H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 καρποφαγια;;;

Πήγαινε κάτω 
+2
Άρης
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΚυρ 25 Σεπ - 22:25:25

''Η μεγαλύτερη (85%) αιτία όλων των ασθενειών, ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ που ζουν μέσα στον ανθρώπινο οργανισμό. Λόγω της τροφής, κυρίως με ζωικά προϊόντα, με προϊόντα που περιέχουν αίμα. Εμείς εδώ στην miastala.com γράφουμε συνέχεια για την διατροφή, λέγοντας ότι ο άνθρωπος είναι ΚΑΡΠΟΦΑΓΟΣ, ούτε Κρεοφάγος ούτε Χορτοφάγος (γιατί τότε θα ήταν κατσίκα).

Φυσικά μας λοιδορούν, ‘’Τα Φασολάκια που καίνε’’έκαψαν πολλούς, γιατί άραγεκαρποφαγια;;; WlEmoticon-winkingsmile και το βρισίδι πήγε σύννεφο. Ήρθε η ώρα λοιπόν τα να τα πούμε πιο αναλυτικά. Δείτε τι έχετε μέσα σας, όσοι τρώτε ‘παραδοσιακά’ – άλλη καραμέλα κι αυτή- και συνεχίστε τους πιτόγυρους, τις σπαλομπριζόλες, τα ντονερ, τα κοκορέτσια, τα θαλασσινά, τα τυριά, το γάλα, το κοτοπουλάκι, τα αυγά, κλπ. κλπ. κλπ. άντε συνεχίστε και ραντεβού όλοι μαζί στο πλησιέστερο κέντρο Αλτζχάιμερ !

Μην μου πει κανείς σας για τους Αρχαίους ημών προγόνους γιατί τότε με δυσκολία θα συγκρατηθώ για να μην σας χαρακτηρίσω….@#%^!!! Οι αρχαίοι ότι κι αν έτρωγαν, είχαν δυνατό ανοσοποιητικό και δεν τους ψέκαζαν με βαρέα μέταλλα και επιπλέον στην καθημερινότητα τους χρησιμοποιούσαν το σώμα τους, γυμνάζοντας το, δεν είχαν ασανσέρ!!!.

Χρησιμοποιήστε αυτό που έχετε ανάμεσα στα αυτιά σας ! Μυαλό το λένε !

Τι κάνουν τα παράσιτα ?

Είναι μια από τις αιτίες Πυρετών, Αλλεργιών, Ινομυώματα, Προβλήματα περιόδου, Στειρότητας, Κύστες στις ωοθήκες, Μολύνσεις της μήτρας, Φλεγμονή του Προστάτη, Ανικανότητα, Σεξουαλική δυσλειτουργία, Καλπάζουσα γήρανση, Αποβολές, Έρπης γεννητικών οργάνων, Έλκη στομάχου, Αδυναμία, Ημικρανίες κλπ.. κλπ.. κλπ.

Στοιχεία

85% όλων των ασθενειών προέρχονται από παράσιτα 30% των παρασίτων είναι ορατά με γυμνό μάτι. 70% των παρασίτων είναι αόρατα και Υπερβολικά Επικίνδυνα Τα παράσιτα μπορούν να εγκατασταθούν στον οποιοδήποτε. Δημιουργούν χιλιάδες αρρώστιες και δεν διαγιγνώσκονται εύκολα από τους οικογενειακούς γιατρούς.

Μερικές κοινές πηγές των παρασίτων

Κρεατικά και Θαλασσινά. Αίμα των ζώων. Όχι καλά πλυμένα φρούτα και λαχανικά. Κατοικίδια ζώα. Ακάθαρτες κρεβατοκάμαρες. Παιδικοί σταθμοί, πάνες κλπ, Μη σωστά καθαρισμένα ποτήρια κλπ σε καφετέριες. Συνηθισμένο νερό βρύσης.

Που Δρουν;

… και στο ανθρώπινο σώμα ειδικά σε αυτό που έχει πεσμένο ή κατεστραμμένο ανοσοποιητικό. Η πλειοψηφία έχει κατεστραμμένο ανοσοποιητικό από τις τροφές καταστροφής που βάζει στο σώμα της, και μετά τρέχει στους γιατρούς και στα χάπια για να αποτελειώσει την καταστροφή. Κάθε καλός και συνεπής γιατρός θα φροντίσει να φτιάξει- αλλάξει την διατροφή του ασθενούς, να ανεβάσει το ανοσοποιητικό, χωρίς να τον στομώσει στα φάρμακα.

Ευτυχώς υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί με συνείδηση, που προσανατολίζονται σε μια ολιστική αντιμετώπιση των ασθενών που τους εμπιστεύονται και δεν είναι υποχείρια των φαρμακευτικών εταιριών. Φροντίστε να ανακαλύψετε έναν τέτοιο γιατρό και ρωτήστε τον για τα στοιχεία του άρθρου, θα εκπλαγείτε με αυτά που θα σας πει.

καρποφαγια;;; 7693a

Τα παράσιτα ζούνε στο αίμα των ζώων, όπως τα βοοειδή, τα χοιρινά και τα κοτόπουλα, γαλοπούλες, τα ψάρια, τα οστρακοειδή, κλπ. Τα tapeworms των χοιρινών μπορούν να διαπεράσουν τον αιματοειδή-εγκεφαλικό φραγμό του ανθρώπινου εγκεφάλου και προκαλούν καρκίνο, κόπωση και επιληπτικές κρίσεις. Αυτά τα βλέπουν οι γιατροί στα χειρουργεία, που φυσικά ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ! Αυτές τις σκέψεις να έχετε στον Νου σας κάθε φορά που θα βρεθεί στο τραπέζι σας κρέας, τυρί, κοτόπουλο, γάλα, ψάρια, οστρακοειδή και τα συναφή… και μετά κάντε ότι εσείς θέλετε.''

Αιθηροη ποια η γνωμη σου;ετσι ειναι;καποτε ενας κτηνιατρος μου ειπε οτι η πληρεστερη τροφη για τον ανθρωπο ειναι ...ο ιδιος ο ανθρωπος!κι οτι ετσι εξειγητε ο κανιβαλισμος.λογω του οτι αγαπω τα ζωα προσπαθησα 2-3 φορες να κοψω το κρεας,αλλα δεν τα καταφερα...ντροπη μου που το λεω αλλα ειμαι κοιλιοδουλη...λαιμαργη...πες μου ομως ειναι αληθεια ολα αυτα;καρποφαγια;;; 2238522814
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Άρης

Άρης


Ηλικία : 44
Αιγόκερως
Ημερομηνία εγγραφής : 17/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 61

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠεμ 13 Οκτ - 19:54:52

Περα από την ηθική πλευρά τους θέματος, είναι αλήθεια πως η κρεατοφαγία δεν προσφέρει ούτε περισσότερη υγεία στον άνθρωπο, ούτε περισσότερα χρόνια. Ιδίως σήμερα που ο τρόπος διατροφής, αλλά και η ίδια διατροφή των ζώων, κάθε άλλο παρά κατάλληλα είναι.

Υπάρχει μεγάλη αλήθεια στο άρθρο.

Ένας τρόπος να ξεχωρίζετε την τροφή που σας βλάπτει και να φροντίσετε την επόμενη: Η τροφή που βλάπτει, είναι αυτή που κάνει τα κόπρανα να μυρίζουν πολύ άσχημα. Και δεν συζητώ για την άποψη του κτηνιάτρου! Απαράδεκτος! Δεν θέλω να ασχοληθώ καν.

Αγαπητή φίλη: Λαχανικά, φρούτα, λογιών καρπούς και γενικότερα τα είδη που έμαθε ο άνθρωπος να παράγει δουλεύοντας την γη, είναι ότι καλύτερο μπορεί να επιλέξει ο άνθρωπος. Δεν πειράζει που τρως κρέας, γιατί έτσι έμαθε το σώμα. Και δεν μπορεί να αλλάξει εύκολα συνήθειες. Μια μητέρα που δεν έφαγε ποτέ κρέας, το έμβρυο που θα κυοφηρήσει, θα έχει την ίδια συνήθεια και συνείδηση για την διατροφή του.

Έχω την βαθιά αίσθηση πως θα έρθει ο καιρός που θα αλλάξει και αυτό.

Αιθηρόη σου στέλνω την αγάπη και τον σεβασμό μου. Εύχομαι δύναμη και υγεία σε όλους. Κουράγιο και θα περάσουν και αυτοί οι δύσκολοι καιροί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 14 Οκτ - 12:06:38

thenks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 14 Οκτ - 17:22:34

καρποφαγια;;; 3260818684


Έχει επεξεργασθεί από τον/την angels1 στις Τετ 26 Οκτ - 22:34:10, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΤετ 26 Οκτ - 21:56:55

Το κρέας δεν το συμπαθω , κάποτε το έτρωγα όμως, ειδικά εδώ στην πόλη μου τα σουβλάκια πάνε και έρχονται . Είχα κάποτε και χαμηλη φερεντίνη πιο κάτω δεν πηγενε ομως , έλεγαν να τρώω κρέας για να έχω σίδηρο έτρωγα άλλα έπαιρνα και συμπλήρωμα σιδήρου . Σε κάποια στιγμη το 2009 έπαψα να τρώω κρέας και δεν έπαιρνα συμπλήρωμα σιδήρου . Δεν έχω αναιμία δεν έκανα εξετάσεις αλλά ξέρω το σώμα μου δεν ζαλίζομαι πια ούτε νιώθω αδύναμη. Θέλω να πω ότι είναι όλα αυτά περι κρέατος μύθος ,μιλάω πάντα για μένα ούτε λέω κάποιος να κάνει το ίδιο αν δεν θέλει .
Στήν αρχαίοτητα αυτοί που έχουν ασχοληθή με την ψυχή και την φιλοσοφία της δεν έτραγαν κρέας το έχω διαβάσει αργότερα θα βάλω που τα είδα , σίγουρα δεν έτρωγε ο Απολώνιος ο Τυνεας , ο Πύθαγόρας.
Ακόμα και στις θυσίες τους απέφευγαν το κρέας μήπως όλα αυτά που μάθαμε τις Θυσίες τον Ζώων είναι μύθος ακόμα ο Ηρακλής δεν έσφαξε το ελάφι αλλά το άφησε να φύγη.
Πολλές φορές νιώθω πως ο Άνθρωπος ζεί για το φαγητό . Η πλάση δεν έγινε για να την φάμε , ούτε τα ζώα γεννήθηκαν για βρώση , έχουμε χρέος να τα σεβόμαστε και να τα προσέχουμε για αυτό μας έβαλε ο Θεός κορονίδα της δημιουργίας Του.Να κάνουμε αυτό που θα ήθελε να κάνει ο ίδιος να τα σεβαστούμε

καρποφαγια;;; 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΔευ 28 Νοε - 12:27:07

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠεμ 26 Ιαν - 16:44:40



Το θέμα της διατροφής τα τελευταία χρόνια παίζει το βασικό ρόλο στην σωματική υγεια και το θεωρώ βασικό κομμάτι της ζωής. Είμαστε αυτό που τρώμε , φαίνεται άλλωστε όχι απο το βάρος αλλώστε οι γυναίκες με καμπύλες και οι άντρες με κοιλίτσα είναι γοητευτικοί καρποφαγια;;; 3260818684 ! Στο θέμα της ενέργιας και της σωστής λειτουργίας του οργανισμού , το οποίο έχει να κάνει με την υγεία εκει είναι το θέμα , ακούμε πολλές φορές για μεταλλάγμένα προιόντα που κυκλοφορούν στα εμπόριο τα όποια αν δεν διαβάσουμε την ετικέτα μπορεί και να τα πάρουμε. Είναι λυπηρό τα πόσα γίνονται με την τροφή μας και ο Άνθρωπος ώς καταναλωτικό όν που έγινε εκμεταλεύεται απο τις πολυένθικες και πληρώνει κάτι που του φέρνει αντίθετα αποτελέματα απο αυτό που περιμένει .Τελευταία διάβασα κάτι που δεν ήξερα το οποιο έχει να κάνει με το γάλα που πίνουμε , διάβασα το αρθο και σκέφτηκα καλό να ξέρουμε και κάτι άλλο εκτος απο ότι τα γάλα κάνει καλό.




Τα γαλακτοκομικά προϊόντα είναι η τέλεια τροφή της φύσης αλλά, μόνο αν είστε μοσχάρι. Πίνετε
γάλα? Απ ότι φαίνεται σχεδόν όλος ο κόσμος πίνει. Στο κάτω-κάτω, όλοι
γνωρίζουν ότι, θα πρέπει να πίνουν γάλα για είναι υγιείς, να παίρνουν
ασβέστιο, έτσι δεν είναι? Χμ ! Όχι απαραίτητα…
Αν ακούγεται συγκλονιστικό,είναι επειδή πολύ λίγοι άνθρωποι είναι
διατεθειμένοι να πουν την αλήθεια για τα γαλακτοκομικά προϊόντα. Στην
πραγματικότητα, επικρίνοντας το γάλα, ειδικά στην Αμερική είναι σαν να
επιτίθεσαι στη μητρότητα, τη μηλόπιτα, ή το μπέιζμπολ. Με βάση την
έρευνα και την ιατρική εμπειρία των , Dr. Peter Dingle , Dr Mark Hyman
και Dr. Kevin Woodford ,η Gabriela Segura, τα στοιχεία για τις
παρενέργειες στην ανθρώπινη υγεία από την κατανάλωση γαλακτοκομικών,
είναι συγκλονιστικά: (επίσης ψάξε ΕΔΩ)
Τα γαλακτοκομικά προϊόντα –
συμπεριλαμβανομένων όλων των παραγώγων γάλακτος, το γάλα, το τυρί, τυρί,
το γιαούρτι, το κεφίρ, το παγωτό, κ.λπ. – έχουν σχέση με όλα τα είδη
των ασθενειών, συμπεριλαμβανομένων των καρδιαγγειακών παθήσεων, των
αυτοάνοσων νοσημάτων, του καρκίνου, των αλλεργιών, του άσθματος, των
παθήσεων του πεπτικού συστήματος, των προβλημάτων του θυρεοειδούς, των
νευρολογικών ασθενειών, κλπ. Ο κατάλογος δεν έχει τέλος..



Αυτό φυσικά, έρχεται σε αντίθεση με τις ανανεωμένες συμβουλές του
Αμερικάνικου Υπουργείου Γεωργίας (USDA), το οποίο συνιστά να πίνουμε 3
ποτήρια γάλα την ημέρα. Τι το κακό μ’ αυτό? Καταρχήν, πρόκειται για μία
σύσταση η οποία δεν βασίζεται αυστηρά στην επιστήμη. Επίσης, κάποιοι από τους «ειδικούς» οι οποίοι
συνέβαλαν στη δημιουργία της διατροφικής πυραμίδας εργάζονται για την
βιομηχανία γάλακτος, πράγμα που σημαίνει ότι, δεν είναι και η πιο
αμερόληπτη ομάδα ανθρώπων…
Ας δούμε τα στοιχεία πιο
αναλυτικά. Τα στοιχεία για τις αρνητικές επιπτώσεις των γαλακτοκομικών
προϊόντων στην υγεία του ανθρώπου, εδώ και μερικές δεκαετίες, αυξάνονται
σταθερά.


Οι παρενέργειες ξεκινάνε από, απλούς κολικούς του εντέρου και φτάνουν μέχρι και καρκίνο.
Το γάλα συνδέεται με πολλές πεπτικές διαταραχές, την κακή υγεία του
εντέρου, τροφικές δυσανεξίες και αλλεργίες. Πολλά παιδιά αναπτύσουν
δυσανεξία στο γάλα που, αν μη τι άλλο, προκαλεί υπερπαραγωγή των
βλεννογόνων και ρινική καταρροή. Ακόμη χειρότερα, αυτή η δυσανεξία,
μπορεί να προκαλέσει σοβαρά αλλεργικά συμπτώματα. Αυτό συχνά συνδέεται
με τον αρνητικό αντίκτυπο των γαλακτοκομικών προϊόντων στο έντερο.
Επίσης, δημιουργούνται κολικοί σε πολλά βρέφη από τη στιγμή που
λαμβάνουν γαλακτοκομικά προϊόντα. Η δυσανεξία στη λακτόζη είναι μια
«κατάσταση» κατά την οποία το σώμα δεν μπορεί να χωνέψει το σάκχαρο
αποτελεσματικά (ή καθόλου) και, που οδηγεί στην κακή υγεία του εντέρου,
τους υπερβολικούς βλεννογόνους, τα οξέα και την παραγωγή αερίων καθώς
και, ποικίλου βαθμού κοιλιακή δυσφορία. Άτομα με δυσανεξία στη λακτόζη
βιώνουν επίσης, μειωμένη απορρ
Περίπου το 75% του παγκόσμιου πληθυσμού (κυρίως στις ανατολικές χώρες
όπως η Κίνα, η Ινδία, η Αφρική και σε μειονοτικούς πληθυσμούς, όπως η
αυστραλιανοί αυτόχθονες και οι ιθαγενείς της Αμερικής) έχουν ένα επίπεδο
δυσανεξίας στη λακτόζη
και είναι πλέον γενικά αποδεκτό ότι αυτή η » κατάσταση «είναι στην
πραγματικότητα ο κανόνας για το ανθρώπινο είδος. Είναι πιο διαδεδομένη
στους Ασιάτες (περίπου 85%) και τους Αφροαμερικανούς (περίπου 50%) σε
σχέση με τους Καυκάσιους (περίπου 10%).
Πρέπει να επισημανθεί ότι. η
αδυναμία αφομοίωσης της λακτόζης αυξάνεται από την παστερίωση η οποία
καταστρέφει όλα τα φυσικά ένζυμα που υπάρχουν στο γάλα τα οποία θα
έπρεπε κανονικά να βοηθούνε στην πέψη του γάλακτος.



Η τροφική αλλεργία είναι μια ανώμαλη ανοσολογική αντίδραση, η οποία
οφείλεται στην ευαισθησία σε ένα τρόφιμο ή σε κάποιο συστατικό του
τροφίμου. Αποτελεί ένα σημαντικό πρόβλημα υγείας, ιδιαίτερα στις
βιομηχανικές χώρες όπου έχει εκτιμηθεί ότι επηρεάζει περίπου το 1% έως
2% του ενήλικου πληθυσμού και έως το 8% των παιδιών ηλικίας κάτω τω
Όσον αφορά τα στατιστικά στοιχεία , η αλλεργία στο γάλα της αγελάδας
μπορεί να θεωρηθεί σαν μία από τις πιο κοινές τροφικές αλλεργίες, ιδίως
κατά την παιδική ηλικία, με συχνότητα εμφάνισης 2% έως 3% κατά τα πρώτα
χρόνια της ζωής. Εάν αναπτυχθεί μια αλλεργική αντίδραση , δεν οφείλεται
πάντα στις διατροφικές συνήθειες του βρέφους. Ένα μωρό μπορεί να εκτεθεί
σε
Το μητρικό γάλα από μητέρες που έχουν καταναλώσει προϊόντα που
περιέχουν αγελαδινό γάλα, μπορεί να είναι άλλη μία απειλή για την
ανάπτυξη της αλλεργίας στο αγελαδινό γάλα, πράγμα που οφείλεται στην
απορρόφηση των πρωτεϊνών της αγελάδας, τη διέλευσή τους μέσα από το
βλεννογόνο του εντέρου και την απελευθέρωσή τους στο ανθρώπινο γάλα.
Η δραστικότητα των αντισωμάτων
στην καζεΐνη των βοοειδών καθώς και για την καζεΐνη και τη
λακτοσφαιρίνη, είναι ανιχνεύσιμη μόνο στα βρέφη που πίνουν γάλα από το
μπιμπερό και όχι στα βρέφη τα οποία πίνουν αποκλειστικά μητρικό γάλα.

Η Καζεϊ
Η πρωτεΐνη Καζεϊνη που υπάρχει στα γαλακτοκομικά προϊόντα, δημιουργεί
σοβαρά προβλήματα, όπως η γλουτένη που υπάρχει σε κάποια δημητριακά
όπως το σιτάρι. Μπορεί να
προκαλέσει μια αυτοάνοση αντίδραση και / ή να μιμηθεί ενδορφίνες και,
να προκαλέσει μεταβολές στην

Επειδή το γάλα είναι μία απαλή υγρή ουσία, υπάρχουν άνθρωποι που το
πίνουν σα νερό για να ξεδιψάσουν. Αυτό είναι μεγάλο λάθος καθώς, η
Καζείνη, βρίσκεται σε ποσοστό 80% μέσα στην πρωτείνη του γάλακτος (3,2 –
3,5 πρωτείνες ανά 100gr γάλακτος) και δημιουργεί μία «μάζα» αμέσως
μόλις εισέρχεται στο στομάχι, κάνοντας πολύ δύσκολη την πέψη. Επιπλέον, η
Καζείνη στο γάλα είναι ομογενοποιημένη.
Ομογενοποίηση σημαίνει: Εξίσωση της περιεκτικότητας του γάλακτος σε
λίπος με την ανάδευσή του. Ο λόγος για τον οποίο η ομογενοποίηση είναι
κακή είναι επειδή, όταν το γάλα ανακατεύεται, εισχωρεί σ’αυτό αέρας,
μετατρέποντας το λίπος του γάλακτος σε οξειδωμένες λιπαρές ουσίες
δηλαδή, λίπος σε προχωρημένο στάδιο
Ο μηχανισμός δράσης έχει να κάνει με μια αποτυχία ενός συγκεκριμένου
ενζύμου που αποσυναρμολογεί τη γλουτένη και την καζεΐνη, μια διαδικασία
της πέψης που είναι αναγκαία στο σώμα μας για την απομάκρυνση των
θρεπτικών συστατικών αυτών των πρωτεϊνών. Λόγω της αποτυχίας αυτού του
ενζύμου να κάνει τη δουλειά του, παραμένει ένα άπεπτο τμήμα των
πρωτεϊνών που επιβιώνουν και, στο ανοσοποιητικό σύστημα αυτό το κομμάτι

Στη συνέχεια, θεωρώντας ότι πρόκειται για ιό, το σώμα μας προκαλεί
ανοσοποιητική άμυνα αντίδρασης για την προστασία του οργανισμού μας από
τον «εισβολέα». Επειδή αυτό το κομμάτι γλουτένης ή καζεΐνης είναι
παρόμοιο με διάφορες ασθένειες που προκαλούν οι ιοί, το σώμα μας θα
δημιουργήσει μια σύνθετη αντίδραση, μια αυτοάνοση αντίδραση, για την
οποία υπάρχει η υποψία ότι παίζει ρόλο στην εμφάνιση διαβήτη τύπου Ι,
στη σκλήρυνση κατά πλάκας και στον αυτισμό. Πολύπλοκες ανοσολογικές
αντιδράσεις, δημιουργούν βλάβες σε διαφορετικούς ιστούς σε διαφορετικούς
ανθρώπους και έτσι το φάσμα των ασθενειών ποικίλει.
Η συνέχεια στό http://miastala.com/s/archives/24034
πηγή:http://miastala.com/s/archives/24034


[center]Δέν το γνώριζα αυτό , καταρίπτει ισχυρισμούς για το γάλα φαίνεται να το έχουν ψάξει θα το δούμε στην πορεία, πάντως τα ψέμματα σε όλους τους τομείς αρχίζουν και φαίνονται .
καρποφαγια;;; 894006417 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 894006417








Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠεμ 23 Φεβ - 3:39:28





ειναι πραγματικα συγκλονιστηκα οσα λεει και δειχνει....

Σφιχτηκε η καρδια μου,δεν θελω να ξαναφαω κανενα ζωντανο.

Πως γινετε να ειμαστε τοσο,τι να πω,αφελεις,αδιαφοροι;

Τη δευτερα εχω ραντεβου με την παιδιατρο των παιδιων,και θα της δωσω να δει το βιντεο.Θελω τη γνωμη της οσων αφορα εναλλακτικη διατροφη για τα παιδια,χωρις κρεας-γαλα.Δεν νομιζω να μπορεσω να τους δωσω γαλα το πρωι...Δειτε ως το τελος,ειναι εξοργιστικο ποσο ηλιθιοι μπορει να ειναι καποιοι...Αν και κακως βριζω τους ηλιθιους,μαλλον αψυχα οντα ειναι,αχαρακτηριστα...αντε τωρα να κοιμηθω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠεμ 23 Φεβ - 20:42:34



Αγγελική αν σταματήσουμε να φερόμαστε με αυτόν τον τρόπο στα ζώα ,θα πάψει και η βία να υπάρχει .Αφού συν αισθάνονται, και αυτά έχουν ενέργια ίσως όχι νόηση με την έννοια που ξέρουμε αλλα με ένα άλλο είδος επικοινωνίας μεταξύ τους.Πάντως όταν μιλάω στο σκυλάκι μου με καταλαβαίνει κι άν δεν θέλει να εκτελέσει μια εντολή κάνει πώς δεν καταλαβαίνει ξέρουν αυτά τι πονηρά είναι !Φαντάσου να μην υπήρχε η κρεατοφαγία και τα άλλα προιόντα που καταναλώνούμε ίσως να είμασταν πιο υγιείς και να είχαμε και πιό καθαρό μυαλό επειδη οι τοξίνες εισβάλουν σε όλο το σώμα .Για μένα είναι σαν κανιβαλισμός μπορει να είμαι υπερβολική άλλα έτσι νιώθω.


Να είσαι καλά Αγγελική

καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 894006417 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 3260818684

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 24 Φεβ - 2:40:48

Απο την εφηβεια ακομα εκανα καποιες προσπαθειες να κοψω το κρεας,χωρις ομως να τα καταφερνω για πολυ.Ηταν κατι που το ηθελα γιατι αγαπουσα τα ζωα.Παντα με λυγιζε η...λυγουρα...Αυτη την φορα νιωθω διαφορετικα,δεν ετυχε να ξαναδω αυτα που δειχνει το βιντεο.Και μονο στη σκεψη να φαω κρεας με πιανει αηδια,βλεπω το γαλα των παιδιων και σκεφτομαι τα μοσχαρακια...δεν φανταζομουν ολη αυτη τη βαναυσοτητα,ειλικρινα!

Μου λενε οτι σε λιγες μερες θα το ξεχασω...κι εγω ειπα το εξης.Θα μου το θυμιζουν τα παιδακια μου...ισως φανει υπερβολικο,αλλα αυτες οι σκηνες οπου χωριζουν το μικρο απο τη μητερα του,τα χτυπηματα,τα ματια τους,ο τροπος που τα θανατωνουν,ολα αυτα...εγω εκεινη τη στιγμη σκεφτομουν τι θα γινοταν αν καποιο αλλο ειδος δυνατοτερο απο μας αποφασιζε να μας συμπεριλαβει στο μενου του...και φρικαρισα...

Δεν μπορω να επιβαλλω στους δικους μου κατι τετοιο,αλλα σιγουρα θα φροντισω τα παιδια μου να τρεφοντε κυριως με λαχανικα,φρουτα,καρπους,οσπρια...

Σκεφτηκα και το εξης:κρινοντας και απο τον εαυτο μου,αλλα και απο αδερφια,ανιψια,κτλ,συνηθως τα παιδια απεχθανονται το κρεας,μαλλον δεν ειναι τυχαιο...

Και για να ευθυμησουμε λιγο...ιδου το πρωτο μου χορτοφαγικο πιατο...

Σαλατα ντ'αντζελικα!Μαρουλι,ροκα,καρυδι ψιλοκομμενο,αγγουρακι,και σως βινεγκρετ.

Τελειο...δεν θα το πω...αλλα μια χαρα χορτασα!Εχω κι αναιμια γι'αυτο το καρυδακι...!

(αμα εχεις υπ'οψιν καμια καλη συνταγη,ευπροσδεκτη!)Αυριο ρεβυθια με ρυζι..!καρποφαγια;;; 725582281 καρποφαγια;;; 2945718842
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 24 Φεβ - 17:25:33



Ειχα χαμηλη φερετινη ενώ έτρωγα κρέας ,αλλα τώρα καλά είμαι, καλλιτερα θα έλεγα δεν έχω τόσες τοξίνες μέσα μου τα γαλ κτομικά τα αποφεύγω . Δεν τρώω κρέας εδώ και 2,5 δεν το συμπαθούσα ούτος η άλλως .Πηγή ασβεστίου ειναι το κουνουπιδι, το ταχίνι , μπρόκολο και να ξέρεις να παίρνεις σαλάτες εποχής που δεν είναι σε θερμοκήπια,έχει συνταγές στο διαδύκτιο αυτούς που ακολουθούν αυτην την διατροφη.Τα όσπρια κάνουν πολυ καλό και ειδικά σε αυτές της μέρες το καλλίτερο φαγητο είναι καρποφαγια;;; 2473281379 λόγω κρίσης .Δες για και τα μικρά σου συνδιασμούς τροφών έχει πάντως πολλά σχετικά με αυτό. Καλο ξεκίνημα στην καινούργια διατροφή σου στην αρχη θα έχεις κάποια σχόλια σχετικα με αυτο αλλα θα το συνηθήσουν οι δικοί σου.
καρποφαγια;;; 4088188550 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 9 Μαρ - 20:29:05


Ένα άρθο που μιλάει για την Ζεια το δημητριακό με το οποίο έκαναν το ψωμί τους!


http://strangehellas.blogspot.com/2011/05/blog-post_6533.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΣαβ 10 Μαρ - 1:33:29

Παρα πολλυ ενδιαφερον!Μολις μπορεσω να μπω στην πολη θα περασω απο καταστημα με φυτικες τροφες να ρωτησω...καρποφαγια;;; 2945718842

Κατι αλλο:Εχω ακουσει οτι το σωστο ειναι να τρεφομαστε με προιοντα που παραγει ο τοπος μας,γιατι η φυση μεριμνα ωστε ετσι να παιρνουμε οτι ακριβως εχουμε αναγκη!Και εννοειτε στην σωστη εποχη!

Ειναι ομως λιγο,πως να το πω...δυσκολο να δεχτω οτι εφτασε αυτος ο ''μυστικος''πολεμος εναντιον της Ελλαδας σε τετοιο σημειο!Ακομα και τις τροφες;Τοσο πολυ φοβο;;Με κολακευει βεβαια ως Ελληνιδα...αλλα....;;

Παντως κατι εχω παθει με τη διατροφη τελευταια...στο τελος δεν θα μεινει να τρωω τιποτα...Θα βοσκω σαν τις αγελαδιτσες χορταρακια στο χωραφι διπλα..!καρποφαγια;;; 2473281379
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΣαβ 10 Μαρ - 10:04:40



Καλημέρα φίλοι μου, όντως αν ελέγχεις την τροφή ελέγχεις και όλοκληρο τον κόσμο.Καλό είναι να τρέφεσαι με αυτά που παράγει ο τόπος σου ,τωρά καλό είναι επίσεις να τρώς αυτά που φέρνουν ισοροπία στο σώμα και στην ψυχή .Πιστεύω σε κάθε άνθρωπο διαφέρει ανάλογα και με την δουλεία , τον τρόπο ζωής. Ξαναγειρνάμε κατα κάποιο τρόπο στην αυθεντική διατροφή , το λαδάκι , το ψωμάκι, τα λαχανικά , λίγο τυρί , βούτηρο κι όλα αυτα με σεβασμό στην Γαία και στα πλασματά της.


καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 894006417 καρποφαγια;;; 894006417 καρποφαγια;;; 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΣαβ 18 Αυγ - 15:13:18



Κάτι ακόμα για την Διατροφή μας


http://www.terrapapers.com/?p=4150

Το βρήκα σημαντικό !


καρποφαγια;;; 894006417 καρποφαγια;;; 1059784619 καρποφαγια;;; 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠεμ 18 Οκτ - 14:47:04

ναι Αγγελικη (αρκετα καθυστερημενα.) πολλοι ειναι εκεινοι που υποστηριζουν οτι ο οργανισμος μας εχει αναγκη τροφες που παραγονται εως 500χλ απο τον τοπο που ζουμε.

Πολυ καλη αυτη η ιδεα, και οντως αν παρουμε παραδειγμα τις παλιοτερες εποχες (που επικρατουσε πιο πολυ εναρμονιση μεταξυ ανθρωπου-φυσης), οπως και "απολιτιστες" φυλες (ποσα πολλα θα θυμομασταν αν μπορουσαμε να παρατηρησουμε τον τροπο ζωης τους)
Ομως.. εγω εχω μια σημαντικη παρατηρηση.
οπως πολυ σοφα αναφερεται καπου εδω μεσα. Η διατροφη πρεπει να γινεται με βαση τις αναγκες και τον σκοπο του καθενος.
Δυστυχως, πλεον, οι ανθρωποι που ζουμε στις μεγαλουπολεις ειναι πολυ δυσκολο να εναρμονιστουμε και να δουμε τα οφελει μιας καθαρης/φυσικης/βιγκαν διατροφης.
Γιατι τετοιου ειδους διατροφη, βασιζεται πολυ και στο νερο ,στο οξυγονο και στον ηλιο (δεν ξερω αν εχει τυχει να κανετε καμπιν σε καποιο βουνο- ειναι τελειως διαφορετικη η αισθηση και η ζωη εκει και η διαφορα φαινεται μολις τις πρωτες 2-3 μερες)..
Τελος σημαντικο ρολο παιζουν και οι βιορυθμοι μας.

Για αυτο πολυ προσεχτικα, κρατα απο το καθε τι που διαβαζεις και ενδιαφερεσαι τις πληροφοριες, αλλα προσαρμοσετες στην δικη σου καθημερινοτητα. αυτο σαν συμβουλη.

Δεν ειμαι αντιθετη της βιγκαν διατροφης.
Απλα και εγω οταν αρχισα να τα ψαχνω ολα αυτα- εφτασα σε ενα σημειο σαν αυτο που χαριτολογωντας λες, να τρωω σαν τα προβατακια...
Και επειδη ειμαι αντιθετη στα συμπληρωματα διατροφης. εβγαλα καποια προβληματακια...

Πλεον ειναι πολυ της μοδας ολα αυτα.. θα εχεις ακουσει για τις υπερ-τροφες,αν δεν τα εχεις ψαξει και ακομα σε ενδιαφερουν (αν και νομιζω θα τα γνωριζεις ολα αυτα πλεον..) ενημερωσου σχετικα και θα δεις, οτι πολυ ευκολα μπορεις να κανεις μια ισορροπημενη βιγκαν διατροφη.

Αληθεια, πως τα πας?? σχεδον μετα απο 1,5χρονο??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 1:23:20

Μετά από ενάμιση χρόνο!
Λοιπόν, είμαι ακόμα στην προσπάθεια! Δεν τρωω κρέας όπως κάποτε, μαγειρεύω όμως για τους υπολοιπους, και αν μπορώ εγώ τρώω κάτι άλλο.Δεν τρώω καθόλου αλλαντικά, τα σιχαίνομαι εντελως,πίνω γάλα,αλλά αν και το πίνω επειδή το θέλω,β ιδέα δεν μμε αφήνει να το πιω ευχάριστα! Κατάλαβα ότι για να τα καταφέρω θα πρέπει να τι πάρω"σιγά-σιγά".Πάντως είμαι ικανοποιημένη που καταφέρνω να το ελεγχω μμε αυτόν τον τρόπο! Άσε που επιτέλους άρχισα να βάζω στην διατροφή μου φρουτα και κάποια λαχανικά που σπάνια τα έτρωγα.Φέτος έφαγα τόσο σταφηλι, όσο δεν έχω φάει σε όλη την ενήλικη Ζωή μου! Ευελπιστώ ότι θα τα καταφέρω κάποια στιγμή να κόψω εντελώς.Τουλάχιστον δεν"ζητάω"πια το κρέας.Και αν δεν μου ζητηθεί από κάποιον, δεν το μαγειρεύω πλέον, όπως παλιά, που απαραίτητα υπήρχε σχεδόν κάθε μέρα στο τραπέζι.Τα παιδιά δε, δεν τα πιεζω πότε να το φάνε.Και φροντίζω όταν το μαγειρεύω το συνοδευτικό να είναι κάτι καλύτερο, που να"στεκετε"και μόνο του,π.χ.μπρόκολο σαλάτα, αντί για τηγανητή πατάτα,πουρες(με γάλα) αντί για μακαρόνι, φασολάκια, κοκ ολοκυθακια, και ρύζι.Κάνω ότι μπορώ για μικρότερη κατανάλωση.Βλέπεις, ακόμα και η οικονομική κρίση,διευκκλυνη την κατανάλωση του...όσο κι αν ακούγετε πριεργο, είναι πλεον πιο φθηνο για να φαΐ μια οικογενεια, από ότι το να επιλέξει λαχανικό για πληρες γεύμα,μεσημερι-βραδυ
Σχετικη φυσικα με την ποιοτητα η τιμη ετσι;Το παλεύω όμως...συνηθεια και μάλιστα πολύ κακή, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν κατάφερα την απόλυτη διακοπή της.Ελπίζω αν το σκεπτεσε, να το προσπαθησεις, ακόμα και στον βαθμό που το έχω φτάσει εγώ, θα δείς διαφορα, θα νιώσεις διαφορετικα, καλό και για μας και για τα ζωντανά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 1:32:30

Και όσο για την αναιμία μου, αν και εξακολουθω να ξεχνάω τα χάπια μου, δεν έχω ζαλάδες όπως είχα πάντα, κι ο αιματοκριτης δεν μπορώ να πω ότι ανέβηκε, αλλά δεν πήγε και πουθενά...εκεί στην θέση του! Τα φρουτα όμως που τρώω, αντί των τοστ κτλ, σίγουρα συνέβαλαν στο να συνερθει το δέρμα μου, κα ηλιος τερε ι έχασα καικάποιους ποντους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 1:42:14

νανα Είμαι...τελείως"γεια σου" που λέει κι ο ανιψιος μου....
Καλέ....ένα καλώς μας ηρθες, ένα καλωςορισες, τίποτα δεν σου είπα ! Άρχισα την πάρλα... ξέχασα τους καλούς μου τρόπους!
Καλως ηρθες λοιπον! Και καλή διαμονή! Είναι πολύ όμορφος ετούτος ο "τόπος", θα δεις! ανθη :hg: τουτ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Nenya

Nenya


Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 960

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 6:40:32

Πηγές πρωτεϊνών που χρησιμοποιούνται από χορτοφάγους/vegans για να αντικαταστήσουν το κρέας:

star Φυστικοβούτυρο

star Αμύγδαλα

star Ρεβίθια

star Κινόα (συνταγές για κινόα: http://sintagoulis.gr/tag/%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%B1 κλπ)

star Τοφού

star Τempeh

star Μαύρα φασόλια

star Κόκκινα φασόλια

καρποφαγια;;; Vegetarianproteins

hh Κάποιοι άνθρωποι που δυσκολεύονται να κόψουν τελείως το κρέας και τα γαλακτοκομικά προϊόντα ενδεχομένως να χρειάζονται συμπλήρωμα βιταμίνης B12.

hh Χρειάζονται 21 ημέρες ώστε ο οργανισμός να προσαρμοστεί σε έναν νέο επαναπρογραμματισμό.

hh Αρκετοί όταν αποφασίζουν να ακολουθήσουν έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής βρίσκουν αρκετά βοηθητικά τα τεστ δυσανεξίας τροφών, καθώς κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικές ανάγκες.

hh Πολλοί ζητούν τη βοήθεια των Αγγέλων προκειμένου να προσαρμοστούν οι προτιμήσεις τους, ώστε να επιθυμούν μόνο υγιεινά τρόφιμα και ποτά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 10:20:11

χαχα καρποφαγια;;; 2473281379 καρποφαγια;;; 2473281379
Ευχαριστω πολυ Αγγελικη. Καλως σας βρηκα!
Μπραβο σου! -και μην αγχωνεσαι σιγα σιγα οι αλλαγες... και αν ειναι και για τον οργανισμο σου.. Οπως αναφερει και η αιθηροη καπου, σωστη διατροφη ειναι με βαση και τον χαρακτηρα του καθενα...
Μονο για το γαλα βρε παιδι μου... Νομιζω οτι το χειροτερο ειναι αυτο, να καταναλωνεις κατι με τυψεις ή με αρνητικοτητα.. κριμα...

εγω ημουν χορτοφαγος (ετρωγα δλδ παραγωγα,γαλακτοκομικα κ αυγα κ μελι) 1,5χρονο. και ομολογω οτι δεν μου ελειπε το κρεας.
Δυστυχως ομως επειδη εγω δεν μπορω να αντισταθω στη ζαχαρη και μενω με τους γονεις μου..και στο σπιτι παντα υπαρχουν γλυκα(και ποικιλια τις περισσοτερες φορες), επειδη προσπαθω να αδυνατισω(και οχι να χασω 1-2 κιλακια μονο). ξεκινησα το κρεας(ασπρο κατα κυριο λογο) εδω και κανα 5-6μηνο. Μου δημιουρει το αισθημα κορεσμου πιο εντονο και εχει πιο πολλες πρωτεινες απο οτι υ/α(αρα μπορω να φαω περισσοτερο)..και ετσι περιοριζω τα γλυκα...
Βεβαια αυτο ειναι το μεγαλο μου προβλημα και δεν μπορω να το αντιμετωπισω..(φετος που εφυγα ενα μηνα απο το σπιτι των γονιων μου,καταφερα να τρωω μοναχα ενα γλυκακι την εβδομαδα... ομως ειναι αδυνατο να αντισταθω οταν τα εχω μεσα στο σπιτι.... :/ )

Ναι καταλαβαινω αυτο που λες.. η διαφορα οντως ειναι πολυ μεγαλη. Και να σου πω και την αληθεια, εγω που ξεκινησα το κρεας και μετα απο 2μηνες(περιπου ) μετρησα τον αιματοκριτη μου, τελικα ηταν πιο πεσμενος απο τοτε που δεν ετρωγα κρεας...
Μου εχουν πει παντως για τις φακες και το σιδηρο, οτι αν τρως φακες με πορτοκαλι ή λεμονι (οξινα) απορροφαται καλυτερα απο τον οργανισμο.
Και μια κοπελιτσα που ειχε προβλημα, μου ειπε το διορθωσε τρωγοντας φακες με ρυζι μαζι...
Δεν ξερω βεβαια αν ειναι για την αναιμια..

Παντως ο,τι χρειαστεις αν μπορω να βοηθησω (αν και ξερω θα το εχεις ψαξει το θεμα.. οποτε θα εχεις βρει και εσυ αρκετα.)

Νenya το Τοφού εσύ το τρως? (ειχα αγορασει καποτε και μου φανηκε τοσο μεγαλη αηδια)-ακομα αναρωτιεμαι μηπως αυτο που ειχα αγορασει δεν ηταν καλο ή οτιδηποτε τετοιο..

Επιπλεον πολυ ωραια η προταση σου για τους Αγγελους.. θα το δοκοιμασω και εγω!! καρποφαγια;;; 312708591
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΑΓΓΕΛΙΚΗ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ


Τόπος : ονειροχωρα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 668

καρποφαγια;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καρποφαγια;;;   καρποφαγια;;; Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 15:09:13

Δεν έχω ψάξει για υποκαταστατα ζωικων, δεν μου αρέσει η ιδέα, και κάποια συγνώμη που δοκίμασα κιμα σογιας, ήταν ασχημο.
Προτιμω να τρωω συνδυασμους τροφών όπως οι φακές μμε το ρύζι (αρέσει και σε όλους), σαλάτες με ξηρους καρπούς (καρύδι,αμυγδαλο,φουντουκι) που όσο κι αν ακουγοντε παράξενα είναι πολύ γευστικα, και μμε θρεπτικη αξια! Και φρούτα! Ανακάλυψα την απόλαυση του φρούτου, καθώς γενικά απ παιδί δεν τα συμπαθουσα!
Όσο για τα κιλά, έχασα περιπου 11,μετα την πρώτη μου γεννά (7 χρόνια μετά) σε μια περιοδο που πάλι είχα κόψει κρεας,γλυκα,αναψυκτικα,τηγανητα.Μου επέτρεπα μια φορά την εβδομαδα, να φάω ένα κανονικό γλυκό.Μετά από λίγο, δεν το ήθελα τόσο.Η ζάχαρη είναι εθιστικη.
Μετά την δεύτερη γεννά, δεν έχω πολλά κιλά, και δεν το"ζορίζω"ιδιαιτερα.Χάνω όμως σιγά σιγά, μου αρκεί αυτό...Επίσης βοηθά πολύ το πράσινο τσαι, αν και γιατρός μου είπε όχι πάνω από 2 φλιτζάνια, λόγω αναιμίας! :hg:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καρποφαγια;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ :: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΕΣ & ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ-
Μετάβαση σε: