H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.

Πήγαινε κάτω 
+9
spitha
ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
maggisoula
ΠΕΛΑΣΓΟΣ
princess4
anarhos
ioessa
Αιθηρόη
lordos
13 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:10:05

princess4 έγραψε:
ΓΕΝΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ,ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΡΚΗ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ.ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ,ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.
Διαφωνώ και τίποτα δεν είναι χάσιμο χρόνου. Διαφωνώ με αυτή τη λογική.
Καμιά αλήθεια και καμιά γνώση δεν είναι χάσιμο χρόνου.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:20:24

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ.ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟΛΟΓΙΑΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΗΤΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:36:56

Με συγχωρείς πολύ, δεν είχα πρόθεση να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι. Λυπάμαι πολύ αν ένιωσες έτσι, δεν το ήθελα.
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω. Ήθελα όμως να διαφωνήσω.
Κι εγώ δεν μπορώ να διαφωνώ σιωπηλά από μέσα μου. Η σιωπή συχνά μεταφράζεται με συμφωνία.

ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ,ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

Σε αυτό είχα την αντίρρηση μου και την έθεσα. Καταλαβαίνω τι διαβάζω.
Θέλω να ξέρω ποιος κρύβεται από πίσω και με τι δυνάμεις έρχομαι σε αντιπαράθεση, και με τι δυνάμεις και γνώσεις επίσης μπορώ να παλέψω.
Νομίζω ότι το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικό. Και αν δεν ξέρεις ποιος είναι και τι, πως θα μάθεις το γιατί ώστε να ξέρεις και τι πρέπει να κάνεις;

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Και πάλι συγνώμη αν σε έθιξα σε κάτι. Δεν είχα στόχο εσένα, δεν σε ξέρω άλλωστε. 
Η αντίρρηση μου ήταν στην συγκεκριμένη λογική που την έχουν πολλοί, και το δήλωσα άλλωστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:44:12

ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ,ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΝΕ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΕΝΗΣ,ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΡΙΝΓΚ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ.Η ΣΙΩΠΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΑΣΣΑΣΙΝΟΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
princess4

princess4


Ηλικία : 39
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 123

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:46:36

Η ΣΙΩΠΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΑΡΑΔΟΧΗ.Η ΣΙΩΠΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΙΝ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αθάνωρ

Αθάνωρ


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 290

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:48:58

marilena έγραψε:
Με συγχωρείς πολύ, δεν είχα πρόθεση να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι. Λυπάμαι πολύ αν ένιωσες έτσι, δεν το ήθελα.
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω. Ήθελα όμως να διαφωνήσω.
Κι εγώ δεν μπορώ να διαφωνώ σιωπηλά από μέσα μου. Η σιωπή συχνά μεταφράζεται με συμφωνία.

ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ,ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

Σε αυτό είχα την αντίρρηση μου και την έθεσα. Καταλαβαίνω τι διαβάζω.
Θέλω να ξέρω ποιος κρύβεται από πίσω και με τι δυνάμεις έρχομαι σε αντιπαράθεση, και με τι δυνάμεις και γνώσεις επίσης μπορώ να παλέψω.
Νομίζω ότι το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικό. Και αν δεν ξέρεις ποιος είναι και τι, πως θα μάθεις το γιατί ώστε να ξέρεις και τι πρέπει να κάνεις;

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Και πάλι συγνώμη αν σε έθιξα σε κάτι. Δεν είχα στόχο εσένα, δεν σε ξέρω άλλωστε. 
Η αντίρρηση μου ήταν στην συγκεκριμένη λογική που την έχουν πολλοί, και το δήλωσα άλλωστε.


Και αυτή, κυρίες και κύριοι, είναι η νέα γενιά! Υπάρχει! Έχει ευγένεια, τρόπο, ακρίβεια στη σκέψη της και στο λόγο της.
 
marilena αν ήμουν ο anarhos θα σου έβγαζα το καπέλο. Μπράβο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αθάνωρ

Αθάνωρ


Ηλικία : 40
Τοξότης
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 290

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ 31 Οκτ - 18:51:33

marilena έγραψε:
Με συγχωρείς πολύ, δεν είχα πρόθεση να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι. Λυπάμαι πολύ αν ένιωσες έτσι, δεν το ήθελα.
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω. Ήθελα όμως να διαφωνήσω.
Κι εγώ δεν μπορώ να διαφωνώ σιωπηλά από μέσα μου. Η σιωπή συχνά μεταφράζεται με συμφωνία.

ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ,ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

Σε αυτό είχα την αντίρρηση μου και την έθεσα. Καταλαβαίνω τι διαβάζω.
Θέλω να ξέρω ποιος κρύβεται από πίσω και με τι δυνάμεις έρχομαι σε αντιπαράθεση, και με τι δυνάμεις και γνώσεις επίσης μπορώ να παλέψω.
Νομίζω ότι το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικό. Και αν δεν ξέρεις ποιος είναι και τι, πως θα μάθεις το γιατί ώστε να ξέρεις και τι πρέπει να κάνεις;

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Και πάλι συγνώμη αν σε έθιξα σε κάτι. Δεν είχα στόχο εσένα, δεν σε ξέρω άλλωστε. 
Η αντίρρηση μου ήταν στην συγκεκριμένη λογική που την έχουν πολλοί, και το δήλωσα άλλωστε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 1 Νοε - 9:22:13

princess4 έγραψε:
Η ΣΙΩΠΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΑΡΑΔΟΧΗ.Η ΣΙΩΠΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΙΝ.
Περιμένεις την κατάλληλη στιγμή πριν;;;Από τι;

Και φαντάζομαι,όσο διαρκεί εκείνη η φαινομενική σιωπή,σχεδιάζεται κάτι,άρα εξ αρχής,η όλη κατάσταση ήταν προγραμματισμένη.Χτυπάς,κρύβεσαι στο λαγούμι,κλαίγεσαι-ξανακρύβεσαι-ξαναχτυπάς.

Σχέδιο...όλα για την ενέργεια σε αυτό το πεδίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ 1 Νοε - 16:06:48

Η Σιωπή σημαίνει όλα αυτά που είπατε και αν μου επιτρεπετε να προσθεσω και το οτι , η σιωπη μπορει να ειναι απαραιτητη σε καποιον που θελει να σκεφτει την ερωτηση,υπαρχουν πολλες ερωτησεις που δεν μπορουν να απαντηθουν μονολεκτικα.Μαλλον οι πιο πολλες.
Η σιωπη επισης, μπορει να σημαινει την επιθυμια να ακουστουν ολες οι αποψεις σε ενα θεμα .Να μην μονοπωληθει, ο χρονος.
Υπαρχει μια μεγαλη αληθεια που διαβασα τις προαλλες και παροτι με πονεσε.. μου αξιζε να την παραδεχτω.
Οι ανθρωποι, τουλαχιστον οι σημερινοι, δεν μπορουν να κανουν διαλογο. Ο διαλογος ειναι Τεχνη.
Εγραφε οτι νομιζουμε οτι κανουμε διαλογο. Στην πραγματικοτητα , εκθετουμε απλα τις προσωπικες μας αποψεις, οι οποιες καποιες φορες ταυτιζονται και αλλες συγκρουονται. Και μετα ξεκιναει μια παλη, του πιο "ισχυρου".Ουσιαστικα ομως, οι Ανθρωποι την χανουν την ουσια.
Ο διαλογος πρεπει να εχει ως σκοπο την Αναπτυξη ολου του Συστηματος, το μεχρι τωρα συστημα προσπαθει την Αναπτυξη του Ενος.Αυτην την συμπεριφορα,  μπορουμε να την συναντησουμε παντου στην καθημερινη  ζωη μας, το προκαλει ο Φοβος (δικαιολογημενος κατ'εμε)να πληγωθουμε.. ή να γελοιοποιηθουμε.. ή να περιθωριοποιηθούμε.
Είναι οντως δυσκολο.. Τι θα συνεβαινε αν ο Ανθρωπος ηταν γνωστης των αλεπαλληλων μετανσαρκωνσεων του και να μπορουσε να εννοησει το ποοοοοσοοοοο ααιιιωωωωννννιιιαααα   ταλαιπωρια ειναι.
Συγνωμη αν ειμαι λιγο εκτος θεματος
Ελπιζω να με εννοησατε οτι δεν θελω να διαφωνησω ή να συμφωνησω. Επιθυμω να δειτε την αλλη μερια του θεματος. Λαβετε με ως μια μικρη παρενθεση..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ 2 Νοε - 12:22:13

nnan έγραψε:
Η Σιωπή σημαίνει όλα αυτά που είπατε και αν μου επιτρεπετε να προσθεσω και το οτι , η σιωπη μπορει να ειναι απαραιτητη σε καποιον που θελει να σκεφτει την ερωτηση,υπαρχουν πολλες ερωτησεις που δεν μπορουν να απαντηθουν μονολεκτικα.Μαλλον οι πιο πολλες.
Η σιωπη επισης, μπορει να σημαινει την επιθυμια να ακουστουν ολες οι αποψεις σε ενα θεμα .Να μην μονοπωληθει, ο χρονος.
Υπαρχει μια μεγαλη αληθεια που διαβασα τις προαλλες και παροτι με πονεσε.. μου αξιζε να την παραδεχτω.
Οι ανθρωποι, τουλαχιστον οι σημερινοι, δεν μπορουν να κανουν διαλογο. Ο διαλογος ειναι Τεχνη.
Εγραφε οτι νομιζουμε οτι κανουμε διαλογο. Στην πραγματικοτητα , εκθετουμε απλα τις προσωπικες μας αποψεις, οι οποιες καποιες φορες ταυτιζονται και αλλες συγκρουονται. Και μετα ξεκιναει μια παλη, του πιο "ισχυρου".Ουσιαστικα ομως, οι Ανθρωποι την χανουν την ουσια.
Ο διαλογος πρεπει να εχει ως σκοπο την Αναπτυξη ολου του Συστηματος, το μεχρι τωρα συστημα προσπαθει την Αναπτυξη του Ενος.Αυτην την συμπεριφορα,  μπορουμε να την συναντησουμε παντου στην καθημερινη  ζωη μας, το προκαλει ο Φοβος (δικαιολογημενος κατ'εμε)να πληγωθουμε.. ή να γελοιοποιηθουμε.. ή να περιθωριοποιηθούμε.
Είναι οντως δυσκολο.. Τι θα συνεβαινε αν ο Ανθρωπος ηταν γνωστης των αλεπαλληλων μετανσαρκωνσεων του και να μπορουσε να εννοησει το ποοοοοσοοοοο ααιιιωωωωννννιιιαααα   ταλαιπωρια ειναι.
Συγνωμη αν ειμαι λιγο εκτος θεματος
Ελπιζω να με εννοησατε οτι δεν θελω να διαφωνησω ή να συμφωνησω. Επιθυμω να δειτε την αλλη μερια του θεματος. Λαβετε με ως μια μικρη παρενθεση..
ανθη ηλιος 



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ahilleas

ahilleas


Ηλικία : 54
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 3 Νοε - 13:06:46

Αθάνωρ έγραψε:
marilena έγραψε:
Με συγχωρείς πολύ, δεν είχα πρόθεση να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι. Λυπάμαι πολύ αν ένιωσες έτσι, δεν το ήθελα.
Δεν ήθελα να σε προσβάλλω. Ήθελα όμως να διαφωνήσω.
Κι εγώ δεν μπορώ να διαφωνώ σιωπηλά από μέσα μου. Η σιωπή συχνά μεταφράζεται με συμφωνία.

ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΠΟΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ,ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ,ΜΟΝΟ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.

Σε αυτό είχα την αντίρρηση μου και την έθεσα. Καταλαβαίνω τι διαβάζω.
Θέλω να ξέρω ποιος κρύβεται από πίσω και με τι δυνάμεις έρχομαι σε αντιπαράθεση, και με τι δυνάμεις και γνώσεις επίσης μπορώ να παλέψω.
Νομίζω ότι το ΓΙΑΤΙ όλα αυτά, είναι πολύ σημαντικό. Και αν δεν ξέρεις ποιος είναι και τι, πως θα μάθεις το γιατί ώστε να ξέρεις και τι πρέπει να κάνεις;

Αυτή είναι η δική μου άποψη.
Και πάλι συγνώμη αν σε έθιξα σε κάτι. Δεν είχα στόχο εσένα, δεν σε ξέρω άλλωστε. 
Η αντίρρηση μου ήταν στην συγκεκριμένη λογική που την έχουν πολλοί, και το δήλωσα άλλωστε.

Και αυτή, κυρίες και κύριοι, είναι η νέα γενιά! Υπάρχει! Έχει ευγένεια, τρόπο, ακρίβεια στη σκέψη της και στο λόγο της.
 
marilena αν ήμουν ο anarhos θα σου έβγαζα το καπέλο. Μπράβο!

Δεν γίνεται να μην συμφωνήσω με τα λόγια σου αγαπητέ Αθάνωρ.
marilena χαίρομαι που η εποχή που ζω, παρουσιάζει τέτοιες μορφές, παρά την προσπάθεια που κάνει να τις εξαφανίσει.
Μπράβο κι από μένα νεαρή μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ahilleas

ahilleas


Ηλικία : 54
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ 3 Νοε - 13:19:39

Επίσης θα συμφωνήσω και με την αγαπητή nnan, περί διαλόγου.
Η συζήτηση δεν χρειάζεται να έχει φύλο.. Δεν πρέπει να γίνεται σαν να πρόκειται για υπεροχή και ανάδειξη νικητή.

Ο εγωισμός είναι κακός οδηγός. Σήμερα συζητάμε με την προοπτική να υπερισχύσει η άποψη μας, και να αποδείξουμε ότι ξέρουμε καλύτερα από τους άλλους. Υπεροψία άνευ λόγου και μηδέν περιεχόμενο.
Πλέον δεν συζητάμε για να κατανοήσουμε. Συζητάμε για να επιβάλουμε τις δικές μας απόψεις, κι αυτό, η αυτούς που εκπροσωπούμε. Σαν να πουλάμε κάποιο εμπόρευμα και θα πάρουμε ποσοστά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 11 Νοε - 18:29:17

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια Αθάνωρ, και για την εμπιστοσύνη στην γενιά μου. Δεν λέω πως τα έχουμε εύκολα. Μάλλον βρεθήκαμε στα πολύ δύσκολα.
Τρομάζω λίγο στην σκέψη, του τι θα λέει για εμάς η επόμενη γενιά. Μου φαίνονται όλα βουνό!

Αλλά κρατάω κάτι που είπε η Αιθηρόη. Να αφήσουμε τον κόσμο λίγο καλύτερο απ ότι τον βρήκαμε.
Το έγραψα σε χαρτάκι και το έβαλα στο πορτοφόλι μου, αντί για φωτογραφία. Βέβαια δεν είναι και η καλύτερη θέση, το καταλαβαίνω.
Θα ήθελα όμως να είναι γεμάτο ιδέες το πορτοφόλι μου, αντί αυτής της εθιστικής χαρτούρας και των εθιστικών μετάλλων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marilena

marilena


Ηλικία : 29
Τόπος : Αθήνα
Λέων
Ημερομηνία εγγραφής : 15/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 189

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ 11 Νοε - 18:30:39

Ευχαριστώ κι εσένα ahillea!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.   Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες. - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι 12 Νοε - 10:47:57

Νομίζω ομορφιά μου οτι έχεις το πιο γεματο πορτοφόλι απ όλους μας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μυστικές αδελφότητες κι εταιρίες.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
 Παρόμοια θέματα
-
» Μυστικές αδελφότητες...
» Οι μυστικές δυνάμεις των Πυραμίδων
» 1)ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ & ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ, 2)ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΣΜΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΕΡΕΥΝΑ & ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ :: ΑΓΝΩΣΤΗ "ΙΣΤΟΡΙΑ"...-
Μετάβαση σε: