H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Banshee

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
morrigan

morrigan


Ηλικία : 30
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 14

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Banshee   Banshee Icon_minitimeΤετ 2 Απρ - 23:07:24

Λενε πως ειναι μυθος, υπαρχει καποιος που την εχει δει απο δω μεσα?
Μιλαω για ενα Κελτικο πνευμα που πηγαινει στις οικογενειες και την ακους να κλαιει μονο οταν καποιος προκειτε να πεθανει..Εχω τις πληροφοριες σχετικα με τον ''μυθο'' αλλα σας παρακαλω οποιος τυχαινει να εχει δει ας μου απαντησει ειτε εδω ειτε σε προσωπικο μηνυμα. Ευχαριστω πολυ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 17:18:53

Μιλάς για δαίμονα βασικά, γιατί πέρα απ' το ότι κλαίει έξω από σπίτια που έχει πεθάνει κάποιος, ταυτόχρονα σπρώχνει και σε κάποιες περιπτώσεις τις ψυχές ώστε να αποχωρήσουν. Όταν βρίσκει κάποιον που πονάει πάρα πολύ και είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, και νιώθει μόνος και πολύ ευάλωτος, παρουσιάζεται και ουρλιάζει τόσο δυνατά, και βγάζει τόσο πόνο που αυτόν τον κάποιον τον οδηγεί στο θάνατο.
Υποτίθεται ότι ήταν γυναίκα άνθρωπος κάποτε, που πέθανε από πολύ μεγάλη στεναχώρια και συναισθηματική απογοήτευση. Στην πορεία όμως, στοίχειωσε και αρχικά θρηνούσε για τις γυναίκες που πέθαιναν. Αργότερα ως σαλεμένο πνεύμα, επισκεπτόταν τις δυστυχισμένες γυναίκες και προσπαθούσε να τις επηρεάσει ώστε να αναζητήσουν τον θάνατο.

Η επιμονή της και ο τρόπος που πέθανε, μέσα σε έντονο ψυχικό πόνο, την παγίδευσε στα ενδιάμεσα πεδία, μεταξύ του δικού μας και του επόμενου.
Σιγά σιγά της έμεινε η εκδίκηση, και κατέληξε σε δαίμονα που τρέφεται από τον πόνο των ψυχών.

Κάπως έτσι αναφέρει ο θρύλος.
Αυτός ο δαίμονας πάντως, δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Είναι ένας δαίμονας της Ιρλανδικής μυθολογίας.
Κάποιος Ιρλανδός, δεν θα δει ούτε τον Άγιο Γεώργιο, ούτε θα νιώσει τις Ερινύες, ούτε θα εκστασιαστεί από τον Διόνυσο, ούτε θα πλακωθεί από την Μόρα, ούτε θα μαγευτεί από τον Πάνα. Θα δει και θα νιώσει αυτό που πιστεύει. Εκτός κι αν γνωρίζει όλους τους μύθους, τους πιστεύει, και τα αρχέτυπα τους έχουν ξυπνήσει μέσα του.

Δηλαδή θέλω να πω, ότι για το Banshee θα μπορούσαν να σου μιλήσουν άνθρωποι που έχουν μεγαλώσει με την μυθολογία και την θρησκεία, εντός εισαγωγικών, που το περιέχουν.
Άλλωστε νομίζω ότι έχουμε αρκετά δαιμόνια, θρύλους, προάγγελους, ή προμηνυτές δαιμόνια κι εδώ στην Ελλάδα, ώστε να μας έρχονται και από το εξωτερικό.
Εκτός αν αυτό που είδες, ή άκουσες εσύ ή κάποια φίλη σου, ήταν κάποια Στρίγγλα. Δαιμόνιο-νεράιδα που της αρέσει να τρομάζει την νύχτα τους ανθρώπους. Δεν είναι γνωστές όμως για την παρουσία τους σε πόλεις, διαλέγουν πάντα χωριά με απομακρυσμένα σπίτια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morrigan

morrigan


Ηλικία : 30
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 14

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 21:17:02

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η αληθεια ειναι οτι το ειδα εδω αθηνα που μενω και δεν το ειχα ξανα ακουσει.αυτο εγινε περιπου σεπτεμβρη και τωρα ετυχε να το βρω στο ιντερνετ, το περιεργο ειναι πως κατα τα λεγομενα σου ερχεται σε γυναικες που βιωνουν μεγαλο πονο, τοτε αργησε περιπου ενα χρονο να μου ερθει γιατι τοτε ειχα καταθλυψη. αλλα περα απο τους σκοπους της, δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε μενα αφου ουτε κελτικη ιστορια γνωριζω ουτε εχω ριζες απο ιρλανδια γενικα δεν! τι να πω ισως ηταν η Στρίγγλα που λες, ολα αυτα να πω πως γινανε σε αστρικη οχι σε ονειρο εννοω δεν ημουν επιρεσμενη απο καπου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΠεμ 3 Απρ - 23:44:33

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΠαρ 4 Απρ - 16:26:56

Δεν γνωρίζω γιατί μπορεί να εμφανίστηκε αυτή η μορφή σ' εσένα, ούτε κάτω από ποιες συνθήκες.

Πάντως και το άβαταρ που διάλεξες και το όνομα morrigan, έχουν να κάνουν με Ιρλανδία. Η morrigan μάλιστα, ήταν μάγισσα δυνατή κι εκπροσωπεί το αρνητικό αρχέτυπο ισχυρής βασίλισσας, της ιρλανδικής και κέλτικης μυθολογίας.
Προφανώς δεν διάλεξες τυχαία ένα πρόσωπο από τους θρύλους αυτής της γης.

Θα ήθελα πάντως να μάθω τις συνθήκες που σου εμφανίστηκε, και τι συνέπειες είχε. Οπότε αν θα ήθελες κι εσύ, να μας πεις την ιστορία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morrigan

morrigan


Ηλικία : 30
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 14

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 1:27:46

Αμε! Καταρχην, τωρα διαβασα λιγα πραγματα για την Morrigan, οπου τελικα δεν εχει καμια σχεση με τη Morgana! (ιδεα δεν ειχα). Η επιλογη του ονοματος οπως και η εικονα ηταν της στιγμης δεν το σκεφτηκα μονο την εικονα τη διαλεξα στα χρωματα μου, φυσιογνωμικα.
Η αστρικη αυτη εγινε, οπως ειπα και στην αρχη, πριν μηνες και πιο συγκεκριμενα τη μερα που ενας αμερικανος σταριοτης πυροβολησε και σκοτωσε ενα μικρο αγορι δεν ξερω που και γιατι αλλα εχει σχεση και το λεω. Καθολη την διαρκεια της αστρικης για καποιο λογο ηταν σαν να το παζαρευα αν θα λιποθυμησω, δεν ειχα καθολου δυναμη και ισα που κραταγα τα ματια μου ανοιχτα για να δω τι θα γινει. Να σημειωσω πως πολλες φορες μπερδεβα τις οπτικες γωνιες τη μια με εβλεπα σαν τριτος και την αλλη μεσα απο τα ματια μου. Πριν αρχησει η Στριγγλα ή banshee ή αυτο το φρικιο τελος παντων να φωναζει διπλα στο προσωπο μου, ειδα στο πλαι στο κρεβατι μου να στεκεται ενα αγορι ματωμενο και εμοιαζε σαν να μην ειχε καταλαβει τι γινεται ηταν σαν χαμενο. Οταν ειδα το παιδακι περιπου δυο δευτερολεπτα μετα ηταν που γυρισα λιγο πιο διπλα το κεφαλι μου και ειδα την αλλη να τσιριζει. Ηταν πολυ ασχημη!! Μολις το ειδα αυτο σηκωθηκα λεει και ετρεξα στο δωματιο των γονιων μου (μεσα στην αστρικη ακομα) γιατι φοβηθηκα οτι πηγε προς τα εκει. Αλλα πριν σηκωθω κοιταξα την ωρα στο κινητο και ηταν 5.30 ακριβος. Επειδη δεν μπορουσα να σταθω ορθια χτυπαγα απο τοιχο σε τοιχο, μαλιστα ειδα το κλουβι του σκυλιου μου εξω απο τη πορτα του δωματιου και εφαγα σαβουρα! Αφου κουτσα στραβα εφτασα επεσα στο κρεβατι των γονιων μου, η μανα μου ανοιξε το φως και προσπαθουσε να με συνεφερει απο κει και περα το μονο που θυμαμαι ειναι οτι κοιτουσα το φως σαν ζαβλακομενο μεχρι που πεταχτηκα ή καλυτερα να το πω επεσα παλι πισω στο σωμα μου. Το αστειο στην ιστορια ισως και αυτο που με φρικαρε, ηταν 5.30 οταν ξυπνισα το κλουβι ηταν οντως εξω απο τη πορτα μου, το ειχε βαλει εκεινη την ωρα ο πατερας μου και οταν πηγα μεσα να φτιαξω καφε ακουσα στις ειδησεις που λεγαν για αυτον τον στρατιοτηκο και ειχε φωτο του αγοριου που ηταν το ιδιο με αυτο που ειδα!.. Α! να πω επισης πως δεν ηταν μονο το αγορι και η banshee εκει αλλα εβλεπα κοσμο και κοσμακη μονο που ηταν πιο θολοι. Ελπιζω να μη σας κουρασα.  ανθη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iam

iam


Ηλικία : 36
Υδροχόος
Ημερομηνία εγγραφής : 01/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 128

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 15:53:25

Δεν θυμίζει αστρική προβολή όλο αυτό. Κι αν όντως η μητέρα σου έκανε αυτό που λες που σημαίνει ότι σε έβλεπε, τότε σίγουρα δεν ήσουν στο αστρικό πεδίο.

Δεν ξέρω γιατί είδες ένα άγνωστο παιδί. Αυτό κάπου δεν δένει.
Επίσης γιατί την άκουσες να ουρλιάζει μόνο όταν γύρισες να την κοιτάξεις;
Πώς γίνεται και δεν την άκουγες πριν;
Άρα ίσως αυτή η εικόνα υπήρχε μέσα σου, απλά δεν το θυμόσουν.

Υποθέσεις κάνω για όλα αυτά, και λέω απλά πώς το βλέπω εγώ.

Πάντως αυτό που εξηγείς μοιάζει με ενεργό οραματισμό τον οποίο δεν ελέγχεις. Μοιάζει λίγο με μια ξαφνική ριπή αέρα που ανοίγει ξαφνικά ένα παράθυρο, χωρίς να προλαβαίνεις να το σταματήσεις.
Εννοώ ότι κάπως έτσι μοιάζει αυτός ο οραματισμός, ή αλλιώς ενόραση.

Μπορεί να ήταν κάτι που συνέβει μια φορά κι ίσως λόγο κάποιων συγκυριών των στιγμών εκείνων.

Αν σου ξανασυμβεί ψάξτο πιο διεξοδικά.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
morrigan

morrigan


Ηλικία : 30
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 14

Banshee Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Banshee   Banshee Icon_minitimeΣαβ 5 Απρ - 21:22:04

Το οτι δεν γνωριζα το παιδι δεν εχει να λεει γιατι γενικα βλεπω ονειρα με το ποιος θα πεθανει ειτε γνωστος μου ειτε οχι αλλα αυτοι που δεν τους ξερω θα τους δω μονο αν προκειτε να γινουν θεμα σχολιασμου οπως ο Παπαζογλου και αλλα Ονοματα. Ειναι κατι που το εχω απο παιδι και οι περισσοτεροι στην οικογενεια μου. Η ενοραση τωρα ειναι ενα κεφαλαιο που πριν απο ενα μηνα ανοιξα λογο μιας εμπιρειας μου και μου το ειπε ο φιλος μου οτι πρεπει να ηταν αυτο. Η μητερα μου δεν με ειδε πραγματικα υλικα εγω την ειδα στη αστρικη.
Τωρα αν ολα αυτα ηταν μια πρωτη εμπιρεια ενορασης αυτο σημαινει πως θα εχω κιαλλες..Οπως και να χει ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου και τις πληροφοριες που μου εδωσες αν τυχει κατι ξανα και παω παλι στα χαμενα θα σας ρωτησω.  thenks
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Banshee
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΠΑΡΑΞΕΝΑ & ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ-
Μετάβαση σε: