H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Ψυχή όρθια...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Ψυχή όρθια...   Τετ 6 Ιουλ - 1:57:53

Ψυχή πώς να σε ξεκουράσω;

Σε δίσκο από ασήμι τα φίλτρα μου μαζεύω…
Τους πιο ισχυρούς ανέμους της καρδιάς καλώ…

Των αστεριών την σκόνη απλώνω, δεν τρομάζω…
Του ήλιου δροσερό το αίμα στάζω που πονά…
Αλάτι από ιδρώτα γης τα δάχτυλα μου καίει…
Την μυρωδιά από τα απόκρυφα σπηλιών, ζεστή…

Άραγε με αγάπησαν ποτέ οι Θεοί που σύμπαντα στεριώνουν;

Τα δάκρυα μου μοίρασα θυμίαμα, τίμημα ακριβό…
Μια προσευχή από τα χείλη της καρδιάς για ότι αγάπησα…
Δύο ανάσες… τα αερικά από το βάθος της ψυχής…
Άκρες μαλλιών, μια μπούκλα θάλασσα βαθιά θανατερή…

Ποια προδοσία με κρέμασε στους βράχους των σκληρών βουνών;

Χυμό από δέντρο έχυσα, χρώμα από ρούχο νύμφης…
Το αγκάθι από τριαντάφυλλο, να στάξει την ουσία…
Μια ανάμνηση από την άκρη των ματιών…
Πέτρα από την πύλη της πατρίδας, ίχνη αρχαίων καιρών…

Μόνη βαδίζω σε αφιλόξενη πατρίδα που μου τρυπάει τα πέλματα…

Μαζεύω το κορμί μου… κουλουριάζω…
Βαθύς ο πόνος…
Έρχεται από μακριά…
Παράπονο για όσους δρόμους μόνη μου βαδίζω…
Σέρνομαι…
Αχάριστοι οι βράχοι που αγάπησα…
Με σχίζουν…
Κι εγώ με δάκρυα τους ποτίζω και με χαμόγελο, ευλογώ, ψυχής…

Ούτε ένα χέρι… όχι για να στηρίξει… μα έτσι λίγο να χαρώ…

Κάποιος τα μάτια μου να δει… να αναγνωρίσει…
Βάλσαμο είναι που μου έχει στερηθεί….

Ψυχή πώς να σε ξεκουράσω που ο δρόμος σου δεν έχει ανάπαυση;

Άραγε…

Με ξέχασαν εδώ;

Άραγε…

Τιμωρία για όσους πλάνους θεούς ξεκίνησα να πολεμώ…

Μια θύμηση θαμπή πεισμώνει την καρδιά…
Όρκος που με έδεσε σε Γη αφιλόξενη…

Εχθρός η λήθη…
Συγχωρώ…

Μια θύμηση ισχυρή…
Θεούς που πολεμώ…

…Τον όρκο θα κρατήσω…

Ουσία μου στεριώσου…

Αιθηρόη 6-7-2011

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Αιθηρόη στις Δευ 11 Ιουλ - 8:19:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Σαβ 9 Ιουλ - 21:56:09

Αιθηροη ειναι υπεροχο αλλα νιωθω οτι κατι σου συμβενει, οτι το εγραψες για καποιο συγκεκριμενο λογο, οτι και να ειναι εδωσες ειδη την απαντηση σε οσους σε φερνουν σε τετοια θλιψη, το περιφημο ''ΣΥΝΧΩΡΕΣΕ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ'' εχει ειπωθει 2000 χρονια πριν και ακομη το συνολο της ανθρωποτητας ειναι σε τυφλα, ξερω οτι ειναι δυσκολο να εισαι και στις δυο '' πλευρες '' ταυτοχρονα, αλλα ξερω οτι εισαι και απιστευτα δυνατη , μην λυποψυχησης ποτε, αλλωστε αυτη ειναι μια σπουδαια πνευματικη αποστολη που εχεις . Ας εισαι ευλογημενη που προς τα υψη πεταξες, ας εισαι ευλογημενη που απο τα υψη προς την φτωχη τη γη μας κατεβαινεις , γιατι ανηκεις σε εκεινες που αιωνια κατοικουν εκει ψηλα...
Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2417

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Δευ 11 Ιουλ - 8:36:21

Φίλε μου σ ευχαριστώ για την συμπαράσταση... και για την σκέψη σου... και για την ευχή... με τιμά... αν και τα ύψη είναι μακριά ακόμη για εμένα...

Δεν τα έχω με τους ανθρώπους... ακόμα! Πράττουν σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουν και αντιλαμβάνονται...
Θυμάμαι μια αγαπημένη φίλη μου είπε κάποτε... "Δεν έχεις όρια! Για αυτό και..." κτλ κτλ...
Λάθος... τα όρια μου βρίσκονται πάντα στο πλάι του ματιού μου... απλά τα επιβλέπω... όσο κατανοητό μπορεί να είναι αυτό...

Καλημέρα... και με χαμόγελο...

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
romantiki

Τόπος : Αθήνα
Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 72

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τετ 13 Ιουλ - 8:19:09

Emmanouil πολύ όμορφο αυτό που έγραψες! Σ ευχαριστώ που μου έδωσες την αφορμή να πω κι εγώ κάποια πράγματα στον ναο και στην άγνωστη αλλά πολύ πολύ αγαπημένη μου/μας Αιθηρόη! Καλή σας μέρα !
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τετ 13 Ιουλ - 21:24:03

''romantiki'' μου φιλη καλοσυνη σου για το σχολιο, ξερεις η αιθηροη μου θυμιζει περισσοτερο εναν μουσικο , εχει το χαρισμα να απαλυνει τις ψυχες χρησιμοποιωντας καταλληλα τις νοτες [λεξεις] , η ''συχνοτητα'' δε της αρμονιας της δεν αντιπροσωπευει κανενα ιχνος η συμβολα του φαινομενικα εξωτερικου κοσμου οπως τον αντιλαμβανομαστε... η μουσικη ετσι και αλλιως θεωρειται ενα υπεροχο οχημα μεταφορας.... εκεινη ξερει τον προορισμο.... θα μιλησουμε ξανα , την καληνυχτα μου στελνω.
anarhos

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τρι 1 Νοε - 12:38:59

anarhos

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 08/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 639

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τρι 27 Νοε - 21:20:12

Για σένα, για όλους τους λόγους, για όσα με έχουν φέρει σε αυτή τη χρονική στιγμή, για όσα με σώσαν, για όσα δεν μ άφησαν και με περιμένουν, και όλα αυτά εξ αιτίας της ύπαρξης σου πάνω σ αυτή τη γη. Ας ανταμοιφθείς σε αριθμό ανάλογο των άστρων. Γιατί ξέρω πόσο πολύτιμη είναι η ψυχή μου. Ξέρω πόσο μέγα έργο είναι να σώζεις μια ψυχή. Μέγα κυρά μου! Μέγα! Σ ευχαριστώ πάλι γιατί υποσχέθηκα να μην ξεχάσω ποτέ. Κι όταν ξεχνιέμαι, κάποιος έρχεται και μου θυμίζει γιατί είναι "φίλος κι αδερφός"!

Είπε κι' ένας ποιητής, Μίλησε μας γιά την Ομορφιά.
Κι' αυτός απάντησε:
Που θ' αναζητήσετε την Ομορφιά, και πως θα τηνε βρείτε αν δεν φανεί στο δρόμο σας και γίνει οδηγός σας;

Και πως γι' αυτήν θα μιλάτε αν δε γίνει η υφάντρα του Λόγου σας;

Οι λυπημένοι και οι αδικημένοι λένε, "Η ομορφιά είναι καλή κι' ευγενική",
"Σα νέα μητέρα που δεν παινεύει τη δόξα της περνά ανάμεσα μας".
Κι' αυτοί που τους δονεί το πάθος λένε, " Οχι, κάτι πανίσχυρο και τρομερό είν' η Ομορφιά. Σα θύελλα σείει τη γη κατ' από τα πόδια μας, σα θύελλα και τον ουρανό που μας σκεπάζει".

Οι κουρασμένοι κι' οι ακούραστοι έτσι μιλούν. " Η Ομορφιά είναι υφασμένη απ' απαλούς ψιθύρους. Μιλεί μέσα στο πνεύμα μας. Στη σιωπή μας υποτάσσεται η φωνή της, σα φως αδύναμο που τρέμει μπρος στο φόβο του σκοταδιού."

Μα οι ανήσυχοι λένε, " Ακούσαμε την κραυγή της ανάμεσα στα βουνά. Μαζί μ ' αυτήν ήρθε ως εμάς ο ήχος της οπλής των αλόγων, και των φτερών το χτύπημα, κι' ένας βρυχηθμός του λιονταριού".

Την νύχτα λένε οι βιγλάτορες της πολιτείας. " Η Ομορφιά θ' ανατείλει μαζί με την αυγή".
Και την ημέρα οι οδοιπόροι έτσι μιλούν. " Την είδαμε να σκύβει στη γη από την πύλη της δύσης".
Μες στο χειμώνα, λέν' αυτοί που κλείστηκαν απ' το χιόνι. " Θα έρθει με την άνοιξη πηδώντας από λόφο σε λόφο".

Και μες στην κάψα του καλοκαιριού, λένε οι θεριστάδες. "Είδαμε να χορεύει μαζί με τα φύλλα του φθινοπώρου. Είδαμε και μια τούφα χιόνι στα μαλλιά της".
Όλα αυτά είπατε για την Ομορφιά. Όμως στ'αλήθεια δε μιλήσατε γι' αυτήν παρά γιά πόθους απραγματοποίητους.
Κι' η Ομορφιά δεν είναι ανάγκη, μα έκσταση.
Δεν είναι χείλη που διψούν, ούτε ένα χέρι αδειανό που απλώνεται και ζητά.
Μα μια φλεγόμενη καρδιά και μια ψυχή μαγεμένη.

Δεν είναι η εικόνα που θέλετε να δείτε, ούτε είναι το τραγούδι που θέλετε ν' ακούσετε, μα μιά εικόνα που αντικρίζετε μες από βλέφαρα κλειστά, κι' ένα τραγούδι που ακούτε μες από σφαλιστό αυτί.

Δεν είναι ο χυμός μες στον αυλακωμένο φλοιό, ούτε φτερό δεμένο σε νύχι, μα ένα περιβόλι αιώνια ανθισμένο, μια συναγωγή αγγέλων που πετούν χωρίς σταματημό.

Ανθρωποι του Ορφαλιζ, η Ομορφιά είναι η ζωή όταν αυτή η ζωή αποκαλύπτει το ιερό της πρόσωπο.

Ομως εσείς είστε η ζωή και σεις το πέπλο που την σκεπάζει.
Η Ομορφιά είναι η αιωνιότητα που καθρεφτίζεται σ' ένα καθρέφτη.
Σεις όμως είστε η αιωνιότητα, σεις κι' ο καθρέφτης.

Χαλίλ Γκιμπράν

nnan

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2946

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τρι 27 Νοε - 22:12:23

κλαπ!

( το ακλόνητο δείχνει)

Έχει επεξεργασθεί από τον/την nnan στις Τετ 6 Ιουλ - 13:49:06, 1 φορά
Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1302

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τετ 28 Νοε - 1:13:26

Αν αρχή είχε στο τέλος πάντα ένα ε, τότε δικαίως Άναρχε ήρθανε τα πράγματα έτσι… για σένα (!!)
Ψυχή όρθια, μάλλον ήταν πάντα…

Άραγε…

Τιμωρία για όσους πλάνους θεούς ξεκίνησα να πολεμώ…

Μια θύμηση θαμπή πεισμώνει την καρδιά…
Όρκος που με έδεσε σε Γη αφιλόξενη…

Εχθρός η λήθη…
Συγχωρώ…

Μια θύμηση ισχυρή…
Θεούς που πολεμώ…

…Τον όρκο θα κρατήσω…

Ουσία μου στεριώσου…

Μπορεί να μη μπορώ να αντιληφθώ το μέγεθος των όσων λες Κυρά του Αιθέρα μα σε ροή έχουν μπει πολλά σε όσα έχω ¨δει¨ και Δια-βάσει… , όχι με το νου μα με τη καρδιά. Έχεις συνδράμει πολύ σε αυτό Αγαπημένη μας.
Προσωπικά θέλω να σου πω πως στην ερώτηση σου αυτή «Άραγε με αγάπησαν ποτέ οι Θεοί που σύμπαντα στεριώνουν;» η Δια-ίσθηση μου αντιλαμβάνεται πως ξέρεις ποια είναι …

[youtube][/youtube]

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μανθάνων μη κάμνε στις Δευ 11 Μαρ - 8:54:08, 1 φορά
http://www.youtube.com/user/mikroulis11
ahilleas

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τετ 28 Νοε - 13:31:22

Νιώθω παράξενα! Συγκινημένος θα έλεγα. Κάτι μέσα μου άνοιξε.. Και κάτι χύθηκε και μ έκαψε εσωτερικά.

Το ίδιο το ποίημα.. Τα σχόλια σας.. Το πλούσιο κείμενο για την ομορφιά του Γκιμπράν Χαλίλ, που μου είναι τόσο εύκολο να βγάλω την λέξη Ομορφιά και να βάλω στη θέση του ένα όνομα.. Συγκεκριμένο όνομα..

Και όλο αυτό το κάψιμο φτιάχνει χαρά μέσα μου. Χαρά και συγκίνηση.. Στην αρχή έμοιαζα με θλίψη.. Αλλά δεν ήταν. Χαρά ήταν.

Και αισθάνομαι αγάπη για όλους σας. Για όσα μπορείτε να αισθάνεστε.. Να βλέπετε και να γράφετε.

Είμαι ευτυχής για την γνωριμία μου με το πνεύμα σας. Ένα πνεύμα που προδίδει ποιότητες, που τα γεγονότα γύρω μας δεν μας αφήνει να διακρίνουμε και να προσέξουμε. Ναι σήμερα είμαι ευτυχής!

Ένας χαμένος ποιητής
ahilleas

Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Τετ 28 Νοε - 13:41:44

anarhe έχω διαβάσει αρκετά για να καταλάβω ότι ο δρόμος που βάδιζες κάποτε, ήταν μάλλον σκοτεινός και αρνητικός. Πιστεύω ότι αυτό, μπορεί να σε κάνει πιο διορατικό, και σου έχει δώσει μια σοφία επιπλέον. Χαίρομαι πολύ που είσαι εδώ, που σε γνώρισα, και χαίρομαι που σε κράτησε το χέρι που σε κράτησε. Γιατί είδε ότι η θέση σου ήταν αλλού. Είδε; Ήξερε; Ποιος μπορεί να πει με σιγουριά; Και δεν έχει τελικά σημασία το πως. Σημασία έχει το αποτέλεσμα που δείχνει τόσα πολλά, κι ας μην το βλέπουμε.. Ας κάνουμε πως δεν το βλέπουμε. Το σίγουρο είναι, ότι πρόσθεσε ένα πνεύμα ισχυρό και όμορφο, στη δύναμη του φωτός. Δεν νομίζω πως ταιριάζεις αλλού.

Ένας χαμένος ποιητής
sofaki

Ιχθύς
Ημερομηνία εγγραφής : 25/08/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 252

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Πεμ 29 Νοε - 12:08:28

anarhos έγραψε:
Για σένα, για όλους τους λόγους, για όσα με έχουν φέρει σε αυτή τη χρονική στιγμή, για όσα με σώσαν, για όσα δεν μ άφησαν και με περιμένουν, και όλα αυτά εξ αιτίας της ύπαρξης σου πάνω σ αυτή τη γη. Ας ανταμοιφθείς σε αριθμό ανάλογο των άστρων. Γιατί ξέρω πόσο πολύτιμη είναι η ψυχή μου. Ξέρω πόσο μέγα έργο είναι να σώζεις μια ψυχή. Μέγα κυρά μου! Μέγα! Σ ευχαριστώ πάλι γιατί υποσχέθηκα να μην ξεχάσω ποτέ. Κι όταν ξεχνιέμαι, κάποιος έρχεται και μου θυμίζει γιατί είναι "φίλος κι αδερφός"!

Είπε κι' ένας ποιητής, Μίλησε μας γιά την Ομορφιά.
Κι' αυτός απάντησε:
Που θ' αναζητήσετε την Ομορφιά, και πως θα τηνε βρείτε αν δεν φανεί στο δρόμο σας και γίνει οδηγός σας;

Και πως γι' αυτήν θα μιλάτε αν δε γίνει η υφάντρα του Λόγου σας;

Οι λυπημένοι και οι αδικημένοι λένε, "Η ομορφιά είναι καλή κι' ευγενική",
"Σα νέα μητέρα που δεν παινεύει τη δόξα της περνά ανάμεσα μας".
Κι' αυτοί που τους δονεί το πάθος λένε, " Οχι, κάτι πανίσχυρο και τρομερό είν' η Ομορφιά. Σα θύελλα σείει τη γη κατ' από τα πόδια μας, σα θύελλα και τον ουρανό που μας σκεπάζει".

Οι κουρασμένοι κι' οι ακούραστοι έτσι μιλούν. " Η Ομορφιά είναι υφασμένη απ' απαλούς ψιθύρους. Μιλεί μέσα στο πνεύμα μας. Στη σιωπή μας υποτάσσεται η φωνή της, σα φως αδύναμο που τρέμει μπρος στο φόβο του σκοταδιού."

Μα οι ανήσυχοι λένε, " Ακούσαμε την κραυγή της ανάμεσα στα βουνά. Μαζί μ ' αυτήν ήρθε ως εμάς ο ήχος της οπλής των αλόγων, και των φτερών το χτύπημα, κι' ένας βρυχηθμός του λιονταριού".

Την νύχτα λένε οι βιγλάτορες της πολιτείας. " Η Ομορφιά θ' ανατείλει μαζί με την αυγή".
Και την ημέρα οι οδοιπόροι έτσι μιλούν. " Την είδαμε να σκύβει στη γη από την πύλη της δύσης".
Μες στο χειμώνα, λέν' αυτοί που κλείστηκαν απ' το χιόνι. " Θα έρθει με την άνοιξη πηδώντας από λόφο σε λόφο".

Και μες στην κάψα του καλοκαιριού, λένε οι θεριστάδες. "Είδαμε να χορεύει μαζί με τα φύλλα του φθινοπώρου. Είδαμε και μια τούφα χιόνι στα μαλλιά της".
Όλα αυτά είπατε για την Ομορφιά. Όμως στ'αλήθεια δε μιλήσατε γι' αυτήν παρά γιά πόθους απραγματοποίητους.
Κι' η Ομορφιά δεν είναι ανάγκη, μα έκσταση.
Δεν είναι χείλη που διψούν, ούτε ένα χέρι αδειανό που απλώνεται και ζητά.
Μα μια φλεγόμενη καρδιά και μια ψυχή μαγεμένη.

Δεν είναι η εικόνα που θέλετε να δείτε, ούτε είναι το τραγούδι που θέλετε ν' ακούσετε, μα μιά εικόνα που αντικρίζετε μες από βλέφαρα κλειστά, κι' ένα τραγούδι που ακούτε μες από σφαλιστό αυτί.

Δεν είναι ο χυμός μες στον αυλακωμένο φλοιό, ούτε φτερό δεμένο σε νύχι, μα ένα περιβόλι αιώνια ανθισμένο, μια συναγωγή αγγέλων που πετούν χωρίς σταματημό.

Ανθρωποι του Ορφαλιζ, η Ομορφιά είναι η ζωή όταν αυτή η ζωή αποκαλύπτει το ιερό της πρόσωπο.

Ομως εσείς είστε η ζωή και σεις το πέπλο που την σκεπάζει.
Η Ομορφιά είναι η αιωνιότητα που καθρεφτίζεται σ' ένα καθρέφτη.
Σεις όμως είστε η αιωνιότητα, σεις κι' ο καθρέφτης.

Χαλίλ Γκιμπράν

Τέλειο αυτό το ποιήμα! Τέλειο και της ταιριάζει! Συμφωνώ και με τα λόγια του Μανθάνων μη κάμνε και του ahillea. nnan η εικόνα σου τι δείχνει;
maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ψυχή όρθια...   Δευ 11 Μαρ - 0:50:07

Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Τι ωρα'ια που σκέφτεστε όλοι! emmanouil μου λειψες που είσαι;

Ψυχή όρθια...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ.-
Μετάβαση σε: