που έχει αδύναμες αντιστάσεις απέναντι τους.

Το νερό και τ αλάτι δεν μπορεί να καθαρίσει τον χώρο μέσα της. Γιατί εκεί είναι το ζήτημα. Όσο πιστεύει όσα πιστεύει δεν θα έχει ησυχία. Να καθαρίσει την σκέψη της. Για κάθε αρνητική που της έρχεται ξαφνικά, να φτιάχνει μια θετική. Αυτό σιγά σιγά θα καθαρίσει τις ζημιογώνες σκέψεις. Κάθε φορά που θα νιώθει άσχημα, φόβο, αρνητικά, ότι αρνητικό παρουσιάζεται μέσα της να το φαντάζεται σαν καπνό. Να παίρνει βαθιές αναπνοές και κατά τις εκπνοές να φαντάζεται ότι βγάζει τον καπνό έξω. Να το κάνει συνέχεια μέχρι να μην βλέπει άλλο καπνό μέσα της.

Και δεν καταλαβαίνω για ποιες σκιές μιλάς. Αλλά αν είναι αυτό που κατάλαβα, ο χώρος ο συγκεκριμένος δεν έχει σχέση με εκείνην ούτε την αφορά ούτε κινδυνεύει. Ο κόσμος των σκιών όπως τον λέμε εμείς γιατί τόσα ξέρουμε, είναι ένας πραγματικός κόσμος όπου κι αυτοί αντιμετωπίζουν τα δικά τους θέματα, έτσι όπως κάνουμε κι εμείς εδώ. Παντού υπάρχουν δύο πλευρές και όντα των δύο πλευρών.

Το σίγουρο είναι ότι την επηρέασαν μέσα της. Αν εκείνη θέλει να το αλλάξει και να καθαρίσει τον χώρο της, αρκεί και μόνο να βάλει μέσα της τα αντίθετα τους. Να διαβάζει όμορφα πράγματα, να ακούει όμορφα πράγματα, να κάνει όμορφα πράγματα και όλα θα πάνε καλά. Και αντί να πιστεύει περισσότερο τους άλλους, να πιστεύει εκείνη την ίδια. Πρέπει να καταλάβει ότι την χρησιμοποίησαν και την ξεγέλασαν μερικοί βλάκες, άχρηστοι, ανίδεοι τσαρλατάνοι που την βρίσκουν με το να τρομάζουν κόσμο και να υπόσχονται μετά λύσεις. Γιατί αφού μπορούν να σε πείσουν ότι έχεις πρόβλημα, μπορούν να πείσουν κι ότι σε κάνουν καλά και τους χρειάζεσαι. Γιατί εκεί είναι το θέμα. Για να υπάρχουν χρειάζονται κάποιους να τους χρειάζεται. Και ψάχνουν πάντα τους πιο ευάλωτους. Και πάντα βρίσκουν. Γι αυτό η γνώση και η πίστη στον εαυτό μας είναι σπουδαίο έργο που πρέπει να κάνουμε όλοι για τον εαυτό μας. Όταν δεν θα βρίσκουν και δεν θα έχουν αυτά τα εύπιστα και αθώα θύματα, θα ζαρώσουν και θα χάσουν την όποια ψεύτικη δύναμη έχουν. Θηρίο γίνομαι με αυτούς!!! Θηρίο!!!!

Να πάρει πίσω ότι τους έδωσε. Όσα πίστεψε! Να τους αδειάσει από μέσα της στην κυριολεξία. Τίποτα δεν μπορούν να της κάνουν και τίποτα δεν της έκαναν. Αυτή πίστεψε και αυτή το έκανε στον εαυτό της.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΤετ 12 Δεκ - 23:21:51

[quote="anarhos"]

Πολύ σωστά τα λες άναρχε

Για να υπάρξει ο απατεώνας, πρέπει να προϋπάρξει το θύμα

Όση καλή διάθεση να έχει κανείς
για να βοηθήσει,
ορισμένες φορές, είναι ακατόρθωτο

Και αν ακόμα τα πείσεις, τα υποβάλλεις με την καλή έννοια,
άδικος ο κόπος,
θα ξανακυλήσουν στους απατεώνες
ή σε υστερόβουλα άτομα

Θυμήθηκα τον ιεραπόστολο και τον ινδιάνο
Καλά θα πιστέψω στον θεό σου,
φτάνει να σταματήσει να πονάει το δόντι μου

Το δόντι δεν πέρασε και πήγε στο μάγο της φυλής,
μετά στον μάγο της δίπλα φυλής
και στο τέλος πήρε όλους τους μάγους σβάρνα

Όσο για τα ξεματιάσματα,
πιστεύω ότι δεν τίθεται θέμα για ικανότητες που δεν έχουν,
αλλά σίγουρα διαθέτουν την ικανότητα της χρηματικής αφαίμαξης

Ένα άτομο που χρειάζεται βοήθεια,
όσο το δυνατό, πρέπει να του δίνεται

Γενικότερα σε τέτοια προβλήματα, ο δρόμος δεν είναι ένας
και πρέπει να επιλεγεί ο πλέον κατάλληλος
αλλά πρέπει να συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις,
ώστε να αποδώσει η βοήθεια

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε

Εκτός των μελών, τον Αόρατο Ναό,
τον παρακολουθούν και πολλά άλλα άτομα

Είχα πει και επιμένω, ότι ορισμένες γνώσεις,
δεν πρέπει αβασάνιστα να μοιράζονται απλόχερα

Σε μια τάξη, με αυστηρή βαθμολογία,
δυο μαθητές είναι ξεφτέρια του 9,5
και οι υπόλοιποι του 4
Τι πρέπει να πράξει ο δάσκαλος;
Δεν είναι εύκολη η απάντηση…..

Άναρχε δεν λέω, ότι συμφωνώ με όσα λες
για να σου κάνω τον φίλο
Συμφωνώ ειλικρινά,
αλλά….
πόσοι μπορούν να κατανοήσουν
τα λεγόμενα σου ή έστω μέρος αυτών;
Η πλειοψηφία; μερικοί; ελάχιστοι;
Πόσοι;



Ως εκ τούτου καλά κάνω και είμαι desper,
αλλά ζηλεύω και το άναρχος

τστστσ τστστσ τστστσ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΤετ 12 Δεκ - 23:34:58

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΙΣΤΗΣ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΝΤΕΣΠΕΡ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ,ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΤΗΣ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 13 Δεκ - 8:40:43

princess4 έγραψε:
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΙΣΤΗΣ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΝΤΕΣΠΕΡ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ,ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΤΗΣ...

princess4 έγραψε:
ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΠΙΣΤΗΣ.ΠΡΟΣΕΧΕ ΝΤΕΣΠΕΡ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΝΩΣΗ,ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΟΠΩΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΤΗΣ...


Προς αποφυγή παρεξηγήσεων
Δεν νομίζω
Είμαι γνώστης της Ελληνικής γλώσσας
Άρα ξέρω τι λέγω

Όταν λαμβάνονται αποσπασματικά μέρη
του κειμένου αλλοιώνεται η έννοια του

Ο desper έγραψε
Ένα άτομο που χρειάζεται βοήθεια,
όσο το δυνατό, πρέπει να του δίνεται

Ο desper επαναλαμβάνει
Γενικότερα σε τέτοια προβλήματα, ο δρόμος δεν είναι ένας
και πρέπει να επιλεγεί ο πλέον κατάλληλος
αλλά πρέπει να συντρέχουν ορισμένες προϋποθέσεις,
ώστε να αποδώσει η βοήθεια

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ
Απλόχερα πώς;
για να βοηθήσει κάποιος, πρέπει πρώτα να γνωρίσει,
να μάθει, να εμβαθύνει, για να καταλάβει

ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΠΛΟΧΕΡΑ
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ
Όχι, με όλη τη δύναμη της ψυχής μου, όχι
Πρέπει να σκεφτούμε τις συνέπειες,
να καταλάβουμε την κατάσταση, την ευφυΐα,
την ψυχοσύνθεση του ατόμου
που ζητά βοήθεια,
να κατανοήσουμε πλήρως,
ώστε να πράξουμε σωστά
και να βοηθήσουμε αποτελεσματικά

Διαφορετική περίπτωση της magnolia [ κοινωνική ],
απ αυτή που ανέφερε η ioessa

λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω,
αυτό δεν γίνεται δημόσια [ σε ανοικτό κείμενο ]
γιατί υπάρχουν ερωτήσεις που δεν μπορούν να ειπωθούν,
γιατί υπάρχουν πράγματα που λέγονται
και άλλα που δεν λέγονται

Άμα κάποιος σπάσει το χέρι του,
χρειάζεται εγχείρηση και έπειτα γύψο
Δεν μπορεί ο γιατρός να πει,
χορήγησε του 200ml αγάπης,
με μπόλικη αγάπη

Χρειάζεται πάνω απ όλα,
γνώση, κατανόηση
και μερικές φορές συνιστάται
τρικυκλική αγωγή

Ίσως κάποτε τα ψυχολογικά προβλήματα
να επιλύονται με ορούς αγάπης

Ο καθένας που ζητά βοήθεια
χρήζει διαφορετικής αντιμετώπισης
και η βοήθεια πρέπει να είναι ουσιαστική
γιατί διαφορετικά θα γίνει σαν τον ινδιάνο
και μια ζωή θα βολοδέρνει

Δεν είναι άδικο αυτό;


Πριγκίπισσα, δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο,
ούτε να δημιουργώ εντυπώσεις


Θα ήθελα να πω πολλά περισσότερα,
αλλά…..
άλλα πράγματα λέγονται
και άλλα δεν λέγονται
σε ανοικτό κείμενο
παρά μόνο με pm

τστστσ τστστσ τστστσ





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 13 Δεκ - 9:58:17

ioessa μου,παίρνω τώρα το θάρρος,μιας και περίμενα να απαντήσει πρώτα ο anarhos.
Φαντάζομαι,δεν θα έχεις αντίρρηση να ακούσεις κι άλλες φωνές.

Αυτό που θα ήθελα λίγο να επισημάνω είναι το κομμάτι που λες
''έκανε παρέα με κάποια δούλευε στο μαγαζί της η οποία φίλη της είχε παρέα ένα μέντιουμ και την ξεμάτιαζαν συνέχεια και δίαφορα άλλα''
Δεν μου κάθεται καλά στο ισοζύγιο,το μάτι,που είναι κάτι τόσο συνηθισμένο και ποτισμένο στο συλλογικό ασυνείδητο του λαού εδώ,με τα ''διάφορα άλλα''.
Ποια και τι είναι αυτά;Τι έκανε να την σπρώξει στην αυτοκτονία;
Το ''μάτι'' είναι ίσως το κατάλληλο δόλωμα για κάποιους που ως εκεί περιορίζονται οι γνώσεις τους,για πολλούς,που πιστεύουν οτι ο κόσμος γύρω τους τους φθονεί και τους ζηλεύει ή και τους θαυμάζει.Δεν είναι γνώστες του μεταφυσικού όλοι,αλλά γνώστες της ψυχολογίας,σίγουρα.
Θέλω να πω,πως κάποια από τα δικά της στοιχεία,συνέβαλαν στο να μπει και να ασχοληθεί με τα διάφορα άλλα της παρέας.
Έχεις πολύ δίκιο όταν λες πως στα οικονομικά προβλήματα το τόσο γίνεται τοοοσο,η τρίχα τριχιά δηλαδή.
Μήπως όμως είναι στον χαρακτήρα της να μετατοπίζει το βάρος της ευθύνης σε άλλους;
Ρωτώ,όχι για σε κάνω καχύποπτη απέναντι στην φίλη σου,ασε να έχω εγω τον ρόλο αυτόν,όμως καλό είναι να εξετάζεται και η ψυχοσύνθεση του κάθε ατόμου.
Υπάρχει περίπτωση να είναι απλώς τσαρλατάνοι,υπάρχει όμως και περίπτωση απλώς να ασχολούνταν με διάφορα μεταφυσικά και να τρόμαξε.
Μπορεί το άγνωστο να την γοήτευσε, να ανακατεύτηκε πιο προσωπικά με κάποιο άτομο της παρέας,μπορεί να σκίρτησαν μέσα της τα θρησκευτικά της πιστεύω,θεωρώντας οτι κάνει κάτι το αντίθετο με αυτήν και να την έπιασε πανικός.
Με τα ξεματιάσματα όμως,δεν φοβάσαι για σκιές στο σπίτι σου.
Επίσης και κάτι άλλο:η κοπέλα που δούλευε στην εταιρία της,είχε συμφέρον να την κλείσει και να μείνει και αυτή άνεργη;
Είναι ήδη βάρβαρο να μην έχει ρεύμα,σημεία των καιρών.
Θλιβερό, να μην μπορεί να μεγαλώσει τα παιδιά της.
Αυτές οι σκιές της εποχής που όλοι διανύουμε.
Πιστεύω σε πολλά πράγματα,δεν αναιρώ κάτι,όμως έχω συναντήσει στην ζωή μου περιπτώσεις που δεν ήθελαν τα άτομα αυτά τίποτα να ακούσουν και να βοηθηθούν.
Θεωρώ,πως αν η ζωή της έδωσε ''κακούς φίλους'',της έφερε μια καλή.
Αυτή είσαι εσύ.Το καλό έχει απεριόριστη δύναμη.
Και όσα της λες,η συμπαράστασή σου,το βήμα που έκανες εδώ για να την βοηθήσεις,είναι αξιόλογα και σπουδαία.
Της εύχομαι τα καλύτερα και να βρει την δύναμή της.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 13 Δεκ - 12:11:53

Η ioessa ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΤΗΣ,ΜΑ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΗ ΖΗΤΗΣΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΕΙ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΟΣ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ.ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΓΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΑΓΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΟΥΤΕ ΜΑΣΟΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΡΥΦΟ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΡΥΨΕΙ.ΑΣ ΔΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ,ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ,ΠΑΝΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΘΟΛΟΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ.ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ.ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ desper.ΔΕΝ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΑ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΣΑ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 13 Δεκ - 15:42:08

princess4 έγραψε:
ΠΑΝΤΟΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ.ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ desper.ΔΕΝ ΣΤΟ ΖΗΤΗΣΑ,ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΤΟ ΖΗΤΟΥΣΑ?


Ειλικρινά ΝΑΙ

Μην έχεις καμιά αμφιβολία

τστστσ τστστσ τστστσ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 13 Δεκ - 16:40:52

ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ..ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙΣ ΑΠΟ desper desparate,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΒΑΔΙΖΕΙΣ,ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΛΕ ΜΟΥ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠαρ 14 Δεκ - 9:28:42

Πως να βοηθησω ? 2871910706Μισό......Πως να βοηθησω ? 743589328για να καταλάβω πριν ανοίξω την καταπιόνα μου!!! princes τον ρωτάς τι θα έκανε αν του ζητούσες εσύ να θυσιαστεί κι εσύ desper λες ότι θα δεχ΄΄σουνα ανεπιφυλαχτή; Και μετά του λες ότι επιφυλάσεσαι για να τον έχεις στα υπόψη σου; Ερωτώ διά να ξ΄ερω πως να το σχολιάσω..............μπικόουζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ.............Πως να βοηθησω ? 3937927111
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠαρ 14 Δεκ - 10:28:37

maggisoula έγραψε:
Πως να βοηθησω ? 2871910706Μισό......Πως να βοηθησω ? 743589328για να καταλάβω πριν ανοίξω την καταπιόνα μου!!! princes τον ρωτάς τι θα έκανε αν του ζητούσες εσύ να θυσιαστεί κι εσύ desper λες ότι θα δεχ΄΄σουνα ανεπιφυλαχτή; Και μετά του λες ότι επιφυλάσεσαι για να τον έχεις στα υπόψη σου; Ερωτώ διά να ξ΄ερω πως να το σχολιάσω..............μπικόουζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ.............Πως να βοηθησω ? 3937927111

Έχεις δίκιο maggisoula
Είχα πονοκέφαλο και η συζήτηση αχταρμάς

Εννοούσα ότι όποιος θελήσει βοήθεια από μέρους μου,
ευχαρίστως

Σε μερικά θέματα όμως όχι σε ανοικτό κείμενο
Δεν χρειάζεται πάντα να γίνεται μεσημεριάτικο της Τατιάνας

Σε ένα πρόβλημα συνήθως
μπορούν να δοθούν αρκετοί δρόμοι για την επίλυση
και συναποφασίζουμε πως θα προχωρήσουμε

Επικαλούμαι την Διαιτησία σου
Οι αποφάσεις του Ανωτάτου Δικαστηρίου δεκτές και σεβαστές

θενκ U για την αφιέρωση

Καλημέρα σε όλους τους γιουτουμπίτες και τις γιουτουμπίτισες
Είπαμε εγώ παλιάς σχολής





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠαρ 14 Δεκ - 10:45:58

Πάσο!!!Πως να βοηθησω ? 14724201
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠαρ 14 Δεκ - 14:58:09

maggisoula Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΓΩΙΣΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΜΙΛΑΣ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο desper ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΝ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΤΙΑΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΗΧΙΣΗ.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΣαβ 22 Δεκ - 12:04:30



Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας ,
δυστηχώς είμαι μάκριά της τώρα , αλλά μιλάμε στο τηλέφωνο την βλέπω καλλίτερα επειδή έπιασε δουλειά για λίγους μήνες οπότε βοηθάει στο να μήν σκέπτεται .Της έχει καλλήσει πάντως το γεγονός της απομίζήσεις της ενέργειας κάνει ακόμη τα αλάτια αν αυτό την κάνει να νιώθει καλά δεν μπορώ να της το κόψω τουλάχιστον μέχρι να πιστέψει σε αυτήν όπως είπες Άναρχε.
Ladosifa τα δίαφορα αλλα που ανφέρθηκα είναι εκτός απο το μάτι , πώς θέλουν κάποιοι να κάνουν κακό στους άλλους απο ζήλεια με μαγεία 'οπως να αφήνουν πράγματα στον κήπο της όπως αγκάθια, χωρίς να εχεί λουλουδία με αγκάθια σπασμένα αυγα χώρις τον κρόκο αυτα μου είχε πει είναι δείγματα ότι σου κάνουν κάτι , τώρα δεν βρήκε κάτι τα είχε βρει πρίν με γνωρίσει την πιστεύω αλλα δεν πιστευω ότι έχουν δύναμη όλα αυτα επείδη είναι πράξεις που ενυσχίουν την πίστη του καθενός για κάτι ( καλό ή κακό ).Που για μένα δεν υπάρχει καλό η κακό όσο και να θέλει να σε βλάψει κάποιος αν είσαι πιστη σε σένα και σε αυτό που πιστεύεις δεν μπορεί να σε βλάψει εκτός εάν αφήσεις χώρο μέσα σου για την άλλη σκέψει που δεν είναι δική σου
Ευτηχώς απο μόνη της συγχωρει μέσα της δεν έχει κρατημένα για τον κόσμο γύρω της και αυτό την κάνει σιγά σιγά να αλλάζει και να πιστεύει σε αυτήν .
Ναί κάποιες φορές ρίχνει το βάρος στούς άλλους όχι όμως σε μεγάλο βαθμο καταλαβαίνει που έφταιξε και επανορθώνει κατάλαβε πως όσο αφήνεις τούς άλλους να σε καβαλάνε είναι εις βάρος σου παρολααυτά τους επιτρέπεις εκει καταλαβε το λάθός της .Αλλα και έτσι μαθαίνεις να κρατάς τα μπόσικα τον χώρο σου .
Της εύχομαι τα καλλίτερα είθε η σκέψεις τις να τρέχουν στο αγαθό.


Πως να βοηθησω ? 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 0:36:55

princess4 έγραψε:
maggisoula Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΘΥΣΙΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΙΣΩ ΣΕ ΕΓΩΙΣΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ.ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΜΙΛΑΣ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο desper ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΝ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΤΙΑΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΗΧΙΣΗ.



Έχεις πολλά να μάθεις ακόμα. Παααααααρα πολλά. Βρες πρώτα τι θες απ τη ζωή σου κι απ τον εαυτ'ο σου και μετά προσπάθησε να καταλ'αβεις ότι η θυσία δεν είναι ούτε νόμισμα ούτε ελαφριά λέξη για να τη χρησιμοποιούμε σα κραχτη!!! Δεν είναι ελαφριά για να τη χρησιμοποιείς επιπόλαια κι ανεύθυνα με το τρ'οπο που το κάνεις. Θα θυσιαστω θα θυσιαστε'ις θα θυσιαστεί θα θυσιαστούμε θα θυσιαστούν θα θα θα......ώρες ώρες αναρωτιε'μαι..........άστο να παει! Δεν χρειάζεται ν ανοίξουμε διάλογο για το τι κάνεις η ξέρεις η λες κι όλα τα λοιπά. Διαφωνώ κάθετα στο τρόπο σου κι αυτό δεν αλλάζει. Κι εσύ αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να αδιαφορησεις γι αυτά που λεω και να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που κάνεις οτι κι αν είναι αυτό τέλος πάντων. Ανα'βω εύκολα αυτό είναι σίγουρο. Και λυπάμαι γιαυτό. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι χαζ'η η.........χωρίς όραση!!!! Οι αισθήσεις μου δουλεύουν μια χαρά. www

Βγήκα νσ παρω κανένα βιβλίο της ανηψιας μου. Έπαθα πλάκα! Και δε τους φτάνει ένα! Το κάνουν νούμερο 1,2,3,4,5, μέχρι να το εμπεδώσεισ!! Ζημία μεγάλη!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morgana




Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 27

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 2:18:48

Είναι τιμή σε κάποιον να θυσιαστεί για κάποιον. Είναι αγάπη. Τιμή του να θυσιαστεί κάποιος για κάποιον, και τιμή μου να θυσιαστώ γι αυτόν τον κάποιον. Που είναι το λάθος; Αν σου ζητούσε η Αιθηρόη να θυσιαστείς γι αυτήν δεν θα το έκανες; Αν σου έλεγε θα θυσιαστεί για σένα δεν θα το έβλεπες σαν κάτι γενναίο; Αν το έλεγε η Αιθηρόη θα είχες την ίδια αντίδραση; Η αγάπη θέλει θυσία. Είναι θυσία. Χωρίς παρεξήγηση maggisoula.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 2:54:11

Δεν είναι πολλές οι μέρες που ακούσαμε την είδηση με τα τρια παιδιά που πέθανα απο την φωτιά που προκάλεσε μια σόμπα.
Το 3ο παιδί,είχε βγει έξω.
Ξαναγύρισε όμως για να σώσει τα 2 μικρότερα αδερφάκια του.
Και πέθανε μαζί τους.
Θυσία.
Έρχεται αυτόματα,δίχως σκέψη και συζητήσεις.
Το θέμα δεν είναι να κρίνει κανείς όσους δεν μπήκαν στην θέση του,θα ήταν ανήθικο,τουλάχιστον για μένα,να τους κρίνουμε.
Πως όμως να μην σταθεί κανείς στον Ήρωα αδερφό;
Δεν του πρέπει ως αντίβαρο η μείωση των άλλων και δεν χρειάζεται,παρόλ' αυτά αντιλαμβάνομαι πως το μεγαλείο της ψυχής,πολλές φορές μοιάζει αβάσταχτο τόσο.

Αν θα κανα το ίδιο;
Μόνο η πράξη απαντά σε αυτό το ερώτημα.
Φιλοσοφώντας όμως,θα έλεγα πως,όχι,δεν θα το έκανα.

Αν κάποιος μπει στην διαδικασία να ζητήσει την θυσία σου ή αν εσύ είσαι αυτός που την ζητά από κάποιον άλλον,τότε επέρχεται μια συμφωνία.Η όλη ΄΄θυσία΄΄καλουπώνεται.
Είπαμε,αυτά γίνονται αυτόματα.
Την στιγμή εκείνη που παγώνει ο χρόνος και ακαριαία βγαίνει η ουσία της ψυχής.
Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς,δεν θα κάτσει να το αναλύσει.



Αναρωτήθηκα για κάτι λοιπόν και έμαθα πως έγινε.
Δεν θα το πω.
Θα πω μόνο πως εγω θα έτρεχα να σωθώ.
Δεν θα το έκανα.







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 3:33:59

Καλώς τη! Λοιπόν κοιτάτε όλοι να δείτε! Τέτοιοι χώροι που τους λενε φόρουμ μπορεί να μοιάζουν πολυ συχνά με παιχνίδι. Διαφορων επιπέδων με ρόλους θέματα και αλλα που μπορεί ν αρέσουν στο καθένα για διαφόρους λόγους. Μπορεί να μπαίνει ο καθένας και να λέει οτι του ρθει στο κεφάλι. Είτε γράφει κάποιος μια γελοιότητα και είτε γράφει κάτι σπουδαιο......σ όλα υπάρχει αλήθεια. Γιατί και οι σπουδαίοι υπάρχουν και οι γελοίοι. Για μένα είναι σοβαρά εξίσου όλα. Θέλω δηλαδή να σας πω οτι για μένα είναι σοβαρά όλα. Γιατί θέλει μαγκιά μεγάλη να έχεις τα κότσια να λες αυτό που πιστεύεις για σένα. Γιατί και μέσα απ τη βλακεία που θα πεις αποκαλυπτεις τον εαυτό σου. Οταν λες παπαριες παλι τον εαυτό σου αποκαλυπτεις! Όμως σιχαίνομαι τα παιχνίδια και τις πουστιες. Όπου κι αν τις συναντώ. Αυτούς δηλαδή που λενε παπαριες οχι γιατί τις πιστεύουν αλλά για να βγουν μετά και να πουν οτι το κανανε για να αποδείξουν και καλα κάτι. Αυτοί είναι κότες. Και το ξέρουν καλά. Ελα μωρέ! Σε φόρουμ γίνονται πάντα αυτά! Σωστά; λάθος! Για μένα είναι πιο σοβαρό οταν γίνονται σε φόρουμ. Γιατί εκεί βλέπεις τον καθένα πραγματικά. Γιατί εκεί εκφράζεται του μυαλό του καθενός. Κανένας ρόλος δεν είναι τυχαίος. Κανένα......παιχνίδι. Είναι όλα αυτά που δεν τολμάει να αποκαλύψει κάποιος στους άλλους πρόσωπο με πρόσωπο. Τωρα μοιαζω λιγο με τον desper που ενώ ξέρει τι λέει ξέρει κιόλας οτι οι πιο πολλοί δεν θα τον καταλάβουν. Δεν τα λεει για τους πολλούς. Για κάποιον εναν ίσως. Η δύο. Κι ο νοών νοητο που λένε! Τεσπά! Πολλά διαμάντια! Και πολυ σαβούρα επίσης! Αλλά είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνουμε οτι.......οι άλλοι μας καταλαβαίνουν; Θυμάμαι οταν έβλεπα αυτά τα σόου μμουσικής που πήγαιναν ενα σωρό φαλτσοι αταλαντοι για ακρόαση. Ο κόσμος γελούσε. Εγω λυπόμουνα. Γιατί αυτοί οι άνθρωποι που έφτασαν εκεί και γελοιοποιηθηκαν πήγαν εκεί γιατί κάποιοι τους είπαν ψέματα. Οτι έχουν φωναρα! από οίκτο; Για να μη τους χαλάσουν την ιδέα; Για να τους κάνουν πλάκα; Παντως τους έλεγαν ψέματα. Μην ενθαρυνετε κάτι που δεν πιστεύετε και μη το κάνετε για κανένα λόγο. Το λοιπόν μετα απ αυτό το μονόλογο της αλλού ντ αλλού........αγαπητή morgana η Αιθηρόη δε θα το έκανε ποτέ αυτό! Και ξέρεις γιατί;........Το κόβω οτι ξέρεις το γιατί!!!!! Γιατί αγαπη σημαίνει........ΟΧΙ ΘΥΣΙΑ! Κι έτσι μεγαλόστομα αλλά και μικροστομα όπως την λενε κάποιοι! Γιατί αγαπη δεν είναι ΘΑ και χαζοβιολικοι τίτλοι και δήθεν τάχα! Αγαπη ειναι.......ΕΚΕΙΝΗ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ που σε κάνει να ξέρεις πόσο σπουδαία είναι όλα και που την έχεις αποκτήσει με πληγές που τις κρυβεις και δεν τις βάζεις στο σακάκι να κορδονεσαι σα χριστουγεννιατικο δέντρο! Αγαπη σημαίνει να θες να κάνεις και να γίνεται ο αλλος καλύτερος. Θυσίες και μπουρδες! Θυσία είναι και μόνο που ζεις. Δεν είναι η θυσία αυτό που σε κάνει ήρωα η διαφορετικό. Η έχεις την στόφα η δεν την έχεις. Η αγαπη είναι άλλο πράμα. Σε κάνει να ΕΙΣΑΙ........χωρίς να προσπαθείς να πείσεις και να κερδίσεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!!! Κατάλαβες τίποτα; Λοιπον η Αιθηρόη δεν θα ζηταγε ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε θα δήλωνε ποτέ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Γιατί οταν το κάνει δεν το κάνει για κανέναν αλλα για κείνη για να μην το χρεώσει σε κανέναν και για να μη το χρεωθεί ούτε και σα γραμματειο ανταμοιβης. Η ΕΙΣΑΙ.........Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ! Φλασια! Κι ούτε θα θεωρούσε αυτονόητο να θυσιαστεί άλλος για εκεινη! Θα το θεωρούσε απώλεια και δε θα συ γχωρουσε τον εαυτό της και σίγουρα δε θα καμάρωνε! Είναι τιμή του να θυσιαστεί για μένα και τιμη μου να θυσιαστω ΓΙΑ σενα!!?!! Μα πάτε καλά;;; Σορυ αλλα κρατήστε με μακριά απ την αντίληψη σας!!!! Είμαι......αλλοδαπή κι απ άλλο πλανήτη και δε χαμπαριαζω. Και κάποιοι κάντε μου τη χάρη όλοι εσείς που αγαπάτε τόσο φαλτσα κι επικίνδυνα και μη μ αγαπάτε καθόλου! Θα με υποχρέωσετε και θα με γλιτωσετε από επιπλέον κακό καρμα!!! Διορθωσα όσα μπόρεσα με τον ορθογρ έλεγχο. Αμα συγχιζομαι γράφω άθλια γι αυτό γουόρντ αντιγραφή κι επικόλληση. Περαστικά μου!!!!
Με παρεξήγηση η χωρίς παρεξήγηση το ίδιο μου κάνει! Όπως θες παρτο! Διάβαζα το Ηνηθα και μου το χάλασες. Θερμοκέφαλο κάθαρμα παραδέχομαι ότι είμαι οχι και ηλίθια όμως! Κι αν είμαι τελικά κι αυτό τουλάχιστον είμαι μια έντιμη ηλίθια!
Και τωρα θα συνεχίσω το διάβασμα και μη μ ενοχλήσεις morgana αι κοιμησου!
laodosifa εσύ γιατί ξενυχτ'ας κοριτσάκι μου; Φιλια πολλά! Χρειάζομαι να διαβάσω. Εσύ σκαλιστιρι πήγαινε να κοιμηθείς! Τα νεα παιδιά πρέπει να κοιμούνται αρκετά! Ιδ'ιως αυτό το καιρό! Μπρος!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 6:55:15

μαϊσούλα μου , σε αγαπώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
desper !!!

desper !!!


Ηλικία : 69
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 239

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 9:22:25

Άλλο παρηγορώ και άλλο βοηθώ
Πραγματικά, μέσα απ την ψυχή μου,
θέλω να σε βοηθήσω, αρκεί να το θέλεις κι εσύ
Είναι σαν να βοηθώ τον εαυτό μου

Όπως έχω πει, για να βοηθηθεί κάποιος,
υπάρχουν πολλοί δρόμοι

Αν δεν σου αρέσει ο προτεινόμενος δρόμος,
αν δεν το πιστεύεις, αν δεν ταιριάζει στην ψυχή σου,
δεν έγινε τίποτα, απλά λες όχι και…
Πάμε παρακάτω, αλλάζουμε δρόμο

Σαν πρώτη άσκηση, όταν νιώθεις άγχος, λύπη κλπ
συγκεντρώσου στη μύτη σου

Συγκεντρώσου στην εισπνοή και την εκπνοή,
Χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα άλλο

Αν σου έρχονται διάφορες σκέψεις, δεν πειράζει,
είναι γιατί δεν έχεις συγκεντρωθεί στην εισπνοή / εκπνοή
Ξανασυγκεντρώσου

Η αναπνοή σου ,να είναι αβίαστη,
η κανονική σου αναπνοή

Να κάνεις την άσκηση για δέκα λεπτά
το πρωί και δέκα λεπτά το βράδυ

Καλύτερα να μην ασχολείσαι με τίποτα

Μπορείς να την κάνεις 5-6 φορές τη μέρα,
για ένα δεκάλεπτο κάθε φορά, όχι παραπάνω
Αν σε πιέζει ο χρόνος, δεν πειράζει, κάνε την πέντε λεπτά
κάνε την τρία, δύο

Αν όμως δεν γίνεται,
είσαι στη δουλειά, ή ασχολείσαι με δουλειές στο σπίτι,
ή προχωράς στο δρόμο,
δεν πειράζει, μπορείς να κάνεις την άσκηση

Μετά από μια βδομάδα, θα την συνηθίσεις
και ο νους σου θα ξεφεύγει απ την μιζέρια

Ο εγκέφαλος όταν νιώθεις άγχος, λύπη
λειτουργεί σε μια ορισμένη συχνότητα

με την άσκηση αυτή αλλάζει η εγκεφαλική συχνότητα
[ οπότε θα νιώσεις καλλίτερα ]

και όταν θα μάθεις να την εκτελείς καλλίτερα
[ με μεγαλύτερη συγκέντρωση, περισσότερο εσωτερικά ]
εκτός της αλλαγής συχνότητας,
θα εκρύονται διάφορες εγκεφαλικές ουσίες
και θα αισθάνεσαι πολύ καλλίτερα


Μην περιμένεις αποτελέσματα με την πρώτη μέρα,
αλλά κάθε φορά που κάνεις την άσκηση,
πιο συγκεντρωμένη, πιο εσωτερικά
μετά από μια βδομάδα, τα αποτελέσματα,
θα είναι θεαματικά

Είναι σπουδαία και εύκολη άσκηση, με μεγάλο όφελος
Πίστεψε την, δοκίμασε την, δεν έχεις να χάσεις τίποτα

Αυτό είναι το πρώτο μέρος της άσκησης
Εφόσον την συνειδητοποιήσεις, την εμπεδώσεις,
υπάρχουν πιο προχωρημένα και αποτελεσματικότερα
στάδια αυτής της άσκησης

Και όπως είπα και το εννοώ
Τέτοιου είδους θέματα,
θα τα δημοσιεύει άλλο μέλος
ώστε να μην φαίνομαι εγώ



μαϊσούλα μου, στο είπα; σε αγαπώ

τστστσ τστστσ τστστσ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 13:39:13

Καλημέρα σε όλους και να ευχηθώ καλές γιορτές για όλους.

Χα χα! Κι ήθελα να δω πόσο θα κρατήσει το χαμογελάτε είναι μεταδοτικό! Άμα σε τσιμπήσει, άντε να σε μαζέψουν. Έχεις δίκιο. Όμως αν δεχτούμε απλά την ερώτηση που έκανε η morgana, θα δεις ότι μπορεί να φέρει πολλές σκέψεις. Τι είναι θυσία; Τι; Το πρώτο που κάνουμε όλοι, είναι να ψάχνουμε να βρούμε ένα παράδειγμα από ήρωες της γνωστής ιστορίας μας. Πάει αλλού το πράγμα. Γιατί μας συγκινεί ο ήρωας που κάνει κάτι για κάποιον άλλον. Είναι μια παράξενη χειραγώγηση που μας κάνει να νιώθουμε μικροί. Πρώτον, μόνο ένας ήρωας μπορεί. Εσύ κοίτα, θαύμαζε και περίμενε τον ήρωα. Δεύτερον, ήρωας είναι αυτός που θυσιάζεται για τους άλλους χωρίς σκέψη. Γίνε ήρωας! Πόσα εκατομμύρια νέοι άνθρωποι στήριξαν έναν άρρωστο πόλεμο γιατί τους είπαν ότι είναι ήρωες η θα γίνουν; Τρίτον, γιατί θαυμάζουμε τον ήρωα που πέθανε και δεν βλέπουμε ότι αν ζούσε θα μπορούσε να κάνει περισσότερο καλό; Αυτό το να γραφτεί στην ιστορία, έχει και τα παράδοξα του.

Ξέρω ότι ο πολεμιστής μας ασκεί ένα δέος. Όμως απλά κάνει ένα έργο που άλλος δεν μπορεί και ξέρει να το κάνει καλά. Αλλά δεν είναι περισσότερο σημαντικό απ αυτό που ξέρουν να κάνουν όλοι οι άλλοι. Ήρωας είναι αυτός που ξεπερνάει τον εαυτό του κάνοντας κάτι που πάντα φοβόταν. Όσο απλό κι αν είναι για κάποιους άλλους. Όλοι κάνουν κάτι σημαντικό. Κι είναι ωραίο να μπορούμε να το θαυμάζουμε κι αυτό. Ο πόλεμος πρέπει να σταματήσει να μας δημιουργεί αισθήματα δέους.

Κάπου είχε γράψει η Αιθηρόη πόσο πιο σημαντικός και σπουδαίος είναι ο ηλεκτρολόγος απ αυτήν όταν τον χρειαζόμαστε. Το καταλάβαμε αυτό; Έχει δίκιο ο desper που έγραψε ότι δεν καταλαβαίνουμε όσα γράφονται;

Είναι τυχαίο που η Αιθηρόη στη σκηνή που περιγραφεί στο βιβλίο της με τη μάχη που ακολουθεί μόλις βρίσκει τους νεκρούς συντρόφους άντρες της, που ζητάει συγνώμη που αναγκάζεται να γράψει γι αυτό; Ήταν ηρωικό και δεν ξέρω για σας αλλά εμένα με συγκλόνισε αυτή η σκηνή όλη, απ την στιγμή που άφησε να την πιάσουν μέχρι που βγήκε έξω στο φως πάλι. Ποιο ήταν το αποτέλεσμα σ όλο αυτό; Πως περιγράφει ότι ένιωσε κι εκείνη, η Ήνηθα και η φύση και οι γύρω. Και το έλεος που δεν υπήρχε στη διάρκεια που σάρωνε ότι έβρισκε μπροστά της.

Η θυσία είναι κάτι που κάνει να αλλάξει εσένα. Δεν είναι και τόσο εύκολο να το περιγράψω. Όλες οι πράξεις μας αλλάζουν το κόσμο και βοηθάνε, η κάνουν κακό. Όμως η θυσία είναι άλλο πράγμα γιατί είναι προσωπικό πράγμα. Είναι μια εσωτερική μάχη κι μόνο από εμάς αναγνωρίζετε.

Ναι. Η Αιθηρόη δεν θα ζητούσε ποτέ από κάποιον να θυσιαστεί γι αυτήν και δεν θα χρέωνε όπως είπες, σε κανέναν μια θυσία της. Απλά κάνει αυτό που κάνει και είναι. Γιατί όπως έχει πει τόσες φορές, όλοι κάνουμε αυτό που μπορούμε και δεν υπάρχουν ποσά σ αυτό.

Η princces δοκιμάζει τον εαυτό της. Δοκιμάζει γενικώς, και ψάχνει τον εαυτό της. Και ψάχνει γενικώς. Η morgana εκμεταλεύεται γενικώς και υποστηρίζει ειδικώς. Δεν ασχολούμαι μ αυτό τώρα.

Ο desper σωστά παρατήρησε ότι σίγουρα δεν καταλαβαίνουν όλοι όσα λέει η Αιθηρόη. Έτσι το κατάλαβα δηλαδή. Κανείς δεν ρωτάει όμως. Γιατί; Η θα ρωτάνε μέσω mail η απλά δεν στέκονται γιατί προφανώς δεν τους ενδιαφέρει. Η ζήτηση δεν είναι μεγάλη; Η τα ξέρουμε όλα; Η δεν θέλουμε να δείξουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε χριστό; Η ντρεπόμαστε να δείξουμε ότι μας ενδιαφέρει;

Η Αριστέα δεν είναι όπως δείχνει άγρια. Ξέρω καλά ότι θυμώνει κάθε φορά που ανησυχεί γιατί νοιάζεται. Αυτός είναι ο τρόπος της. Κι έχει μεγάλο δίκιο σε κάτι που είπε, να μην ενισχύουμε κάτι που δεν πιστεύουμε κι έφερε το παράδειγμα με τους τραγουδιστές. Το παιδί σας το αγαπάτε. Όμως αν σας έλεγε ότι μπορεί να πετάξει αν πηδήξει απ το παράθυρο, ούτε θα γελάγατε ούτε θα το ενθαρύνατε για να μην του χαλάσετε το κέφι η το παιχνίδι.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΚυρ 23 Δεκ - 14:05:05

[..Μήνυμα Αριστέας ώρα: 3:33 am...ασχετο]
περίμενα πότε θα το δει και θα αντιδράσει,περναγαν οι μέρες...
Είπε ο Θεός στον Αβρααμ να θυσιάσει τον γιο του.
Καλός ο Αβρααμ για τον Θεό.
Αλλά ποιος θα τον ήθελε για πατέρα του;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΤετ 26 Δεκ - 22:22:49


Η θυσία δεν γίνεται προκαταβολικά ούτε περιμένεις να θυσιαστούν για σένα , η θυσία εχει να κάνει με το καθηκόν με αυτό που εχείς μέσα σου απλα το κάνεις κι ουτε το κάνεις για χατήρη του άλλου . Εαν το κάνεις για να δείξεις κάτι τότε αυτο σε οδηγη σε εκδίκιση (θυσιάστηκα αλλα περιμενά και απο σένα το ίδιο )
Δεν πάει έτσι .

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leontas

leontas


Ηλικία : 48
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 84

Πως να βοηθησω ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να βοηθησω ?   Πως να βοηθησω ? Icon_minitimeΠεμ 27 Δεκ - 12:01:11

Η Αριστέα έγραψε:

αγαπητή morgana η Αιθηρόη δε θα το έκανε ποτέ αυτό! Και ξέρεις γιατί;........Το κόβω οτι ξέρεις το γιατί!!!!! Γιατί αγαπη σημαίνει........ΟΧΙ ΘΥΣΙΑ! Κι έτσι μεγαλόστομα αλλά και μικροστομα όπως την λενε κάποιοι! Γιατί αγαπη δεν είναι ΘΑ και χαζοβιολικοι τίτλοι και δήθεν τάχα! Αγαπη ειναι.......ΕΚΕΙΝΗ Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ που σε κάνει να ξέρεις πόσο σπουδαία είναι όλα και που την έχεις αποκτήσει με πληγές που τις κρυβεις και δεν τις βάζεις στο σακάκι να κορδονεσαι σα χριστουγεννιατικο δέντρο! Αγαπη σημαίνει να θες να κάνεις και να γίνεται ο αλλος καλύτερος. Θυσίες και μπουρδες! Θυσία είναι και μόνο που ζεις. Δεν είναι η θυσία αυτό που σε κάνει ήρωα η διαφορετικό. Η έχεις την στόφα η δεν την έχεις. Η αγαπη είναι άλλο πράμα. Σε κάνει να ΕΙΣΑΙ........χωρίς να προσπαθείς να πείσεις και να κερδίσεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!!! Κατάλαβες τίποτα; Λοιπον η Αιθηρόη δεν θα ζηταγε ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε θα δήλωνε ποτέ ΘΑ ΘΥΣΙΑΣΤΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ. Γιατί οταν το κάνει δεν το κάνει για κανέναν αλλα για κείνη για να μην το χρεώσει σε κανέναν και για να μη το χρεωθεί ούτε και σα γραμματειο ανταμοιβης. Η ΕΙΣΑΙ.........Η ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ! Φλασια! Κι ούτε θα θεωρούσε αυτονόητο να θυσιαστεί άλλος για εκεινη! Θα το θεωρούσε απώλεια και δε θα συ γχωρουσε τον εαυτό της και σίγουρα δε θα καμάρωνε!

Σ αυτό υπογράφω με το αίμα μου. Ποτέ δεν σκέφτεται ότι θυσιάζεται. Αγαπάει, επιλέγει, θέλει, κάνει. Κι όλα αυτά τόσο γρήγορα κι αποφασιστικά. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Γι αυτό δεν ξέρεις ότι δεν το βλέπει θυσία. Είναι σα καθημερινό δρομολόγιο. Γιατί η θυσία είναι πάντα μια ξεχωριστή κι ιδιαίτερη στιγμή. Κι αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει για την Αιθηρόη. Είναι η ίδια έτσι. Είναι η ζωή της. Ο σκοπός της. Σκέτα απλά είναι. Και αν κάποιος θυσιαζόταν γι αυτήν θα το θεωρούσε τρομερή απώλεια, και δικό της ασυγχώρητο λάθος. Πολύ σωστά το είπες Αριστέα.

Και πάλι όλο αυτό όπως το συζητάμε μοιάζει πολύ μεγάλο και ηρωικό στα μάτια μας. Μόνο στα δικά της τα μάτια δεν μοιάζει έτσι. Τα ηρωικά τα βλέπει σ αυτά που κάνουμε όλοι εμείς.

Και βρίσκω και πολύ εύστοχα τα λόγια του φίλου μου του Πάνου. Όλοι ονειρευόμαστε, η και ονειρευτήκαμε κάποια στιγμή ότι κάνουμε κάτι ηρωικό. Μια θυσία. Κι αυτό το ξέρουν κάποιοι. Και κάποιες φορές είναι επικίνδυνο αυτό. Και πρέπει να μάθουμε στους νέους ανθρώπους και στα παιδιά, ότι είναι ωραίο να φροντίζουμε κάθε μέρα με όποιους τρόπους μπορούμε τους άλλους και το καλό όλων, χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε κάποτε να το κάνουμε, πληρώνοντας αντίτιμο την ζωή μας. Γιατί όλες οι στιγμές μας μπορούν να είναι σπουδαίες. Αρκεί να κάνουμε το σωστό, το δίκαιο, το καλό. Κι αυτό είναι εφικτό όταν σκέφτεσαι και νοιάζεσαι τους άλλους. Ανθρώπινα και χωρίς να το κάνεις σαν αυτούς που βλέπεις στην εκκλησία που πάνε μπροστά μπροστά και προσκυνάνε με θεατρικές φιγούρες για να βλέπουν όλοι οι άλλοι πόσο χριστιανοί είναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πως να βοηθησω ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ANARHOS :: ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ & ΣΧΟΛΙΑ.-
Μετάβαση σε: