H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΠΑΡΑΔΟΣΗ...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠεμ 19 Απρ - 0:25:19

Ειχα μια συζητηση με μια φιλη σχετικα με το χριστιανισμο.
Η φιλη μου παρακολουθησε διαφορα βιντεο(divine matrix,zeitgheist k.a.)και διαβασε το βιβλιο ''the secret' και αλλα σχετικα με το νομο της ελξης.Γενικα η ζωη της στην παρουσα φαση μονο ροδινη δεν ειναι με κυριο θεμα το οικονομικο...
Και ενω ειχε αρχισει να αλλαζει αποψη για πολλα θεματα,και να αντιλαμβανετε διαφορετικα καταστασεις,(κατι που κατα τη γνωμη μου της εκανε καλο)ξαφνικα λιγο πριν το πασχα,μου ειπε οτι νιωθει πολυ μπερδεμενη,οτι νιωθει πως εχασε το δρομο της εξ'αιτιας ολων αυτων των θεωρειων,κι οτι πρεπει να γυρισει,νιωθει την αναγκη να γυρισει στο δρομο του θεου και να μην ασχοληθει αλλο...
Και ειδα καθαρα μεσα της εναν τεραστιο φοβο,κι ας μην το παραδεχετε,ειδα μια παραδοση ψυχικη,πως να το εξηγησω...
Στην ιδεα οτι ''εφυγε απο το σωστο δρομο'',διεκρινα μια αγωνια να διορθωσει με νηστεια,με επισκεψεις στην εκλλησια,εξομολογηση κ.τ.λ.
Δεν θεωρω οτι ειμαι''απιστη''...δλδ οχι ακριβως...
Δεν πιστευω στην τιμωρια του θεου...δεν πιστευω στην εξομολογηση,στην νηστεια(με τον παραδοσιακο τροπο)στον συχνο εκκλησιασμο,στην θεια κοινωνια...
Και συζητωντας μαζι της μου βγηκε μια αγανακτιση...ενα πνιξιμο...γιατι επεμεινε η φιλη μου οτι δεν ειναι δυνατον να εχεις το θεο κοντα σου,χωρις νηστεια και θεια κοινωνια...οτι δεν υπαρχει τροπος να εξομολογηθεις χωρις να χρησιμοποιησεις τον ''μεσολαβητη'' ιερεα..και δεν μπορεσα να την κανω να καταλαβει κι εχω σκασει!
Ειναι δυνατον;Ποιος παναγαθος θεος Αγαπης ειναι αυτος που χρειαζεται μεσολαβητες για να ακουσει;δλδ,μηπως πρεπει να κλεισω και ραντεβου;Και τι σημαινει ''να παρω τη σαρκα και το αιμα του μεσα μου;''τη θεια κοινωνια δλδ...ειναι κανιβαλισμος η ειμαι λιγο σαλταρισμενη;Και απο τι να νηστεψω;Η τροφη κανει τη ζημια η το οτι σκεψη και καρδια ειναι γεματα απο φθονο,ζηλεια,ποθο,σκληροτητα,κι αλλα ομορφα αισθηματα;Προτιμω να κατσω να φαω ωσπου να σκασω,παρα να υποκρινομαι στον εαυτο μου οτι κανω ''νηστεια''.
Δεν καταλαβαινω!Τι χρειαζομαι απο ολα αυτα;ΤΙΠΟΤΑ.Δεν χρειαζομαι την σαρκα και το αιμα του Χριστου...δεν ακυρωνω την υπαρξη του,αλλα δεν βρισκω το λογο αφου τον σταυρωσα μια φορα και αναστηθηκε να το κανω καθε χρονο 2012 χρονια...Εκανε αυτο που επρεπε,μιλησε,προσπαθησε να ακουστει...οποιος ακουσε ακουσε...Και δεν εχει αναγκη ο Θεος μου τον ιερεα να μας κανει το διερμηνεα,γιατι μιλαμε την ιδια γλωσσα,κι ειναι διπλα μου,οχι σε καποιο μακρινο κι απροσιτο ουρανιο βασιλειο...και ολο αυτο με τις γιορτες με στραβωνει ασχημα γιατι το βρισκω εντελως ψευτικο κι υποκριτικο,ακυρο,χωρις σκοπο...Και δεν χρειαζομαι αλλο να δω και ν'ακουσω ποσο υπεφερε ο Ιησους στο σταυρο,το εμπεδωσα,θα προτιμουσα να δω ΖΩΝΤΑΝΑ τα αποτελεσματα της θυσιας του...Πως;;Υπαρχει κι αλλο με τον τοτο;;
Βαρεθηκα...Καποτε μια δασκαλα με ειπε ''τρομολαγνα''' γιατι μάρεσουν οι ιστοριες τρομου...
Δηλαδη αυτο τι ειναι;Δεν ειναι τρομολαγνεια;Που ειναι η Αγαπη γαμωτο;;;Σε ποια χριστιανικη εκδηλωση;Τα χριστουγεννα κατατρεγμενος το σκαει ο μικρος Ιησους να γλιτωσει τη σπαθα του Ηρωδη,(και την πληρωνουν τα αλλα βρεφη...)το Πασχα τσουπ!τον βουτανε,τον βασανιζουν,τον σκοτωνουν,αναστενετε....κι αντε φτου κι απο την αρχη...κι εν τω μεταξυ μιλαμε για χοντρο χρημα....δεντρακια,στολιδια,δωρα,λαμπαδες,κι αλλα δωρα,και φαγητοοοο....πολυ φαγητο....
Θα μου πειτε τωρα γιατι σας πρηζω...δεν ξερω!καπου ηθελα να τα πω...κι αν ενοχλω καποιους συγχωρηστε με(ετσι διδαξε κι εκεινος,μην ξεχνιομαστε...)
απλα,ειδα εναν ανθρωπο που θεωρω ευφειεστατο,να σκεπτετε καπως,και μου κακοφανηκε...Προβατα λοιπον;προβατα;; χμχμ χμχμ χμχμ χμχμ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠεμ 19 Απρ - 8:18:47

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 3477152822 ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 3477152822 ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 3477152822 ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 3477152822

ΑΓΓΕΛΙΚΗ με ξάφνιασε υπέροχα η σειρά και η ευστοχία της σκέψης σου! Βέβαια δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά τώρα ήταν πολύ δυνατό. Θυμάμαι πως έγραφες τον πρώτο καιρό. Δισταχτικά. Τώρα πια εκπέμπεις δυναμικά! Και με βρίσκεις σύμφωνο σε όλες σου τις σκέψεις. Πάντα υπήρχαν άνθρωποι που χρησιμοποιούσαν ότι άγγιζε τα συναισθήματα των ανθρώπων, και τα εκμεταλευόντουσαν για να τα χρησιμοποιήσουν για όπλα εναντίον τους. Η φίλη σου έπαθε αυτό που έχουν πάθει αρκετοί άνθρωποι που άκουσαν πολλά περίεργα και φοβήθηκαν για την ζωή τους. Η τρομοκρατία του 2012. Και πρόσεξε με, ο κίνδυνος της ζωής τους και όχι της ψυχικής και πνευματικής πορείας τους. Οι περισσότεροι απ αυτούς που ξέρω δεν έχουν συναίσθηση του πόσο σημαντικά είναι πνεύμα, ψυχή και απελευθερωμένη αντίληψη και κατανόηση, ώστε να δώσουν πραγματικό βάρος στις ανάγκες αυτές και να δουν τον κόσμο με άλλη ματιά και χωρίς φόβο. Κάποιοι ξεπερνούν τον φόβο του να του πάρουν άλλοι άνθρωποι το κεφάλι και πείθονται ότι η αιτία για όσα παθένουν είναι η απιστία τους, και που λοξοδρόμησαν από την θρησκεία του θεού και του οποιουδήποτε θεού. Με αυτό το τελευταίο δεν μπορείς να τα βάλεις εύκολα, αν ο άλλος δεν έχει έστω μια υποψία του όλου φιάσκου που έχει στηθεί και στήνεται κάποιες χιλιάδες χρόνια τώρα στον πλανήτη. Και έχει καταντήσει αηδία αυτό το παζάρι που κάνουν οι άνθρωποι με τον θεό, για μια καλή θέση στον παράδεισο. Και γι αυτό την ευθύνη την έχουν αυτοί οι μαυροφορεμένοι ρασοφόροι. Είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι παπάδες που με αγνότητα και από πίστη λένε όσα λένε. Μετρημένοι στα δάχτυλα. Οι υπόλοιποι είτε ασκούν επάγγελμα και στήνουν τις μικροεπιχειρήσεις τους, είτε εκτελούν σχέδιο του ελέγχου του πνεύματος και της ψυχής των ανθρώπων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠεμ 19 Απρ - 10:12:02

Αναρχε,οταν βρηκα εσας και την Αιθηροη,ημουν ασχημα,πολυ ασχημα,σωματικα και ψυχολογικα...Εχεις δικιο,η σκεψεις μου ειναι πιο ξεκαθαρες απο τοτε,νιωθω πιο δυνατη,πιο ''εγω''...
Χαιρομαι που βλεπεις την αλλαγη μου θετικα...δυστηχως καποιοι την βλεπουν αντιθετα...κι αυτο με στενοχωρει...οχι πολυ...αλλα τοσο ωστε να πεισμωνω και να εναντιωνομαι στον παραλογισμο που βλεπω γυρω μου,και να δυναμωνει περισσοτερο η θεληση μου να φτασω ''καπου αλλου'',καπου οπου δεν θα με αγγιζει καθολου αυτη η κοσμοθεαση...
Αλλα,αναρωτιεμαι...καλως επιμενω να αποκαλυπτω τις σκεψεις και την πιστη μου,η μηπως οχι;
Μηπως προσπαθωντας να δειξω οσα ειδα,να μεταδωσω οτι ενιωσα,και θεωρωντας οτι θα οφελησω καποιον,κανω κακο;Μηπως ειναι καλυτερο ο καθενας να ακολουθει απερισπαστος το δικο του μονοπατι,χωρις παρεμβολες;Δεν ειμαι σιγουρη...Απο την αλλη νιωθω λιγο σαν να βλεπω καποιον να πνιγεται και γω στεκομαι και τον κοιτω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠεμ 19 Απρ - 10:49:01

Θα σε ρωτήσω κάτι. Φαντάσου ένα δρόμο που έχει ένα χαντάκι βαθύ. Εσύ το ξέρεις. Και κάποιος είναι έτοιμος να πάρει αυτό το δρόμο. Τι είναι καλύτερα; Να μην του το πεις γιατί μπορεί να σε πει ξερόλα, και να πέσει και να χτυπήσει; Να του πεις και ας σε πει ξερόλα, όμως παρόλα αυτά αυτός θα προσέξει την κατάλληλη στιγμή και δεν πέσει, κι ας μην παραδεχτεί ποτέ ότι εσύ τον γλίτωσες από την περιπέτεια;

Ξέρεις κάτι γλυκιά ΑΓΓΕΛΙΚΗ; Όλα κρίνονται από το πόσο έντιμος θέλει κανείς να είναι με τον εαυτό του. Όταν είσαι έντιμη και αληθινή με τον εαυτό σου, δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι για το πως σκέφτονται οι άλλοι. Κι αυτό ομολογώ κι εγώ πως το έμαθα από την Αιθηρόη. Γιατί όσο δύσκολο κι αν ήταν να παλέψω με την φοβία και τον εθισμό του πως σκέφτονται οι άλλοι για μένα και να είμαι από πάνω και δυνατότερος από τους άλλους, τόσο λυτρωτικό και απελευθερωτικό ήταν μέσα μου.

Και δεν νομίζω να θέλεις να γυρίσεις στον εαυτό που φοβόταν να μιλήσει και τα κράταγε όλα μέσα του, με το αποτέλεσμα να νομίζει πως ήταν μόνος ως και τρελός να πιστεύει κάποια πράγματα.

Όταν σηκώνομαι στο λεωφορείο για να κάτσει κάποιος ηλικιωμένος, δεν σηκώνομαι μόνο γι αυτόν κι επειδή είναι ανήμπορος. Σηκώνομαι γιατί είμαι άλλος άνθρωπος και γουστάρω να το κάνω ΕΓΩ! Το αν θα κάτσει, αν θα με ευχαριστήσει, αν θα προσβληθεί, αν θα νιώσει ότι είχα την υποχρέωση να το κάνω κι ούτε θα με κοιτάξει, πίστεψε με δεν με νοιάζει καθόλου. Τουλάχιστον δεν θα με βασανίζει η σκέψη στην συνέχεια της μέρας πως αδιαφόρησα. Γιατί εμένα με κουβαλάω συνέχεια μαζί μου.

Μην σε νοιάζει λοιπόν για το πως βλέπουν οι άλλοι την αλλαγή σου. Το πέρασα κι εγώ. Αυτό που υπήρχα πριν τραβούσε πάνω μου πολλούς και αρνητικούς ανθρώπους. Με δέχονταν γιατί έμοιαζα στο σκοτεινό τους κομμάτι. Αυτούς που τραβάω τώρα, είναι λιγότεροι αλλά είναι πιο φωτεινοί. Κι αυτό είναι για μένα απόδειξη ότι είμαι καλύτερος από πριν.

Αν νιώθεις μέσα σου και στην καρδιά σου καλύτερη από πριν κορίτσι μου, μην αναρωτιέσαι για τους άλλους. Αυτοί που αξίζουν θα εκτιμήσουν και θα νιώσουν ευγνωμοσύνη που υπάρχεις στην ζωή τους. Οι υπόλοιποι θα νιώσουν ζήλια. Και φόβο. Γιατί ότι μας λέει ότι κάναμε λάθος μια ζωή, μας φοβίζει. Δεν θέλουμε να σκεφτόμαστε πολύ. Δεν θέλουμε να αλλάξουμε συνήθειες.

Οι τολμηροί είναι λίγοι. Και είναι αυτοί που πιάνουν την ζωή από τα κέρατα. Να είσαι περήφανη για σένα και για την τόλμη σου να αντιμετωπίσεις όλες τις προκλήσεις που σου δίνονται και για τον εαυτό σου και για τους άλλους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ - 0:20:09

thenks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ - 12:01:10


Αγγελική , Αναρχε  συμφωνω μαζί σας με το παραπάνω και χαίρομαι πολύ για αυτό .Πιστεύω πώς οι τρομολάγνοι είναι αυτοί που σπέρνουν τον φόβο στις καρδίες και τους βάζουν παραπίδες μη τυχόν κοιτάξουν δεξια  ή αριστερά και ανοίξουν το πεδίο τους .Κι άν αμοίξουν το πεδίο τους δεν θα φοβούνται πιά οπότε δεν θα τους έχουν δεμένους με τον φόβο , ελευθερόνονται,ανασένουν και επιλέγουν με την καρδία τους.

Ξέρουμε όλοι πώς ερδαιώθηκαν οι θρησκίες και για ποιό λόγο υπάρχουν για να έχουν τον κάθε ένα Ανθρωπο δεμένο με ενοχές και τιμωρίες , ξέρουν πώς όταν έχεις ενοχές κάνεις χειρότερα τα πράγματα απο φόβο ! Αυτό εχεί επιπτώσεις σε όλα μα σε όλα τα κοινωνικοπολιτικά θέματα . Πόσες φορές έγραψα αυτήν την λέξη χμ ,πολλές,(φόβος) εκεί ποντάρουν τεσπα.

Αν κάποιός δεν θέλει να αλλάξει εκτός απο να τον εξηγήσεις και να του δείξεις ένα άλλο μονοπάτι δεν μπορείς να κάνεις κάτι , ούτε να επιμένεις, θα του φανερώσεις τι ξέρεις κι αν δεν θέλει να εύχεσαι στον συμπάν να τον βοηθήσει .

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 894006417  ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 894006417 ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 894006417  ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 894006417  ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 894006417

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠαρ 20 Απρ - 17:19:06

αγκαλια hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
leontas

leontas


Ηλικία : 48
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠαρ 27 Απρ - 9:24:54

Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου Πάνο και την ioessa. Και μπράβο ΑΓΓΕΛΙΚΗ. Δεν ξέρω αν υπήρξε ο Ιησούς. Δεν εξετάζω αυτό. Αν υπήρξε έκανε και είπε πράγματα πολύ ωραία και σοφά. Και δεν ήταν βέβαια ο πρώτος. Έχω ένα θέμα με όλο αυτό που στήθηκε πάνω σ αυτό το πρόσωπο. Όλα αυτά τα αρπαχτικά που επί αιώνες κρατούσαν σ ένα κλουβί τις ψυχές των ανθρώπων, κατασκευάζοντας έναν διάβολο να τις κυνηγάει. Άγγελοι και διάβολοι με φτερά. Οι πρώτοι ήταν στην θρησκεία των Περσών και οι δεύτεροι φτιάχτηκαν με τον χριστιανισμό και με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες. Δεν έχω αντίρρηση με την πίστη. Με το ψέμα έχω ένα θέμα. Ένα ψέμα που διευκόλυνε την εξάρτηση και τον έλεγχο μιας ολοκληρης ανθρωπότητας.

Σχεδόν άσχετο. Αλλά εχτές είδα μια ταινία. Ο άνθρωπος των σπηλαίων. Η αλλιώς man from earth. Ωραία τανία. Είχες δίκιο Αιθηρόη. Απορώ γιατί δεν πάιχτηκε στους σινεμάδες.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... 1390623085
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΑΔΟΣΗ...   ΠΑΡΑΔΟΣΗ... Icon_minitimeΠαρ 27 Απρ - 11:49:51

Εχω δει την ταινια,και μου αφησε μια παραξενη αισθηση!πολυ ωραια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΑΡΑΔΟΣΗ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Παράδοση και Θέληση

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΑΚΑ...-
Μετάβαση σε: