H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!

ΑρχικήΦόρουμΑναζήτησηΗμερολόγιοΣυχνές ΕρωτήσειςΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

Μοιραστείτε | 

Το συναισθημα της ημέρας.

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
maggisoula

Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 4 Σεπ - 19:28:25

Κοιτα να δεις τωρατστστσ .......και παραβλέπω το γεγονός ότι είσαι τσογλάνι γιατί εν μέσος πλιν σαφώς είπες ότι δε είμαι κοριτσακι.......που είμαι δε το συζητ΄ω!!!!! χε 
έχω υπολογίσει ότι.....μισό.....μεγα αλεξανδρου μνμνμνναι τοσο.....πριν τη βυθιση της ατλαντιδας μνμνμνμνμν τοσο ναι.......πριν τη δευτερη σεληνη μνμνμνμνμν αλλο τοσο........συν τοτε που ταν αλλιως η στεριες μνμνμνμνμνμν τοσο.....ναι... ναιαιαιαια....ναι βεβαίως είμαι γυρω στα 58.000 χρονών είμαι κυρά μου!!!! μ έχεις δει;;; χμχμ ΟΧΙ Μ ΕΧΕΙΣ επ ΔΕΙ;;;;;;;;;;; ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!γιες πολυ ωραια Αριστω!!! thenks

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 4 Σεπ - 20:01:02

Ρε παιδιά.......στο θεο σας δηλαδη και συγνωμη!!!!! πεστε μου κάτι δηλαδή γιατί το χω απορία.........ετσι όπως γράφω βγαζετε άκρη; δηλαδή.....το χω απορια! εγώ δηλάδή που καμι΄α φορά τα ξαναδιαβάζω και λέω......τι λέω ρε μπιπ μου τωρα;;;; Και καλά να δένει με το απο πανω μηνυμα οκ θα το λυσω το κουβαρι. Αν δε δένει; Αν ότι του του φανει του λολοστεφανη κι οτι κατεβασε η κουτρα του;;;;; Τιποτα νιεντε ναδα ναθινγκ καθολου ρε παιδι μου!!!! Εσείς δηλαδή καταλαβένετε τίποτα; Αλλά θα μου πεις υπαρχει και το χέστηκα αγάπη μου αστην όπου να ναι θα ρθει η ψυχολογος! κι αδικο δε θα χετε. Οπότε;;; όλα καλά στη θεση τους. Τι λεγαμε; Πείνασα!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 4 Σεπ - 21:38:20

Βρε;Κοριτσάκι σε έλεγα και μου βαλες χέρι,το ξέχασες;

Δεν μου είπες,να μην σε λέω γιατί τώρα..κτλ;Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου[βάλε πισία]

Αντε..ξεροσφύρι το ουζοτσίπουρο το πίνεις;

χα-χα το τσογλάνι μ'αρεσε
ΙΚΤΙΝΟΣ

Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 37

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 4 Σεπ - 23:50:52

Εγώ τώρα θέλω να βάλω κάποια λόγια του Λιαντίνη.
Αυτά τα λόγια έχουν χαραχθεί μέσα στη ψυχή μου δε ξέρω γιατί.
Ισως με βοηθήσετε κι εσείς να τα καταλάβω καλύτερα.

«Έρωτας είναι η τέχνη του να φεύγεις» - Δημήτρης Λιαντίνης
Δέκα μυριάδες ορισμούς μπορείς να δώσεις στον έρωτα. Και οι ποιητές όλοι, από τον Όμηρο ως τον Καβάφη, δουλεύοντας ετούτο το μεταλλείο της άνοιξης, μας δείχνουν κάθε φορά κι απο μια του όψη. Ο καθένας με τον τρόπο του.

Όμως ο έρωτας επιμένει να είναι αόριστος. Και αλλίμονό μας, εάν γεννιόταν ο υπερποιητής που θα πετύχαινε να τον ορίσει. Τι θα γινότανε! Την άλλη μέρα όλοι οι άνθρωποι, ουρές και κοπάδια και φάλαγγες κατά μιλλεουνια, θα σπούδαζαν να επισκεφθούν τον τόπο, όπου χτίστηκε το πιο σπουδαίο μνημείο επι γής: ο Έρωτος Τάφος. Να προσκυνήσουν το περίπτεχνο επιτύμβιο και να αποθέσουν μπροστά του ένα λευκό τριαντάφυλλο.

Όχι. Να μας λείπει ένας τέτοιος ποιητής. Ενας δευτερος αττίλας Φειδίας.

Γιατί ο Φειδίας που έχτισε τον Παρθενώνα, την ίδια στιγμή, και χωρίς να το υποψιάζεται, είχε χτίσει και τον τάφο της σοφίας του ανθρώπου˙ της Αθηνάς σοφίας. Ο Παρθενώνας είναι το ταφικό μνημείο της κλασσικής Ελλάδας. Την άλλη μέρα άρχισε ο πελοποννησιακός πόλεμος. Άρχισε το τέλος της κλασσικής Ελλάδας. Και την παράλλη έρχουνταν οι ελληνιστικοί χρόνοι της κάμψης. Και η κλασσική Ελλάδα είναι όλων των εποχών του ανθρώπου η πιο αληθινή εποχή.

Ωστόσο, εδόθηκε απο τους ποιητές ο ορισμός του έρωτα. Ο πλήρης και ο ακριβής. Εκείνη την έννοια του ορισμού, δηλαδή, που τόσο βασανίστηκε ο Σωκράτης να την ανακαλύψει. Και που σαν την ανακάλυψε, είχε ταυτόχρονα ανακαλυψει και την επιστήμη. Την επιστήμη. Που σαν άλλος Φαέθοντας ανέβασε τον άνθρωπο στον ουρανό. Κι από κει κρατώντας στα δυο χέρια του τα γκέμια του φωτός και της φωτιάς μέλλει να τον καταγκρεμίσει στα Τάρταρα.

Ο ορισμός, λοιπόν, που εδόθηκε στον έρωτα, και που όλοι οι ποιητές τον διατύπωσαν με τα δικά του λόγια ο καθένας, είναι ο ακόλουθος: έρωτας είναι η τέχνη του να φευγεις.

Να φεύγεις, αλλά πώς να φεύγεις! Το πράγμα θέλει μεγάλη προσοχή. Γιατί ο ορισμός αυτός είναι τορπίλλι που το παιζει στα χέρια του μικρό παιδί. Το πάιζει στα χέρια του και δεν ξέρει τι είναι... Ο Γιωργής τ’ Αποδέλοιπο, που λέει κι ο Μυριβήλης.

Έρωτας είναι η τέχνη του να φεύγεις έτσι, που η σφαγή που θα νιώθεις να είναι πολύ πιο σφαγερή από τη σφαγή που νιώθει ο συντροφος που αφήνεις. Αν εκείνος πονάει τρείς, εσύ να πονέσεις εννιά. Εδώ σε θέλω κάβουρα, που λένε, να περπατείς στα κάρβουνα. Χόρεψες ποτέ σου το χορό του αναστενάρη, χωρίς να είσαι αναστενάρης;

Ο ερωτας είναι γνώση.Ο ερωτας είναι ευγένεια και αρχοντιά.

Είναι το μειδιαμα της σπατάλης ενός φρόνιμου Ασωτου.

Πως η φύση οριζει το αρσενικό να γινεται ατέλειωτη προσφορά και θεία στερηση για το θηλυκό.

Το θηλυκό να κυνηγάει τις τύψεις του.

ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ για το ΘΗΛΥΚΟ.

Η μάχη και η σφαγή του έρωτα έχει το νόημα να πεθάνεις το θηλυκό, και να το αναστήσεις μέσα στα λαμπρά ερείπια των ημερών σου.

Πάντα σου μελαγχολικος και ακατάδεχτος…

Πίσω από κάθε καθορισμένη ύπαρξη και Αιτία ,πίσω από κάθε νόμο, ιδέα και αρχή υπάρχει μια Διάνοια ή Νους η πρώτη αρχή όλων των αρχών, η υπέρτατη ιδέα στην οποία βασίζονται όλες οι άλλες ιδέες.

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 5 Σεπ - 9:36:31

Χαιντε χαιντε! Πες μας οτι εχω κι αλτσχάιμερ τώρα!! Γενικά το πα παιδί μου! Οχι για κ'ατι που γραψα σήμερα και το ξαναδιαβαζω! ΙΚΤΙΝΕ ο έρωτας που περιγραφεις θυμίζει δημιουργια και κόσμο σύμπαν. Κι όσο για το αν χορεύεις σα αναστεναρης αν δεν είσαι; όλοι και μπορούμε και ξέρουμε ν ερωτευτουμε. Αρκεί να βρούμε το κατάλληλο κι όλα μετά παν μόνα τους.

ΙΚΤΙΝΟΣ

Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 37

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 5 Σεπ - 12:44:06

maggisoula έγραψε:
Χαιντε χαιντε! Πες μας οτι εχω κι αλτσχάιμερ τώρα!! Γενικά το πα παιδί μου! Οχι για κ'ατι που γραψα σήμερα και το ξαναδιαβαζω! ΙΚΤΙΝΕ ο έρωτας που περιγραφεις θυμίζει δημιουργια και κόσμο σύμπαν. Κι όσο για το αν χορεύεις σα αναστεναρης αν δεν είσαι; όλοι και μπορούμε και ξέρουμε ν ερωτευτουμε. Αρκεί να βρούμε το κατάλληλο κι όλα μετά παν μόνα τους.
Σ ευχαριστώ αγαπημένη μαγισσούλα.
Λες ότι
Αρκεί να βρούμε το κατάλληλο κι όλα μετά παν μόνα τους.
Ξερεις ποσες φορές το έχω ακούσει;;;
Mπα μαλλον για κάποιους ανθρώπους οι κατάλληλοι είναι πολύ μα πολύ μακρια.

Πίσω από κάθε καθορισμένη ύπαρξη και Αιτία ,πίσω από κάθε νόμο, ιδέα και αρχή υπάρχει μια Διάνοια ή Νους η πρώτη αρχή όλων των αρχών, η υπέρτατη ιδέα στην οποία βασίζονται όλες οι άλλες ιδέες.

Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1350

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 6 Σεπ - 10:03:01

Παράθεση :

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

https://www.youtube.com/user/mikroulis11
15katerina

Σκορπιός
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 146

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Σαβ 7 Σεπ - 11:37:31

Αριστέα μου!! Σου στέλνω την αγάπη μου.
Και να σε διαβεβαιώσω ότι εγώ σε καταλαβαίνω, όπως και να γράφεις.
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Σαβ 7 Σεπ - 12:22:59

Εσύ δε πιανεσαι είσαι ψυχολογα! Τόσα χρόνια στα θρανία για ποιον νομίζειςμαθενες; Για μεεεεενα! Χα χααα! Κοριτσαρα μου!

Ηλιόδωρος

Τόπος : Κάπου κοντά από την Πηγή…
Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1350

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 25 Σεπ - 10:39:57

[size=18]Είναι γιατί ίσως νιώθεις την απόλυτη αίσθηση πληρότητας![/size]

Αφού μπορείς να γίνεις τα πάντα, γίνε ο Εαυτός σου, γιατί εσύ είσαι η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο !!

https://www.youtube.com/user/mikroulis11
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 25 Σεπ - 13:31:48

Μια ευχή!!!! Να τελειώσουν σύντομα οι αγωνίες των συνανθρωπων μας! Να γίνει κάτι! Κάτι! Εγω παιδιά σορυ δε μπορώ. Και ξύλο εφαγα και στα τμηματα εχω πιασει δικο μου στασιδι και διάσημη είμαι στη γειτωνι'α έγινα και λεν να η τρελή κι συνεχιζω ακάθεκτη. Ε δε ξέρω τι άλλο να κάνω πια......να γδυθω; μωρέ κάτι θα γίνει! ΘΑ ΓΙΝΕΙ! ΘΑ ΓΙΙΙΙΙΙΙΝΕΙ! Λοιπόν εχω δουλειές με φούντες ειπαμε τα λέμε! Μου κανε μπλε τη κρεβατοκαμαρα!!! Με μπανιο γιγας μοιαζει! Ρε σιστερ πως το βλεπεις εσύ δηλαδή;;; του λείπει η θαλασσα λέει! Να του παρω μια πλαστικ'η πισινα να φέρω κι ένα φορτηγό άμμο να στρωσω στο μπαλκονι και να.......ε ρε τα πιρανχας που θελει!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 11:58:22

τι μπλε;το μπλε το τραπεζί;
Ωραία είναι τα χρώματα,εξαρτάται η απόχρωση τους και αν μικραίνουν ή φωτίζουν τον χώρο.

Το επιχείρημα της θάλασσας είναι πειστικό.
Μπορείς να πεις ότι σου λειψαν οι ουρανοί και να βάλεις αστεράκια φωσφοριζέ με πλανήτες κι έτσι θα συνδυαστεί μια πανω-κάτω κατάσταση που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητη σε μια κρεβατοκάμαρα.

Έχει κάτι πιράνχας με ιδιαίτερες προτιμήσεις,δεν ξέρω αν το έμαθες.....
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 13:19:30

Κρεβατοκάμαρα είναι είπαμε όχι κουδουνιστρα!!!!

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 13:24:55

Υπαρχει χρώμα τραπέζι; τι μου λες τώρα; στο τσακ το πρόλαβα μη παραγγείλει ταπετσαρία με καραβακια! έλα! Ελα τωρα! Ολο μπλε λες κι ειμαστε στην αεροπορια! Κατσε να φύγει σαββατοκ'υριακο και θα δεις! Αμεσως να π'αρεις το μέρος του Μάκη! Χαιντε!

Αιθηρόη
Admin

Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 2429

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 17:05:09

(χα, χα!)
Αριστέα, είσαι χαρά για την καρδιά μου!

Να έχετε αγάπη στην καρδιά, φως στο πνεύμα,
θάρρος στην ψυχή και αλήθεια στο στόμα...

http://www.aoratos-naos.com
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 19:29:39

χε χε 

Πόσο μα πόσο μα πόσο σ αγαπάω!!!!!!! Εχω στ αυτιά μου το γέλιο σου και λιώωωωωωωωνω!!!!!

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Πεμ 26 Σεπ - 19:33:59

Εμπνεύστηκα απ τον μικρό μας και αυτό για σένα.......................

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 8:02:12

σου βρήκα πιτζαμάκια να ταιριάζουν στο δωμάτιο.

το τραπεζί,είναι το χρώμα που έχουν οι περισσότερες τράπεζες στα λογότυπα τους.[χάλια δλδ αλλά..]
Χαχαχαχατι θα κάνεις το Σαββατοκύριακο;
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 10:38:32

Πολύ μαίρη ποπινς δε βλέπεις εσύ; θα ντυθω μπουμπουνιερα για να δενω με το ντεκορ του Μάκη; ΠΑΣ ΚΑΛΑ;;;;; τι θα κάνω το ΣΚ;;; χο χο χοοοο! Σκεψου τις ταιν'ιες πειρατες της καραιβικης!!!! Τώρα......ααααασε τη φαντασια σου να δουλεψει! Θα τον κάνω να το ξαναβαψει γιατί εγ'ω βαριεμαι! Πικάσο γκουερνικα και τεχνη και σιγά! Ο πικάσο εφυγε η πικασινα ερχεται και ξ'ερεις οτι λέω το κάνω! Ασχετο τώρα στα γιουβαρλακια βαζουμε βασιλικο η ε'ιναι μύθος;

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 10:53:55

Είναι μπανιερά τα πιτζαμάκια..

Γιουβαρλάκια μια φορά είχα κάνει με μια φίλη και έπεσε ένα κάτω,έκανε γκελ και παίζαμε.
Δεν θυμάμαι αν βάλαμε βασιλικό ή στόκο..

Για τον τοίχο..θα σου πω..δεν το λεω εδώ..τι έκανα μικρή που με κλείδωσε η μαμά στο δωμάτιο.
Μιλάμε για τέχνη,από τότε φαινόταν.
maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 10:58:43

Το οτι είναι μπανιερα το σώζει; για καλό το πες τώρα δε κατάλαβα!

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 10:59:42

Γιουβαρλακια να φάμε λέμε! Οχι να παιξουμε πιγκπογκ! Τι πίνεις;

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Παρ 27 Σεπ - 13:31:01

Αιθηρόη έγραψε:
(χα, χα!)
Αριστέα, είσαι χαρά για την καρδιά μου!

Ναι,έτσι είναι και για την δική μου καρδιά.

Αιθηρόη μας..αμα γελάς,χορεύει η πλάση.

maggisoula

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τρι 1 Οκτ - 9:47:16

ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ! ΕΔΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ! ΣΑΣ ΟΜΙΛΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ....ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ! ΔΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΠΛΕ ΣΤΗ ΚΡΕΒΑΤΟΚΑΜΑΡΑ! ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΤΟ ΕΛΑ ΛΑ ΜΕΙ! ΘΑ ΜΑΖΕΥΩ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΜΠΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΠΙΝΕΛΑ!!!!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Το συναισθημα της ημέρας.   Τετ 2 Οκτ - 10:06:57

Οι σειρήνες ηχούν!!

Το συναισθημα της ημέρας.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 6 από 25Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: ΜAGGISOULA :: ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.-
Μετάβαση σε: