H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου...

Και ο Νους... ο Αλχημιστής των Πάντων... και η Αλήθεια, οδηγός!
 
ΑρχικήΦόρουμΣύνδεσηΕγγραφή
Είθε στους δρόμους της ουσίας σου να πορευθείς και στα μυστικά απόκρυφα αρχεία της ψυχής σου... Είναι άπειρες οι κατευθύνσεις στο Άπειρο Σύμπαν… Το ταξίδι μαγικό και ατελείωτο… Έχεις πολλά να χαρτογραφήσεις…

 

 ονειροπαγιδες...

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 11:08:32

Ένας
ινδιάνικος μύθος λέει πώς η Asibikaashi (γυναίκα αράχνη) αφού βοήθησε
τους θεούς να βάλουν τον ήλιο στην πορεία του, προκειμένου να
προστατέψει τα παιδιά της από τα κακά πνεύματα που κυκλοφορούσαν το
βράδυ, έφτιαχνε έναν ιστό, το λυκόφως.

Αυτό όμως
δεν ήταν αρκετό. Έτσι, οι μανάδες ξεκίνησαν να φτιάχνουν
ονειροπαγίδες.Ονειροπαγίδες κατασκεύασαν αρχικά οι Ινδιάνοι Τσιπέουα
(αλλιώς Οτζίμπουε). Το αντικείμενο στη γλώσσα τους ονομάζεται
asabikeshiinh. Τις κατασκεύαζαν πλέκοντας σε δίχτυ κλωστές από νεύρα
μέσα σε στεφάνια από ξύλο ιτιάς, με μια πλέξη που θύμιζε ιστό αράχνης.
Συνήθως τις διακοσμούσαν με χάντρες και φτερά. Μετά τις κρεμούσαν πάνω
από τα κρεβάτια των παιδιών, για να τα προστατέψουν από τα κακά όνειρα.
Με τον καιρό και καθώς το παιδί μεγάλωνε, η ονειροπαγίδα φθειρόταν και
καταστρεφόταν. Υποτίθεται ότι μόνο τα καλά όνειρα μπορούσαν να περάσουν
από την κεντρική τρύπα της ονειροπαγίδας, ενώ τα κακά σκάλωναν και
έμεναν παγιδευμένα. Στη συνέχεια, τα παγιδευμένα κακά όνειρα θα
διαλύονταν με το πρώτο φως της αυγής.....

Και επειδη ειναι υπεροχο να κατασκευαζουμε πραγατακια με τα χερια μας.. να μια ιδεα πως να την φτιαξετε..

δενουμε τη κλωστη(καντοντας ενα κλασσικο κομπο) σε ενα σημειο της βασης μας. και δημιουργουμε μια θηλια(απ την οποια θα την κρεμασουμε)
Επειτα κραταμε τη κλωστη και την περναμε γυρω απο τη βαση μας, απο πανω και μετα ενδιαμεσα της κλωστης κ της βασης
ονειροπαγιδες... Drmins5
αυτο το κανουμε γυρω γυρω. Οταν φτασουμε στο τελος δενουμε με το πρωτο κομματι.(εγω κανω κομπο πανω στη βαση και οχι ετσι οπως φαινεται στην εικονα.)
Και τωρα αυτο που εκανα στη βαση μου, το κανω στη μεση καθε κλωστης
ονειροπαγιδες... Drmins78
αφου τη φτιαξουμε ολη. στο τελος δενουμε ενα κομπο τη κλωστη και η την κοβουμε ή κρεμαμαι κατι που μας αρεσει.
ονειροπαγιδες... Drmins78

εγω ως βαση προτιμω κλαδια που τα γυριζω και φτιαχνω πλαισια(κυκλικα ή ρομβους)..
ονειροπαγιδες... Il570xn24859409

ονειροπαγιδες... P1070167x
ή και ελευθερα κομματια ξυλου....
ονειροπαγιδες... 70650287873858932thee8n


Έχει επεξεργασθεί από τον/την κρυσταλενια στις Δευ 22 Οκτ - 21:11:03, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΠαρ 19 Οκτ - 11:14:02

xmmmm ισως να μην σας εμφανιστουν οι δυο πρωτες εικονες..
δεν ξερω πως να το διορθωσω αυτο.... οποτε επισυναπτω και ενα βιντεακι απο το you tube :)

https://www.youtube.com/watch?v=CVSXXeFF-Gw
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 9:30:32

Είχα φτιάξει στο παρελθόν ονειροπαγίδες,μιας και μου αρέσουν,αλλά στο μέρος που ήμουν μπορούσα άνετα να βρω τα πρωταρχικά υλικά και τα υπόλοιπα τα άφηνα στην φαντασία μου.
Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται,όμως έχω ένα πρόβλημα,δεν μπορώ να βρώ την βάση,δηλαδή,τον κύλινδρο καθώς και το νήμα,σκέφτηκα να βάλω μέχρι και οδοντικό χαααα κερωμένο φυσικά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maggisoula

maggisoula


Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011
Αριθμός μηνυμάτων : 3634

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 9:39:35

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 21:14:16

maggisoula ονειροπαγιδες... 1472744271 ονειροπαγιδες... 2645610321
ευχαριστω πολυ πολυ πολυ! ηταν κατατοπιστικοτατο ονειροπαγιδες... 274208589
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΔευ 22 Οκτ - 21:34:23

τη βαση.. το στρογγυλο εννοεις... συνηθως χρησιμοποιουν στρογγυλο τελαρο για κεντημα (ετσι το ζητας) και πουλανε σε ολα (νομιζω)τα μαγαζια που εχουν υλικα ραπτικης..
και ειναι αυτο..(επειτα το τυλιγεις γυρω γυρω με νημα)
ονειροπαγιδες... Showimageinimgtagphpb

εγω επειδη μου αρεσει να χρησιμοποιω υλικα απο τη φυση (εχω ανεβασει φωτογραφιες απο πανω) χρησιμοποιω καλδια(ειτε πιο λεπτα που αναδιπλωνονται, ειτε χοντρα που απλα τα δενω και ειναι ρομβος)

Τωρα για το νημα, εγω επειδη φτιαχνω και αλλα κοσμηματα, χρησιμοποιω τη κλωστη.
Αυτη -που αν θυμασαι στα νησια το καλοκαιρι- φτιαχνουν τις τζιβες απο κλωστη.. Τα χρωματιστα κοτσιδακια πανω στο μαλλι... τετοιο νημα χρησιμοποιω ειναι ακριλικη κλωστη χοντρη.
Μπορεις με τις κλωστες να πειραματιστεις ποια σου καθεται καλυτερα.. ειναι και καποιες αλλες νομιζω εχουν και βαμαβακι (δεν ειμαι σιγουρη ομως) που και με αυτες φτιαχνουν κοσμηματα και ειναι πιο επεξεργασμενες και "καλομαζεμενες"
Αν πας σε ενα μαγαζι με ραπτικα και ζητησεις να σου δειξουν χοντρες κλωστες για πλεξιμο και βελονακι θα βρεις νομιζω οτι χρειαζεσαι....

Εμενα προσωπικα, επειδη μου αρεσει η νεκρη φυση, και προσπαθω να την αξιοποιω, μου αρεσει να χρησιμοποιω και ενα σπαγκο που ειναι απο χορτο..
Αυτο ολο το αφηνεις στη κριση και την αισθητικη σου.... ονειροπαγιδες... 14724201
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης




ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΠεμ 25 Οκτ - 12:21:45

Ευχαριστώ κρυσταλένια μου!
Πρωταρχικά,εννοούσα την μεταλλική στρογγυλή βάση η οποία είναι δύσκολο να βρεθεί.
Όμως οι ιδέες σου είναι εξαιρετικές!
Μου αρέσουν πολύ οι εικόνες που έβαλες,αλλά ειδικά αυτή με τα κλαδιά που κρέμονται,η τρίτη,με έχει ξετρελάνει...πες μου που μένεις να έρθω να στο βουτήξω χαχαχα.
Μπράβο σου κλαπ! κλαπ! κλαπ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
κρυσταλενια

κρυσταλενια


Ηλικία : 32
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ζυγός
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 15

ονειροπαγιδες... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ονειροπαγιδες...   ονειροπαγιδες... Icon_minitimeΠαρ 26 Οκτ - 11:26:54

ευχαριστω πολυ.

Αφου εφτιαχες ονειροπαγιδες δεν ειναι δυσκολο να φτιαξεις και εσυ ;)
...αρκει μια βολτα σε ενα παρκο (ειδικα τωρα που κοβουν τα κλαδια απο τους ευκαλιπτους- η και αλλα δεντρα.) ;)

αντε αντε φτιαξε και ανεβασε να τη δουμε και εμεις ! :))) ονειροπαγιδες... 894006417
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ονειροπαγιδες...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
H Ψυχή... το Εργαστήριο του Κόσμου... :: ΣΥΝΤΑΓΕΣ - ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ :: ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ-
Μετάβαση σε: