H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΠΑΡΕΛΑΣΗ

Πήγαινε κάτω 
+8
kirka
leontas
anarhos
maggisoula
ΟΔΥΣΣΕΑΣ
Αιθηρόη
nobody
morgana
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
morgana




Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 27

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΠαρ 28 Οκτ - 11:23:51

Βλέπω στην τηλεόραση και ακούω όσα γίνονται στην παρέλαση όλης της χώρας. Κάθε χρόνο γιορτάζουμε όλες αυτές τις μεγάλες ημερομηνίες που σημαίνουν την ιστορία και τους αγώνες μας και το αίμα που χύσαμε. Θέλω να κάνω μια ερώτηση στην Αιθηρόη. Αυτά που έγιναν σήμερα και που ακόμα γίνονται τα βρίσκετε σωστό; Δεν ντροπιάζουν τους αγώνες μας; Η είναι δίκαιη η διαμαρτυρία μας; Πραγματικά θα ήθελα να μας πεις την άποψη σου. Να σου πω επίσης ότι μια φίλη που έχω και μένει στην Τουρκία και με πήρε πριν λίγο τηλέφωνο,μου είπε ότι οι Τούρκοι χαίρονται και γελάνε με αυτά που γίνανε σήμερα εδώ. Σε ρωτάω επειδή εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη τώρα και μ ενόχλησε αυτό στην Τουρκία. Αν θες μας απαντάς. Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nobody




Ηλικία : 58
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΠαρ 28 Οκτ - 15:52:22

Πολύ καιρό σας επισκέπτομαι αλλά σήμερα αποφάσισα να γραφτώ για να πω κάπου τις σκέψεις μου, γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα πολύ. Θέλω κι εγώ την άποψη σας χωρίς να ακούσω κάτι φανατικό. Γιατί αλλού παντού φανατισμό παίρνω.

Πάντως απ όσα άκουσα να δηλώνουν όλοι στην τηλεόραση, δεν ήταν καλή εικόνα αυτή. Στην αρχή μ άρεσε αυτά που έβλεπα. Τώρα έχω αμφιβολίες. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Λέω πολύ καλά έκανε ο κόσμος. Μήπως τελικά όμως δεν έπρεπε να γίνει σήμερα αυτό; Λένε ότι τα ξένα μέσα μας δείχνουν. Βέβαια δεν ξέρω γιατί καθόντουσαν και κοιτούσαν την δική μας παρέλαση. Να νιώθω τύψεις δηλαδή που χάρηκα που γιοχάρισαν κι έδιωξαν τους ψευτοπολιντικάτιδες μας μια τέτοια μέρα; Κακώς κάναμε; Με πνίγει το άδικο που γίνεται στην χώρα μου. Αλλά πότε πνίγομαι σωστά και πότε λάθος; Πότε προσβάλλω την ιστορία μου και πότε όχι; Θα τρελαθώ!

Στεναχωριέμαι γι αυτό που έπαθαν στην τουρκία με το σεισμό αλλά αντί να γελάνε με την χώρα μου να κοιτάνε τα προβλήματα τους!

Αυτά ήθελα να πω, σας ευχαριστώ και θα περιμένω τα σχόλια σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΠαρ 28 Οκτ - 21:39:51

Morgana καλή μου... επέτρεψε μου να σε διορθώσω σε μερικά σημεία…

Βεβαίως και η ημερομηνία 28 Οκτωβρίου είναι μία από πολλές άλλες σημαντικές στιγμές, που ζωγράφισαν τον χάρτη και την ιστορία της Ελληνικής φυλής…

Δεν ήταν όμως αγώνες «μας» και αίμα «μας»… ήταν αγώνες Τους και αίμα Τους… δεν το «»χύσαμε» το «Έχυσαν»!

Και ναι, είναι Ιστορία μας…

Δεν γνωρίζω αν γελούσαν οι Τούρκοι… και δεν με αγγίζει η κατεύθυνση που θέλεις να δώσεις στην σκέψη μου…

Όποιοι γέλασαν… αν γέλασαν… ήταν αυτοί που είναι σε άγνοια και δεν έχουν γνώση και αντίληψη της όλης κατάστασης … εκείνοι όμως που είναι στα πράγματα δια-χειρισμού των ανθρώπων, ανησύχησαν…

Διότι δεν είδαν πειθήνιους Έλληνες, να στέκουν δίπλα στους πολιτικούς τους σαν να μην συμβαίνει τίποτα… αυτό το κάνουν εκείνοι μεταξύ τους, όταν μπροστά σε μια οθόνη και σε μια βουλή, δημιουργούν εντυπώσεις αντιθέσεων και λίγο μετά, χαμογελούν και αγγίζονται σαν φίλοι που δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα… διότι δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα… τους ίδιους εντολοδόχους έχουν…

Πιστεύεις πως οι Έλληνες σήμερα, ήθελαν να προσβάλλουν τους πολεμιστές τους, τους προγόνους τους και την ιστορία τους;

Σε ποια πλευρά νομίζεις, θα στέκονταν οι πολεμιστές των Θερμοπυλών; Των Πλαταιών; Του 1821; Του 1940;

Αποχώρησαν αυτοί που πραγματικά θα έπρεπε να ντρέπονται… οι υπόλοιποι παρέμειναν, παρέλασαν, χειροκρότησαν…

Προσέξτε…

Θα ακούσετε διάφορους στα ΜΜΕ και μέσω αυτών, να μιλούν για ντροπή και διασυρμό…

Θυμηθείτε τις Σειρήνες της Οδύσσειας!

Αυτό το διάστημα, υλοποιήθηκε ένα σχέδιο το οποίο είχε αποφασιστεί εδώ και αρκετά χρόνια… στην Ελλάδα υλοποιήθηκε σε καθόλου τυχαίες ημερομηνίες… πολύ κοντά, σε μία εθνική επέτειο… διότι γνωρίζουν καλά το συναίσθημα περί πατρίδας, του Έλληνα…

Τίποτα δεν είναι τυχαίο… και αυτό να το θυμάστε…

Χμ…

Ίσως να μην δείχνω συχνά την βαθιά αγάπη μου για την Ελλάς… αυτήν την ξεχωριστή οντότητα… την πατρίδα της ανθρώπινης καρδιάς μου…

Ο Νους μου εργάζεται με ώθηση αλήθειας και δικαίου ( έτσι πιστεύω )… Η Ψυχή μου είναι Συμπαντική (έτσι γνωρίζω)… Η Καρδιά μου, είναι Ανθρώπινη (έτσι αισθάνομαι)… Η Σκέψη και η Γλώσσα μου, «ηχούν» Ελληνικά (έτσι κατανοώ και βούλομαι)…

Είναι αδύνατον, να μην υπερασπίζομαι την ουσία και τις εσώτερες ηθικές «προσταγές» της «πεντάδας» μου…

Και ελπίζω να κατανοηθώ σωστά… morgana

Nobody…

Θα δείτε και θα ακούσετε πολλά, σε ύστατη προσπάθεια ταπείνωσης και παράδοσης του αισθήματος σας…

Μην ξεχνάτε ποιοι είστε, τι συμβαίνει και τι θέλετε… μόνο έτσι δεν θα σας παρασύρουν…

Αυτά που συμβαίνουν, δεν αφορούν μόνο τον Έλληνα…

Αφορούν τον Άνθρωπο…

Να απέχετε από το μίσος… σύμβουλος σας το δίκαιο με γνώση και η αγάπη προς τον άνθρωπο…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΚυρ 30 Οκτ - 18:13:18

αψογα αιθηροη... ακριβως ετσι... δεν εχει να κανη με εμας..... επετρεψε μου λιγα να προσθεσω, χτυπανε την ελλαδα γιατι ειναι συμβολο δημοκρατιας, ελευθεριας, σκεψης, πολιτισμου, ενα παγκοσμιο συμβολο, μια διεθνη σημαια, ενα λαβαρο ιερο στο φως του κοσμου, και ως γνωστον αν καταστρεψεις ενα τετοιο συμβολο, το μηνυμα ειναι ξεκαθαρο και σαφες προς ολες τις χωρες, αυτο που βλεπουμε σημερα στην ελλαδα και στο λαο μας δεν ειναι παρα τα αποτελεσματα μιας μεταλλαξης στον κοινωνικο, οικονομικο , πολιτισμικο ιστο της, αυτοι οι αθλιοι ''τσοπανηδες'' που μεταφερουν ασυλληπτη γνωση ανα τους αιωνες δημιουργησαν μια τεχνιτη ''στερηση'', πρωτα στην χωρα μας και κατ επεκταση σε ολοκληρο τον κοσμο [ δειτε τι θα γινει σε λιγο με την ιταλια ] ωστε να μελετησουν τον βαθμο τοξικοτητας που εχουν εθιση τους ελληνες ωστε να ειναι βεβαιοι πως καθε αντισταση θα ειναι ματαιη και για τους υπολοιπους λαους, οι πολιτικοι , οι οικονομολογοι, μεγαλοτραπεζιτες, μεγαλοδικηγοροι χμμ... αυτοι ειναι τα πυρινα σκυλια τους, αυτους χρησιμοποιουν για να ελενξουν την παγκοσμια νοηση και συνειδηση, σε ατομικο και συλλογικο επιπεδο, γνωριζουν πολυ καλα περισσοτερο απο καθε αλλον στον πλανητη, πως εδω και μερικα χρονια υποβοσκει μια νεα κουλτουρα, μια νεα ''πραγματικοτητα'', για να ειμαι ακριβης, μια ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ....αναδυομενη απο εναν κουρασμενο και ξεπερασμενο κοσμο που ετσι και αλλιως θα κατερρεε, το ιδιαιτερα εντυπωσιακο ειναι οτι γνωριζαν και γνωριζουν, πως η συστημικη καταρρευση του πολιτισμου μας δεν προερχεται απο τα λανθασμενα δομικα συστηματα που αυτοι εχουν επιβαλλει για να εξυπηρετουν τα εκαστοτε συμφεροντα τους, [ κατι αλλο θα εβρισκαν στα μετρα τους για να μας ''κοιμησουν''] αλλα αυτο που αλλαζει και τους ανησυχη σε επιπεδο παρανοιας, ειναι η ιδια η ''πραγματικοτητα'' η οποια απο οτι ειδη φενεται ειναι εγγενως απροσμενη, τιποτα δεν θα ειναι πια το ιδιο οπως το γνωριζουμε, τα παντα θα μετασχηματιστουν θεμελιακα και ολοκληρωτικα, ο πυρηνας της ανθρωπινης αυτης μεταστροφης θα αφορα κυριως τον τροπο που σχετιζομαστε μεταξυ μας, με την φυση και με το συμπαν, ουσιαστικα μιλαμε για μια συμπεριφορικη και νοητικη πραγματικοτητα, η επιστημη παιζει ειδη σπουδαιο ρολο στην αλλαγη αυτη, οχι τοσο απο θεμα τεχνολογιας, αλλα ξεκινωντας ενορατικα, ειδη μας επιβεβαιωσε κατι που μερικα χρονια πριν της ηταν αδιανοητο, κατι που εμεις οι ανθρωποι νιωθαμε απο παντα μεσα μας και επιμελως οι τσοπανηδες με τα τσοπανοσκυλα το κρατουσαν θαμμενο στερωντας μας την δυνατοτητα να το εξηγησουμε λογικα, δηλ την αρηκτη συνδεση που εχουμε μεταξυ μας και με το συμπαν, και κυριως με την βοηθεια της κβαντικης, η επιστημη προχωραει στο ασυλληπτο, δηλ ανακαλυπτει πως το ιδιο το συμπαν ειναι ο καθαυτος ''δημιουργος'' και οχι οτι ειναι εξω απο αυτο, η μεγαλειωδης πραγματικοτητα ειναι πως ειμαστε μερος του ''σωματος'' του και ως τετοιοι εχουμε θαυμαστες ικανοτητες , θα τολμουσα να πω πως ειμαστε και οι ιδιοι θεοι, οντοτητες που μεσα απο την καθαρση της ψυχης μας αναμεσα στο γηινο καλο και κακο αλλαζουμε πνευματικα επιπεδα ωστε να αληλλεπιδρουμε και να διαμορφωνουμε εξελεικτικα τον πλανητη μας , αρα και ενα μερος του ιδιου, διοτι και ο δημιουργος εξελισεται , το σωμα μας ειναι ενας καθρευτης του συμπαντος, πολλες εικονες του στο μικροσκοπιο ειναι πανομοιοτυπες με το συμπαν, ακομη και ξεγελωντας ενας επιστημονας απεσπασε χρηματοδοτηση για μια ερευνα που την ειχαν απορριψει και αφορουσε την ασθενη εκπομπη βιοφωτονιων στα ανθρωπινα κυτταρα δηλ εκπομπη φωτος την οποια απεδειξε , θα μπορουσα να γραφω σελιδες επι σελιδων για το θεμα, αλλα θα πω κατι απλο για να μην ξεφευγουμε και απο το αρχικο μας θεμα, κυτταρο, = δομικο στοιχειο ολων των εμβιων οργανισμων φυτικων και ζωικων, εμβιοι οργανισμοι =κυτταρα της ''επιδερμιδας'' της γης, η ιδια η γη=κυτταρο του γαλαξια, ο γαλαξιας= κυτταρο.... του συμπαντος και ολα αυτα αληλλεπιδρουν μεσω ενος δικτυου ενεργειακων καναλιων. ακομη θελω να προσθεσω για την ελληνικη μυθολογια κατα ποσο μυθολογια ειναι, οταν σε καποια σημεια της αναφερει οτι οι ψυχες βρισκονται στον κατω κοσμο στο βαθος της γης, και λεγωντας ψυχες εννοω αρχειοθετημενες πληροφοριες που τις συλλεγουμε καθ ολη την διαρκεια της ζωης μας και οι οποιες με τον θανατο μας κωδικοποιουνται και αποθηκευονται σε εναν μηχανισμο μεσα στην γη, ο οποιος δεν ειναι ανιχνευσιμος απο την επιστημη εως τωρα και που αφορουν την εξελειξη και διαμορφωση του πλανητη, ενα ειδος αρχειου που ειναι για τον καθενα μας μοναδικο και αιωνιο το οποιο ανακτουμε καθε φορα που επιστρεφουμε στην γη, με αλλο σωμα, σε αλλη ζωη, αλλα με τον ιδιο ''σκληρο δισκο'' εμπλουτιζοντας τον καθε φορα με καινουργιες πληροφοριες, μια αεναη διαδικασια κοσμικης εξελειξης, ο χρονος , ο χωρος , δεν ειναι ψευδαισθησεις, ειναι μια πραγματικοτητα που ομως την βιωνουμε στην δικη μας κλιμακα μονο εμεις, φανταστειτε ενα σωματιο στο ανθρωπινο σωμα και ειδηκοτερα μεσα στο ατομο ενος εγκεφαλικου κυτταρου, με την νοημοσυνη που του αναλογει να προσπαθει να ερμηνευση φαινομενα, χωρου... χρονου... υπαρξης... θανατου.... και αισθηση καλου και κακου... οι αποστασεις θα του φαινοταν τεραστιες, αναλογικα αν φανταστουμε το ατομο να εχη το μεγεθος ενος απο τα μεγαλυτερα κτιρια στον κοσμο, ο πυρηνας του θα εχη το μεγεθος ενος κοκκου αλατιου..... αν το καταφερει λοιπον, και οποτε, θα ειναι γιατι το ιδιο ανθρωπινο πνευμα θα εχη μεταβει σε τετοιο επιπεδο συνειδητοτητας που τα παντα μεσα στο ''σωμα'' του θα ειναι και αυτα συνειδητα εφοσων θα αποτελουν μερος της ιδιας νοησης και σκεψης, στην κυριολεξια θα συνδημιουργουν το ιδιο το πνευμα, την ιδια την σκεψη..... αυτη την γνωση θελουν να αποτρεψουν, την παντοδυναμια των ανθρωπων , και προπαντων την συλλογικη, ειδη τιναζουν στον αερα τα πανεπιστημια του κοσμου με διαφορα τεχνασματα, ειναι πανικοβλητοι, θα δημιουργησουν τεραστιο χαος στην ανθρωποτητα, σε μια υστατη προσπαθεια να ελενξουν τα μυαλα μας, τις συνειδησεις μας, τις σκεψεις μας, τις ζωες μας, θα χρησιμοποιησουν καθε μεσο και καθε τροπο, για αυτο μην τους ακουτε και μην τους πιστευεται, ειναι αθλιοι και πλανοι.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΟΔΥΣΣΕΑΣ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ


Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΚυρ 30 Οκτ - 20:26:06



ΕΥΓΕ !

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΠΟΛΙΑΣΜΑ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΡΠΟΦΟΡΗΣΕΙ !

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nobody




Ηλικία : 58
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΚυρ 30 Οκτ - 20:33:12

Ένα ταπεινό μα και μεγάλο ευχαριστώ από όλη μου την ψυχή! Με σηκώσατε όρθιο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΔευ 31 Οκτ - 9:04:21

morgana σε προσπερνάω ευγενικά γιατί μπορώ κι ευγενικά καιαιαιαιαιαιαιαιαιαι........

ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 3477152822

μπράβο Αιθηρόη κι emmanouil!!!!!!

Προσβάλθηκε ο πρ΄οεδρος μη χέσω γιατί πολέμησε λέει κάποτε! Εμείς είμαστε απαρ΄δεκτοι λέει! Ρε παιδιά ξέρω ότι ζούμε σε εποχές που πέφτοπυν οι μάσκες και θα δούμε πράματα και θάματα αλλά δνε μπορώ να μην σοκάρομαι απ αυτό που βλε΄πω από κάτω! Είναι σαν να κοιμηθ΄ω με τον άντρα μου το βράδι κι όταν ξυπνήσω να βρω δίπλα μου το γκόλουμ απ τον άροχντα των δαχτυλιδιών! Αυτοί ρε έχουν και θράσος! Οι τουρκοι λέει γε-λα-γαν! Ε και; Αυτό είναι το θέμα μας ρε; Ξεπουλάνε την γη μας ρε και τα κόκαλλα των παπούδων μας και εγώ θα κοιτάζω ποιος γελάει; Ξεπουλάνε! Βλακίες λέω τώρα γιατ΄΄ι αυτά ξεπουλημένα τα είχαν αλλά βρήκαν την ευκαιρία τώρα να τα δικαιολογήσουν. Πως είναι όταν τρακάρεις και χώνεις μέσα επί την εικαιρία και τη ζημιά από παλιό τρακάρισμα; ¨ετσι! Ρε παιδιά εγώ θυμάμαι όταν του έδινε η πως την λένε δεν θυμα΄μαι το καινούργιο ευρωπαικό σύνταγμα και του έλεγε για αλλαγή συνόρων και εθνική κυριαρχίας και δύσκολες εποχές για τον άνθρωπο και δεν θύμάμαι τι άλλο εκείνος αλλού γι αλλού! Κουνούσε το κεφάλι σα να του διάβαζαν το μενού σε ταβέρνα! Για τον παπούλια λέω. Δεν είμαι καλά! Αυτ΄'ο το καιρό δεν είμαι καλά! Σας το λέω δεν είμαι καλάαααααααααααααααα!!!!!!!!! Στο τσαφ να εκραγώ! Θα πάρω το όπλο μου το τηγάνι μου εννοώ και θα πάω στη βουλή και θα γίνει της μαυρομάλας δίπλα τυο κάγκελο! Τωρα μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά η αλήθεια είναι ότι μυρίζει επανασταση. Και δνε μιλάμε μόνο για την Ελλάδα. λύσσαξαν τα σκυλιά και θα τα βάλουν με όλους και τότε επιτέλους οι άνθρωποι θα ουρλιάξουν ΑΡΚΕΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!! Και ουέ κι αλίμονο τους!

Μυρίζειειειειει μυρίζειειειειειει μυρίζειειειειειειειειειειει ΠΑΡΕΛΑΣΗ 4033496702 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 4033496702 ΠΑΡΕΛΑΣΗ 4033496702
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΔευ 31 Οκτ - 23:36:46

Emmanouil πολύ μου άρεσε το άρθρο σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤρι 1 Νοε - 0:55:14

Αιθηροη... μεινε κοντα μας για παντα....με ολα σου τα μαρτυρια! και εμεις, με ολα τα ρυακια των δακρυων μας προς εσενα να τρεχουν.... και η φλογα της καρδιας μας για ολους θα λαμπει.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
anarhos

anarhos


Ηλικία : 48
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤρι 1 Νοε - 13:16:12



Ξέρω ότι είναι αγαπημένοι σου Αιθηρόη.

Προσπάθησα να μιλήσω με τραγούδια κι ελπίζω να μην κούρασα κανέναν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤετ 2 Νοε - 0:26:03

Δεν κούρασες Πάνο μου... μίλησες...

Και μίλησες όμορφα...

Πάντα υπάρχει τρόπος να πούμε αυτό που θέλουμε...

Εmmanouil μου σ ευχαριστώ για την ζεστή σου σκέψη...

Είμαστε όλοι μαζί... και είμαστε πολλοί...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤετ 2 Νοε - 0:46:42

Την επιστλή αυτή μου την έστειλε ένας αγαπημένος φίλος...

Σ ευχαριστώ Christos5d...

...

ΓΙΑΤΙ ΚΛΑΙΣ, ΠΡΟΕΔΡΕ;

Τ' αληθινά δάκρυα απεχθάνονται το φως της δημοσιότητας.
ΜΠ. ΜΠΡΕΧΤ

28 Οκτώβρη 2011

Είδα το παιδί στο αναπηρικό καρότσι να ορθώνεται.
Είδα το φάσκελο του έφηβου στους κομισάριους.
Είδα τους νέους ν' αποστρέφουν το βλέμμα απ' την εξέδρα του καίσαρα.
Είδα το πένθος στα άσπρα πουκάμισα.
Είδα τη σημαία να ατενίζει το λαό.
Είδα στις μπάντες με μαύρες κορδέλες
Είδα την απόγνωση να γίνεται οργή,
την οργή να παίρνει στόμα,
το στόμα να καταριέται και ν' απαιτεί.

ΕΠΕΛΑΣΗ, ΠΑΡΕΛΑΣΗ, ΠΡΟΕΛΑΣΗ.
Στην τελετή παράδοσης της προεδρίας το 2005, η αποχωρούσα πρόεδρος, κ. Ψαρούδα Μπενάκη, τονίζει: «τα εθνικά σύνορα και ένα μέρος της εθνικής κυριαρχίας θα περιοριστούν», «Τα δικαιώματα του ανθρώπου και του πολίτη θα υποστούν μεταβολές, καθώς θα μπορούν να προστατεύονται αλλά και να παραβιάζονται, από αρχές και εξουσίες πέραν των γνωστών και καθιερωμένων», «Η δημοκρατία θα συναντήσει προκλήσεις και θα δοκιμαστεί από ενδεχόμενες νέες μορφές διακυβέρνησης».

Έκτοτε η κ. Μπενάκη εξαφανίστηκε από το πολιτικό προσκήνιο, ενώ τη δήλωσή της δεν καταδέχτηκε να σχολιάσει κανένας εμβριθής αναλυτής, κανένας ειδικός παραθυρολάγνος.

Σ' αυτή την απίστευτη δήλωση, θα μπορούσατε τουλάχιστον να πείτε πως, όσον αφορά την προεδρία της δημοκρατίας, θα αποκρούσετε τέτοια μαύρα ενδεχόμενα και θα προστατέψετε την εθνική κυριαρχία και τα δικαιώματα των ανθρώπων. .
Εσείς τότε, κύριε πρόεδρε, απαντήσατε μ' ένα ασυνάρτητο «ευχαριστώ».

Η «λαϊκή κυριαρχία», που αναφέρεται στον πρόλογο του συντάγματος και που με τόσο ωραία λογάκια διατυμπανίστηκε από το μεγάλο παραμυθά στο «συμβόλαιο με το λαό», συρρικνώθηκε στην υπογραφή του νεογιάπη υπουργού οικονομικών και παραοικονομίας.
Από τις 6 Μάη 2010 και στο εξής, ο εκάστοτε αυτός αποφασίζει την ανανέωση των συνθηκών παράδοσης της χώρας, καταδεχόμενος ενίοτε να σας ενημερώνει. Οι πολλοί των 'έγκριτων' συνταγματολόγων και οι συνυπεύθυνοι συνυπουργοί κατάπιανε αμάσητη την πιο κατάφωρη παραβίαση του.
Η χώρα παραδόθηκε στο στόμα του λύκου. Άρχισε η μεγάλη νύχτα για το λαό.
Εσείς τότε εκκωφαντικά, και οπωσδήποτε χωρίς να δακρύσετε, σιωπήσατε, κύριε πρόεδρε.

Και όσο έβλεπαν με πόση άνεση συνυπογράφετε, αποφάσισαν να μην μπαίνουν καν στον κόπο. Ούτε εκείνοι, ούτε εσείς.
Μνημόνιο και δανειακή σύμβαση, οι δυο μαύρες νεκρολογίες. δεν φέρνουν καν τη δική σας υπογραφή. Όχι γιατί την αρνηθήκατε, όπως θα 'πρεπε ως εγγυητής του Συντάγματος, αλλά γιατί σας θεώρησαν - τόσο απαξιωτικά για σας, τόσο καταστροφικά για τη χώρα - δεδομένο.
Κι όμως δε δακρύσατε.

Όταν ο υπογραμμένος από εσάς νόμος περί συλλογικών διαπραγματεύσεων και το άρθρο 22 του Συντάγματος περί προστασίας της εργασίας, «ηθικής και υλικής εξύψωσης του εργαζόμενου» και άλλα τέτοια μπλα-μπλα, έγιναν κουρέλι από ένα μνημόνιο ενταφιασμού της στοιχειώδους εργασιακής αξιοπρέπειας, αποδεχτήκατε το κουρέλιασμα. Μόνο που δεν κουρελιαζόντουσαν λέξεις και κατ' επίφαση διακηρύξεις , αλλά οι ζωές χιλιάδων ανθρώπων.
Εσείς τότε, επιλέξατε το ρόλο του μητροπολίτη των ευχελαίων και, χωρίς να δακρύσετε, παραμείνατε στη θαλπωρή της σιωπής.

Και όσο έβλεπαν με πόση άνεση συνυπογράφετε, σας έφερναν για επικύρωση τον ένα θάνατο, μετά τον άλλο.

Και να και ο Καλλικράτης, που έρχεται κομίζοντας την αποδόμηση της χώρας.
Ένας νόμος που η ψυχή του συνοψίζεται στο τρίπτυχο: ομοσπονδιοποίηση, συγκεντρωτισμός, ιδιωτικοποίηση.
- Υπογράψτε, κύριε πρόεδρε.
- Τι είναι αυτό;
- Ο νόμος νούμερο 3852/10.
- Και σε τι αφορά;
- Στο «νοικοκύρεμα, τη μεταρρύθμιση, τον εκσυγχρονισμό».
Τόσο ανυποψίαστος πια στο βιασμό των εννοιών;
Στο νούμερο 3852/10, υπογράψατε τη συγχώνευση σχολείων, το κλείσιμο νοσοκομείων, την εγκατάλειψη του ορεινού χωριού, την προαναγγελία των «ελεύθερων ζωνών».
Εσείς τότε ζητήσατε καινούρια πένα για να βάλετε αδάκρυτα την ευδιάκριτη επικύρωση.

Όταν ο ευτραφής εγγονός του Πάγκαλου προανήγγειλε την αντισυνταγματική κατάργηση της μονιμότητας, ο καθηγητής του συνταγματικού Δικαίου, κ. Αντώνης Μανιτάκης, δήλωσε: «Δεν τολμώ να φανταστώ ότι θα υπάρξει ελληνική κυβέρνηση που θα το επιχειρήσει. Το θεωρώ ούτως ή άλλως απάνθρωπο: και μόνη η σκέψη του με ξεπερνά ως νομικό, ως συνταγματολόγο, ως δημοκρατικό πολίτη».
Αυτή θα έπρεπε να είναι δική σας δήλωση.
Δεν έγινε ποτέ.
Αντίθετα, όταν προχθές σας έφεραν το νόμο «περί νέου ενιαίου μισθολογίου», ρωτήσατε τι πάει να πει «έφεδρος». Οι επιμελητές των λογοτεχνικών αυτών κειμένων σας εξήγησαν: «τους απονέμουμε αξιώματα, κύριε πρόεδρε».
Εσείς τότε αμολήσατε, χωρίς να δακρύσετε, άλλη μια φαρδιά-πλατιά υπογραφή.

Και να μια καταιγίδα νόμων και υπονόμων για κατώτατους μισθούς, ημερήσιες συμβάσεις, χαράτσια και δεκάτες, επιβολή τέλους ακινήτου σε ανθρώπους με αναπηρία 75% και σε άνεργους, προκαταβολικές απαλλαγές των υπουργών από κακουργήματα ενάντια στη χώρα.
Κοντέψατε να πάθετε τενοντίτιδα απ' τις πολλές υπογραφές κι όμως δε διστάσατε να επικυρώνετε, χωρίς να δακρύζετε, κύριε πρόεδρε.

Κι όταν ξεμπέρδεψαν με τα βραχυπρόθεσμα, σας έφεραν προς υπογραφή τα 'μεσοπρόθεσμα'. Το κατοχικό φιρμάνι που επισείει την εσχάτη προδοσία, με μπιτ παρά ξεπούλημα όλου του πλούτου αυτού του κατασπατηλημένου λαού, με υποχρέωσή του, λέει, να συντηρεί τα πουλημένα και να εγγυάται και δάνεια για τους αγοραστές.
Ούτε και τότε δακρύσατε και επιπλέον συνυπογράψατε.

Από την ώρα που διαβάσαμε για τον πρώτο απελπισμένο που αυτοκτόνησε γιατί δεν άντεξε την απόλυση, την ανεργία, την εξαθλίωση, το άδειο βλέμμα του παιδιού του μέχρι σήμερα, μεσολάβησαν δεκάδες αυτόχειρες. Τι θλιβερή πρωτιά η χώρα του ήλιου, του απέραντου γαλάζιου, του τουριστικού μύθου να είναι σήμερα πρώτη σε αυτοκτονίες σε όλη την Ευρώπη.
Ούτε όμως και γι αυτό δε δακρύσατε ποτέ, κύριε πρόεδρε.

Και όταν τα χημικά και τα δακρυγόνα πνίγουν την Αθήνα και τρέχουν ποτάμια τα δάκρυα αυτών που επιμένουν να μην αυτοκτονούν και να διεκδικούν το δικαίωμα τους στη ζωή, και το χαμένο γέλιο των παιδιών τους,
τι σόι μόνωση έχει το προεδρικό μέγαρο, ώστε να μην τρέχει ένα δικό σας δάκρυ, κύριε πρόεδρε;

Είχατε τρεις επιλογές: τη συνενοχή, την άρνηση να επικυρώσετε όλη αυτή την αντισυνταγματική, δηλητηριώδη νομοκαταιγίδα και - αν σας ήταν δύσκολο να προκαλέσετε πολιτειακό ζήτημα - την ηρωική έξοδο, με μια αξιοπρεπή παραίτηση.
Ας αφήνατε κάποιον, που δεν πολέμησε τους Ναζί, να υπογράφει τον ένα θάνατο μετά τον άλλο. Κάνατε τις επιλογές σας.

Δεν θέλω να λαϊκίζω, κύριε πρόεδρε, όμως όταν χτες αναφερθήκατε στη συμμετοχή σας στο αντιναζιστικό αγώνα, σκεφθήκατε πόσες χιλιάδες, από τους τότε συναγωνιστές σας, έφαγε η εξορία, ο ταγματασφαλίτης, τα βασανιστήρια; Πόσοι έμειναν ανώνυμοι, θαμμένοι για πάντα στον ομαδικό τάφο του Άγνωστου στρατιώτη; Πόσοι από αυτά τα «τιμημένα γηρατειά» πρέπει σήμερα να επιλέξουν ανάμεσα στο φαΐ και το φάρμακο γιατί η σύνταξή τους δε φτάνει; Ότι για τους ανθρώπους αυτούς που δούλεψαν σκληρά, η δική σας ετήσια αμοιβή των 447.000 ευρώ αγγίζει τα νούμερα των συμπαντικών μετρήσεων;
Σκεφθείτε μόνο ότι για το συνταξιούχο των 500 ευρώ - που με τη δική σας πάλι υπογραφή ξεπερνά το αφορολόγητο των 5000 - η ετήσια αμοιβή σας αντιστοιχεί σε 75 χρόνια πεντακοσάρικου.
Αν δακρύζατε για όλα αυτά ή γιατί ανθρώπινα αισθανθήκατε πολύ τυχερός, κατανοητό, κύριε πρόεδρε. Θυμηθείτε μόνο από την αστείρευτη λαϊκή θυμοσοφία πως «τα στερνά τιμούν τα πρώτα».
Αν κλαίγατε γιατί είδατε κι εσείς το παιδί στο αναπηρικό καρότσι να αποστρέφει το κεφάλι και τον έφηβο να φασκελώνει τους κομισάριους της εξέδρας που τους χαντακώνουν τη ζωή, θα ήταν τιμή σας.
Και τέλος - γιατί η πολλή κλαυσιλογία καταντάει αηδία - μην ντρέπεστε για μας, κύριε πρόεδρε. Κρατείστε τη ντροπή και μοιραστείτε την μ' αυτούς που επισκέπτονται το προεδρικό μέγαρο για μια καινούργια υπογραφή που αφορά στο ξεπούλημα της χώρας και την ερήμωση του λαού.
Δε ζητήσαμε από τους πατεράδες και παππούδες μας να πολεμήσουν το Δ' Ράιχ και τους σημερινούς δωσίλογους γιατί αυτό αντιστοιχεί σε μας. Δεν τους ζητάμε όμως να παίξουν και το ρόλο του Αβραάμ.
Δεν είμαστε πρόβατα και δεν θα πάμε ποτέ εκούσια στο σφαγείο.
Και, κύριε πρόεδρε, θυμηθείτε πως όποιος μετράει πρόβατα, στη γλώσσα του Αισχύλου, θα 'χει τον ύπνο του Αγαμέμνονα.

Νίνα Γεωργιάδου
Κάλυμνος, 29-10-11






http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=49205
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
leontas

leontas


Ηλικία : 48
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 84

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤετ 2 Νοε - 13:56:59

Θα δείτε και θα ακούσετε πολλά, σε ύστατη προσπάθεια ταπείνωσης και παράδοσης του αισθήματος σας…

Μην ξεχνάτε ποιοι είστε, τι συμβαίνει και τι θέλετε… μόνο έτσι δεν θα σας παρασύρουν…

Αυτά που συμβαίνουν, δεν αφορούν μόνο τον Έλληνα…

Αφορούν τον Άνθρωπο…

Να απέχετε από το μίσος… σύμβουλος σας το δίκαιο με γνώση και η αγάπη προς τον άνθρωπο…


Έτσι ακριβώς Αιθηρόη! Είμαστε Έλληνες και γι αυτό πάνω απ όλα ο άνθρωπος. Αυτό εγώ στο υπόσχομαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nobody




Ηλικία : 58
Ταύρος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΚυρ 20 Νοε - 20:37:14

Αν και καθυστερημένα, σας ευχαριστώ πολύ! Καταλαβαίνω τι λέτε γιατί το βιώνω. Όλοι μας το βιώνουμε. Θα τα καταφέρουμε. Δεν είναι η πρώτη φορά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kirka

kirka


Ηλικία : 37
Τόπος : Athens
Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 93

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΚυρ 20 Νοε - 22:38:42

Υπάρχουν βίντεο στο you tube που έχουν την τελευταία μετάδοση του ραδιοφωνικού σταθμού Ελλάδος λίγες ώρες πρίν μπούν οι εχθροί όπως λέει.. Τίποτα δεν αλλάζει απο την τότε εξαγγελία μέχρις σήμερα... Να σας πώ την μαύρη μου αλήθεια και ντρέπομαι γ αυτο, ειλικρινά σκύβω το κεφάλι και δακρύζω, για μένα ειναι πολύ λεπτά αυτα τα εθνικά θέματα, Οχι δεν έπρεπε να γίνει καθόλου παρέλαση κατα την άποψη μου, Οχι δεν έπρεπε να γίνει καν πορεία, αλλα να πάνε όλοι στα νεκροταφεία και στις εκκλησίες να ανάψουν κερί στους πεσόντες και να προσευχηθούμε ο καθένας με τον τρόπο του για το σπασμένο το κεφάλι μας. Βρήτε το και ακούστε το! Ραγιάδες είμαστε πάλι στον ίδιο το ζυγο... για ποιον να κάνουμε παρελαση μωρέ??? Που κατάρες θα μας ρίχνουν οι πεσόντες. Όι σταθμοί όλοι ψέματα μεταδίδουν, συγχηση προκαλούν και ελληνικοι δεν είναι.Οι Γερμανοι πάλι μέσα είναι. Πολιτικοί με πιστεύω στη πατρίδα δεν είναι κοροΐδευουν και γελούν με μας. Γελάνε μαζί μας. τι να πρωτοπω... μας εξαθλίωσαν.. Καταστρέψαν την ιστορία μας μέσα απο τα βιβλία μας και τους αφήσαμε, μας πήρανε τα σπίτια μας και τους αφήσαμε, καταστρέψαν τις οικογένειες, τα σχολεία τα χωριά μας, τα μνημεία μας, τον αέρα μας, τα δάση μας, το εμποριο μας .................................................................................πόσα άλλα να γράψω???????????????? τους αφήσαμε. Μπήτε τώρα και δείτε το φεκ της 04/11/11 ξεπουλήσανε την χώρα μας πριν παραιτηθουν και μεις δεν τους αφήσαμε...... Απλα δεν πήραμε είδηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΔευ 21 Νοε - 13:45:04

συμφωνω
αν και θελω να πω οτι δεν εχω κατι με τους Γερμανους πολιτες ,αλλα σιγουρα εχω με αυτους που ονομαζουν τους ευατους "Αρειους". Μ' αυτα τα αλλαζονικα πλασματα... που ειμαι πολυ μικρη για να τους κανω κατι για να τους ανταποδωσω το "καλο" που μας εχουν κανει.. αλλα και μεγαλη να ημουνα ,παλι τιποτα δεν θα ΘΕΛΩ να τους κανω.Καθεις στο δρομο του που διαλεξε για να βαδισει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgp

georgp


Ηλικία : 39
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 79

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΔευ 21 Νοε - 16:37:26

Με όλο το σεβασμό αλλά, που είσασταν τα τελευταία 100-150 χρόνια; Κάτι δεν πάει καλά όλο αυτό το καιρό κι αυτό τώρα αρχίσαμε να το καταλαβαίνουμε. Χρόνια προσπαθούν να μας αλλοιώσουν. Τώρα μας πείραξε που το κάνουν με νομοσχέδιο; Ποια η διαφορά; Σε παρακαλώ kirka μην με παρεξηγήσεις μιλάω γενικά βασικά. Πάθαμε σοκ όλοι! Γιατί; Τα ξέραμε και δεν κάναμε τίποτα. Μάλλον τ ακούγαμε αλλά κάτι γινόταν ρε παιδιά και δεν το συνειδητοποιούσαμε! Και τώρα αποθρασύνθηκαν και σαν κάποιος τους βάζει η να μας τσαλαπατίσει τελείως η να μας ξυπνήσει. Κάτι δεν μου κάθεται καλά σε όλα αυτά. Παρα είναι βρώμικα! Τόσο θράσος; Μα με ποιο δικαίωμα ρε πούστη μου; Τρελένομαι! Από την μία λυσάω από οργή και νιώθω να χρειάζομαι ένα νεύμα για να ξαμολυθώ μπροστά και να τα γκρεμίσω όλα, κι απ την άλλη κάτι, κάτι μου λέει κοίτα καλά τι γίνεται, πρόσεχε, δες! Αλλά τι; Τι που να πάρει η ευχή; Πάνε να μας βάλουν να φαγοθούμε μεταξύ μας; Η μήπως είμαστε μεταξύ τους; Από το 21 και μετά δεν σώναμε να χαρούμε την ελευθερία μας. Πόλεμοι με Βουλγάρους, Αλβανούς, Ιταλούς, Γερμανούς, μεταξύ μας! Πότε ηρεμήσαμε για να καταλάβουμε τι γίνεται; Διαλέγαμε συνέχεια τον πρώτο σωτήρα που μας ερχόταν. Να πάμε στα νεκροταφεία και στις εκκλησίες; Γιατί; Δεν βρίσκονται εκεί όλοι εκείνοι. Στις καρδιές μας και στο αίμα μας που ήταν και αίμα τους. Στην παρέλαση πήγα. Και ποτέ δεν πήγα για το αληταριό των εξέδρων! Αλλά γι αυτό που αντιπροσώπευαν όλοι αυτοί που περνούσαν μπροστά μου. Εκείνους τους αρχαίους και τους νεότερους έβλεπα. Αυτούς ευχαριστούσα για όσα προσπάθησαν και για όσα με έκαναν να νιώθω εγώ σαν Έλληνας. Όχι εγώ δεν χαμηλώνω το κεφάλι και δεν έχω λόγο να ντρέπομαι για τίποτα. Δεν έχω συγγένεια με τους προδότες και τους ψεύτες. Συγνώμη αν θίγω κάτι, η αν μίλησα πιο παθιασμένα απ όσο έπρεπε. Αλλά δεν υπάρχει Έλληνας που να μην τον θίγουν αυτά τα θέματα. Κι όλοι εσείς εκεί οι αληταράδες προδότες ψευτοέλληνες! Συνεχίστε να πιέζετε και να σπρώχνετε! Βάλτε όλη σας την δύναμη και την αγριάδα! Μόνο έτσι ξυπνάν οι γίγαντες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΔευ 21 Νοε - 20:08:18

100 – 150 χρόνια;

Χμ…

Λοιπόν θα σας πω μία ιστορία σύντομη…

Κάποτε γινόταν πόλεμος σε μία «χώρα»… άπληστοι κατακτητές, την πυρπόλησαν και με μένος την λύγισαν και την υποδούλωσαν…


Πέρασαν αιώνες… και οι πολίτες αυτής της «χώρας», ξέχασαν εκείνο τον πόλεμο… ξέχασαν, πως δεν ήταν ελεύθεροι…
Και τα χρόνια περνούσαν… και βρέθηκαν κι άλλοι κατακτητές, που διεκδικούσαν την χώρα από τους προηγούμενους κατακτητές…
Και πολεμούσαν κατακτητές με κατακτητές… κι ο ένας διαδεχόταν τον άλλον…

Παζάρευαν, αγόραζαν και πωλούσαν… ξένο «βιος»…

Και οι πολίτες της «χώρας», διαρκώς πολεμούσαν και ελευθέρωναν τους κατακτητές τους… από τους κατακτητές τους… και αυτό το νόμιζαν ελευθερία…

Πήγαιναν κι έρχονταν… πότε ο ένας… πότε ο άλλος…
Και συχνά πυκνά, τους παλιούς κατακτητές, συμμάχους τους ονόμαζαν…
Και κάποιοι που καταλάβαιναν και γνώριζαν, σιωπούσαν… γιατί παζάρι στο παζάρι, μπερδεύτηκαν μεταξύ τους και χωρίς να το καταλάβουν, και οι καθαρότεροι εμπλέχτηκαν…

Πονηρεύτηκαν μια δικαιολογία… ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, είπαν…
Μ αυτό έπεισαν και τους πιο αγνούς… μα κι εκείνοι… όταν κατάλαβαν πως δεν είναι έτσι, ήταν αργά για να φωνάξουν… και διάλεξαν το λιγότερο κακό… σιωπή…

Μα πονηροί οι κατακτητές…

Ο καλύτερος τρόπος, σκέφτηκαν, για να ελέγχεις την «χώρα», είναι να μην γνωρίζει πως είναι υπό κατοχή… και να νομίζει πως ελευθερώθηκε…
Και τα χρόνια περνούσαν… κι αυτή η «χώρα» κάποια στιγμή ζορίστηκε από την «ξηρασία», την «στέρηση», την «παύση»…
Και άρχισε να καταλαβαίνει πως κάτι δεν πάει καλά… και άρχισε να αναρωτιέται… ποιοι άραγε την διοικούν;


Βοηθήστε με λίγο… θυμίστε μου, όποιος γνωρίζει σας παρακαλώ…

Πότε υπήρξαν τελευταία φορά οι Έλληνες πραγματικά ελεύθεροι;

Χρονολογικά, αν είναι δυνατόν…



2157 χρόνια πίεσης, καταπίεσης, εξαναγκασμού, βίας, υπνωτισμού… θαρρώ δεν είναι λίγος καιρός…

Μην χαμηλώνετε το κεφάλι, λοιπόν, για κάτι που νομίζετε πως μόλις χάθηκε… υψώστε το για την αλήθεια που αρχίσατε να διακρίνετε… υψώστε το για αυτά που ξυπνούν μέσα σας… για αυτά που ανα-γνωρίζετε… και γι αυτά που είναι να κάνετε…

Οι πεσόντες… δεν ρίχνουν κατάρες… ίσως να εύχονται να είχαν περισσότερο χρόνο για να μιλήσουν την αλήθεια που είδαν, έστω και την τελευταία στιγμή…

Κι όλοι αυτοί οι εντολοδόχοι πιόνια… δεν κοροϊδεύουν… δεν γελούν… εντολές εκτελούν…
Και δεν ξεγέλασαν κάποιους ξυπνητούς… μα κάποιους υπνωτισμένους… μόνο που πάνω στην βιασύνη τους, τους ταρακούνησαν περισσότερο απ όσο έπρεπε… και…

Χμ… ξεχάστηκα συγνώμη… μιλάγαμε για την Ελλάδα ή για την ανθρωπότητα…;

Παρακαλώ...

Όλα αυτά που συμβαίνουν, δεν αφορούν μια μερίδα ανθρώπων… έναν λαό ή κάποιους λαούς… μία χώρα ή κάποιες χώρες…
Αφορά την ψυχή… το πνεύμα… την ουσία… την αφύπνιση και την ελευθερία του Ανθρώπου…
Για να αποδυναμώσεις κάτι, χτυπάς στην ρίζα του…

Το ερώτημα είναι λοιπόν… θα αντέξει η ρίζα;

Εγώ σας λέω ναι… ΝΑΙ!

Πολλοί θα πουν, πως δεν έχουν λόγο να χτυπήσουν την Ελλάδα για να τρομάξουν την ανθρωπότητα… διότι δεν παράγει πλέον πλούτο πνεύματος και φωτός… τροφή αφύπνισης και προόδου…

Και θα σας δώσω την χαρά να μην διαφωνήσω προς το παρών… θα σας θυμίσω όμως, την δύναμη των Συμβόλων… του «Λάβαρου»… της «Ιδέας»…

Και η Ελλάδα είναι ισχυρό σύμβολο, για αυτόν πλανήτη…

Σκεφτείτε το αυτό…

Χμ… αυτά προς το παρών για την «Ελλάδα»…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
romantiki

romantiki


Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 72

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤρι 6 Δεκ - 13:52:55

Μην γελάσετε αλλά πριν τους Τούρκους νόμιζα πως ήταν ελεύθερη η Ελλάδα. Δεν ήξερα και δεν θυμάμαι καν αν το κάναμε στο σχολείο. Κάτω από αυτή την συνθήκη νομίζω είναι άδικο να τα βάζουμε με τους Έλληνες η νεοέλληνες όπως τους λέμε. 2000 χρόνια σκλαβωμένοι με διάφορους τρόπους , δεν είναι λογικό να μην μπορούν να συνεχίσουν το έργο των προγόνων τους; Χάσαμε τόσα πολλά! Δηλαδή ζητάω συγνώμη για την γνώμη που είχα και υποστήριζα ως τώρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤρι 25 Μαρ - 21:23:00

[size=32]25η Μαρτίου: Οι φωτογραφίες της ντροπής από τη μαθητική παρέλαση
Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 15:05 Τελευταία ανανέωση: Δευτέρα 24 Μαρτίου 2014 15:31
[/size]
ΠΑΡΕΛΑΣΗ 6bff06e08e99989c1623a9114d61af78_XL



  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059674
  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059676
  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059678
  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059753
  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059756
  • ΠΑΡΕΛΑΣΗ Jwsigpro_cache_e389959a42_2059795







Και του χρόνου λιγότεροι...!
Ότι θα έπρεπε να προμηθευτεί κάποιος πρόσκληση προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά τις παρελάσεις των περήφανων μαθητών για την επέτειο της 25ης Μαρτίου δεν μπορούσαμε ποτέ να το διανοηθούμε.
Πριν από δύο χρόνια ωστόσο – και μετά τα όσα έγιναν την 28η Οκτωβρίου στη Θεσσαλονίκη - οι ιθύνοντες αποφάσισαν να λύσουν το... πρόβλημα εισάγοντας τον θεσμό των «πριβέ» παρελάσεων.
Έτσι και σήμερα κατά τη διάρκεια της μαθητικής παρέλασης στην Αθήνα ούτε οι συγγενείς των μαθητών δεν κατάφεραν να καμαρώσουν από κοντά τα παιδιά να παρελαύνουν έξω από την Βουλή.
Αυτό το δικαίωμα ήταν για λίγους και μόνο για όσους είχαν προσκλήσεις και διαπιστεύσεις. Μέχρι και ο σταθμός του μετρό στο Σύνταγμα έκλεισε για να μην μπορέσει ο κόσμος να φτάσει στο κέντρο.
Η εικόνα των μικρών Ελληνόπουλων που πήγαν να παρακολουθήσουν τις παρελάσεις στην Αθήνα αλλά και σε όλη την Ελλάδα, αλλά αντίκρισαν απέναντί τους ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις προκαλεί μόνο θλίψη.
Οι περισσότεροι χρήστες κάνουν λόγο με καυστικότητα στα κοινωνικά δίκτυα, όχι για μαθητικές ή στρατιωτικές παρελάσεις, αλλά για παρέλαση αστυνομικών...
Και δεν έχουν καθόλου άδικο!


Read more: http://www.newsbomb.gr/ethnika/story/422594/25i-martioy-oi-fotografies-tis-ntropis-apo-ti-mathitiki-parelasi#ixzz2x0IoHSrl
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σαπφώ

Σαπφώ


Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 201

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤρι 25 Μαρ - 23:22:39

Αναρωτιέμαι πραγματικά, τι περιμένουν όλοι αυτοί οι Έλληνες αυτής της χώρας για να θυμώσουν από αυτή την ξεφτίλα που τον υποχρεώνουν να υποστεί! Παρέλαυνε ο αδερφός μου φαντάρος, και δεν με άφησαν να πλησιάσω να τον δω, να τον καμαρώσω!
Έκλαιγα από θυμό και νεύρα! Δεν θύμωσα με τους αστυνομικούς. Θύμωσα με όλους εμάς, που αφήσαμε να φτάσουν εδώ τα πράγματα.

Θα γυρίσει όμως ο τροχός. Είναι η φυσική ροή των πραγμάτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΠΑΡΕΛΑΣΗ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΑΡΕΛΑΣΗ   ΠΑΡΕΛΑΣΗ Icon_minitimeΤετ 26 Μαρ - 21:43:55

Σαπφώ έγραψε:
Αναρωτιέμαι πραγματικά, τι περιμένουν όλοι αυτοί οι Έλληνες αυτής της χώρας για να θυμώσουν από αυτή την ξεφτίλα που τον υποχρεώνουν να υποστεί! Παρέλαυνε ο αδερφός μου φαντάρος, και δεν με άφησαν να πλησιάσω να τον δω, να τον καμαρώσω!


Συμφωνω μαζι σου !!! ελπιζω πως φτανει η αναμονη

Έκλαιγα από θυμό και νεύρα! Δεν θύμωσα με τους αστυνομικούς. Θύμωσα με όλους εμάς, που αφήσαμε να φτάσουν εδώ τα πράγματα.

Θα γυρίσει όμως ο τροχός. Είναι η φυσική ροή των πραγμάτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΠΑΡΕΛΑΣΗ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΑΚΑ...-
Μετάβαση σε: