H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Επίγνωση και γνώση...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ηω

Ηω


Ηλικία : 32
Δίδυμος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 8

Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠεμ 15 Σεπ - 16:01:38

Αγνοούμε την ιδια τη ζωη,
ζώντας σε μια πραγματικότητα
που δεν προέρχεται απο μεσα μας
αλλα απο μια λεγόμενη "γνώση"
που ποτε δεν εγινε επίγνωση.

Μια γνώση που απλα
μας βάζει σε ενα καλούπι.

Μια γνώση
μιας ψεύτικης πραγματικότητας.

Μια γνώση που
μας σπρώχνει στο δρομο της ληθης,
στην διαδικασία της επιβιώσεις
και οχι των ονείρων μας.

Ξεχάσαμε να ζούμε και απλα υπάρχουμε.

Η μοναδική μας μέριμνα
η επιβίωση του σωματος
και η απόκτηση περισσότερων αγαθών,
νομίζοντας πως ετσι
θα γεμησουμε τα κενά μας.

Που ομως ποτε τιποτα
απο αυτα δεν ειναι αρκετό.

-Και γιατι;
-Μα επειδη αγνοούμε
την επιβίωση
και τον εμπλουτισμό
του πνεύματος μας.

~Η πραγματικότητα ειναι μεσα μας.~

Φθάνει να ασχοληθούμε με εμάς
και να την βρούμε.
Να βγούνε στο φως.
Να δουμε το φως.

Η επίγνωση που πηγάζει
απο τις αισθήσεις μας,
η συνειδητότητα ακομη
και του ασυνείδητου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠαρ 16 Σεπ - 11:14:24



Επίγνωση  και γνώση... Images?q=tbn:ANd9GcRUXC58-d9vDZ2yZtT9I_s6CbPA5xa_0_6Zb6fFpeD-J4tPeW71
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠαρ 16 Σεπ - 17:49:26

rrros rrros rrros  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηω

Ηω


Ηλικία : 32
Δίδυμος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 8

Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠαρ 16 Σεπ - 19:01:22

Καπως ετσι περάσανε τα χρονια
και καθιερώθηκαν ιδέες..
Και γίνανε συνήθεια...
Και γίνανε τρόπος ζωής...
Και δημιουργήθηκε ενας αλλος κοσμος.
Ενας εικονικός κοσμος.
Μια συνεχόμενη αυταπάτη.
Μια ουτοπία!!!

Μα πως εμεις,τα τέκνα θεών,
δεχομεθα να ζούμε σε εναν
φαινομενικά τελειο,
αλλα φτιαχτο κοσμο
για να εξυπηρετεί ολίγους;

Πως αφήσαμε να θαφτειη αληθεια
κατω απο μια τελεια δημιουργημένη ψεύτικη γνώση;

Ασχοληθήκαμε με την κοινωνική
και τεχνολογική ανάπτυξη-εξέλιξη,
αλλα ξεχάσαμε την πνευματική
μας εξέλιξη.

~ Ξεχάσαμε να νιώθουμε.~

Αυτη ειναι η πραγματική εξυπνάδα,
να νιώθουμε,να γευομαστε,
να μυριζουμε,να αγγίζουμε,
την ιδια τη ζωη...


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΔευ 10 Οκτ - 17:40:43





Σε  εκεινους  τους τρεις  Ιεροφαντες

που  ανακατεψαν  πνευμα  φωτια  και  θαλασσα

και ηπιαν  στην υγεια  της  ζωης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΤετ 30 Νοε - 6:07:46

Έχω επίγνωση ότι μπορώ και θέλω να δώσω κάπου ενέργεια στοχευμένα,διότι μου αρέσει να προκαλώ κάτι καλό.Μπορεί να είναι έντονη συναισθηματική και θετική ενέργεια,ή μια  ευγενέστερη ενέργεια κατανόησης,ή θεραπευτική.Έχω αυξήσει πολύ το ανώτερο,το ανώτατο ποσό που μπορώ να δώσω.Το βλέπω μπροστά μου.

   Όμως έχω ένα θέμα στο κομμάτι της γνώσης,του πώς να το διαχειριστώ αυτό,αν μπορείτε να με βοηθήσετε.Διότι κάνω το ίδιο λάθος..Με κάποιες βελτιώσεις και αύξηση του χρόνου μέχρι να εμφανιστεί το λάθος,αλλά τελικά δεν το αποφεύγω.Κάπου χάνω το μομέντουμ,και η η ενέργεια που δίνω,είναι σαν να παίρνει μαζί της και κομμάτια μου ,ο υπερβολικός ζήλος για να φανταστώ την υγιή εικόνα του άλλου χωρίς να το καταλάβω με θέτει υπό την "ομηρεία"του(η τουλάχιστον έτσι νοιώθω,και το νοιώθω πολύ έντονα).Είναι ένα γνώριμο μονοπάτι,στο οποίο οι σκέψεις για μένα γίνονται θολές,παθητικές,ή υπερβολικά ενεργητικές και κόκκινες και κυλάω σε καταστάσεις που έχω απίστευτα επίμονες σκέψεις ανησυχίας και αίσθηση συναισθηματικής εξουσίας πάνω μου και αισθάνομαι χειραγωγήσιμος.Και τότε,επειδη ειμαι σε πολύ χαμηλό επιπεδο συχνότητας,ενεργοποιούνται όλες οι άμυνες,πολλά σύνδρομα φόβου εκμετάλλευσης και διαλύω καταστασεις και σχέσεις στις οποιες ειχα μπει,επειδή αισθανομαι εγκλωβισμένος.Ακόμα και έτσι,στο τέλος,το λύνω αρκετά ομαλά και εχω μαθει να αποδεσμεύω συναισθηματικά βάρη ,αλλά θα ήθελα να αποφεύγω το βασικό λάθος.

  Πώς μπορώ να κάνω αυτό που νοιώθω ότι θέλω και μπορώ,αλλά χωρίς να γίνομαι αυτοκαταστροφικός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΣαβ 3 Δεκ - 7:32:16

εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να περναω μια φαση που δεν μου επιτρεπει να ακουσω διοτι μεσα μου εχω μεγαλο θορυβο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΣαβ 3 Δεκ - 12:45:54

Αυτο  που  σου  λεει   η  naan   φιλε  μου  ειναι  ακριβως  οτι  σου  ειχα  πει  καποτε ...

διεκοψε  την  νοητικη  υπερδραστηριοτητα  και  προσπαθησε  νε  γειωθεις  ως  ανθρωπος
Λογω  του  ιδιαιτερα   νεαρου  της  ηλικιας  σου  θα   πρεπει  να  βρεις τις  ισσοροπιες

Μερικες   φορες   εγω  ο  ιδιος  αναζητω  φιλιες  εντελως  διαφορετικης    συχνοτητας  με  εμενα

καθημερινες  απλες  φιλιες  που  ανακουφιζουν  μυαλο  και  ψυχη ....

γραψου  σε  ενα  γυμναστηριο ,  ασχολησου  με  ενα  αθλημα , οποιοδηποτε  σε  εκφραζει 

εκτονωσε   ολη  την  ενεργεια  που  εισρεει   μεσα  σου ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠαρ 9 Δεκ - 11:20:21

Ηω έγραψε:
Αγνοούμε την ιδια τη ζωη,
....

Ξεχάσαμε να ζούμε και απλα υπάρχουμε.

....

 ~Η πραγματικότητα ειναι μεσα μας.~

Φθάνει να ασχοληθούμε με εμάς
και να την βρούμε.
Να βγούνε στο φως.
Να δουμε το φως.

Η επίγνωση που πηγάζει
απο τις αισθήσεις μας,
η συνειδητότητα ακομη
και του ασυνείδητου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΠαρ 9 Δεκ - 14:05:20

Ο  ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΝΟΙΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΣαβ 10 Δεκ - 12:22:21






Βλεπεις ....

Μια απο  τις πολλες   εκφανσεις   σπερματικων   προγραμματων  που  εμφυτευονται  στην   ιδεοσφαιρα 

  της  πεμπτης διαστασης   προς  υλοποιηση .

Αντιλαμβανεσαι  τα  μεγεθη  νοητικης  και    συναισθηματικης   πυρακτωσης  που  πρεπει  να

 προβληθουν  σε  αντιδιαστολη  ακυρωσης  αυτων  των  προγραμματων ;



 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ηω

Ηω


Ηλικία : 32
Δίδυμος
Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2016
Αριθμός μηνυμάτων : 8

Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΣαβ 10 Δεκ - 16:45:53

Τις σωστές απαντήσεις και συμβουλές
μονο εμεις οι ίδιοι μπορουμε
να τις δώσουμε στον ιδιο μας τον εαυτό.

Και αυτο επειδη η αληθεια
κρύβεται παντα εντός μας.

Η ρίζα καθε αιτίας βρίσκεται εκει.

Αν δεν ειναι ορατή,
τοτε ειναι μια ασυνείδητη
κίνηση-πράξη που,

είτε δεν εχει ωριμάσει
αρκετα μεσα μας,
είτε εμεις για καποιον λογο
δεν μπορουμε να την δουμε.

Μιλά με εσενα,με το εσωτερο σου.

Ασε για λιγο στην ακρη τους αλλους
και ασχολησου με εσενα τον ιδιο.

Και να θυμάσαι πως τα προβλήματα,
είτε δικα μας,
είτε άλλων
δεν θα πρεπει ποτε να γίνονται
συναισθηματικο και ψυχικο μας δέσιμο,

παρα μονο μια λεξη και μια κατάσταση
που θελουμε να αντιμετωπιστεί,

μια καθαρή κίνηση και μονο.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Επίγνωση  και γνώση... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Επίγνωση και γνώση...   Επίγνωση  και γνώση... Icon_minitimeΣαβ 10 Δεκ - 22:20:33

Η  κυριαρχη  ιδεοπλαστικη  μοναδα  στρεφομενη  στις   εσωτερικες  νοητικες  της  επαναληψεις

  προσπαθει  να  επαναπροσδιοριζει  συνεχως   το  ωραιο ,   το  αληθινο...

Ωραιο  για  καθε  ειδους  ιδεοπλασμα  ειναι  αυτο  που  το  κανει  να  αισθανεται  ομορφα

και  αληθινο  ειναι  αυτο  που  το  κανει  να  αισθανεται   ομορφοτερα  απο  πριν ...

Συνεπως  το  ομορφο  δεν  μπορει  να  αναζητηθει   μεσα  μας ,  διοτι  μεσα  μας  κατοικουν  οι 

''αλλοι''  , μεσα  μας  κατοικουν  σκεψεις  και  ιδεες  αλλων ,  πλανες  και  θυμαπατες  απο  το  ατομικο
 
η  το  πλανητικο   ασυνειδητο  που   αν  και  περιστασιακα   μας  κανουν  να   αισθανομαστε  ομορφα 

για  οσους θα  μπορεσουν  να  αντλησουν  τις   ανωτερες  ποιοτητες ,  εν   τουτοις   σε καθε  

περιπτωση  αυτη  η   προσωρινη  ομορφια  θα  βρισκεται  παντοτε  σε  μια  φθινουσα  κατασταση

που  σημενει   οτι   δεν  θα  ειναι  η  αληθινη .

Επομενως   η   συλληψη  του  ομορφοτερου  αρα  και  του  αληθινου  πρεπει  να   συντελεστει  εξω

  απο  καθε  ευκλειδιο  και  Ριμαν  χωρο,   στην  τριτη  γεωμετρικη  ιδαιοσφαιρα  η  οποια   εμπεριεχει

το  προιον  μιας  τετελεσμενης  αισθησης  του   Οντος  και  οχι   το  προιον  εν  εξελιξει  απο  καποιου

ειδους  ανωτερου  η  κατωτερου  συνειδησιακου  matrix...

Το   ανθρωπινο  dna  εχει  σχεδιαστει  με  την  ικανοτητα  προσβασης  και  προσληψης  απ  ευθειας 

  σε  αυτο  το  πεδιο,   αλλωστε  υπερτατος    σκοπος  της   ανθρωποτητας  εκτος  απο  την 

διατηρηση αυτης  της  προσβασης   ειναι  το  να   συλλαμβανει  εστω  και   σπερματικα  αυτην

 την  ''ομορφια '',    ωστε  να  μπορεσει  να  την  κυοφορησει  υλοποιωντας  την

 και  στον  ευκλειδιο  χωρο ...
 

 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Επίγνωση και γνώση...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Επίγνωση
» Γνώση...
» Η "Γνώση"...
» ...Γνώση._
» Αντίληψη και Γνώση...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΣΚΕΨΗ-
Μετάβαση σε: