H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 "Πραγματικότητα"...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤετ 18 Δεκ - 21:20:57

Η αγαπημένη μου Ladosifa, έγραψε: (http://www.aoratos-naos.com/t2280p270-topic#18893)

Παράθεση :
Κάτι κάνουμε λάθος όμως τότε;
Γιατί,αν όχι όλοι,οι περισσότεροι θα πουν:''δεν μου αρέσει η πραγματικότητα που ζω'' και με την πίστη πως,δεν μπορεί κανείς να την αλλάξει.


σε σχέση με τα παρακάτω:

Παράθεση :
Elgr:
Μήπως κι η πραγματικότητα δεν είναι μια μηχανική κατάσταση;
Και τόση τεχνολογία την στηρίζει. Λείπει η μαγεία. Δεν ξέρω αν υπάρχει πια. Αυτή η μαγεία των άγνωστων δυνάμεων σε δράση.
Μαγεία. Υπήρξε ποτέ; Είναι κάπως το μυαλό μου τώρα.
Μοιάζει πεζή η πραγματικότητα μας. Είναι όμως;

Αιθηρόη:
Η πραγματικότητα, ξεπερνάει τις προσδοκίες της πιο τολμηρής μεταφυσικής επιστήμης.

Η μαγεία, είναι ο μύθος αυτής της πραγματικότητας. Είναι ό,τι απόμεινε στην μνήμη, από μία απίστευτα ισχυρή συμπαντική γνώση.

Εάν νομίζει κάποιος, πως γνωρίζει τα πάντα... καλά θα κάνει να συλλογιστεί, την σημασία του "Δεν γνωρίζω τίποτα!".

Ανάμεσα σε εσάς και στο Σύμπαν που κινείστε, έχει υπάρξει μία συμφωνία.

Αυτό, να σας παράσχει ό,τι του ζητήσετε... και εσείς, να το κατοικήσετε, δίνοντας του ζωή και σκοπό.

Ο υλικός κόσμος, ήταν δική σας ανάγκη εξ αρχής.
Ο υλικός κόσμος, ήταν δική του έκφραση εξ αρχής.



Λάθος;
Δεν θα το έλεγα.

Έχεις δίκιο, μάτια μου...

Δεν του αρέσει η πραγματικότητα που ζει. Δεν πιστεύει ότι θα αλλάξει. Όμως ελπίζει πως θα συμβεί.

Πιο εύκολα αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι  τους άλλους γύρω τους, παρά τον ίδιο τον εαυτό τους.

Θέλετε να μιλήσουμε;
Σας παρακαλώ με αλήθεια. Δεν χρειάζεται να εντυπωσιάσει κανείς, κανέναν.

Εδώ, σε τούτον τον πλανήτη… στην γήινη πραγματικότητα, της εδώ ανθρωπότητας…
(Ας αφήσουμε τις όποιες εξωπλανητικές συνθήκες, τελείως.)

Εδώ στην Γη, λοιπόν… τι νομίζετε πως συμβαίνει; Και τι γνωρίζετε πως συμβαίνει;
Ποιος θεωρείτε πως ευθύνεται; Και γιατί ευθύνεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
Επισκέπτης
Επισκέπτης




"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΠεμ 19 Δεκ - 15:09:30

Δεν θα πω τι γνωρίζω,μια και δεν γνωρίζω τίποτα,ερευνώ και μαθαίνω.
Δεν θα τι νομίζω,γιατί  το νομίζω,απέχει από αυτό που νιώθω,θα πω μόνο αυτό που νιώθω,αισθάνομαι,ψυχανεμίζομαι κι ας είναι λάθος ή εν μέρει σωστό.
Αισθάνομαι λοιπόν πως,η ανθρωπότητα κι όχι μόνο,συνυπάρχουμε με πολλών ειδών πλάσματα,εδώ στην Γαία,είναι φυλακισμένη,από ενέργειες και όντα αρνητικά,αυτό που λέμε κακό,δεν θα το ονομάσω,γιατί δεν ξέρω πως τους λένε.
Σίγουρα δεν είναι αυτοί που,τα τελευταία χρόνια,μας αποκαλύπτονται με ευκολία,αυτοί είναι η βιτρίνα τους.
Πίσω και πάνω και κάτω,είναι κάτι άλλο,μιαν άλλη δύναμη που δυναστεύει τον κόσμο,κάτι που μισεί το όμορφο,την δημιουργία,το καλό.
Κι αν κάπως αλλιώς ξεκίνησε το έργο,η ιδέα της εδώ κατοίκησης,κάτι άλλαξε στην πορεία,κάτι παραβιάστηκε,η ισορροπία χάθηκε.
Μια φυλακή και μέσα σε αυτήν όλοι.Υπάρχει διαφυγή όμως.
Ένα  στημένο αποτέλεσμα και η πλάνη του αποτελέσματος που το κοιτάμε και λέμε,δεν αλλάζει κι έτσι εκείνο επαναλαμβάνεται και δυναμώνει,από εμάς.
Κι εν τέλει κάτι μισεί τον άνθρωπο και τον έχει οδηγήσει,αντί να πολεμά αυτό το κάτι ενωμένο σαν γροθιά,να μισεί ο ένας τον άλλον κι ο καθένας τον εαυτό του,παίζουμε το παιχνίδι τους.
Μέρος της ευθύνης όμως φέρουμε κι εμείς-όλοι μα κυρίως εμείς που ανοιγόμαστε στην όποια γνώση-καθώς και την δύναμη της αλλαγής.Και πάνω σε αυτό,θέλω να πω κάτι:όλοι εμείς εδώ,μην αυταπατόμαστε ότι επειδή,ψάχνουμε,διαβάζουμε κτλ,είμαστε κάτι το ανώτερο από μια νοικοκυρά που βλέπει σήριαλ και δεν ασχολείται ή έναν παππού,μια γιαγιά,ένα παιδί,γενικά αυτούς που λέμε ότι δεν ξέρουν γιατί δεν έχουν τα ίδια με μας ενδιαφέροντα ή μας φαίνονται πεζά κι αυτό διότι:εκείνος που γνωρίζει,θα έπρεπε και να πράττει ή να μεταδώσει,να είναι το ζωντανό παράδειγμα,[εγώ δεν είμαι],όλοι είναι σπόροι και δημιουργοί,κανένας καλύτερος ή χειρότερος και τέλος,με αυτήν την λογική,πέφτουμε στην παγίδα της διαίρεσης.
Και να μην λέμε τους άλλους πρόβατα,όσο τους λέμε πρόβατα,εμείς οι αφυπνισμένοι,είναι σαν να θέλουμε να τους συντηρούμε σε αυτήν την κατάσταση,για την δική μας υπεροχή.

Τι λέω;Δεν ξέρω,τα έχω καλύτερα σε εικόνες μέσα μου.
Συνεχίστε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΠεμ 19 Δεκ - 17:28:23

Επιτρέψτε μου να συνεισφέρω κι εγώ κάτι μικρό περί "πραγματικότητας"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΠεμ 19 Δεκ - 17:44:22

Οταν δεν αφηνεις τοπο στην καρδια σου
να εκφραστει πρωτη ,
τοτε αρχιζουν να συμβαινουν τα παντα , .. εδω στην Γη μας ! ! !

Η μονη Αληθεια που εχω & μονοΝ  ...

Την Καρδια μου . ..

Ευθηνη μονο στον ιδιο ριχνω ,
σε εμενα,
που δεν ειμαι ακομη σε θεση να αλλαξω εμενα εξ ολοκληρου  . ..
& να συνεργαστω με τους υπολοιπους συναθρωπους μου για να προσφερουμε
οτι μπορουμε τελος παντων . ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΣαβ 21 Δεκ - 11:35:06

Αυτό το βιντεο πάντα μ άρεσε! Ειναι ταμαμ για αυτό που γίνεται στο πλανήτη μας. Και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λέει η Χριστίνα. Και προσωπικα θέλω να πω οτι ευθύνομαι γι αυτά που κάνω η που δε κάνω. Απ αυτά που κάνουν άλλοι η δε κάνουν, μου αναλογεί ίσως ΙΣΩΣ ένα ποσοστό κι αυτό εκεί που μπορεί να είχα κάπου κάπως κάποια ανάμειξη. Και μιλάω και για τα κακα και για τα καλά. Αλλα για το κομμάτι του κόσμου που δοθηκε στις αρμοδιότητες μου, έχω εγω τη μεγαλύτερη ευθύνη αν όχι και ολόκληρη! Θα επανερθω στη κουβέντα τώρα βιάζομαι λιγουλακι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΔευ 6 Ιαν - 2:03:52

"Ο κόσμος είναι αυτός που είναι, διότι εμείς είμαστε αυτοί που είμαστε..."

Τι κατανοούμε από αυτό;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΔευ 6 Ιαν - 18:26:33

Οτι δυστυχως αγνοουμε τον Κοσμο μας

Αγνοουμε εμας τους ιδιους μες στον ιδιο τον Κοσμο

Μας αποκοβουμε απο αυτο που λεγεται Ζωη ,
Υπαρξη , Κοσμος ,
επειδη το Εγω αδυναμει να σταθει σε ενα σημειο,
στο κεντρο του . ..

Αγνοουμε την Κινηση του σωματος μας

Αγνοουμαι τον συνανθρωπο μας
με τον να μην μπαινουμε στην διαδικασια να τον κατανοησουμε
ως προς αυτο που εκφραζει

Αγνοουμε την ματια μας εμπρος στην εικονα της φυσης . ..

Αγνοουμε την ευλαβεια 

Αγνοουμε ποιοτητες & αξιες  . ..

Αγνοουμε την Μνημη της Αναμνησης

Αγνοουμε την Συνηδειση

Αγνοουμε την Θεληση

Αγνοουμε το Οραμα

Αγνοουμε την Καρδια μας

Αγνοουμε το που παρευρισκομαστε

Αγνοουμε την Στιγμη

. ....... .....

Αγνοουμε ολα τα προαναφερθεν ( και αλλα ακομη)
διοτι για να τα εχεις
χρειαζεται να Ζεις για τον Κοσμο
& να τα χτισεις εσυ ο ιδιος μεσα απο τις πραξεις σου . ..

Αγνοουμε κατι πολυ σημαντικο . ..
Το τι πιστευουμε οτι αντιλαμβανομαστε ως Ζωη
& πως μπορουμε να το αλλαξουμε  ...

Αγνοουμε . ..
Μια υπεροχη λεξη  ... μυστηρια . ..

Αραγε εχεις καθησει να ρωτησεις τι αγνοεις Ανθρωπε κατω απο τα αστερια ;

Μην αφηνεις να το αγνοεις  ...
Εχω καθησει σχεδον 30 χρονια
να με βαζω σε ισορροπια απεναντι στον Κοσμο . ..

ΑΞΙΖΕΙ . .. & αλλα 300 θα καθομουν & αλλα 3000 χρονια αεανα να πηγαινω ερχομαι
για να συνεχισω να υπαρχει ενα Γελιο που φθανει μεχρι τον Θεο μου . ..
Δακρυζω , απο χαρα & απο λυπη . ..
Λυπαμαι που δεν το ζειτε τοσο εντονα , .. ολο αυτο το  μεγαλειο,
ολη αυτην την Ζωντανια . .. τον ερχομο του Κοσμου . ..

Θυμαμαι που προσπαθουσαμε , παντα προσπαθουσαμε να βοηθησουμε
τον Κοσμο μας, ..
Ισως χρειαζεται να μελετησουμε λιγο ακομη,
να σταθουμε για μια στιγμη & να δουμε εμας ,
την πραξη μας, τα λαθη μας,
Τον Κοσμο μας, . ..

Να δεχτουμε ιδεες μες στην σκεψη μας
οτι ο Κοσμος ειμαστε εμεις
& απο αυτο το οποιο εκφραζουμε ή απορριπτουμε - αποκρυπτουμε
γεννιεται η συνεχεια της ημερας μας
της καθημερινοτητας μας
της Ζωης μας . ..

Ισως χρειαζεται να Αγνοησουμε για μια τελευταια φορα
σωστα ομως
εκεινο το Εγω το οποιο μας προδιδει & μας σταματα
απο το να ειμαστε ελευθεροι στον Κοσμο μας ,
ελυθεροι να αποφασισουμε την Συνεχεια μας . ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΚυρ 12 Ιαν - 14:02:44

Όσο θεωρούμε τον ορατό κόσμο ως ισχυρότερο και πιο αληθινό, όσο περισσότερο ταυτιζόμαστε με αυτόν, τόσο και θα απέχουμε από την μνήμη, που είναι η πύλη εκείνη, που μεσολαβεί ανάμεσα στον "κόσμο" της άγνοιας (και του "σαν") και της Συνειδητοποίησης του "είναι" του όντος.

Χρειάστηκε χρόνος πολύς για να χτίσει η λήθη...

Τώρα, χρειάζεται λίγη τόλμη και ανάλογη πίστη, για να γκρεμιστούν τα εμπόδια της.

Θέλω να πω, πως τελικά, το θέμα δεν είναι εάν μπορείτε (διότι μπορείτε)... αλλά εάν το επιθυμείτε αληθινά και ουσιαστικά...

Και εν τέλει... ποιος ή τι σας εμποδίζει, να περάσετε από την επιθυμία και την "θεώρηση", στην καθοριστική πράξη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΚυρ 12 Ιαν - 15:46:17

Ποσο δικιο εχεις σε καθε λεξη σου αγαπημενη μου . ..

... ... ... ... ... ... .. .. ... ... .. 
.. . ειναι το Οραμα ,
το χτισιμο του Οραματος δηλαδη
η επιλογη του ως συνεχεια της Ζωης . ..

Το Οραμα που καθοριζει την καθε Κινηση
& μας φερνει ποιο κοντα Την πραγματικοτητα . ..

Μονον που δεν ειναι εμποδιο,
αλλα γνωριμια, καλυψη, διδαχη, μαθημα . .. Χτιση . ..! ! !

& το σημαντικοτερον ειναι αυτο.. : το θέμα δεν είναι εάν μπορείτε (διότι μπορείτε)... αλλά εάν το επιθυμείτε αληθινά και ουσιαστικά...

Προς τα που Ρεει η Ζωη ;
Προς τα που Συνεχιζει η Πνοη ;

Ποια ειναι η καθοριστικη πραξη εν τελει ;

- Να Εκφραστεις με μια Πνοη στην Ιδια την Πνοη ;


Προθυμοτητα λειπετε
για
Ενα Οραμα ολοτελα δεμενο που σε κανει να περπατεις για τον Κοσμο


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ba a ktsou

ba a ktsou


Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 327

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΠεμ 12 Μάης - 19:19:57

Το να μπορουμε να ειμαστε ΕΔΩ παροντες σε καθε σκεψη μας ,
μαλλον ειναι λιγο δυσκολο . ..

Αυτο καταλαβαινω αγαπητη μου, οπου και εαν βρισκεσαι . ..

Ειναι Δυσκολο, διοτι αφερεθηκαμε στην ματαιοδοξια μας. ..


Η Διαφορα βρισκεται αναμεσα σε ποιο Κοσμο κοιταμε και συνηθιζουμε επειτα να κατοικουμε . ..


Η διαφορα βρισκεται, στην μεγα συνηδειτοποιηση Οτι Υπαρχει προβλημα,
μια πλανη,
ενας εχθρος, ..... μια αντιμετωπιση για ολα . ..

Η αμεση αντιμετωπιση, του εδω και τωρα της Ασχολιας μας . ..


Η γνωριμια μας με τον Κοσμο μας δραστηριοποιει
και ταυτοχρονα η απαξιωση μας , μας ριχνει. ..


Για να Συνεχισει Η Ροη της Αξιοποιησης του Υπερ Συνολου,
θα πρεπει να εξελιχθουν τα στοιχεια μας που κραταμε στο εσωτερο μας αδρανοποιημενα. ..
και οσο
δεν ασχολουμαστε με αυτα ,
δεν προκειται να αλλαξει τιποτα ακομη . ..

και θα μιλαμε για εργασιακα προβληματα και για εναν κοσμο φθαρτο, .. ανεχεια, απαθεια

Εμεις οι Αφθαρτοι. .. τοσο πεσαμε, μα τοσο. .. 

Καιρος Ποια να αλλαξει η Πορεια του Γενους μας . ..



"Εστιασμενη Φαντασια δια την Λεξευση της Αφθαρτης Στιγμης"


Ολα εχουν να κανουν με εναν Σωστο Συνδιασμο και Μονον. ..

επομενως τιθεται ερωτημα. ..: τι θελεις να κανεις ;

-να βοηθησεις τον Εναν ;
-να βοηθησεις τον Χωρο που βρισκεσαι ;

εαν κανεις αυτο το ερωτημα,
αυτοματα η φαντασια σου παραγει εργο προνοησεως
και αξιοποιησης του Σωματος μας, ως μεγα κρικος μεταξυ ολου του Συνολου . ..


"Το εργο προνοησεως" ειναι το σημαντικοτερον το οποιο δεχεται και χρειαζεται τροφη,
εμπλουτισμο . ..
Ο Κοσμος μας το απεριψε εμπρος στον Φοβο της γελοιοποιησης και μονον. ..

Απιστευτο και ανικουστο. ..
δεν θα μεινω ομως σε αυτο . .. αλλα στο σημαντικοτερον . ..

Διοτι η συνεχεια απο το "εργο προνοησεως" μας φερνει την "Γευση" . ..

Ενα εργαλειο το οποιο μας χρειαζεται για να εξαγουμε αποτελεσματα και συμπερασματα
αλλα και για να διεισδυσουμε σωστα μες Στο Αορατο Κομματι του Κοσμου που δεν εχουμε επισκεφθτει ακομη . ..

Κατι το οποιο δεχεται και αρμοζει να "εμπλουτιζεται" συνεχως δια την Λαξευση των στοιχειων
οπως γινεται απο ολους τους γλυπτες . ..



Ετσι δεν ειναι ;
Χμμμ....

Η διαφορα της Φαντασιας απο την Σκεψη ειναι μεγαλη,
και ενας απο τους περιορισμους μας που μας οδηγει στην απαθεια και στην ανεχεια . ..

Και το Κυριοτερον οτι η Σκεψη δημιουργει την Φυλακη του Αφθαρτου Πνευματος ερχομενον απο την Πηγη
δια την ανελιξη του Συνολου και την αξιοποιησ των στοιχειων του . ..

Μα θα μου πεις, .. πως να μην σκεφτομαι, τι λες τωρα . ..;
Ποιος λογικος δεν σκεφτεται ;

Αυτην ειναι η μεγαλη διαφορα και ενας απο τους Σωστους συνδιασμους ως Αρχη. ..


 Ο ΑΝΘΡΩΠΟς καποια εποχη ζουσε Αφθαρτος,
ασχολουμενος στην διαρκεια της ημερας του δια τον εμπλουτισμο του Ψυχικου Κοσμου
διοτι ηταν Γρηγορος , Αυθεντικος, Λειτουργος του Ειναι Του . ..

Και αυτο που εκανε ηταν Να Διεσδυει στον αποκοσμο για να εξαγει πληροφορια δια την Λαξευση του Εργου του Ενος, της Αρχικης Πηγης απο οπου ολα εκπνεονται και αναβλυζονται . ..

Καποια Στιγμη οπως "εσκαβε" ελευθερωσε προς τον Χωρο μας  οντα τα οποια
στερουντΑΝ ικανοτητων διοτι ηταν σε ληθη, λογο ατροφιας . ..

Ηταν πλεο αργα, διοτι το αγνωστο δεν καταπολεμειτε,
εστω και εαν ειναι μερος του Συνολου . ..

Ερχομενο στον Κοσμο μας, γνωριζε την Δυναμη και την ταυτοχρονη Αδυναμια μας . ..

Τον εμπλουτισμο του Ψυχικου Κοσμου . ..

Απο τοτε παψαμε να λειτουργουμε σε ανωτερες δονησεις ,
σταματησε το εργο διεισδυσης ως Πρως τον Εναν,
η Ιστορια αλλειωθηκε και γραφτηκε με Αιωνιες διμαχες , πλανες , ιντρικες και απο το αιμα των αδελφων μου . ..

Λαβωμενοι απο την πτωση, ζαλιζμενοι απο την αλλαγη της πιεσης ,
χτυπηθηκαμε. .. χασαμε την ευκαιρεια. ..

Ξαναγεννηθηκαμε και ερχομενοι επιλεξαμε δεμενοι με την Αδυναμια μας . ..
Την Αντιμετωπιση . ..

Ολοι μας ομως ειμαστε Ακριβως ενα Συνολο πιθανοτητων το οποιο ειναι δικαζμενο να αγει Εργο αξιοποιησεως. ..

Απο το ποιο μικρο κομματι, απο ολα τα οντα, ολα τα Υπερ Συνολα . ..

Ετσι, ουδεις εκρατησε την Δυναμη, την Αυθεντικοτητα, την Λειτουργεια του εις το ΑΝωτερο Σκοπο . ..

Ουδεις Δυνατε να πλανευτει δια να πολεμησει αγνοωντας οτι χανει μερος της Δονησης του,
οποτε χανει μερος της Ταχυτητας του. ..


Για αυτο μιλω -γραφω συνεχως για το λειτουργικο κομματι ,
τον εμπλουτισμο του Ψυχικου Κοσμου μας . ..


Χρησιμοποιηστε την Φαντασια σωστα . ..
Υπαρχουν δυο δρομοι . ..

Γνωριστε τους, ... αφεθειτε στην γνωριμια σας . ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤρι 7 Ιουν - 8:51:37

Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ


Η βασική αρχή της αρχαίας γνώσης συνίσταται στο ότι το πνεύμα, η συνείδηση, είναι η υπέρτατη πραγματικότητα. Είναι το μη τοπικό θεμέλιο της ύπαρξης το οποίο διακρίνεται σε αντικειμενική και υποκειμενική πραγματικότητα. Η υποκειμενική πραγματικότητα υφίσταται μέσα σας, με τη μορφή των σκέψεων, των συναισθημάτων, των επιθυμιών, της φαντασίας, των φαντασιώσεων, των αναμνήσεων και των βαθύτερων φιλοδοξιών. Η αντικειμενική πραγματικότητα είναι το υλικό σας σώμα και ο κόσμος που αντιλαμβάνεστε με τις αισθήσεις σας. Και οι δύο αυτές πραγματικότητες συνυπάρχουν και εξαρτώνται η μία από την άλλη. Δεν προκαλούν η μία την άλλη, και όμως αλληλεξαρτώνται. Σχετίζονται μη αιτιατά η μια με την άλλη. Όπως ακριβώς ένα κύτταρο μέσα στη μήτρα διαφοροποιείται σε εγκεφαλικά, νευρικά και οπτικά κύτταρα, και μέσα από αυτά μας προσφέρει μια εμπειρία του κόσμου, έτσι και το μη τοπικό πνεύμα γίνεται ταυτόχρονα ο παρατηρητής και το αντικείμενο της παρατήρησης, οι αισθήσεις του σώματος και ο υλικός κόσμος, ο βιολογικός οργανισμός και το περιβάλλον του, οι σκέψεις και τα συναισθήματα.
Τόσο ο εσωτερικός όσο και εξωτερικός σας κόσμος αποτελούν τμήματα ενός συνεχούς, ενός μοναδικού και αδιαχώριστου πεδίου δραστηριότητας. Ο εξωτερικός κόσμος είναι ο καθρέφτης αυτού που είστε σε οποιαδήποτε δεδομένη στιγμή στο χωροχρόνο. Πολλοί έχουν εκφράσει αυτή την ιδέα με διάφορους τρόπους. Οι πνευματικοί δάσκαλοι μας λένε πως αν θέλουμε να αντιληφθούμε την κατάσταση της προσωπικής μας συνείδησης, αρκεί να κοιτάξουμε γύρω μας και να δούμε τι συμβαίνει στον κόσμο. Σε οποιαδήποτε δεδομένη χρονική στιγμή, η ατομική μας πραγματικότητα ενορχηστρώνεται από την αίσθηση που έχουμε για τον εαυτό μας, μέσω της συγχρονικότητας και της σύμπτωσης.
Αν η αίσθηση που έχετε για τον εαυτό σας είναι περιορισμένη, αυτό εκφράζεται με ένα άκαμπτο σώμα, μια τρομαγμένη όψη και ένα ανασφαλές περιβάλλον. Από την άλλη, αν η αίσθηση που έχετε για τον εαυτό σας, είναι διευρυμένη, αυτό εκφράζεται με ένα χαλαρό σώμα και ένα ανοιχτό και φιλικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο οι προθέσεις σας εκπληρώνονται συγχρονιστικά. Ο διευρυμένος εαυτός σας αισθάνεται πάντα γαλήνιος, ελεύθερος απεριόριστος και ευέλικτος, και νιώθει δέος απέναντι στο μυστήριο της ύπαρξης. Η αίσθηση που έχουμε για τον εαυτό μας, καθορίζει και τη στάση μας. Η απληστία, η υπεροψία, η επιθετικότητα, η απαιτητική και δυσάρεστη συμπεριφορά, και η άσχημη διάθεση πηγάζουν από μια περιορισμένη αίσθηση του εαυτού. Η μετριοφροσύνη, η προσφορά, η συμφιλίωση, η χάρη και η αυτάρκεια προέρχεται πάντα από έναν διευρυμένο εαυτό.
Κατ’ επέκταση, η συμπεριφορά μιας ομάδας ανθρώπων που κατέχουν θέσεις κλειδιά σε κοινωνίες και θεσμικά όργανα, καθορίζει και τη συμπεριφορά των υπολοίπων μελών αυτών των οργανισμών. Όταν ένας πολιτισμός διαθέτει περιορισμένη ταυτότητα, κατά κύριο λόγο επικεντρώνεται στο κέρδος, στον ανελέητο ανταγωνισμό, στον οικονομικό ιμπεριαλισμό, στον ακραίο εθνικισμό, στον πόλεμο, τη βία και το φόβο. Αν οι ταγοί μιας κοινωνίας μπορούσαν να εκφράσουν τον διευρυμένο εαυτό τους, τότε όχι μόνο θα εκπλήρωναν τις προσωπικές τους επιθυμίες, αλλά και θα άλλαζαν τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται ο πολιτισμός του λαού τους. Ένας τέτοιος πολιτισμός θα είχε ως επίκεντρο την προσφορά προς τους άλλους και όχι την απληστία, την συνεργασία και όχι τον ανταγωνισμό, την ανοιχτή καρδιά και όχι τις ανοιχτές αγορές. Διακριτικά γνωρίσματα ενός τέτοιου πολιτισμού θα ήταν η ειρηνική επίλυση των διαφορών, η ευσπλαχνία, η ταπεινοφροσύνη, η γαλήνη και η κοινωνική και οικονομική δικαιοσύνη.
Εξετάζοντας τον σύγχρονο κόσμο, διαπιστώνουμε την ύπαρξη μιας συγκεχυμένης αλληλουχίας αλληλεξαρτώμενων γεγονότων που λαμβάνουν χώρα ταυτόχρονα. Οι κοινωνιολόγοι υποστηρίζουν πως η συλλογική μας συμπεριφορά διαμορφώνει ένα περιβάλλον, το οποίο δεν είναι σε θέση να συντηρήσει τη ζωή πάνω στη Γη, εξαιτίας της αποψίλωσης των δασών και της εξάντλησης των αποθεμάτων ορυκτών και καυσίμων, πράγμα που οδηγεί σε άλλα καταστροφικά αποτελέσματα, όπως το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η αλλαγή των κλιματολογικών συνθηκών, οι τυφώνες και οι καταστροφικές παλίρροιες. Με πρώτη ματιά αυτά τα γεγονότα μοιάζουν άσχετα μεταξύ τους, αλλά δεν είναι∙ είναι το αποτέλεσμα της περιορισμένης αίσθησης που έχουμε για τον εαυτό μας, και προκύπτουν συγχρονιστικά και ταυτόχρονα. Οι θρησκευτικές διαμάχες, η μόλυνση του περιβάλλοντος, η τρομοκρατία, η διάβρωση του εδάφους, τα πυρηνικά εργοστάσια, ο εθισμός στα ναρκωτικά, εξαφάνιση ζωικών και φυτικών ειδών, η φτώχεια, η εγκληματικότητα, η πολεμική βιομηχανία, οι πλημμύρες και η πείνα, τα επικίνδυνα χημικά στην τροφική αλυσίδα και οι πόλεμοι, όλα αυτά σχετίζονται μη αιτιατά μεταξύ τους.
Αν ο καθένας από εμάς προσπαθούσε να εκφράσει τον διευρυμένο εαυτό του, και αν μοιραζόμασταν τη γνώση και την εμπειρία του διευρυμένου εαυτού μας με τους άλλους γύρω μας, ίσως μπορούσαμε να διαμορφώσουμε ένα περιβάλλον βασισμένο στο σεβασμό για τη ζωή και να επιτύχουμε την αποκατάσταση της ισορροπίας στους ωκεανούς, τα δάση και την άγρια φύση. Αυτό το μεταμορφωμένο περιβάλλον θα επέφερε με την σειρά του, την ταυτόχρονη σειρά γεγονότων, τα οποία θα είχαν ως αποτέλεσμα έναν εντελώς νέο κόσμο. Πάνω σε αυτόν τον ιδανικό πλανήτη θα βρίσκαμε γαλήνη, θα αποκτούσαμε μια αίσθηση του θείου, θα διαθέταμε ευημερία, βιομηχανίες παραγωγής «καθαρής» ενέργειας, επιστημονική γνώση σχετικά με αυτή τη νέα πραγματικότητα θα υπήρχε άνθιση των τεχνών και της φιλοσοφίας, και θα αποκτούσαμε αληθινή επίγνωση του αδιαχώριστου των πάντων.
Σε μια τέτοια κοινωνία, θα βλέπαμε ξεκάθαρα πως η αγάπη είναι η υπέρτατη δύναμη μέσα στην καρδιά του σύμπαντος.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤρι 9 Αυγ - 22:45:18

Εμεις Ηλιοδωρε κινουμε τα νηματα ,οταν ειναι καποιος Ερωτευμενος και χαρουμενος βλεπει τον κοσμο Ομορφο .
Και τους Ανθρωπους επισεις .Κατα καποιο τροπο  Διευρηνη τον ευατο του .
Αναρωτηθηκα σε καποιες δυσκολιες  τι εκανα και ειναι ετσι , τελικα το αθρο που ανεβασες με εκανε να καταλαβω . Ολα ειναι μεσας μας τελικα οτι βγαζεις το εχεις μπροστα σου  ηλιος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤετ 10 Αυγ - 12:32:31

Υποθετωντας  οτι  το  προιον  δρασεων  και  αντιδρασεων ολης   της  υλης  ειναι  η  συνειδητοτητα ..

Υποθετωντας   οτι  η  παραγουσα  συνειδητοτητα  ως  κυριαρχη  νοημοσυνη   διαμορφωνει

  μεταβαλλωντας   συνεχως  την  υλη  καθως  την  παρατηρει ....

Υποθετωντας  οτι  μερος  αυτης  της  συνειδητοτητας  ειμαστε  και  ως  πλασματα

και  ως παρατηρητες...

Υποθετωντας  οτι  εφοσων  ειμαστε η  κυριαρχουσα  νοημοσυνη   στον  κοσμο  μας  αυτος  ειναι

υποχρεωμενος  να  ''εμφανιζεται''   διαρκως  αναλογα  τον  τροπο  και  την  βουληση παρατηρησης..

Υπωθετωντας  οτι  αυτος  ο  κοσμος  [  ο  δικος  μας ]  δεν  εχει  λογο  υπαρξης  και  κατ ουσια

εμφανισης  χωρις  την  δικη μας  παρατηρηση , [  ενεργειακη τροφοδοσια  υλοποιησης ]

η  οποια  καλειται  ''αγαπη''  στην  ανθρωπινη  αντιληψη ....

Υποθετωντας  οτι  ο  αισθητος  ''κοσμος ''   κατ  ουσια   δεν  υφισταται ...

Τις  φορες  που  υφισταται  ειναι  διοτι  η  εποπτευουσα   ροη  συνειδητοτητας  δανειζομενη  στοιχεια

ισχυροτερης   πυκνωσης  της  υλης,  παρομοια  του   αισθητου  κοσμου ,  που  ετσι  και  αλλιως  αυτη

  τα  ''εμφανιζει '' ,  αλληλεπιδρωντας  με   αυτα   αποτελεσματικοτερα  οντας  ομοιας  συχνοτητας ...

Τελος  δεν   υποθετουμε  τιποτε  απο  ολα  αυτα ...

Ειμαστε   βεβαιοι  για  ολα  αυτα...

Οπως  βεβαιοι  ειμαστε,  οτι  εν  τελει,   θα  δονησουμε  και  θα   ''εμφανισουμε ''  σταθεροποιωντας

εναν αισθητο  κοσμο που θα εμπεριεχει  το  αποτελεσμα  μιας κοινης  συνεισταμενης  απο την 

σοφια  ολοκληρης   της  υπαρξης ,  μιας   σοφιας  και θελησης  που  διατηρουμε  μεσα  μας

Ως  αρχικη  πληροφορια  απο  τα   εγκατα  της  πηγης  που  εκπορευτηκαμε ...     
 

 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤετ 10 Αυγ - 23:35:18

Ειθε μονο η σοφια και ομορφια και η ευδαιμονια να υλοποιηθη .
Ολοι συντονισμενοι σε αυτον τον ρυθμο να κινουμαστε .
Ακομη προσπαθω να ισοροπησω και να συντονιστω ,εχω να κανω αλχημιες στον νου για να λαμψει να βγαινει παντα φως .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




"Πραγματικότητα"... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Πραγματικότητα"...   "Πραγματικότητα"... Icon_minitimeΤετ 17 Αυγ - 10:33:02






H  θαλασσα  πυρωσε  και  εχει  μαυρισει  ο  ουρανος

Ο  βωμος  ηδη   εχει  υψωθει  απο  καιρο 

 χορδες  στηθηκαν  πανω  του  με  αλητους  δεσμους  

Ιεροφαντες  σφυρηλατουν   σε  κρυσταλλινο  αμονι  αορατα  δοξαρια 

Η  ορχηστρα   στην  αιθουσα  του  θρονου   προσμενωντας    θα λαβει  τους  ρυθμους

Ολα   ειναι  ετοιμα  οπως  τους  πρεπει

  


 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"Πραγματικότητα"...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...-
Μετάβαση σε: