H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ 10 Νοε - 23:59:47

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 11 Νοε - 23:58:37

Ῥείη τοι νοερῶν μακάρων πηγή τε ῥοή τε· πάντων γὰρ πρώτη δυνάμει κόλποισιν ἀφράστοις δεξαμένη γενεὴν ἐπὶ πᾶν προχέει τροχάουσαν.'
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 19 Νοε - 11:52:20

Είσαι :trs:
τυ xdgx μου.
Που να χες και θέμα!!
Και είμαι σκράπας στα μαθηματικά..............
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 19 Νοε - 16:15:13



Νανν , δέν τα δια βασα όλα αλλα θα τα διαβάσω με πιάνεις αδιάβαστη ! Όταν βλέπω αριθμούς τρέχω στο σχολείο όποτε είχε μαθηματικα έφευγα(λύκειο γυμνάσιο) .Σε ευχαριστώ που δεν έχεις θέμα!!!! είναι επικοδομητικό, μήπως θα μου φύγει και διαβαζωντάς αυτό που έχω με τα μαθηματικά ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ 19 Νοε - 19:38:00

συγνώμη που απουσιάζω τελευταία, δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο.


ioessa μ' ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 2945718842 ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 3260818684 la do si fa μ' και εγώ σκράπας είμαι αλλά αυτό δεν θέλει μαθηματικά , όπως δεν έχει και θέμα.. έχει συναίσθηση ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 2945718842

Μόνο η Αγάπη θα σώσει τον Κόσμο..για μένα, σωστά. Με ένα θέμα τι γίνεται μετά από εδώ, μετά το τέλος αυτής της πρότασης;
Τι είναι η Αγάπη;
Το βασικό, κατ' εμε , είναι Θετικότητα , +1
και τι άλλο; ..το να θέλω να δώσω χωρίς να σκεφτώ πρώτα τι θα πάρω, μια ασυναίσθητη κίνηση Καλής Θελήσεως. Μέσα μου έτσι είναι αλλά δυσκολεύομαι πολύ, γιατί οι άλλοι δεν είναι έτσι.
Και όσο θετικότητα και να θες να δώσεις θα εισπράξεις κυρίως αρνητικότητα. Οφείλεις να μην ταλαντεύεσαι..να είσαι ουδέτερος..να μην σκέφτεσαι..να μην παλεύεις.. αλλά τελικά μόνο παλεύεις..

Αυτό εδώ μέσα λοιπόν λέει τι θα πάθουμε αν το μόνο που έχουμε είναι να πάρουμε για να δώσουμε αυτά που έχουμε ήδη πάρει, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να τα δώσουμε πίσω αλλά να μας χρωστάνε κιολας.. -1
Κορυφαίο.... (ειρωνεία...μεεεγάλε)

Το πρόβλημα μου είναι αν τελικά είναι οφέλιμο να συνυπάρχεις μέσα στην κοινωνία , αφού είναι τόσο δύσκολο να παλεύεις να διατηρήσεις την ουδετερότητα σου, που έχεις καταφέρει να προσεγγίσεις κατα κάποιο τρόπο , στο στενότερο σου περιβάλλον, στο οποίο υπάρχει κατανόηση και έτσι δεν χρειάζεται να παλεύεις ,όπως παλεύεις κάθε μέρα στην κοινωνία, και πρόσεξε όχι να παλεύεις για να πάρεις, αλλά να πρέπει να παλεύεις ακόμα πιο πολύ όταν θέλεις να δώσεις. Και μετά όλοι σε κοιτάνε σαν να τους κλέβεις το οξυγόνο..
"Α! Ναι..πράγματι..έχουμε και αυτόν εδώ πέρα..."

Γι αυτό λοιπόν τώρα κατάλαβα τους παπούδες μου και τις γιαγιάδες μου...Κόπος, ΕΡΓΑΣΙΑ οχι..ΔΟΥΛΕΙΑ (δουλεία) . Ο πάππος μου είχε τότε τα βιβλία της Εκκλησιάς και διάβαζε και όταν διάβαζε κανείς δεν τον ενοχλούσε.. δεν τον κοροϊδευε..δεν τον εξαπατούσε.. δεν τον υποτιμουσε...δεν έπεφτε σε κανενός την κρίση,γιατί φοβόντουσαν.. και τώρα έπαψαν να φοβόνται ... Αλλά ο Ζ..Φόβος, δεν γεννήθηκε έτσι για να χαμε να φοβόμαστε.. ο Φόβος γεννήθηκε επειδή υπάρχουν οι συνέπειες, ο Φοβος γεννήθηκε από τον παραδειγματισμό.
Ο παραδειγματισμός ..υπενθύμιζε το ότι υπάρχουν ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ, αναπόφευκτες συνέπειες.Αυτό ήταν το πρώτο μου πρόβλημα..
Το δεύτερο μου πρόβλημα, είναι όχι σε αυτόν που θα διαλέξει για να φέρει τον σπόρο, αλλά στο τι σπόρος θα είναι. Γιατί ποιό το νόημα να τρώει μόνο ένας και από το ίδιο το φαϊ συνέχεια;;
Το τρίτο είναι ότι έπρεπε να μην είχα πάρει το μπλέ χαπάκι ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 3678868925 αλλά είναι αυτή η ρημάδα η ασυναίσθητη κίνηση καλής Θελήσεως που δεν εξηγείται με τα μαθηματικα ..τελος πάντων..

Άμα θες λοιπόν να περάσεις λίγο από το χρόνο σου, πολύ ευχαρίστως , κόπιασε... ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 3260818684 Αμα το πράξεις, θα ήθελα να μου πεις τι βρήκες.


{[ Σας Καλη νυχτώ
Σε όλους σας Καλή Νύστα εε :) Νύχτα

(Δεν είδα τον ουρανό.. γιατί ήταν συννέφιασμένος ... )

Αιθηρόη Σε αγαπώ πολύ πολύ πολύ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 2540295108

Κορίτσια,( και αγόρια) σας αγαπώ πολυ πολυ πολυ ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 1831363116

Σε όλους τους Αόρατους μου Φίλους Καληνύχτα :)

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 3260818684 ]}
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 2 Δεκ - 1:16:33


Νανν μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 4088188550
Ας είναι ας δώσούμε την θετικότητά μας μέχρι που να μην την χρειάζεται . Διοτι τι μένει στο τέλος? τα αισθήματα και αυτά που νίωσαμε, ας είναι όσο το δυνατόν πιο όμορφα κι ας μας κοιτάνε κάπως .

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 13 Ιαν - 17:39:04



...ώσπου σε είδα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 16 Ιαν - 22:20:38

Αιθηρόη..

επιθυμώ, να μεταφέρω αυτό το απόσπασμα από τα λόγια σου εδω..

Αιθηρόη έγραψε:


Οι αυθόρμητες, εκ της ψυχής, επιλογές δεν είναι αυτές που μαρτυρούν την αλήθεια του όντος;

Πώς λοιπόν ο άνθρωπος, ορίζει και διαχωρίζει το καλό από το κακό; Το ηθικό από το ανήθικο;

Μήπως,
λοιπόν, ο προορισμός αυτής της ηθικής (που κατά την ανάγκη της στιγμής,
επικαλούνται) είναι να πολεμά το εσώτερο πάθος; Διότι χωρίς την χρήση
της, που τα… ποσά της και οι «εντολές» της είναι συνήθως εκ των προτέρων
ορισμένα – εκτιμημένα, (είτε από την οικογένεια, την κοινωνία κτλ) δεν
είναι εύκολο να χαλιναγωγήσεις την δύναμη του πάθους, που φτιάχνει
ήρωες… αλλά και δυνάστες.


Άλλο
να Είσαι… και άλλο να αναγκάζεσαι στο όνομα μιας ηθικής… το ένα έχει
αλήθεια και το άλλο ψέμα. Ένα ψέμα, που μπορεί να οδηγήσει σε διαφθορά
και αποσύνθεση. Διότι η «συμπίεση»… έχει το χρόνο της και αργά ή
γρήγορα, εάν δεν έχει προκαλέσει αποσύνθεση, θα ξεθυμάνει βίαια.


Είναι βαθύ το θέμα της ηθικής...







Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 22 Μάης - 19:20:29

Η Αύρα μου φτασε
στο αυτι
της Μανας μου τον Λογο..


ΟΤΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ...

δεν πετιεται....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ioessa

ioessa


Ηλικία : 43
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
Καρκίνος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 1297

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ 24 Μάης - 17:00:45

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 894006417ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 2540295108ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ 2 Οκτ - 22:32:29

 

επ..αναληψη

Φυγοκεντρος Δύναμις
χωρίς αυτήν δεν στέκεται..
3 στη Γη και μια μέσα και αλλη μια στο διαστημα. Οι τρεις μαζι τη μια και αυτη μεσα στην επομενη..
δεν ξέρω να χρησιμοποιω την γλωσσα και πολυ καλα
οι λεξεις λενε ψεμματα και εγω δεν ειμαι γνωστης του χειρισμου τους, δεν έχω οφελος απ αυτες.
μονο απ τον χτυπο στην καρδια νιωθω hh

Κυρά, τα λόγια σου ηταν βαλσαμο για το χαος παλι (το προσωπικο μου χαος,εννοω)
ευχομαι στο Καλο που δημιουργουν 
ΑΒ>ΒΓ να 

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 3 Νοε - 11:26:30

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 3a  H2O
το "πηγάδι"
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ahilleas

ahilleas


Ηλικία : 54
Κριός
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 95

ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 3 Νοε - 13:33:01

Αν έχεις την καλοσύνη αγαπητή nnan.. Τι ακριβώς συμβολίζει αυτή η εικόνα; Δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι ανάλογο. Ξέρεις τι μου ήρθε στο μυαλό; Το τραγούδι, ένα το χελιδόνι! Προφανώς ακραίο και άσχετο με την διήγηση της εικόνας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)   ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ 3 Νοε - 16:04:06

Και εγώ ευχαριστώ , αγαπητέ Αχιλλέα.

Βρήκες το κατάλληλο ποίημα να

Ένα το χελιδόνι κι η άνοιξη ακριβή
για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή
Θέλει νεκροί χιλιάδες να `ναι στους τροχούς
Θέλει κι οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους.


Θε μου Πρωτομάστορα μ’ έχτισες μέσα στα βουνά
Θε μου Πρωτομάστορα μ’ έκλεισες μες στη θάλασσα!

Πάρθηκεν από μάγους το σώμα του Μαγιού
Το `χουνε θάψει σ’ ένα μνήμα του πέλαγου
σ’ ένα βαθύ πηγάδι το `χουνε κλειστό
μύρισε το σκοτάδι κι όλη η άβυσσος

Θε μου Πρωτομάστορα μέσα στις πασχαλιές και Συ
Θε μου Πρωτομάστορα μύρισες την Ανάσταση
ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ




Η Εικόνα..

πρώτα θα πούμε τι Είναι και που είναι
http://fos-kastoria.blogspot.gr/2011/12/blog-post_31.html
Στο Γυναικωνίτη της εκκλησίας του Προδρόμου συνοικίας Απόζαρι Καστοριάς είναι ζωγραφισμένες σε κατακόρυφη επαλληλία και συνέχεια δύο συμβολικές ζωγραφιές του «μάταιου βίου του κόσμου τούτου».

Ο τροχός του ανθρώπινου βίου (Πίν. 1, 2, 3).
Αυτή η αλληγορική εικαστική παράσταση είναι ευρηματική και ιδιαίτερα όμορφη. Στο κάτω μέρος της είναι ζωγραφισμένη μια μαρμάρινη δεξαμενή, γεμάτη νερό. Στο μέσον αυτής της δεξαμενής στέκεται όρθια μια κολόνα, που έχει στην κορυφή της έναν ιδιόμορφο τροχό, τοποθετημένον κάθετα. Ο εν λόγω τροχός διαθέτει εσωτερικά έξι ακτίνες και ομοιάζει εξωτερικά με έναν κυκλικό κι επίπεδο δακτύλιο, που περιστρέφεται κατακόρυφα.
Ο υπόψη περιμετρικός δακτύλιος του τροχού είναι χωρισμένος σε οκτώ τμήματα, στα οποία είναι ζωγραφισμένοι, κατ’ αντιστοιχία, ισάριθμοι άνθρωποι κλιμακωτής ηλικίας( παρουσιάζονται κατά δεκαετία). Συγκεκριμένα, στο κάτω δεξιό τμήμα του τροχού είναι ζωγραφισμένο ένα δεκαετές παιδί, στο αμέσως παραπάνω εικονίζεται ένας εικοσαετής νέος, και πιο πάνω ένας τριαντάρης άντρας.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 2
Πίν. 2. Ο αλληγορικός τροχός
του ανθρώπινου βίου.
Στο τέταρτο τμήμα, που βρίσκεται στην κορυφή του τροχού, παρουσιάζεται ένας άνδρας σαράντα ετών, καθισμένος σε ηγεμονικό θρόνο, με βασιλικό στέμμα στην κεφαλή του και με πολυτελή ενδυμασία. Στα επόμενα τρία πλαίσια απεικονίζονται ισάριθμοι άντρες σε αναποδογυρισμένη στάση. Τέλος, στο όγδοο τμήμα του τροχού είναι αποτυπωμένη η μορφή ενός γέρου ογδοντάρη, που εικονίζεται να πηδάει και να πέφτει μέσα σε μια δεξαμενή, που συμβολίζει το θάνατο και τον τάφο του.

    Στο σημείο αυτό αναφέρουμε πληροφοριακά, ότι οι αντίστοιχες ανθρώπινες μορφές ομοθεματικών παραστάσεων, που υπάρχουν σε άλλους μεταβυζαντινούς ναούς της πατρίδας μας, έχουν γραμμένες δίπλα στα στόματά τους τις εξής υποθετικές ρήσεις τους:
    Ο 10ετής παις: «Άρα και πότε διαβάς ανέλθω εις τα άνω;».
    Ο 20ετής νέος: «Στρέφου, ω χρόνε, εν σπουδή όπως ταχύ ανέλθω».
    Ο 30ετής νέος άνδρας: «Ιδού εγγύς ελήλυθα καθίσαι εις τον θρόνον».
    Ο 40ετής άνδρας: «Ποίος υπάρχει ως εμέ και τις υπέρτερός μου;».
    Ο 50ετής άνδρας: («Ποίος υπάρχει ως εμέ και τις υπέρτερός μου;»).
    Ο 60ετής πρεσβύτης: «Άρα, ω χρόνε, ως ορώ παρήλθε η νεότης;»
    Ο 70ετής γέρων: «Ω, πως εμέ τον δύστηνον ηπάτησας, ω χρόνε».
    Ο 80ετής γέρων: «Βαβαί, βαβαί, ω θάνατε, τις δύναται φυγείν σου;».


Το "πηγάδι" είναι απο ΝΕΡΟ.
Παραδοχή της κυκλικής συνέχειας.
Η ΖΩΗ.
80ετής πορεία..
ΝΤΟ ΡΕ ΜΙ ΦΑ ΣΟΛ ΛΑ ΣΙ ... ΝΤΟ (Οκτάβα)
6 Τσάκρα 3+3
το 7ο κυκλικό στεφάνι στο 8ο αναγέννηση
ήταν τόσο γρήγορα αυτά "δέχτηκα" που χρειάζομαι το χρόνο μου.
Ηθελα να πω παλι νομιζω, αλλα δεν νομιζω, ειμαι σιγουρη, οτι πριν να σου απαντησω, το γνωριζες ήδη, αγαπητέ φίλε και το συμπλήρωσες
Ευχαριστώ λοιπόν, δις να

Παραθέτω επίσης και αυτο το αξιόλογο κείμενο http://lerakis.blogspot.gr/2012/02/blog-post_28.html
"Κυκλική ανανέωση: γέννηση ζωή θάνατος"

και τώρα πάω να συνεχίσω ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...) - Σελίδα 2 Smiley-whacky090
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑ (ποτέ δεν είχα...)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» ΠΟΤΕ ΜΕ ΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΕ ΔΑΚΡΥΑ ΕΓΩ ΘΑ ΛΕΩ!
» Έχω θέμα!
» Συμβουλές για Προσωπικό Θέμα
» ΕΩΣ ΠΟΤΕ;
» Δεν θα πεθάνουμε ποτέ...

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ :: NNAN-
Μετάβαση σε: