H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Kαλή (μας)"ανάσταση"!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
christos5d

Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 383

ΔημοσίευσηΘέμα: Kαλή (μας)"ανάσταση"!   Τρι 7 Απρ - 22:19:49

Όταν μιλάς για ελευθερία...ΘΥΜΗΣΟΥ!

O κόσμος αλλάζει με τόσο γρήγορους ρυθμούς που ίσως νιώθεις ότι όχι μόνο δεν τον προλαβαίνεις, αλλά και ότι σου την έχει στημένη στη γωνία! Και μαζί του αλλάζουν όλες εκείνες οι έννοιες και οι αξίες που προκύπτουν από αυτές. Δεν μιλάω για διάφορα ιδεολογικά πρόσημα, αυτά έχουν από καιρό καταντήσει ξεχειλωμένα από το τράβηγμα λαστιχάκια ή άδεια κελύφη που ξέβρασαν τα κύματα των ανθρώπινων επινοήσεων στην άγονη και αποκαρδιωτικά επίπεδη στεριά. Μιλάω για εκείνες τις αξίες που αποτελούν εργαλεία προς ναυτιλομένους και πολύτιμους χάρτες, ώστε αυτοί να μη χάνουν τη ρότα τους μέσα στους τρομαχτικούς ωκεανούς της Ύπαρξης και τα σκαριά τους να πέφτουν πάνω σε σκοπέλους και ξέρες βουλιάζοντας αύτανδρα. Αξίες που έχουν αλλάξει τόσο μα τόσο πολύ, που δυσκολεύεται κανείς να τις αναγνωρίσει πια, να τις κατανοήσει, να τις προσδιορίσει, να τις εισπνεύσει.
Όπως, ας πούμε, η ελευθερία. Ποιος μπορεί πια να πει τι είναι ελευθερία; Τι πραγματικά σημαίνει ελευθερία κινήσεων, έκφρασης, επιλογής...Σίγουρα όχι αυτά τα ελεγχόμενα πακέτα μέσα σε καθορισμένα όρια επιλογών, οι ετοιματζίδικες "λύσεις" που αποκαλούνται...ελευθερία επιλογών! Όχι, όχι! Το κόλπο είναι τόσο ωμά όσο και αριστοτεχνικα στημένο ώστε να νομίζεις ότι τελικά είσαι...ελεύθερος! Τόσο όσο θέλουν αυτοί να νομίζεις ότι είσαι. Τόσο όσο σου επιτρέπουν αυτοί που έθαψαν την ελευθερία. Κάτω από επικαλύψεις παραχάραξης και ευτελισμού, μέσα σε συμφωνίες εθελοντικής παράδοσης, ακόμη και του τρεμάμενου ειδώλου της, σε αυτούς που ξέρουν καλύτερα από εσένα τι χρειάζεσαι εσύ! Και το τελευταίο που χρειάζεσαι είναι η...ελευθερία!
Αλλά...
Η ελευθερία είναι αέρας που ταράζει τη νηνεμία! Είναι σκάλα προς τα πάνω, προς έναστρα στερεώματα όταν ο κόσμος μοιάζει να γκρεμίζεται σε σκοτεινές αβύσσους! Είναι πτήση έξω και πάνω από τέλματα και ψέματα και φυλακές ασφαλείας. Είναι κραυγή μέσα στη σιωπή! Είναι το βήμα των γενναίων στο Άγνωστο, σ'εκείνο το σημείο όπου οι υπόλοιποι λουφάζουν στα οικεία εδάφη τους σκιαγμένοι και γεμάτοι φθόνο. Είναι το γέλιο της χαράς και το αρχεγονο τραγούδι της έκστασης κόντρα στο πένθος εκείνων που φοβούνται να ζήσουν. Είναι η μοναξιά του σχοινοβάτη που δεν χρειάζεται κοινό να τον χειροκροτήσει. Είναι το παραλήρημα του "τρελού" που ενοχλεί τις βεβαιότητες του "λογικού". Είναι η ευγενική άρνηση του ιθαγενή να δεχτεί ως προσφορά φιλίας τα μπιχλιμπίδια του ένοπλου εισβολέα, με τον σταυρό στο άλλο χέρι. Είναι η φυσική μαγεία του σαμάνου απέναντι στην αφύσικη αυτοματοποίηση και ιδρυματοποίηση του "πολιτισμένου". Είναι ο Βίλχελμ Ράιχ που γράφει το "Άκου ανθρωπάκο" λίγο πριν το μισάνθρωπο σύστημα ρίξει τον πραγματικό Άνθρωπο στη φυλακή να σαπίσει. Είναι ο Θερβάντες που μέσα από τη φυλακή γράφει τον Δον Κιχώτη. Eίναι ο Πολεμιστής του Καστανέντα και του Δον Χουάν που ξεγελάει το φοβερό Αετό. Είναι το τέλος των -ισμών και η αρχή των Ανθρώπων. Είναι το άνθος που ξεπετάγεται απ΄τις στάχτες. Είναι το δέντρο που έγινε από μόνο του ένα μικρό δάσος και δεν χωράει άλλο μέσα στο δάσος. Είναι τα θεμέλια που κανένα οίκημα δεν μπορεί χωρίς αυτά να στεριώσει. Είναι η Κίνηση που τη σκόνη της εισπράττει (αν είναι σε θέση και γι'αυτό) η υποχόνδρια, γλιτσιασμένη, εμβρόντητη ακινησία. Είναι η Σπίθα που δίνει πνοή και νόημα στην Αγάπη. Και είναι η μόνη και πραγματική εν ζωή ανάσταση του "νεκρού", ο οποίος όταν ανοίγει (ξανά) τα νέα του μάτια νιώθει το δέος να τον ενσωματώνει στις δίνες του, χωρίς να ισχυρίζεται πράγματα και θαύματα για τον εαυτό του, να ιδρύει σχολές και συστήματα και να δημιουργεί ποίμνια στο όνομά του...

Είναι αυτό που μπορείς να γίνεις αλλά δεν στο'πε κανείς ή το ξέχασες στο δρόμο της "ωρίμανσης" και "προσγείωσης" στην "πραγματικότητα" (τους). Γιατί ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ σημαίνει πάνω απ'όλα Α-λήθεια! Δηλαδή να μην ξεχνάς (ίσως αυτό που πάντα γνώριζες βαθιά μέσα στον πυρήνα σου)!

Αντέχεις;

christos5d
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Kαλή (μας)"ανάσταση"!   Τετ 8 Απρ - 11:14:55

Ελευθερία είναι, να μπορώ να ΕΙΜΑΙ χωρίς να με εμποδίζει κανείς και τίποτα. Αναρωτιέμαι όμως,μέσα σ αυτό το σύμπαν με τα τόσα όρια κι εμπόδια φυσικά και τεχνητά (αυτά που δημιουργούν οι άλλοι δηλαδή),αν μπορώ να μιλάω για ελευθερία τελικά. Κι ώρες ώρες μοιάζει η ζωή κι η ύπαρξη μου σ αυτό το σύμπαν να είναι ο αγώνας μου για να ξεφύγω απ αυτό το σύμπαν των ορίων και των περιορισμών, να ψάχνω να βρω την κατευθυνση για ένα άλλο σύμπαν που η ελευθερία είναι το αυτονόητο και φυσικός νόμος ταυτόχρονα. Και πάλι εδώ αναρωτιέμαι ποιος μου έβαλε την ιδέα η την θύμηση η μου κοινοποίησε ότι υπάρχει αυτό το άλλο σύμπαν κι ότι υπάρχει ελευθερία έτσι όπως η φαντασία η η ιδεοπλασία του νου την έχει αρπαξει ως ιδέα και μου την φύτεψε στην κυτταρικη μνήμη και μ έχει κάνει να την κυνηγάω όπως ο σκύλος κυνηγάει την ουρά του.

¨όχι κανείς δεν ξέρει τι είναι ελευθερία. όχι πραγματικά δηλαδή κι όχι ον απ αυτό το πλανήτη. Κι αυτό γιατί πάνω σ αυτή τη γη των παθών αλλά και των ωραίων και των γενναίων, ελευθερία έτσι όπως την αγγίζουν οι πόθοι της καρδιάς και του νου μας,δεν υπήρξε ποτέ.
Γιατί δεν σημαίνει πως είμαι ελεύθερος αν κάποιες φορές μπορώ να πω η να κάνω κάτι ελεύθερα και χωρίς φόβο και πάθος,ενώ όλες τις άλλες φορές αυτοπροσδιορίζομαι και ορίζομαι και κινούμαι και πράττω,ανάλογα με τις ανάγκες και τα δεδομένα της ζωής που μου παρέχεται κι επιτρέπεται κι απ τις αναγκαιότητες και όρια της φυσικής μου ιδιομορφίας και κατασκευής.

Ωρες ωρες σκέφτομαι ότι η ειρήνη κι η ελευθερία είναι εκ των πραγμάτων ανέφικτα σ αυτό το κοσμο των μορφών, η έστω σ αυτό το πλανήτη. κι ίσως αυτό είναι που δίνει φτερά στο νου και στη φαντασία του ανθρώπου και μεγαλουργεί κι ίσως αυτό είναι που γεννά ήρωες και ωραίους.
Λένε πως η ζωή είναι δύσκολη αλλά είναι κι ωραία και δίκαιη. Να είναι δύσκολη. Ναι είναι κι ωραία. Δίκαιο όμως δε μπορω να της συνάψω. Για μερικούς ναι. Αλλά γι αυτούς που ο νους τους έχει ανοίξει διάπλατα κι η ψυχή τους δε χωράει σ αυτους τους περιορισμούς.....πως μπορεί να είναι δίκαιη;

Υπάρχει ειρήνη ελευθερία δικαιοσύνη αλλά δε νομίζω πως το φυσικό τους περιβάλλον είναι εδώ πάνω. Αλλού θα πρέπει να τα αναζητήσουμε. Εδώ πάνω,μόνο ένας τρελός και τολμηρός μπορεί να είναι ελεύθερος.

Και σ όλο αυτό υπάρχει κάτι που με ψιλοτρομάζει. ότι ελευθερία νιώθει μόνο το κακό. κάνει όπως κι ότι νιώθει χωρίς να λογαριάζει συνέπειες όρια και νόμους όποιας μορφής και πεδίου.
Λέω λοιπόν.......οκ.....Δε λέω,πολύτιμο αγαθό η ελευθερία....χωρίς όμως την αγάπη εύκολα γίνεσαι από ελεύθερος δυνάστης. Στην αγάπη είναι λοιπόν το μυστικό. Αλλά όχι στην αγάπη όπως αντικαθρεφτίζεται στην αντιληπτική ικανότητα του ανθρώπου. Ακόμα κι η ίδια η λέξη νιώθω ότι είναι λάθος. είναι ένα σαν,ένα υποκατάστατο της αληθινής λέξης κι ενέργειας που υπονοεί η ανθρώπινη λέξη αγάπη. Κι αυτό είναι μεγάάάάάάλη κουβέντα.

Βρέστε μου ένα ον που δεν το γαλούχησε κανείς και γνώρισε το κόσμο χωρίς παρεμβάσεις για το πως να βλεπει να πιστεύει να νιώθει να σκέφτεται. ένα ον που εντελώς μόνο του ΕΓΙΝΕ και ΕΙΝΑΙ. Αυτό θέλω ν ακούσω τι έχει να πει.
Καλή μας ανάσταση λοιπόν; Μπα δεν ενδιαφέρομαι. δεν εκπίπτει εδώ. ισως θα πρέπει να ξαναγεννηθώ για ν αναστηθώ ελπίζοντας ότι θα χω την ικανότητα ν αποτινάξω τη λήθη από πάνω μου. Αυτό κι αν είναι ρίσκο! Θ μα αρέσει; δε θα μ αρέσει;
Ένα θέλω να μάθω.......ποιος πούστης μ έφτιαξε, γιατί μ έφτιαξε,και γιατί μ έφτιαξε όπως μ έφτιαξε. Τότε και μόνο τότε θα μπορω να πω τι θέλω αν το θέλω, και πως και πότε το θέλω. Και μόνο τότε θα μπορώ να μιλήσω για ελευθερία κι ανάσταση πνευματική ψυχική νοητική και φυσική.
Προς το παρών.............
"ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ" είναι όλα.......
ΕΓΩ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ. Απλά φαντάζομαι ότι έχω άποψη και νομίζω ότι σκέφτομαι μόνη μου.

Καλη σας ανάσταση λοιπόν. ετσι για το τάχαμ τάχαμι δηλαδή, γιατί λένε ότι κάποιος αναστήθηκε κι εμείς το γιορτάζουμε σα να μετείχαμε.

βαγγελης1234

Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Kαλή (μας)"ανάσταση"!   Τετ 8 Απρ - 16:59:58

καλη μας ανασταση ευχομαι σε ολλους μας
και ειδικα σε οσους εχουν οποια προβληματα καλη ανασταση κυριολεκτικα
εννοωοντας τα οποια προβληματα οι εμποδια να ξεπεραστουν [ανασταση]
κατα τα αλλα σε ολλους μας καλη ανασταση
βαγγελης1234

Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Kαλή (μας)"ανάσταση"!   Τετ 8 Απρ - 17:18:07

βαγγελης1234 έγραψε:
καλη μας ανασταση ευχομαι σε ολλους μας
και ειδικα σε οσους εχουν οποια προβληματα καλη ανασταση κυριολεκτικα
εννοωοντας τα οποια προβληματα οι εμποδια να ξεπεραστουν [ανασταση]
κατα τα αλλα σε ολλους μας καλη ανασταση
επησης ενας αλλος νομος ειναι οσσα οντα δεν βιωσαν την ελευθερια 
με οτι αρνητηκο αρνητηκα συνεπαγεται αυτο για αυτα τα οντα 
αργα οι γρηγορα θα την βιωσουν την ελευθερια με οτι θετικα συνεπαγετε 
θα λυθουν [αναστηθουν] απο τα οποια δεσμα τους
και θα εξεληχθουν ως οντοτητες 
ευχομαι να γινη αυτο σε καθε ον ειδικα εδω στην γη οσσο πιο γρηγορα συντομα 
γινεται 
οποτε ξαναλεω καλη ανασταση  να

υ.γ αυτο καλο ηταν να γινη να γραφτη σαν ποιημα αλλα δεν τα παω καλα με την ποιηση

Kαλή (μας)"ανάσταση"!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: CHRISTOS-5D-
Μετάβαση σε: