H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
christos5d

Ημερομηνία εγγραφής : 07/05/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 383

ΔημοσίευσηΘέμα: Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)   Τρι 20 Αυγ - 21:53:40

Αν η ουτοπία είναι ο τόπος που μας αρμόζει και οι συνοδοιπόροι μας οι σύντροφοί μας, είμαστε σε καλό δρόμο. Ακόμα κι αν δεν φτάσουμε ποτέ στο τέλος του.

Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης"

Ο δάσκαλος μου είπε να μην εξερευνώ νεφέλες αλλά να προσγειωθώ στη γη.

Ο ιερέας μου είπε ότι ο θεός που γυρεύω δεν έχει το θεό του.

Ο ψυχολόγος μου είπε ότι δεν πατώ γερά στο έδαφος της ωρίμανσης και πως ίσως βρίσκομαι σε σύγχυση που χρήζει αγωγής.

Ο λοχαγός μου είπε πως είναι χρέος μου να σκοτώσω για την πατρίδα και να σκοτωθώ γι'αυτήν. 
Κι εγώ όταν τον ρώτησα το λόγο 
κι αν για πατρίδα άξια θυσίας πιάνονται και οι ευπροσάρμοστοι σε ιδανικά "μεγάλοι":
τραπεζίτες, βιομήχανοι, εφοπλιστές, εργολάβοι...
φουντωμένος μου'ριξε δυο χούφτες φυλακή.

Ο έμπορας είπε πως δεν κάνω για πελάτης
κι ο πελάτης πως δεν κάνω για πωλητής.

Ο πολιτικός  είπε ότι οι ιδέες μου θα με κεράσουν μόνο μπελάδες και δεινά
και είναι κρίμα το παιδί.

Ο επιστήμονας αποφάνθηκε ότι οι απορίες μου δεν είναι καταχωρημένες στις επίσημες λίστες.

Ο dj μου είπε ότι οι μουσικές που ζητώ δεν είναι μοδάτες κι άρα και στο πρόγραμμά του.

Η παρέα μου είπε ότι γίνομαι παράξενος και καθόλου ρεαλιστής.
Κι ότι επιβάλλεται να χαλαρώσω και να μη στοχάζομαι πολύ.

Κι εγώ

άλλους τους ευχαρίστησα
κι σ'άλλους γρύλισα σαν ανεπίδεκτο εκπαίδευσης σκυλί.
Και τους προσπέρασα.

christos5d
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nnan

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2946

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)   Τετ 21 Αυγ - 20:34:50

:) ομοιως ως ανω.

Προσπαθω να εκπαιδευσω τον ευατο μου στην αταραξια... 

Δεν τα καταφερνω και πολυ καλα,
 αλλα ειμαι σε καλο δρομο.

Καλη Νυχτα φιλε μου
christos5d

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)   Παρ 23 Αυγ - 0:00:42

Δεν έχει να κάνει απλά με αταραξία, αν και είναι σημαντική. Στο βαθμό της Ανεξαρτησίας που έχει πραγματικά κατακτήσει κανείς!

ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΥΤΕΠΙΓΝΩΣΗΣ!

Το γεγονός ότι πορεύεσαι σ'ένα δρόμο που σε εμπνέει και γνωρίζεις μέσα σου ότι είναι καλός για σένα, ασφαλώς είναι κάτι το θετικό. 

Ό,τι καλύτερο καλή μου...

christos5d
nnan

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2946

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)   Παρ 23 Αυγ - 17:00:57

σε ευχαριστώ.
 Επιθυμώ να μιλήσω..

γνωρίζω ότι για να φτάσει κανείς να θεμελιώσει ένα κυρίαρχο Εγώ και να επιτύχει να φτάσει στο τέλος(;,αυτό δεν το νομίζω), του δύσβατού δρόμου της Αυτοεπίγνωσης, περιλαμβάνει και το επίτευγμα της Αταραξίας. {Υποσημείωση[(χε..) Η Αταραξία δεν υποκαθιστά την Εκδίκηση (αυτό πρέπει να το κάνω "κτήμα" μου)]}
 Το οποίο ,την Αταραξία εννοώ, για να το κατανοήσω και να το επιτύχω, πρέπει πρώτα να το γνωρίσω,να το εντοπίσω και  να το παρατηρήσω (είμαι στην αρχή αυτής μου της κίνησης. ...πολύ αρχή αφού μόλις το συνειδητοποίησα).
Το μονοπάτι αυτό,της Αυτοεπίγνωσης, δεν βρίσκεται πάνω σε ευθεία γραμμή. 
Είναι οφέλιμο, να διαλεχτεί η σωστή κατεύθυνση, η οποία δεν  νομίζω ότι είναι προβλέψιμη.
 Όπως για κάθε Άνθρωπο , είναι διαφορετική, έτσι και αυτή η ίδια , για τον έναν Άνθρωπο δεν είναι γνωστή, πιστεύω.

να
christos5d

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)   Σαβ 24 Αυγ - 2:16:59

Κυριαρχία στον Εαυτό σημαίνει απαλλαγή από το εγώ και την πληθώρα των πλοκαμιών του. Όσο άβολη κι επώδυνη μπορεί να βιώνεται αρχικά μια τέτοια διαδικασία, σαφώς και δύσκολη...

christos5d

Η ανεκτίμητη αξία της "προσπέρασης" (στίχοι...)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: CHRISTOS-5D-
Μετάβαση σε: