H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Νους και ύλη.

Πήγαινε κάτω 
+4
Αρετή
βαγγελης1234
Αιθηρόη
zizanio
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zizanio

zizanio


Ηλικία : 33
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 91

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΤετ 18 Δεκ - 13:08:00

Έχω να κάνω μία ερώτηση, γιατί έχω πέσει σε διαφωνία με μια κοπελιά εδώ!
Η ύλη προηγήθηκε, ή ο νους στο κοσμικό γίγνεσθε; Και θα ήθελα μία σκέψη περισσότερο, για να μπορώ να το δουλέψω λιγάκι, να το πλέξω.

Εγώ βέβαια λέω ο νους. Ο νους όμως πάλι, τι ακριβώς είναι; Από που προήρθε;
Δεν θέλω απάντηση εδώ, θέλω πρώτα να δω τι έχω να βγάλω ο ίδιος από μέσα μου.

Αιθηρόη! Ξέρεις για τη καρδιά μου, δεν χρειάζεται να το πω πάλι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αιθηρόη
Admin
Αιθηρόη


Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2443

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΤετ 18 Δεκ - 17:04:11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.aoratos-naos.com
βαγγελης1234

βαγγελης1234


Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 474

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΚυρ 9 Μαρ - 20:23:04

Αιθηρόη έγραψε:
http://www.aoratos-naos.com/t2603p18-topic
κοινος σκια του νου ειναι οι υλη
οι αλλιως πρωτα το σκεφτεται [ο νους την υλη ]και μετα υλοποιηται
κατσε σκεψου το φιλοσοφησε το και θα δεις πιστευω εχω δικαιο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρετή

Αρετή


Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 57

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠεμ 9 Οκτ - 23:05:42

Καλησπέρα.
Λένε πως ο Νους, είναι η ψυχή ή συνδέεται άμεσα με την ψυχή. Δες τί συμβαίνει πάνω μας, όποτε η ψυχή πονέσει, ο Νους λαμβάνει εντολή να δημιουργήσει πόνο στο σώμα μας, δηλαδή να επηρεάσει την ύλη. Έτσι προκύπτουν τα ψυχοσωματικά νοσήματα. 

Ο Αλκμάν μας μιλάει για την Θέτιδα, η οποία με τον Πόρο και το Τέκμωρ, έδωσε σχήμα στο φεγγάρι και στον Ήλιο και σε όλα τα άλλα.

Συμπέρασμα: Είμαστε σε χάος, ο Πόρος είναι ο δρόμος, το Τέκμωρ το σημείο (κατά τους Πυθαγόρειους η Μονάδα είναι το σημείο). Από το χάος παίρνουμε τον δρόμο (αιώνια και στιγμιαία) για το σημείο και δημιουργείται η ύλη. 

Ή

ο μύθος αυτός μας δείχνει το πέρασμα απο το Χάος, πώς στιγμιαία περνά μέσα απ τους νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου και τα μάτια μας και μετατρέπεται όλος αυτός ο χαώδης ωκεανός ενέργειας σε ύλη-σχήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/
Στέφανος

Στέφανος


Ηλικία : 44
Τόπος : Περιστέρι
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 90

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠαρ 10 Οκτ - 11:32:34

zizanio νομίζω πως αυτό το θαυμάσιο κείμενο σου έδειχνε η Αιθηρόη.

Χύθηκε Κόσμος, μάτια μου...

Ο Νους του Κόσμου, προηγήθηκε της ύλης.

Η Ύλη ήταν μία ανάγκη του, είτε για να αποδείξει και να εκφράσει τον εαυτό του, είτε για να τον εξερευνήσει με μυριάδες άλλους τρόπους.

Ο Νους δεν επαναπαύεται... έχει μια ακούραστη τάση, να δοκιμάζει τον εαυτό του, την ύπαρξη του και τις εναλλασσόμενες διαστάσεις του.

Δεν αρκείται στο "έχω", ή "είμαι", ή "γνωρίζω". Θέλει να βιώνει και πώς είναι, την κάθε φορά, στην κάθε επιλογή.

Ο λόγος της δημιουργίας...
Του Νου του Κόσμου... και κάθε νου.

Σου αρκεί να σκέπτεσαι;
Να νιώθεις;
Να γνωρίζεις;

Χρειάζεσαι να εκφράζεσαι και να αυτο-εκπληρώνεσαι.

Πονηρός ο Νους του Κόσμου... σου το έκανε ανάγκη απόκρυφη... το έδεσε στον κώδικα της ύπαρξης σου.

Τυχαίο τίποτε δεν είναι...

Χμ...
Βλέπεις περισσότερα από όσα παραδέχεσαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Στέφανος

Στέφανος


Ηλικία : 44
Τόπος : Περιστέρι
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 90

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠαρ 10 Οκτ - 11:34:05

Αρετή έγραψε:
Καλησπέρα.
Λένε πως ο Νους, είναι η ψυχή ή συνδέεται άμεσα με την ψυχή. Δες τί συμβαίνει πάνω μας, όποτε η ψυχή πονέσει, ο Νους λαμβάνει εντολή να δημιουργήσει πόνο στο σώμα μας, δηλαδή να επηρεάσει την ύλη. Έτσι προκύπτουν τα ψυχοσωματικά νοσήματα. 

Ο Αλκμάν μας μιλάει για την Θέτιδα, η οποία με τον Πόρο και το Τέκμωρ, έδωσε σχήμα στο φεγγάρι και στον Ήλιο και σε όλα τα άλλα.

Συμπέρασμα: Είμαστε σε χάος, ο Πόρος είναι ο δρόμος, το Τέκμωρ το σημείο (κατά τους Πυθαγόρειους η Μονάδα είναι το σημείο). Από το χάος παίρνουμε τον δρόμο (αιώνια και στιγμιαία) για το σημείο και δημιουργείται η ύλη. 

Ή

ο μύθος αυτός μας δείχνει το πέρασμα απο το Χάος, πώς στιγμιαία περνά μέσα απ τους νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου και τα μάτια μας και μετατρέπεται όλος αυτός ο χαώδης ωκεανός ενέργειας σε ύλη-σχήματα.


Ωραία νοητική εξίσωση έκανες Αρετή.

"Από το χάος παίρνουμε τον δρόμο "

Μου άρεσε η έκφραση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αρετή

Αρετή


Ηλικία : 42
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 57

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠαρ 10 Οκτ - 12:32:12

:)
Ναι, αν θυμηθούμε και στην μυθολογία πως μέχρι να γίνει η θυσία της Ιφιγένειας τα πλοία ήταν ά-πορα και μόλις έγινε η θυσία βρήκαν πόρο (αρχισε ο άνεμος και κουνήθηκαν), αν σκεφτούμε πως υπάρχει περίπτωση ο Τρωικός πόλεμος μυστηριακά να συμβολίζει το πέσιμο των ψυχών στην ύλη, όπου στην Τροία εκεί που έγινε ο πόλεμος είχε πετάξει ο Ζευς την Άτη (που σημαίνει όλεθρος), ο λόγος που πήγαν στην Τροία η ωραία Ελένη, που όπως μας λέει ο Ευριπίδης η πραγματική ωραία Ελένη ήταν κρυμμένη στην Αίγυπτο και εκεί είχε πάει μόνο το είδωλό της, πρόσεξε : ΕΙΔΩΛΟ της Ομορφιάς για το οποίο κατεβαίνουν οι ψυχές, μετά έχουμε την δοκιμασία της ψυχής (Οδυσσέας) να γυρίσει στον Νοητό Κόσμο (Ιθάκη) όπου στους τελευταίους στίχους μας λεει ο Ομηρος πως θα πρέπει να ξαναφύγει! 

Σχετικά με τον Πόρο λοιπόν, ίσως είναι ο "δρόμος" για την εμψύχωση, αν υποθέσουμε οτι ο,τιδήποτε στην ύλη είναι έμψυχο. Οι ψυχές λοιπόν δεν μπορούσαν να "κουνηθούν", να κατέβουν, πριν γίνει η θυσία (που τελικά ήταν ψευδής γιατί την πήρε η Άρτεμις). 

Κάπως έτσι έχουν πολλά μυθολογικά γεγονότα.. Άσχετο με το αν τα πρόσωπα ήταν υπαρκτά ή όχι, υπάρχει μεγάλος συμβολισμός στον τρόπο που μεταφέρθηκαν σ' εμάς.

Για όσους θέλουν ν'ασχοληθούν εκτενέστερα με το θέμα της Τροίας ως Κόσμο του Γίγνεσθαι βάζω τα παρακάτω κείμενα:

http://empedotimos.blogspot.gr/2009/08/blog-post.html

http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/2013/11/blog-post_9.html

http://elzin.wordpress.com/2009/11/15/1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CF%89%CE%BD/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://erevna-enimerwsi.blogspot.gr/
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 253

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠαρ 10 Οκτ - 22:38:04

Στέφανος έγραψε:
zizanio νομίζω πως αυτό το θαυμάσιο κείμενο σου έδειχνε η Αιθηρόη.

Χύθηκε Κόσμος, μάτια μου...

Ο Νους του Κόσμου, προηγήθηκε της ύλης.

Η Ύλη ήταν μία ανάγκη του, είτε για να αποδείξει και να εκφράσει τον εαυτό του, είτε για να τον εξερευνήσει με μυριάδες άλλους τρόπους.

Ο Νους δεν επαναπαύεται... έχει μια ακούραστη τάση, να δοκιμάζει τον εαυτό του, την ύπαρξη του και τις εναλλασσόμενες διαστάσεις του.

Δεν αρκείται στο "έχω", ή "είμαι", ή "γνωρίζω". Θέλει να βιώνει και πώς είναι, την κάθε φορά, στην κάθε επιλογή.

Ο λόγος της δημιουργίας...
Του Νου του Κόσμου... και κάθε νου.

Σου αρκεί να σκέπτεσαι;
Να νιώθεις;
Να γνωρίζεις;

Χρειάζεσαι να εκφράζεσαι και να αυτο-εκπληρώνεσαι.

Πονηρός ο Νους του Κόσμου... σου το έκανε ανάγκη απόκρυφη... το έδεσε στον κώδικα της ύπαρξης σου.

Τυχαίο τίποτε δεν είναι...

Χμ...
Βλέπεις περισσότερα από όσα παραδέχεσαι.

Οι απαντήσεις της είναι μοναδικές. Τόσο απλές αλλά και τόσο ξεχωριστές! Δεν μοιάζουν με κανενός.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 253

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠαρ 10 Οκτ - 22:44:29

Έχεις δίκιο Αρετή. Πάρα πολλά μας μεταφέρθηκαν μέσα από συμβολισμούς και πνευματικούς κώδικες. 
Κι όλα αποκωδικοποιούνται στο καιρό τους. 
Όχι από μόνα τους φυσικά. 
Ο νους που αποκτά την ανάλογη πνευματική ωριμότητα. Και δεν μιλάω για εξυπνάδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΚυρ 12 Οκτ - 17:37:15

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:
Έχεις δίκιο Αρετή. Πάρα πολλά μας μεταφέρθηκαν μέσα από συμβολισμούς και πνευματικούς κώδικες. 
Κι όλα αποκωδικοποιούνται στο καιρό τους. 
Όχι από μόνα τους φυσικά. 
Ο νους που αποκτά την ανάλογη πνευματική ωριμότητα. Και δεν μιλάω για εξυπνάδα.


Σοφά μιλάς και παρά το νεαρόν της ηλικίας σου η πνευματική σου ωριμότητα είναι έκδηλη,όχι μόνον στον λόγο,αλλά και στο άβαταρ.
Εξάλλου, και το άβαταρ,εικόνα-συμβολισμός δεν είναι;Και επι του συγκεκριμένου,θα έλεγα,ότι αντιπροσωπεύει τον ώριμο και ασφαλή τρόπο οδήγησης μηχανής.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ελευθερια




Ημερομηνία εγγραφής : 20/07/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 10

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΚυρ 12 Οκτ - 22:25:51

Νους και ύλη. 265655849Νους και ύλη. 265655849Νους και ύλη. 2707236321Νους και ύλη. 2707236321Νους και ύλη. 2707236321Νους και ύλη. 265655849Νους και ύλη. 265655849Νους και ύλη. 265655849

.....................................................................
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 253

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΔευ 13 Οκτ - 8:55:22

ladosifa έγραψε:


Σοφά μιλάς και παρά το νεαρόν της ηλικίας σου η πνευματική σου ωριμότητα είναι έκδηλη,όχι μόνον στον λόγο,αλλά και στο άβαταρ.
Εξάλλου, και το άβαταρ,εικόνα-συμβολισμός δεν είναι;Και επι του συγκεκριμένου,θα έλεγα,ότι αντιπροσωπεύει τον ώριμο και ασφαλή τρόπο οδήγησης μηχανής.


ααα Μου την είπε τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΔευ 13 Οκτ - 9:00:40

Οχι αγοράκι μου όμορφο εσύ! Δεν στην είπε. Στο κεφάλι στην έφερε Γκνταπ!!!! Γιατί μη τη βλέπεις έτσι! Μαζόχα είναι! Ξέρω τι σου λέω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ


Ηλικία : 37
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 253

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΔευ 13 Οκτ - 9:01:48

Χα χα! Γεια σου ψυχάρα μου! Είσαι καλά Αρίστω μου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠεμ 16 Οκτ - 18:15:43

Ωχ! τώρα το είδα αυτό! Καλά είμαι Κωστή μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠεμ 16 Οκτ - 18:16:20

Επιτέλους!Τριανταπέντε φορές σε ρώτησε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠεμ 16 Οκτ - 18:29:52

Ούτε να μετράς δε ξέρεις, άκου 35! Οτι θες.....Ωχ! Καλέ; Μήπως δεν είναι 10 οι πιπεριές;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Νους και ύλη. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νους και ύλη.   Νους και ύλη. Icon_minitimeΠεμ 16 Οκτ - 18:31:30

10 είναι.Να βάλεις κι ένα πιατάκι από κάτω,σε περίπτωση βρασμού,μην χάσεις υλικό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νους και ύλη.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Κοσμικός νους -Το νεφέλωμα του Ωρίωνα.
» Δωμάτιο σκέψης....το μαύρο δωμάτιο...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΟΣΙΟ... :: ΠΑΡΑΞΕΝΑ & ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ-
Μετάβαση σε: