H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΠεμ 10 Μαρ - 19:55:36

Το κάρμα είναι το αποτέλεσμα πράξεων μας. Είναι ο φυσικός νόμος, της δράσης - αντίδρασης, αιτία - αποτέλεσμα. Ενισχύει την φράση: «Τίποτα δεν είναι τυχαίο». Και είναι μια καλή αρχή να καταλάβουμε, πως δεν μπορούμε να μιλάμε και να πράττουμε αλόγιστα, καθώς επίσης πως για την ζωή μας, ευθυνόμαστε εμείς και κανείς άλλος.

Έχει μια πολύ καλή φιλική σχέση με την μοίρα. Διότι η μοίρα δεν είναι τίποτα άλλο, από γεγονότα που έχουμε είδη δρομολογήσει να συμβούν στο μέλλον, λόγω άλλων γεγονότων που έχουμε οι ίδιοι προκαλέσει στο παρελθόν.

Κάποιοι το λένε τιμωρία και κάποιοι ανταμοιβή. Εγώ θα το πω, ο τρόπος για να αντιληφθούμε τι πραγματικά επιλέξαμε. Σαν να: ζούμε για να βιώσουμε κάποιες επιλογές που κάναμε στο παρελθόν μας, είτε σε αυτή την ζωή, είτε σε μια προηγούμενη.

Με κάθε επιλογή που κάνουμε, προγραμματίζουμε εκείνες τις συγκυρίες στο μέλλον, που θα υλοποιήσουν μια πραγματικότητα, που είτε συνειδητά, είτε ασυνείδητα προετοιμάσαμε. Διότι τύχη αυτό είναι: η συγκέντρωση των κατάλληλων συγκυριών για την υλοποίηση κάποιου γεγονότος που εμείς κάπου, κάποτε «παραγγείλαμε», με κάτι που κάναμε ή δεν κάναμε, με κάτι που είπαμε ή δεν είπαμε.

Μπορεί να μας τρομάζει λίγο αυτό, γιατί μοιάζει να μην το ελέγχουμε στο παρών. Όμως δεν είναι έτσι. Με κάποια τωρινή μας πράξη, μπορούμε να διορθώσουμε και να αλλάξουμε μοίρα, πορεία, κάρμα. Και το σπουδαιότερο; Με την γνώση αυτή, μπορούμε να προετοιμάσουμε ένα μέλλον πολύ καλύτερο. Ζώντας το παρών ανάλογα, είναι σαν να: ετοιμάζουμε τα σχέδια (πατρόν) για την επόμενη «φορεσιά» μας.

Το κάρμα λοιπόν δεν είναι συναίσθημα, δεν είναι σκέψη, δεν είναι αντικείμενο. Είναι ένας νόμος του σύμπαντος, που κάνει τα πάντα και τους πάντες, μέτοχους και συν-υπεύθυνους σε αυτή τη δημιουργία. Είναι το λεγόμενο Φυσικό δίκαιο, που ούτε θεούς αφήνει να ξεφύγουν από αυτό.

Αιθηρόη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΣαβ 18 Ιουν - 22:02:34

Κάπως έτσι λοιπόν ... Γεννιόμαστε για να μαθαίνουμε. Τί; Ότι κι αν καταπιαστούμε να γνωρίσουμε, θα οδηγηθούμε στον εαυτό μας. Αυτογνωσία λοιπόν όλη η διαδρομή μας στις μετενσαρκώσεις. Αν και κάνω συχνα ερωταπαντήσεις με τον Ανώτερο εαυτο μου, και βάλθηκα να αναλάβω όλη την ευθύνη της πραγματικότητας μου, και τα τελευταία 10 χρόνια μεταμορφώνομαι, ...αναρωτιέμαι τελευταία, αν είναι ωφέλιμο στη φάση που είμαι να κάνω μία αναδρομή με ύπνωση... Έχει κάποιος τέτοια εμπειρία; Μία ειδική, μου είπε ότι θα αλλάξει προς το καλύτερο τη ζωή μου εντελώς ομως!!! Θα μπαίνω μόνη μου σε ανάλογα κύματα και θα παίρνω καλύτερα πληροφορίες.... Και ότι θα ταυτιστώ θαυμάσια με τον σκοπό της τωρινής μου ζωής, δηλ δεν θα ξαναξεχασώ σε μικρότητες κ ανοησίες... Θα πάψω να αναλώνομαι και θα είμαι πιο συγκροτημένη ( επιθυμία + θέληση + οραματισμός + πίστη= μία δύναμη). Αφού έτσι θα αντιληφθώ όλες τις αιτίες που δημιούργησα για να μπλοκάρω τις δυνάμεις μου ... Κάπου ....κάποτε...! Τί λέτε σχετικά με αυτά;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΚυρ 19 Ιουν - 12:58:22

Καλως ηλθες Χρυσηις . ..



Δηλ τη Θελεις  ;


Προς τα που κλεινει ολη αυτην η Συγκροτηση ( επιθυμία + θέληση + οραματισμός + πίστη= μία δύναμη);


Ποιος ειναι ο σκοπος της τωρινης σου Ζωης ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΔευ 20 Ιουν - 10:08:56

Mε   απλα  λογια  θα   εναρμονισεις  την  αντιληψη  και  διανοια   σου  με  τα  θελω  της   διανοιας

του  υπερτατου  Οντος ,  κατι  το  οποιο  για  να  συμβει  θα  πρεπει  κατ  αρχην  να   αντιληφθεις

την  μεγιστη  διανοια  και  αμεσως  μετα  να  κατανοησεις  τον   τροπο  που  εκεινη  λειτουργει  αισθανεται

και  σκεπτεται ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΔευ 20 Ιουν - 10:17:20

Ο  ορος  καρμα  χρησιμοποιειται  ευρεως  αλλα   ακομη  και  εγω  μεχρι  προσφατα  αισθανομουν

την  ελλειπη   γνωση  περι  των  εκπληκτικα  πολυπλοκων   ενεργειακων  δομων  που  τον  οριζει ...

Ενας σπουδαιος    φιλος  μου  συστησε  πραγματικα  ενα  αποκαλυπτικο  βιβλιο  περι  αυτου

Η   ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ  ΤΟΥ  ΚΑΡΜΑ

ΛΑΖΑΡΕΒ  -  ΡΩΣΟΣ   ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ 

Στα  αληθεια  το  βιβλιο  ειναι  σκετη  αποκαλυψη και  σχετικα  ειναι   φθηνο ..

εχει  μεταφραστει  ο  πρωτος  τομος  επι   συνολου  εντεκα  ,  αλλα   ακομη  και  σε   αυτον

ο  σπουδαστης  αισθανεται  οτι  εισπρατει  σχεδον  ολοκληρωμενες  γνωσεις ....  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΔευ 20 Ιουν - 23:18:38

ευχαριστώ Μανωλιό μας να

Γεια σου Χρυσηϊς, καλως ήρθες.
Η αποψη μου για την υπνωση ειναι οτι καλυτερα να εχεις μαζι σου καποιον που να τον εμπιστευεσαι σαν τον ευατο σου, αν ειναι να ακολουθησεις αυτην την διοδο,καθως και το να ζητησεις να βιντεοσκοπηθει η συνεδρια.
Καλο σας ξημερωμα hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤρι 21 Ιουν - 16:14:26

Παρα  πολυ  ωραια  γλυκεια  naan ...

ετσι  πρεπει,  να  βιντεοσκοπηθει η  συνεδρια ,  αν  και   ενεχει  περισσοτερους αορατους  κινδυνους

κατι  τετοιο ,  οπως  ειπες  πρεπει  να  εχουμε  απολυτη  εμπιστοσυνη  στο  υπεραισθητικο προσωπο

το  οποιο  θα  δρασει  στα  ενεργειακα  μας   πεδια  επι  της  ουσιας ...

Δηλαδη  θα  πρεπει   το  ατομο  που  θα  επεμβει  θεραπευτικα - βιο- ενεργειακα  να  ειναι  εντελως

καθαρη  ψυχη  ,  τα  οποιαδηποτε  ''σκουπιδια ''  του  θα  αληλλεπιδρασουν  και  θα  προσκοληθουν   στα

ενεργειακα  πεδια  του  θεραπευομενου,   αλλα  βεβαιως  και  το  αντιθετο  μπορει  να  συμβει ,  αν  και

αυτα  τα  ατομα  εχουν  αναπτυξει  προσωπικες  μεθοδους  αυτοπροστασιας  απο  αυτου του ειδους τις

  αληλλεπιδρασεις ,  συνηθως  η  αγνοια   του  θεραπευομενου ειναι  που  τον  εκθετει...

Λεγεται   οτι  ακομη  και  οι  καρμικες  δομες  της   ψυχης    ειναι   δυνατον  να  μεταφερθουν  απο  το

  ενα  ατομο  στο  αλλο ,   δηλαδη  ο  ενας   δημιουργει την  οφειλη  και  ο  αλλος  την  ξοφλαει ...

και  επειδη   το  ανελυσα  πολυ  ουσιαστικα  αυτο  θεωρω  οτι  ετσι  πραγματι   συμβαινει  ....

Ακομη ενας   κινδυνος   ειναι   αν  ο  υπεραισθητικος   δεν  εχει  την  καταλληλη  εκπαιδευση 

ειναι  δυνατον  να   διεισδυση   επεμβαινοντας    στα  λεπτοτερα  ενεργειακα  πεδια  με  τετοιο  τροπο

ωστε  η  βλαβη  να  ειναι  ανεπανορθωτη ,  ειναι  καπως  σαν  να  εμπιστευτεις  εναν  πρωτοετη

νευροχειρουργο,  η  παραμικρη  λαθος  κινηση  θα  επιφερει  αναπηρια ,  για  αυτο  λοιπον

ας  ειμαστε  παρα  πολυ  προσεκτικοι  στα   προσωπα  που  εμπιστευομαστε  κατι  τοσο

πολυτιμο  οπως   η  υγεια  της   ψυχης  μας ,   που  και  αυτη  οπως  και  το  σωμα  αποτελειται 

απο  εκατομμυρια  νευρικα  ενεργειακα  καναλια  και  διασυνδεσεις  ....     


Έχει επεξεργασθεί από τον/την emmanouil στις Τρι 21 Ιουν - 18:05:56, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤρι 21 Ιουν - 17:21:10

Χρυσηις   ωραιο  ονομα ...!

Χρυσοσκονη  παντου  λοιπον ....

χε  χε 

καλως  ηρθες  στον  ΝΑΟ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤρι 21 Ιουν - 23:53:57

emmanouil  καλώς σας βρήκα! Καλό θερινό ηλιοστάσιο σε όλους!! έγραψε:
Χρυσηις   ωραιο  ονομα ...!

Χρυσοσκονη  παντου  λοιπον ....

χε  χε 

καλως  ηρθες  στον  ΝΑΟ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤετ 22 Ιουν - 0:04:24

ba a ktsou καλώς σας βρήκα!  Η μεγάλη επιθυμία, είναι η βαθιά αυτογνωσία , η συνειδητοποίηση, η συγκρότηση του εαυτού μου. Μα και ποση δύναμη χρειάζεται για να κατακτηθεί η αφύπνιση... Και εμπειρίες που θα βοηθήσουν στο γκρέμισμα λανθασμένων αντιλήψεων... Τέλος πάντων.... Μπλα μπλα..... Σημασία έχει να βάζω καλά έναν στόχο, και να είμαι συμφιλιωμένη με όλο τον εαυτό μου....για να χαίρομαι και την διαδρομή! έγραψε:
Καλως ηλθες Χρυσηις . ..



Δηλ τη Θελεις  ;


Προς τα που κλεινει ολη αυτην η Συγκροτηση ( επιθυμία + θέληση + οραματισμός + πίστη= μία δύναμη);


Ποιος ειναι ο σκοπος της τωρινης σου Ζωης ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤετ 22 Ιουν - 0:13:42

emmanouil λοιπόν δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι η θεραπεύτρια, επικοινώνησε μαζί μου,σήμερα,  με ενημέρωσε ότι θα έλθει κοντά στην πόλη μου- από Αθηνα είναι- μα δεν ένιωσα οκ, και το ανέβαλα... Ίσως το κάνω αργότερα. Ίσως όμως, αν επικεντρωθώ καθαρά σε ότι θέλω να μάθω για μένα, ...ίσως το μάθω μέσα από κάποιον άλλο τρόπο... Ας μην κολλάω... Δεν είναι κ τόσο σημαντικό ή αποκλειστικός τρόπος να πάρω πληροφορίες! Σωστά; Εννοείται ότι γνωρίζω ότι η αναδρομή εμπεριέχει κινδύνους. Το θέλω χρόνια... Η συγκεκριμένη μου έκανε κλικ... Αλλα δεν την συνάντησα από κοντά...internet! έγραψε:
Παρα  πολυ  ωραια  γλυκεια  naan ...

ετσι  πρεπει,  να  βιντεοσκοπηθει η  συνεδρια ,  αν  και   ενεχει  περισσοτερους αορατους  κινδυνους

κατι  τετοιο ,  οπως  ειπες  πρεπει  να  εχουμε  απολυτη  εμπιστοσυνη  στο  υπεραισθητικο προσωπο

το  οποιο  θα  δρασει  στα  ενεργειακα  μας   πεδια  επι  της  ουσιας ...

Δηλαδη  θα  πρεπει   το  ατομο  που  θα  επεμβει  θεραπευτικα - βιο- ενεργειακα  να  ειναι  εντελως

καθαρη  ψυχη  ,  τα  οποιαδηποτε  ''σκουπιδια ''  του  θα  αληλλεπιδρασουν  και  θα  προσκοληθουν   στα

ενεργειακα  πεδια  του  θεραπευομενου,   αλλα  βεβαιως  και  το  αντιθετο  μπορει  να  συμβει ,  αν  και

αυτα  τα  ατομα  εχουν  αναπτυξει  προσωπικες  μεθοδους  αυτοπροστασιας  απο  αυτου του ειδους τις

  αληλλεπιδρασεις ,  συνηθως  η  αγνοια   του  θεραπευομενου ειναι  που  τον  εκθετει...

Λεγεται   οτι  ακομη  και  οι  καρμικες  δομες  της   ψυχης    ειναι   δυνατον  να  μεταφερθουν  απο  το

  ενα  ατομο  στο  αλλο ,   δηλαδη  ο  ενας   δημιουργει την  οφειλη  και  ο  αλλος  την  ξοφλαει ...

και  επειδη   το  ανελυσα  πολυ  ουσιαστικα  αυτο  θεωρω  οτι  ετσι  πραγματι   συμβαινει  ....

Ακομη ενας   κινδυνος   ειναι   αν  ο  υπεραισθητικος   δεν  εχει  την  καταλληλη  εκπαιδευση 

ειναι  δυνατον  να   διεισδυση   επεμβαινοντας    στα  λεπτοτερα  ενεργειακα  πεδια  με  τετοιο  τροπο

ωστε  η  βλαβη  να  ειναι  ανεπανορθωτη ,  ειναι  καπως  σαν  να  εμπιστευτεις  εναν  πρωτοετη

νευροχειρουργο,  η  παραμικρη  λαθος  κινηση  θα  επιφερει  αναπηρια ,  για  αυτο  λοιπον

ας  ειμαστε  παρα  πολυ  προσεκτικοι  στα   προσωπα  που  εμπιστευομαστε  κατι  τοσο

πολυτιμο  οπως   η  υγεια  της   ψυχης  μας ,   που  και  αυτη  οπως  και  το  σωμα  αποτελειται 

απο  εκατομμυρια  νευρικα  ενεργειακα  καναλια  και  διασυνδεσεις  ....     
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤετ 22 Ιουν - 0:18:57

nnan έχεις δίκιο. Και τα 2 που συμβουλεύεις, για καλό μου θα λειτουργήσουν. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά... έγραψε:
ευχαριστώ Μανωλιό μας να

Γεια σου Χρυσηϊς, καλως ήρθες.
Η αποψη μου για την υπνωση ειναι οτι καλυτερα να εχεις μαζι σου καποιον που να τον εμπιστευεσαι σαν τον ευατο σου, αν ειναι να ακολουθησεις αυτην την διοδο,καθως και το να ζητησεις να βιντεοσκοπηθει η συνεδρια.
Καλο σας ξημερωμα hh
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤετ 22 Ιουν - 18:09:57

Αγαπητη Χρυσηις συνηθως οταν θελησουμε κατι
τοτε αναλογως δραστηριοποιουνται ολα ωστε να επιτευχθει . ..

Αναλογως στο που βαδιζουμε στο συνολο μεσα . ..

Και η λεξη κλειδι εδω και σε ολα ειναι το Συνολο. ..


Γιατι το ενδιαφερον για το Συνολο ελκει Αυτο που Χρειαζεται κ μονον . ..

Οταν δεν περιεχει το συνολο , γινεται αεανος φαυλος κυκλος καποια στιγμη . ..


Ο καλυτερος τροπος απο ανεκαθεν ειναι η προσωπικη εμπειρεια ,
 του να ΘΕΣΟΥΜΕ ΕΜΑΣ τους ιδιους σε Υπνωτισμο . ..


Ποσο εμπιστοσυνη εχεις σε κατι τετοιο ωστε να αποδωσει τα μεγιστα κιολας ;
Εμπιστοσυνη σε εσενα την ιδια κ μονον . ..


Λοιπον. ..:οταν το εκανα ημουν μικρος. ..
Οσο σε ποιο μικρη ηλικια τοσο το καλυτερο ,
διοτι δεν υπαρχει η σκεψη της συγκρισης και της παρατηρησης ,
διτι βιωνεται ολο οπως ειναι . ..αυτουσιο δηλ. ..

Τωρα ,θα πρεπει να περασεις μερικες ημερες διχως σκεψη και παρατηρηση
και να ζησης οπως οταν ησουν παιδι. .. (οσες νομιζεις )

Να ρουφας δηλ εικονες , γευσεις,
και να ασχολεισαι με το σωμα σου με πληρη ελευθερια ,
να το ξαναγνωρισεις δηλ ,
να το ξανανιωσεις ,
να εμπλουτισεις την φαντασια με το τι μπορεις να κανεις παλι με το σωμα σου . ..

Να το Αφουγρκαστεις δηλαδη


- Πριν ξεκινησες το ολο αιγχειριμα θεσε ερωτηματα εντος του ευατου σου
ωστε να υπαρχουν ηδη πριν μπεις σε διαδικασια ...


Αυτο που θα γινει εντος σου εφοσον σπασεις τα δεσμα της σκεψης σου,
το επομενο διαστημα,
θα ειναι η γνωριμια με το εσωτερο σου ,
οσο πισω παει η Ζωη σου. .. φυλαξε τα . ..


Ολα θα γινουν αυτοματα. .. οταν θα πας καποια στιγμη για να ξεκουραστεις
για εναν μεσημεριανο υπνακο ή καποια αλλη στιγμη χαλαρωσης
μετα απο ενασχοληση με το σωμα σου . ..


Μην ξεχνας ομως . .. ποσο αγνοουμε το ολο Συνολο και ποσο Συνεργαζομαστε μαζι του ;

Ειναι πολυ σημαντικο. ..


εαν δεν πετυχει σε καποιο διαστημα,
τοτε υπαρχουν θεματα αλυτα που θα πρεπει να τακτοποιησεις . ..

Και το μοναδικον αλυτο θεμα ειναι οτι ξεχναμε την Αρχη μας,
δηλ το παιδι που ημασταν στην αρχη της ζωης μας,
που γνωριζαμε ακουμπωντας γεμιζωντας σκουπιδια παραγκονιζοντας το σε καποια ακρη . ..

Αυτα. ..καλη σου συνεχεια ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Χρυσηϊς




Τόπος : Λάρισα
Ημερομηνία εγγραφής : 18/06/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 12

Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...   Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα... Icon_minitimeΤρι 28 Ιουν - 9:00:09

ΙνΒρίσκομαι σε ένα μοναδικό σημείο, νοητικά, ενός μοναδικού δρομου, ....της αυτογνωσίας μου. Δεν μου αρέσει να περιαυτολογω, αλλά μιλήσω για να γίνω κατανοητή... Όσο το δυνατον.Όταν γέννησα στα26 το πρώτο μου παιδί, έφυγα απ την πολη κ το διαμέρισμα κ πήγα να μείνω Σ ένα  καλύβι , στο βουνο, σ ενα δασος, που φτιάξαμε με τον άντρα μου, με τον ιδρώτα μας κ εκεί έμεινα για 6 χρόνια. Με χιόνια, με θηλασμούς  2 παιδιών, ήλθε κ η δεύτερη κόρη Σ ένα χρόνο, και δύσκολες συνθήκες.θέλω βιβλίο για να γράψω τις εμπειρίες μου εκεί. Φυσικές και μεταφυσικές. Χαχα!Τέλος πάντων, αυτή ηεμπειρια, ηταν για μένα πανεπιστήμιο. Και τα κατάφερα. Έφυγα ξανά για τον πολιτισμό, όταν χρειάστηκε σχολείο.Μέσα απ όλο αυτό θα συνοψίσω μιαν ιδέα! Μία κατανόηση. Ο άνθρωπος σέρνεται γιατί φοβάται να έχει ευθύνη του εαυτού του. Ή δύναμη που μπορεί να έχει είναι τεράστια....Αλλά: χρειάζεται να είναι συγκροτημένο το πνεύμα. Να μην έχει ιδέες που τον διαιρούν. Ιδέες που τον κρατούν διαχωρισμένο.(πχ, θέλω χρήματα για να ζω, και, τα χρήματα κάνουν κακό...) Ιδέες που δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν το άτομο, αλλά κρατούν διασπασμενη τις δυνάμεις του. Να ξέρετε οτι: ο ασυνείδητος ελέγχεται από τις ιδέες που τον έχουν κυριέψει στις ζωές του.... Ο αφυπνισμένος, επιλέγει απ τον κόσμο των ιδεών, αυτές τις ιδέες που θα τον βοηθούν να είναι συγκροτημένος, ενοποιημένος, ώστε να αναρριχηθεί στις βαθμίδες εξέλιξης του με επιτυχία....Άρα, το να μην υπάρχουν τύψεις, να αγαπάει ο καθένας το όνειρο του, χωρίς να το σαμποτάρει, αυτή  ή ενότητα του ανθρώπου , κ των μερών του, σε συνδιασμό με την λογική, που όσο είσαι αγνός" (=" έλλειψη κατανόησης των αξιών και της συμπαντικής ενότητας), το άτομο αυτό καταστρέφεται, απ την δύναμη του. Δεν υπάρχει τιμωρός! Αυτά όλα για να καταλάβεις για ποιά συγκρότηση μιλαω. Ερωτηση προς Αιθηροη: θα φέρω παράδειγμα για καλύτερη συζήτηση.Αν σε προηγουμενη ζωη, ημουν ενας στρατηγος, που σε καποια φαση δεν ανελαβα ευθυνες που μου αναλογούσαν, προφανως απο εγωισμο, και δειλία, θα εφτιαξα καμια χαζη ιδεα, μεσα απ την οποια θα αποποιούμουν την ευθυνη για ειμαι καλα με την συνεδηση μου. Σε αυτην την ζωη, αυτη η ιδεα που κουβαλησα στο ενεργ πεδιο μου σχηματισε καταστασεις- εμπειρες που ταιριαζουν με την ελλειψη ευθυνων, και συγχρονως αυτο αποτελει ευκαιρία για να πιεστω απο δυσμενείς συνθήκες, να αφυπνιστώ και να αλλαξω ιδέα, αναλαμβάνοντας ολη την ευθυνη του εαυτου μου.Σε μια τετοια περιπτωση, βοηθαει ο υπνωτισμος για να εντοπισω και την χωροχρονικη στιγμή της διαρεσης του πνευματος μου... Δηλ να βιωσω ξανα ολο το σκηνικο, ωστε να επιτυχω την επανασυγκροτηση μου; Ή πιστευεις οτι ειναι περιττο;Περιμένω με ενδιαφέρον την γνωμη σου, καθόσων γραφεις με καλη ορατοτητα και σεβασμο,....Συγνωμη για τα λαθη, αλλα γραφω βιαστικά, ενα τριτο παθδακι περιμενει να θηλασει.... Πάλι..... Και να ξερετε δεν θελω να σας κουρασω, ουτε να σας πεισω για κατι, ουτε να φλυαρώ. Απλα τοποθετηθηκα καλυτερα για να καταλαβετε το σημειο του προβληματισμου μου...Σας ευχαριστω για τον χωρο και τον χρονο που μου επιτρεψατε... έγραψε:
Αγαπητη Χρυσηις συνηθως οταν θελησουμε κατι
τοτε αναλογως δραστηριοποιουνται ολα ωστε να επιτευχθει . ..

Αναλογως στο που βαδιζουμε στο συνολο μεσα . ..

Και η λεξη κλειδι εδω και σε ολα ειναι το Συνολο. ..


Γιατι το ενδιαφερον για το Συνολο ελκει Αυτο που Χρειαζεται κ μονον . ..

Οταν δεν περιεχει το συνολο , γινεται αεανος φαυλος κυκλος καποια στιγμη . ..


Ο καλυτερος τροπος απο ανεκαθεν ειναι η προσωπικη εμπειρεια ,
 του να ΘΕΣΟΥΜΕ ΕΜΑΣ τους ιδιους σε Υπνωτισμο . ..


Ποσο εμπιστοσυνη εχεις σε κατι τετοιο ωστε να αποδωσει τα μεγιστα κιολας ;
Εμπιστοσυνη σε εσενα την ιδια κ μονον . ..


Λοιπον. ..:οταν το εκανα ημουν μικρος. ..
Οσο σε ποιο μικρη ηλικια τοσο το καλυτερο ,
διοτι δεν υπαρχει η σκεψη της συγκρισης και της παρατηρησης ,
διτι βιωνεται ολο οπως ειναι . ..αυτουσιο δηλ. ..

Τωρα ,θα πρεπει να περασεις μερικες ημερες διχως σκεψη και παρατηρηση
και να ζησης οπως οταν ησουν παιδι. .. (οσες νομιζεις )

Να ρουφας δηλ εικονες , γευσεις,
και να ασχολεισαι με το σωμα σου με πληρη ελευθερια ,
να το ξαναγνωρισεις δηλ ,
να το ξανανιωσεις ,
να εμπλουτισεις την φαντασια με το τι μπορεις να κανεις παλι με το σωμα σου . ..

Να το Αφουγρκαστεις δηλαδη


- Πριν ξεκινησες το ολο αιγχειριμα θεσε ερωτηματα εντος του ευατου σου
ωστε να υπαρχουν ηδη πριν μπεις σε διαδικασια ...


Αυτο που θα γινει εντος σου εφοσον σπασεις τα δεσμα της σκεψης σου,
το επομενο διαστημα,
θα ειναι η γνωριμια με το εσωτερο σου ,
οσο πισω παει η Ζωη σου. .. φυλαξε τα . ..


Ολα θα γινουν αυτοματα. .. οταν θα πας καποια στιγμη για να ξεκουραστεις
για εναν μεσημεριανο υπνακο ή καποια αλλη στιγμη χαλαρωσης
μετα απο ενασχοληση με το σωμα σου . ..


Μην ξεχνας ομως . .. ποσο αγνοουμε το ολο Συνολο και ποσο Συνεργαζομαστε μαζι του ;

Ειναι πολυ σημαντικο. ..


εαν δεν πετυχει σε καποιο διαστημα,
τοτε υπαρχουν θεματα αλυτα που θα πρεπει να τακτοποιησεις . ..

Και το μοναδικον αλυτο θεμα ειναι οτι ξεχναμε την Αρχη μας,
δηλ το παιδι που ημασταν στην αρχη της ζωης μας,
που γνωριζαμε ακουμπωντας γεμιζωντας σκουπιδια παραγκονιζοντας το σε καποια ακρη . ..

Αυτα. ..καλη σου συνεχεια ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Κάρμα: Δράση ~ αντίδραση... Αιτία ~ αποτέλεσμα...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Το αποτέλεσμα της απληστείας...
» Μεταφυσικη Δραση για την σωτηρια της γης
» η παρουσια μου στο σαιτ
» Κάρμα & Κρόνος._
» Κάρμα & Δεσμοί._

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ :: ΜΟΙΡΑ & ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ-
Μετάβαση σε: