H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 η παρουσια μου στο σαιτ

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
inei777

inei777


Ηλικία : 52
Τόπος : athens
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 177

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η παρουσια μου στο σαιτ    η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 17 Φεβ - 16:27:14

OTAN ARXISA NA MATHENO
ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΙΚΟ ΤΗΝ ΓΗ ΜΕ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ
ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ Ε?
ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ?
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΤΟΥΣ

ΜΜΜ ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ
ΕΙΠΑ
ΝΑΙ... ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΚΕΨΟΥ?
ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΜΑΘΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ
ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΑΘΕ

ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΤΕΡΟΥΓΕΣ ΤΟΥΣ

ΟΜΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΦΤΕΡΑ
ΚΑΙ Η ΑΘΗΝΑ ΠΑΛΛΑΔΑ ΛΕΕΙ
ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΜΕ ΛΟΓΙΑ...........ΕΙΣΑΙ ΓΕΛΑΣΜΕΝΟΣ
ΔΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΝΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΕΤΣΙ ...........ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ
Ο ΠΡΟΤΟΓΟΝΟΣ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΑΠΛΑ ΟΛΟΓΥΡΑ
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΕΙ
Ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΠΡΟΓΟΝΟΣ ΚΑΘΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΝ
ΕΙΧΕ ΒΙΒΛΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ..........
ΜΑ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΒΡΗΚΕ ΕΤΣΙ

ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΤΕ
ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΝΕΤΕ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ
ΚΑΘΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΞΕΠΗΔΑ Η ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ
ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΣΧΕΤΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΣΥΛΛΕΓΕΙ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΕ ΜΥΣΤΙΚΑ Η ΣΥΝΑΙΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Η ΜΑΘΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΑΛΛΩΝ ΙΕΡΩΝ ΣΩΜΑΤΩΝ.

ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΟΠΟΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΒΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΥΣ
ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟ ΤΥΦΛΟΣΟΥΡΤΙ
ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ!

ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΑΥΡΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΝΕΑ ΓΝΩΣΗ

ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΜΑΘΗΣΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ
ΑΥΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΝΙΩΘΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ

ΟΜΩΣ ΦΕΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΕΝΣΑΡΚΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ
ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΠΡΟΥΠΑΡΞΗΣ
ΒΕΒΑΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΦΕΡΕΙ ΣΕ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ
ΚΑΙ ΦΑΝΕΡΗ ΣΕ ΕΜΑΣ
ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΑΣ ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΑΝΕΤΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΑΣ
ΔΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΥΠΟΘΕΤΙΚΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΠΡΙΝ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΝ ΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΟΥΤΟΥ

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟ
ΣΠΑΝΙΩΣ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΑ
ΕΝΤΟΣ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΖΕΤΕ Ο ΝΟΥΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΙΔΕΑ
ΟΤΙ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΤΟΥ Η ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΝΕΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΛΥΣΗ

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΝΟΙΑ ΚΑΙ ΑΜΑΘΕΙΑ ΩΣΤΟΣΟ ΣΕ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΥΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ
ΕΚΕΙΝΟ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝΟΙΚΤΟ

ΕΡΧΕΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΥΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΣ ΣΟΦΙΑ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ
ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΤΗΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ ΜΑΣ
Ε ΑΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΑΚΤΙΝΑΣ ΤΟΥ!

ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΩΣ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΔΑΧΗ
ΩΣΤΟΣΟ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΡΘΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ
ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΕ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sites.google.com/site/rethirishaepoetryinei777/
inei777

inei777


Ηλικία : 52
Τόπος : athens
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 177

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΙ ΚΑΙ Η ΠΤΩΣΗ   η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 17 Φεβ - 16:32:35

Πριν ο Αδάμ και η Εύα βγούν απο τον κήπο της Εδέμ τα σώματα τους ηταν απο φωτεινο αιθέρα και η όραση τους ηταν τοσο διαφορετική που μπορουσαν να δουν πολυ μακρυα.
Ίσως η εξηγησή μου φανεί τολμηρή.
Που ήταν ο κήπος ο αρχικός? Ανατολικά της Εδέμ.
Αν λοιπον θεωρησουμε οτι η Εδέμ ειναι η Γη τότε ανατολικά της Γης έχουμε την Αφροδίτη.
Ο κήπος υποδηλώνει ένα μικρό μέρος το οποιο φέρει τις ιδανικές συνθήκες για την ύπαρξη της ζωής. Υποδηλώνει επίσης οτι περα απο τον κήπο δεν υπάρχει φιλόξενη φύση.
Στα αποκρυφα κείμενα βρίσκουμε την αναφορά οτι ο κήπος της Εδέμ ηταν κάπου πάνω ...και μετά την εξορία απο εκει πάνω ανεβαιναν και κατέβαιναν οι άγγελοι προς το πρώτο ζεύγος.
Εχει μεγάλη σημασία να κατανοήσουμε γιατι ο Αδαμ και η Ευα δυσκολευτηκαν να ζήσουν στο σπήλαιο της γης. Οταν ο Αδαμ και η Ευα μεταφερθηκαν στην γή γνωρισαν την νύχτα που διαδέχονταν την μέρα.
Τα ύδατα ήταν διαφορετικά και το εδαφος που πατουσαν ήταν άγνωστο. Το ζεύγος έμεινε 40 αν θυμαμαι καλα μέρες μέσα στην θάλασσα προσευχόμενο. Ποιό όμοιο προς το υλικό σωμα το δικό μας θα άντεχε κάτι τέτοιο?

Ωστόσο πέρα απο την Αφροδιτιανή εξήγηση, η γή μας οπως και αλλοι πλανήτες έχουν πολλές διαστάσεις και η μετάβαση απο την μία στην άλλη δεν ειναι κάτι ευχάριστο για τους ζώντες οργανισμούς καθώς χρειάζεται μια επώδυνη περίοδο προσαρμογής.
Σε αυτά τα πλαίσια λοιπον θα πρέπει να δούμε το γιατί το πρώτο αυτό ζεύγος ήταν αθάνατο. Η αφθαρσία είναι του Φωτεινού Αιθερικού σώματος.

Η μετάβαση λοιπόν απο το αιθέριο στο υλικό σώμα ήταν σαν μια τιμωρία αλλα και η ίδια η γή μετέβαινε απο το αιθερικό φωτεινο στο πυκνότερο των 4θεμελιώδη στοιχείων του σήμερα. Η ίδια αυτή η αλλαγή ήταν αρκετή για να γεννηθεί η ιστορία της πτώσης και η ανάγκη για δικαιοσύνη να πλάσει το αμάρτημα υποδηλώνοντας πως ενα δέντρο ζωής - μια αλυσίδα ζωής είχε μαραθει οχι απο λάθος του ποιητη του παντός αλλα εξαιτίας καποιου είδους.

Στην αρχη λοιπόν οπου τα είδη υπάρχουν σε μικρό αριθμό η φύση τα ασφαλίζει με μακροζωία ωστε να επιβιώσουν κατα την μετάβαση και να πληθύνουν αργότερα.
Οταν πλέον εχει γίνει πλήρη προσαρμογή στην νέα σύσταση του πλανητη οπου ζούνε, η αυξηση του πληθυσμού και η αναγκαιοτητα του χωρου ποιει την μείωση των ετων ζωης.
Φυσικό επόμενο λοιπόν.

Τα απόκρυφα κείμενα περιγράφουν το είδος μας σαν ένα είδος που μάρανε μια αλυσίδα ζωής με το γνωστό πρωπατορικό αμάρτημα. Επομένως το μαραμένο δέντρο διάσωσε τους καρπούς του οπου μπορούσε να τους διασώσει. Ομως ο ανθρωπος πλαστηκε ως γήινος και για την γη.

Αλλιως ειναι σαν να λέμε οτι επειδή σημερα η επιστήμη εχει γίνει ανεξέλεγκτη και υπηρετεί την κερδοσκοπια των πλουσιων, οτι φταιμε ολοι εμεις λες και ερωτηθηκαμε.........και οτι αν χαθουμε και επιζησει καποιος γονος μας θα φερει την ευθυνη των προγονων του.

Η ψυχη δεν αγαπα να εξουσιαζει το σωμα αλλα να ενισχύει ολο το είναι του ανθρώπου. Αν η ψυχη ηταν κυριαρχική ποσο ανώτερη θα ηταν απο εμας?
Εμεις αντιλαμβανόμαστε λανθασμένα τα τις ψυχής διοτι ζουμε σε ενα κοσμο κυριαρχικο που διαιρεσε ακομη και το σωμα απο την ψυχη και την ψυχη απο το πνεύμα για να διαλαλύσει την κυριαρχια του.

Μην νιώθετε τυψεις για αυτο που εισται.........βρείτε αυτο που αληθινα είσασταν οταν γεννηθήκατε και θα δείτε πως τουτη η τεχνιτή ροη φταίει για οποια αλλαγή σας προς το χειρότερο και προς το εγω.
Ας μην μας διαχωρίζουν πλέον .......λανθασμένα πιστεύω. Ψυχη και Σώμα ένα είναι και Είμαστε.....Οταν η ψυχή δυσαρεστείτε το σώμα την κανει συνετη ωστε να μην φυγει απο την ζωή πριν την ώρα της.
Όταν δυσαρεστείτε το σώμα η ψυχη το ενισχυει δυναμωνοντας το.
Αυτη ειναι η σχεση τους η ακεραια μα θέλαν να ποιήσουν πυραμιδες και σκάλες ακόμα και μέσα μας για να μην βρούμε ποτε την ακεραια υπρανθρωπη ουσία μας.........κ'ομως αυτη η υπερανθρωπη ειναι απλα του ανθρωπου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sites.google.com/site/rethirishaepoetryinei777/
inei777

inei777


Ηλικία : 52
Τόπος : athens
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 177

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΚΑΡΜΑ   η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 17 Φεβ - 16:36:07

Να πω την αληθεια εμενα το καρμα μου φαινετε μια προσπαθεια να κανουμε το αδικο δικαιο καθως το εχουμε αναγκη. Το αδικο που λαμβανουμε μας πληγωνει και το καρμα ειναι μια καλη δικαιολογια για οτι αδικο λαμβανουμε.Αλλα τι θα λεγες στον εαυτο σου αν ησουν ενα εκ γεννετης αρρωστο παιδι οπως πολλα ολογυρα μας.
Εγω πιστευω οτι χρησιμοποιουμε το καρμα για να μην μας πληγωνει που καποιοι δεν ειναι υγειης σαν εμας......αλλα αυτο γεννα αδιαφορια και ασπλαχνια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sites.google.com/site/rethirishaepoetryinei777/
Αρετή

Αρετή


Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 57

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η παρουσια μου στο σαιτ    η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 7 Οκτ - 15:13:37

inei777 έγραψε:
Πριν ο Αδάμ και η Εύα βγούν απο τον κήπο της Εδέμ τα σώματα τους ηταν απο φωτεινο αιθέρα και η όραση τους ηταν τοσο διαφορετική που μπορουσαν να δουν πολυ μακρυα.
Ίσως η εξηγησή μου φανεί τολμηρή.
Που ήταν ο κήπος ο αρχικός? Ανατολικά της Εδέμ.
Αν λοιπον θεωρησουμε οτι η Εδέμ ειναι η Γη τότε ανατολικά της Γης έχουμε την Αφροδίτη.
Ο κήπος υποδηλώνει ένα μικρό μέρος το οποιο φέρει τις ιδανικές συνθήκες για την ύπαρξη της ζωής. Υποδηλώνει επίσης οτι περα απο τον κήπο δεν υπάρχει φιλόξενη φύση.
Στα αποκρυφα κείμενα βρίσκουμε την αναφορά οτι ο κήπος της Εδέμ ηταν κάπου πάνω ...και μετά την εξορία απο εκει πάνω ανεβαιναν και κατέβαιναν οι άγγελοι προς το πρώτο ζεύγος.
Εχει μεγάλη σημασία να κατανοήσουμε γιατι ο Αδαμ και η Ευα δυσκολευτηκαν να ζήσουν στο σπήλαιο της γης. Οταν ο Αδαμ και η Ευα μεταφερθηκαν στην γή γνωρισαν την νύχτα που διαδέχονταν την μέρα.
Τα ύδατα ήταν διαφορετικά και το εδαφος που πατουσαν ήταν άγνωστο. Το ζεύγος έμεινε 40 αν θυμαμαι καλα μέρες μέσα στην θάλασσα προσευχόμενο. Ποιό όμοιο προς το υλικό σωμα το δικό μας θα άντεχε κάτι τέτοιο?

Ωστόσο πέρα απο την Αφροδιτιανή εξήγηση, η γή μας οπως και αλλοι πλανήτες έχουν πολλές διαστάσεις και η μετάβαση απο την μία στην άλλη δεν ειναι κάτι ευχάριστο για τους ζώντες οργανισμούς καθώς χρειάζεται μια επώδυνη περίοδο προσαρμογής.
Σε αυτά τα πλαίσια λοιπον θα πρέπει να δούμε το γιατί το πρώτο αυτό ζεύγος ήταν αθάνατο. Η αφθαρσία είναι του Φωτεινού Αιθερικού σώματος.

Η μετάβαση λοιπόν απο το αιθέριο στο υλικό σώμα ήταν σαν μια τιμωρία αλλα και η ίδια η γή μετέβαινε απο το αιθερικό φωτεινο στο πυκνότερο των 4θεμελιώδη στοιχείων του σήμερα. Η ίδια αυτή η αλλαγή ήταν αρκετή για να γεννηθεί η ιστορία της πτώσης και η ανάγκη για δικαιοσύνη να πλάσει το αμάρτημα υποδηλώνοντας πως ενα δέντρο ζωής - μια αλυσίδα ζωής είχε μαραθει οχι απο λάθος του ποιητη του παντός αλλα εξαιτίας καποιου είδους.

Στην αρχη λοιπόν οπου τα είδη υπάρχουν σε μικρό αριθμό η φύση τα ασφαλίζει με μακροζωία ωστε να επιβιώσουν κατα την μετάβαση και να πληθύνουν αργότερα.
Οταν πλέον εχει γίνει πλήρη προσαρμογή στην νέα σύσταση του πλανητη οπου ζούνε, η αυξηση του πληθυσμού και η αναγκαιοτητα του χωρου ποιει την μείωση των ετων ζωης.
Φυσικό επόμενο λοιπόν.

Τα απόκρυφα κείμενα περιγράφουν το είδος μας σαν ένα είδος που μάρανε μια αλυσίδα ζωής με το γνωστό πρωπατορικό αμάρτημα. Επομένως το μαραμένο δέντρο διάσωσε τους καρπούς του οπου μπορούσε να τους διασώσει. Ομως ο ανθρωπος πλαστηκε ως γήινος και για την γη.

Αλλιως ειναι σαν να λέμε οτι επειδή σημερα η επιστήμη εχει γίνει ανεξέλεγκτη και υπηρετεί την κερδοσκοπια των πλουσιων, οτι φταιμε ολοι εμεις λες και ερωτηθηκαμε.........και οτι αν χαθουμε και επιζησει καποιος γονος μας θα φερει την ευθυνη των προγονων του.

Η ψυχη δεν αγαπα να εξουσιαζει το σωμα αλλα να ενισχύει ολο το είναι του ανθρώπου. Αν η ψυχη ηταν κυριαρχική ποσο ανώτερη θα ηταν απο εμας?
Εμεις αντιλαμβανόμαστε λανθασμένα τα τις ψυχής διοτι ζουμε σε ενα κοσμο κυριαρχικο που διαιρεσε ακομη και το σωμα απο την ψυχη και την ψυχη απο το πνεύμα για να διαλαλύσει την κυριαρχια του.

Μην νιώθετε τυψεις για αυτο που εισται.........βρείτε αυτο που αληθινα είσασταν οταν γεννηθήκατε και θα δείτε πως τουτη η τεχνιτή ροη φταίει για οποια αλλαγή σας προς το χειρότερο και προς το εγω.
Ας μην μας διαχωρίζουν πλέον .......λανθασμένα πιστεύω. Ψυχη και Σώμα ένα είναι και Είμαστε.....Οταν η ψυχή δυσαρεστείτε το σώμα την κανει συνετη ωστε να μην φυγει απο την ζωή πριν την ώρα της.
Όταν δυσαρεστείτε το σώμα η ψυχη το ενισχυει δυναμωνοντας το.
Αυτη ειναι η σχεση τους η ακεραια μα θέλαν να ποιήσουν πυραμιδες και σκάλες ακόμα και μέσα μας για να μην βρούμε ποτε την ακεραια υπρανθρωπη ουσία μας.........κ'ομως αυτη η υπερανθρωπη ειναι απλα του ανθρωπου.

Θερμά συγχαρητήρια για ό,τι γράφεις!! Δεν κατάφερα να διαβάσω πολλά, αλλά εν καιρώ θα το κάνω! Απ' ό,τι είδα και στην σελίδα σου είμαστε και συνονόματες! Σ ευχαριστούμε πολύ για την ύπαρξή σου!!  ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/
Αρετή

Αρετή


Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 57

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΥΔΑΤΑ   η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι 7 Οκτ - 15:30:22

inei777 έγραψε:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΑ ΥΔΑΤΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΤΟ
ΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΕΙΝΑΙ ΥΔΑΤΙΝΟ
ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΖΩΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ
Η ΓΗ ΜΑΣ Η ΙΔΙΑ
ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΚΑΝΑΝ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ
ΚΑΘΕΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΟΧΙ ΖΩΝ
ΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ  ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΡΕΥΜΗΤΕΣ ΝΑ ΞΕΤΥΦΛΩΝΟΥΝ

Το σώμα μας δημιουργείται μέσα στο νερό. Δεν είναι τυχαίο το μυστήριο της βάπτισης που βάζουν το μωρό μέσα στο νερό σαν να λένε "καλώς όρισες στην ζωή!". Το νερό καλύπτει το 72% του σώματός μας αλλά και περίπου το 72% της επιφάνειας της Γης! Και μυστηριακά βλέπουμε πως το νερό συμβολίζει την ύλη από το ταξίδι επιστροφής του Οδυσσέα αλλά και της Αργοναυτικής Εκστρατείας .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/
inei777

inei777


Ηλικία : 52
Τόπος : athens
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 177

η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η παρουσια μου στο σαιτ    η παρουσια μου στο σαιτ  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 19 Ιουν - 6:06:46

ΩΦΕΙΛΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΑΡΕΤΗ, ΑΛΛΑ ΑΠΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΕΙ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://sites.google.com/site/rethirishaepoetryinei777/
 
η παρουσια μου στο σαιτ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ :: ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΑΔΡΑΝΗ ΘΕΜΑΤΑ.-
Μετάβαση σε: