H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 H Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
angels1

angels1


Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1252

H Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: H Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος   H Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος Icon_minitimeΚυρ 13 Μαρ - 16:53:38

Η Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος.

Μια φορά και έναν καιρό, ήταν μια ξωτικιά κοπέλα, από ένα μακρινό, πολύ μακρινό νησί. Όπως όλα τα ξωτικά της χώρας αυτής, δεν είχε καμιά έγνοια στον κόσμο και δεν είχε γνωρίσει καμιά ανάγκη.

Κάποτε που έκανε περίπατο στο δάσος, είδε από μακριά ένα κόκκινο, τεράστιο κρίνο.

Πήρε το μονοπάτι για να το μυρίσει αλλά όταν έφτασε εκεί, ανακάλυψε πως δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω: το μονοπάτι δεν έβγαζε πια στο δάσος που ήξερε, και ήξερε πως δεν ήταν πια στο νησί της.

Η κοπέλα δεν είχε γνωρίσει ανάγκη, πόνο ή πείνα και έτσι δεν φοβήθηκε αλλά περιπλανήθηκε σε αυτό το καινούργιο δάσος ψάχνοντας κάτι να της είναι γνώριμο.

Μετά από λίγο, έφτασε σε ένα σπήλαιο. Θέλοντας να κοιμηθεί, γλίστρησε μέσα.

Όταν ξύπνησε, η κοπέλα ένοιωθε για πρώτη φορά πείνα και κρύο. Ανήσυχη βγήκε έξω από την σπηλιά και εκεί την περίμεναν πέντε πλάσματα που κανένα τους δεν ήταν γνώριμο.

Είδε μπροστά της μια αρκούδα με το ουράνιο τόξο γύρω από το λαιμό, μια γυναίκα με λευκά φτερά, μια φιγούρα που το πρόσωπο της δεν φαινόταν καθόλου, μια μάγισσα με κόκκινες ρόμπες και έναν άνδρα με γαλάζιο δέρμα και μια άρπα στο χέρι.

Εγώ είμαι η δύναμη, της συστήθηκε η αρκούδα με φωνή σαν την δικιά της. Μπορώ να σε πάω πίσω στο σπίτι σου γιατί τίποτα δεν θα μπορέσει να μας σταματήσει.

Εγώ είμαι η αλήθεια, είπε η γυναίκα με τα λευκά φτερά. Μπορώ να σε πάω πίσω στο σπίτι σου γιατί κανείς δεν θα μπορέσει να μας παραπλανήσει.

Εγώ είμαι ο θάνατος, είπε η αφανής φιγούρα. Μπορώ να σε πάω στο σπίτι σου γιατί το σπίτι σου είμαι εγώ.

Εγώ είμαι η γνώση, είπε η μάγισσα με τις κόκκινες ρόμπες. Μπορώ να σε πάω στο σπίτι σου γιατί ξέρω όλους τους δρόμους.

Και εσύ? Ρώτησε η ξωτικιά τον άνδρα με το μπλε δέρμα που δεν είχε μιλήσει καθόλου.

Εγώ μπορώ να σε πάω σπίτι σου, είπε εκείνος, γιατί εγώ είμαι εσύ.

Και η κοπέλα του έδωσε το χέρι της, και επέστρεψαν μαζί στο νησί που δεν υπήρχε ούτε πόνος ούτε θλίψη ούτε ανάγκη. Στάθηκαν μπροστά στον κόκκινο κρίνο κι έσκυψαν μαζί να μυρίσουν το άρωμα του.


Πηγή: Μystery
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
H Ξωτικιά, τα πέντε πλάσματα & ο κρίνος
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Τα Πέντε Άλφα, οι Πέντε Αρχές και οι Πέντε Αρετές...
» ΚΗΡΕΣ-ΚΡΙΝΟΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ
» ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΤΡΟΠΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ
» Ησίοδος - Τα πέντε γένη...
» Πλάσματα του Ωκεανού

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ :: ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ & ΠΑΡΑ-ΜΥΘΙΑ-
Μετάβαση σε: